Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Graffiti si vandalizare
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 21 Apr 2007 21:48:13    Titlul subiectului: Graffiti pe tramvai(e) 78429

Vineri 20 aprilie am remarcat urmatoarea mazgaleala pe primele 2 segmente ale V3A-ului #154. Pana acum cretinii astia retardati mazgaleau doar metrourile, tramvaiele scapasera prostiei lor. Uff....


1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  124.27 kb
 Vizualizat:  de 39006 ori

1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 21 Apr 2007 22:17:18    Titlul subiectului: 78431

Ca sa faci o ,,pictura" atat de complexa ca cea de pe vagonul din imagine, iti trebuie ceva timp, nu poti s-o faci in 5 minute (nici chiar daca ar fi un grup de ,,artisti"). Deci, probabil, vagonul a fost mazgalit pe undeva prin depou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Dum 22 Apr 2007 00:00:18    Titlul subiectului: 78433

La depoul Bucurestii Noi am intrat (e adevarat fiind asteptati, dar nu pe acolo) pe poarta dela troleibuze. In afara de faptul ca la intrare niste copii jucau fotbal, pana in fata nimeni nu ne-a intrebat nimic, de fapt noi am intrebat unde este seful sau inginerul sef. Eventual, ar trebui sa traga vagonul "Popescu" undeva ca sa-l poata picta mai bine, sa nu se oboseasca sa cumpere mancare pentru caini Twisted Evil
Sper ca sefii dela RATB au vazut asta si vor lua masuri sa nu mai intre graffidiotii pe acolo.
In general o persoana care deseneaza este aparent inofensiva. Probabil ca in mare parte sunt grupuri de tineri care se posteaza undeva intr'o statie de metrou intr'o zona mai putin accesibila (va mai amintiti cum era ultima arcada dela peroanele din Piata Romana ?) si acolo deseneaza.
Nu am vazut desenatori de garduri in actiune, decat pe role, deplasandu-se rapid.
Problema este ca, din fericire pentru noi, din pacate pentru securitate (adica sistemul de securitate, dar si pentru SRI &co.), nu exista precedente din care sa se invete, decat pe afara. Peste tot exista "incursiuni" ale unor persoane in tunelele de metrou, de obicei cu scopul aproape exlusiv dedicat de a-si prezenta arta precum stramosii lor in pesteri. Exista organizatii de exploratori de "ruine moderne", care in general exploreaza tunele si statii de metrou abandonate cum ar fi o serie de linii de metrou din Charleroi, Cincinatti (Ohio) si statii din Paris, Londra, Glasgow, NY si altele. De obicei acestia din urma sunt observati dar nu se iau masuri prea dure impotriva lor pentru ca acestia isi expun excursia pe net si nu au intentii dubioase.
In orice caz, accesul usor in zone restrictionate din metrou poate atrage "colectionari" de fier (vechi, dupa conceptia lor), inclusiv instalatii de semnalizare sau sine. La fel de bine se pot infiltra persoane cu alte intentii, care la aspect se pot confunda cu primele, daca s'ar imbraca la fel.
Parerea mea este ca aceia care vor sa intre in depouri sa se organizeze intr'o forma oficiala si sa solicite acest lucru conducerii MetroRex.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 30 Iul 2007 21:42:50    Titlul subiectului: Graffiti si vandalizare 80852

Un Rathgeber in depou [scuzati schema de vopsire]:
http://img408.imageshack.us/img408/6549/bluewq1.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 30 Iul 2007 23:58:25    Titlul subiectului: 80858

Depoul Colentina era (si este) raiul grafferilor... paza este relativ inexistentă în aripa ,,nouă" (cu linii tip CF) a depoului. Și cum acele Rathgeber sunt retrase...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Joi 02 Aug 2007 21:29:24    Titlul subiectului: 80959

Ai nostri sunt inca juniori... http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=310793 Very Happy
Si uite ce ii poate astepta cand ii chinuie talentul unde nu trebuie: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=310793&page=14 Mr. Green Very Happy
detalii despre pedeapsa respectiva: http://www.corpun.com/awfay9405.htm Very Happy Very Happy Laughing Evil or Very Mad Mr. Green

Pedeapsa respectiva e legiferata: http://www.corpun.com/sgjur2.htm
O metoda mai putin violenta, dar care tot lasa urme, e aplicarea aceluiasi "tratament" aplicat vehicolului. Nu doare... Very Happy

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mazuish



Data înscrierii: 30/Oct/2006
Ultima vizita: 07/Iul/2023
Mesaje: 36
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 03 Aug 2007 02:17:02    Titlul subiectului: 80975

Si la noi sunt pedepse... mai ilegale, ca sa nu le zic altfel. Unele persoane care au fost prinse desenand au avut nevoie de spitalizare dupa "contactul" cu paznicii. Inteleg, ii ametesti putin, dar nu-i trimiti in coma la spital. Desigur ca asa ceva nu se discuta in presa sau la tv. Ar strica imaginea RATB sau Metrorex si mai rau, daca se afla ca "paznicii ca-n filme" sunt in stare sa si omoare eventualii vandali.
Imi cer scuze pt off-topic... nu-s in totalitate de acord cu graffiti dar nici sa aplici metode inumane.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Vin 03 Aug 2007 12:39:45    Titlul subiectului: 80981

Eu unul sunt de acord cu asa ceva, pt ca altfel nu ar intelege. Bataia e rupta din rai. Efectele educatiei cu "vorba buna" se vad in jurul nostru. E clar ca vorba buna nu-i de ajuns. Iar in cazul acestora e perfecta bataia. Eventual pedeapsa sa fie asezonata cu munca in folosul comunitatii, pt ca te apuci de mazgaliri d-astea cand te plictisesti. Inseamna ca au prea mult timp liber, deci ce-ar fi dc ar face ceva constructiv in timpul ala?
Problema e ca sanctiunile la noi nu se aplica.

_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Vin 03 Aug 2007 15:40:11    Titlul subiectului: 80995

Bataia nu este corecta, pentru ca implica alte probleme, mai ales cand cine o aplica are o autoritate.
Cel mai simplu este inregistrarea video in locuri pe care intra pictorii. Pe urma, ei sunt prinsi si acuzati de vandalizarea vehiculelor. Vine politia, face poze la vagoane si pe urma Metrorex face devizul reparatiei (revopsirii). Cam cat costa de revopsit o rama de metrou? Eu zic ca-si vinde macar calculatorul sa plateasca vopseaua.
Plus ca oricum e vorba de patrundere intr'o zona interzisa, ceea ce inseamna o condamnare penala doar pentru asta. In Romania nici n'ar trebui sa fie pedeapsa mare.
Daca RATB sau Metrorex tot caseaza vehicule, sa le scoata undeva sa le picteze. Cine le face frumos primeste un abonament pe tot anul Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Vin 03 Aug 2007 19:02:24    Titlul subiectului: 81006

in Montreal aveau o metoda pentru combaterea Graffitti-ului. aveau panouri speciale pentru grafitti ce puteau fi spalata periodic. stiu ca a mers o vreme dar nu am mai fost de mult pe acolo. dar la canadieni e caz penal si faptasul e pus sa plateasca pagubele (sau parintii vai de capu lor daca zis faptas e minor)
http://www.stcum.qc.ca/English/info/a-graffitis.htm

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Mazuish



Data înscrierii: 30/Oct/2006
Ultima vizita: 07/Iul/2023
Mesaje: 36
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 04 Aug 2007 02:57:37    Titlul subiectului: 81044

Ar fi o idee panouri legale si la noi... dar cine e interesat? Vorba aia... las-o ca merge si asa.
Cat despre capete de acuzare, vandalism, patrnundere prin efractie, incalcarea proprietatii private... si cred ca se mai gasesc cateva Smile Esti prins, te-ai scos. Oricum, din toti cati au fost prinsi la metrou pana acum, nu am auzit sa fi primit vreunul dosar penal, ci o amenda, cuprinsa undeva intre 500 si 2500 RON.
Cu riscul sa-mi creez probleme, daca vreti sa vedeti "opera", cautati una din ramele 1015/2015 sau 1017/2017. N-am fost prea atent pe care parte, dar daca va uitati la garniturile de la geamuri, veti observa ca au alta culoare.
Acum cateva saptamani am observat o noua moda de vandalizare... in Bombardiere Sad
Manerele acelea cu spatiu publicitar se pare ca n-au fost o idee foarte buna. Unii mai destepti s-au trezit sa-si lipeasca etichetele lor inauntru. Pe fiecare maner era lipita o litera, si din cate mi-am dat seama, acestea formau un cuvant. N-am reusit sa descifrez decat AV. Pe langa asta, am mai vazut si cate un maner "ratacit" cu cate o injuratura, in romana sau engleza. De chestia asta chiar nu stiu ce sa zic. Intr-un fel mi se pare ca au fost foarte inventivi, adaptandu-se la conditiile actuale dar in acelasi timp deranjeaza foarte mult prin injuraturile aplicate.
Ah... am uitat sa precizez. Cand m-am interesat in ce perioada au fost vopsite, se pare ca s-a intamplat in noaptea de revelion 2004-2005, cand majoritatea paznicilor erau pe alta lume, daca ma intelegeti Smile
Fiecare specimen face ce vrea fiindca unii paznici nu isi au locul acolo. Spre exemplu am asistat la o scena cu niste etnici care incepusera sa injure, sa dea cu pumnii in usi, sa ameninte lumea din metrou. Paznicii? 2 mosi obositi care stateau si se uitau la animale cum faceau circ. Ori angajezi paznici ca lumea, ori nu mai pui deloc, daca ii tii de decor.
Nu stiu exact care a fost manevra, dar ia uitati-va ce am gasit pe niste albume ale lor:
http://sp0.fotologs.net/photo/32/50/87/geany_box/1187423856_f.jpg
http://sp9.fotologs.net/photo/41/14/49/trkerone/1187424369_f.jpg
http://sp9.fotologs.net/photo/41/14/49/trkerone/1187338480_f.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 04 Aug 2007 18:31:36    Titlul subiectului: 81076

Si la noi au existat panourii speciale in statia de metrou Piata Romana in perioada cand statia devenise raiul "pictorilor"strazii dar dupa 2 ani grafferii s-au plictisit de panourii si au trecut la alta "distractie"trenurile de metrou.Dar cu o lege drastica cred ca aceste distractii s-ar termina cu o amenda minima de 5000 de RON va spun ca nu le-ar mai arde de nimic dupa doua astfel de amenzii sau 90 de zile de munca ,adica stergerea vagoanelor de metrou,in folosul comunitatii. Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Sâm 04 Aug 2007 19:10:57    Titlul subiectului: 81077

nu cred ca e solutie sa puna pe ei sa curete vagoanele, mai ales la o vopsea noua, cum sunt ramele noi, sau can o intra BucurLF. tot personal specializat trebuie folosit, chiar daca nu neaparat personal RATB. si factura plus daunele lipsei vehicolului, plus salariul soferului sau vatmanului care nu a avut vehicol sa conduca....si caz in care nu poate plati..hmmm...la puscarie cu el
dar intr-adevar trebuie supraveghere video cel putin daca nu sistem de alarma pentru patrundere in locuri neregulamentare

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 05 Aug 2007 13:45:24    Titlul subiectului: 81113

Se vorbea despre niste amenzi... eu stiu doar de un caz, in care un graffer a fost prins cand pleca din zona unde desenase. N-au putut sa demonstreze ca a intrat sa deseneze, asa ca i`au dat o amenda de 500 de lei pentru intrare in zone interzise.
Vagoanele Bombardier au ceva timp de cind au fost aduse si a trecut ceva timp pana au fost vandalizate, dar au fost...



bucharestbusiness_erps_033.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.08 kb
 Vizualizat:  de 39234 ori

bucharestbusiness_erps_033.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Dum 05 Aug 2007 16:15:32    Titlul subiectului: 81119

Pozele de mai sus inseamna ca sunt facute la depoul IMGB si totusi cum au patruns derbedeii acolo pentru ca sunt gherete cu paznicidin 100 in 100 de metri sau au intrat cu aportul lor?Am observat ca in ultimul timp paznici din metrou nu isi mai fac datoria cum si-o faceau la inceput Evil or Very Mad fiecare derbedeu face ce vrea in metrou si atunci de ce Metrorex nu reziliaza contractul cu aceasta firma?Acesti grafferi sunt niste pusti teribilisti care ar merita o mama buna de bataie Twisted Evil stiu ca nu e o metoda buna dar cred ca ar da roade Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Dum 05 Aug 2007 16:43:26    Titlul subiectului: 81123

itb 139 a scris:
Acesti grafferi sunt niste pusti teribilisti care ar merita o mama buna de bataie Twisted Evil stiu ca nu e o metoda buna dar cred ca ar da roade Very Happy
Din pacate trebuie sa dau dreptate.
Si pot da si eu un caz in care paznicul, om mai solid, pana nu a folosit violenta nu a scapat de un cetatean de culoare care, beat fiind, incepuse sa distruga vagonul. Si totul se petrecea intre Statia Universitatii si Statia Piata Romana. Asta macar e un caz fericit.
Cat despre grafferi, ar trebui inchisi pt distrugerea proprietatii de stat, sau la noi nu mai exista asemenea reglementare?!?!?! Evil or Very Mad
Chiar nu putem sa pastram si noi ceva ca lumea, totul trebuie sa arate improscat cu jeg?!
Nu stiu daca se poate intelege ce sentiment de revolta m-a incercat atunci cand am vazut rama IVA 001, care inca mai circula spre deliciul nostru, murdarita de niste, sa nu le zic cum ca ma trezesc bannat pt violenta verbala.

_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Vin 10 Aug 2007 21:17:04    Titlul subiectului: 81328

Acesti golani au inceput sa-si fac prezenta si in autobuzele Citaro in #4508 si in #428? de pe linile 300 si 381 si au scris pe scaune cu sprayul ERPS.Doamne ce le-as face daca i-as prinde Twisted Evil
Abia a fost "imbracat in haine noi"ca tramvaiul liniei 41 #218 ca a si fost mazgalit de catre golanii acestea numiti si "graferii"dar nu stiu cum e posibil sa se faca asa ceva bine se putea intampla si la capetele de liniepentru ca #218 e mazgalitit in spatele vagonului.Dar chiar nu poate face nimeni nimic cu acesti"copii"politia,politia comunitara etc.
Am mai vazut un Citaro mazgalit dar de data ata cu carioca este vorba de#4521 in spate scrie acel cuvant stupid erps si te iubesc erps Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Dum 19 Aug 2007 00:42:44    Titlul subiectului: Re: iubiti si cainii vagabonzi (grafferi) 81646

Si asta ce ar fi aici, apologia infractiunii sau ce?
Acest lucru s'ar rezolva foarte simplu cu inlocuirea paznicilor grasi si beti cu o firma de paza. Daca acestia n'au autorizatie de arma, au in schimb activitate la sala si s'ar putea ca sa nu mai mearga cu injunghiatul. Din contra, s'ar putea sa incepem sa vedem mazgalite lifturile spitalelor bucurestene si interioarele ambulantelor.
Mi se pareau mult mai inocente mazgaliturile cu creta colorata de pe vremuri. Cel putin se duceau cu apa.
Iar domnii pictori n'au decat sa-si mazgaleasca propriile masini si locuinte. Daca au talent, vor avea doar de castigat. Daca isi risipesc talentul prin depouri, vor fi la mila RATB si a metroului lui REX, care oricand poate renunta la maidanezi si la paznicii beti in favoarea unor caini dresati si insotiti de persoane care nu prea stiu altceva decat ca tot ce sare gardul e bun de sac de box.
Ati vazut filmul Mimic? Actiunea se petrece in metrou in mare parte. Disparusera boschetarii care dormeau pe acolo. De ce oare? Din cauza ca venea cineva, ii lua si ii manca.
Daca Metroul lui Rex nu dispune de camere de supraveghere care sa inregistreze prezenta lor acolo, nu exista nicio dovada ca ei au intrat acolo vreodata. In acest timp, aflam din ziare ca o firma a produs niste medicamente impotriva cancerului, SIDA, ebola &c. Evident, au fost testate si nu au mers din prima.
Prin unele republici sovietice e nevoie de forta de munca. Nefiind UE, nu e obligatoriu sa te mai intorci vreodata de acolo. Nici macar cu picioarele, pardon, cu rolele inainte.
Aceleasi semnaturi de personaje mentionate pe aici apar pe magazine din centru, in timp ce politia cauta dacii vechi si masini din provincie ca sa-i caute de trusa medicala. Sa nu-mi spuneti ca si politistii au fost injunghiati si luati la bataie de artistii acestia.
Sa inteleg din tot acest topic ca este un fenomen scapat de sub control? E fiul cuiva printre desenatori si nu exista interesul prinderii lor? E penibil ce se intampla, intr'o capitala europeana. La periferie n'au decat, dar in centru ar trebui pusi sa curete totul. Sau poate apare vreun criminal in serie sau vreun monstru atras de mirosul sprayurilor cu vopsea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 20 Aug 2007 08:43:23    Titlul subiectului: 81675

Eu daca asi fi director de regie de transport sau companie de metrou,si asi afla ca unul sau mai multi indivizi de speta asta au fost prinsi, pe langa amenda asi dispune sa faca timp de 6 luni munca in folosul regiei(companiei): le-asi pune galeata si cu teul in brate si ...la treaba! Sau la vopsit, la ranit vaselina de pe lagare, la curatat toaletele, i-asi pune la cele mai grele si injositoare munci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Lun 20 Aug 2007 12:55:23    Titlul subiectului: 111111111 81689

Ideea este ca in underground, in lumea de astazi obsedata de 11 Septembrie, problema acestor incursiuni de vandalism se poate rezolva de catre "men in black", care i-ar putea retine pe intrusi, invocand orice, oricat, oricum si oriunde.
Celelalte variante sunt SF, dar ideea este ca atunci cand intri intr'un loc neautorizat, nevazut si nestiut de nimeni, te poti astepta sa nu mai iesi de acolo si nimeni sa nu stie unde esti.
Sper sa nu fie vreodata cazul.
Legat de centru vs periferie, in general municipalitatile considera centrul ca etalon al civilizatiei orasului respectiv. Tot ce tine de imagine se face in centru, in zonele selecte sau in altele doar daca e vorba de ceva electoral sau o instalatie a carei amplasare e necesara acolo unde este. Dar in general in multe orase exista cartiere rau-famate sau sarace, unde nu prea ii pasa nimanui de culoarea peretelui blocului, interior sau exterior. Chiar si a statiilor de metrou de pe acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 20 Aug 2007 17:47:19    Titlul subiectului: 81698

Totusi masurile ce pot fi luate impotriva lor nu sunt nici pe departe cele intuite de voi [pedepse grele, batai, torturi], pentru ca baietii aia chiar au metode de aparare Razz
Ce se poate face e o educare a populatiei impotriva lor, ca atunci cand observa vreun vandal tagand interioarele vagoanelor [sau iesind dintr`o zona restrictionata], sa nu stea speriati cu mainile in san... Wink
Au fost concursuri de graffiti destul de multe. Alea romanesti au fost prost si foarte prost organizate [materiale putine, participanti alesi la intamplare], dar unul international a patruns si la noi: Write4Gold. A fost deja doi ani la rand si organizatorii sunt incantati de miscarea de aici Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Lun 20 Aug 2007 19:28:59    Titlul subiectului: 81700

Metode de aparare contra autoritatilor sau detinatorilor de drept ai spatiilor in care s'a produs patrunderea ilegala? Sau, daca mie imi intra in curte si-mi picteaza masina, eu sa stau cuminte pentru ca au "masuri de aparare"? Nu, glontul pe teava si bum ! Din Evanghelia dupa Iovan, citire.
Si ma indoiesc ca au masuri de aparare contra unei brigazi antiteroriste alarmate de prezenta unor suspecti in zone cu potential strategic.
Dar acum ne-am obisnuit sa facem eroi din hoti (vezi haiducii), mafioti (vezi toate filmele cu clanurile sicilienilor &c) si alti infractori, pe care ii prezentam ca pe niste supermeni.
Asta e cea mai buna gluma pe ziua de azi. Adica: bai, garcea, vezi-ti de masinile tale fara vesta si cu soferi fara sapca in cap, ca baietii cu pictura are metode de aparare. Sau vrei sa dirijezi carutele prin Cucuiata?
Si cum sa educi cetatenii sa ia atitudine dupa o asemenea afirmatie, ca nimeni nu se pune cu baietii? Iti spun eu ca, asa cum in Brazilia lichidau aurolacii, asa s'ar putea pune pe ei pentru suspiciune de terorism. Si sa-i trimita la Guantanamo, ca suspecti de terorism. Sau la bazele alea secrete de care tot tipa Europa.
Dar intr'adevar, ai dreptate. Si Nutu Camataru avea "metode de aparare". Pe unde e acum?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 21 Aug 2007 09:35:34    Titlul subiectului: 81730

Ce mai la deal la vale: grafitty-orii = persoane non-gratta, pleava a societatii, indivizi neconformi cu normele capacitatii de gandire, cu o gandire scazuta sau in rateuri,respingatori atat estetic cat si moral, entitati care trebuiesc excluse din societatea umana civilizata.Caricaturi ca aceste specii, am spus ce trebuie facut cu ele: 6 luni inchise si sa faca smotru la WC-uri non-stop, si unde au mazgalit, sa stearga cu carpa si cu detergent pana luciu sa nu se cunoasca zare de carioca sau spray. Pai bai entitatilor,...voi stiti ce inseamna a face ,,ceva" in munca unor oameni????Voi aveti idee, matragunelor, cat valoreaza si cate eforturi au costat (atat financiare cat si birocratice) sa se aduca in Bucuresti ramele ALSTOM?????Si niste hahalere ca voi,...fara ocupatie, niste capuse care fura si nu au altceva de facut decat sa traiasca precum plosnitele pe spinarea altora,...vin sa distruga niste bunuri publice, niste bunuri care au fost cumparate din banii publici, deci ai mei, si ale altora.Nu voi ca nu aveti bani...!!!Pai voi sunteti oameni????Aveti nas sa va numiti OAMENI?????Haida-de!!!!Voi sunteti o specie humanoida,...o incrucisare nereusita din punct de vedere evolutiv, dintre ,,Australopitecus-africanus" si ,,Hommo-Neanderthalensis".Voi nu aveti idee de CIVILIZATIE,...bun simt,reguli de bun comportament, bune maniere,etc.Voi abia ati picat din bananier,...abia daca poate ati descoperit ...,,picturile rupestre" din pesteri.Nu vedeti???Aveti exact acelasi comportament neevoluat ca ale stramosului humanoid, a oamenilor de pestera: mazgalesc peretii!!!!Si voi faceti acelasi lucru.Dar numai ca diferenta dintre ei si voi,...e ca ei au pictat niste desene care azi sunt izvoare scrise ale istoriei aparitiei omului pe pamant,..ori voi,...demonstrati aparitia...hahalerelor si zdrentelor pe pamant!!!!

Ultima modificare efectuată Sergabi28 la Mar 21 Aug 2007 09:38:58, modificat de 3 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Mar 21 Aug 2007 12:26:29    Titlul subiectului: 81741

N'am contestat talentul, ci doar localizarea manifestarii lui. Rex (adica MetroRex) va tot scoate din circulatie wholetrainuri, iar in final wholeseries daca va termina cu Astra. De ce nu sunt duse aceste vagoane pe o linie la suprafata, unde sa poata fi pictate si admirate de oricine? Daca tot se investeste in sprayuri, s'ar putea investi si in dreptul de a picta, iar rezultatul va fi vazut de bucuresteni, care de asemenea ar putea plati sa vada expozitia de graffiti de aproape. Eventual, metroul lui Rex ar putea sa-i si angajeze sa le picteze frumos vagoanele si uite asa se impaca utilul cu placutul. Sau pericolul, quasi-anonimitatea si misterul fac parte din acest hobby?
Marea problema a graffiti este ca afecteaza fatade estetice si bine intretinute sau aspectul unor cladiri sau vehicule, aducandu-le aproape de semnul egalitatii cu alte cladiri, vehicule sau altceva, abandonate sau in stare de degradare.
De ce nu se picteaza "blocurile gri", unde sta "majoritatea"? Acolo nu cred ca ar fi probleme mari sa se coloreze putin cladirea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Mar 21 Aug 2007 15:09:00    Titlul subiectului: 81750

Sunt convins ca o proba de pictat metrouri ar fi o treaba buna.
De exemplu, niste Astre care sunt surplus la metroul lui Rex, sa fie scoase undeva, pictate si pe urma sa circule prin oras o perioada. La fel si cu tramvaiele: in loc sa rugineasca Rathgeber prin depouri, sa le scoata la pictat si care e cel mai reusit va circula anul acela de sarbatori Twisted Evil
Altfel, nu stiu cat de stresati sunt desenatorii, dar de exemplu metroul basesc cu nr.154 (cred ca el e) arata mai mult ca dupa un incendiu. Combinatia parea mai curand de pictura + incendiu, ceea ce nu prea arata bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 1 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community