Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Transportul pe timp de ploaie/ninsoare/viscol in Bucuresti
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 19 Ian 2016 10:29:58    Titlul subiectului: 183352

Un tramvai a deraiat din cauza ghetii depuse pe sine. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Un tramvai a deraiat în București din cauza gheții depuse pe șine

Un tramvai a deraiat, marți dimineață, în zona Obor, după ce pe șine s-a depus gheață. Niciun pasager nu se afla atunci în mijlocul de transport în comun.

Gerul a cauzat probleme vatmanilor din Capitală. Un tramvai a deraiat din cauza gheții care s-a depus pe șine. Tramvaiul se retrăgea către depou la momentul incidentului și nu avea pasageri.

Incidentul a avut loc în apropierea unei intersecții din zona Pieței Obor.

Echipele de intervenție ale RATB au reușit să pună roțile pe șine în aproximativ 30 de minute. Traficul rutier și transportul în comun nu au fost afectate.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 05 Mai 2016 07:53:06    Titlul subiectului: 185001

Dupa cateva zile de ploaie, Bucurestiul este sub orice critica. In zonele unde s-au facut modernizari, sau reafaltari, situatia este la fel ca inainte sau chiar mai rau. Cand s-a reasfaltat, inclusiv in zona refugiilor de statie, nu s-a calculat si panta de scurgere a apei pluviale ???
Spun asta fiindca in unele zone unde s-au reasfaltat bulevardele, fix in zona unor statii RATB, dupa ploi, se fac adevarate "lacuri".

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 12 Oct 2016 07:00:50    Titlul subiectului: 186751

Azi dimineata ploua foarte tare in Bucuresti. La ora 6:40, zona Piata Romana era partial sub ape. Ma gandesc ca in zonele mai joase ale capitalei (Colentina, Tineretului, etc) s-ar putea sa fie probleme mai mari. Cel putin in zona centrala nu erau probleme cu transportul in comun iar semafoarele mergeau. Puteti sa imi spuneti care este situatia in alte zone ale capitalei ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 12 Oct 2016 07:23:20    Titlul subiectului: 186752

În zona Școala Iancului-Foisorul de Foc e dezastru, se circulă foarte greu si traficul e blocat în mare parte din timp.
Ieri era mai liniștit, se circulă lejer, dar azi e infernal.

_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 13 Dec 2016 08:06:14    Titlul subiectului: 187407

Prima zapada in Bucuresti a asternut un strat subtire de omat (2-3 cm). Dimineata, se circula fara probleme in zona centrala si de est a capitalei. Nu am vazut la lucru multe utilaje de dezapezire, dar nici nu prea era nevoie de ele, zapada e putina.
Nu cred ca zapada in sine ar putea sa puna probleme ci traficul mare de masini, se stie cand e vreme rea, sunt mult mai multe masini pe strazi.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 08 Ian 2017 01:12:17    Titlul subiectului: 187754

Intr-o interventie la postul iRealitateaTV, primarita Firea a spus ca a luat masura sanctionarii directorului RATB, pentru faptul ca a fost in concediu in perioada cat a fost viscolul si pentru faptul ca cel caruia i-a delegat atributiile nu a intreprins actiunile necesare pentru dezapezire.
Cu toate astea, ieri pe la 3 dimineata cand m-am intors acasa am vazut tramvaiele utilitare la lucru, atat la terminalul de la Sfanta Vineri cat si pe traseu, pe Mihai Bravu de exemplu.

Despre dezapezire, s-a circulat fara probleme pe bulevarde si pe unele strazi secundare, dar aceeasi problema cu nesimtitii care parcau masinile, chiar in zona statiilor RATB, in unele cazuri troleibuzele erau nevoite sa opreasca pe banda 2, in zona statiilor.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 08 Ian 2017 16:58:50    Titlul subiectului: 187763

Ceva tramvaie blocate, ziele astea, plus un copac "rebel". Articolul se gaseste aici.

Citat:
Copaci căzuți în Capitală, tramvaie BLOCATE. Situația TRAFICULUI în fiecare sector

Pompierii au intervenit vineri pentru a îndepărta doi copaci care au căzut în Capitală din cauza viscolului. "În Capitală, în toate intersecțiile principale și nu numai, se circulă normal în condiții de iarnă", anunță primarul general.

Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) București – Ilfov, doi copaci au fost doborâți de viscol, dintre care unul a căzut pe o mașină parcată pe Șoseaua Colentina nr. 62, iar un altul a căzut pe drum, pe Calea Moșilor.

Aproximativ zece tramvaie au rămas blocate pe linie, în zona Dristor, pe sensul spre stația Policolor, din cauza unei defecțiuni la un tramvai, echipele de intervenție încercând tractarea acestuia cu o mașină.

Pe Bulevardul 1 Decembrie a fost blocată circulația tramvaielor 14, pâna la capătul de linie Faur, din cauza unui tramvai defect.

Și tramvaiele liniei 27 au fost blocate pe Bulevardul Camil Ressu, zona Piața Râmnicu Sărat, pe sensul spre stația Complex RATB Titan, tot din cauza unui tramvai defect.

Gabriela Firea a anunțat, vineri, că în toate intersecțiile mari din Capitală, dar nu numai, se circulă normal și a insistat asupra importanței deszăpezirii și pe străzile adiacente.

Firea a menționat că a cerut să fie asigurat accesul la creșele și grădinițele funcționale, la dispensare, policlinici, spitale și alte instituții importante. Ea a atras atenția asupra faptului că urmează trei zile "grele" în care va ninge viscolit, iar intervențiile trebuie să se desfășoare pe tot parcursul zilei, nu doar atunci când se oprește ninsoarea.

DESZĂPEZIREA ÎN SECTOARE

Aproximativ 30 la sută din străzile secundare din Sectorul 1 al Capitalei au fost deszăpezite, în Sectorul 2, s-a intervenit pe 65 la sută din străzile laterale a doua oară, iar în Sectoarele 3 și 4 au fost deszăpezite aproximativ 80 la sută dintre străzile adiacente. În Sectorul 5, de unde s-au primit cele mai multe sesizări din partea oamenilor, au fost deszăpezite aproximativ 50 la sută dintre străzile adiacente, iar utilajele de deszăpezire din Sectorul 6 se află la a doua intervenție pe 50 la sută dintre străzile secundare, potrivit operatorilor de salubritate.

Primarul general a mai precizat că până în prezent aproximativ 90 de bucureșteni au apelat numărul de telefon gratuit pus la dispoziție de Primăria Capitalei, semnalând avarii la Enel, o serie de semafoare defecte sau faptul că nu s-au realizat intervenții pe străzile adiacente. Edilul șef al Capitalei a susținut că toate aspectele semnalate au fost remediate sau sunt în curs de rezolvare.

Pe de altă parte, Firea a atras atenția că cele mai multe sesizări s-au referit la situația din Sectorul 5.

"Sunt câteva sectoare unde deszăpezirea s-a făcut mult mai bine decât în celelalte și am luat legătura cu cei care au încă minusuri și am solicitat măsuri de urgență pentru remedierea acestor neajunsuri. (...) Am anumite nemulțumiri în ce privește deszăpezirea în sectorul 5 și am rugat foarte mult compania de salubritate pe care chiar ieri am vizitat-o să ia toate măsurile necesare pentru că și acest sector al Capitalei trebuie să arate la fel ca celelalte. (...) Ei spun că au acționat chiar dacă nu s-a văzut atât de bine. Am insistat să se facă o deszăpezire mai eficientă și în sectorul 5", a declarat Firea.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Ian 2017 12:09:50    Titlul subiectului: 187794

La 30 cm de zapada, toate au fost bune si frumoase in capitala, dezapezirea a fost.............victorioasa.

Cand stratul de zapada a crescut de la 30 cm la mai mult de 60 cm, autoritatile locale au capotat. Dimineta transportul in comun mai mult a fost blocat, decat a mers. Cel mai mare blocaj a fost pe bulevardul Dacia, unde au "participat la bal" nu mai putin de 22 de troleibuze. De asemenea este blocaj si pe linia 41 Articolul se gaseste aici.

Citat:
Blocaj pe linia tramvaiului 41. Peste 20 de troleibuze, blocate

Se circulă extrem de greu în București, miercuri dimineață, din cauza condițiilor meteo.

Actualizare 10:45. Circulația tramvaiului 41 este blocată la această oră la capătul liniei din Ghnecea. Un telespectator Digi24 ne-a trimis imaginile.

Din primele informații, se pare că a fost un accident între două troleibuze care mergeau pe același sens. Telespectatorii Digi24 ne trimit imagini de pe Bulevardul Dacia.

În București, oamenii circulă pe străzi, pentru că trotuarele abia sunt deszăpezite.

Concluzia este una singura. Cand zapada depaseste 40-50 de centimetri, autoritatile capoteaza. Primarita Firea a fost chiar haioasa, intr-o interventie la stirile ProTV, lasand sa se inteleaga ca "Dracu nu e chiar asa negru" si ca, de fapt, Bestiile sunt reporterii, care scot numai lucrurile negative in evidenta Laughing
Asa sa fie oare ?



PTBhNzMyMzhhOWUzYTI2NGE2YWMxYjczNWQyY2NhYjdm.thumb.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  102.58 kb
 Vizualizat:  de 9448 ori

PTBhNzMyMzhhOWUzYTI2NGE2YWMxYjczNWQyY2NhYjdm.thumb.jpg



SZA_orar_interpolat 11 ianuarie_ora_8.png
 Descriere:
 Mărime fișier:  595.04 kb
 Vizualizat:  de 9448 ori

SZA_orar_interpolat 11 ianuarie_ora_8.png



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Ian 2017 20:27:42    Titlul subiectului: 187801

Cele mai mari probleme au fost dimineata, cand lumea a mers la servici. Primaria Bucurestiului in frunte cu Firea au picat al doilea examen al iernii cu brio. Si nici macar nu a fost viscol, a fost ninsoare linistita, e drept s-au pus 30 de centrimetri de zapada in 12 ore.
Primarita Firea a fost chiar simpatica cand invoca ajutorul divin, ca sa se opreasca ninsoarea sau cand sfatuia lumea sa ramana in case pana la pranz Laughing
Pai oamenii, mergeau de nebuni dimineate, prin nameti ca nu aveau ce face sau vroiau sa ajunga si ei la munca ? Laughing

Pe iRealitateaTV este o sinteza a ceea ce s-a intamplat dimineata, la prima ora. RATB-ul a fost mai mult blocat, asa ca pe strazi, erau "coloane" de trecatori, care nu puteu merge pe trotuarele inzapezite. Traficul auto a fost mic, deoarece masinile erau ingropate in zapada. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Imaginile haosului din Bucureștiul înzăpezit o contrazic pe Gabriela Firea

Un clip video filmat în București surprinde condițiile foarte grele de circulație de miercuri dimineață. Fotografiile trimise de cititori și telespectatori completează tabloul unui oraș care face față cu greu ninsorii, în ciuda asigurărilor primarului general Gabriela Firea.

Grupuri de oameni care merg pe străzi, în condițiile în care trotuarele sunt impracticabile, autobuze și metrouri care vin rar, zăpadă până la genunchi pe majoritatea străduțelor, dar și pe unele artere importante.

Aceasta era imaginea Bucureștiului miercuri dimineață, după ninsoarea abundentă de peste noapte. Un clip video filmat dimineață în Capitală arată condițiile grele în care cetățenii se deplasează prin oraș.

La asta se adaugă blocajul de pe linia tramvaiului 41, una foarte importantă, care transportă mulți bucureșteni. Plus: devierea tramvaielor de pe liniile 23 și 32 și a autobuzelor liniei 117, din cauza prăbușirii unor ziduri ale fostei Fabrici de bere Rahova.

Gabriela Firea a precizat că toate mijloacele de transport circulă miercuri dimineața și i-a sfătuit pe bucureștenii care nu au situații de urgență să rămână acasă cel puțin în prima parte a zilei, dat fiind că ninsorile puternice vor continua după ora 11.

Imaginile și reclamațiile trimise pe adresa redacției o contrazic însă pe Firea.

Tramvaiul 41, o linie vitală pentru București, s-a blocat, o dată în jurul orei 7.00, apoi în jurul orei 8.00. La 8.30, foarte multe tramvaie așteptau, în șir, pe linie, în vreme ce oamenii au coborât pentru a se deplasa pe jos, printre mașini, sau pe trotuar, prin munții de zăpadă.

Străzile secundare din Centrul Bucureștiului sunt acoperite de nămeți uriași. "În Dorobanti, strada Nicolae Constantinescu, nu a intrat niciun plug pana la aceasta ora. Au rămas mai multe mașini blocate pe strada", ne-a semnalat Camelia E. pe Martor Ocular.

Un lucru este cert. Numai gura este de primarita Gabriela Vranceanu Firea, cea care se visa un fel de.............Basescu, varianta feminina. La primul examen serios al iernii, a picat cu brio.
Sursa imagini: www.realitatea.net



img_20170111_081346_63138900.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  57.49 kb
 Vizualizat:  de 9416 ori

img_20170111_081346_63138900.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Ian 2017 08:52:57    Titlul subiectului: 187809

An de an, cand vine zapada in Bucuresti avem aceeasi problema cu soferii nesimtiti care blocheaza circulatia troleibuzelor. Din cate stiu in legislatia nationala exista ceva de genul ca nu ai voie sa blochezi caile de comunicare (drumuri, cai ferate, etc). Nu cumva, pe baza acelei legi i se poate deschide un dosar penal soferului ?
Articolul se gaseste aici.

Citat:
Zeci de trolee BLOCATE pe Calea Griviței, după ce un șofer a parcat pe carosabil

Un bucureștean și-a lăsat mașina pe șosea și a blocat circulația a zeci de trolee. Călătorii au rămas blocați în mijloacele de transport în comun. Cei mai mulți au preferat să coboare și să-și continue drumul pe jos.

Un cititor ne-a trimis mai multe imagini de la fața locului.

Sursa foto: www.b365.ro



20170111_205836_52597800.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  99.73 kb
 Vizualizat:  de 9373 ori

20170111_205836_52597800.jpg



20170111_210156_02767000.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  95.11 kb
 Vizualizat:  de 9373 ori

20170111_210156_02767000.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Ian 2017 23:32:46    Titlul subiectului: 187836

Ieri, in jur de ora 12:00 am iesit din casa. Primul lucru pe care l-am vazut au fost muntii de zapada. Consultand site-ul ANM, ieri in Bucuresti, cu exceptia zonei montane a fost cel mai mare strat de zapada din tara, putin peste 60 cm la statia Filaret.
RATB-ul circula normal pe bulevardul Dacia, troleibuzele nu mai erau blocate si pareau ca si-au regasit cadenta.



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 004.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  92.51 kb
 Vizualizat:  de 9332 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 004.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 005.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  92.43 kb
 Vizualizat:  de 9332 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 005.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 006.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  92.46 kb
 Vizualizat:  de 9332 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 006.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 007.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.44 kb
 Vizualizat:  de 9332 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 007.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 009.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  82.73 kb
 Vizualizat:  de 9332 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 009.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 011.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  83.31 kb
 Vizualizat:  de 9332 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 011.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Ian 2017 23:36:14    Titlul subiectului: 187837

Eiii, dar cand am ajuns in statia RATB din apropiere de Piata Gemeni (sens spre Romana) s-a rupt vraja. Era un munte de zapada, in care se facusera doua sparturi, care, teoretic trebuiau sa vina in dreptul usilor autobuzelor&troleibuzelor (foto 1-2).
Noroc ca nu a mai fost asa mare nebunie, ca la primele ore ale diminetii, asa cum ati tot putut vedea la TV.



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 013.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  95.41 kb
 Vizualizat:  de 9331 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 013.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 014.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  95.68 kb
 Vizualizat:  de 9331 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 014.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 017.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  93.2 kb
 Vizualizat:  de 9331 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 017.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 012.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  100.97 kb
 Vizualizat:  de 9331 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 012.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 010.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  94.78 kb
 Vizualizat:  de 9331 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 010.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 020.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  90.96 kb
 Vizualizat:  de 9330 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 020.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Ian 2017 23:39:26    Titlul subiectului: 187838

Exact asa cum spunea la TV, oamenii mergeau pe langa trotuar, pe marginea bulevardului, trotuarele nefiind dezapezite peste tot.
Ultima poza este facuta in Piata Romana, in zona coloanelor, trotuarul nu a fost deloc dezapezit, se circula prin dreapta coloanelor, pe sub bloc.



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 015.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  110.98 kb
 Vizualizat:  de 9329 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 015.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 016.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  103.35 kb
 Vizualizat:  de 9329 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 016.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 018.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  101.57 kb
 Vizualizat:  de 9329 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 018.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 026.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  68.81 kb
 Vizualizat:  de 9329 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 026.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Ian 2017 23:41:39    Titlul subiectului: 187839

Ieri traficul auto a fost mic, pentru simplul motiv ca masinile erau sub nameti..........la propriu.


Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 025.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.39 kb
 Vizualizat:  de 9327 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 025.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 046.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  86.81 kb
 Vizualizat:  de 9327 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 046.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 048.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  70.32 kb
 Vizualizat:  de 9327 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 048.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 056.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  64.07 kb
 Vizualizat:  de 9327 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 056.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Ian 2017 23:44:35    Titlul subiectului: 187840

Nici in alte statii RATB situatia nu era mai "roza". Era o adevarata provocare ca sa te dai jos sau sa te urci intr-un mijloc de transport in comun.
Eu fiind om de munte, facand si drumetii la munte pe timp de iarna, nu am avut probleme. Dar restul bucurestenilor nu prea au fost incantati de situatia de ieri.



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 022.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.33 kb
 Vizualizat:  de 9326 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 022.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 023.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  101.67 kb
 Vizualizat:  de 9326 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 023.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 036.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  100 kb
 Vizualizat:  de 9326 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 036.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 037.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  90.45 kb
 Vizualizat:  de 9326 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 037.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 039.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  111.6 kb
 Vizualizat:  de 9326 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 039.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 042.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  99.54 kb
 Vizualizat:  de 9326 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 042.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Ian 2017 23:49:40    Titlul subiectului: 187841

Bulevardele principale au fost dezapezite ieri. In schimb stradutele secundare, care se intersecteaza cu bulevardele nu au fost dezapezite decat astazi. Iar multe alei dintre blocuri nu au fost dezapezite nici azi.
In prima poza este strada toamnei, in poza 2 este strada Teheran, in poza 3 este poteca de pe Calea Dorobantilor, visi-a-vis de TVR, in poza 4 este strada Constantin Balescu (si Teheran si Balescu se intersecteaza cu calea Dorobanti in zona Televiziunii). In pozele 5-6 este Piata Spaniei, strada cu sens unic.............care era complet nedezapezita !!!



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 008.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  106.25 kb
 Vizualizat:  de 9325 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 008.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 030.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  119.67 kb
 Vizualizat:  de 9325 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 030.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 031.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  82.49 kb
 Vizualizat:  de 9325 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 031.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 035.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  105.16 kb
 Vizualizat:  de 9325 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 035.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 050.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.88 kb
 Vizualizat:  de 9325 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 050.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 051.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  65.49 kb
 Vizualizat:  de 9325 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 051.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Ian 2017 23:56:33    Titlul subiectului: 187842

La intoarcere am mers pe jos intre liceul Virgil Madgearu si Piata Gemeni.
A fost o mare aventura, noroc ca sunt obisnuit cu muntele. In unele zone, cum ar fi in fata institutului Francez, trotuarul era dezapezit complet, fiind "la negru" (poza 1). In alte zione, unde era teren viran de exemplu, nimeni nu a dat zapada de pe trotuar si mergeai pe sosea cu atentie sa nu te acroseze vreo masina (poza 2). In alte zone trebuia sa fi atent sa nu cada turturii pe tine (poza 3), insa am vazut ca multi ignorau avertizarea si nu ocoleau. De asemeena ca sa ajungi la casa de bilete din statia Piata Gemeni (sens spre calea Mosilor) era o potecuta ingusta, nu puteau sa treaca doi oameni, unul pe langa celalalt (poza 5). Bancile din statiile RATB, deocamdata sunt neutilizabile (poza 6).



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 049.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  92.56 kb
 Vizualizat:  de 9323 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 049.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 052.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  103.26 kb
 Vizualizat:  de 9323 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 052.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 055.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.27 kb
 Vizualizat:  de 9323 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 055.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 054.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  94.66 kb
 Vizualizat:  de 9323 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 054.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 057.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  86.3 kb
 Vizualizat:  de 9323 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 057.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 060.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.62 kb
 Vizualizat:  de 9323 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 060.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 13 Ian 2017 00:00:14    Titlul subiectului: 187843

Tramvaiele utilitare erau pe traseu in jurul orei 14:00.
Ultima poza este un simbol perfect, atat al autoritatilor locale din capitala cat si al bucurestenilor lenesi. Cred ca acea statuie ii reprezinta cel mai bine.

Si, ca sa fie lucrurile clare, am dat la lopata atat in fata casei cat si la munca.
Asa ca AM DREPTUL sa comentez ce vreau, cat vreu, de cate ori vreau la adresa (ne)dezapezirii din capitala.



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 061.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  122.88 kb
 Vizualizat:  de 9321 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 061.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 062.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  120.12 kb
 Vizualizat:  de 9321 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 062.jpg



Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 033.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  145.13 kb
 Vizualizat:  de 9321 ori

Zabada mare, Bucuresti, 11 ianuarie 033.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Vin 13 Ian 2017 02:54:28    Titlul subiectului: 187845

Si in state am avut probleme. Sambata a cazut putina zapada, 10-15cm si nu s-a dat cu nimic. I-a prins total pe surprins. Azi a fost ploaie care ingheata la contact, si au rama trenuri in patinaj, autostrazi inchise.

Se intimple oriunde, dar 60cm nu mi se pare mult (sau m-am obisnuit la munte unde sunt).

Poza de la coloane este de rusine. Totusi Romana e centru, si sa fie asa zapada nu e de capitala mondiala.

Macar aici a fost 60 de grade F, adica 18 C! asa ca nu mai e pic de zapada, oare asta asteapta primaria? Sa vina calduri?

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 14 Ian 2017 19:29:26    Titlul subiectului: 187878

Au dezapezit o zi mai tarziu si trotuarul. In New York nu exista containere speciale unde se topeste zapada si apa este deversata in canalizare ?
Postez link-uri cu doua filmulete

https://www.youtube.com/watch?v=8DAYrLmgGIg&t=171s

Nu ar fi utila o masina din asta si in capitala ?
https://www.youtube.com/watch?v=4Cgw3ZIOySs

https://www.youtube.com/watch?v=-oFYISYzCRA

Wow, 18 grade la New York ? Clima a luat-o razna. Dar si la Toronto au fost 6 grade cu plus zilele astea.

Ieri era inca probleme in multe statii RATB din cauza zapezii. Pozele sunt facute la statia Buzesti, sens spre centru. Calatorii erau adunati "ciorchine" in zona dezapezita, asteptand troleibuzul. Era o aventrua sa urci in troleu. Al doilea troleibuz venit trebuia sa astepte sa plece primul din statie.

Saptamana viitoare vine runda a treia. ANM a spus sa nu ne ingrijoram ca va fi mai putin intens viscolul fata de cele de acum o saptamana.
Sa nu uitam ca tot stimabilii de la ANM au spus ca vom avea ninsoare moderata in Bucuresti, saptamana trecuta, a doua zi cazusera 30 cm si orasul era aproape blocat Laughing



Bucuresti, 13 ianuarie 003.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.6 kb
 Vizualizat:  de 9248 ori

Bucuresti, 13 ianuarie 003.jpg



Bucuresti, 13 ianuarie 004.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.52 kb
 Vizualizat:  de 9248 ori

Bucuresti, 13 ianuarie 004.jpg



Bucuresti, 13 ianuarie 005.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.5 kb
 Vizualizat:  de 9248 ori

Bucuresti, 13 ianuarie 005.jpg



Bucuresti, 13 ianuarie 006.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  85.29 kb
 Vizualizat:  de 9248 ori

Bucuresti, 13 ianuarie 006.jpg



Bucuresti, 13 ianuarie 007.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.67 kb
 Vizualizat:  de 9248 ori

Bucuresti, 13 ianuarie 007.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Sâm 14 Ian 2017 23:04:29    Titlul subiectului: 187887

Problema o vad ca una de recesie globala, unde lipsa de interes a oficialilor e usor de acoperit, dand vina pe lipsa de resurse, bani etc.

In oras nu a fost asa de rau, dar acum doi ani NYC a fost total blocat.

In centru tarii cand da gheata, nu prea se poate face nimic. Lipsa de sare devine o problema. Imi aduc aminte, ca d-abea am reusit sa merg la masina, in patry labe. Dar degeaba, ca masina avea un strat de 1cm-2cm de gheata solida. Asa ca degeaba descuiam masina cu telecomanda, ca usa, sau clanta nu se misca. Asa ca am inchuiat masina, m-am intors inauntru si am sunat la lucru.

Am vazut utililaje din astea pe aeroport, care topesc zapada, dar nu prea se mai folosesc din cause consumului si lipsei de eficienta. Acum se folosesc camioane cu radiatoare si aeroterma si si topesc zapada direct de pe tarmac si pista, si alta masina in urma care usuca apa (sa nu inghete), asa ca zapada devine abur.

Cand ninge tare tot cu plug se rezolva. Ma intreb daca meteorologia e in urma. Daca ar stii cu un nivel mai exact cand si cam cat are ninge, ar putea da cu sare in noaptea din inainte.

In NY cam gresesc des, si d-asta aveem probleme aici, dar in Oklahoma, e centru meteo din Norman, cel mai avanstat din lumea. Cand eram acolo, la meteo spunea pe ce strada, intersectie, cu o precisie de un numar (adica o casa!) unde va ploua, si mai important, unde vor fi tornadele.

Ceva de gen "La ora 15:32 va incepe grindina pentru 4 minute jumate, si tornada va fi pe Northwest Blvd intre numerele etc etc". Era absolut uimitor. Tot mai greseau putin, dar greseala la ei era o jumate de ora, nu din zi cu soare la viscol!

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Ian 2017 07:24:00    Titlul subiectului: 187944

Iată că a venit din nou ninsoarea la noi în oras, și RATB are din nou probleme. La Foișor timp de 30 de minute au venit doua 133 și un 135 și un singur 86, aproape plin până la refuz și cu 3 lămpi funcționale.
Mai nou așa îți tratezi călătorii pe timp de iarnă? Iar RATB se vrea o regie cu pretenții.
Dacă nici cu ce avem nu suntem în stare să oferim condiții decente, ei cum vor să întrețină autobuzele, troleibuzele și tramvaiele ce le vor achiziționa?

_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Mar 17 Ian 2017 09:20:01    Titlul subiectului: 187949

Culmea e ca un Dac articulat ar face fata mai bine.

E mai mare, si poate lua mai multi calatori cand alte vehicule sunt blocate sau inzapezite.

Si nu are traction control. Orice sofer care a condus masine cu si fara, poate sa-ti spuna ca pe zapada mai iesi cum iesi cand invarti roata in gol pana incepi sa te misti. Masini cu T.C. chiar "inchis" toat nu te lasa sa dai acceleratie complet.

Imi aduc aminte cum troleele invarteau rotile in gol, dar eventual porneau din loc.

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
fantt



Data înscrierii: 01/Noi/2005
Ultima vizita: 12/Ian/2024
Mesaje: 193
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Ian 2017 23:55:58    Titlul subiectului: 187953

Ca si la orima ninsoare, si la a doua RATB a dat-o in bara...asteptam inca ca viteaza priimarita sa anunte si demiterea actualului director RATB.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 18 Ian 2017 13:38:22    Titlul subiectului: 187961

castrosua a scris:
Am vazut utililaje din astea pe aeroport, care topesc zapada, dar nu prea se mai folosesc din cause consumului si lipsei de eficienta.

Este o informatie foarte buna. La noi in mass-media se tot trambita ideea despre aceste containere, dar nu se spunea nimic despre lipsa lor de eficienta. In plus, cred ca la noi s-ar bloca repede canalizarea, care este cam infundata.
Din pacate procnoze exacte nu prea avem, multi specialisti buni, inclusiv pe modelare matematica au plecat de la ANM in strainatate, asta si din cauza fostului director al institutului meteo. Procnozele sunt destul de slabe, inclusiv cele pe 24 de ore. Saptamana trecuta, de exemplu, cica in capitala o sa fie ninsori moderate, in schimb au cazut 30 cm intr-o noapte Laughing
lenta1 a scris:
Iată că a venit din nou ninsoarea la noi în oras, și RATB are din nou probleme. La Foișor timp de 30 de minute au venit doua 133 și un 135 și un singur 86, aproape plin până la refuz și cu 3 lămpi funcționale.

Problemele de ieri au fost mai putin din cauza conditiilor meteo, mai mult din cauza traficului infernal. Ieri au inceput scolile si multi parinti au iesit cu masinile. Foisorul de Foc era aproape blocat ieri, la ora 9 jumate dimineata, cand am trecut pe acolo. Nu intelege de ce nu era nici un politist de la rutiera.

fantt a scris:
Ca si la orima ninsoare, si la a doua RATB a dat-o in bara...asteptam inca ca viteaza priimarita sa anunte si demiterea actualului director RATB.....

Era mult mai interesant daca aveam un anunt in direct ca primarita se demite singura Laughing
N-avem norocul asta din pacate. L-am vazut la TV pe noul director al RATB-ului, Un politruc 100 %. Cat timp nu pui pe cineva competent la conducerea regiei, o sa tot avem balbe din partea lor.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următoare
Pagina 9 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community