Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Controlorii STB (RATB). Pro si contra
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Kaleun



Data înscrierii: 20/Dec/2005
Ultima vizita: 08/Mai/2023
Mesaje: 311
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 21 Feb 2007 12:43:36    Titlul subiectului: 76377

Sunt pe cale sa-mi iau banii pentru amenda platita asta vara, deoarece s-a eliberat numai citanta pentru suprataxa nu si Proces Verbal de constatare a contraventiei. Azi am obtinut ordinul executoriu, l-am depus la RATB impreuna cu cererea de retituire a banilor. Cica luni sa sun sa vad daca m-au programat la plata.
Deoarece actionarea in instanta a fost facuta de personalul RATB, normal ca nu au mentionat asa ceva. Oricum, in cazul meu controloarele au fost foarte politicoase, insa nu au respectat procedura (intai PV, ca sa constatam contraventia, si dupa aia amenda). In orice caz, daca se intampla povestea asta in 1992, cand inflatia era in floare, mai luam o cola cu banii recuperati dupa 8 luni!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
citaro



Data înscrierii: 18/Apr/2006
Ultima vizita: 08/Apr/2007
Mesaje: 116
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 22 Feb 2007 01:55:17    Titlul subiectului: Controlori 76423

Pentru informarea generala, controlorii de bilete trebuie OBLIGATORIU sa faca dovada ca au 12 clase (diploma de bac) altfel nu se discuta de angajare.
Controlorii dau examen psihologic anual si examen de aptitudini la doi ani, sa nu credeti ca orice cioban se poate face controlor de bilete.
Cum zicea alcineva sunt multi controlori falsi, ca sa nu aveti probleme nu platiti amenda pe loc cereti proces verbal nu va lasati intinidati, iar daca nu prezinta legitimatia de serviciu vizata la zi plus insigna sau ordinul de serviciu din data respectiva, nu ii bagati in seama.
Dar cine spune ca studiile avansate genereaza automat bune maniere? Nimic mai fals, bunele maniere le dau cei 7 ani de acasa, pot fi si cu 10 facultati dar tot ciobani sunt, si stiu destule cazuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 01 Mar 2007 08:11:36    Titlul subiectului: 77005

Sunt si eu curios sa vad controlori pe liniile din Ferentari sau Giulesti Sarbi Laughing
Saptamana trecuta am vazut o echipa de 3 controori in 131. S-au urcat la ASE si au coborat abia la Arcul de Triumf. Bilantul: 3 amenzi date, pe care "clientii" le-au platiti pe loc. Surprised
EDIT-In sfarsit au inceput raziile in Ferentari. Pusesem intrebarea, deoarece cu vreo 5 ani in urma, un coleg de al meu a fost martor la o scena, in 139 cand 4 controlori au fost batuti de tiganii din autobuz.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RobertC



Data înscrierii: 29/Mai/2006
Ultima vizita: 26/Iul/2009
Mesaje: 178
Locație: Bucuresti 4 (Obregia)

MesajTrimis: Joi 01 Mar 2007 10:14:48    Titlul subiectului: 77016

guest a scris:
Sunt si eu curios sa vad controlori pe liniile din Ferentari sau Giulesti Sarbi Laughing
Daca stai la panda prin Ferentari, o sa vezi ca se face razii pe 139, 141, 220 sau 323. Vine autobuzul #66 plin cu controlori si jandarmi si trage un autobuz pe dreapta. Rezultatul: jumatate li se dau amenzi si jumatate sunt dusi la politie pentru identificare Smile
Am asistat de doua ori la faze de genul acesta: pe 323 pe Toporasi si pe 141 pe Pieptanari.

_________________
Degeaba se schimba parcul de vehicule, daca numarul lor scade Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 160
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 01 Mar 2007 10:22:23    Titlul subiectului: 77017

Asemenea "razii" se desfășurau prin decembrie pe Bucureștii Noi in zona Zarea, insă fara garnitura de jandarmi si cu capturi mai modeste Laughing
_________________
611


Ultima modificare efectuată de către CLAXON la Joi 01 Mar 2007 11:30:24, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 01 Mar 2007 14:33:05    Titlul subiectului: 77038

Hmmm... bineînețels, întâi țiganii sunt dați jos și scapă basma curată Mad
Și eu plătesc ca prostu 30 RON pe lună ... și întârzii la destinație din cauza unei razii făcute doar de formă (trebuie să primească salarii controlorii și jandarmii).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Liviu1983



Data înscrierii: 06/Iun/2006
Ultima vizita: 29/Feb/2024
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti 4

MesajTrimis: Joi 01 Mar 2007 22:46:16    Titlul subiectului: 77059

"Razii" se petrec in mai multe zone din Bucuresti, stiu ca si in zona de pe Sos.Berceni in dreptul IMGB se mai obisnuieste acest lucru. Am fost chiar martor odata la o asemenea razie. In care desi autobuzul oprise in statie, acestia (care erau jos in statie) nu dadeau voie calatorilor sa coboare din autobuz inainte sa urce ei si sa controleze pe toata lumea!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Joi 22 Mar 2007 09:13:15    Titlul subiectului: 77716

O problema pe care tot o vad prin mijloacele de transport este a unor calatori care invoca faptul ca nu exista case de bilete in statiile in care urca. Si asta din partea unor calatori care nu par a sta rau cu nivelul de trai. Acest lucru l-am constatat si eu prin statii: nu exista case de bilete, iar singurul chiosc amplasat in refugiul statiei (inclus in acesta), vinde ziare, tigari &c dar afiseaza: "Nu avem bilete RATB". La Iasi chiar si magazinele dela parterul blocurilor aveau bilete, pentru ca probabil era rentabil sa le vanda.
Mi se pare anormal ca in asemenea cazuri controlorii sa faca scandal, mai ales ca persoana fara bilet pe care am vazut-o astazi a reclamat faptul ca acesti controlori se poarta agresiv, desi nu contesta ca nu are bilet si avea si bani de amenda. Am vazut tot felul de persoane care nu au bilet, dar inca odata spun ca nu mi se pare normal sa-ti umfli muschii la femei si tineri, in timp ce la "prietene, iti rup usa" sa te faci ca nu-l vezi. Poate ca in ultima vreme imi mai lipseste doar sa ma sune cineva sa vorbesc putin pe o limba de recunoastere internationala, pentru ca in rest vad ca pe mine controlorii ma cam ocolesc Twisted Evil
De ce nu se introduc automate de bilete ? Probabil ca veti raspunde ca e greu sa inscriptioneze cardurile Evil or Very Mad Atunci ar fi mai bine sa ramana si bilete ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manimal



Data înscrierii: 19/Oct/2005
Ultima vizita: 30/Apr/2008
Mesaje: 92
Locație: Bucuresti 5

MesajTrimis: Joi 22 Mar 2007 22:49:04    Titlul subiectului: 77754

Ei nu le zic razii, ci le zic "actiuni" ... Feriti-va de strada Petre Ispirescu, intre Margeanului si Calea 13 septembrie daca nu aveti bilet Very Happy
Au stat jumatate de zi controlorii si jandarmii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 15 Apr 2007 12:26:20    Titlul subiectului: 78270

Astazi am intalnit prima data control duminica; la ora 9 dimineata s-au urcat in 336 la Universitate, sensul spre Piata Rosetti; era o doamna si un domn. Doamna foarte amabila: "Buna dimineata, va rog biletul dvs"; ii arat cardul Activ si n-a vrut sa il verifice sau sa-mi ceara chitanta.
Iau mai apoi 311; la Armeneasca se urca din nou aceiasi 2 controlori. Doamna ma recunoaste si-mi zambeste: "Va stiu deja". Dupa ce si-au facut treaba (toata lumea era in ordine - surprinzator) am mai stat de vorba cu ei pana la prima statie. I-am intrebat de ce nu mi-au verificat cardul, sa vada daca realmente am vreun titlu valid, si de ce nu au scanner-e; mi-a spus ca au astfel de dispozitive dar doar cate unul de echipa plus ca le au doar de luni pana vineri (!). Interesant ca sambata si duminica nu le primesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 160
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007 07:35:08    Titlul subiectului: 78285

Astazi dimineata era supra control pe Bucurestii Noi. Era parcat Ikarusul inainte de statia de tramvai Parc Bazilescu.
Ajungea troleul plin in spatele Ikarusului, trecea dincolo aproape gol Laughing

_________________
611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Liviu1983



Data înscrierii: 06/Iun/2006
Ultima vizita: 29/Feb/2024
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti 4

MesajTrimis: Vin 18 Mai 2007 00:25:49    Titlul subiectului: 78980

Revin cu cazul meu. Dupa contestatia depusa in februarie vine raspuns zilele trecute (dupa ce primisem prin martie citatie). Raspunsul este negativ, nu mi se accepta contestatia atata timp cat am platit amenda pe loc Question Exclamation . Ori nu s-a intamplat asa ceva ... Si continua cam asa: puteti depune recurs in doua saptamani de la data hotararii ... 16.04.2007, adica pana pe 30 aprilie ...
Cata mizerie ...
Recapitulez cazul
- sora mea composteaza un bilet nou, imaculat, pe linia 232 intr-o dimineata din ianuarie.
- vin controlorii care ii iau biletul si dupa cateva secunde o amendeaza pe motiv ca biletul ei are cu o gaura perforata in plus fata de cel alb, de proba.
- sora mea se conformeaza si primeste procesul-verbeal dar nu plateste amenda. Observa de abia acasa ca cele doua bilete, cel alb de proba si cel pe care il compostase sunt identice. Este sfatuita de cei de la Serban Voda sa depuna contestatia ca "nu are cum sa nu i se dea banii inapoi". Plateste pana la urma amenda de 40 de lei cand afla ca daca nu i se rezolva contestatia va plati 150 de lei ... dar " nu e nicio problema"...
- vine raspunsul cum ca a platit amenda pe loc si nu i se pot da banii inapoi Question si poate face apel pana pe 30 aprilie, hotararea primind-o pe 17 mai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 02 Aug 2007 18:14:58    Titlul subiectului: 80944

Vag legat de controlori si controale - o amenda emisa pe loc in vehicul. Modelele mai vechi erau si mai haioase, aveau desenata o fetita de vreo 6-7 anisori care plange (are mainile la ochi).
Data este 26 II 05 adica 26 februarie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 10 Aug 2007 10:26:23    Titlul subiectului: 81297

În Hotărârea Consiliului general al Municipiului București nr. 156 din 23.08.2001, modificată și completată prin Hotărârea Consiliului General al Municipiului București nr. 267 din 25.09.2003, la art. 16 scrie că:
"Art.16 - Dacă contravenientul se angajează sub semnătură să achite în cel mult 48 de ore de la data săvârșirii contravenției și întocmirii "Constatării" jumătate din minimul amenzii stabilit prin prezenta hotărâre pentru abaterea săvârșită, agentul constatator va face mențiune în acest sens în cuprinsul constatării și, dacă este cazul, în procesul verbal.
Plata amenzii se face în acest caz la agențiile CEC, casieriile Poștei, filiale sau suscursale ale băncilor, iar chitanța se predă de către contravenient agentului constatator, în termenul prevăzut la alineatul precedent.
Dacă contravenientul achită în 48 de ore de la data săvârșirii contravenienței jumătate din minimul amenzii prevăzut în prezenta hotărâre pentru abaterea săvârșită, încetează orice urmărire în ceea ce privește amenda.
În cazul în care contravenientul nu achită în 48 de ore jumătate din minimul amenzii, agentul constatator procedează la întocmirea procesului verbal pe baza datelor reținute în momentul constatării contravenției și al eliberării "Constatării"
Contravenientul va achita în acest caz amenda aplicată prin procesul verbal de contravenție.
Pentru contravențiile săvârșite de minorii care au împlinit 14 ani, minimul și maximul amenzii prevăzute la artiocolul 10 se reduc la jumătate"


Majoritatea controlorilor merg la intimidare și fie îi dau de înțeles "victimei" că vor și ei o mică "atenție" și coboară din vehicul pentru negocierea cuantumului șpăgii, fie, dacă dau de persoane care îndrăznesc să le ceară să se legitimeze sau comentează în vreun fel, le iau imediat datele pentru a le trimite amenda.
Cred că RATB ar trebui să acorde o mai mare atenției modului de recrutare a acestor bande de controlori sau să verifice și să dovedească existența falșilor controlori, pentru că am văzut o mulțime de faze în care controlori cu fețe de buldogi agresau verbal sau chiar fizic persoane mai în vârstă sau fete și femei, asta în timp ce țiganilor nu îndrăzneau să le facă nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 10 Aug 2007 15:46:08    Titlul subiectului: 81319

Păi...amenda este de fapt 80 RON, iar dacă e plătită pe loc sau în termen de 48 de ore este 40.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Daf686



Data înscrierii: 19/Dec/2006
Ultima vizita: 27/Iul/2014
Mesaje: 173
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 04 Mar 2008 16:31:03    Titlul subiectului: 89576

Am și eu nevoie de o poză cu o legitimație de controlor RATB...îmi poate da cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 05 Mar 2008 20:02:36    Titlul subiectului: 89645

Astazi a fost razie de controlori pe tot traseul liniei expres 783. Au fost controlati "cu mare atentie" atat calatorii cat si soferii. La aeroportul Otopeni am auzit o discutie intre soferii a doua autobuze, de genul "-iar ne streseaza controlorii astia ?".
Soferilor le cere foaia de parcurs, ca sa vada daca este respectat graficul cursei etc. Unii soferi mai au tendinta sa fure din curse. Oricum la solicitarea controlorilor soferii trebuie sa prezinte foaia de parcurs. De asemenea la solicitarea controlorului calatorul trebuie sa prezinte un act de identitate. Controlorul este obligat sa prezinte legitimatia (cu poza) la efectuarea controlului.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Vin 07 Mar 2008 19:20:22    Titlul subiectului: Controlori fara legitimatii 89736

Pai la soferii se verifica altceva, nu asa ca in "relatia" controlor-calator. Am vazut odata intr-un 182 cand unui sofer i s-a cerut de catre un controlor sa-l dea foaia cu stampilele de la capatul de linie.
Nu stiu de ce avea nevoie controlorul de la aceasta hartie, dar poate ca din cauza asta ii enerveaza pe soferii... Dar asta e parerea mea. Poate cineva care stie foarte bine despre lucru acesta sa ne lamureasca (ca si eu sunt curios...).
guest a scris:
[...] Controlorul este obligat sa prezinte legitimatia (cu poza) la efectuarea controlului.
Si daca nu-mi arata acel controlor legitimatia, am dreptul sa nu platesc asa-numita "Suprataxa"? Caci in 2005 eram cu tatal meu intr-un 105, indreptandu-ne spre Gara de Nord pentru ca tatal meu sa-si prelungeasca abonamentul (expirat fix cu o zi inainte). Si, deodata, urca 3 "controlori" (ca erau, de fapt, controlori ilegali Exclamation ), dupa care au inceput sa ceara calatorilor biletul compostat/abonamentul valid. A ajuns si randul tatalui meu, si "controlorul" ii cerea abonamentul (atentie foarte mare!) fara sa-si prezinte legitimatia de controlor! Si tatal meu a spus ca nu are unde sa-si prelungeasca abonamentul, iar nenorocitul "controlor" fara legitimatie il cere sa plateasca (pe atunci) 300.000 de lei vechi amenda. Cei doi au inceput sa se strige cu nervozitate intre ei, iar eu le-am cerut sa-mi arate legitimatia. Mi-a spus ca "n-ai ce face cu acea legitimatia, deci nu e treaba ta!". Din pacate, tatal meu e un om mai calm si a platit "socoteala" Evil or Very Mad .
Deci, asta e intrebarea mea. Am dreptul sau nu sa nu platesc amenda daca un "controlor" nu-mi prezinte legitimatia de controlor?

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 07 Mar 2008 21:08:02    Titlul subiectului: 89752

Trebuia sa ii spuneti controlorului sa mergeti la prima sectie de politie. Controlorul este obligat sa arate legitimatia, scrie si in regulament.
Teoretic trebuia sa va taie si chitanta.
Referitor la acest subiect, stie cineva care este statutul "controlorului practicant"? Acum cinci ani eram cu un coleg in 105, ne indreptam inspre IDM, si pe la Gara de Nord s-au urcat doi controlori. Unul dintre ei imi arata legitimatia si imi cere sa prezint biletul sau abonamentul. La intrebarea mea, unde este poza pe legitimatie, acesta l-a chemat in ajutor pe colegul lui care a inceput sa vocifereze si sa ne ia la misto, sa ne intrebe daca stim sa citim, pe legitimatie scria "controlor practicant", iar pe acest tip de legitimatie nu apare poza. Dupa ce le-am aratat abonamentele au continuat in aceeasi nota. Putin a lipsit ca cei doi controlori sa primeasca o corectie.
Tot referitor la acest subiect as vrea sa vad controlori la fel de "zelosi" si cu calatorii fraudulosi de pe liniile din Giulesti-Sarbi, liniile preorasenesti si in special liniile din Ferentari (mai ales dintr-o zona mai "fierbinte" a cartierului, Vadul Nou).

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Lun 10 Mar 2008 13:51:28    Titlul subiectului: 89859

Eu sunt pentru aceste controale si sper sa fie mai dese situatiile in care ma intalnesc cu controlorii RATB (chiar in ultima saptamana in autobuzul 300 dimineata am intalnit controlori in fiecare zi) si se pare ca dansii au devenit mai educati si chiar mai galanti, foarte rare fiind cazurile in care i-am vazut sa mai agreseze atat verbal cat si fizic calatori! Dar le-as da un sfat sa controleze pasagerii si de pe liniile 173 si 232 ca pe acolo nu am mai vazut picior de controlor din anii '90.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HORIA



Data înscrierii: 26/Apr/2006
Ultima vizita: 16/Aug/2023
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 14 Mar 2008 09:50:12    Titlul subiectului: 90076

Din cate am inteles de la comercial RATB, controlorii nu sunt obligati sa prezinte ordinul de serviciu, doar insigna si legitimatia sunt de ajuns.
Au spus ca verificarile le fac doar ei, nu noi calatorii cotizanti.
Ce parere aveti, e corect sau nu?

_________________
R.I.P. 20
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Vin 28 Mar 2008 18:03:24    Titlul subiectului: 90973

Miercuri am urcat intr-un autobuz de pe linia 301 si in statia "Piata Charles de Gaulle" au urcat doua tinere cu o fetita. Una dintre cele doua domnisoare a compostat un bilet de 2 calatorii pe partea cu numarul 2, cu toate ca nu a folosit partea cu numarul 1. In aceeasi statie au urcat doi domni, ambii controlori si cand a ajuns randul tinerei cu biletul de 2 calatorii unul dintre barbatii in geci cu culoarea inchisa (albastru spre negru) i-a spus ca "ati compostat gresit biletul". Iar la nici macar o mica reactie a domnisoarei, celalalt controlor a pregatit procesul verbal si suprataxa, dar una "traditionala", adica o chitanta albastra, nu un card Tanara a inceput sa le povesteasca controlorilor ca "e pentru prima data cand merg cu RATB-ul, ca nu sunt din Bucuresti etc.", iar controlorii stau ca niste roboti, scriindu-i domnisoarei chitanta de 50 de RON. Intr-un sfarsit tanara a platit suprataxa, iar apoi controlorul care a gasit-o pe domnisoara respectiva, compostand biletul gresit, i-a spus ca (atentie Exclamation ) "aceasta suprataxa este valabila pentru o zi", nu "in intervalul cat nu coborati din masina".
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Dum 30 Mar 2008 03:07:29    Titlul subiectului: 91048

Ce daca l-a compostat la "2" sau la "1", biletul ala tot o calatorie mai are, cifrele indica faptul ca este cu 2 calatorii, ca sa nu mai puna clasica grila 3x3. Daca introduc biletul cu fata scrisa catre bara e gresit? Au si controlorii astia niste idei, atat de redusi uneori..., ca te intrebi de ce-i mai scolarizeaza. Lasa, ca nici lor nu le merge cu controlatul cardurilor - le freaca de innebunesc pana piuie.
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Mar 01 Apr 2008 17:42:56    Titlul subiectului: Un controlor a tiparit un bon fiscal ca Suprataxa 91245

Astazi am mers cu Autodromo #98 pe linia 105. Deodata, in statia "Caraiman", au urcat 3 controlori. O tanara, neavand abonamentul la ea, a incercat sa coboare din masina. Dar a fost un esec. Soferul a inchis usa, iar controlorul care a urcat prin usa 2 (cea din mijloc) a intins mana, blocand-o pe tanara sa iasa din autobuz. Au discutat non-stop intre statiile Caraiman-Aviator Popisteanu, iar in cele din urma, ca de obicei, castiga controlorul. Tanara a fost amendata, dar iata partea speciala. Controlorul care a blocat-o, in timp ce scrie asa-numita "Constatare", a cerut colegului sau sa faca un bon fiscal tiparit "elegant" de acel "micro-calculator"). Si asta e pentru prima data cand am vazut asa ceva... A mai vazut cineva astfel de controlori care au tiparit astfel de bon. Dar n-a fost nicio vorba de misteriosul card "Suprataxa"...
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Daf686



Data înscrierii: 19/Dec/2006
Ultima vizita: 27/Iul/2014
Mesaje: 173
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 03 Apr 2008 22:16:49    Titlul subiectului: 91395

Azi în 41 mama mea a plătit amendă deoarece la capătul de la Piața Presei Libere i-a dat bilet de 1,1 ron...și acei 4 controlori s-au luat și de mine că eu nu am avut cardul cu mine (am fost plecat în Iași), că trebuie să plătesc 150 lei că nu am cardul la mine și circul fără bilet/abonament...pe urmă ăia ziceau că dacă nu plătesc pe loc amenda e 150 lei...și le-am zis că-l cunosc pe șeful mare al R.A.T.B și știu că plătești 50 lei în termen de 48 ore de la data înfăptuirii...și la Ghencea l-am sunat pe MetrouUșor și m-a ajutat el să scap de ăia...Nu vreau să mai văd așa ceva vreodată.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Următoare
Pagina 3 din 12

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community