Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

GAZ 12 ZIM funcțional pe ecartament redus (2)

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mar 26 Feb 2013 14:26:25    Titlul subiectului: GAZ 12 ZIM funcțional pe ecartament redus (2) 162997

GAZ 12 ZIM funcțional pe ecartament redus (2)

Dupa cum spuneam in PRIMUL EPISOD, am realizat sistemul de colectare a tensiunii din fir elastic de coarda de chitara n. 1, si apoi am testat rulajul masinii pe linie HO, echivalentul oarecum al ecartamentului redus pe care au circulat unele din aceste frumoase masini pe calea ferata.

Am continuat cu montarea sistemului de iluminare, atat pe fata, in faruri, cu led-uri punctiforme albe de 1,8 mm diametrul lentilei, cat si pe spate, in stopuri, cu led-uri similare rosii, cate doua in paralel, dar inseriate cu cate un rezistor de 1k. La final am construit din forex de 1 mm grosime, fasiile acoperitoare pentru zonele unde erau rotile obisnuite, zona din aripi, asa dupa cum am vazut la modelelul de pe internet. Pentru inlaturarea obstacolelor usoare de pe linii, vehiculul a fost dotat cu un plug din bare, specific rulajului pe calea ferata.

Pentru prezentare, am folosit postamentul de la alta macheta, la care am aplicat sina HO, terasament si prin metode de modelism feroviar am balastat bucata de sina cu pietris de modelism. Astfel, pietrisul spalat si uscat, l-am distribuit cu o pensula fina peste traverse, inlaturand prin periaj fin excesul. Dupa asezare, am fixat pietrisul picurand solutia ideala de fixare, facuta din parti egale de aracet de mobila si apa, la care se adauga cateva picaturi de detergent de vase, necesar pentru a rupe tensiunea superficiala din solutie si pentru a patrunde printre pietrele foarte fine ale balastului.

Imediat am decorat cu iarba si frunzis divers pe marginea terasamentului pentru realizarea unui suport tip microdiorama. La final, toate cele trei drezine din Depoul PanArin, au pozat pentru eternitate. S-au facut si ceva filmari, dar montajul se va face probabil in cursul zilei de maine, pentru ca azi, umiditatea din atmosfera m-a epuizat!


Mai multe poze si detalii >>> http://arin.panait.net/gaz-12-zim-functional-pe-ecartament-redus-2/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community