Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Sistemul Automat de Taxare - cardurile Activ si Multiplu
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 19, 20, 21  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Daf686



Data înscrierii: 19/Dec/2006
Ultima vizita: 27/Iul/2014
Mesaje: 173
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 13 Iun 2007 17:41:00    Titlul subiectului: 79517

Azi ma sui la Sf Vineri in 385 nr parc #4229 si cand sa validez: Cardul dvs nu este valabil pe linia 412...mai pun de 2 ori si tot la fel...si pana la urma am vorbit cu soferul si i-am zis ca circula pe linia 385 nu 412... Laughing
Toata lumea nu putea valida...

Apropo, stie cineva de ce #715 si #720 nu au SAT?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Daf686



Data înscrierii: 19/Dec/2006
Ultima vizita: 27/Iul/2014
Mesaje: 173
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 19 Iun 2007 13:35:51    Titlul subiectului: 79661

Faza tare azi in 226 #1203, scria la toate validatoarele "SELF TEST ERROR FRAM." Stie cineva ceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 25 Iun 2007 10:27:57    Titlul subiectului: 79804

Cel puțin unul dintre validatoarele troleibuzului #5113 avea o eroare, pe ecran apărea o singură linie care balea întregul ecran...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 25/Apr/2024
Mesaje: 9892
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Iun 2007 20:33:11    Titlul subiectului: 79949

Iata afisele aparute la capatul lui 41 de la Piata Presei Libere in legatura cu noul sistem de taxare.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 30 Iun 2007 09:00:06    Titlul subiectului: 79956

Interesant ca cei de la RATB au preferat sa ia pozele de pe site-ul meu decat sa le foloseasca pe cele ale lor! Desigur asta este permis conform textului de pe site-ul meu care spune ca pozele pot fi folosite in absolut orice scop si chiar ma bucur ca au preferat sa foloseasca pozele mele decat pe ale lor.

Iata si pozele originale (Citaro-ul nu l-am cautat, sunt prea multe):


Ultima modificare efectuată de către stfp la Sâm 30 Iun 2007 18:41:25, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
mihai158



Data înscrierii: 23/Aug/2007
Ultima vizita: 29/Noi/2011
Mesaje: 41
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 26 Aug 2007 08:33:42    Titlul subiectului: 81947

Pe uni soferi nu ii intereseaza nimic:
Pe linia 670 aparea 601
Pe linia 667 aparea garaj Shocked

Au inceput sa fure si acel cerculet negru care are pe el desenat cardul si un om s-a chinuit 3 minute ca sa valideze cardul.

_________________
iubesc ratbul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Lun 10 Sep 2007 12:37:22    Titlul subiectului: 82570

Astazi am avut ceva treaba in Pajura, m-am suit in troleul 65 numar de parc 5106 am validat cardul, am ajuns in Pajura, mi-am terminat treaba si m-am dus in statie a venit tot troleul 65 5106; am urcat in troleu si dau sa-mi validez cardul, ca un bun calator ce sunt, si aici e aici: pe ecran mi-a aparut urmatorul mesaj "Card deja validat". Oare soferii si vatmani de la RATB nu se mai obosesc sa mai schimbe nimic la capat? Ca doar prin toate mijloacele RATB sunt mesaje de validare obligatorie a cardului la fiecare urcare in vehicul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 22 Sep 2007 23:50:25    Titlul subiectului: 82984

Se are in vedere instituirea unor abonamente nenominale pe SAT; iata un extras din http://www.protv.ro/stiri/social/tarifele-ratb-ar-putea-fi-majorate.html :
Site ProTV a scris:
De asemenea, potrivit proiectului, RATB intenționează, în urma sesizărilor repetate ale beneficiarilor serviciului public de transport și a recomandărilor Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, propune stabilirea, în paralel cu titlurile comercializate în prezent, a unui abonament lunar nenominal (llinie, 2 linii, general), pentru a nu se mai solicita informații cu privire la nume, prenume, CNP și pentru a se respecta principiul confidențialității datelor personale în momentul achiziționării produselor tarifare.
În cazul abonameatelor nenominale, prețurile vor fi 40 de lei/lună pentru o linie integral urban 50 de leil/lună pentru două linii integral urban și 80 de leil/lună pentru integral urban.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 06 Oct 2007 17:51:41    Titlul subiectului: 83434

Alta neregula sesizata la taxatoarele electronice este ca de multe ori au setata alta linie spre exemplu astazi fiind in tramvaiul 218 de pe linia 41 am observat ca este setat pe linia 168 acest fapt la-am sesizat la coborare si pana cand sa-l atentionez pe vatman tramvaiul a plecat din statie.Oare ce se intampla cu aceste validatoare, sunt intentionate greselile personalului RATB sau pur si simplu este vorba de o simpla greseala?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 01 Noi 2007 13:59:58    Titlul subiectului: 84460

Am depistat o mică "bubiță" a acestui nou sistem de taxare.
Mi-am încărcat cardul cu un abonament lunar pe toate liniile urbane, valabil în intervalul 02.10.2007 - 01.11.2007
Deși mai observasem problema despre care vreau să vă povestesc, pe data de 26.10 am zis să fac și ceva poze. Fiind pe 26.10 eram așadar în interiorul perioadei de valabilitate.
1. Validatorul în starea "neutră" mă îndeamnă să apropii cardul.
2. Dacă zice să-l apropii, ce să fac, să nu-l ascult? Îl apropii.
3. Îmi validează cardul, îmi urează călătorie plăcută, normal. N-am fost pe fază și am scăpat momentul să fac poza imediat. Nici o problemă, am apropiat cardul din nou. Ce-mi zice? "Card deja validat in 26.10.07 la 13:11 pentru 1 persoană" OK, OK, la București plouă, validatorul insistă, totu-i în regulă.
4. Hai să mai facem o verificare a valabilității cardului. Apăsăm butonul 1, mi se cere să apropii cardul.
5. Apropii cardul și surpriză: aflu că am un Ab(onament) urban general, pe L(i)N(iile) URB(ane)m, dar ... Valabil până pe data de 26.09.07 Shocked Shocked Shocked , 26.09.2007 fiind data expirării încărcării anterioare, după aia am reîncărcat începând cu 01.10.2007.
Să vedeți ce mutră a făcut o controloare care mi-a luat cardul la verificat când a constatat că am un card ce pare valid într-o parte, dar totuși scrie că-i expirat în altă parte... Rolling Eyes Mă uitam intrigat și amuzat la ea, până la urmă a tras ea concluzia că cică e din cauză că până atunci nu trecusem cardul încărcat la chioșc prin fața nici unui validator. L-a trecut ea și, firește, vorbea prostii, că nu s-a întâmplat nimic, pe ecran apăreau poveștile de mai înainte...
Acuma nu știu ce să zic, mă gândesc că poate femeia aia de la ghișeu n-a făcut corect manevrele de încărcare, dar pe de altă parte, mă gândesc, toate validatoarele astea și chioșcurile și alte device-uri care or mai fi nu accesează un server central, de unde să se preia niște date unice, că așa mi se pare cel puțin suspect să primesc mesaje care se bat cap în cap...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Mie 02 Ian 2008 22:02:16    Titlul subiectului: 86433

O poza cu noul card ACTIV.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Joi 03 Ian 2008 12:39:02    Titlul subiectului: 86458

Daf686 a scris:
Azi ma sui la Sf Vineri in 385 nr parc #4229 si cand sa validez: Cardul dvs nu este valabil pe linia 412...mai pun de 2 ori si tot la fel...si pana la urma am vb cu soferul si i-am zis ca circula pe linia 385 nu 412... Laughing
Toata lumea nu putea valida...
A mai fost odata pe linia 131. Stiu de ce (poate nu e adevarat) apare pe SAT linia 412 in loc de linia unde circula autobuzul respectiv. O linie de autobuz are 2 sensuri (ducere si intoarcere). In bordul soferului se gasesc un aparat cu 12 butoane patrate si un ecran mic. Acela e panou de control al SAT-urilor in autobuz. Butoanele sunt:

1: SENS
2: LINIA
3: TUR
C: ANULAT
4: GARAJ
5: ACCES
6: COMERC.
0: (nimic)
7: INCHIS
8: STATII
9: NAVETA
F: ENTER

Cand autobuzul ajunge la un capat, soferul trebuie sa schimbe sensul, de la D (ducere) la I (intoarcere), sau invers, formand butoanele "Garaj" (4), apoi asteapta putin, apoi "Sens" (1), apoi asteapta inca putin, si apoi "ducere - 1" sau "intoarcere - 2", inca o mica pauza, si "Enter" (F). Poate ca acel sofer de pe 385 (varianta Daf686) sau 131 (varianta mea) a/au apasat "4-1-2-F" (in caz de "intoarcere") sau "4-1-1-F" (in caz de "ducere") fara pauza. Poate ca, de aceea, a iesit linia 412. In cazul meu, era control in masina. Cardurile nu au fost validate din cauza aceasta eroare, iar apoi un controlor a spus soferului daca a bagat linia gresita, problema a fost remediata, iar controlorii au coborat cu mainile goale Laughing

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Apr/2024
Mesaje: 164
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 03 Ian 2008 16:56:47    Titlul subiectului: 86474

Aceeasi situatie am intalnit-o si eu pe un autobuz al liniei 331, iar cand l-am atentionat pe sofer de situatie acesta a replicat ca nu el a programat linia, ci sistemul prin satelit Rolling Eyes
_________________
611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan71



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2019
Mesaje: 234
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Vin 04 Ian 2008 00:04:19    Titlul subiectului: 86504

Teoretic, exista un fisier prin care se pot genera automat liniile si tururile numai pentru schimbul 1 . Asta pentru ca nimeni nu garanteaza ca turul nu se schimba la prinz.
Acest fisier contine cupluri de forma (Nr_parc, Linia, Turul) in care Nr_parc este cheie primara. In cazul receptiei acestui fisier in depou, validatorul master (cel de la prima usa) face un parsing si daca gaseste acolo Nr_parc seteaza automat linia si turul. Daca nu, pastreaza valorile deja existente.
Practic insa, acest fisier nu se genereaza si soferii trebuie sa incarce manual linia si turul. O posibilitate de eroare grosolana este ca validatorul master sa fi fost adus in locul unuia defect, cu linia setata gresit. Si in acest caz, soferul trebuie sa isi dea seama si sa corecteze eroarea.

Butonul "0" de pe consola soferului nu este chiar "nimic". El serveste la introducerea liniilor cu mai putin de 3 cifre (de exemplu, linia 7 se introduce ca 007), dar si la aprinderea/stingerea iluminatului consolei.

_________________
133 circular: Puișor - Chirigiu - Parcul Carol - Nerva Traian - Foișor - Romană - Gara de Nord - M. Vulcănescu - Izvor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Sâm 12 Ian 2008 20:16:58    Titlul subiectului: 86933

bogdan71 a scris:
Butonul "0" de pe consola soferului nu este chiar "nimic".
Butonul acela nu-i chiar nimic. Dar am vrut sa spun ca e "nimic" pentru ca n-are nicio inscriptie decat, pur si simplu, un 0. De exemplu, daca pe butonul 1 scrie "sens", pe butonul 0 nu scrie nimic. La asta ma refer. Smile
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Daf686



Data înscrierii: 19/Dec/2006
Ultima vizita: 27/Iul/2014
Mesaje: 173
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2008 20:42:01    Titlul subiectului: 86982

Folosește și 0 la ceva...de exemplu când scrie o linie de genul 106, 401, 408, 101, 102, 601, 602...etc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mie 30 Ian 2008 17:28:39    Titlul subiectului: 87956

Cateva zile am mers consecutiv cu vagonul 4033, si pe schimbul1 si pe schimbul2, si am observat ca validatoarele de la usile 2 si 3 scrie "Inchis", iar validatorul de la usa 1 este in functiune. Oare de ce se intampla acest lucru? Acelasi lucru se intampla si pe Citaro 4259 de pe linia 300 la validatorul de la ultima usa de ceva timp incoace!

Alt vagon cu probleme la SAT este vorba despre vagonul 287 de la depoul Victoria care este titular pe linia 20, absolut nici unul dintre cele 5 validatoare nu sunt in stare de functionare! Alt incident in legatura cu SAT a avut loc aseara la statia de metrou Piata Victoriei la intrarea dinspre cladirea ORANGE, unde niciun validator nu functiona, trebuia sa-i arati controloarei cardul si te lasa sa intri, amuzant a fost ca se formase o coada, era ora 18:40, ora de varf, de zile mari Twisted Evil .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 18 Feb 2008 22:36:06    Titlul subiectului: 88859

Tin minte ca inca de la lansarea sistemului, acum aproximativ vreun an, s-a vorbit despre 'cardul de suprataxa' - cu alte cuvinte, amenda. Personal nu am avut onoarea sa fiu amendat in ultima vreme dar am vazut alti colegi de forum povestind despre amenzi clasice, pe hartie.

A existat vreodata acest card de suprataxa? A vazut sau primit cineva un astfel de card? E evident ca nu se foloseste in mod curent si majoritatea amenzilor se dau in continuare pe hartie, dar in continuare nu ne-am lamurit daca a ramas doar la stadiul de proiect sau s-a si folosit o perioada (poate la inceput?).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mar 19 Feb 2008 21:25:00    Titlul subiectului: 88889

Chiar zilele acestea m-am nimerit langa o persoana care a fost amendata de catre controlorii RATB, persoana respectiva achitand amenda pe loc a primit ca drept dovada clasica hartie. Deci nici urma de acel "card de suprataxa" si nu cred ca a existat vreodata!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Sâm 15 Mar 2008 09:23:32    Titlul subiectului: Card ACTIV 90155

stfp a scris:
[...] A existat vreodata acest card de suprataxa? A vazut sau primit cineva vreunul?
Iata o imagine cu noul card "Suprataxa" luata de pe site-ul oficial www.card.ratb.ro. Fata de cardul Activ, Suprataxa are o culoare rosie si, un lucru normal, este nenominala.

Tot despre card ACTIV, dar nu e vorba despre vreo eroare. Cand am vrut sa cumpar pentru prima data cardul ACTIV stiam ca este un card unic, adica pot fi folosite si pentru liniile RATB (urbane, preorasenesti, navete, si expres) si ale Metrorex-ului. Iar cand am cerut casierita sa-mi incarca, in cardul meu, atat abonamentul urban general RATB, cat si al Metrorex-ului cu tarif redus (dreptul valabil pentru elevii si studentii si al donatorilor de sange - in perioada de 60 de zile de la donarea sangelui - ), mi-a spus ca "elevii si studentii nu pot sa folosesc cardul pentru cele 2 regii", deci am cerut ca acel card al meu sa fie incarcat numai cu titlul de calatorie "abonament urban general RATB".

Intrebarea mea suna asa: asa este adevarul (ca elevii si studentii n-au dreptul sa folosesc asa-numitul card unic pentru RATB-ul si Metrorex-ul) sau era "regula" infiintata de casierita respectiva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
BOGDABUS



Data înscrierii: 22/Sep/2006
Ultima vizita: 12/Apr/2024
Mesaje: 44
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 16 Mar 2008 12:20:00    Titlul subiectului: Re: Card ACTIV 90198

bogdanpopescu a scris:
Intrebarea mea suna asa: asa este adevarul (ca elevii si studentii n-au dreptul sa folosesc asa-numitul card unic pentru RATB-ul si Metrorex-ul) sau era "regula" infiintata de casierita respectiva?
Nu este adevarat. Elevii si studentii au dreptul sa incarce pe cardul Activ abonament RATB si METROREX simultan cu tarif redus.
Eu am un astfel de abonament pe RATB si Metrorex si le-am incarcat de la un centru de abonamente RATB iar casierita nu mi-ai zis nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Lun 17 Mar 2008 09:38:13    Titlul subiectului: 90232

Poate acum da, dar cand s-a lansat sistemul nu se putea. Initial singura functie ce tinea de Metrorex a Cardului Activ a fost abonamentul lunar intreg. Acum se pare ca aceasta situatie s-a schimbat.
_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Daf686



Data înscrierii: 19/Dec/2006
Ultima vizita: 27/Iul/2014
Mesaje: 173
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 22 Mar 2008 20:25:01    Titlul subiectului: 90462

Azi pe la ora 11 plec de acasă și vroiam să reîncarc cardul care a expirat ieri 21.03.2008...Ajung la intersecția Drumul Sării cu Calea 13 Septembrie și mă duc să îmi încarc abonamentul...îi dau femeii de acolo carnetul de elev, 30 lei și cardul...Stau vreo 5 minute și pe urmă îmi cere buletinul...îi zic că nu îl am la mine...îmi returnează cardul, carnetul, banii și când pun mână pe card văd că acesta era rupt...continui drumul pe care îl aveam de făcut și după 30 minute mă întorc acolo cu carnetul, banii și cu CNP (îl știam pe dinafară) și acea femeie mă întreabă ce am făcut cu cardul...îi zic că l-a rupt dânsa...și pe urmă îmi dă un card nou și carnetul și 1 leu din 30 lei...ajung acasă și mă uit pe bon și văd că abonamentul meu a costat 28,70 lei...deci tot eu plătesc pe greșilele altora?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Apr/2024
Mesaje: 164
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 23 Mar 2008 12:26:52    Titlul subiectului: 90542

Nu poti dovedi ca l-a rupt ea, deci da, platesti pentru ca ai plecat prima data fara sa-i ceri socoteala.
_________________
611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Joi 17 Apr 2008 18:05:22    Titlul subiectului: 2462 92114

Intr-adevar, nu poti face vreo dovada, dar daca mai ai la tine bonul cand ai cumparat primul card, poti face o sesizare (mai degraba o reclamatie) la adresa RATB-ului ca ai avut nevoie sa platesti acel 2,98 RON pentru card si 0,72 pentru poza (in realitate n-ai pus nicio poza). Ca eu stiu ca nu trebuie sa plateasca un calator costul unui card si costul pentru poza (in al doilea caz esti scutit e taxa daca n-ai pus nicio poza), si sunt sigur ca prima data cand ai cumparat cardul ACTIV n-ai platit taxa de 2,98 + 0,72 RON. Eu insumi nu am platit atunci cand am cumparat prima data cardul niciun 2,98 lei in plus.

Deci fraza aceea care suna "Pastrati bonul fiscal [...]" este, intr-adevar, una buna si inteligenta.

Ieri am mers cu V3A-93-CH-PPC #4007, am urcat din mijlocul vehiculului (partea cu podeaua coborata), iar cand am vrut sa validez abonamentul, surpriza! Am gasit doar o incrucisare dintre 2 stalpi portocalii in loc de asa-numitul Sistemul Automat de Taxare (SAT)! Iar cand am mers in celelalte locuri unde ar trebui sa fie validatoarele am gasit numai, si numai, bare portocalii. Oare unde au disparut validatoarele lui #4007? Iata cateva imagini unde apar numai stalpi portocalii gaurite de 4 ori in loc de validatoare pentru carduri Activ (pozele 1-4).
#4007 a avut acele validatoare, ca am mai calatorit cu el, in primele zile de cand a iesit pe traseu si a avut SAT.

Ca o completare, iata un afis intitulat "Economisiti bani calatorind cu abonamentul RATB", pe care RATB-ul promoveaza cardul Activ, spunand ca "realizati o economisire de peste x% daca mergeti de x ori zilnic timp de o luna cu RATB daca folositi abonamentul RATB" (poza 5).

_________________


Ultima modificare efectuată de către bogdanpopescu la Joi 17 Apr 2008 20:58:55, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 19, 20, 21  Următoare
Pagina 10 din 21

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community