Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Croatia, Zagreb: Titluri de calatorie, sisteme de taxare

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Europa Centrala si de Est
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 01 Ian 2010 00:37:34    Titlul subiectului: Croatia, Zagreb: Titluri de calatorie, sisteme de taxare 121845

In mai 2009 s-a renuntat la tarifare in Zagreb pentru a incuraja localnicii sa foloseasca transportul in comun (!); din pacate nu am reusit sa-mi dau seama citind diverse anunturi in engleza pe internet daca doar o anumita sectiune din centrul vechi are transportul gratuit sau chiar tot orasul. Site-ul oficial este inutil, varianta in engleza fiind slabuta rau si neactualizate.

Poate cineva care a fost pe acolo de curand sa ne zica cat de mare este zona gratuita?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Vin 01 Ian 2010 17:05:58    Titlul subiectului: 121864

Toti calatorii beneficiaza de transport gratuit cu tramvaiul in zona pietei Ban Josi Jelaèiæ, spre si dinspre gara centrala, Piata Britaniei(?), Piata Maresal Tito, Piata Kvaternik, Grčkoviæeva, Piata Victimelor Fascismului si Clinica de Traumatologie din Dračkoviæeva.

In general, pe acolo au gratuit pensionarii, somerii (toti?), donatorii de sange si veteranii, pe baza de legitimatie anuala eliberata la cerere pe baza documentelor doveditoare.

Pentru informatii suplimentare sunati la +385 60 100 001. Acolo poate dati de cineva care stie mai multa engleza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 01 Ian 2010 17:32:47    Titlul subiectului: 121865

Aha, deci doar o parte din zona centrala a orasului. Totusi cum denumirile respective probabil ca nu spun nimic majoritatii utilizatorilor de pe forum - cam cat de mare e zona gratuita, in statii? Adica daca o traversezi integral de la est la vest sau de la nord la sud, sa zicem, cate statii sunt?

Oricum e remarcabil, cred ca e prima capitala europeana care introduce transport gratuit, fie si pentru o parte a orasului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Vin 01 Ian 2010 21:32:45    Titlul subiectului: 121872

Aici este o harta.

Britanski Trg = Piata Britaniei, linii: 1,6,11
Trga bana Josipa Jelaèiæa e in dreapta ei pe harta (nu stiu daca harta urmeaza punctele cardinale). Pare nod important.
Dračkoviæeva e putin la dreapta si aceea pare nod important.
Kvaternikov Trg = Piata Kvaternik, mai in dreapta de cea de mai sus, linii : 4,11,12
Piata Tito. Linii:12,13,14,17
Glavni Kolodvor: Gara Centrala
Grčkoviæeva (nord), Linii: 8,14
Piata victimelor fascismului e lang aia unde scrie: Trg hrv. velikana, putin mai la nord de Sheraton: linii: 1,9,13,17.

In imaginea de aici, ultima piata pare ceva inelar.

Oricum, din hartile respective, pare sa fie gratuit in interiorul inelului cel mai mare care se formeaza deasupra caii ferate si a garii, deci pare zona centrala a orasului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Oct 2012 08:41:00    Titlul subiectului: 159956

Nu mi-am dat seama ca in zona centrala a orasului poti sa te plimbi gratis cu tramvaiele. Am cumparat bilet pe care am dat 12 Kune (aproximativ 1,7 euro). De fapt in zona centrala a Zagrebului nu am vazut chioscuri de bilete, acestea se luau de la toneta de ziare. Pe urma am aflat ca nici nu prea se mai folosesc biletele de hartie, majoritatea localnicilor aveau carduri, asemenatoare cu cele de la RATB.
De fapt cand am calatorit prima oara cu tramvaiul in Zagreb, de la Piata Jelacic pana la hotelul unde eram cazat, cand am vrut sa compostez biletul de hartie........surpriza, nu aveam compostoare, doar validatoare. Croatii mi-au spus ceva pe limba lor, dar nu am inteles, ceva de genul: "-Nu e nevoie sa compostati biletul". A doua oara cand am fost cu tramvaiul, dupa doua statii de la Piata Jelacic, dupa ce se anunta statia, era difuzat si un mesaj de genul: "-Va rugam validati cardul", acum cand m-am uitat pe topic am inteles, probabil era anuntul ca a iesit din zona gratuita.
Din cate mi-am dat seama exista patru zone de taxare in Zagreb (pozele 3-4). Din pacate nu mi-a iesit clar validatorul in poze, fiind la primele ore ale diminetii, se vede bine doar afisajul.
De asemenea puteti vedea cum arata biletele de hartie.



Bilete hartie ZET (fata).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  14.16 kb
 Vizualizat:  de 5800 ori

Bilete hartie ZET (fata).jpg



Bilete hartie ZET (verso).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  18.83 kb
 Vizualizat:  de 5800 ori

Bilete hartie ZET (verso).jpg



Zagreb, 3-5 octombrie 073.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  43.84 kb
 Vizualizat:  de 5800 ori

Zagreb, 3-5 octombrie  073.jpg



Zagreb, 3-5 octombrie 074.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  46.6 kb
 Vizualizat:  de 5800 ori

Zagreb, 3-5 octombrie  074.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Europa Centrala si de Est Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community