Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Linia de tramvai pe Bd. 1 Decembrie 1918

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Bucuresti: Infrastructura. lucrari, devieri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Oct 2006 23:11:07    Titlul subiectului: 65181

Incepe nebunia si in cartierul Titan

De astazi se interzice traficul rutier timp de sase luni pe bd 1 Decembrie 1918 pe sensul de circulatie dinspre bd. Theodor Pallady spre str. Liviu Rebreanu. Motivul? In zona se vor efectua ample lucrari de reparatii care vor consta in mutarea liniei de tramvai si asfaltarea strazii. Liniile RATB care traverseaza zona vor circula pe trasee modificate astfel: liniile 101 si 311 vor functiona pe sensul spre Faur Poarta 4, modificat de la intersectia bd. Nicolae Grigorescu / str. Liviu Rebreanu, prin str. Liviu Rebreanu, bd. 1 Decembrie 1918 pana la Faur Poarta 4. Linia 619 va functiona pe sensul spre Faur Poarta 4 modificat de la intersectia str. Trapezului / bd. 1 Decembrie 1918, prin bd. Theodor Pallady, bd. Nicolae Grigorescu, str. Liviu Rebreanu, bd. 1 Decembrie 1918 pana la Faur Poarta 4.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Dum 15 Oct 2006 18:35:48    Titlul subiectului: grgrreg 65284

Am avut ocazia sa verific si starea lucrarilor pe 1 Decembrie, care de maine intra in lucrari generale. Erau insa sapate de pe acum, santuri in spatiul verde de pe mijloc, si erau deja scoase cateva sine, garnituri si toata reteaua aeriana. Faza tare e ca, au sapat santul pana la Faur, in paralel cu linia de tramvai existenta. Se pare ca pozitia sa intr-o parte a strazii a fost un mare avantaj si a ajutat la pastrarea liniei 23.
Am incercat si un drum cu 619 pe traseul original, si m-a socat cat de scurt paote fi traseul si totusi cat de greu veneau autobuzele Confused . O fi fost duminica dar totusi... Interesanta e insa combinatia de Dacuri si Rocaruri de pe aceasta linie. Daca vine un Dac, mai stai nitel si urci in Rocar daca nu-ti place... O mica nelamurire, parca 619 trebuia sa mearga pana in Trapezului la intersectia cu nu stiu ce straduta. Azi intorceau aia bine mersi in mijlocul intersectiei cu Theodor Pallady. Credeam ca aveau si o statie obligatorie in cartierul ala acolo... m-am inselat.
Mi se pare o mica idiotenie strategica faza asta cu inchisul bulevardului. Trecem peste faptul ca au ramas aia din Poastavarului si 1 Decemvrie fara transport, dar pe acolo se construieste si acel Auchan care probabil va fi gata cu mult inaintea strazii care cica se redeschide in Martie 2008 Exclamation .

_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ice



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 17/Feb/2021
Mesaje: 258
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Mie 15 Noi 2006 18:32:57    Titlul subiectului: 56u6u 66248

Si pe bd 1 decembrie 1918, oamenii se misca repede. Si din cate se pare, spatiul verde dintre sine este istorie. Din ce am apucat sa vad acum 2 zile cand am trecut pe acolo, noua linie de tramvai va fi pe centrul strazii...deci spatiul verde de acolo ori va disparea, ori va fi ca pe Titulescu. Nu garantez ca se va intampla asa deoarece era seara cand am trecut pe acolo si strada era destul de prost iluminata
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Mie 15 Noi 2006 19:00:59    Titlul subiectului: 66250

Da, confirm eu ca linia va fi pe centrul strazii, am vizitat si eu santierul de mai multe ori, si am vazut ca fac linia in spatiul verde. E mai avantajos asa, ca pot lucra mai repede, neavnad nevoie sa soata sina veche, acest lucru putand fi facut si dupa terminatrea liniei noi, si scoaterea ei in paralel. Sau asa pare, cel putin...
_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 03 Feb 2007 19:06:16    Titlul subiectului: *Linia de tramvai pe Bd. 1 Decembrie 1918 75282

Azi am verificat starea lucrarilor. Un sens (care Shocked ) este gata , spre mirarea mea azi se lucra. Ce nu inteleg este unde se va face celalalt sens. O parte este asfaltata si cealalta are bordura Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaleun



Data înscrierii: 20/Dec/2005
Ultima vizita: 08/Mai/2023
Mesaje: 311
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 08 Mar 2007 23:48:39    Titlul subiectului: 77337

Acum incep baietii sa lucreze pe partea cealalta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 15 Iul 2007 16:47:37    Titlul subiectului: 80340

Astazi se pare ca linia s-a dat in folosinta. Am remarcat placuta scrisa cu rosu 'Circula pe bd. 1 Decembrie 1918' pe bordul unui V3A pe linia 19; exista si comunicatul in acest sens pe site-ul RATB.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 12 Sep 2007 13:58:00    Titlul subiectului: 82656

Din 15 septembrie se reia circulatia liniilor 23 si 40; aceasta din urma pe un traseu scurtat intre Faur Poarta 4 si Sf. Gheorghe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
mihai158



Data înscrierii: 23/Aug/2007
Ultima vizita: 29/Noi/2011
Mesaje: 41
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 13 Sep 2007 17:52:48    Titlul subiectului: 82705

40 mergea Sfantul Gherghe-Bulevardul Coposu-Calea Calarasilor-Bulevardul Basarabia-Bulevardul 1 Decembrie 1918-Bulevardul Theodor Pallady-RATB Titan
Astazi la 12:30 a venit tramvaiul sa faca probe si ei nu erau gata. Shocked Laughing
Cand a venit tramvaiul a trebuit schimbat manual macazul dinainte de intersectie si dupa acea a trebuit sa astepte sa termine ce lucrau la macazul de dupa intersectie. Nu am mai vazut mai departe, ca a venit 311.

_________________
iubesc ratbul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Bucuresti: Infrastructura. lucrari, devieri Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community