Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Introducerea sistemului BRT (Bus Rapid Transit) in Romania

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tehnologii noi in transportul public
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Considerati oportuna introducerea unor sisteme BRT in Romania?
Da
78%
 78%  [ 15 ]
Nu
21%
 21%  [ 4 ]
Voturi totale : 19

Autor Mesaj
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Lun 24 Aug 2015 22:45:42    Titlul subiectului: Introducerea sistemului BRT (Bus Rapid Transit) in Romania 181134

Deschid acest topic nou pentru ca in America de Sud precum si in Europa (unde este cunoscut sub numele BHNS, insemnand Bus a haut niveau de service) sunt tot mai multe orase care introduc acest concept. Conceptul a aparut la inceputul anilor 2000 in America de Sud, s-a extins apoi si in Europa si in Asia si reprezinta niste linii care au culoare complet separate de trafic. Acestea sunt deservite de vehicule articulate sau biarticulate (la inceput majoritatea sistemelor au fost deservite de autobuze, insa in ultimii ani noile sisteme BRT sunt deservite in principal de troleibuze). Aceste linii deservesc coridoare aglomerate unde din diverse ratiuni (economice, de relief etc) nu se construiesc linii de tramvai sau metrou. Printre orasele care au implementat acest sistem se numara Curitiba, Bogota, Paris, Lyon, Roma, Istambul. De aceea in opinia mea si in Romania acest sistem si-ar putea gasi locul in mai multe orase precum Cluj Napoca pe axa est-vest ( Apahida-Floresti), Brasov pe axa Noua-Stadion Municipal (linile 5 si 17 unificate), Constanta pe axa Constanta-Mamaia-Navodari (aici ar putea fi create mai multe trasee in care sa fie incropite si actualele trasee 2-43, 5-40 si 100), Bucuresti pe linia 783 si probabil ca mai sunt si alte exemple. Acest sistem este oportun si datorita costurilor mai scazute decat in cazul unor linii de metrou sau de tramvai.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 30 Aug 2015 16:17:17    Titlul subiectului: 181202

Vazusem un documentar pe aceasta tema acum un an. Daca tin bine mine, sistemul a fost implementat la inceput in Bogota (Columbia). Problema este alta. La noi bulevardele sunt inguste in multe cazuri.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Dum 30 Aug 2015 21:06:58    Titlul subiectului: 181207

Da dar linile pe care le-am dat eu exemplu ar trece pe bulevarde largi cu 4 sau chiar 6 benzi din care s-ar putea lua 2 benzi pentru sistemul BRT.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tehnologii noi in transportul public Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community