Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Accidente, incidente, avarii ...
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Trenuri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 31 Ian 2019 08:47:12    Titlul subiectului: 198700

Ajungem ca in India. Din nou a deraiat un tren, de data asta in Maramures, din cauza unor bolovani ajunsi pe calea ferata. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Tren de pasageri deraiat din cauza unor bolovani căzuți pe linii

Tren deraiat. Trafic feroviar blocat în Maramureș după deraierea unui tren care circula pe ruta Sighetu Marmatiei - Cluj Napoca.

Tren deraiat. Vagonul unui tren de pasageri a deraiat din cauza zăpezii și a căderii unor pietre mari de pe versant.

Incidentul s-a produs între stațiile Valea Viseului-Leordina, transmite Realitatea TV

Reprezentanții CFR Calatori au informat că nimeni nu a fost rănit, iar pasagerii au fost preluați de mai microbuze.

Sursa foto: www.realitatea.net



iasi-timisoara-deraiat-tren-6_96596500.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  57.63 kb
 Vizualizat:  de 8987 ori

iasi-timisoara-deraiat-tren-6_96596500.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Joi 31 Ian 2019 23:27:28    Titlul subiectului: 198718

Deci pe acolo e vara deja, de unde au scos ca zapada, etc ?Very Happy
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 02 Mar 2019 17:45:50    Titlul subiectului: 199213

Deraierile au ajuns la ordinea zilei. O locomotiva a deraiat la intrarea in depoul Bucuresti, asa ca trenurile nu mai pot iesi din depou, pana nu se repune locomotiva pe sine. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Locomotivă deraiată în Depoul București. Circulația feroviară este blocată

O locomotivă a intrat la intrare în Depoul București, anunță Realitatea TV. Circulația feroviară este blocată.

Trei din cele șase osii au deraiat. Locul unde locomotiva a deraiat reprezintă singura linie care face legătura între Depoul București și Gara de Nord.

Conform informațiilor Realitatea TV, cauza deraierii este reprezentată, cel mai probabil, de proasta infrastructură feroviară.

Până când locomotiva nu va fi ridicată de la locul accidentului, trenurile care ar avea nevoie de locomotive nu pot pleca din gara București pentru că toate locomotivele se află în depou. Și, în acest context, cel mai probabil trenurile urmează să înregistreze întârzieri.

Locomotiva deraiată în Depoul București este al treilea accident de acest fel înregistrat sâmbătă, 2 martie.

Locomotiva unui tren care circula între Brașov și Mediaș a deraiat de trei osii între stațiile Augustin - Racoș, pe firul I.

De asemenea, locomotiva unui tren rapid care circula pe relația Brașov - Curtici a deraiat, sâmbătă, în zona stației Săvârșin, din județul Arad, fără a se înregistra victime sau pagube materiale importante, însă traficul feroviar este blocat.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Sâm 02 Mar 2019 17:47:24    Titlul subiectului: 199214

Jurnaliștii ar trebui să se documenteze: nu mai există "rapid", ci "Interregio". Dar nu prea ai ce să-i faci: tot aia e: tren CFR, ce nu e sigur și evitat de român din motive bine întemeiate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 02 Mar 2019 17:49:30    Titlul subiectului: 199215

Lasand la o parte greselile facute de jurnalisti, care, in acest caz conteaza mai putin, problema este legata de infrastructura. Eu as propune chiar masuri radicale, ca limitarea circulatiei trenurilor si inlocuirea acesatora cu autocare, in zonele unde sun t probleme, pana nu se repara infrastructura. Este indamisibil sa ajungem la fel ca in India, cu trei deraieri intr-un interval de timp asa de scurt. Cred ca trebuie sa se aplice masuri radicale. Asta daca nu vrem sa avem pe viitor si morti sau raniti.

Eu unul am renuntat deja la deplasarile cu trenul, singurele exceptii fiind rutele Bucuresti-Constanta si Bucuresti-Predeal. In rest, fie merg cu masina&autocar, fie ma duc cu avionul.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Sâm 02 Mar 2019 17:58:43    Titlul subiectului: 199217

Păi un raport recent arăta că raportul dintre viteza de circulație și viteza de proiectare e subunitar. Avem o grămadă de vagoane defecte prin depouri, linii dezafectate, furt de motorină, întârzieri uriașe și o viteză medie de circulație pe care o poate depăși ușor și o broască țestoasă reumatică. Deci, cum am putea să ieșim din mocirla bătăii de joc a lumii în timp util, dar nu neapărat asta, ci să ajungem la un standard de confort potrivit statutului de țară europeană?
În iulie, ar trebui să înceapă liberalizarea completă a CFR-ului, asta cu condiția să nu apară blocaje birocratice inevitabile. Ultima speranță e ca un privat să ne reabiliteze tot pe gratis (PPP), sau să facem o absorbție masivă de fonduri europene.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 04 Mar 2019 08:12:59    Titlul subiectului: 199265

In sfarsit a fost demis directorul CFR-ului. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Directorul CFR, demis după ce sâmbătă au deraiat trei trenuri

Ministrul Transporturilor Răzvan Cuc a luat prima măsură în cel de-al doilea mandat. Nu a finalizat vreo autostradă. Îl demite pe Leon Bărbulescu, directorul CFR Călători, după ce trei trenuri, dintre care două pline cu călători au deraiat ieri în Arad, Brașov și București.

Măsura vine după ce șeful CFR s-a plâns jurnaliștilor care i-au cerut informații că... l-au trezit din somn.

Contactat de Antena 3, directorul CFR Călători, Leon Bărbulescu, a spus sâmbătă că nu au fost evenimente deosebite, iar "călătorii au fost în regulă": "Eu vă pot spune că nu au fost evenimente deosebite. Călătorii au fost în regulă, deci nu s-a întâmplat nimic deosebit... Iertați-mă, chiar dormeam și m-ați trezit efectiv din somn".

Ministrul Transporturilor Răzvan Cuc a anunțat duminică demiterea directorului CFR.

"Din păcate, dânsul am vazut că a fost deranjat pentru că a fost trezit din somn și cred că ar trebui să-l lăsăm să se odihenască o perioadă mai lungă și să aducem niște oameni care într-adevăr știu să comunice foarte bine și doresc să aibă intervenții pragmatice și să vină cu clarificări față de aceste situații", a spus Răzvan Cuc, ministrul Transporturilor, într-o intervenție telefonică la Realitatea TV.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1949
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Lun 04 Mar 2019 10:33:10    Titlul subiectului: 199267

Nu stiu cat rezolva demiterea directorului CFR CALATORI problemele din teren. Eu cred ca ar fi trebuit demis si directorul CFR INFRASTRUCUTRA , fiind doua companii diferite , CFR infrastructura avand datoria de a se ocupa de mentenanta liniilor nu CFR Calatori. Iar la cum se fac numirile in ultima perioada , cred ca va fi adusa o persoana mult mai incompetenta.
_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 04 Mar 2019 10:36:08    Titlul subiectului: 199268

Aducerea celor incompetenti, in functiile de decizie este un atentat la siguranta feroviara a tarii. Politicienii responsabili de acest lucru, trebuie contamnati la zeci de ani de inchisoare.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1949
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Sâm 09 Mar 2019 10:23:51    Titlul subiectului: 199314

Inca o deraiere , de data aceasta in Bistrita-Nasaud. Sunt curios cand vor fi pusi in Ministrul Transporturilor si la CFR Infrastructura niste oameni competenti , cu pregatiri in domeniu , nu oameni alesi dupa culoarea politica sau dupa cata spaga dau. Se asteapta un accident cu zeci/sute de victime pentru a fi reparata capital reteaua feroviara si nu carpita cu tot felul de improvizatii?
Digi24: Un tren Regio a deraiat în Bistrița-Năsăud

Un tren Regio a deraiat vineri seară în Bistrița-Năsăud, în apropiere de Gara Coșbuc. Niciun călător nu a fost rănit în urma incidentului.


CFR a anunțat că traficul feroviar este închis la această oră între stațiile Coșbuc și Telciu, după ce un vagon din compunerea trenului R 4136, care circulă în relația Sighetu Marmației – Dej Călători, a deraiat de la un boghiu la intrare în stația Coșbuc, în zona trecerii la nivel cu calea ferată.

Niciun călător nu a fost rănit, toți cei 20 de pasageri vor fi preluați cu un microbuz până în stațiile Beclean pe Someș și Dej Călători, de unde își vor continua călătoria cu alte trenuri care circulă pe traseu comun.

Adrian Vlaicu, purtător de cuvânt CFR Călători: "Deocamdată, din primele informații, s-a produs deraierea unui vagon al trenului regio. Nu au fost afectați călătorii. Aceștia au fost mutați în celelalte vagoane ale trenului."

La fața locului se va interveni cu un tren de ajutor cu vinciuri hidraulice, pentru repunerea pe șină a boghiului, urmând ca apoi personalul feroviar să verifice starea liniei și să intervină pentru eventuale remedieri din punct de vedere tehnic, proceduri necesare pentru redeschiderea traficului feroviar în condiții de siguranță.

_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 09 Mar 2019 19:55:52    Titlul subiectului: 199321

Nu era tren Regio, era InterRegio care merge la Bucuresti. Avea si vagonj de dormit. Se pare ca acesta a deraiat. Cel putin asta am vazut la Stirile ProTv
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan_PB



Data înscrierii: 26/Apr/2013
Ultima vizita: 16/Feb/2021
Mesaje: 30
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Sâm 09 Mar 2019 20:59:36    Titlul subiectului: 199324

Trenul este R 4136: Sighet - Dej care are în compunere vagoane pentru IR 1644 pe care le lasă în Beclean unde este stația de formare a lui IR 1644. Articolul este corect, pe porțiunea respectivă a deraiat un tren regio.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 09 Mar 2019 21:07:06    Titlul subiectului: 199325

Tupeu maxim, directorul CFR Calatori a spus ca nu are de gand sa plece din functie. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Reacția directorului CFR Călători după ce i s-a cerut demisia în urma deraierii trenurilor

Ministrul Transporturilor i-a cerut, duminică, demisia directorului CFR Călători după ce sâmbătă 3 garnituri au deraiat.

“M-a dezamăgit. Vrea să facă lucrurile să fie bine, ca să nu fie rău”, a declarat ministrul pentru Știrile PRO TV.

Cel vizat îi răspunde că nu renunță la funcție, pentru că nu se consideră vinovat. Dincolo de această dispută, problemele sunt grave pe calea ferată. Viteza medie de deplasare a trenurilor este sub cea din Al Doilea Război Mondial.

Trei trenuri de călători au deraiat în ultimele 24 de ore: unul la ieșirea din stația Săvârșin, celălalt în Brașov, între Augustin și Racoș. Nu au provocat daune și nimeni nu a fost rănit, dar linia ferată a fost blocată câteva ore. A treia deraiere s-a produs în depoul din București.

Deranjat de modul în care șeful CFR Călători a gestionat situația, ministrul Transporturilor i-a cerut demisia.

Ministrul nu poate sa ii demita pe directorii de la CFR Infrastructura si CFR Calatori ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 09 Mar 2019 21:14:58    Titlul subiectului: 199326

Pai ultimul a fost demis de ei, deci se poate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Sâm 09 Mar 2019 21:22:37    Titlul subiectului: 199327

De la Călători poate sigur. De la Infra nu știu, posibil să poată să-i remanieze, dar ultimul parcă a fost numit de premier sau de altcineva, deci aici este altă mâncare de pește.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1949
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Dum 10 Mar 2019 00:19:21    Titlul subiectului: 199328

Dupa cum am mai spus , nu cred ca este vina CFR Calatori pentru deraieri , ei circula pe reteaua administrata de CFR Infrastructura , deci eu cred ca este vina celor din urma pentru starea precara a liniilor pe care le au in administrare.
Legat de rangul trenului , este corect Regio , cautand numarul trenului , 4136 Sighetu Marmatiei - Dej Calatori , pe site-ul Infofer apare cu acest rang. https://www.infofer.ro/index.php/ro/cauta-tren
Daca va referiti la acest articol de la PRO TV , au cam incurcat borcanele , se vorbeste de trenul Sighetu Marmatiei - Bucuresti Nord , si se spune ca a deraiat penultimul vagon. Pe cand in restul articolului de pe acelasi site scrie ca au deraiat locomotiva si primul vagon.
La Digi (unde apare alta filmare/imagini) si pe site-ul CFR este scris doar ca a deraiat doar un vagon al trenului R4136, nu este specificat care vagon si nu este scris nimic despre locomotiva.
https://www.cfrcalatori.ro/
Sau au fost defapt doua deraieri vineri in Bistrita?
Edit: pe acelasi site , Infofer , dar si pe siteul CFR Calatori , cautand trenuri pe relatia Sighetu Marmatiei - Bucuresti Nord , apare RE (RegioExpress) 4136 ca si tren direct , dar daca ma uit unde opreste , acesta este limitat la statia Dej Calatori. Cautand din statia Dej Calatori spre Bucuresti Nord nu imi apare 4136 ca si tren direct , ar trebui sa iau pana in statia Viseu de Jos sau Salva alt tren pentru a-l lua pe 4136 , care m-ar aduce inapoi la Dej. Very Happy
Care este treaba cu acest 4136 , are grupa de vagoane pentru Bucuresti Nord la trenul IR1644 pe care le lasa undeva pe traseu , pentru ca au aceeasi ora de sosire in capitala iar vagoanele ajunse in Dej Calatori merg spre Deva ca si grupa a lui 1765 (imaginea 6)? Eu unul nu mai inteleg nimic.
A se vedea imaginile 1-3 pentru traseul trenului R(E)4136 , imaginea 4 pentru legaturi din Sighetu Marmatiei pentru Bucuresti Nord , si imaginea 5 pentru legaturi din Dej Calatori pentru Bucuresti Nord.



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  111.9 kb
 Vizualizat:  de 8710 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  115.06 kb
 Vizualizat:  de 8707 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  112.36 kb
 Vizualizat:  de 8707 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  216.4 kb
 Vizualizat:  de 8707 ori

4.jpg



5.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  197.92 kb
 Vizualizat:  de 8707 ori

5.jpg



6.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.96 kb
 Vizualizat:  de 8707 ori

6.jpg



_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Dum 10 Mar 2019 06:51:49    Titlul subiectului: 199329

4136 are grupa de București 1644, ce se decuplează la Beclean, și grupa de Timișoara, care se decuplează la Dej și se cuplează la 1765. Dimineață, este trenul 1843+4135, care nu are pereche IR la întoarcere. Înainte, mai existau 2 vagoane ce mergeau singure la Cluj.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 14 Mar 2019 13:48:45    Titlul subiectului: 199429

Inca un tren a deraiat azi, in judetul Hunedoara. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Tren DERAIAT în județul Hunedoara. Este al cincilea accident din ultimele două săptămâni

Traficul feroviar între stațiile Zam și Câmpuri Surduc se desfășoară joi doar pe firul I, din cauza deraierii de câte un boghiu a 5 vagoane din compunerea unui tren privat de marfă, informează CFR SA.

"Trenul de marfă, care aparține operatorului privat DB Cargo Rail România, are în compunere 20 de vagoane și circula în tranzit pe relația Curtici - Giurgiu Nord. La fața locului echipele feroviare de intervenție ale Regionalei CF Timișoara vor acționa pentru repunerea pe șină a vagoanelor cu un tren de ajutor cu vinciuri, care va fi îndrumat din stația Simeria. Cauzele acestui eveniment feroviar vor fi stabilite de comisia de anchetă", precizează sursa citată.

Este al cincilea incident de acest fel în ultimele două săptămâni. Doar pe data de 2 martie, trei trenuri au deraiat.

Chiar nu il demite nimeni pe directorul de la CFR Infrastructura ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Joi 14 Mar 2019 14:47:37    Titlul subiectului: 199433

Ăla e pus politic. Dacă la Călători decide doar ministrul, la Infrastructură decidea și premierul, că ea l-a pus acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1949
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Joi 14 Mar 2019 22:38:21    Titlul subiectului: 199453

@UKVZ-KTM-5 prea multe grupe are trenul acesta. Asa greu ar putea sa fie sa fie pusa undeva in mersul trenului respectiv o mentiune ca are grupa de vagoane pentru trenul x din gara a si pentru trenul y din gara b? Nu m-as mira ca un calator care nu stie sa isi ia bilet la trenul respectiv ca sa ajunga la Bucuresti si sa i se spuna ca a luat bilet la trenul gresit ca merge in alta parte si sa fie pus sa plateasca la supra-taxa.
_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Bogdan_PB



Data înscrierii: 26/Apr/2013
Ultima vizita: 16/Feb/2021
Mesaje: 30
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin 15 Mar 2019 00:01:37    Titlul subiectului: 199456

Atunci când călătorul își ia bilet primește loc la vagonul pentru destinația pe care a solicitat-o. Dacă se urcă în vagon aiurea atunci e problema lui. De obicei controlorii îi mai avertizează pe cei care se urcă aiurea că vagonul în care sunt are altă destinație.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Vin 22 Mar 2019 15:43:29    Titlul subiectului: 199554

Incendiu în stația CFR Timișoara Nord, cel care a luat foc este automotorul RegioCălători AMX 540, ce urma să plece la Lovrin. Iată informația dată de purtătorul de cuvânt al CFR Infrastructură:
Citat:
In jurul orei 14.10, in Stația CFR Timisoara Nord, la linia 3 R, se produce un incendiu la trenul privat AMX 540 care apartine operatorului Regio Calatori.
Trenul pleca in cursa la ora 14.12 pe relatia Timisoara Nord - Lovrin.
Pentru stingerea incendiului au imtervenit pompierii militari.
Menționez că circulația altor trenuri nu este afectată.
Purtător de cuvânt CFR SA
Oana Brânzan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Vin 22 Mar 2019 15:49:06    Titlul subiectului: 199555

Alaltăieri, a avut loc un alt accident: un tren (R 2074: Lotru - Piatra Olt) a spulberat o mașină în Grădiștea, jud. Olt. Informația de pe pagina de Facebook Ro News:
https://www.facebook.com/stiridintara/videos/571569119998417/
Citat:
Pompierii Detașamentului Slatina acționează în comuna Găneasa, sat Grădiștea, la un accident feroviar.
În accident a fost un autoturism, în care se afla șoferul, în vârstă de 76 de ani și trenul Regio 2074, care circula pe ruta Lotru-Piatra Olt. În tren se aflau cinci călători.
La sosirea echipajului SMURD și echipajului cu medic de la Serviciul de Ambulanță, șoferul a fost găsit decedat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 23 Mar 2019 21:27:50    Titlul subiectului: 199577

Din nou a deraiat un tren marfar, pe magistrala 300, in apropiere de Feldioara: http://www.puterea.ro/eveniment/un-alt-tren-a-deraiat-traficul-feroviar-este-restrictionat-in-zona-177930.html
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Mar 2019 10:41:33    Titlul subiectului: 199739

Din nou o deraiere, tot in judetul Brasov. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Tren deraiat în județul Brașov

Circulația feroviară a fost oprită vineri dimineață, după ce locomotiva unui tren a deraiat de la boghiu în județul Brașov, a informat Centrul Infotrafic din cadrul Poliției Române.

Tren deraiat la intrarea în stația Dârste, în județul Brașov.

"În județul Brașov, circulația feroviară este întreruptă pe Magistrala 300 Cluj-Napoca - București, la kilometrul 163+200 metri, la intrarea în stația Dârste dinspre Brașov, din cauza deraierii de la un boghiu a locomotivei unei garnituri, care circula pe relația Brașov - București. Evenimentul nu s-a soldat cu victime", conform INFOTRAFIC

Este al șaptealea tren deraiat în ultimele trei săptămâni.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Trenuri Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 3 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community