Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Incidente/accidente la metrou
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 22, 23, 24  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
altmarius



Data înscrierii: 04/Iul/2007
Ultima vizita: 04/Sep/2014
Mesaje: 15
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 20 Noi 2007 20:52:51    Titlul subiectului: 84893

Merg zilnic - si in proportie de masa - cu metroul, asa incit cunosc foarte bine ce se intimpla. Oamenii sunt fortati sa se inghesuie, metrourile nu vin decit in vise la 2 minute. intervalele, chiar la ore de virf sunt de minim 4-4minute si jumatate; aceste minute pot fi extrem de importante cind ajungi la serviciu. Pe magistrala 1-3, intervalul la orele de virf este de minim 6 minute, in momentul in care faceti asemenea afirmatii, verificati-le.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Joi 22 Noi 2007 17:30:37    Titlul subiectului: 84943

Imi exprim regretul daca a deranjat termenul folosit de mine pentru acea multime ce pare sa aiba orice mai putin inteligenta si perspectiva. Realitatea este ca in situatii de criza, cum sunt cele de aglomeratie, nu mai actioneaza ratiunea ci instinctul. Este foarte prost si e regretabil cum se iau cele mai proaste decizii care le fac tuturor rau pentru ca unii se simt depasiti si nu mai gandesc, desi ar putea face un efort sa gandeasca. In fine, nu consider oportun sa explic mai departe motivatia si contextul, se pot vedea cu ochiul liber privind multimea "in asalt".

Referitor la aglomeratie sunt intru totul deacord cu punctul de vedere exprimat de Admin.

Continuand discutia, consider ca metroul in forma actuala este depasit. Are nevoie de extindere si dezvoltare. Sa nu uitam ca sunt doar 2-3 magistrale majore iar in multe locuri se fac transbordari si se pierde timp. Solutia pe care o vad la metrorex este cea de a inaugura magistrale noi care sa lege puncte de interes precum: Eroilor-Universitate-Obor, Eroilor-Piata Romana si altele de acest gen. Din pacate asemenea proiecte sunt neluate in calcul sau prea putin amintite de factorii de decizie. Partea proasta este ca exceptand magistrala Drumul Taberei-Universitate, solutiile de extindere spre est (Policolor) si nord (Basarab eventual Baneasa - Otopeni) vor agrava si mai mult problemele de pe inelul principal si magistrala N-S.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Vin 30 Noi 2007 21:23:41    Titlul subiectului: 85197

Un incident incredibil s-a petrecut astazi la ora 17:40 la statia Depoul IMGB, de pe M2, cand rama 1010-2010 intra in statie trenul fiind gol, reamintesc celor ce nu sunt din Bucuresti ca Depoul IMGB este unul din capetele de linie de pe M2, am surprins unul din paznici de la "asa zisa firma de pandari" Scorssezze cand pur si simplu urina in tren!! mai precizez ca acesta se afla mai spre spatele trenului. In urma acestui incident cred ca nu ar mai trebui sa ne intrebam de ce securitatea la metrou este asa de "varza"!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 03 Dec 2007 13:07:14    Titlul subiectului: 85294

Stie cineva daca acum doua zile, cand s-a aprins mult-laudatul si prost-organizatul brad Millenium Bank, de s-au umplut statiile de metrou de la Unirii cu lume, circulatia metrourilor a fost afectata? Sau s-a circulat normal si doar statia era plina de oameni?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
RobertC



Data înscrierii: 29/Mai/2006
Ultima vizita: 26/Iul/2009
Mesaje: 178
Locație: Bucuresti 4 (Obregia)

MesajTrimis: Lun 03 Dec 2007 14:10:52    Titlul subiectului: 85301

La ora 20, un amic a asteptat metroul la P-ta Sudului catre centru 12 minute, iar cand a sosit metroul a stationat inca vreo 5 minute. La Unirii metroul a stat vreo 10 minute in statie incercand sa inchida usile. In final a ajuns la Romana dupa 45 minute. Asadar un drum de 18 minute parcurs in 45!
_________________
Degeaba se schimba parcul de vehicule, daca numarul lor scade Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Lun 03 Dec 2007 23:45:49    Titlul subiectului: 85331

Circulatia a fost perturbata serios. S-au inregistrat intarzieri destul de mari si ambuteiaje serioase de populatie mai ales pe pasajul de intercomunicatie intre cele 2 statii pe care se circula la pas. In afara de asta au existat situatii destul de grave ce se petrec atunci cand apar busculade: copii rataciti de parinti, oameni imbranciti, nervi intinsi la maxim, urlete etc.
Aceeasi situatie s-a petrecut astazi la Piata Victoriei 2 in jurul orei 9.00-9.30. Din cauza defectarii unei scari rulante si a cadentei destul de crescute cu care intrau trenurile in statie (2-3 min) s-a creat o busculada ce a dus la colmatarea scarilor si a escalatoarei functionale. A existat si o victima, o persoana in varsta caruia i s-a facut rau pe scara rulanta (ce nu mai circula din cauza unui individ care a apasat butonul de frana) si pe langa care au trecut vreo 5 persoane, chiar daca nu mai era spatiu, si pe care am ajutat-o sa urce pana la capatul scarii, astfel deschizand circulatia. Atunci cand mecanicii cereau inchiderea usilor iar in statia de amplificare s-a cerut defluirea statiei, s-a raspuns cu urlete si fluieraturi.
Cred ca acesta ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru cei care se ocupa cu transportul de suprafata, pt a se putea relaxa cat de cat metroul in acea zona, pt ca altfel astfel de situatii vor deveni din ce in ce mai frecvente, si pot exista incidente si mai serioase.

_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 04 Dec 2007 00:12:43    Titlul subiectului: 85332

Incidentul cu oamenii inghesuindu-se in statia Piata Victoriei a ajuns si la Jurnalul TVR: http://www.tvr.ro/articol.php?id=24354
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 04 Dec 2007 12:07:22    Titlul subiectului: 85336

Sa facem un exercitiu de imaginatie si sa ne gandim ce s-ar intampla la noi daca am avea un incendiu la statia Piata Victoriei similar cu cel de la englezi, din anul 1987, in statia King’s Cross, soldat cu 31 de morti.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mar 04 Dec 2007 14:57:57    Titlul subiectului: 85344

Cred ca la noi s-ar inregistra nu 31 de mortii, ci cred ca ar fii o tragedie de mari proportii! Doamne fereste sa se intample la o ora de varf un incident minor pentru ca va fi "prapad" sa speram ca totusi nu se va intampla nimic!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Mar 04 Dec 2007 19:16:40    Titlul subiectului: 85360

Din pacate pe la noi prin Romania trebuie sa speram ca ceva rau nu se va intampla, nu sa prevenim situatiile de genul asta. E plictisitor de reamintit a nu stiu cata oare o remarca simpla: ce se intampla oare daca pe toate liniile de tramvai reabilitate (unde spatiul permite) se delimitau de trafic si lucrarile se faceau bine si in timpul specificat. Mai se ajungea la asemenea situatii aberante?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aly_106



Data înscrierii: 25/Sep/2006
Ultima vizita: 08/Oct/2012
Mesaje: 60
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 04 Dec 2007 21:55:22    Titlul subiectului: 85364

Azi in statia Eroilor. La ora (aprox.) 19:40 2 jandarmi au tras de un barbat nu stiu din ce motive. Omul urla cat putea de tare... Ce indatoriri au acei paznici imbracati in visiniu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Mar 04 Dec 2007 23:46:35    Titlul subiectului: 85371

Astazi am vazut o miscare in bine la aceasta problema care se afla de cateva zile pe tastele (ca de buze, mai greu) tuturor. Astfel la pasajul de corespondenta intre Piata Unirii 1 si Piata Unirii 2 exact la coborarea scarilor se postasera cativa politisti, printre care si un ofiter care dirijau practic circulatia pietonala. Acestia tineau un culoar liber pe partea stanga pt cei care coborau pt a nu fi luati de val de cei care urcau. Si culmea circulatia pietonala chiar avea o tenta de fluidizare. Deci se poate!!!
In ceeace priveste problema cu incendiul, sa ma ierte Sfantul dar nici in cele mai rele cosmaruri ale domniilor voastre sa nu va ganditi la asa ceva. Intr-un tunel focul se manifesta altfel decat la suprafata, asa cum a dovedit-o incendiul londonez. Prapadul se intampla oricum, ca nu numai la noi sunt ore de varf si pasaje aglomerate... Si nu cred ca se poate da o estimare asupra victimelor din simplul motiv descris mai sus, manifestarea focului fiind atipica in spatii inchise. De aceea totul se izoleaza si rasizoleaza ca sa nu se petreaca astfel de accidente. Din ce stiu eu exsta la Metrou oameni care chiar isi fac treaba si astfel un asemnea accident a fost evitat.

_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Mie 05 Dec 2007 18:04:14    Titlul subiectului: 85398

stfp a scris:
Incidentul cu oamenii inghesuindu-se in statia Piata Victoriei a ajuns si la Jurnalul TVR: http://www.tvr.ro/articol.php?id=24354
http://www.piticu.ro/2007/12/04/azi-la-metrou/index.html
http://www.piticu.ro/2007/12/04/videanu-multumim/index.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 21 Dec 2007 00:55:40    Titlul subiectului: yjyt 85928

O invitatie pentru teroristi. Este inadmisibil asa ceva. Seful pazei de la metrou ar trebui demis imediat!
http://www.youtube.com/watch?v=askatO6fdlY&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=f7D_tIrvEJU

O sa trimit un e-mail la toate televiziunile si ziarele cu filmuletele gasite pe YouTube. Daca doamne fereste s-ar intampla ceva la metrou, vreau sa am constinta impacata ca am incercat sa fac ceva. Te-as ruga pe tine si ceilalti forumisti sa procedati la fel. Voi nu va dati seama inca ? Norocul nostru ca inca nu suntem asa importanti in ochii celor de la AlQuaeda sau a altora ca ei. Nu e de gluma cu securitatea la metrou, mai ales in actualul context politic. Ati uitat ce au patit englezii in 2005 ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Vin 21 Dec 2007 20:54:04    Titlul subiectului: 11111 85953

O data cu apropiere sarbatoriilor de iarna, in statiile de metrou si mai ales pe M4 s-au inmultit si asa zisi "colindatorii" care efectiv te streseaza cu "colindele" lor si care pur si simplu trag de tine. Dar sa fim mai buni acum in apropierea Craciunului si sa trecem cu vedera aceste aspecte! Le urez tuturor forumistiilor un CRACIUN FRUMOS SI IMBELSUGAT!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 21 Dec 2007 23:03:39    Titlul subiectului: 85967

@guest: mai sunt cateva filmulete pe youtube cu tot felul de personaje care se plimba prin depouri. Nu-l mai gasesc pe cel la inceputul caruia cameramanul spune unor paznici din depou "va faceti bine treaba, vad... nu prea sunt deloc desene pe metrouri" Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 21 Dec 2007 23:07:37    Titlul subiectului: 85968

guest a scris:
O invitatie pentru teroristi. Este inadmisibil asa ceva.
Totusi metroul nu e chiar siloz de rachete atomice sa fie super-stricta paza si accesul. Ca la orice alta institutie sa zicem angajatii pot sa-si aduca (neoficial, desigur) fratii, copii, nevestele sa arunce o privire, nu? Nu putem sti daca acei ce au facut acel film nu sunt de exemplu fii unor mecanici de intretinere, sa zicem.

Parerea mea e ca exagerezi un pic. Chiar daca sa presupunem ca niste teroristi ar vrea sa plaseze o bomba la metrou de ce sa se complice cu depouri? Cel putin in cazul ramelor IVA e mai simplu sa astepti pana cand ajunge la un cap de linie si cand coboara toti pasagerii si apoi strecori un pachetel sub scaun (eventual lipit de scaun astfel incat sa nu se vada). La Bombardier ar fi ceva mai complicat (se poate privi dintr-un capat al altuia al trenului) dar cu vointa tot s-ar putea gasi un moment cand sa strecori ceva sub scaun.

Atentatele deja intamplate la metroul londonez (2005) si respectiv la caile ferate spaniole (2004) au fost cu bombe puse de calatori in vagoane (cele din Londra cu sinucigasi).

In rest statistic sansele de a muri intr-un atentat terorist sunt de sute de ori mai mici decat cele de a fi calcat de masina, de a suferi un atac de cord, samd, samd.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 21 Ian 2008 16:15:36    Titlul subiectului: 87379

Persoana din imagine este o cersetoare care isi "facea treaba" in voie pe trenul cu numele "Berlin" la ora 13 si 45. Credeam ca o data cu aducerea noilor trenuri, cu paznici cu tot, cersetorii vor dispare din metrou, se pare ca m-am inselat.

Singurele "greseli" de conducere vazute de mine in cazul metroului au fost cu gararea la peron, cand rama intra cu viteza prea mare in statie si oprea prea in fata. Dar in acest caz mecanicul trenului mergea putin in marsarier si se rezolva problema.



Captured 2008-1-21 00000.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  111.71 kb
 Vizualizat:  de 20589 ori

Captured 2008-1-21 00000.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trentemoller



Data înscrierii: 26/Feb/2008
Ultima vizita: 18/Apr/2008
Mesaje: 1
Locație: Bucuresti 3 (Nicolae Grigorescu)

MesajTrimis: Sâm 08 Mar 2008 12:34:03    Titlul subiectului: acc 89768

Ieri, 07 martie 2008, pana de curent in statia de metrou Nicolae Grigorescu.

Aparatele de taxat nu functionau, singurele lumini erau cele de la metrou; mecanicul a spus ceva de genul "Trenul a ramas fara "benzina" si vom sta in statie cat timp va fi nevoie, Multumesc"



tRentem€ller009.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  92.29 kb
 Vizualizat:  de 20191 ori

tRentem€ller009.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
silviu_alex



Data înscrierii: 06/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Sep/2010
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 08 Mar 2008 17:39:27    Titlul subiectului: 89774

Tot ieri a fost o pana scurta si in statia Politehnica. A prins un singur tren care circula spre Industrilor, l-a oprit pana in macaze. Pana nu a durat decat maxim 1 minut. Dar semafoarele au stat 5 minute pe rosu.
Nu stiu sigur (o sa ma interesez), dar parca la IVA daca nu exista tensiune se aprind becurile acelea galbene. La BM poate nu se sting deloc becurile cand nu exista tensiune. Dar din cate stiu eu (am patit in urma cu multi ani la Piata Uniri1) cand statia ramane fara curent, exista tensiune in Linia3. Atunci trenul a plecat, in timp ce lumina in statie era stinsa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
freyutz



Data înscrierii: 04/Oct/2007
Ultima vizita: 20/Ian/2010
Mesaje: 63
Locație: Bucuresti 6 (Militari; Moinesti)

MesajTrimis: Sâm 08 Mar 2008 22:12:14    Titlul subiectului: 89790

Nu cred sa fie pana, ci vreo avarie, deoarece pana ar fi insemnat sa se duca total intreaga alimentare...iar din ce vad din poza trenurile erau sub tensiune Razz
Acel bec galben care se aprindea la IVA este iluminatul de urgenta.
La BM iluminatul de urgenta consta in stingerea unor neoane si vor fi unul da unul nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 08 Mar 2008 23:30:33    Titlul subiectului: 89792

Dar luni pe la ora 18.00 ce s-a întâmplat spre Dristor, că de la Obor spre Dristor, că s-a circulat doar pe o singură linie?
_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
D-azz



Data înscrierii: 29/Ian/2008
Ultima vizita: 20/Ian/2013
Mesaje: 10
Locație: Bucuresti 4 (Str. Frumusani)

MesajTrimis: Mar 11 Mar 2008 20:26:01    Titlul subiectului: 89936

Trenurile erau iluminate poate pentru ca au trecut pe alimentarea cu baterii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu_alex



Data înscrierii: 06/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Sep/2010
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 11 Mar 2008 20:36:22    Titlul subiectului: 89938

Iluminatul statiilor nu are legatura cu alimentarea trenurilor.Trenurile stateau pe loc pentru ca semnalul era mai mult ca sigur pe rosu. Si pentru a trece pe rosu trebuiesc unele aprobari de la cel care se ocupa cu circulatia. Eu am patit in urma cu cativa ani la Piata Uniri 1 unde a cazut lumina si trenul a plecat incet din statie cu 15km la ora in timp ce lumina a ramas stinsa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Matei Voineag



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 05/Iun/2008
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Mie 19 Mar 2008 18:43:02    Titlul subiectului: alt acc 90328

Astazi,19 martie 2008, metroul nu a circulat intre Piata Victoriei si Gara de Nord din cauza unei defectiuni tehnice.
Defectiunea a avut loc in jurul orei 18:00 si a durat aproximativ 15 minute.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 22, 23, 24  Următoare
Pagina 2 din 24

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community