Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Aplicatie PC/mobil-Mersul metrourilor in timp real

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
moonshadow



Data înscrierii: 18/Apr/2011
Ultima vizita: 27/Aug/2014
Mesaje: 199
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 17 Oct 2012 23:01:49    Titlul subiectului: Aplicatie PC/mobil-Mersul metrourilor in timp real 159673

V-ar interesa o aplicatie care sa arate, in timp real (o sa aibe ceva limitari) la ce ora pleaca si incotro merg urmatoarele 2-3 metrouri in orice statie?

Ar fi ceva asemanator cu panourile din statiile de corespondenta + M3 si M4, doar ca ar fi pe telefonul mobil (se poate porta usor pe PC) si ar necesita o conexiune activa la internet (cea ce nu ar fi o problema, avand in vedere ca avem wireless gratis in toate statiile).

O sa am nevoie de spirjinul Metrorex pentru asta, trebuie sa ii conving cumva sa-mi dea voie sa ma joc cu serverul lor:D.

Aplicatia ar fi 100% gratis, fara reclame si 100% curata, fara chestii care sa memoreze locatia sau alte minunatii de genul asta. Vei alege manual statia de care ai nevoie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan2011



Data înscrierii: 02/Sep/2012
Ultima vizita: 01/Sep/2020
Mesaje: 62
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 20 Oct 2012 10:21:32    Titlul subiectului: 159744

Nu cred ca o sa-ti dea nimeni acces la server, e in reteaua de intranet a metroului iar graficul de circulatie face parte din softul folosit de operatorii RC si impiegatii de miscare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Sâm 20 Oct 2012 13:56:14    Titlul subiectului: 159749

Din moment ce nici panourile lor din statii nu ofera informatii 100% corecte, crezi ca ai putea face tu o aplicatie mai buna? Si pentru ce sisteme de operare ai vrea sa o dezvolti? Ca avem Android, iOS, Symbian, Windows Phone, Blackberry OS, Bada, MeeGo etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 20 Oct 2012 19:23:20    Titlul subiectului: 159754

Dacă o face pentru Android și iOS acoperă 90% din smartphonurile din București. Însă din moment ce există deja sistemul la peron, care i-ar mai fi utilitatea aplicației?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
moonshadow



Data înscrierii: 18/Apr/2011
Ultima vizita: 27/Aug/2014
Mesaje: 199
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 20 Oct 2012 20:11:15    Titlul subiectului: 159757

Faptul ca poti afla din orice statie? De exemplu la Crangasi sau oriunde pe M1 in afara de stattile comune cu M3, GdN, Basarab, PV2 si D2 nu avem panouri. Asta e mai mult de jumate din M1.

Pe M2, in afara de PU si PV, iar nu avem panouri. Mai mult de jumate din retea e in intuneric la capitolul asta.

Plus ca poti afla de oriunde cand vine urmatorul tren, daca nu esti pe peron mai exact.

Si nu vreau sa fie mai precisa decat legendarele panouri. Nu poti face ceva care sa ghiceasca viitorul 100% perfect.

Insa problema cea mai mare, care probabil o sa ingroape ideea mea este accesul la serverul lor. Daca ar avea cap, ar putea sa limiteze foarte mult accesul pe care il primesc si sa ma rezume doar la acele informatii in mod "read-only". Dar in fine, mai e pana cand m-oi apuca si de asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan2011



Data înscrierii: 02/Sep/2012
Ultima vizita: 01/Sep/2020
Mesaje: 62
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Oct 2012 13:48:10    Titlul subiectului: 159804

Panourile cred ca lucreaza cu Interlockingul si calculeaza in timp real ora cand trenul va ajunge in statie, dupa viteza, cum se ocupa sectiunile etc.
Asa ca iti va trebui acces la Interlocking daca vrei date in timp real. Si nu-ti va da nimeni acces pentru ca tine de siguranta circulatiei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
moonshadow



Data înscrierii: 18/Apr/2011
Ultima vizita: 27/Aug/2014
Mesaje: 199
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Oct 2012 14:15:41    Titlul subiectului: 159808

Trebuie sa existe o portiune de memorie in care sunt stocate datele exact, dupa ce au fost calculate de interlocking. La aia vreau eu acces, nu la interlocking.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan2011



Data înscrierii: 02/Sep/2012
Ultima vizita: 01/Sep/2020
Mesaje: 62
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Oct 2012 17:37:20    Titlul subiectului: 159824

Pentru asta iti trebuie acces la intranet, ceea ce din nou nu e posibil din cauze de securitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
moonshadow



Data înscrierii: 18/Apr/2011
Ultima vizita: 27/Aug/2014
Mesaje: 199
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Oct 2012 17:44:15    Titlul subiectului: 159826

Cum am mai spus, poate sa imi limiteze conexiunea la serverul lor. Toate serviciile astea gen Facebook, Yahoo! Mail, Windows Live etc au o bucata de informatie "publica" pe care o aplicatie o poate accesa folosind niste date de autentificare. Serverul limiteaza accesul aplicatiei la informatii cum ar fi parola sau alte chestii.

Conexiunea la internet se rezolva. O criptez cu un algoritm pe 512 biti si nu mai trece nimeni de criptarea aia.

Practic, ce ar face aplicatia mea, ar fi echivalent cu un calator care citeste ora de plecare a trenului de pe panou. Nimic mai mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DoruNegru



Data înscrierii: 23/Oct/2012
Ultima vizita: 02/Mai/2017
Mesaje: 8
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 24 Oct 2012 15:30:40    Titlul subiectului: Ar fi util 159897

Chiar daca ar fi afisaje in toate statiile nu arata decat informatii pentru statia respectiva. Daca, de exemplu vreau sa merg de la Gara la Universitate, pot sa vad la ce ora ajunge trenul meu (care acum e undeva la doua statii distanta) la Victoriei 1 si la ce ora ajunge urmatorul tren spre Universitate la Victoriei 2, ca sa stiu daca alerg ca disperatul pe scari si prin pasaj sau nu - daca de exemplu trenul de Universitate vine la 2 minute dupa cel de la Gara, iutesc un pic pasul; daca dupa el urmatorul vine la 16 minute iutesc MULT pasul.

La Montreal, unde tot transportul in comun e sub o singura umbrela, au o aplicatie prin care selectezi statia de plecare, statia de destinatie si ora la care vrei sa pleci (sau sa ajungi), iar aplicatia iti ofera o serie de rute, cu transbordari si ore exacte de venire/plecare. Si stiti ce? Am plecat din periferie in centru, am schimbat 2 autobuze - la ora de varf - si un metrou, si am ajuns la statia de destinatie la ora prezisa, 53 de minute mai tarziu. Totul cu informatii disponibile public. Deci se poate.
Link http://www2.stm.info/taz/index.php?lng=en
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
moonshadow



Data înscrierii: 18/Apr/2011
Ultima vizita: 27/Aug/2014
Mesaje: 199
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 24 Oct 2012 16:51:33    Titlul subiectului: 159903

Sunt destul de sigur ca infrastructura deja exista. Panourile din statii trebuie sa citeasca informatia aia dintr-un server, folosind un log-in. Tot cea ce am eu nevoie este log-inul, care, bineinteles, va fi ascuns de utilizator.

Probabil ca Metrorex-ul are o astfel de aplicatie pe lista de investitii, dar probabil nu e prioritara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community