Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Sa ne cunoastem
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bogdan



Data înscrierii: 14/Mai/2006
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 681
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Dum 28 Ian 2007 20:45:40    Titlul subiectului: Sa ne cunoastem05 44894

Ma numesc SURDU GABRIEL BOGDAN, am 26 de ani si sunt din Ploiesti. Pasiunea mea este transportul public, si in special tot ce tine de tramvaie!
ID-ul meu de mess este: vvp97.

_________________
37 de ani de tramvai in Ploiesti! 1987-2024! La mai mare!
Avatar:vagon KT4DM 102.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreiro18



Data înscrierii: 17/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 11
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun 29 Ian 2007 01:32:35    Titlul subiectului: Prezentare 44914

Numele meu este SCHRENCK ANDREI, am 20 de ani si spun cu mana pe inima ca pasiunea mea este transportul in comun electric.
P.S. Sper sa ajung un om bogat si sa fac pe buzunaru meu o retea de troleibuz in orashul meu natal, Bacau!!
Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
elenuta



Data înscrierii: 17/Ian/2007
Ultima vizita: 11/Dec/2007
Mesaje: 1
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 02 Feb 2007 19:47:20    Titlul subiectului: Salut! 75198

Elenuta's speaking! 23 ani, studenta in domeniu si interesata/pasionata de tot ce misca Smile am gasit forumul vostru si imi place. Bine v-am gasit!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
alch3mist



Data înscrierii: 22/Mai/2006
Ultima vizita: 09/Mar/2007
Mesaje: 101
Locație: Bucuresti 4 (Piata Progresul)

MesajTrimis: Mar 20 Feb 2007 01:39:50    Titlul subiectului: Sa ne cunoastem06 76309

Salutare! Ma numesc George David, am 24 de ani, urmaresc forumul tramclub de aproximativ 1 an, dar e prima data cand am avut curiozitatea sa deschid si aceasta rubrica de pe forum. Lucrez ca asistent IT la un hotel de **** din zona Baneasa (si tura de zi, si noapte, cum pica)
Sunt pasionat de transportul in comun de la varsta de 5-6 ani, cand imi trageam bunicul de maneca sa ma scoata la plimbare cu autobuzele prin Bucuresti Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 20 Feb 2007 23:26:37    Titlul subiectului: 76361

Salutare la toti ! Am uitat sa ma prezint cand m-am inscris, asa ca o fac acum. Sunt Georgescu Emil, am 26 de ani si de mic copil sunt pasionat de mijloacele in transport in comun, in special transportul electric. Ma doare sufletul cand am vazut ca in orase precum Brasov sau Constanta a fost aproape desfintat transportul electric. Forumul Tramclub l-am descoperit intamplator, in septembrie anul trecut cand cautam pe net informatii depsre transportul in comun din Braila. In Bucuresti cel mai mult imi place sa merg cu troleibuzul, in special cel de pe lina 86, de care ma leaga o serie de amintiri, dar si cu tramvaiul si metroul. Asta nu inseamna ca refuz sa merg cu autobuzul, dar cu spuneam sunt fanul transportului electric, pe care il vad ca o alternativa la poluarea din oras.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
falizwim



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 01/Aug/2013
Mesaje: 56
Locație: Bucuresti 3 (Labirint+Traian) - Israel

MesajTrimis: Mie 21 Feb 2007 13:19:03    Titlul subiectului: Re: sa ne cunoastem unul pe celalalt 76381

Alex Wink
(fost) din Bucuresti (cand mai ajungea autobuzul 38 prin Crangasi)
(actual) din Israe
In plus, ...
stau cateodata si-mi aduc aminte ce vremi si ce oameni erau prin partile noastre, cand incepusem si eu - dragalita Doamne - a ma ridica baietas la
casa parintilor mei din Bucuresti, oras mare si vesel, din 1956 pe "malul de nord al raului" Labirint, la crucea cu Traian, dupa ce trecuse ia-mi'te timpu' tramvaielor 16,18,25 pe acolo, si i-am prins cu chiu cu vai pe 7,38 si 42.
In plus, fui-am odata ca niciodata elev la scoala primara 74 ( Str.Mircea Voda 28 ) si la Liceul Matei Basarab. Din lipsa de tei, pupeze si cirese prin'prejur, blagoslovitu-ma Domnu' cu Lingvistica,Istorie,Filatelie,si altele.
De m'o blagoslovi si cu timp, o sa pun mana pe toc (ori talkeyboard) si
oi mai scrie musai cateceva.
Ma aflu' acilea ca rezultat al tramvaiului 7 care mi-a stat pe cap de la varsta de jumate' de an pana (s-a saturat de mine si) a iesit la pensie.
Salutari la tuturor,
De la Gara - la Obor,
Din Grozavesti - la Abator,
Si ... foaie verde de mohor.

_________________
ENG(tram)=ROM(vai)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alecs11



Data înscrierii: 17/Iul/2006
Ultima vizita: 21/Mai/2008
Mesaje: 28
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Sâm 24 Mar 2007 11:35:35    Titlul subiectului: 77805

salut, ma numesc Alexandru Scafes , sunt din Timisoara si am 14 ani si sunt elev in clasa VII la scoala generala numarul 22 din localitate. Sunt pasionat de tot ce inseamna transporturi.Posibil ca findca tata e mecanic pe locomotiva , sa fie baza microbului. Deoarece stau in zona girocului, cel mai frecvent utilizez tramvaiele: 7,8,9 ; troleibuze: 15 si 19 ; si autobuzul 7 (atunci cand a inlocuit tramvaiul) si 9(in aceiasi situatie). Din pacate nu am reusit sa merg cu mijloacele de transport si in alte orase , decat acum multi ani cand doar era o simpa chestie pt un copil de 5 ani .Orase unde am fost si am mers cu: Autobuz:Resita (linia2) , Bucuresti(linia 205,331) , Craiova(linia 28 parca),Targu Mures ; tramvaie:Resita,Craiova(linia 100),Constanta(linia 100 in anul 2003) ,Bucuresti (linia 49 ) , Troleibuze : Brasov,Constanta(nu stiu ce linie era(aveam 3 ani) dar stiu ca avea contact vicual cu marea si era un troleu articulat , asta era in anul 1995) . Si cam atat
_________________
Linile de troleibuz 15 si 19 sunt viata si copilaria mea (Timisoara)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RailClub-Mircea



Data înscrierii: 25/Mar/2007
Ultima vizita: 03/Mar/2010
Mesaje: 3
Locație: Campulung Moldovenesc

MesajTrimis: Lun 26 Mar 2007 18:50:18    Titlul subiectului: 77893

Salut!Sunt Blanariu Mircea din Campulung Moldovenesc am 14 ani si sunt elev in cls VIII-a la scoala gen. Bogdan Voda.In special sunt pasionat de trenuri...dar imi plac foarte mult si autobuzele.
Ca alte pasiuni mai sunt : Muzica,Radio-amatorismul(peste o luna voi avea indicativ YO8) si cam atat.

_________________
Rail-Club Romania
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
adryyan



Data înscrierii: 10/Ian/2007
Ultima vizita: 14/Noi/2015
Mesaje: 57
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Lun 26 Mar 2007 19:29:19    Titlul subiectului: 77894

Salut. Eu sunt Adrian am 21 ani, student UPB
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007 13:39:44    Titlul subiectului: 78304

Salut.
Ma numesc Emil Boboescu am 22 ani si sunt student in anul III al Facultatii de Istorie din Universitatea Bucuresti. De mic am avut o mare placere: daca merge pe sine, imi place. Si uite asa am inceput sa devin interesat de transportul in comun indragind intre timp si troleibuzele pe langa tramvaie. Probabil mi se trage de la faptul ca am crescut in sunetul linilor 41 si 42 (ultima retezata brutal) si ca de la 3 ani ma duceam cu tatal meu sau cu bunicul pe Podul Grand si ma uitam la trenuri si tramvaie.
Si asa am ramas.
Pe langa transportul in comun ca pasiuni mai am si colectionarea de efecte militare in special decoratii si epoleti si istoria militara in genere (de...profesia). Am injghebat in ultimii ani o mica colectie pe care mi-o extind incet-incet calatorind prin tara de la diferite targuri de antichitati. Calatoriile le fac si de placere in special prin 2 Mai si la munte dar in ultima vreme din cauza unor probleme de familie acestea le-am cam redus. Insa de cate ori am ocazia sa plec prin tara o fac fara regrete. Niciodata nu sti ce poti gasi.

_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
concasor



Data înscrierii: 18/Ian/2007
Ultima vizita: 13/Iun/2007
Mesaje: 12
Locație: Brasov; Bucuresti

MesajTrimis: Mie 02 Mai 2007 22:12:10    Titlul subiectului: 78670

Salut la toata lumea.Ma numesc CONCASOR(ca porecla evident-multe motive pt care prietenii m-au poreclit astfel),nascut in Galati,am aproape 46 ani,nascut pe 12 mai 1961.Armata am facut-o la BV iar de insurat(si divortat de doua ori datorita meseriei) la Bucuresti,unde vin in weekend.Sunt sofer in cadrul RATBv din 1999.La varsta de 25 ani am luat categoria D de permis.La 22 C-ul,la 18 B-ul.Bineinteles detin si E-ul.Ador conducerea de masini grele,trailere,tir-uri,dar mai ales autocare/autobuze.Am lucrat la rocar in 1986-1990,apoi am mai fost ocaazional pilot de incercare pe Rocar.Pana la RATBv am fost sofer de autocar,dar si de TIR,adoram cum am spus transporturile agabaritice.Autobuzul pe care lucrez e un MAZ 103(nu va zic care Razz ) automat,si chiar am vazut ca m-ati pozat unii din voi,atat pe situl STFP.net,dar v-am vazut si in realitate,dar recunoasteti ca nu m-am luat de nimeni Smile .Nu prea am timp sa postez datorita faptului ca lucrez,iar munca asta si stresul sunt cam mari.Regret si eu transportul electric din BV dar asta e.Va doresc toate cele bune,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chirila_alex



Data înscrierii: 21/Mar/2007
Ultima vizita: 04/Iun/2011
Mesaje: 69
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 17 Iun 2007 11:14:25    Titlul subiectului: 79638

Salutari tuturor!Ma numesc Chirila Alexandru .Sunt nascut pe 1.05.1994.Am 13 ani si sunt elev in clasa a-7-a la scoala nr.40 "Aurel Vlaicu" din Constnta.Bunicul meu a lucrat la R.A.T.C timp de vreo 25 de ani.In ultimi lui ani inainte de a iesi la pensie a lucrta pe linia 5 dar facea si foarte multe CURSE SPECIALE pe autobuzul DAC x17 #7376.Precum bunicu si tata lucreaza la R.A.T.C din '96 dar pe tramvaiul #137.in prezent lucreaza pe linia 101 dar a lucrat si pe linia 100 pe cand circula timp de un an.De mic ma plimbam cu tramvaiul,autobuzul,troleul.Iar in prezent mia ramas aceata pasiune.uitati si o poza cu mn pe plugul #100


Copy of 100-3.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  70.99 kb
 Vizualizat:  de 19617 ori

Copy of 100-3.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ikarus



Data înscrierii: 20/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 135
Locație: Cluj

MesajTrimis: Joi 21 Iun 2007 10:39:04    Titlul subiectului: 79695

salut
Ma numesc Rus Felix si sunt din cluj.pasiunea pt transportul in comun o am de mic.Am vazut ca sunt multi atilizatori carora le place casi mie transportul in comun.Sper sa vorbim si pe yahoo messinger.Id meu este:rus_felix2006.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Joi 21 Iun 2007 17:05:46    Titlul subiectului: 79713

Ma numesc Valentin Ghiță, sunt născut in 1973 și, din anul 2000 sunt profesor titular de Educație muzicală la Liceul Teoretic "Onisifor Ghibu" din Cluj. Predau la clasele V-XII. Până în 2002, am avut și clase primare.
Pasiunea pentru mijloacele de transport o am de mic copil. Spre deosebire de majoritatea copiilor, eu nu am frecventat școala de care aparțineam, urmând cursurile la Liceul De Artă, secția Muzică, devenit, după 1990, Liceul de Muzică. Așadar, de pe clasa I am circulat cu mijloacele de transport în comun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 22 Iun 2007 13:49:28    Titlul subiectului: 79746

Holla, camaredes! Declar fără semnătură, constrângere sau a-menințare că sub nick-ul de mrM, se ascunde numele de A..... Ștefan-Daniel.
Subsemnatul s-a născut la 27 dec. 1982 (chair de Sf. Ștefan), la Spit. Filantropia din București, deci e bucureșetan din născare. A coplirit lângă P-ța Romană, într-un bloc din perioada interbelică care se află pe Bd. Lascăr Catargiu (sau cum îi zicea pe vremea aia, Ana Ipătescu).
Menționez că am mai prins troleibuzele (sau firobuzele, ca să le facem pe plac și timișorenilor) "Roman" 112E, precum, autobuzul 129, pe 135 când încă circula pe Magheru și construcția liniei de metrou M2 (nu mai am amintiri legate de liniile de troleibuz 73, 74, 82, 83, 94, 95). Bunicii locuiesc în Floreasca (chiar lângă Garaj) și în Titan-Balta Albă, așa că mă plimbam des cu I.T.B.-ul (mai ales înspre Floreasca). L-am mai prins pe 5 când circula pe Cal. Floreasca, și troleibuzele de pe Barbu Văcrescu și Lacul Tei (după ce au scos troelibuzele 65, 88, 98 mai exista rețeaua de contatct pe Lacul Tei).
De la bunica din Balta Albă mergeam cu tramvaiul 51 (asta până ai mei să fi descoperit autobuzul 101); becurilor din tramvai le ziceam "gagaoa" Laughing
A fost nașpa când l-au băgat pe 135 pe Polonă (și pe actualul traseu, deci), pt. că nu mai puteam să ajung dircet de la Policlinica "Sahia" în Floreasca (a mai prin stația de autobuz din fața blocului interbelic cu motive zodiacale de pe Cal. Dorobanți).
De mic eram iubitor de tramvaie (nici până acum nu MISA îndeplinit visul de a avea propiul meu tramvai). Uram să merg cu autobuzul în locul tramvaiului. Cu metroul au fost păreri împărțitr: au fost perioade când mi-a plăcut să merg cu el, perioade când nu mi-a plăcurt (mai am o amintire funny din copilărie: când mergeam din Romană în Herăstrău, luam metroul; din cauza asta mă întrebam de ce troliebuzele de la Romană n u ajung la Herstrău).
Casă revenim la tramvaie: îmi inchipuiam tramvaiele circulând pe Dorbanți, pe Icoanei, ca mai târziu să aflu, că tramvaiele au circulat pe acolo! (vsiam și la troleibuze pe Dorbanți). Mai țin minte că odată a mers cu taică-miu pe Bd. Schitu Măgureanu, și când am văzut că au desfințat tramvaiele pe acolo am încrput să plâng (lol Laughing , nu?)
După ce am plecat de la Romană (stăteam la cinvea cu chirie, nu eram singuri în apartament) m-am mutat în zona Colegiul Național "Iulia Hașdeu" - intersecția Șos. Mihai Bravu cu Bd. Gh. Dimitrov (azi Ferdinand I) - unde e și benzinăria veche. După un timp, ai mei au descoperit că se putea merge înspre Balta Albă și cu 101 (care pe atunci mergea via Piața Obor); eu mă miram ce caută 110 pe acolo(ai mei îmi ziceau, vezi că e 101); când l-au băgat pe 101 pe lângă mine (venea pe Ferdinand, Mihai Bravu, avea capăt la Bucur Obor, apoi, la întoarcere o lua pe Colentina, Ziduri Moși, și apoi pe Pantelimon-ca la ducere), o impploram pe maică-mea să mergem o stație pe jos până la Bd. Muncii ca să luăm tramvaiul.3
101 a fost primul mijloc de transport în comun cu care am mers singur, fără părinți, asta se întâmpla prin 1993-94. După ce am început să cunosc mai bine Bucureștiul, mai laum tramvaiul până la Baba Novac, și de acolo troleibuzul.
Altă descoperire pentru a mei, a fost că se putea ajunge de la noua locație la Pol. Sahia cu troleibuzul de la Foișorul de Foc (pentru mine, nu conta dacă mergeam 1 stație pe jos de la Perla, numai să luăm tramvaiul!)
Generala am făcut-o lângă mine, la Nr. 56 "Jose Marti" (aia de lângă Prost TV, atunci doar Pro TV), iar liceul la Electoaparataj.
A mai făcut niște cursuri de navomodelism (vroiam să fac deja machete cu trenuri, deh mie îmi plac trenurile) la Palatul Pionierilor (nu mai știu cum îi zice acum)-cursurile le-am abandonat. Desigur, că spre supărarea mea luam autobuzul 133 de la P-ța Inacului, nu tramvaiul!
Liceul l-a făcut la Sf. Pantelimon (fostul Electroparataj).
În vara lui 1998 (sf. clasei a IX-a) am făcut un big tram trippin'. Ci sticla de apă după mine, m-am plimbat pe aproape toate liniile de tramvai in București; a fost și ultima vară fierbinte pe care am petrecut-o la țară, în Prahova.
Anii 1998-2002 au fost anii de grație în ceea ce privește pasiunea mea pentru tramvaie (înainte am fost pasionat de țevi, frigidere...). După aia am dat-o pe aparate pe lămpi (care mai îmim plăcuseră și inainte, defapt, mobile vechi, gen "Nokia" 2010 Mr. Green, computere vechi).
Prima facultate a fost cea de Hidrotehnică, din carul U.T.C.B.. Ce-mi plăcea sp merg cu Ratgheberurile de pe 17... Am stat doat juma de an acolo...
Actualmente sunt student la A.S.E., Fac. de Marketing, An IV (perminal), la forma I.D. (SERal, frecvență redusă). Între timp au început să-mi placă și autobuzele
Pe lângă pasinea cu transportul în comun (inlcusiv trenuri - dintotdeauna mi-au plăcut locmotivele cu aburi), mai sunt pasionat și de mașini de epocă (astea îmi plac de când aveam 12-13 ani), electronică veche (am pe acasă un radio pe lămpi Hi-Fi de epocă, Made in G.D.R., are și amplificator stereo - aparatul e o uzină în miniatură - face multe din așa zisele aparate din ziua noastră), computere vechi (mai puțin), cam tot ce înseamă tehnică veche - desigur, și mobile vechi (ghici de unde vine nokia2010 Wink ) și fotografiat (o altă pasine nemuritoare); și desigur de istorie - doar aia modernă și comteporană (deh, trebuia să încerc și a 2-a oară la istorie)
ID-ul meu de messenger este: nationalvs Gândiți-vă la televizorul Național V.S. 43-614

Pentru cei care nu știu, eu sunt fostul user "nokia2010".

Pasiuni: Cam toată tehnica veche: automobile, elcetronice, I.T., comunicații, puțin și utilaje, muzica (am și o mini colecție de viniluri – am primul disc „Phoenix”!!! și unul cu Rock’n’Roll/Pop editat în 1954!!! – ăsta nu e într-o stare prea bună – discurile fie le-am moștenit, fie le-am cumpărat); bag la colecție și reviste din anii ’90
Am în dotare un tv sovoetic „Rekord” din 1958! (când l-am reparat nu am găsit etaj de sunet original, și cel care mi l-a reparat a pus tranzistoare); folosesc partea de amplificate (care-i stereo/ctepeo) de la un radio pe lămpi R.D.G.-ist (est-german) fabricat în sept. 1966 special pt. România !!! (aparatu’ e bazat – după dotări zici că e nou) – am dat pe 600.000 lei în 2003 – l-am luat chiar ieftin; ceva radiuouri pe tranzitoare din anii ’60 (moștenite sau cumpărate); mai am ceva mobile (unele chiar de prin 1993-95!!!), un „H.P. (Hlewett Packard)” 486, un laptop 486 (display alb-negru) care are procesoru’ Made in Japan!!!, un „H.C.” 91 + F.D.D. (ambele luate pe de-a moca), și un F.D.D. exterior pt. Apple (Mac) faricat în 1987 (primit moca); monitoru' de la P.C. (un P2) e din oct. 1994 și încă merge (e un „Panasonic” TX-T1537, Made in Taiwan, dar care are C.R.T.-u’ și 2 condensatoare Made in Japan Cool – mă miram eu la un momendat cum un un monitor Made in Taiwan poate să meargă atâta) / monitoru' e laut la s.h.
Ah, și cum era să uit de pasiunea mea pentru fotografiat. Am în doatre un „Zorki” 4 și um „Canon” Canonet (ambele din 1961!!!) – le-am moștenit, și un „Minolta” X-700 de prin 1985-86 (cumpărat).

_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Mathpdc



Data înscrierii: 17/Ian/2006
Ultima vizita: 31/Iul/2007
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin 13 Iul 2007 15:46:19    Titlul subiectului: 80310

Bunaziua,
Ma prezint numele meu este mathieu, locuiesc in franta dari a locuit vreo 4 ani in bucuresti spre eroilor. Nu am facut decat primul an de gradinta in bucuresti, deasta romana mea e foarte proasta, va rog sa ma scuzati. Pana pe 31/07 sunt un vacanta in romania, la bucuresti spre Bucur obor. Am loat cateva poze de tramvai azi, si o sa mai fac. Wink
Preferatii :

Linii Material
Autobuze 168, 336 O530 Citaro
Trollebuze 61, 79, 91 Rocar de Simon
Tramvaie 5, 16, 35 V3A

Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 14 Iul 2007 10:37:44    Titlul subiectului: 80323

mrM a scris:
Generala am făcut-o lângă mine, la Nr. 56 "Jose Marti" (aia de lângă Prost TV, atunci doar Pro TV)


Ce mica e lumea. Si eu am facut aceeasi scoala generala, promotia 1994.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorinvoinea4ratt



Data înscrierii: 26/Dec/2006
Ultima vizita: 07/Iul/2008
Mesaje: 27
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mie 08 Aug 2007 11:33:52    Titlul subiectului: 81206

salutare lume. sunt sorin, nascut 4 VI 1986, turbat si obsedat de tramvaie. pasiunea a inceput de pe vremea din care nu mai am nici o amintire (?!) si de atunci ma stiu jucandu-ma numai de-a vatmanul: conducand tramvai invisibil prin jurul blocului, prin parcuri si pe oriunde puteam stabili o ruta (circulara, fara bucle Wink) de ma faceau oamenii nebun si ma strigau tzling-tzling, sau in casa facandu-mi bord de timis din perie de par (manivela), brichete (comutatoare usi, semnalizare etc) si ceva mai lunguiet (frana aer) si aveam si grafic Wink. de atunci vreau sa ma fac vatman dar parintii m-au chinuit si torturat (pot da mai multe detalii amatorilor) sa ma fac informatician si acum va scriu de la siemens din timisoara Wink. fac practica doar nu va speriati - s-ar putea totusi sa raman, dar voi trece la 4 ore ca incepe ultimul an de faculta, si apoi inapoi la 8 ore pana imi fac permisul auto, pana trece 1 an dupa ce il iau, si pana ma angajez ca vatman (sau ma rog pana ma inscriu la cursul RATT). asta e, am acceptat ideea, dar atunci sa vezi: cand voi fi vatman.
nu suport oamenii care se vaita. in rest, prostii, manelele, hotii toti ii accept ca deh... sunt si ei oameni si ii ajuta pe restul sa se invete minte, sa aiba termen de comparatie : "e rau cu rau, dar e mai rau fara rau". ce ne-am face noi fara rau ca sa ne dam seama de bine?
imi mai imi plac matematica, muzica, teatrul si... tot ce nu am trait inca.
a si am uitat sa mentionez... caut prieteni care impartasesc aceeasi pasiune cu mine: tramvaiele! daca si nivelul intensitatii obsesiei corespunde cu al meu e si mai bine Very Happy astept semne de viata aici pe forum prin mesageria privata sau pe mess sau mail:
mess ID la yahoo: sorinvoinea2005
mail la yahoo: sorinvoinea2005@yahoo.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Visan_alex



Data înscrierii: 17/Iul/2007
Ultima vizita: 28/Ian/2024
Mesaje: 14
Locație: Voluntari

MesajTrimis: Joi 09 Aug 2007 09:02:22    Titlul subiectului: 81237

salut.numele meu e visan alexandru.am 22 de ani si sunt operator la o statie rompetrol.pasiunile mele sunt masinile, filmele, muzica si nu in ultimul rand pasionat al autobuzelor, troleibuzelor si tramvaielor de toate felurile.sunt o fire socialbila, plin de glume si sunt dornic sa imi fac noi prieteni
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cr1571



Data înscrierii: 05/Aug/2007
Ultima vizita: 12/Aug/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi 09 Aug 2007 10:41:26    Titlul subiectului: 81239

Salut ma numesc P. Cristian, locuiesc Bucuresti cartierul Bucuresti Noi. In prezent sunt elev la LICEUL TCF nr.12 Giulesti. Pasiunile mele sunt TRENURILE si TRANSPORTUL IN COMUN.
Sper sa avem o colaborare frumoasa!!!
Contact:cristy_marian06@yahoo.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai14



Data înscrierii: 30/Aug/2007
Ultima vizita: 21/Oct/2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi 30 Aug 2007 16:16:54    Titlul subiectului: 82179

Salut, ma numesc Mihai, am paisprezece ani; imi plac tramvaiele foarte mult, de cand eram mic, de la 5 ani; imi place mult sa le vad cum merg pe strada, m-am indragostit de ele...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ASB



Data înscrierii: 04/Sep/2007
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 57
Locație: Bacau

MesajTrimis: Mie 05 Sep 2007 08:05:14    Titlul subiectului: 82367

Salut ! Sunt Alexandru din Bacau, am 17 ani, unul dintre hobiurile mele este modelismul. Dintre mijloacele de transport prefer trenurile si tramvaiele. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diana19



Data înscrierii: 28/Aug/2007
Ultima vizita: 09/Mar/2024
Mesaje: 22
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Sâm 06 Oct 2007 10:27:52    Titlul subiectului: 83430

Buna ma cheama Diana am 19 ani si sunt din Timisoara si sunt pasionata de Tramvaie si Trenuri mai mult Tramvaiele:P id meu frumoasa_dianaa_20062007 cine vrea sa discutam:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cos



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2012
Mesaje: 83
Locație: Bucuresti; Sibiu

MesajTrimis: Joi 25 Oct 2007 21:17:43    Titlul subiectului: 84328

Salut! Ma cheama Costin, am 20 de ani, sunt din Bucuresti dar imi petrec destula vreme si la Sibiu. Sunt student la facultatea de matematica si cel mai mult imi plac tramvaiele (EP/V3A sau BE 4/4 din Sibiu) si troleibuzele (FBW articulat sau DAC articulat Smile ).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Lun 29 Oct 2007 13:36:40    Titlul subiectului: Prezentare 84369

M-am nascut la Sibiu. De mic am fost dat de ai mei la sectia germana, ceea ce mi a fost de ajutor ulterior. Am studiat la Liceul Teoretic Brukenthal din Sibiu.

Dupa liceu am studiat un colegiu de turism tot in cadrul Liceului Brukenthal si totodata Univeristatea LUCIAN BLAGA la facultatea de LITERE, ISTORIE SI JURNALISTICA unde am studiat LMA, mai exact Limbi Moderne Aplicate sau mai pe scurt germanistica traductologie.

Doream dintotdeauna sa ajung actor, inca din scoala ma vedeam moderator de emisiuni, dar dragostea cea mare fata de orasul Sibiu m-a facut sa raman aici. Cum la Sibiu televiziunea este un termen de dictionar, trebuia sa mi gasesc drumul. Desi in familie traditia de ingineri era destul de vasta (tata dar si fratele) eu am fost oarecum oaia neagra. Nu numai prietenii si gasca m-au tinut in Sibiu ci si o parte din acest oras, asa cum este el... si... de ce nu... si reteaua de troleibuz...

Imi aduc vag aminte ca prin '81 ma duceau ai mei cu autobuzul spre centru, noi locuind intr-un cartier marginas. Ma duceau cu Skode sau cu Ikarusuri, de mic mi a placut mirosul de esapament si "clancatul" usilor de Ikarus. Apoi dupa ce in 1983 s-a pus in mare graba reteaua de troleibuze, am schimbat traseul. T1 era nu numai traseul ci si noul mijloc de transport in comun din Sibiu. Va dati seama ce insemnau 20 de DACuri articulate si aproape noi, pe vremea cand transportul se faceau inca cu TV-uri vechi, Skode si Ikarusuri. Imi aduc bine aminte ca unui troleibuz (pe atunci nu aveau tragatoare) i-au sarit captatorii chiar in Piata Unirii langa magazinul Dumbrava. Rezultatul: doi captatori care mi se pareau ca 2 monstrii la perpendiculara si o plasa de retea ce trepida infricosator. E, acesta cred ca a fost "scanteia", de atunci am urmarit mereu troleibuzele, reteaua (ma fascina consola dubla ce era inspre Cimitir deoarece pe parte dreapta a strazii era reteaua de tramvai)... si ma jucam in casa cu creioane pe post de captatori, apoi intindeam sarme prin casa si pe balcon... am distrus o gramada de bobine de cupru pt retea, imi cumparam autobuzele acelea de plastic si achizitionam cu precadere de Craciun dar si de Pasti cate un "troleibuz" nou... erau scurte, dar aveau inscriptionate numerele de parc ale troleibuzelor mele preferate. Ii lipeam cu guma de mestecat (ce se procura destul de greu... dar mai primeam de la sasii din Germania) scobitori pe post de captatori. Apartamentul nostru era de asa natura incat coltarul din bucatarie primea un scaunel si era cabina troleibuzului, iar cuierul din camera fratelui meu primea o coarda ce era pe post de sfoara ce tine captatorii... si multe prostii ce le faceam. Pe langa toate astea eu "cand o sa fiu mare o sa fiu sofer de troleibuz"... apoi o sa ma fac "inginer proiectant retele troleibuz"... pe cand era criza mare si de hartie si mi se intrezicea sa mai desenez retele, o faceam pe ascuns...astfel le puteti vedea si acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 3 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community