Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuze electrice la ... Dabuleni ?!?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul DOLJ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 08 Mai 2018 08:57:14    Titlul subiectului: Autobuze electrice la ... Dabuleni ?!? 194717

http://adevarul.ro/locale/craiova/foto-micutul-oras-dolj-strazile-neasfaltate-locuitorii-vor-autobuze-electrice-bani-uniunea-europeana-1_5aeed356df52022f75a3fd35/index.html

"Micuțul oraș din Dolj unde străzile sunt neasfaltate, dar locuitorii vor avea autobuze electrice cu bani de la Uniunea Europeană

6 mai 2018

de Andreea Mitrache

Edilul orașului Dăbuleni a precizat că toate străzile vor fi asfaltate în 10 ani Străzile din orașul Dăbuleni sunt majoritatea neasfaltate și de pământ, iar autoritățile locale caută soluții pentru a rezolva această problemă. Au întocmit un proiect pe fonduri europene în valoare de aproximativ două milioane de euro, care prespune reabilitarea a șapte străzi, dar și achiziționarea a trei autobuze electrice.

84 de străzi din orașul Dăbuleni sunt de pământ, iar oamenii susțin că vara situația este sub orice critică. Din cauza prafului abia mai pot respira, însă sunt convinși că această problemă nu se va rezolva nici peste 20 de ani. Cu toții au auzit că în curând vor fi asfaltate șapte străzi cu bani de la Uniunea Europeană, dar au mai și aflat că vor trebuie să cumpere trei autobuze electrice. „Este bine că s-a făcut acest proiect și că vor începe lucrările de asfaltare, dar sunt prea puțin șapte străzi. Chiar nu știu la ce ne vor folosi cele trei autobuze electrice, dar este bine că se mai face ceva. Este dezastru pe străzi pentru că este mult praf și abia mai putem respira. În 2018 într-un oraș să nu ai străzi asfaltate este ceva de neaceptat. Dăbuleni este un oraș cunoscut în toată țara datorită celebrilor pepeni, așa că autoritățile trebuiau să facă de mult astfel de investiții“, a povestit o localnică. În 10 ani, totul asfaltat Edilul orașului Dăbuleni a precizat că a realizat un proiect pe fonduri europene în valoare de aproximativ două milioane de lei, iar acesta presupune asfaltarea a șapte străzi și achiziționarea a trei autobuze electrice. Primarul a mai precizat un singur lucru: cum nu sunt bani pentru astfel de investiții cu siguranță în 10 ani vor fi asfaltate toate străzile. „Prioritatea zero la Dăbuleni este asfaltarea străzilor și sunt 84 de străzi, iar majoritatea sunt de pământ. Indiferent ce am face nu le putem întreține pentru că este pământul nisipos, multe mijloace de transport și plouă și atunci sunt într-o continuă denivelare. Noi ne-am agățat de orice posibilitate de a putea atrage bani europeni sau guvernamentali pentru a asfalta străzi. Am identificat un program pe bani europeni și scopul final este de a putea asfalta incă șapte străzi. Acest proiect este unul integrat, adică te obligă pentru adeveni eligibil să achiziționezi și microbuze electrice pentru că acest proiect are ca scop final diminuarea emisiei de gaze toxice. Uniunea Europeană încurajează pentru a reduce emisele de carbon să fie achiziționate unor astfel de microbuze pe bani europeni. Spercm că cei de la Guvernul României vor debloca bani pentru dezvoltarea localităților și să depunem studiul de feszabilitate să continumă asfaltarea restului de străzi pentru că la Dăbuleni se impune asfalatarea. Nu ar trebui să existe străzi neasfaltate în 2018 într-un oraș, dar din acest motiv mi-am prioritizat întreaga activitate și să reușim să asfaltăm într-un procent aperciabil străzile din oraș. Suntem în mileniul trei și în secolul vitezei și la Dăbuleni se circulă pe străzi din pământ. Eu nu vrea ca cine vine după mine să paseze vina asupra mea și fac tot posibilul să fie bine, iar nici eu la rândul meu nu pasez vina pe fostul primar care a stat 16 ani aici. Putem spune că în opt ani sau în zece ani vom avea toate străzile asfaltate.Eu vreau să ne dea bani Guvernul României bani ca anul acesta și anul viitor să asflatez totul, dar nu este posibil“, a precizat Aurel Băjenaru, primarul orașului Dăbuleni."


__________________
Are cineva idee dacă la momentul ăsta în Dăbuleni există transport public, în orice formă ar fi el, măcar dube/maxi-taxi? Sau ăștia vor autobuze electrice pe post de monumente statice, unul la Primărie, unul șa școală și unul la biserică?

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreirosu14



Data înscrierii: 02/Feb/2017
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Craiova, Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 08 Mai 2018 10:09:13    Titlul subiectului: 194719

În Dăbuleni nu exista in momentul de față transport public cu autobuze sau dube. Singurele mijloace de transport disponibile sunt mașinile în regim de taxi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
iahim



Data înscrierii: 03/Mai/2016
Ultima vizita: 30/Sep/2022
Mesaje: 155
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mar 08 Mai 2018 19:43:41    Titlul subiectului: 194728

Dabuleni intra in categoria comunelor devenite peste noapte orase din perioada 2002 - 2005.
Iar primarul viseaza la autobuze electrice? Vise...
Nu cred ca exista cerere de transport sau ca s-ar justifica aceasta achizitie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 01 Oct 2018 08:16:33    Titlul subiectului: 196559

Ceva noutati in legatura cu acest subiect ?
Sau a fost doar o "petarda" mediatica lansata de autoritatile locale ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
iahim



Data înscrierii: 03/Mai/2016
Ultima vizita: 30/Sep/2022
Mesaje: 155
Locație: Craiova

MesajTrimis: Lun 01 Oct 2018 21:08:04    Titlul subiectului: 196576

Pana acum nimic nou in presa. Poate o fi aparut ceva si nu oi fi vazut eu Razz cine stie?
Dar raman de acord cu ideea ta de "petarda" mediatica. Chiar se potriveste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreirosu14



Data înscrierii: 02/Feb/2017
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Craiova, Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 05 Sep 2020 07:31:33    Titlul subiectului: 208251

Se pare ca ideea de a aduce autobuze pe baterii la Dabuleni e inca vie.
Astfel, a fost lansata licitatia pentru 3 vehicule electrice medii (incadrandu-se Karsan Atak Electric si/sau SOR EBN 8/9.5) + sistem e-ticketing. Termenul limita pentru depunerea ofertelor este 6 octombrie.

Link E-licitatie: http://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100102779
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreirosu14



Data înscrierii: 02/Feb/2017
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Craiova, Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 22 Dec 2020 19:18:08    Titlul subiectului: 209329

Ofertanti:

- BMC Truck & Bus SA - ZTE SMART AUTO CO. LTD (tert)
- Asocierea Anadolu Automobil Rom SRL - Radcom

Termenul limita pentru evaluari a fost prelungit pana pe 30 martie 2021.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul DOLJ Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community