Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Folositi maxi-taxi?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Vin 25 Noi 2005 10:29:32    Titlul subiectului: Folositi maxi-taxi? 3961

Mai degraba merg pe jos sau iau taxiul sau merg cu masina.
Am mers o singura data cu asa ceva la Iasi si numai dupa ce m-am asigurat ca apartine de Autobuzul (partea de autobuze desprinsa de RATP si care va reveni acolo). Oricum, soferul avea tot apucaturi de maxitaxi.
Cu maxitaxi privati nu merg niciodata. Prefer sa fac miscare sau sa iau taxiul, daca n'am alta varianta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosmin4tm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 26/Noi/2023
Mesaje: 198
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Vin 25 Noi 2005 12:29:53    Titlul subiectului: 3979

Nu folosesc pentru ca nu circula asa ceva aici. Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 25 Noi 2005 13:47:14    Titlul subiectului: 3993

Eu nu le sufar, dar daca nu exista alta solutie, le folosesc. In Bucuresti n-am folosit asa ceva cred ca de pe vremea lui Ceausescu, am mai folosit acum vreo 15 ani asa ceva in Alba Iulia si, mai recent, de vreo 2 ori in Buzau. Din pacate autobuzele liniei 2 (Buzau) circula cam din 30 in 30 de minute si ar fi aberant sa stau cu sotia in frig sa astept un autobuz... Desi daca as fi fost singur as fi facut-o...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
7158



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Mar/2006
Mesaje: 16

MesajTrimis: Sâm 26 Noi 2005 17:31:12    Titlul subiectului: 4146

Pot zice ca le urasc; eu nu ii pot intelege pe cei care se suie in ele cand nu mai sunt locuri si in ciuda faptului ca dubleaza trasee RATB, deci ar putea astepta un mijloc de transport mai normal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator







MesajTrimis: Sâm 26 Noi 2005 19:50:02    Titlul subiectului: 4153

Daca e o situatie care "arde" le mai folosesc. Nu vreau sa le iau apararea dar m-au scos din situatii dificile: o data i-am spus soferului ca trebuie sa prind autobuzul din fata si nu ma asteptam sa se bage in depasirea acelui autobuz si m-a lasat direct in statia autobuzului respectiv. Am si asteptat autobuzul un pic. Nu toti trebuie pusi in aceeasi oala, nu toti maxi-taxistii sunt asa rai. DAR nu le ridic statuie pentru un singur om cu mai mult bun simt decat altii.
Sus
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Sâm 26 Noi 2005 21:33:31    Titlul subiectului: 4196

Eu nu folosesc maxitaxi nu din cauza unor soferi, ci din cauza a ce e in spatele acestor firme si a modului cum au obtinut trasee cu pretul sacrificarii unei linii de tramvai (la Iasi). Platind biletul la maxitaxi, eu bag bani in buzunarul unor indivizi. Faptul ca un sofer nevinovat (sau nu) isi ia salariul din banii aceia, este cu totul altceva.
La fel si cu taximetristii, crezi ca-mi plac asa de mult ? La Bucuresti iau taxiuri numai de la anumite firme, dar maxitaxi nu folosesc. In afara de asta, nu-mi place sa platesc pentru aglomeratia dintr'un microbuz in care nu poti respira.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 27 Noi 2005 16:56:34    Titlul subiectului: 4277

Eu nu folosesc maxi-taxi pentru că știu că banii ajung în buzunarul șoferului, ci nu al firmă... Astfel că patronii le consideră nerentabile și le scumpesc (de parcă ar fi ieftine). Șofer de maxi-taxi care să dea bilete??? Să fim serioși!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Vizitator







MesajTrimis: Mar 29 Noi 2005 18:21:19    Titlul subiectului: 4645

Poate ii trece unuia prin cap sa faca MAXI-TAXI articulat. Sunt orase in care transportul public e realizat doar de maxi taxi. Bistrita, de exemplu. Iar in Galati maxi taxi sunt foarte multe, poate mai multe ca in Bucuresti. Si lumea la cam iubeste pe acolo. Nu imi place acest lucru.
Sus
gabinaum25



Data înscrierii: 19/Oct/2005
Ultima vizita: 01/Aug/2011
Mesaje: 18
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Mar 29 Noi 2005 21:23:23    Titlul subiectului: Un transport eficient? 4681

Consider ca utilizarea Maxi-Taxi a fost implementata pentru a degreva liniile de autobuz, troleu sau tramvai, si mai ales sa acopere zonele greu accesibile acestora. Nu sunt de acord in ceea ce priveste stilul de lucru al acestor firme de transport care de cele mai multe ori dau dovada de o concurenta josnica, si mai ales nu prezinta atata siguranta in trafic (vezi numeroasele accidente, chiar si cel produs in aceasta seara in apropiere de Slobozia) cat si confortul lasa de dorit (spatii mici ..............si mai dai de un sofer suparat rau pe un anumit gen de muzica si-ti repeta o melodie de inebunesti)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Mar 29 Noi 2005 23:43:55    Titlul subiectului: 4693

tudor a scris:
Si lumea la cam iubeste pe acolo. Nu imi place acest lucru.
Si in alte tari exista acest mijloc de transport.
Nu vreau sa reiau subiectul de pe forumul vechi de la Asia, dar la Damasc, numarul acestor vehicule a crescut in defavoarea vechilor autobuze, care insa n'au disparut si nici nu vor disparea. Avantajul microbuzelor e ca se descurca mai bine in traficul de acolo, care este oarecum asemanator cu cel din Bucuresti, mai putin injuraturile si nervii, care acolo lipsesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Vin 02 Dec 2005 02:14:56    Titlul subiectului: 5032

Eu folosesc maxi taxiurile chiar in cazuri de urgenta. Mai ales la sfarsit de saptamana, cand in oras nu circula autobuze... In timpul saptamanii prefer sa iau autobuzul 17, sa cobor la gara CFR, sa trec prin depoul de vagoane, apoi printr-o linie dezafectata, iau prin un depozit de ape minerale ca sa ajung la firma. Maxi taxiul de pe linia 6 opreste chiar in fata firmei, dar urasc aceste mijloce de transport! Totusi, ar fi o modalitate excelenta pt. lupta importiva terrorismului. Voi credeti ca Bin Landen ar pune o bomba intr-un maxi, sa omoare 30 de calatori? Nu merita pt. el atata planificare, pregatiri etc. pentru a provoca doar atatia raniti? Wink
Azi am venit la lucru cu un 44, erau vro 30 de calatori, nu am stat sa le numar. Toata lumea a primit bilete, dar trebuie sa va zic, ca nu conteaza daca soferul da sau nu bilete, conteaza cati bani preda seara patronului! In Ms. pe liniile pricipale taxa minima e 5 milioane/zi. Poate sa predea si mai mult, 6-7, dar 5 milioane este obligaturiu. Daca nu, nu lucrezi 2 zile. Iar daca nimeresti pensionari sau calatori cu abonamente, este norocul tau, nimeni no sa bage bani in buzunarul tau. Eu cred ca este rusiniea unui oras, unde se face transport in comun cu dube!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 27 Dec 2005 16:20:16    Titlul subiectului: Folositi maxi-taxi?2 9301

Iau duba cand sunt in graba. De exepmlu cu 535 fac drumul Bd. Ferdinand I - P-ta Presei mai repede decat cu 330/335 sau 34/46+330/335. Maxi-taxiurile sunt mai mici, deci se strecoara mai usor prin trafic. R.A.T.B. ar trebui sa aiba din nou linii de maxi-taxi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
tudor
Vizitator






MesajTrimis: Mie 04 Ian 2006 11:07:51    Titlul subiectului: 00000000 10892

Microbuzele se folosesc si in VEST, la transportul in comun, dar nu de maniera de care sunt folosite la noi. Sunt echipate cu caseta pentrui afisarea traseului, usa automata etc. Sunt folosite in orase mici, unde fluxul de calatori e mic. Unde un microbuz de 19 locuri e incarcat cu 16 oameni. Si nu merg in picioare sau supraincarcate ca la noi (masina are 16 locuri iar nr de oameni din el e de 30).
In acele orase la care ma refer se folosesc microbuzele astea deoarece un autobuz nu prea ar fi rentabil. Nu cred ca cineva ar lua un autobuz de capacitate 100 calatori, cand fluxul maxim e de 13 calatori la orele de varf.
Un exemplu: http://busexplorer.com/PHP/MidPage.php?id=1713
Sus
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Lun 09 Ian 2006 21:07:20    Titlul subiectului: 11634

Midibuze sau microbuze, dar sa fie din constructie pentru calatori si sa se respecte capacitatea lor. Una e sa spui ca a fost microbuzul aglomerat din cauza de meci sau mai stiu eu ce si alta e sa fie aglomerat (adica supraincarcat) in permanenta.
In nici un caz nu sunt de acord cu microbuzele care circula acum prin orase, in special in Iasi, poate mai putin cele aduse de RATP.
Microbuzele sunt o solutie in orasele cu trafic aglomerat. Ele trebuie sa completeze, nu sa concureze si/sau sa pirateze regia de transport. Daca RATB nu mai considera rentabila o linie, n'au decat sa vina microbuze acolo.
Dar ce se intampla la Bucuresti si la Iasi e bataie de joc si, repet, primariile au puterea in mana. Sa dea cu maxitaxistii de pamant. Dupa ce o sa-i intoarca invers colegii de celula, se vor potoli.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fantt



Data înscrierii: 01/Noi/2005
Ultima vizita: 12/Ian/2024
Mesaje: 193
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Ian 2006 13:08:45    Titlul subiectului: 11689

Nici eu nu ma dau in vint dupa maxi taxi, dar sint zile in care nici macar in ele nu poti sa te urci, nemaivorbind de autobuzul pe care il dubleaza, in care numai 8,5 calatori/mp nu sint; poate ar fi bine sa le desfiinteze sau sa le mute pe late linii decit ale RATB, dar in paralel sefii de la RATB ar trebui sa primeasca amenzi mari daca nu sint in stare sa asigure un numar suficient de vehicule, astfel incit sa nu se depaseaca macar norma romaneascan , nemaivorbind de ce e prin Europa in privinta numarului de clatori/mp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 01 Feb 2006 00:33:39    Titlul subiectului: 14532

Sincer, tot stand pe ganduri, pe mine nu ma deranjeaza firmele private, ca dubleaza linia xx, astea este vina firmei/regiei de transport in comun. Singurul lucru ce ma deranjeaza sunt masinile mici. Pai ce ar fi daca ar lua macar midibuze? Ca atunci nu as avea nimic de discutat. Nu? Si asa ar aparea o concurenta cat de cat loiala, ca poate si RATB ar face atunci ceva pentru a atrage clientii (alias calatorii). Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dac7354
Vizitator






MesajTrimis: Mar 21 Mar 2006 01:03:04    Titlul subiectului: 18865

Eu nu folosesc MAXI-TAXI.
Sus
mirciulina



Data înscrierii: 01/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Apr/2009
Mesaje: 30
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 27 Mar 2006 17:42:54    Titlul subiectului: 19287

din cate imi aduc aminte ,candva existau pe dubele din Focsani - camere de luat vederi - erau 2 camere la nu stiu cate dube de acolo - soferii nu stiau daca ei sint norocosii care au camerele montate sau ceilalti ...ce s-o mai fi intamplat oare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 07 Apr 2006 23:53:59    Titlul subiectului: 20281

Totuși, pentru transportul urban recomand tramvaiul, troleibuzul, autobuzul sau metroul (acolo unde acestea există).
Pentru transportul între localităși cel mai sigur e cu trenul, iar, în caz că nu există altă alternativă, cu autobuzul, în niciun caz cu aceste cosciuge pe roți.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
george
Vizitator






MesajTrimis: Sâm 08 Apr 2006 11:48:08    Titlul subiectului: 20298

oricum, odata cu intrarea in UE cred ca vor mai disparea din aceste dube care sunt de o proasta calitate! un exemplu bun la PLOIESTI. partcicularii (unii nu toti ptr ca sunt prea multi) au inceput sa schimbe dubele cu midibuze BMC 215 (la fel ca cele ale RATP-ului galbene si unele albe), cu midibuze MAN (GALBENE), isuzu turquaise, PRESTIJ, deja sunt vreo 4 manuri, 7 bmc, 10 isuzu si 2 prestij si un otokar (parca asa scria o sa ma uit cu tentie) in loc de cascarabete. reprezentantul bestmotors are un minisediu la intrare in PLOIESTI, cum vii dinspre BUCURESTI (in bariera bucuresti), unde sunt expuse cate un model de minibus MAN din cele 3 care exista (toate sunt noi. sigilate)
www.bestmotors.ro este linkul unde puteti vedea ce marca de minibuz sau midibuz inlocuiesc patronii de firme cascarabetele. midibuze precum cel galben din poza circula 3 bucati pe trasee particulare inca de anul trecut. si vor mai circula si alte modele.
Sus
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Vin 14 Apr 2006 22:31:47    Titlul subiectului: 20729

Minibuzele sunt utile in conditiile unor trasee strict reglementate. Traseele lor pot acoperi zone pe care autobuzele n'o pot face sau rute neacoperite de alte mijloace de transport. Nu minibuzele sunt de vina, ci calitatea lor si modul in care opereaza. In unele cazuri, de vina sunt si caii troieni din unele regii de transport sau primarii.
Din pacate in Romania nu cred ca exista un transport civilizat cu minibuze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 28 Mar 2007 22:37:50    Titlul subiectului: 77948

Da am folosit maxi-taxi. In special linia 555 cand mergeam la bunicul meu care statea in Militari. Faceam de la Piata Galati pana in Veteranilor o jumatate de ora. Foarte putine cazuri au fost cand faceam mai mult de o jumate de ora (cand era ora de varf, in rest se strecura prin trafic). Am mai folosit si 526 cand mergeam la un coleg care statea in Piata Rahova, iar la intoarcere microbuzul ma lasa chiar la poarta casei. Mai folosesc maxi-taxiul si cand ma duc la Chirnogi (la 5 km de Oltenita) deoarece tren pana acolo este la 5 dimineata.........
Daca cei de la RATB vor sa dispara maxi-taxi-urile ar trebui sa infinteze niste linii expres si sa mareasca numarul de autobuze de pe celelalte linii. Parerea mea.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alecs11



Data înscrierii: 17/Iul/2006
Ultima vizita: 21/Mai/2008
Mesaje: 28
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Dum 26 Aug 2007 14:32:54    Titlul subiectului: 81973

sunt groaznice. Noroc ca nu sunt la TM . Am mers la craiova cu 29 de la pta universitati-gara si a fost groaznic : duba in stare proasta + drum cu gropi+"ospitalitate"= ****-**-* pe dube .
La resita am vazut cateva, si parca par mai bune(is mai noi),dar tot aleg tramul !

_________________
Linile de troleibuz 15 si 19 sunt viata si copilaria mea (Timisoara)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipmars



Data înscrierii: 03/Sep/2007
Ultima vizita: 19/Mar/2019
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 25 Sep 2007 17:35:45    Titlul subiectului: Mie mi se pareau relativ OK 83048

Mie mi se pareau relativ OK. Foloseam 523 de la Natiunile Unite pana la Orhideea. Veneau mai des decat 123. Daca nu le-ar fi umplut cu 50 de suflete in acelasi timp ar fi fost OK. Ce era in spatele lor, e drept ca nu era corect. Totusi nu imi place ideea de monopol RATB, oricat de mult mi-ar placea autobuzele. Cunosc un om care a imprumutat de la banca o multime de bani, a adus un IVECO din Germania, l-a pus la treaba si primaria a INTERZIS linia 523 pe care isi facea veacu. Acum omu s-a intors de unde a plecat, la RATB. E sofer pe linia 131 si isi plateste cu greu ratele.
_________________
Mi-ar placea sa am permis A B C D B+E C+E D+E dar am numai B.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Mar 25 Sep 2007 18:02:33    Titlul subiectului: Re: Mie mi se pareau relativ OK 83049

cipmars a scris:
Mie mi se pareau relativ OK. Foloseam 523 de la Natiunile Unite pana la Orhideea. Veneau mai des decat 123. Daca nu le-ar fi umplut cu 50 de suflete in acelasi timp ar fi fost OK. Ce era in spatele lor, e drept ca nu era corect. Totusi nu imi place ideea de monopol RATB, oricat de mult mi-ar placea autobuzele.
Nu ii plang pe soferii de maxi-taxi, majoritatea nu sunt corecti. E drept ca mai sunt si exceptii. Dincolo de asta, monopolul RATB mi se pare normal, numai cand stai sa te gandesti ca vin 2 maxi-taxi, opresc in statia RATB si mai trebuie sa astepti ca autobuzul sa faca un viraj curajos pe banda a 3-a ca sa intre si el iar soferul de maxi-taxi bineinteles ca injura desi nu avea drept sa opreasca in statia RATB sau in apropiere, dar...
Nici nu mai discut de oamenii care se imbrancesc si stau ingesuiti in Maxi cand mai exista altceva, sau si mai interesant: cei care circula cu Maxi pe preorasenesti, si culmea, au bani de bilet, dar nu il cumparau sau compostau in veci la RATB!!!
Dincolo de asta sunt si aspecte proaste la RATB: ce conexiuni avem din Militari spre piata sudului? 0, din Drumul Taberei spre Sudului? 0. De la Piata Victoriei la Aero-Baneasa? cam tot 0, (in afara de 783 care e oricum linie expres)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 1 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community