Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

50 de autobuze și 7 tramvaie noi pentru Cluj
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CLUJ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Sâm 05 Aug 2017 20:00:52    Titlul subiectului: 191364

Am inteles ca si Astra ar fi vrut sa participe la licitatia pentru tramvaie, dar, din fericire, nu s-a calificat. Ulterior au depus contestatie, insa le-a fost respinsa de Consiliul National pentru Solutionarea Contestatilor. Sper ca Pesa va trimite cele 6 tramvaie la Cluj si pe cele 10 care vor urma pe fonduri europene.

Totusi, nu inteleg de ce nu au facut licitatie pentru 16 tramvaie, in loc de 6, avand in vedere ca va mai urma inca una. Puteau sa procedeze la fel cum au facut in cazul licitatiei pentru autobuzele electrice, cand au mers pe 30 de autobuze, chiar daca inca nu exista finantare sigura decat pentru 11. Asa ar fi scapat de inca un demers anevoios, pentru ca aproape sigur vor exista contestatii si la urmatarea licitatie.

Si o intrebare: va mai fi organizata o alta licitatie pentru cele 15 articulate? Pacat ca nu a depus nimeni oferta pentru ca in sfarsit au fost interesate mai multe firme serioase (a lipsit doar Volvo si - poate - Solaris). La fel sunt curios ce sanse de castig au CTP si Mercedes in procesul cu Solaris si turcaletii de la Karsan. Personal sper ca Justitia sa dea un verdict favorabil CTP si Mercedes.

Am atasat si decizia CNSC in cazul licitatiei depuse de Astra.



Decizie_1592.pdf
 Descriere:

Descărcare
 Nume fișier:  Decizie_1592.pdf
 Mărime fișier:  94.25 kb
 Descărcat:  de 370 ori

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TatalLor



Data înscrierii: 21/Noi/2011
Ultima vizita: 28/Apr/2020
Mesaje: 119
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 10 Aug 2017 16:59:39    Titlul subiectului: 191380

Fiindca 6 tramvaie sunt cumparate dintr-un credit iar celelalte 10 din fonduri europene. Prin urmare sunt nevoie de 2 licitatii independente conform legilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Joi 10 Aug 2017 20:29:52    Titlul subiectului: 191382

OK, dar atunci cum s-a putut face licitatie pentru 30 de autobuze electrice in conditiile in care o parte dintre ele (11) vor veni pe fonduri elvetiene, iar celelalte (19) cu fonduri de la buget si - eventual - finantare europeana? Raman doua variante. Daca e cum spui tu - si nu vreau sa te contrazic - inseamna ca au fentat legea. In celalalt caz, daca e totusi legal, ramane intrebarea de ce nu au procedat la fel si cu tramvaiele. Pe langa faptul ca ar fi avut mai putine batai de cap cu contestatiile, ar fi putut obtine un pret avantajos / tramvai, avand in vedere ca ar fi fost vorba de 16, nu de 6 tramvaie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TatalLor



Data înscrierii: 21/Noi/2011
Ultima vizita: 28/Apr/2020
Mesaje: 119
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 10 Aug 2017 21:13:02    Titlul subiectului: 191383

Elvetienii nu-s in UE, prin urmare conditiile is mai relaxate in ceea ce-i priveste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Joi 10 Aug 2017 21:40:37    Titlul subiectului: 191384

Da, dar ma repet, licitatia pentru autobuzele electrice a fost facuta "la comun" bazandu-se nu numai pe fonduri elvetiene. Celelalte surse de finantare sunt fondurile de la bugetul local si fondurile de la UE. Deci o singura licitatie si fonduri provenind din 3 surse. Pentru tramvaie ar fi fost doar doua surse, fonduri locale si fonduri de la UE, exact asa cum a ramas pentru cele 19 autobuze electrice pentru care s-a facut deja licitatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 10 Aug 2017 21:49:52    Titlul subiectului: 191385

Eu cred, dar nu sunt sigur că s-a făcut această mișcare din două motive.

1. Împrumutul de la bancă este disponibil acum, astfel tramvaiele pot ajunge la începutul anului 2018 la Cluj și să intre direct în exploatare. Fondurile Europene din câte știu eu în momentul de față sunt doar depuse dosarele și parcă de la anul vor putea fi accesate. În acest caz la un simplu calcul tramvaiele vor ajunge abia în 2019. Tatrele portocalii sunt obosite din toate punctele de vedere, așa că un aflux de 6 ar mai ajuta pensionarea unora și ridica din presiunea de pe celelalte 4 Pese obligate să circule tot timpul.

2. Asigură o comandă sigură de material rulant pe 3 ani, astfel când îmbătrânesc, îmbătrânesc diferit. Al doilea motiv e cam slăbuț, că la tramvaie 2-3 ani diferență nu se văd. Să nu uităm și de instruirea vatmanilor, care este consumatoare de timp și resurse. Dacă trimiția 30-40 de vatmani la școală, rămâne să le conducem noi Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Vin 18 Aug 2017 21:27:00    Titlul subiectului: 191432

Luni 21 august, judecatorii Curtii de Apel Cluj se vor pronunta in recursul CTP impotriva deciziei Consiliului National pentru Solutionarea Contestatilor, care anulase licitatia pentru cele 50 de autobuze (care a fost castigata de Mercedes si la care au mai participat Solaris si Karsan). Initial, se stabilise ca acest caz se va judeca pe 22 septembrie, dar avocatii CTP au facut cerere de preschimbare a termenului stabilit. Cererea formulata de reprezentantii CTP a fost admisa in pofida obiectiilor formulate de avocatii celor de la Solaris si Karsan si s-a stabilit ca termen data de 17 august. Pe 17 august (ieri) magistratii au amanat pronuntarea hotararii pentru data de 21 august. Detalii aici:

http://portal.just.ro/33/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=3300000000064517&id_inst=33
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Lun 21 Aug 2017 18:08:15    Titlul subiectului: 191444

Curtea de Apel Cluj a respins plangerile formulate de CTP Cluj si Mercedes impotriva deciziei Consiliului National de Solutionare a Contestatiilor prin care a fost anulata licitatia organizata de CTP pentru 50 de autobuze si care a fost castigata de Mercedes. Decizia a fost pronuntata azi si e definitiva.

http://portal.just.ro/33/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=3300000000064517&id_inst=33

Sunt curios daca are cineva detalii daca licitatia va fi organizata din nou si eventual in ce termen.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BusFan



Data înscrierii: 18/Iul/2012
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 318
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mar 22 Aug 2017 16:43:11    Titlul subiectului: 191450

Va fi reluata cel mai probabil. La fel ca si cea pentru tramvaie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Mie 23 Aug 2017 10:43:03    Titlul subiectului: 191455

Deci avem raspunsul. Se reia atat licitatia pentru cele 15 autobuze articulate noi cat si cea pentru cele solo, care vor fi 60 si nu 50 cum era initial.
[url] http://www.monitorulcj.ro/actualitate/59705-clujul-ramane-fara-cele-50-de-autobuze-de-la-mercedes-licitatia-a-fost-anulata#sthash.L7SCQiTs.rZrAwHwS.dpbs [/url]

_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mie 23 Aug 2017 19:36:15    Titlul subiectului: 191460

Asa e, licitatia va fi reluata, dar deocamdata nu s-a stabilit un termen. A mai aparut un articol pe aceasta tema in presa locala, mai detaliat, in care directorul CTP vine cu mai multe precizari.

http://actualdecluj.ro/compania-de-transport-public-nu-poate-semna-cu-mercedes-licitatia-pentru-achizitia-autobuzelor-se-va-relua/

Compania de Transport Public nu poate semna cu Mercedes. Licitația pentru achiziția autobuzelor se va relua

Directorul Companiei de Transport Public Cluj (CTP), Liviu Neag, a confirmat pentru Actual de Cluj că a pierdut procesul la Curtea de Apel, în privința licitației pentru achiziția a 50 de noi autobuze, pe care o atribuise companiei Mercedes. “Nu pot decât să-mi exprim dezamăgirea pentru modul îngrozitor în care funcționează această lege a achizițiilor publice. De ani de zile ni se promite că se vor face modificări, că vom fi sprijiniți, dar nu se întâmplă absolut nimic. Ne aflăm în situația în care vrem să facem ceva bun pentru Cluj, dar suntem împiedicați. Este inadmisibil să ajungi în instanță, iar patru complete de judecată să aibă tot o altă decizie”, a subliniat Liviu Neag. El a mai dezvăluit că deja pregătește o nouă procedură de achiziție și că de data aceasta se așteaptă să nu mai întâmpine blocaje, mai ales că planul s-a schimbat, acum se dorește achiziționarea a 60 de autobuze. “Nu avem timp să umblăm prin instanță. Sigur, încă nu am primit motivarea Curții de Apel, dar în principiu acceptăm decizia și o luăm de la capăt. Pregătim o nouă procedură de achiziție, e data aceasta pentru 60 de autobuze, nu doar pentru 50, câte erau programate inițial”, a spus Neag.

Cum s-a ajuns aici?

Primăria a organizat o licitație pentru achiziția a 50 de autobuze pe care a atribuit-o companiei Mercedes. Compania Solaris din Polonia și Karsan Otomotiv din Turcia au contestat procedura la Consiliul Național penru Soluționarea Contestațiilor (CNSC), primind câștig de cauză. Firmele au invocat faptul că Primăria ar fi schimbat caietul de sarcini în privința cerințelor pentru motorizare, lăsându-le ofertanților la dispoziție doar o zi pentru a-și modifica ofertele. CNSC a aprobat contestația, însă Primăria Cluj Napoca , CTP și Mercedes au preferat să se apere în instanță. Potrivit muzicainstanțelor.ro CTP și Mercedes au susținut că modificările din caietul de sarcini erau o formalitate și că cei care au contestat licitația aveau oferte inferioare din punct de vedere tehnic. Curtea de Apele a dat, însă, câștig de cauză, firmelor Solaris din Polonia și Karsan Otomotiv. Cele 50 de autobuze Mercedes, în valoare de 11 milioane euro, urmau să fie livrate până la începutul anului viitor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Lun 28 Aug 2017 16:15:38    Titlul subiectului: 191484

Se reia si licitatia pentru cele 6 tramvaie. In acelasi articol scrie ca CTP analizeaza oferta primita in cadrul licitatiei pentru cele 15 autobuze articulate, desi aparusera informatii ca licitatia respectiva a fost anulata din cauza ca nu s-a primit nicio oferta. Stie cineva care e adevarul in privinta asta?



http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/se-reia-si-licitatia-pentru-tramvaie-la-cluj--162901.html


Se reia (și) licitația pentru tramvaie, la Cluj

CTP Cluj reia licitația pentru tramvaie, dar și pe cea pentru autobuze nearticulate, care însă nu vor mai fi 50.

Licitația organizată de Compania de Transport Public (CTP) Cluj pentru cumpărarea de tramvaie ar urma să se reia, susține directorul Liviu Neag. Două societăți au depus oferte, dar ambele au fost considerate incomplete. Este vorba despre polonezii de la PESA Bydgoszcz și de arădenii de la Astra Vagoane Călători.

CTP a anunțat încă din primăvară că dorește să cumpere șase garnituri noi, astfel încât măcar jumătate din efectivul de tramvaie să fie de generație nouă. Pe șinele de la Cluj mai circulă patru tramvaie relativ noi, cumpărate în 2012 tot de la PESA, în baza unui acord cadru. Atribuirea a fost blocată de contestații și a putut fi programată în cele din urmă pentru 26 iulie. Efectivul de tramvaie ar putea fi completat de Primărie, cu bani europeni; intenția municipalității este să cumpere 10 tramvaie noi, prin Programul Operațional Regional, axa 4.

De asemenea, CTP urmează să reia și cea mai importantă licitație din istoria sa recentă, cea pentru cumpărarea de 50 de autobuze nearticulate noi. „Ne-am răzgândit și nu mai cumpărăm 50, ci 60", a spus Liviu Neag.

Consiliul Național pentri Soluționarea Contestațiilor (CNSC) a decis în luna iunie să anuleze licitația organizată de CTP Cluj pentru cumpărarea a 50 de autobuze nearticulate noi. Atribuirea a fost câștigată de Mercedes, firma care reprezintă celebrul brand în România fiind singura care nu a fost descalificată. La procedură au mai participat Solaris și BMC, iar alte firme s-au plâns că nu au apucat să depună oferte din cauza timpului foarte redus. Procedura a fost blocată inițial de contestarea caietului de sarcini, iar când SEAP a dat „verde" pentru licitație, totul s-a desfășurat în fix 24 de ore. Firmele au aflat la ora 16 că trebuie să depună oferta până a doua zi la ora 16. Licitația a ajuns în instanță, care a decis săptămâna trecută reluarea procedurii. „Avem și varianta recursului, dar încă nu am primit motivarea, iar noi ne dorim să cumpărăm autobuzele cât mai repede", a explicat Neag.

În această perioadă, compania clujeană analizează și oferta primită pentru cumpărarea a 15 autobuze articulate, precum și a 10 minibuze. Dorința de înnoire a parcului auto al CTP s-a manifestat pregnant în ultimii trei ani și are scop determinarea cât mai multor clujeni să renunțe la mașinile personale în dauna transportului public.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Vin 29 Sep 2017 20:01:20    Titlul subiectului: 191825

Ieri a fost postat pe SEAP anuntul CTP Cluj referitor la noua licitatie pentru 60 de autobuze nearticulate noi. Data limita de evaluare a ofertelor e 24 noiembrie, ceea ce inseamna ca la data respectiva (cel mai tarziu) ar trebui sa aflam cine va livra autobuzele.

http://www.achizitiipubliceonline.ro/179302-furnizare-mijloace-de-transport-in-comun-maxim-60-buc-autobuze-noi-nearticulate-compania-de-transport-public-cluj-napoca-s-a-63318540-ron/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 29 Sep 2017 21:10:35    Titlul subiectului: 191826

Aproximativ 230.000 euro/autobuz nu e rău, dar nu cred că o să avem surprize în cea ce privește participanții totuși. Ar fi frumos Man sau Scania, dar șansele sunt minime să participe sau să câștige.

Nu se mai aude nimic de minibusuri?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Vin 29 Sep 2017 21:34:31    Titlul subiectului: 191828

Asa m-am gandit si eu, de banii astia pot sa ia Man, Scania, Volvo sau Mercedes - modelul Citaro. Sper ca la sfarsit sa se aleaga castigatorul licitatiei dintre cele 4. Desi ma astept din nou sa existe contestatii

Ultima modificare efectuată de către Ed la Sâm 30 Sep 2017 19:29:35, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
macicasan



Data înscrierii: 09/Apr/2008
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 302
Locație: Cluj

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2017 18:30:27    Titlul subiectului: 191840

Ed a scris:
Asa m-am gandit si eu, de banii astia pot sa ia Man, Scania, Volvo s-au Mercedes - modelul Citaro. Sper ca la sfarsit sa se aleaga castigatorul licitatiei dintre cele 4.

Inteleg că nu vrem autobuze ieftine de o fiabilitate îndoielnică, cum ar fi BMC, Higer sau chiar EuroBus, da' cu Iveco, VanHool sau Solaris care ar fi problema?


Ultima modificare efectuată de către macicasan la Sâm 30 Sep 2017 22:02:29, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2017 20:47:13    Titlul subiectului: 191843

@macicasan

N-ar fi nicio problema cu autobuzele enumerate de tine, dar nu le-am amintit pentru simplul fapt ca nu sunt preferatele mele. E fix problema ta daca ai alte preferinte, dar, intre noi fie vorba, eu am fost educat sa respect si opiniile celorlalti, fara sa fac caz din asta si fara sa atac pe cineva doar pentru ca parerile noastre nu coincid. In alta ordine de idei, am gresit cu acel "s-au" fiindca am scris pe graba de pe telefon, dar oricum merci pentru ca ai facut misto, ai fost foarte elegant. E vina mea pentru ca am fost superficial si n-am mai stat sa-mi revad postarea, dar e si momentul tau de glorie pentru ca ti-am oferit un motiv sa mai faci o data pe istetul.

Cat despre Solaris, se pare ca intre timp ai uitat cat de mult ai criticat cele 40 de articulate luate de CTP. Putem intra in detalii si iti pot reimprospata memoria, daca vrei, desi as prefera sa fie prima si ultima data cand ma cobor sa raspund ironiilor tale ieftine. Oricum, remarcasem ca de cand nu mai e pe forum userul Radu Czech, care te cam punea la punct, ai devenit si mai arogant. Din partea mea n-ai decat sa faci in continuare pe atotstiutorul si pe gurul transportului public cu cine vrei, dar nu cu mine. Nu de altceva, dar toate postarile tale vor fi ca si invizibile pentru mine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 03 Oct 2017 09:02:13    Titlul subiectului: 191884

Lăsând la o parte criticismul și ironia, autobuzele ce au venit la Cluj în ultimii ani au fost medii, bune, dar se poate și mai bine. Van Holl e ok zic eu, dar cred că nu sunt interesați de piața românească.

Ultimele 10 Ivecouri sunt bune, dar ergonomia lor și partea de anunț călători, afișaje și video merge sau nu în funcție de zile. Deci se poate și mai bine.

Man, Mercedes, Scania sunt altă ligă și m-aș bucura să vină și la noi. Mai ales Man, care e în urmă la design dar face autobuze trainice.

Noul model de Solaris în afară că e frumos nu știu nimic de el...e chiar foarte frumos și probabil mai ieftin la întreținere. Dar ținând cont că se vor furniza cu service asigurat, aici s-ar putea să îi pierdem pe cei mari...

Voi ce ați vrea să vedeți pe străzile Clujul? Eu votez Man sau Scania Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Carligu



Data înscrierii: 20/Ian/2015
Ultima vizita: 17/Ian/2024
Mesaje: 162
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 19 Dec 2017 18:45:01    Titlul subiectului: 192829

Trei societăți au depus oferte pentru cea mai mare licitație din istoria Companiei de Transport Public (CTP).

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/ce-oferte-s-au-depus-la-licitatia-pentru-60-de-autobuze-organizata-de-ctp--167950.html

"Este vorba despre Mercedes, Karsan și BMC. Atribuirea a fost programată inițial în 2 noiembrie, a fost ulterior mutată pe 24 noiembrie, apoi pe 4 decembrie, pentru ca în cele din urmă să aibă loc în 14 decembrie. Amânările au fost cauzate de faptul că BMC a depus o contestație la CNSC (Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor), care i-a dat dreptate. BMC a atacat caietul de sarcini, considerând o discriminare faptul că s-a cerut expres punte față independentă.

Ofertele sunt acum în procedură de analiză, la sediul companiei. "
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Mar 19 Dec 2017 23:05:47    Titlul subiectului: 192835

Din textul articolului aflam si faptul ca cele 15 autobuze articulate Mercedes vor fi model Conecto.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
macicasan



Data înscrierii: 09/Apr/2008
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 302
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mie 20 Dec 2017 10:07:09    Titlul subiectului: 192842

La pretul la care s-au cumparat, nu prea aveau cum sa fie Citaro.
Sa nu uitam, insa, ca un Connecto a fost in garajul CTP acum circa un an.

macicasan a scris:
Ed a scris:
Asa m-am gandit si eu, de banii astia pot sa ia Man, Scania, Volvo s-au Mercedes - modelul Citaro. Sper ca la sfarsit sa se aleaga castigatorul licitatiei dintre cele 4.

Inteleg că nu vrem autobuze ieftine de o fiabilitate îndoielnică, cum ar fi BMC, Higer sau chiar EuroBus, da' cu Iveco, VanHool sau Solaris care ar fi problema?
Ed a scris:
@macicasan
N-ar fi nicio problema cu autobuzele enumerate de tine, dar nu le-am amintit pentru simplul fapt ca nu sunt preferatele mele. E fix problema ta daca ai alte preferinte, dar, intre noi fie vorba, eu am fost educat sa respect si opiniile celorlalti, fara sa fac caz din asta si fara sa atac pe cineva doar pentru ca parerile noastre nu coincid.

Ia-auzi raspuns cand e intrebat de alte branduri.
Cica respecti alte opinii si nu faci caz/ataci din asta, eh?

Ed a scris:

Cat despre Solaris, se pare ca intre timp ai uitat cat de mult ai criticat cele 40 de articulate luate de CTP. Putem intra in detalii si iti pot reimprospata memoria, daca vrei, desi as prefera sa fie prima si ultima data cand ma cobor sa raspund ironiilor tale ieftine.

In Cluj avem Urbino III(dintre ultimele produse), o caroserie depasita tehnic si care se produce de 20 de ani. Actualmente, Solaris liciteaza Urbino IV, o mare evolutie tehnologica(si de confort/eficienta) si autobuzul anului 2017.
Sa fie acelasi lucru cele 2? Eu(si presa de specialitate, si operatorii care au sansa sa opereze asa ceva) zic ca nu.
Ed a scris:

Oricum, remarcasem ca de cand nu mai e pe forum userul Radu Czech, care te cam punea la punct, ai devenit si mai arogant.

Imi lipseste Radu - discutiile erau constructive de cele mai multe ori si, in pofida arogantei din dotare, cunostintele sale erau considerabile si erau multe de invatat.
Ed a scris:
Din partea mea n-ai decat sa faci in continuare pe atotstiutorul si pe gurul transportului public cu cine vrei, dar nu cu mine. Nu de altceva, dar toate postarile tale vor fi ca si invizibile pentru mine.

Am observat, invizibile. Desi lucrez in domeniu de ceva timp si cu mai multi operatori, citesc literatura de specialitate si asist diversi operatori cu achizitii/optimizari/proiecte, incerc sa imi prezint opiniile ca pareri si sa fiu sigur pe mine doar cand sunt obiectiv si documentat. Insa nu cu tine, ca tu stii mai bine, eh?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 20 Dec 2017 12:09:44    Titlul subiectului: 192844

Din fericire vom avea și noi caroseriile Urbino IV, pe autobuzele electrice de la anul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 20 Dec 2017 12:13:24    Titlul subiectului: 192845

În cea ce privește derularea licitației de acum nu avem ce comenta despre Mercedes, iar alegerea lor denotă că CTP trece la autobuze premium de la cele middle precum Iveco sau Solaris. Cea ce nu e rău.

Cred că și partea de întreținere e mai ieftină la Conecto, decât la Citaro. Raportat la nivelul biletului, subvențiile și celelalte aspecte cred că e un model potrivit pentru Cluj. Dacă câștigă celelalte 2 firme licitația va fi anulată zic eu. CTP nu va permite BMC să calce pragul Clujului...sper Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
andrei105



Data înscrierii: 03/Iun/2016
Ultima vizita: 24/Mar/2024
Mesaje: 442
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 20 Dec 2017 14:16:14    Titlul subiectului: 192849

Citat:
CTP trece la autobuze premium de la cele middle precum Iveco sau Solaris


Ce face din Mercedes să fie "mai premium" decât Iveco și Solaris? În afară de renume...

_________________
Galerie (FB)
Profil Phototrans
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 20 Dec 2017 15:20:08    Titlul subiectului: 192851

Calitatea materialelor, a componentelor folosite și motorizarea zic eu. Totul este foarte obiectiv și este doar punctul meu de vedere Smile

Eu cred că Mercedes cu experiența lor, sunt un pic peste Iveco și Solaris. Finisajele interioare, sunt curios la vopsea, care l-a Solaris nu se menține grozav și sunt curios la partea de computer de bord și afișaje. La Iveco și Solaris nu au funcționat grozav la unele autobuze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CLUJ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 4 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community