Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Jelcz, un autobuz clasic la Slobozia

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mar 16 Apr 2013 14:50:48    Titlul subiectului: Jelcz, un autobuz clasic la Slobozia 164043

Jelcz, un autobuz clasic la Slobozia

Marea majoritate a copilariei mele s-a petrecut la malul marii, la Constanta. De mic mi-au placut masinile si o parte din dragostea mea era acaparata de autobuzele din acea vreme. Cel mai indragit ramane pe departe un Jelcz, produs de Uzinele Skoda (nu pot sa uit sigla Skoda de pe botul masinii) si asta pentru ca avea loc in fata, langa motor, in drept cu soferul. Mama ma scotea duminica pe faleza, la un suc la Vraja Marii, si apoi plecam spre casa luand autobuzul nr. 4, spre Filimon Sarbu, cartierul de resedinta. La poarta 1 era cap de linie si acolo, o rugam pe mama sa asteptam pana aparea un Jelcz ca sa stau in fata. Fireste ca ma inghesuiam sa urc ca sa ocup acel loc strategic de unde intreaga panorama a soselei se desfasura in fata mea fara oprelisti. Eram in stare sa stau ore in sir in autobuz. Deseori, fara stirea mamei, dupa orele de scoala, pandeam autobuzele in statia de langa scoala si calatoream cu ele mai multe curse. Ma imprietenisem cu multi soferi care ma indragisera si care ma tineau in fata, pe locul preferat, cate curse voiam si asta fara bilet. Cunosteam toate masinile si soferii de pe traseu!

Astazi mi s-a implinit o mare bucurie. Am primit in sfarsit, de la amicul Ede din Brasov, o minune de autobuz scara 1/72, exact asa cum imi doream. A ajuns bine, doar un stergator rupt a fost repede reparat. Cu drag va arat si voua jucaria mea! Cel mai probabil ca o voi tuna in curand. Scaunele nu erau niciodata negre, ci maro cu portocaliu. Voi face si ramele despartitoare ale geamurilor cu nichel. Mai am doar dorinta sa am in colectie si o Skoda Karosa din acei ani, vehicul ce a intrat in parcul auto al ITC Constanta inlocuind batranele deja Jecz-uri. La final si poza cu primul model de Skoda Karosa SM 11 care a circulat în Constanța.



Mai multe poze si detalii >>> http://arin.panait.net/wp-content/uploads/2013/04/P41600011.jpg
Pagina "Constanta de alta data">>> http://www.facebook.com/pages/Constan%C5%A3a-de-alt%C4%83-dat%C4%83/615271945166790

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 20 Apr 2013 10:23:18    Titlul subiectului: 164114

Retro Skoda Karosa 706 R.T.O.

Dupa cum stiti, “Jelcz” erau autobuzele “©koda”-”Karosa” 706 R.T.O. asamblate în Polonia! La noi nu au circulat decât cele cehești, adica Skoda 706 R.T.O. Macheta mea este un DeAgostini Polonia, deci un “Jelcz”. Dat fiind amintirile placute care ma leaga de acest vehicul indragit in copilarie, am decis transformarea lui in Skoda Karosa Retro.

Macheta, desi este un DeAgostini, arata impecabil. Este curat lucrata, chiar ingrijita si este dovada clara ca se poate daca se vrea! Nu am ce sa-i reprosez in afara de stergatoarele usor supradimensionate.

—————————————————————-



Mai multe poze si detalii de lucru >>> http://arin.panait.net/retro-skoda-karosa-706-r-t-o/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
yusek



Data înscrierii: 08/Noi/2010
Ultima vizita: 31/Aug/2016
Mesaje: 17
Locație: Gdańsk (Polonia)

MesajTrimis: Lun 22 Apr 2013 22:11:00    Titlul subiectului: 164178

Autobuz polonez. În multe orașe Jelcz 043 și 272MEX sunt monumente. Skoda are o față diferită http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%A0koda_706_RO.jpg.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community