Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Municipiul Fagaras

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRAȘOV
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
blau



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 25/Mai/2020
Mesaje: 14
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 07 Noi 2005 12:22:07    Titlul subiectului: Municipiul Fagaras 1455

Acest oras a avut pana imediat dupa revolutie transport urban de calatori. Existau 4 linii si toate aveau un capat in combinat si acopereau cam tot orasul. Mai multe nu prea imi amintesc. Poate mai stie cineva mai multe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 10 Iul 2007 10:23:12    Titlul subiectului: 80192

Conform lucrării "Monografia serviciului de transport public de călători în municipiul Brașov", editată de RAT Brasov, în 1987 Făgărașul dispunea de o rețea de transport cu autobuze în lungime de 93,4 km cale simplă, repartizate pe cele 8 linii de autobuz existente la acea dată.


p29_106.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  172.26 kb
 Vizualizat:  de 22065 ori

p29_106.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 13 Aug 2008 10:02:57    Titlul subiectului: 96960

Avnd în vedere informația de mai sus privind existența, în "vremurile de glorie", a 8 linii de transport în comun în Făgăraș, combinată cu o poză găsită de Dragoș (Dr2006) pe net, poză care înfățișa o autobază cu ceva autobuze în ea, am decis să fac o scurtă excursie la Făgăraș, împreună cu Dragoș, pentru a vedea dacă mai există și cum se prezintă transportul local.

Din informațiile de pe net, aflasem că transportul local fusese concesionat de către Transbus Codreanu, cel care controlează o mare parte din tot ce înseamnă transport în zonă.

Ajunși la fața locului, am dat peste un autobuz Ikarus 255, BV33WIN, parcat într-o stație. Bucuroși, am intrat în vorbă cu șoferul, rugându-l să ne îndrume către garajul societății. Omul, amabil, ne-a indicat calea de urmat pentru a ajunge la locul dorit. Probabil însă că i-am stârnit curiozitatea, așa că ne-a întrebat cu ce treabă suntem. Noi i-am explicat despre ce e vorba, despre hobby, despre intenția de face câteva poze autobuzelor din garaj dacă cei de acolo ne vor permite și l-am rugat să ne spună cum se numește directorul local al societății, ca să știm și noi de cine să întrebăm la garaj. Ei, ajuns în acest punct al discuției, șoferul s-a crispat brusc, ne-a zis că nu ne spune nici un nume, că dacă ne întreabă cineva cum am ajuns la garaj, să nu spunem că ne-a îndrumat el Shocked și ne-a "asigurat" că nici vorba să fim lăsați la poze.

Cât de speriați pot fi unii oamenii, oare cu ce sunt amenințați sau ce anume, atât de grav, au de ascuns, de se feresc în halul ăsata de niște pasionați inofenasivi??! Cretinism "Made in Romania", peste tot pe unde am fost pe afara nimeni n-a avut de obiectat cand am facut poze, erau amabili, numai în România ăștia au rămas la stadiul de "țăruș", îndobitociți și fără alte preocupări decât cele imediate, materiale, plus "ascunsul gunoiului sub preș"...

În fine, am dibuit garajul, am mers la cabina de portar, să întrebăm ce și cum. Acolo, nimeni... Nici țipenie... Am stat noi vreo cateva minute până apare un muncitor, pe care l-am strigat și l-am rugat sa ne îndrume către director. Omul ne-a dus la director. Noi ne-am prezentat, i-am explicat ce și cum, însă individul, când a auzit de informații despre parcul de autobuze, de poze, chiar și cu vehiculele vechi, care pentru noi erau mult mai interesante, din punct de vedere istoric, a început s-o dea cotită, că trebuie o "aprobare", "nu chiar de la Codreanu", ci de la altcineva din Brasov, un fel de adjunct al lui Codreanu, din cate am inteles. I-am explicat ca eu vin de la Buzau iar Dragoș de la București si nu avem timp să mai mergem la Brașov, să vorbim, să ne întoarcem, ș.a.m.d. L-am rugat să ne dea un număr de telefon, urmând ca noi să sunăm, să cerem permisiunea de a face pozele și apoi, dacă ni se dădea voie, să-i punem pe cei doi în legătură.
Când a văzut că nu merge chiar simplu, că suntem insistenți, omul și-a dat arama de român pe față și ne-a spus că oricum, chiar dacă obținem aprobarea "de sus", el tot nu ne lasă să facem poze... Măi să fie, tupeist om, să ignore el un eventual ordin de sus... cel puțin așa se lăuda...
România asta o să moară sufocată de mândrie, prostie și birocrație... Evil or Very Mad
Nu ne vindecăm așa ușor de metehnele astea, de corcitura de comunism cu țigănism...

Să revenim, lăsându-i baltă pe acești indivizi și "temerile" lor stupide...

Transportul in comun in Municipiul Fagaras este efectuat de S.C. Transbus Codreanu S.A., Coloana Fagaras a firmei, aceeasi coloana care opereaza si traseul Fagaras - Brasov.

Să vedem singurul autobuz pe care l-am găsit la traseu.



BV33WIN-P1200720.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.1 kb
 Vizualizat:  de 21592 ori

BV33WIN-P1200720.jpg



BV33WIN-P1200719.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.45 kb
 Vizualizat:  de 21592 ori

BV33WIN-P1200719.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Mie 13 Aug 2008 14:21:43, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 13 Aug 2008 11:30:38    Titlul subiectului: 96963

Din ce am constatat la fața locului, pare să mai existe doar o singura linie de transport in comun, linia 1, care circula pe traseul Catedrala - Liceul Industrial - Combinat - Gara - Centru.

Biletele se cumpără de la sofer si costă 1,5 RON,

Programul de circulatie l-am găsit afișat într-un singur loc, lipit pe o cabina telefonica de la capatul din centru, tipărit pe o foaie A4.

Cel puțin cât am așteptat noi să vină un autobuz pentru a-l poza, am constatat că programul nu este prea respectat. Oricum atmosfera în oraș e dezolantă, mai peste tot paragină și amorțire, orașul părând mai degrabă o comună prăfuită, cu un transport cu aspect suburban...

Indicatoarele de statii dateaza de pe vremea fostei societati de transport, S.C. Mixta de Transport S.A., de dinainte de concesionarea transportului (cu garaj cu tot) catre firma S.C. Transbus Codreanu S.A.

Linia 2, desi apare trecuta pe statii, nu pare sa mai existe. Exista si locuri unde, desi sunt statii, nu exista niciun fel de indicator.

Una peste alta, transportul făgărășean este primitiv, deși se desfășoară cu autobuze, însă aflate într-o stare precară, probabil așteptându-se momentul favorabil pentru casarea lor și apoi dubizare...

1. Graficul de circulatie
2. Stația "Gară". Sub stratul de vopsea actual se întrezărește trecută doar linia 1
3. - 5. Stația "Venus". Sub stratul de vopsea actual se întrezărește trecută doar linia 1
6. - 7. Stația "V. Alecsandri". Sub stratul de vopsea actual se întrezărește trecută doar linia 2
8. Ceva ce pare să fie (sau să fi fost) capătul de linie de la Nitramonia Făgăraș.



P1200733.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.45 kb
 Vizualizat:  de 21577 ori

P1200733.jpg



P1200724.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  47.04 kb
 Vizualizat:  de 21577 ori

P1200724.jpg



P1200726.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  91.41 kb
 Vizualizat:  de 21577 ori

P1200726.jpg



P1200727.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  120.24 kb
 Vizualizat:  de 21577 ori

P1200727.jpg



P1200729.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  68.91 kb
 Vizualizat:  de 21577 ori

P1200729.jpg



P1200735.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  180.7 kb
 Vizualizat:  de 21577 ori

P1200735.jpg



P1200737.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.01 kb
 Vizualizat:  de 21577 ori

P1200737.jpg



P1200755.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  75.2 kb
 Vizualizat:  de 21577 ori

P1200755.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ArMiN-MaRiAn



Data înscrierii: 07/Aug/2013
Ultima vizita: 27/Feb/2020
Mesaje: 92
Locație: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: Vin 20 Dec 2013 22:14:24    Titlul subiectului: 169735

O poza din Fagaras cu autobuzele de transport in comun...


ro66.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.74 kb
 Vizualizat:  de 15616 ori

ro66.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Lun 30 Dec 2013 02:44:36    Titlul subiectului: 169874

Cum domnule, asta se cheama serviciu de transport si pe fiarele astea dai 1.5 lei?
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ArMiN-MaRiAn



Data înscrierii: 07/Aug/2013
Ultima vizita: 27/Feb/2020
Mesaje: 92
Locație: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: Lun 30 Dec 2013 11:38:12    Titlul subiectului: 169876

Poza e mai veche, acolo cred ca e parcul "rece"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 30 Dec 2013 11:42:49    Titlul subiectului: 169878

In Fagaras, in prezent exista niste microbuze care asigura transportul in comun.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 10 Mar 2014 14:49:39    Titlul subiectului: 171705

Si un indicator de statie din zona cetatii Fagaras. Nu stiu daca mai circula microbuze. Problema cu Fagarasul este depopularea. Foarte multi locuitori au luat calea strainatatii. Combinatul nu stiu cat mai merge, daca mai merge, oricum nu la capacitatea din 1989. Cererea pentru transport a scazut foarte mult in Fagaras, asta nu inseamna ca orasul nu trebuie sa aiba transport in comun. Insa ar trebui adaptat actualei cereri de transport.


Excursie Floare de Colt, 8-9 martie 291.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  99.37 kb
 Vizualizat:  de 15200 ori

Excursie Floare de Colt, 8-9 martie 291.jpg



Excursie Floare de Colt, 8-9 martie 292.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.5 kb
 Vizualizat:  de 15200 ori

Excursie Floare de Colt, 8-9 martie 292.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Baverescu



Data înscrierii: 29/Iun/2008
Ultima vizita: 21/Mai/2020
Mesaje: 232
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 04 Aug 2019 17:47:12    Titlul subiectului: 201963

Făgărașul sub conducerea noului primarului psd arată mai bine decât în vechile poze de mai sus și mai nou are și transport public de stat.
Fără costuri exagerate, fără bani aruncați pe tunuri de achiziții, fără achiziții la suprapreț și fără comisioane, totul transparent.


http://www.monitorfg.ro/2019/08/01/serviciul-public-local-de-transport-fagaras-un-autobuz-3-soferi-si-un-sef/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei Andras



Data înscrierii: 30/Noi/2015
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 376

MesajTrimis: Mar 06 Aug 2019 11:34:47    Titlul subiectului: 201976

Fostul 653 al RATBV în acțiune pe linia 1. Când se vor mai angaja șoferi și taxatori se va înființa și traseul 2 pe care va circula 642.


IMG_9858 - Copy.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  306.5 kb
 Vizualizat:  de 7967 ori

IMG_9858 - Copy.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Dum 20 Oct 2019 14:14:56    Titlul subiectului: 203573

Făgăraș a depus cerere de finanțare pentru trei proiecte de mediu, dintre care unul prevede achiziția a 6 autobuze electrice de capacitate medie:
https://mobilitate.eu/municipiul-fagaras-aelectrice-europene/
Citat:
Municipalitatea din Făgăraș a pregătit și depus la ADR Centru, în vederea finanțării prin Axa Prioritară 3 a Programului Operațional Regional 2014-2020, trei proiecte integrate, prin care dorește să investească fonduri europene pentru asigurarea unui serviciu eficient de transport public de călători și îmbunătățirea condițiilor pentru utilizarea modurilor nemotorizate de transport, în vederea reducerii numărului de deplasări cu autoturisme și a emisiilor CO2 provenit din transport. Valoarea totală cumulată a celor trei proiecte este de peste 135 milioane lei, din care primul proiect, semnat azi la sediul ADR Centru din Alba Iulia are o valoare totală de peste 43,8 milioane lei, prin care se vor moderniza peste 1,4 hectare de spații pietonale, precum și achiziționarea a 6 autobuze electrice și 75 de biciclete.

Proiectul depus de Municipiul Făgăraș urmărește dezvoltarea mobilității urbane prin shimbarea accentului, de la o mobilitate bazată pe utilizarea autoturismelor, la mobilitatea bazată pe mersul pe jos, la utilizarea bicicletei ca mijloc de deplasare, la utilizarea transportului public de înaltă calitate și eficiență, concomitent cu utilizarea unor categorii de vehicule nepoluante.

Cererea de finanțare pentru proiectul ”Modernizarea coridorului de mobilitate urbană integrată în zona industrială a Municipiului Făgăraș” are ca obiectiv specific reducerea emisiilor poluante. Acesta va rezulta ca urmare a reducerii utilizării autoturismelor personale ale cetățenilor, prin introducerea în transportul public local a 6 autobuze electrice de capacitate medie; prin triplarea numărului de oameni care folosesc transportul în comun; prin creșterea cu mai mult de 14% a numărului de bicicliști din oraș, datorită achiziției de biciclete și a realizării pistelor de biciclete în întreaga zonă vizată de proiect; dar și oferirea unei alternative optime pentru pietoni, prin modernizarea a mai mult de 14.400 mp de spații pietonale, precum și mai mult de 2.200 mp spații verzi aferente acestora. Valoarea totală a proiectului este de 43.857.976,90 lei, din care peste 40,49 milioane lei (adică aproximativ 8,85 milioane euro) sunt fonduri nerambursabile, respectiv peste 3,4 milioane lei provenind din contribuția beneficiarului, la cheltuielile eligibile și neeligibile. Data limită pentru finalizarea proiectului este prevăzută la finele primului semestru al anului 2022.

Prin investiția propusă se vor derula lucrări de modernizare a trotuarelor din zona industrială a Municipiului Făgăraș, podul peste pârâul Berivoi va fi reparat, cu păstrarea clasei de încărcare, podul peste pârâul Racovița va fi refăcut și se vor amenaja piste pentru biciclete, cu lățimea de minim 1m.

Pe aceste zone se vor separa fluxul pietonal și cel rutier, fiind implementate sisteme de siguranță sau aliniamente de spațiu verde. Pistele de biciclete vor fi amplasate pe tronsoanele unde lățimea drumului o permite. Pentru stimularea folosirii mijloacelor alternative de transport se vor proiecta stații de închiriere biciclete, cu toate dotările necesare. Prin acest proiect vor fi construite sau modernizate piste de biciclete în suprafață totală de peste 10.000 mp, unde vor exista 7 stații de închiriere, pentru cele 75 de biciclete disponibile în sistem bike-sharing.

În plus, stațiile de transport în comun vor fi refăcute și vor fi amplasate în alveole, doar prin excepție pe partea carosabilă. Unde există spațiu, se vor amenaja noi stații de transport în comun. Proiectul prevede construirea sau reabilitarea a 10 stații de transport public, precum și achiziționarea de 6 noi autobuze electrice, de capacitate medie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRAȘOV Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community