Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Sisteme de afisare/informare ale vehiculelor RATB
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
costy92



Data înscrierii: 01/Sep/2010
Ultima vizita: 25/Dec/2022
Mesaje: 109
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 02 Apr 2012 14:39:49    Titlul subiectului: 154625

Pai cateva din aceste prescurtari le stiu eu
R=retragere
BN=Bucurestii Noi
B=Bujoreni
D=Defect
P=Probe
S=Scoala
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 02 Apr 2012 14:55:06    Titlul subiectului: 154626

Pentru retragere la Bucurestii Noi, s-a inlocuit "BN" cu "Rxx", unde "xx" este numarul troleibuzului (65, 86, 97).
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Oct 2012 20:21:46    Titlul subiectului: 159984

Se pare ca cei de la RATB au uitat sa upgrateze sistemul de informare, de pe liniile 133 si 135, pe ecrane, apare tot linia...........686 la legaturi, desi 79 si 86 au revenit de o buna bucata de vreme. Alta chestie, tot la legaturi sunt afisate trasee de maxi taxi care au disparut sau sunt complet imaginare.


INCDA Fundulea, 19 octombrie 003.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  98.86 kb
 Vizualizat:  de 14958 ori

INCDA Fundulea, 19 octombrie 003.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 26 Oct 2012 22:28:11    Titlul subiectului: 159988

502 este de fapt N102, linia de noapte spre Granitul; si pe validatoare liniile de noapte nu apar in formatul N1xy ci 5xy.

Acum evident ca nu ar trebui sa apara la legaturile liniilor normale de zi Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 160
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 27 Oct 2012 14:10:45    Titlul subiectului: 159996

Am observat in ultima perioada mai multe autobuze Mercedes cu afisajul exterior si interior stins si cu foaie A4 in fata si pe laterala indicand numarul de linie
_________________
611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gogoneata



Data înscrierii: 02/Dec/2011
Ultima vizita: 28/Oct/2012
Mesaje: 11
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 28 Oct 2012 09:43:30    Titlul subiectului: Afisaje autobuze 160027

Motivul este ca nu exista oameni care sa le repare si nici contract de service.vEste adevarat or fi si afisoare defecte, dar foarte putine.vMotivul este echipamentul firmei Thoreb care este de proasta calitate si care nu a functionat niciodata la cerintele din caietul de sarcini si pentru service-ul acestuia se cer preturi fabuloase. Cei care trebuiau sa aiba grija ca acesta sa functioneze au plecat pe la alta firma. Ghici care ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Dum 29 Sep 2013 22:57:00    Titlul subiectului: 167508

Iacat ca intre postarea de acu 2 etaje si cea a mea de azi sistemele Thoreb merg, ca doar beculetele alea nu le aprind niste pitici. Sistemele Thoreb or fi proaste, dar vin si intreb avand in vedere ca tot ce inseamna componenta electronica este facut off-shore, ce o fi asal sistem bun? Ce credeti ca IPhone-urile voastre or fi facut e la curtea regelui Angliei? Tot la fel de proaste si tot pe vapor in China.
Basca ca nu cred ca capitolu' beculete la turela este marea problema a Bucurestilor, avand in vedere ca am vazut la hartii A4 si chiar A5 pe mapamond in parbrizu autobuzelor, incat nu as putea zice decat ca suntem la moda.

In alta ordine de idei, ca nu despre cele de mai sus voiam sa vorbesc, Bucurestii impreuna cu alte mari orase ale tarii s-au inscris in sistemul Google Transit pe partea stricta de transit. Dupa cum stiti, spre toata lauda lui, Brasovul a fost primul care s-a bagat in treaba asta foarte complexa.
Voiam sa spun ca imi va fi foarte utile in Bucuresti, mai ales ca am nevoie de legaturi cu Aeroportul la diverse ore din zi si din noapte. Acum, nu sunt sigur ca informatiile sunt in timp real, dar chiar daca sunt facute dupa graficele orare ale RATB tot au un caracter informativ de cea mai mare utilitate, dupa parerea mea. Am folosit o sumedenie de programe de ast fel, cel mai nou si mai interesant, mai ales prin caracterul de program de navigatie, cat si prin internationalitatea lui, fiind Moovit, facut de niste spanioli. Programul este exclusiv destinat telefoanelor destepte. Poate intr-o buna zi se va inscrie si Bucurestiul in acest program deosebit de simpatic si de util.
Revenind la Google Transit, pentru Brasov el mi-a fost deosebit de util, chiar si in conditiile in care nu tot timpul informatiile erau la zi. Dar caracterul orientativ a fost de mare folos. Aici este problema cu informatiile de pe GT. Faptul ca cineva va trebui sa aiba grija mereu sa aduca orarele la zi, asta daca nu se face deja conexiunea cu ceea ce trebuie in timp real.
Oricum un mare pas inainte, si un imbold pentru concurentii Transport Urban, pe care ii sustin deasemenea. Cu cat mai multe solutii cu atit mai bine. CE naiba, Londra cred ca are peste 100 de aplicatii de transport public pentru telefoanele mobile. De ce nu am avea si noi macar 2? Spor si la mai mare!!!

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Noi 2013 09:30:45    Titlul subiectului: 169246

Ce se intapma cu autobuzele Mercedes Citaro ? Din ce in ce mai multe autobuze nu mai au functional sistemul de afisare si circula cu o foaie A4 in geam, pe care este scris numarul liniei. Care este motivul pentru care nu se pot remedia defectiunile la sistemul de afisare la autobuzele Mercedes Citaro I si II ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 06 Mar 2014 21:13:36    Titlul subiectului: 171632

O faza haioasa s-a intamplat acum doua zile la CORA Pantelimon, unde este si capatul liniei (temporare 655). Afisajul electronic era cazut, autobuzul vine in statie, calatorii erau uluiti. Dar ce autouz este asta, se intrebau ? Pana la urma soferul s-a prins. Cazuse si foaia de pe geam cu indicativul traseeului. Era o foaie A4 scoasa la imprimanta, pe care scria cu cifre de schioapa (cat foaia) 655. Sistemul de prindere al foii de parbriz era cu o ventuza (doar un punct de prindere) si din cand in cand foaia cadea de pe parbriz pe bordul soferului, bagandu-i pe calatorii din statiile comune cu alte linii in ceata Laughing
Insa soferul in cauza era bun si in domeniul PR si oferea cu amabilitate detaliile Laughing
Apropos, cati bani au costat autobuzele Citaro ? Laughing



Reabilitare Sos. Pantelimon+Iancului, 4 martie 033.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  90.92 kb
 Vizualizat:  de 13945 ori

Reabilitare Sos. Pantelimon+Iancului, 4 martie 033.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 06 Mar 2014 21:53:54    Titlul subiectului: 171633

Acum vin eu cu o intrebare.
Ieri veneam din zona Laromet si am coborat din 697 la Pajura ca sa iau un 86 pana in zona Garii de Nord.Dar in loc de 86 a venit in 79 Shocked
Poate sa imi explice si mie cineva de ce sa intamplat asta, desi 79 intoarce la gara?
Si nu era unu singur, dupa ce am coborat, la cateva minute a mai venit un 79 de pe Grivita, dar la ala a cazut afisajul cu capetele de linie, ramanand doar numarul traseului.

_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costy92



Data înscrierii: 01/Sep/2010
Ultima vizita: 25/Dec/2022
Mesaje: 109
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 07 Mar 2014 01:21:29    Titlul subiectului: 171637

guest a scris:
Apropos, cati bani au costat autobuzele Citaro ? Laughing


Au costat 180.000 fara aer si 215.000 cu.

lenta1 a scris:
Poate sa imi explice si mie cineva de ce sa intamplat asta, desi 79 intoarce la gara?


Pe linia 79 circula cateva masini de la Depoul Bucurestii Noi (4 parca)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 25 Feb 2017 17:00:17    Titlul subiectului: 188536

De pe Facebook, aflam:

Citat:
Practici comuniste la RATB.
Cum putem sa venim in ajutorul domnului care a afisat mesajul cu #rezist ?
Un sofer de autobuz RATB si a modificat afisajul cu #rezist.
Stiu de la cineva care lucreaza la Ratb ca s-a facut mare ancheta ieri pe toate autobuzele cu toti sefii Ratb pentru a fi descoperita persoana care si a "permis" sa faca asta.

Sursa info: Coruptia ucide

Acum pun si eu o intrebare, nevinovata. Cretinii de la RATB nu fac si o ancheta de ce s-au stricat afisajele de pe autobuzele Mercedes Citaro si de ce multe Citaro-uri circula cu indicativul liniei scrisa pe o foaie A4 si de ce nu s-au reparat nici pana acum sistemele de afisaj ???

Ce sa ii facem, daca numai cretini politruci sunt in fruntea regiei de transport.

PS: e mai important sa dai zeci de milioane de euro, din banii contribuabilor pe...........panselute (vezi cazul primariei sectorului 3), decat bani pe piese de schimb se pare..............

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 05 Dec 2023 21:54:48    Titlul subiectului: 217437

Sistemele de afisare pe troleibuzele Astra Ikarus 415 T arata cam asa. Rar mai vezi cate un sistem functional pe un troleibuz de acest tip.

Sistemul este unguresc (am uitat numele). L-am vazut in Budapesta si pe troelibuzele mai vechi si pe tramvaiele Ganz si merge fara probleme. La noi.....merge asa cum il vedeti in imagini.



P1425920.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  241.12 kb
 Vizualizat:  de 314 ori

P1425920.JPG



P1425921.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  209.8 kb
 Vizualizat:  de 314 ori

P1425921.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Pagina 8 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community