Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Intiativa privind interzicerea "autostopului"

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Sunteti de acord cu initiativa legislativa privind interzicerea autostopului ?
Sunt de acord
15%
 15%  [ 6 ]
Nu sunt de acord
84%
 84%  [ 33 ]
Voturi totale : 39

Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Dec 2013 15:13:14    Titlul subiectului: Intiativa privind interzicerea "autostopului" 169637

Ideea apartine ... Ministerului Transporturilor, care a pus proiectul de lege in dezbatere publica Laughing
Citez un articol de pe HotNews. Este cinstita reactia sefului Directiei Politiei Rutiere.

Citat:
Guvernul vrea sa introduca amenzi de pana la 5.000 de lei pentru soferii care iau autostopisti. Adio, "Ia-ma, nene"?

Soferii care transporta autostopisti si primesc bani de la acestia risca amenzi cuprinse intre 1.000 si 5.000 de lei, daca Guvernul va aproba un proiect de ordonanta de urgenta publicat de Ministerul Transporturilor. Potrivit proiectului de ordonanta, practica autostopului "afecteaza profund activitatea intreprinderilor autorizate si mediul concurential, avand un impact negativ inclusiv asupra bugetului de stat". Proiectul nu prevede, insa, si modul in care va fi controlata aceasta activitate. Proiectul ordonantei de urgenta se afla in dezbatere publica pana la data 23 decembrie.
Ministerul Transporturilor a pus in dezbatere publica un proiect de Ordonanta de urgenta pentru completarea Legii nr.38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere. Prin aceasta initiativa, executivul propune amenzi intre 1.000 si 5.000 de lei pentru soferii care transporta autostopisti.
Informatia a fost publicata initial de Ziare.com
UPDATE Lucian Dinita, seful Directiei Politiei Rutiere, a declarat pentru HotNews.ro: "Dumneavoastra vi se pare aplicabila prevederea? Nu am fost consultati si nu stiu cine are trebui sa o aplice. Nu ma intereseaza asa ceva. Ministerul Transporturilor trebuie sa explice."
Propunerea Ministerului Transporturilor:
Articol unic. - La articolul 55 punctul 3 din Legea nr.38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 45 din 28 ianuarie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa litera f) se introduce o noua litera, litera h), cu urmatorul cuprins:
"h) aplicabila persoanelor fizice sau juridice pentru efectuarea de transport public de persoane cu un autoturism, fara respectarea prevederilor art. 7."
Ce spune Legea nr.38/2003:
Art. 55 Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni, si se sanctioneaza dupa cum urmeaza: (...)
3. cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei:

La care se adauga litera h), daca proiectul trece de Guvern: "h) aplicabila persoanelor fizice sau juridice pentru efectuarea de transport public de persoane cu un autoturism, fara respectarea prevederilor art. 7."

Art. 7 Transportul in regim de taxi sau transportul in regim de inchiriere se poate executa numai de transportatori autorizati.

Proiectul ordonantei de urgenta se paote descarca de aici: http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2013-12-17-16227440-0-amenzi-pentru-autostop-proiect-oug.pdf


Ultima modificare efectuată de către guest la Mie 18 Dec 2013 10:34:44, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aventurierul



Data înscrierii: 04/Oct/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2022
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Dec 2013 22:38:31    Titlul subiectului: 169654

Dacă-mi amintesc bine și pe timpul lui Ceaușescu exista o asemenea lege, dar nu se aplica persoanelor fizice decât extrem de rar. Sunt de acord să pedepsească ”pirații”, dar pentru asta există deja legi în vigoare. Cu noua propunere vor reuși să-și ”pună în cap” pătura săracă a populației, care nu are mașină personală, locuiește în zone slab dezvoltate economic și se deplasează cu ce apucă. Practic, guvernul Ponta își va submina simpatia locuitorilor de la sate, acolo unde are majoritatea alegătorilor.
_________________
Albumul meu de fotografii, aici:
http://www.panoramio.com/user/5989097
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Mie 18 Dec 2013 09:44:14    Titlul subiectului: 169663

"Transportul in regim de taxi" se refera la o activitate organizata sau practicata frecvent de unul sau mai multi soferi cu acelasi autovehicul.

Altfel, nimeni nu ma poate impiedica sa iau pe cineva in masina sau sa ma oblige sa refuz oferta pasagerului de achita o suma pentru ca l-am dus pana undeva sau pe mine ca am negociat cu cineva o suma ca sa ma duca undeva cu masina. De asemenea, nimeni nu poate opri pe cineva sa fie "soferul" altcuiva, utilizand propria masina.

Altfel, sa vad curajosul care se mai urca astazi intr'o masina particulara neinscriptionata, pentru a merge cu "taxi ilegal", altfel decat pe sosea la "ia-ma nene".

Ce este insa deranjant este ca mass-media corupta accentueaza aspecte total gresite, ceea ce dovedeste fie ca ziaristii sunt cretini, fie ca autorii proiectului de lege incalca Constitutia si principiile fundamentale ale democratiei, propunand o lege poate alftel buna, dar avand in spate un scop total malefic.
Nu statul trebuie sa reglementeze cum cetatenii iau de pe strada pasageri in propria masina, ci proprietarii masinilor (daca sunt firme) pot obliga soferii sa nu ia persoane straine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 18 Dec 2013 09:52:05    Titlul subiectului: 169665

Trix a scris:
Altfel, nimeni nu ma poate impiedica sa iau pe cineva in masina sau sa ma oblige sa refuz oferta pasagerului de achita o suma pentru ca l-am dus pana undeva sau pe mine ca am negociat cu cineva o suma ca sa ma duca undeva cu masina.
Nici eu nu cred ca pot sanctiona pe cineva doar pentru ca ia pe cineva la ocazie, insa in momentul cand se dau si se primesc bani cred ca te pot "agata" pe partea economica, ca desfasori activitati comerciale si nu esti inregistrat si nu platesti taxe si impozite etc etc. Cred ca doar pe partea asta s-ar putea "lega" de om...
_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Mie 18 Dec 2013 10:08:26    Titlul subiectului: 169667

Altfel spus, in loc sa urmareasca bezmeticii cu bemveuri care merg ca nebunii, politaiul sta sa se uite dupa cine a luat pe cine in masina si cand ala a coborat ca i-a dat bani? Uite asa, imi datora niste bani sau i-am dat un Pepsi sa bea in masina si si-a adus aminte de ei cand a coborat, da? Ma poti contrazice?

Sa vorbim mai bine, daca tot e topicul de maxi taxi, cum merge transportul in comun privat, cum otobelele nu sunt adecvate transportului local si cum oamenii merg inghesuiti ca sardelele. Acolo au de verificat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 18 Dec 2013 10:13:54    Titlul subiectului: 169668

Legea asta cu sanctionarea "autostopului" este doar o parghie prin care mafia transportatorilor, prin "sponsorizatii" lor politici, vrea sa-si elimine concurenta, vor sa ramana singuri cu pirateria si evaziunea proprie...
_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Mie 18 Dec 2013 10:15:02, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 18 Dec 2013 10:13:55    Titlul subiectului: 169669

Autostopul are si povestile lui frumoase. Si una dintre povestile frumoase ale lui se numeste ... Vama Veche. Nu Vama Veche de acum, care a fost distrusa de interesele meschine, ci Vama Veche de pe timpuri. Erau multi "vamaioti" care mergeau cu autostopul din Bucuresti pana in Vama si fara sa dea nici un ban. Sau daca ajungeai noaptea in Mangalia, mergeai cu "ia-ma nene" asa cum de multe ori am facut si eu cand m-am dus in Vama. Pe vremuri, o prietena era intr-o delegatie la Craiova, apo a mers cu autostopul pana in Vama Veche.
Anul asta, de 1 Mai, 20 de polonezi au mers cu autostopul din Polonia pana in ... Vama Veche, si asta in vreo 4 zile. Iar apoi s-au intors in Polonia tot cu autostopul.
Eu cu niste prieteni cand mergeam cu masina, in Vama, luam autostopisti, fiindca eram in spiritul Vamii. Acum lumea nu mai este cum a fost, generatia Iphone probabil nu va mai avea amintirile frumoase pe care le are generatia mea.

Si muntele are povestile lui frumoase, am fost si eu de cateva ori la munte, cu "ia-ma nene". Si anul asta cand am fost in Fagaras am fost cu "ia-ma nene". As avea de povestit pagini intregi despre "ia-ma nene".

Pe langa problemele din zonele unde nu prea este oferta de transport in comun, de care s-a vorbit in paginile precedente, autostopul a avut povestile lui frumoase. Si eu am trait asemenea povesti.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 18 Dec 2013 13:37:34    Titlul subiectului: 169678

Nici o lege din lumea cu obraz subtire nu ma poate obliga sa nu iau persoane straine in masina proprietate personala. Pentru ca asa am eu chef. Bine, excludem tarile totalitare unde se poate da orice lege.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Kaartijer



Data înscrierii: 13/Noi/2009
Ultima vizita: 26/Oct/2015
Mesaje: 10
Locație: Houston (SUA)

MesajTrimis: Mar 21 Ian 2014 12:21:50    Titlul subiectului: 170588

Și în SUA sunt state care interzic auto-stopismul, și nu din motive financiare (oricum recompensa pentru un transport de genul ăsta în general este "thank you"), ci de siguranță. Nu ști niciodată pe cine iei în mașină sau la cine te sui în mașină.
_________________
Taxation is a theft!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Mar 21 Ian 2014 15:25:54    Titlul subiectului: 170591

Nu stii niciodata cui deschizi usa cand suna, nu-i asa? Hai sa interzicem soneriile, atunci, tot din motive de siguranta.
Dar sa interzici autostopul ca sa obligi oamenii sa mearga cu niste cazane autorizate, mi se pare scandalos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Mar 21 Ian 2014 21:43:23    Titlul subiectului: 170604

In America sunt suficiente solutii de transport din punctul A in punctul B (in afara de masina personala, care aproape a ajuns lege).
La noi trebuie intai sa se investeasca serios in transportul public si sa dispara ''piratii'' cu ''otobele''. De-abia atunci se poate vorbi despre o eventuala interzicere. Motivul unei activitati comerciale neinregistrate nu sta in picioare, deoarece ar trebui interzisa si spaga la doctor/profesori/politisti etc..., ceea ce nu se va intampla in veci...
Colegul Kaartijer a pus in discutie un aspect important al problemei, din pacate intalnit si in Romania. Exista insa solutii. Spre exemplu campanii televizate, dupa modelul ''nu deschideti usa necunoscutilor''.

_________________
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - https://www.facebook.com/pg/roomsicorner/posts/?ref=page_internal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 14 Mai 2014 08:36:25    Titlul subiectului: 172861

De 1 mai, in Vama Veche au fost si multi studenti straini. Acestia lucreaza ca si voluntari, intre 3 si 6 luni in Romania, ori la spitale, ori la camine de batrani, etc. Se pare ca la ei este un fel de cultura a "voluntariatului". Sunt in diferite orase ale tarii.
Cu ocazia minivacantei de 1 mai, o parte din ei merg in Vama Veche. Interesant este cum merg. Simplu, cu autostopul. Cand am fost la mare de 1 mai, in masina noastra am luat doi autostopisti, erau voluntari, o italianca si un spaniol. Amandoi lucrau ca voluntari la..............Arad si au venit cu autostopul pana la Bucuresti, iar apoi din Bucuresti cu autostopul pana in Vama Veche. Se pare ca la ei este si un fe de "cultura" a autostopului.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 23 Iul 2014 19:09:36    Titlul subiectului: 174008

Revine in actualitate aberatia de proiect cu interzicerea autostopului. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Proiectul AMENZILOR pentru șoferii care iau pasageri "la ocazie", repus în dezbatere de Ministerul Transporturilor

Ministerul Transporturilor a repus în dezbatere publică un proiect de act normativ care stabilește că șoferii care transportă persoane "la ocazie", fără autorizație, riscă amenzi cuprinse între 1.000 și 5.000 lei.

Proiectul de ordonanță vizează completarea Legii 38/2003, care reglementează autorizarea, organizarea, atribuirea gestiunii și controlul efectuării serviciilor de transport în regim de taxi sau de transport în regim de închiriere.

Autorii documentului apreciază că în ultima perioadă s-a constatat existența unor practici ilicite în activitățile de transport rutier de persoane prin utilizarea autoturismelor, care afectează în mare măsură transportul local și județean de persoane, cu efecte negative majore asupra activității economice a firmelor autorizate, bugetului de stat și siguranței circulației rutiere.

În plus, practicile ilicite în activitățile de transport rutier de persoane prin utilizarea autoturismelor pune în dificultate asigurarea unui mediu concurențial corect pe piața transportului rutier de persoane.

Conform proiectului, de amenzi cuprinse între 1.000 lei și 5.000 lei sunt pasibile și persoanele fizice sau juridice care transportă cu autoturisme fără respectarea prevederilor articolului 7 din lege, care prevede că transportul în regim de taxi sau de închiriere se poate executa numai de transportatori autorizați.

În prezent, legea prevede amenzi similare pentru taximetriștii care intervin asupra aparatului de taxat, precum și pentru clienții, funcționarii autorității de autorizare, dispeceratelor de taxi, transportatorilor autorizați sau conducătorilor auto care nu respectă diverse prevederi.

Ministerul Transporturilor a pus în dezbatere același proiect la finele anului trecut, redactat însă sub forma unei ordonanțe de urgență.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 24 Iul 2014 21:35:50    Titlul subiectului: 174025

Revine in actualitate si parerea mea: legea este dedicata rechinilor care au un venit din autostop si fac evaziune fiscala, sa nu mai zic de pagubirea firmelor de transport. Buba este in alta parte: pe Bucuresti-Oltenita n-o sa vezi niciodata rechini, pentru ca exista un transport civilizat, si anume trenul. Rechinii apar acolo unde exista lacune in organizarea transportului in comun...
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 19 Aug 2014 10:43:27    Titlul subiectului: 174354

Pe Facebook exista o referinta catre un site unde poti face un autostop on-line. Adica pui destinatia si vezi daca este vreun sofer care merge in directia respectiva si daca vrea sa te ia. Adresa site-ului este: http://www.autohop.ro/

Dupa ce introduci pe site, punctul de plecare si destinatia, site-ul gaseste soferi care merg pe aceasta ruta cu datele de contact, care s-au inscris pe site. Este un fel de platforma in care cererea se intalneste cu oferta.

Exista si o pagina de Facebook, accesibila =kC&ft[qid]=6049187504882889475&ft[mf_story_key]=-5555767779148346768&ft[ei]=6049187774191097642.6017376069030.16&ft[fbfeed_location]=1&ft[insertion_position]=21&__md__=1]aici.

Problema este ca se face o contrareclama transportului cu trenul, dupa cum vedeti in imaginile de mai jos, care am preluat-o de pe Facebook.
Ce parere aveti de acest site ? L-a incercat cineva ?



Autostop online.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.32 kb
 Vizualizat:  de 16711 ori

Autostop online.jpg



Contrareclama.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  94.22 kb
 Vizualizat:  de 16704 ori

Contrareclama.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community