Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Accesul in autobazele si depourile STB (RATB)

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Depouri si autobaze RATB
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Victor Gradinaru



Data înscrierii: 02/Sep/2014
Ultima vizita: 09/Ian/2020
Mesaje: 7
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Iul 2015 08:25:44    Titlul subiectului: Accesul in autobazele si depourile STB (RATB) 179907

Buna ziua!

Incep acest topic nou deoarece nu am gasit nicaieri informatii despre acest subiect.

Pentru cei ce fotografiaza vehiculele RATB, acest topic ar trebui sa para interesant.

Cum se poate intra intr-o autobaza sau un depou al RATB? Trebuie o cerere facuta, sau vreun alt fel de hartie obtinuta de la sediul RATB?

Problema poate fi pusa astfel... RATB, desi este o regie autonoma, are fonduri de la consiliul local. Astfel, putem spune ca autobazele, depourile si URAC, sunt domeniu public si accesul in acestea poate fi facut fara nici un fel de problema sau limitare prin intermediul legii. Corect?

Ce parere aveti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ASTRA IRISBUS



Data înscrierii: 20/Ian/2009
Ultima vizita: 09/Ian/2021
Mesaje: 29
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Iul 2015 15:39:30    Titlul subiectului: 179918

Nu prea cred ca este bine sa intre oricine.Totusi este o institutie si daca ar fi cum spui tu ar intra orcine si cu ganduri bune(fotografiatul) si cu ganduri mai putin bune.In orice institutie nu este permis accesul chiar orcui.
_________________
ASTRA IRISBUS
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Victor Gradinaru



Data înscrierii: 02/Sep/2014
Ultima vizita: 09/Ian/2020
Mesaje: 7
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 02 Iul 2015 09:37:31    Titlul subiectului: Solutia... 179937

Si solutia care ar fi? Ce trebuie facut pentru a intra?

In acelasi timp, eu ma intrebam daca permite legea...

Totusi, de exemplu, la parcul rece din Alexandria, nu este nici un fel de paza. Nici poarta inchisa, nimic. Intri doar pe drumul de acces si poti coti dreapta, intrand fara nici un fel de problema in parcul rece. Usor, nu?

Nu chiar. Mecanicii de la Alexandria sunt niste oameni destul de simpli, care m-au luat la fuga pe acolo, pana cand le-am clarificat ca n-am intentii rele, decat sa fac poze la IK4 ala care sta acolo de ani buni.

_________________
Nemo censetur legem ignorare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 688
Locație: Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Mai 2019 00:56:02    Titlul subiectului: 200751

Accesul persoanelor străine în autobazele și depourile STB se face, oficial, printr-o cerere la direcție (se face și online) specificând scopul vizitei. Acum mulți ani, când încă se mai organizau întâlniri prin București și cu scopul vizitelor în ogrăzile regiei, un coleg (Trix) a specificat și regulile care trebuiesc urmate, citez:
Citat:
Prezenta unor vizitatori in depouri necesita insotirea lor de catre cineva din conducerea depoului, cel putin un inginer sef sau ceva. Acestia au program pana la 15. Deci in niciun caz mai tarziu de 13:30-14 nu se poate. Dar 14 inseamna ca la 14 deja suntem inauntru. Fara intarzieri.
Pentru cei care nu ati mai fost in depouri, va reamintesc conditiile in care se vor face poze acolo, precum si niste reguli de deplasare prin depou:
1. Nu se fotografiaza persoane si utiliaje sau vehicule la care lucreaza persoane.
2. Nu se fotografiaza vehicule lovite, in partea unde sunt lovite.
3. Nu se fotografiaza in locurile unde acest lucru nu este permis de catre insotitori.
4. Fotografiile realizate nu se publica decat pe forumuri sau pe situri personale si nu se vor folosi in scopuri comerciale.
5. Nu va despartiti de grup.
6. Nu umblati la vehicule si alte utilaje. Acestea pot fi sub tensiune.
7. Pastrati ordinea si curatenia.

Pe site-ul regiei, undeva în partea dreaptă jos există o rublică ”Sesizări” unde faceți cererea în care trebuie să vi se răspundă legal în termen de 30 de zile. Nu uitați să specificați la Tip mesaj - Diverse. Mie cel puțin prin 2013-2014 nu mi s-a mai răspuns, am fost personal la direcție și tot nimic. Am mers direct la garaj unde mi-am spus intențiile și, în unele locuri am fost lăsat în altele nu. Unde mi s-a permis, am mers însoțit ori de către director, un maistru sau chiar șofer de rezervă. Îmi amintesc că cu greu am primit o aprobare pentru autobaza Ferentari în anul 2014, după vreo 4 sau chiar 5 sesizări făcute.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Depouri si autobaze RATB Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community