Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Cursuri Vatman la Braila

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRĂILA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Gabe_br



Data înscrierii: 29/Mai/2013
Ultima vizita: 08/Ian/2016
Mesaje: 1
Locație: Braila

MesajTrimis: Mie 29 Mai 2013 19:01:03    Titlul subiectului: Cursuri Vatman la Braila 164786

Salut oameni buni.

As vrea sa va intreb si eu daca stiti unde anume te poti califica ca vatman in Braila?
Eu am mai intrebat acum cativa ani, pe la sediul Braicar, dar mi s-a spus ca nu se fac.

_________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Data înscrierii: 11/Noi/2009
Ultima vizita: 16/Noi/2013
Mesaje: 79
Locație: Braila

MesajTrimis: Lun 22 Iul 2013 09:11:26    Titlul subiectului: Re: Cursuri Vatman la Braila 165853

Ei se chinuie sa faca grafice astfel incat sa nu angajeze si tu vrei sa fi vatman pentru 944 lei salariu de baza + orele suplimentare si bonuri de masa, abia se fac 1400 lei. Cursuri nu se fac, dar iti recomand sa mergi la Oradea, Arad, Cluj ca vatman caci in estul tarii, in ciuda faptului ca am avut cele mai frumoase si bune SH-uri, nu au stiut sa le ingrijeasca si nu mai vorbesc de salarii care sunt derizorii! Sad Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mie 24 Iul 2013 16:44:37    Titlul subiectului: 165934

1400 lei derizoriu! Asta e tare! Dar cam cat ai vrea sa fie platit unul fara prea multa carte, care in afara de a trage de o maneta si a fi atent la niste semne nu face mare lucru?...
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
gavryll



Data înscrierii: 10/Dec/2009
Ultima vizita: 22/Aug/2016
Mesaje: 23
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 24 Iul 2013 17:32:43    Titlul subiectului: 165936

"Cam cat" este salariul la Bucuresti...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Timi



Data înscrierii: 07/Feb/2008
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 151
Locație: Oradea

MesajTrimis: Lun 03 Mar 2014 10:33:24    Titlul subiectului: 171552

Ionescu a scris:
1400 lei derizoriu! Asta e tare! Dar cam cat ai vrea sa fie platit unul fara prea multa carte, care in afara de a trage de o maneta si a fi atent la niste semne nu face mare lucru?...


Sunt vatman la Oradea si iau putin peste 1400 lei. Si da, e derizoriu. La Cluj, oras aflat la 160 km de Oradea se ia 1800 pana in 2000 cu ore suplimentare si ore lucrate sambata si duminica. La Bucuresti se ia si mai mult. E derizoriu, pentru ca de jos asa pare a fi meseria de vatman: a trage de o maneta si a fi atent la niste semne. Cand ajungi insa sa stai acolo in cabina 8-10 ore, cand te trezesti la cele mai matinale ore si intri in depou cu cateva minute inainte de a se termina ziua, cand vatmanii sunt cei care misca practic un oras intreg, cand la fiecare inceput de zi te gandesti sa ajungi bine inapoi acasa fara sa fi facut vreun accident, cand tu ai prioritate si altul iti taie calea, iar cand il claxonezi iti arata tot felul de semne si muuulte alte lucruri, pare a fi totusi putin 1400 lei, nu? Ar fi multe de povestit din ceea ce inseamna a fi vatman. Cred ca mai sunt vatmani pe forum, ii poti intreba si pe ei. Firesc ar urma intrebarea ta: atunci de ce v-ati facut vatmani? Ori de ce mai continuati ca vatmani? Pentru ca ne place. Atunci de ce va plangeti? Pentru ca nu suntem platiti pe cum am merita, dar nici nu putem renunta la ce ne place.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian/613



Data înscrierii: 11/Aug/2016
Ultima vizita: 15/Oct/2016
Mesaje: 2
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 24 Sep 2016 21:10:42    Titlul subiectului: 186579

Ionescu a scris:
1400 lei derizoriu! Asta e tare! Dar cam cat ai vrea sa fie platit unul fara prea multa carte, care in afara de a trage de o maneta si a fi atent la niste semne nu face mare lucru?...

Da! Nu totul se rezuma la "a trage de o maneta" si a fi atent la niste semne! Subestimati aceasta profesie. Exact ce a spus si domnul Timi. Aproape jumatate de oras se deplaseaza zilnic cu Tramvaiul. Aceasta meserie merita un salariu mult mai mare si mai decent. Nu 300 euro. Revenind la intrebarea ta, se pot face cursuri de vatman la Galati din cate stiu eu dar trebuie sa faci practica sau sa lucrezi la ei 2 ani parca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adelo_9149



Data înscrierii: 25/Aug/2009
Ultima vizita: 30/Mai/2023
Mesaje: 93
Locație: Braila

MesajTrimis: Lun 26 Sep 2016 20:14:51    Titlul subiectului: 186591

Gabe_br , daca doresti sa urmezi cursurile de vatman ar fi indicat sa pleci la 16 km de Braila si anume in Galati. Acolo urmeaza sa se dea drumu la 3-4 serii a cate 10 persoane in vederea calificarii pentru vatmani. Scoala se afla in incinta Transurb SA Galati de pe Basarabiei. Ca si criterii sunt : depunerea unei cereri in vederea obtinerii categoriei de tramvai , dupa care vei fi contactat nu chiar in cel mai scump timp , pe parcurs. La baza trebuie sa ai categoria B (turism / masina mica) si varsta de cel putin 24 de ani , sa fii apt din punct de vedere psihologic si medical. Dupa ce esti declarat apt din aceste puncte de vedere , mergi la societate sa urmezi cursurile de teorie dupa care vei intra pe traseu cu un tramvai conceput pentru scolarizarea elevilor in vederea obtinerii categoriei. Iar dupa ce ai obtinut aceasta categorie nu s-a terminat totul , mergi la ARR cu copia de pe C.I. si permisul cu categoria obtinuta sau la orice scoala de soferi unde se organizeaza atestari profesionale in vederea obtinerii "atestarii profesionale pentru transport persoane" unde vei incepe acolo CPI (pregatirea initiala) si anume ai 3 probe teoretice si una practica (traseu) , intrebari cu variante de raspuns , intrebari cu raspuns direct si studiu de caz undeva la 3 variante a cate 5-6 studii de caz. De mentionat ca la studiile de caz trebuie sa le retii pe dinafara sa poti fi declarat promovat dupa care urmezi proba de traseu. Iar dupa poti merge la orice societate in vederea angajarii tale , daca tot iti doresti sa fii un viitor vatman. Mult succes
_________________
BR-16-YZU "Regina Parcului Braicar"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRĂILA Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community