Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Titlurile de calatorie Metrorex si validarea lor
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Lun 01 Apr 2019 06:26:56    Titlul subiectului: 199874

Știu, dar eu mă minunam că mai există cei verzi. Mulțumesc mult pentru explicație.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 9873
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 15 Iul 2019 07:31:38    Titlul subiectului: 201584

Studentii se revolta. sunt prea putine centre de unde pot sa cumpere abonamente reduse. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Studenții se revoltă! Pot cumpăra bilete reduse la metrou doar din trei stații

Studenții de la drept s-au revoltat după ce oficialii au decis că își pot cumpăra bilete reduse doar din trei stații. Acestea cer să li se dea posibilitatea să cumpere bilete reduse de la toate punctele de vânzare.

Aceștia cer să se renunțe la legitimația de transport și să poată dovedi calitatea de student prin carnetul de note.
“Guvernul a decis, în mod exagerat din punctul nostru de vedere, să instituie legitimația de transport ca unic mijloc de probă pentru ca studentul să-și poată exercita dreptul legal de achiziționare a titlului redus la metrou”, a spus Asociația Studenților în Drept din București.
“Metrorex și Ministerul Transporturilor continuă să limiteze accesul studenților la titluri de călătorie reduse pentru transportul cu metroul“, așa este intitulat comunicatul de presă al Asociației Studenților în Drept (ASD) – organizație reprezentativă a studenților din cadrul Facultății de Drept a Universității din București.
Aceștia cer companiei Metrorex și Ministerului Transportului “să asigure studenților posibilitatea de a își achiziționa titluri de călătorie reduse cu 50% de la toate punctele de vânzare disponibile, pe întreaga durată a programului de lucru“.
“Pe perioada în care are loc activitate didactică, studenții își puteau exercita dreptul la abonamente reduse pentru transportul cu metroul doar în 11 dintre stațiile Metrorex, iar în cazul în care doreau să își achiziționeze cartele cu un număr mai mic de călătorii (2 călătorii, 10 călătorii, o săptămână) acest lucru se putea realiza exclusiv la punctul de vânzare de la Piața Romană”, spun tinerii.
“Într-o notă ridicată de dezinteres față de studenți, în perioada 16 iunie – 8 septembrie 2019 titlurile de călătorie reduse pot fi procurate doar din trei stații: Piața Unirii 1, Piața Unirii 2, Piața Romană. Această politică de aplicare a legii creează deservicii studenților și le restrânge și mai mult, în mod nejustificat, exercitarea nestânjenită a dreptului la transport redus, recunoscut de art. 205, alin. (2) din Legea educației naționale nr. 1/2011”, acuză aceștia.
“Asociația Studenților în Drept condamnă lipsa de interes a Metrorex pentru rezolvarea acestei probleme, care a mai fost sesizată în repetate rânduri de reprezentanții studenților, chiar recent, în iarna acestui an. Solicităm conducerii Metrorex și ministrului Transporturilor, domnul Răzvan Cuc, să întreprindă de urgență măsuri pentru ca studenții să aibă posibilitatea neîngrădită de a își exercita dreptul conferit de lege. În acest sens, reiterăm solicitarea ca titlurile reduse de călătorie să poată fi achiziționate din toate punctele de vânzare, pe toată durata celor 12 luni ale anului, precum și de la automatele existente în stații“, se mai arată în comunicatul remis Edupedu.ro.
Studenții se declară nemulțumiți și de introducerea legitimației de transport. “În același timp, semnalăm faptul că dovada calității de student ar trebui să se poată realiza prin orice mijloc de probă, deci și printr-o adeverință eliberată de instituția de învățământ superior, nu doar prin legitimația de transport. Guvernul a decis, în mod exagerat din punctul nostru de vedere, să instituie legitimația de transport ca unic mijloc de probă pentru ca studentul să-și poată exercita dreptul legal de achiziționare a titlului redus la metrou. În acest sens, solicităm Ministerului Transportului să renunțe la legitimațiile de transport, prin modificarea HG nr. 42/2017, calitatea de student putându-se dovedi, de exemplu, și prin carnetul de student, care se poate adapta pentru a conține și mențiunea privind forma de învățământ a studentului”, scriu tinerii.
“ASD va transmite solicitările mai sus amintite către Ministerul Transporturilor și compania Metrorex, urmând să monitorizeze punerea în aplicare a acestora, în așa fel încât studenților să nu le mai fie restrâns exercițiul dreptului la titluri de călătorie reduse pentru transportul cu metroul, inclusiv, din nefericire, într-o manieră agravată pe timpul verii”, se arată în comunicat.

S-au cam invatat cu narav studentii astia, dupa ce ca se plimba pe gratis cu trenurile........

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Sâm 28 Sep 2019 08:54:49    Titlul subiectului: 203118

S-au mai deschis încă 6 casierii pentru abonamente reduse. Comunicatul Metrorex:
http://www.metrorex.ro/_read596-1
Citat:
Metrorex anunta deschiderea a inca 6 casierii destinate achizitionarii abonamentelor lunare la pret redus cu 50%, incepand din 27 septembrie 2019.
Astfel, pana la inceperea anului universitar, Metrorex pune la dispozitie 17 casierii pentru emiterea titlurilor de calatorie speciale pentru elevi si studenti. Mentionam ca de anul acesta numarul casieriilor puse la dispozitia elevilor si studentilor a crescut cu peste 50% fata de anii anteriori.
Casieriile speciale din reteaua Metrorex vor functiona dupa urmatorul program, in statiile:
St. Gara de Nord 1 L-V 07:00-20:00
St. Grozavesti L-V 07:00-20:00
St. Piata Romana L-V 07:00-20:00 (functioneaza si pe perioada vacantelor scolare)
St. Piata Unirii 1 L-V 07:00-20:00; S 10:30 - 17:00 (functioneaza si pe perioada vacantelor scolare)
St. Piata Unirii 2 L-V 07:00-20:00; S 10:30 - 17:00 (functioneaza si pe perioada vacantelor scolare)
St. Eroilor L-V 07:00-13:30 St. Universitatii L-V 10:30-17:00
St. Piata Victoriei 2 L-V 13:30-20:00 St. Politehnica L-V 13:30-20:00
St. Nicolae Grigorescu 1 L,Mi, V 07:00 - 13:30, Ma, J 13:30-20:00
St. Aparatorii Patriei L, Mi, V 07:00 - 13:30 , Ma, J 13:30-20:00
St. Tineretului L, Mi, V 07:00 - 13:30 , Ma, J 13:30-20:00
St. Petrache Poenaru L, Mi, V 07:00 - 13:30 , Ma, J 13:30-20:00
St. Crangasi L, Mi, V 07:00 - 13:30 , Ma, J 13:30-20:00
St. Dristor 2 L, Mi, V 07:00 - 13:30 , Ma, J 13:30-20:00
St. Lujerului L, Mi, V 07:00 - 13:30 , Ma, J 13:30-20:00
St. Titan L, Mi, V 07:00 - 13:30 , Ma, J 13:30-20:00.
Programul de functionare cu publicul al caselor specializate nou infiintate va fi de luni pana vineri cu exceptia vacantelor scolare si a sarbatorilor legale.
Reamintim publicului calator ca emiterea si personalizarea abonamentelor pentru elevi/studenti impun existenta unui sistem specializat de verificare a datelor si documentelor prevazute in Legea educatiei nationale nr. 1/2011 si HG nr. 42/2017. Titlurile de calatorie, de care elevii/studentii beneficiaza, se acorda lunar conform reglementarilor legale in vigoare. La casele speciale se pot achizitiona abonamente pentru perioade succesive (maxim 2 abonamente) prin intermediul aplicatiei de personalizare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 9873
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 16 Noi 2019 17:53:20    Titlul subiectului: 204013

Un nou sistem de taxare incepe sa fie implementat la metrou. Cam tarziu, dupa parerea mea. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Acces rapid în nouă stații de metrou! Sistem de plată a călătoriei contactless, direct la turnicheți

Accesul la metroul din București se poate face, începând de joi, prin intermediul cardurilor bancare contactless MasterCard sau Visa, indiferent de banca emitentă. Soluția a fost implementată în nouă stații de metrou, iar în următoarele două-trei luni va fi implementat în toate stațiile.

Metrorex și Banca Comercială Română au implementat noua soluție de plată cu cardul la 9 stații de metrou din Capitală, în cadrul unui program pilot. Sistemul este realizat la nivelul fiecărui turnichet de acces, utilizând tehnologii de integrare de ultimă generație, ceea ce face ca acceptarea la plată și deblocarea porților de acces de la turnicheți să fie extrem de rapidă.

Modul de utilizare este foarte simplu: călătorii trebuie să apropie de turnichet orice card bancar contactless Visa sau Mastercard, indiferent de banca emitentă, după care vor primi înștiințarea de "Acces liber". Costul unei călătorii rămâne același, 2,5 lei și nu există comisioane bancare.

În cazul în care un călător dorește să achite mai multe intrări cu același card trebuie să apese, începând cu a doua tranzacție consecutivă, tasta „+" de pe ecranul turnichetului și apoi să apropie cardul de semnul contactless.

"Este realmente o bucurie să putem oferi călătorilor noștri, la cea de-a 40-a aniversare a Metroului bucureștean, un sistem de acces inteligent, ca parte integrantă a strategiei noastre de modernizare a condițiilor de exploatare. Metroul este un mijloc de transport rapid, dar noi credem că rapiditatea nu implică numai călătoria în sine, ci tot ceea ce înseamnă experiența cu metroul: de la intrarea în stație și până la sosirea la destinație. Eforturile noastre de îmbunătățire a acestei experiențe vor continua", a declarat Mariana Miclăuș, Director General Metrorex.

"Un oraș cu adevărat inteligent are nevoie, în mod obligatoriu, de acces simplu și modern la metrou. Soluția a fost construită, implementată și testată de colegii mei din BCR împreună cu echipele tehnice ale Metrorex, fiind rodul unui efort de aproape 12 luni. Suntem mândri să putem contribui la dezvoltarea sistemului de plată contactless, de nivelul unui smart city, la metroul din București", a declarat Ciprian Nicolae, Manager de Proiect BCR.

Soluția a fost construită având la bază arhitectura de funcționare reglementată de VISA și Mastercard, astfel încât orice card emis oriunde în lume sub însemnele celor două mărci să poată fi utilizat pentru plata călătoriilor.

Sistemul de plată contactless este disponibil în faza pilot în stațiile Pipera, Aurel Vlaicu, Piața Victoriei 1 si 2, Piața Universității, Piața Unirii 1 si 2, Tineretului, Grozăvești, fiind accesibil la toate porțile de acces din aceste stații. În următoarele două-trei luni, sistemul va fi implementat în toate stațiile.

Sursa foto: http://www.b365.ro/



76730654_699473743866997_1077860508658302976_o_22488500.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  178.6 kb
 Vizualizat:  de 3048 ori

76730654_699473743866997_1077860508658302976_o_22488500.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 9873
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 10 Ian 2020 00:07:46    Titlul subiectului: 204996

Coada clasica, la inceput de an, la ghiseul unde se elibereaza abonamente pentru elevi si studenti. Ma intreb oare daca aceste abonamente nu s-ar putea elibera on-line, sa fie insotite de un cod de bare. Este drept ar trebui modificate cititoarele de la tunichetii de acces, ca sa poate citi codurile de bare.


Bucuresti, 9 ianuarie 006.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  75.37 kb
 Vizualizat:  de 2737 ori

Bucuresti, 9 ianuarie  006.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Joi 16 Ian 2020 11:07:47    Titlul subiectului: 205107

Administrarea incompetentei si neputintei.


Untitled-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  114.72 kb
 Vizualizat:  de 2678 ori

Untitled-1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 9873
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 21 Apr 2023 07:01:16    Titlul subiectului: 216094

Nu inteleg de ce Metrorex nu trece la carduri. Cartele magnetice au fost bune la vremea lor, dar acum mi se par depasite. De exemplu, cine are abonament de o luna pe cartela magnetica, are probleme dupa vreo 2 saptamani. In cele mai multe cazuri, dupa o perioada de timp, se demagnetizeaza banda si calatorii trebuie sa treaca pe la ghiseul de bilete sa ii arate cartela vanzatoarei ca sa prmeasca permisiunea de trecere.
Mult mai simplu ar fi ca toate titlurile de calatorie de la metrou sa fie pe card, la fel ca la STB.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Pagina 13 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community