Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Tramvai in Baia Mare? De ce nu...

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MARAMUREȘ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dany



Data înscrierii: 27/Iun/2008
Ultima vizita: 02/Apr/2013
Mesaje: 3
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Dum 29 Iun 2008 12:18:48    Titlul subiectului: Tramvai in Baia Mare? De ce nu... 95171

M-am uitat pe net si am vazut ca in Resita care e de vreo 3 ori mai mare decat Ferneziul din Baia Mare si are tramvai si ma intrebam de ce nu poate fi si in Baia Mare un tramvai...
Baia Mare e mult mai mare ca Resita si ca suprafata si ca numar de locuitori, iar cu actualele mijloace de transport in comun nu poti ajunge in toate colturile orasului decat daca schimbi nenumarate autobuze sau trolee!

Ar fi nemaipomenit daca ar fi tramvai in Baia Mare, pentru ca ar incapea foarte bine si troleu si tramvai si autobuz, iar daca se va realiza acea zona metropolitana de care se vorbea odata, un tramvai ar fi indispensabil!

Sper sa se puna odata tramvai in Baia Mare si sa aiba un traseu lung!

Un tramvai in Baia Mare, fie el cat de costisitor, ar ajuta mult traficul din oras si ar putea fi acoperite mai multe zone din oras, astfel incat sa poti ajunge in mai multe locuri schimband mai putine mijloace de transport in comun si ar schimba si imaginea orasului, dar se pare ca autoritatile nu pun prea mult pret pe astfel de lucruri, de fapt de ce sa se mai chinuie sa faca orasul cat mai prosper si mai dezvoltat, la fel ca si Clujul, ca doar mai bine stau acolo in fotoliile lor confortabile si sa le vina banii si totul pe tava decat sa munceasca si ei putin, dar asta e traim in Romania care tot comunista a ramas din pacate!
Poate ca noua generatie va schimba ceva, sper!

_________________
cand va fi in Baia Mare transportul public unul decent cu tramvaie, trolee si autobuze?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Lun 30 Iun 2008 02:08:41    Titlul subiectului: 95199

Este vorba de politica fiecarui oras. In Romania orasele in care s a introdus tramvai sunt atat mari, cat si medii si si mici, dar toate aceste investitii au fost facute prost pe vremea de dinainte de 89.
Troleibuzul a fost preferat in majoritatea oraselor deoarece necesita o investitie mult mai mica! De aceea si in Baia Mare s a luat decizia dupa revolutie, ca si in Tg Jiu, Slatina, Vaslui, Satu Mare, de a se introduce troleibuzul.
Resita si Botosani, desi sunt mai mici, au avut probabil ambitia inainte de 89 de a avea tramvai si acei sefi de partid au primit si finantare, astfel ca ele exista si au fost pastrate si dupa revolutie probabil si ca mandrie locala pt acele orase mici! Orase sub 300.000 locuitori nu ar putea suporta financiar toate cele 3 forme de transport deoarece unul sigur ar fi deficitar. Abia daca ele pot fi pastrate in orase mari, vezi Timisoara sau Cluj sau nu se pot pastra: a se vedea Brasov sau Constanta! Excludem capitala. Asa ca revenind la Baia Mare, eu zic sa te bucuri ca ai acolo o echipa care tine la troleibuz si chiar a extins traseul si a achizitionat troleibuze noi!

Dany, la cum pui problema, esti un tanar simpatic caruia ii plac tramvaiele. Nu poti compara niciodata Baia Mare cu Clujul. Nici din punct de vedere financiar nu cred ca s ar renta acea linie de tramvai care sa lege mai multe zone ale orasului. Exista o linie de troleibuz ce tranziteaza intreg orasul, care nu este foarte veche si in a carei extindere s a investit de curand. Acelasi lucru si in troleibuze, asa incat, fara a mai povesti mult, nu cred ca se va renunta!
Si eu as vrea macar o linie de oras in Sibiu, dar actualmente ma rog sa nu o scoata nici pe asta care mai e...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 30 Iun 2008 14:53:14    Titlul subiectului: 95207

Hai sa privim un pic cum a aparut tramvaiul in Romania, caci au fost mai multe etape.

O prima etapa a fost in anii 1895-1906, cand tramvaiul electric apare in 8 orase importante din Romania acelor vremuri: Arad (include Sageata Verde), Braila, Bucuresti, Galati, Iasi, Oradea, Sibiu si Timisoara. Urmeaza o pauza de 80 de ani in care nu exista schimbari majore (doar sistemul sibian este aproape inchis, reducandu-se la o singura linie extraurbana) iar apoi intre 1984 si 1989 mai apar inca 7 sisteme in tot atatea orase: Botosani, Brasov, Cluj, Constanta, Craiova, Ploiesti, Resita. Motivul principal pentru aceste sisteme de la sfarsitul anilor '80 (precum si a sistemelor de troleibuz aparute in acei ani, enumerate mai sus de Radu) este dorinta regimului comunist de atunci de a minimiza consumul de motorina (produs ce se putea exporta pe valuta, un lucru foarte important atunci) promovand in schimb transportul electric in conditiile in care energia electrica era produsa intern, fie hidro fie pe carbune.

Revenind deci la intrebarea originala, in Baia Mare acum nu avem nici o sansa sa vedem tramvaie; in orase mai mici, cum ar fi Resita sau Botosani, sistemele de tramvai au aparut datorita acelor constrangeri si hotarari arbitrare ale regimului totalitar comunist; mi se pare extrem de putin probabil sa se mai construiasca vreun sistem nou de tramvai in Romania in urmatorii 10 ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 30 Iun 2008 15:29:22    Titlul subiectului: 95210

Bine ar fi sa se mentina sistemele de tramvai acolo unde exista. In anii '80 cred ca s-a avut ideea unei deserviri mai bune a platformelor industriale din orasele unde au aparut noi linii de tramvai. In perioada tranzitiei insa, aceste platforme si-au restrans activitatea. Nu stiu care este situatia in Baia Mare, poate intr-un viitor mai apropiat sau indepartat daca orasul se va dezvolta, daca vor fi fluxuri de calatori destul de importante poate se va pune in discutie introducerea tramvaiului in acest oras.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mbm



Data înscrierii: 24/Mai/2008
Ultima vizita: 02/Aug/2008
Mesaje: 7
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mar 29 Iul 2008 01:12:29    Titlul subiectului: 96389

Chiar era planuita introducerea tramvaiului in Baia Mare, vezi documentul care l-am creat:

http://tramclub.org/viewtopic.php?t=10146

Vis-a-vis de comentariile de mai sus...
In primul rand nu cred ca trebuie sa ne gandim neaparat la marimea orasului cand decidem daca are sau nu nevoie de tramvai, ci in primul rand la nevoia de mobilitate in oras, la distributia si densitatea populatiei, la reteaua stradala existenta etc.
Pe de alta parte tramvaie asa cum sunt ele la ora actuala in Romania nu mi-as dori in Baia Mare... in primul rand datorita galagiei (ce ma uimeste ca si pe liniile "modernizate" in orasele noastre nivelul de zgomot este neacceptabil - vezi 41 in Bucuresti, este o placere maxima sa stai intr-un bloc turn pe Turda - am ales strada asta pentru ca acolo si reverbereaza frumos intre blocuri zgomotul, iar daca ai geamuri clasice...)... iar apoi liniile nu sunt gandite pentru a optimiza spatiul stradal existent.

Cand o sa vad in Romania un sistem modern de light-rail?

Which makes me think... Daca tot vorbim de tramvaie in Baia Mare, eu ma gandeam ca s-ar putea folosi infrastructura feroviara existenta pentru a se realiza o legatura de acest gen intre gara, cart. V. Alecsandri, zona de dezvoltare de SE si cartierul Ferneziu (unde este statia Baia Mare Nord). Oricum, ca sa fie justificata treaba, ar trebui gandite niste conexiuni *foarte bune* cu reteaua existenta...

O varianta efectiv de tramvai la care m-as gandi ar fi o ruta ciclica dezvoltata pe inelul interior al orasului (cu un eventual detur spre cart. Sasar). Se stie ca linia 4 este printre cele mai aglomerate rute.

Oricum, la ce aglomerat devine orasul dpdv al traficului, tot nu cred ca ar fi o idee buna.

(In alta ordine de idei, aud ca unul dintre candidatii la primarie propusese in campanie construirea unui monorail pe Sasar pana in Baia Sprie... ha!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Taviii



Data înscrierii: 27/Apr/2009
Ultima vizita: 16/Feb/2011
Mesaje: 5
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Lun 27 Apr 2009 13:50:09    Titlul subiectului: NU 110136

Bine ca nu au pus tramvai in Baia Mare , desi loc si trasee ar fi fost destule , cine e din oras si il cunoaste bine poate sa confirme acest lucru , dar bine ca nu au pus , deoarece zgomotul ce il face e mai rau decat trenul , cand circuli cu el zici ca ti se intampla ceva , te zguduie de nu ai noroc , si multe altele , deci e bine asa cum e . Mai bine asa cu troleibuze , plus ca o sa se extinda linia de troleibuz in cartierul V. Alexandri in acest an , fondurile sunt date deja , doar trebuie asfaltata strada Granicerilor . Deci in concluzie eu zic ca fara tramvai e mai bine . Numai bine !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 27 Apr 2009 15:27:46    Titlul subiectului: 110142

^ Permite-mi sa te contrazic! Cu o linie bine pusa la punct si garnituri in stare cat-de-cat buna e imposibil sa fie mai rau decat pe sosele! Pe langa asta, exista numeroase avantaje pentru tramvaie: capacitatea mai mare de transport, profitabilitate ridicata, rezistenta tehnica net superioara, iar in cazul in care linia nu este inclusa in sosea, nu depinde de traficul rutier din oras, descurcandu-se de minune la ore aglomerate.

Poate tu ai avut ghionionul unei calatorii nu prea reusite. Eu iti zic sa faci vizite in Arad, Timisoara sau alte orase din tara unde s-au reabilitate liniile recent si vei vedea ca diferentele sunt uimitoare.

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Taviii



Data înscrierii: 27/Apr/2009
Ultima vizita: 16/Feb/2011
Mesaje: 5
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Lun 27 Apr 2009 16:44:57    Titlul subiectului: 110147

Aceea calatorie am facut-o in Cluj si acum recent am mai facut si in Bucuresti dar mai de mult si atunci era asa "rau", poate acum e mai bine acolo si cand eram in tramvai parca era cutremur nu altceva, parca iti era frica sa nu ti se intample ceva, poate si nu zic nu ca in alte orase ar fi mai bine si sunt mai bune tramvaiele, dar am fost si in Bucuresti, Ploiesti, Oradea (poate cele noi siemens sau cum le spune, poate alea sunt mai de treaba si mai de calitate, si se vede pe ele ca sunt) in rest in ce orase am fost lasa de dorit. Ceea ce am vrut sa zic in mesaju anterior era ca nu imi doresc astfel de tramvai in Baia Mare cum sunt cele din cj de exemplu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
davyd sufletel



Data înscrierii: 14/Ian/2013
Ultima vizita: 04/Iun/2014
Mesaje: 6
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Joi 07 Feb 2013 23:47:25    Titlul subiectului: 162533

In Romania e considerat un proiect destul de costisitor si, ca parere, nu cred ca se va mai dezvolta asa ceva vreodata in Romania in nici un oras, cel putin in urmatoarele 2-3 decenii, mai ales ca in alte orase s-au desfintat (vezi Resita). Eu personal consider ca intr-un oras unde exista pe langa autobuze si troleibuze puse la punct cu o retea bine dezvoltata, tramvaiul nu prea ar mai avea sens.
As prefera in Baia Mare sa se mai puna la punct reteaua de troleibuz si sa o dezvolte, plus autobuze ceva mai bune (mai ales articulate), plus reabilitarea catorva drumuri (mai ales str Granicerilor) si zic mersi frumos.
Nu are rost sa visam in Baia Mare eu zic ca in veci nu o sa auzim huruit de tramvai...mai bine sa speram in orasele unde mai exista sa nu se desfinteze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BMC



Data înscrierii: 04/Noi/2013
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 34
Locație: Braila

MesajTrimis: Joi 21 Noi 2013 08:50:03    Titlul subiectului: 169044

Am fost la Cluj in vara si am avut norocul sa intalnesc acele tramvaie Siemens cu design futuristic de parca ar fi in viitor, erau unele alb cu mov altele rosii, cele pe care le-am vazut eu. Erau foarte silentioase. Totusi pe aceeasi linie am mai vazut si tramvaie clasicele acele TK4D parca asa se numesc, care ei bine faceau zgomot.
Un siemens din ala la Cluj, daca nu esti atent, poate fi in spatele tau si nici sa nu iti dai seama ca se afla la doar cativa centimetri langa tine. Pe cand un KT4D il auzi de la 1 km distanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 21 Noi 2013 10:36:55    Titlul subiectului: 169045

Tramvaiele din Cluj sunt de tipul PESA Swing, sunt fabricate in Polonia. In nici un caz nu sunt Siemensuri Laughing
Pentru documentare, consulta topicul de la judetul Cluj, dedicat acestor tramvaie: http://tramclub.org/viewtopic.php?t=14512

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MARAMUREȘ Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community