Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuzele Saviem ale CTP (ex-RATUC)
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CLUJ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 23 Noi 2005 10:36:00    Titlul subiectului: 3432

Iata-l pe SAVIEM-ul RATUC #266.
Oare mai exsita?



0266-000-001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.27 kb
 Vizualizat:  de 57366 ori

0266-000-001.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 23 Noi 2005 11:59:10    Titlul subiectului: 3450

In iulie-august, cand am fost in Cluj, #266 mai exista. De fapt, SC10R-urile inca mai au viata. SC10U sunt pe cale de disparitie (am impresia - nu sunt sigur, poate ne ajuta Valentin sau Rooovidiu - ca la strada mai ies 2 cu 2 usi si cel cu 3 usi; in garajul din Plevnei zac o multime de SC10U si asteapta sa fie dezmembrate).
Iata-l pe #266 pe 1 august 2005, la Parcul Tineretului.



266-02.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  144.67 kb
 Vizualizat:  de 57357 ori

266-02.jpg



266-01.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  193.08 kb
 Vizualizat:  de 57357 ori

266-01.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vizitator







MesajTrimis: Mie 23 Noi 2005 19:35:04    Titlul subiectului: 3572

radub a scris:
De fapt, SC10R-urile inca mai au viata. SC10U sunt pe cale de disparitie
Chiar daca sunt pe cale de disparitie, mai exista inca SC 10 U. De exemplu #312 in cartierul Grigorescu, #291 pe diverse rute si altele. SC 10 R au esapamentul scurtat. Initial, gazele erau evacuate in spate, dar, in prezent, acestea sunt eliminate in spatele rotii din stanga spate.
Sus
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1271
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 02 Ian 2020 02:00:37    Titlul subiectului: 204844

Autobuzul Saviem SC10R cu numar de parc 294 stiu ca este ultimul ramas, in ce stare se mai afla?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alin10CFR



Data înscrierii: 07/Aug/2011
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 227
Locație: Cluj

MesajTrimis: Joi 25 Iun 2020 16:37:01    Titlul subiectului: 207686

Se pare că vom lua adio de la 294....


Screenshot_20200625_173528.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  424.14 kb
 Vizualizat:  de 9571 ori

Screenshot_20200625_173528.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1271
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun 05 Iul 2021 23:55:39    Titlul subiectului: 210787

Din ce am inteles, si acest ultim Saviem a fost casat de curand, impreuna cu ultimul autobuz Rocar U312...
Oamenii astia de la Cluj chiar nu au pic de viziune in ceea ce priveste cultura auto...
Ma bucur ca am plecat de acolo, numai infumurati cu aere de superioritate... Desi sunt nascut in Cluj...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Danut



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 57
Locație: Toronto (Canada)

MesajTrimis: Mar 06 Iul 2021 02:54:47    Titlul subiectului: 210790

Pai stai putin, nu numai Cluj a avut Rocar U312, sau DAC 212/217 in Romania... Dece alte orase nu au pastrat exemple de genu pentru un viitor muzeu? Da ei pacat ca so intimplat ca ultimele bucati sa se afle in Cluj, si sa nu fie pastrate, dar asta nu ar nimica de aface cu orasul insine... fiind Clujean plecat din tara de peste 20 de ani, ma deranjeaza sa citesc comentari de genu.

Faptul ca nu so pastrat niste vechituri nu are nimica de aface cu orasul... si da, din pacate, pentru majoritatea oamenilor, sunt niste vechituri acest autobuze, troleibuze, etc. Asta ei adevarul si banui ca interes pentru un muzeu nu prea exista

Pentru noi fanatici, sunt niste memori frumoasa pe care nu le vom uita si pe care putem sa le retraim prin poze si video
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1271
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 06 Iul 2021 10:01:58    Titlul subiectului: 210791

Tocmai pentru ca sunt clujeni, de aia aveam pretentii. Ca se considera cei mai civilizati si mai superiori din Romania...
Dar ramanem doar cu mandria... Cei din Iasi sunt cu mult peste la capitolul muzeu al transporturilor... Se zbat sa obtina exponate din toata tara (Constanta, Piatra, Ploiesti, TV20 gasit intr-o comuna, posibil sa aduca si din Targu Jiu), iar la Cluj le aveau pe toate si efectiv nu au fost capabili sa le puna impreuna intr-o curte... Si sa nu imi spui ca nu ar fi gasit un spatiu daca si-ar fi batut putin capul... Hai sa fim seriosi...
Atatea discutii, petitii, forumuri, pagini pe Facebook, evenimente retro si eu nu se prind ca exista interes pentru istoria auto...

Daca simteau ca ii depaseste situatia, puteau pur si simplu sa le vanda celor care chiar erau interesati... In cateva zile se gaseau cumparatori (fie alte muzee, precum cel din Iasi, fie particulari). Si castigau mai mult din vanzarea lor ca exponate decat din fier vechi...

Cu atat mai mult aveam pretentii de la Cluj, stiind ca sunt exponate unice... Dar orice le propui, ei iti dau peste nas, te injosesc, din orgoliu... Aici e problema.. nu orasul in sine, ci oamenii care sunt infumurati. Dumneavoastra cand ati plecat din Cluj, ati plecat pentru ca o duceati bine? (Intrebarea este retorica, nu astept raspuns)

Aceste Saviemuri, au fost mandria Clujului, impreuna cu Rocarurile...
Atata gandim, atata facem....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
darius 23



Data înscrierii: 25/Iul/2011
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 745
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 06 Iul 2021 10:21:54    Titlul subiectului: 210792

Rocar a scris:
Oamenii astia de la Cluj chiar nu au pic de viziune in ceea ce priveste cultura auto...

Lasă că au avut viziune cei din Constanța când au scos transportul electric.

_________________
Galeria foto personala cu vehicule de transport public din tara: https://www.facebook.com/vehiculetransportro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Danut



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 57
Locație: Toronto (Canada)

MesajTrimis: Mar 06 Iul 2021 16:52:13    Titlul subiectului: 210795

Rocar a scris:
Tocmai pentru ca sunt clujeni, de aia aveam pretentii. Ca se considera cei mai civilizati si mai superiori din Romania...
Dar ramanem doar cu mandria... Cei din Iasi sunt cu mult peste la capitolul muzeu al transporturilor... Se zbat sa obtina exponate din toata tara (Constanta, Piatra, Ploiesti, TV20 gasit intr-o comuna, posibil sa aduca si din Targu Jiu), iar la Cluj le aveau pe toate si efectiv nu au fost capabili sa le puna impreuna intr-o curte... Si sa nu imi spui ca nu ar fi gasit un spatiu daca si-ar fi batut putin capul... Hai sa fim seriosi...
Atatea discutii, petitii, forumuri, pagini pe Facebook, evenimente retro si eu nu se prind ca exista interes pentru istoria auto...

Daca simteau ca ii depaseste situatia, puteau pur si simplu sa le vanda celor care chiar erau interesati... In cateva zile se gaseau cumparatori (fie alte muzee, precum cel din Iasi, fie particulari). Si castigau mai mult din vanzarea lor ca exponate decat din fier vechi...

Cu atat mai mult aveam pretentii de la Cluj, stiind ca sunt exponate unice... Dar orice le propui, ei iti dau peste nas, te injosesc, din orgoliu... Aici e problema.. nu orasul in sine, ci oamenii care sunt infumurati. Dumneavoastra cand ati plecat din Cluj, ati plecat pentru ca o duceati bine? (Intrebarea este retorica, nu astept raspuns)

Aceste Saviemuri, au fost mandria Clujului, impreuna cu Rocarurile...
Atata gandim, atata facem....


Eu am plecat cind eram copil mic, deci decizia sa plec nu a fost amea... oricum sunt dacord ca daca erau optiuni sa se vinda bucatile la cineva care avea interes, ei trist ca sau taiat in bucati, dar asta ei, faptul ei consumat acuma si nicaieri unde traim nu este perfect.

Dar, totusi, faptul ca Cluj, din toate orasele din Romania, are cei mai moderna flota de transport in comun din toata tara (asta ma bazes depe ce citestec in forum aici), este o chestie remarcabila (din punctul meu de vedere). Iar si faptul ca sa aduagat linii noi de troleu, cu intentia sa se mai aduage, este o chestie superba, inspecial cind multe orase din Romania vad ca au abandonat troleibuzul (Sibiu si Constanta fiind unu din primele, iar vad ca cel mai recent Piatra Niamt)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1271
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 06 Iul 2021 18:48:08    Titlul subiectului: 210797

In ceea ce priveste modernizarea transportului in comun, jos palaria. Clujul e cap de afis.

Eu ma refer la partea de Istorie.
Ca la cate zeci-sute de millioane de euro au investit in modernizarea transportului in comun, puteau aloca si cateva mii de euro pentru un spatiu in care sa expuna vehiculele istorice... O nimica toata pentru mai marii directori ai Clujului... Atat aveau de facut... Sa gaseasca un spatiu (asfaltat) in care sa le aseze pe toate (autobuze, troleibuze, tramvaie, utilitare etc), pe care sa le pazeasca un paznic si niste camere video, sa le spele o data de doua ori pe an si o data la 5 ani sa le revopseasca daca e nevoie... Mare lucru...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
virgilius



Data înscrierii: 21/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Iun/2023
Mesaje: 316
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mar 06 Iul 2021 21:29:23    Titlul subiectului: 210799

Total greșită părerea lui "Darius 23" despre desfințarea transportului electric în Constanța, unde decizia a luat-o un singur om, un tiriplici de primar, ce purta o bască roșie (să stea la pușcărie o veșnicie), nu a fost o idee colectivă. Vedeți-vă de transportul vostru în comun, că deh, ce se-ntamplă pe malul Someșului , nu se mai întamplă niciunde în țară !!! Începand cu faptul că ați curățat orașele din Franța de vechituri și terminand cu traseele din Cluj, unde aștepți 30-40 minute să vină ceva , dac-o veni..... Te așteptăm la plajă , să vezi și cum stăm la capitolul transport în comun !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Carligu



Data înscrierii: 20/Ian/2015
Ultima vizita: 17/Ian/2024
Mesaje: 162
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 06 Iul 2021 21:40:48    Titlul subiectului: 210801

Tot ce se intampla in Cluj e doar marketing, in rest totul lasa de dorit inclusiv transportul in comun . Degeaba avem autobuze moderne daca pe linia 30 care strabate tot orasul circula aproape zilnic autobuze vechi euro 3 foarte poluante . Frecventa pe unele linii le face aproape inutile. Pretul ... nu mai vorbesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Danut



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 57
Locație: Toronto (Canada)

MesajTrimis: Mar 06 Iul 2021 21:55:05    Titlul subiectului: 210802

Rocar,

După ultimul tău post, nu mai înțeleg exact ce ai fi dorit... Ai fi vrut CTP sa găsească un loc gol asfaltat, și sa plătească un om de poartă și pe camere video, numai sa le arunce acolo și sa zacă? Scuze-mă dacă am înțeles greșit, dar dacă am înțeles bine, care ei rostul?

Un muzeu necesită o logistică mult mai complicată decit sa ai numai un portar și niște camere video... Se putea face? Sigur ca da, dar cum am zis în celelat post, nu prea cred ca este asa mare cerere ca se investiasca bani într-un muzeu... Poate greșesc, și poate le iese la cei din Iași, nu știu, habar nam care ei situația acolo
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1271
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 06 Iul 2021 23:11:43    Titlul subiectului: 210803

Pai rostul ar fi conservarea sub o forma sau alta a vehiculelor istorice.
Ce am vrut sa spun este ca nu necesita o investitie enorma pastrarea acestora in siguranta.
Bineinteles, daca facem un exercitiu de imaginatie, putem sa le facem un acoperis deasupra lor, sa le fereasca de ploi, zapezi, razele UV si alti factori daunatori etc.

Simpla depozitare intr-o curte asfaltata, imprejmuita cu garduri sau ziduri, aliniate frumos cu o tabla in fata fiecaruia, pe care sa scrie modelul, perioada de productie, si date tehnice, si intretineri minime de bun simt, care sa nu necesite multe investitii tot ar fi mai ok decat ceea ce se intampla in prezent cu ele....
Si la acea curte ii faci o poarta de acces, cu orar, pentru public, ca sa poata fi vizitate de pasionati si nostalgici...
Si sa le asiguri paza cu niste sisteme de supraveghere si un paznic...

Ar fi suficient pentru inceput...

Ca in timp se poate face o hala in care sa fie tinute inchise la temperatura constanta, pentru prevenirea coroziunii, sa mai faci si niste trasee cu vehicule de epoca in zile mai speciale, sau sa creezi un muzeu cu diferite facilitati pentru public, inclusiv cu o terasa la care sa poata vizitatorii sa Bea un suc sau sa guste o prajitura etc...

Asta cu muzeul se poate imbunatati in timp, dupa ce se mai aproba fonduri...

Dar totul poate pleca de la o treaba simpla, ieftina si sigura...
Asta e ideea de baza
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 07 Iul 2021 07:47:16    Titlul subiectului: 210807

La istoria transportului din România vs. numărul de vizitatori, un singur muzeu ar fi suficient. Datorită specificului turiștilor din țara noastră și tipurilor de autovehicule, acesta s-ar adresa în special copiilor și câtorva entuziaști.

Un muzeu trebuie întreținut, necesită costuri, iar prezervarea autovehiculelor static este scumpă. Nu doar o vopsea la 5 ani. Un autovehicul restaurat ca la carte e scump, că dacă îl facem cu trafaletul valoarea lui istorică ajunge 0. De asemenea trebuie să asiguri un număr constant de vizitatori, că dacă nu contribuabilul care nu e interesat de autobuze o să vină și o să spună primăriei că el vrea muzeu de bărci, că lui îi plac bărcile. Și dacă le-a făcut la entuziaștii de autobuze, să îi facă și lui muzeu că nu costă mult. Că e doar un gard, o curte betonată un paznic și niște plăcuțe.

Prezența unui muzeu trebuie justificată. Așa ne-am trezit și după revoluție cu zeci de grădini zoologice și ele se închid, o să rămână doar 3-4 în țară. Cât timp o să mergi să vezi aceleași autobuze în număr de 5-10. Ani de zile?

NU spun că aceste autovehicule nu trebuiau conservate, vândute, expuse la un muzeu central. Dar uite că și la Iași e muzeu, dar nu prea e. Că eu am vrut să îl vizitez și era închis. Așa că eu mai bine zic să ne concentrăm pe 1-2 muzee la nivel național și e suficient. Eventual transferat ce mai avem noi acolo, depuse câteva cereri/petiții. Doar să scriem aici, nu se schimbă nimic.

Uite cu ocazia asta am să fac chiar astăzi o cerere la CTP să îmi comunice ce au în plan cu vehiculele istorice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Joi 15 Iul 2021 11:50:40    Titlul subiectului: 210854

La Iași este într-adevăr închis muzeul din cauza stării de alertă, care s-a tot prelungit. Ei încearcă să facă ceva, doar că într-adevăr și aceste vehicule chiar și statice trebuiesc întreținute, altfel se degradează. Eu unul m-aș oferii și voluntar (neplătit) pentru întreținerea acestor vehicule, deoarece mi-am dorit mereu să mă ocup de niște autobuze vintage.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun 19 Iul 2021 14:03:38    Titlul subiectului: 210878

Fiindcă se tot specula pe aici, dar nimeni nu a luat atitudine, am trimis o adresă la CTP. Se pare că numărătoarea noastră nu este corectă. Am făcut un print-screen la răspuns.


Screenshot 2021-07-19 at 15.02.54.png
 Descriere:
 Mărime fișier:  191.13 kb
 Vizualizat:  de 7197 ori

Screenshot 2021-07-19 at 15.02.54.png


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BusFan



Data înscrierii: 18/Iul/2012
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 318
Locație: Cluj

MesajTrimis: Joi 22 Iul 2021 10:10:49    Titlul subiectului: 210900

Rocar a scris:
numai infumurati cu aere de superioritate...


Brișca mamii lor de înfumurați. Chiar au păstrat câte un vehicul istoric din fiecare tip!
Lasă că suntem noi mai puțini superiori, gata să aruncăm cu noroaie fără să știm situația reală.
Gata, la plajă toată lumea să ne mai bată puțin soarele în freză Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Joi 22 Iul 2021 11:09:33    Titlul subiectului: 210902

Păi, cine să știe ce au ei prin hale sau cine știe pe unde ascunse? poate și RATB are ceva, și nu știm noi. Deși nu-mi prea vine a crede că altfel, se descoperea până acum. Singurele cu posibilă existență și astăzi mai sunt doar cele vândute, care oricum nu mai sunt decât foarte puține, cel puțin oficiale, și nu într-o stare care să mai poată circula pe drumurile publice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 22 Iul 2021 21:36:30    Titlul subiectului: 210904

Trimite o solicitare, vor fi obligati sa raspunda in 30 de zile maxim. Asa poate te lamuresti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Joi 22 Iul 2021 22:36:55    Titlul subiectului: 210906

Mai trimiteam prin 2014 când mă rugam să-mi dea câte o aprobare de la direcție pentru vizitarea și fotografierea în scopuri de hobby/forumuri autobuzele prin garaje, și-mi răspundeau din părți...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 23 Iul 2021 21:29:06    Titlul subiectului: 210910

Nu mă bag, aici au răspuns de fiecare dată. Chiar dacă uneori au fost pe lângă subiect, m-au surprins de data aceasta cu răspunsul în detaliu și motivarea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1271
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2021 11:54:05    Titlul subiectului: 210918

In raspunsul celor de la CTP sunt niste informatii interpretabile.

Posibil ca un Saviem sa se fi pastrat, insa nu se stie pe unde... Poate printr-o hala, ascuns de privirile curiosilor, si ploi/ninsori... Dar e ciudat oarecum faptul ca alte exponate sunt lasate sub cerul liber (de ex troleul DAC 117E, care e din ce in ce mai ruginit).

Si, tot legat de Sviemuri... Acolo scrie de modelul SC10U... Adica Saviemurile mai vechi, din prima sarja... Nu spun nimic de SC10R... Iarasi, nu este clar, ce model au pastrat mai exact: SC10U sau SC10R? Frumos ar fi fost sa pastreze cate unul din fiecare.

Referitor la Rocar 312... Nu se specifica daca s-a pastrat si varianta de autobuz si cea de troleibuz. Ei spun ca s-a pastrat un Rocar 312. Probabil se refera la troleul 079... Si e posibil sa nu se fi pastrat niciun autobuz Rocar U312.

La Rocar de Simon specifica faptul ca s-a pastrat varianta de troleibuz. Ei spun acolo "Rocar 412E", dar cu cele 3 autobuze de Simon ramase oare ce s-a intamplat? Iar dintre cele doua troleibuze Rocar de Simon, 135 si 136, care s-a pastrat? Sa inteleg ca unul dintre ele a fost casat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2021 18:47:47    Titlul subiectului: 210921

E posibil ca nici ei să nu știe diferențele între SC10U și SC10R, cum și RATB zicea Roman 112 în loc de DAC 112 lui 2566/B 99 TUN. Deși spun Renault, și nu Saviem. Deci, cel mai probabil cele vechi cum au fost și la București și Iași sunt istorie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CLUJ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community