Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Titlurile de calatorie Metrorex si validarea lor
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sveik



Data înscrierii: 10/Feb/2010
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti 1 - Giulesti

MesajTrimis: Sâm 18 Sep 2010 14:25:50    Titlul subiectului: 133590

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/S-a_dublat_tariful_la_abonamentul_la_metrou_0_337766487.html

"Metrorex a scumpit, începând de astăzi, prețurile cartelelor și abonamentelor de călătorie cu metroul. Cea mai mare creștere este la prețul abonamentului lunar care s-a dublat: de la 25 de lei a ajuns la 50 de lei.

Bucureștenii trebuie să scoată mai mulți bani din buzunar, începând de astăzi, pentru a circula cu metroul. Asta deoarece Metrorex a majorat tarifele pentru biletele și abonamentele pentru transportul public subteran.

Astfel, prețul unei cartele cu două călătorii, care până acum costa 2,5 lei este de 3 lei, prețul biletului cu zece călătorii a crescut de la 8 la 9 lei, iar prețul unui abonament de o zi s-a majorat de la 5 lei la 5,5 lei. Cea mai mare creștere este la tariful abonamentului lunar, care se dublează: de la 25 de lei ajunge la 50 de lei.

De asemenea, Metrorex a introdus trei tipuri noi de cartele: abonament săptămânal în valoare de 15 lei, cartela de weekend la 6 lei și abonamentul lunar de maximum 62 de călătorii care costă 27 de lei.
"

Am gasit raspunsul. Au dublat pretul. Ca in RRomania. Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bygy007



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 03/Ian/2024
Mesaje: 239
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 18 Sep 2010 21:51:50    Titlul subiectului: 133606

Cine a fost baiat destept si-a luat 3-4 abonamente si are nelimitat cu 25 lei pina in ianuarie, daca nu ma insel...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Sep 2010 10:58:50    Titlul subiectului: 133624

bygy007, ai pus punctul pe i, intr-adevar asa au facut multi, vineri dupa ce s-a anuntat scumpirea. Casierele erau cam mirate ca se cer cate 3-4 abonamente. Abonamentele vechi achizitionate vineri au valabilitate 31/01/2011.
Insa vineri nu au aflat multi de mutare, tocmai se anuntase cu cateva zile inainte ca nu vor exista scumpiri la 15.09. Ar fi meritat Metrorex o manevra de genul asta, sa-si ia majoritatea calatorilor cate 4 abonamente si sa ramana magaria lor fara mare efect pana in februarie 2011.
Acum ramane de vazut daca OPC-ul nu va avea un cuvant de spus la aceasta "miscare"... Pana la urma este o inselatorie, asa cum a fost acum vreo 12 ani transformarea peste noapte a multor trenuri accelerate in trenuri rapide la CFR, fara sa se modifice nimic la mersul lor, doar pretul biletelor s-a dublat...Din pacate nici pana in ziua de azi nu a luat nimeni nicio masura la CFR si majoritatea trenurilor sunt astazi "rapide".

Si pentru ca suntem la capitolul cartele, un articol de presa :

Cartelele de metrou vor putea fi plătite cu cardul
http://cotidianul.ro/124627-Cartelele_de_metrou_vor_putea_fi_platite_cu_cardul

Metrorex vrea să introducă sistemul de plată cu cardul a cartelelor de acces în metrou, valoarea estimativă a contractului fiind de 525.000 lei, fără TVA, a anunțat, joi, compania.
"Scopul procedurii de achiziție este încheierea unui acord-cadru cu o durată de 48 de luni și contractarea serviciilor aferente introducerii sistemului de plată prin POS, respectiv servicii de instalare și configurare a echipamentelor în locații, servicii de utilizare a echipamentelor POS, mentenanță, suport și helpdesk, precum și servicii de tranzacționare", se arată într-un comunicat al Metrorex.
Sistemul de plată prin POS va fi introdus inițial în 24 de casierii din stațiile de metrou cu cele mai multe abonamente lunare vândute, iar ulterior la cele 35 de automate care urmează să fie montate în stații în cursul anului 2011.
Acordul cadru prevede achiziția a minim 59 de terminale POS și maxim 200 de echipamente.
Finanțarea va fi asigurată din venituri proprii și de la bugetul de stat, iar ofertele vor fi deschise la 29 septembrie


Eu sunt curios pe unde iti vor da Pin-pad-ul (sau chiar intreg POS-ul la anumite terminale) sa tastezi PIN-ul, ca acum abia ai loc sa introduci banii prin orificile de la case/cabine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Sep 2010 15:09:39    Titlul subiectului: 133632

Ei (Metrorex) pretind ca ar avea aviz favorabil de la OPC pentru 'manevra' cu abonamentele.
Ramane de vazut ce va raspunde OPC-ul unui eventual calator 'suparat' care face reclamatie direct la ei...
Chestia cu Pin-pad-ul cred ca e usor de rezolvat, cu putina imaginatie gasesc ei un loc in exteriorul caseriei unde sa-l fixeze solid in buloane ca sa nu-l poata lua cineva de acolo nici cu sculele de descarcerare de la SMURD...
Din ce stiu eu este insa vorba de 'automate' de eliberare a cartelelor, deci niste dulapuri 'tonomat' ce se pot amplasa in afara casieriei, similare bancomatelor.
Sistemele pe care le-am vazut si eu prin strainatati asa erau si nu vad de ce la noi ar trebui sa fie 'altfel'...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Dum 19 Sep 2010 18:50:50    Titlul subiectului: 133638

Momentan nu prea ai cum sa faci reclamatie la OPC, pentru ca publice nu sunt facute si abonamentele de 50lei, cu trafic nelimitat, special ca sa aibe acoperire.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Sep 2010 19:32:59    Titlul subiectului: 133642

Exact asta este chestia foarte interesanta, ca daca vrei sa iei un abonament nelimitat, chiar si cu 50 RON nu ai cum... Shocked
Deci cine calatoreste mult cu metroul nu are decat sa ia abonament de 62 calatorii. Ramane de vazut care este totusi algoritmul cu care se pot consuma cele 62 calatorii... Daca este vorba de doar 2 calatorii/zi, atunci cei care calatoresc mult sunt prejudiciati. Daca cele 62 calatorii se consuma indiferent cate pe zi, atunci isi iau mai multe abonamente.
De fapt este impropriu sa denumesti aceasta cartela limitata abonament. Practic este o cartela de 62 calatorii si atat, chiar mai proasta decat cea de 10 calatorii de ex...Macar la cea de 10 calatorii stii exact in orice moment cate calatorii mai ai si poti sa le consumi intr-un interval mai mare de o luna..
Cei care au informatii legate de noua cartela sunt rugati sa le impartaseasca..
subway guru a scris:
Din ce stiu eu este insa vorba de 'automate' de eliberare a cartelelor, deci niste dulapuri 'tonomat' ce se pot amplasa in afara casieriei, similare bancomatelor.
Sistemele pe care le-am vazut si eu prin strainatati asa erau si nu vad de ce la noi ar trebui sa fie 'altfel'...
Sunt doua lucruri complet distincte plata cu POS si automatele de cartele la care poti plati si cu numerar si cu card. Dupa cum inteleg eu din articol intai se instaleaza POS-uri, iar ulterior se vor instala si acele automate de cartele. Vor fi 35 automate si intre 59 si 200 POS-uri, deci cred ca sunt lucruri distincte..
Desi nu m-as mira ca departamentul de comunicare Metrorex sa dea inca o "lovitura", vorbind despre ceva despre care nu stie cu ce se mananca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Sep 2010 20:06:22    Titlul subiectului: 133644

Poate vor fi POS-uri care nu necesita PIN-ul. Cât timp e vorba de tranzacții mici (până în 50 de lei) nu cred că s-ar pune problema de furturi sau fraude.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Dum 19 Sep 2010 20:18:06    Titlul subiectului: 133646

Nu exista POS fara PIN. Exista asa numitele POS touchless, dar care momentan nu prea exista la noi. Oricum nu e normal sa poti plati cu un card fara sa ti se ceara PIN-ul
Cu siguranta se vor monta POS-uri traditionale.

Cat despre automatele de cartele, ma indoiesc ca le vor folosi prea multi calatori, in mare parte datorita problemelor existente la cele de la CFR inc are s-au clonat carduri la plata, s-au furat PIN-uri etc.

Corect ar fi sa fie un sistem unic de taxare RATB - Metrorex , cu un singur abonament pentru ambele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Sep 2010 20:18:29    Titlul subiectului: 133647

E foarte posibil sa fie cum presupuneti voi.
Toata 'lucrarea' asta este exclusiv sub 'controlul' Metrorex fiind finantata exclusiv din 'fonduri proprii'.
Eu am o parere mai 'radicala': atata vreme cat nu trec si ei la 'contactless' tot ce ar face nu e decat o mica 'fusereala'...
bogdaneftimie a scris:
Corect ar fi sa fie un sistem unic de taxare RATB - Metrorex , cu un singur abonament pentru ambele.
Asa a si fost conceput 'sistemul integrat de taxare' pentru Bucuresti si asa s-au obtinut si fondurile de implementare de la BEI, un sistem bazat pe tehnologie de utima ora ce permite orice varianta si mai mult decat atat.
'Ancorarea' in trecut nu denota decat oarece 'interese' ca fiecare 'bordei' sa aiba alt obicei...tipic la noi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Sep 2010 20:48:02    Titlul subiectului: 133651

Ca au denumit alea cu 62 de calatorii, abonamente, sunt povesti de prostit calatorii; dupa logica lor ar fi trebuit sa fie si cele de 2 sau de 10 calatorii "abonament de x luni cu y (2/10) calatorii", ca si alea au o data de expirare, scrisa langa banda.

Sa vad acum cat injura studentii care mananca numai cartofi prajiti ca nu au bani de altceva, care daca fac transportul la facultate cu metroul nu o sa ii ajunga 62 de calatorii pe luna (la 13,5 lei, redus numai o data pe luna), si atunci trebuie sa mai supplimenteze cu inca 10 calatorii la 9 lei, pana se face luna (adica aproape i-ai dublat pretul cu care se acoperea la capitolul transport).

Si asta de ce? Pentru ca Metroul lui Rex este in pierdere, si daca ne uitam un pic unde sunt pierderile, iese imediat in fata contractul cu Alstom, semnat de un destept... Doar nu plateste el, ca platesc fraierii aia de jos, care merg cu metroul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Sep 2010 20:58:08    Titlul subiectului: 133653

bogdaneftimie a scris:
Nu exista POS fara PIN.
Te contrazic. Se poate face un acord cu banca și nu mai e nevoie decât de o semnătură, nu și de codul PIN. În Statele Unite majoritatea magazinelor vând cu POS-uri de genul ăsta, și de aici apar scandalurile cu copiii care fură cardurile părinților (fără a ști neapărat codul PIN).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Sep 2010 21:07:21    Titlul subiectului: 133656

Subscriu la ce spune Flo.
Am platit peste tot in lumea larga cu card romanesc, in Europa, Asia, America de Nord si de Sud si chiar si in Australia, fara nici un pin!!!
Doar in India mi-au cerut pin-ul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 20 Sep 2010 08:39:59    Titlul subiectului: 133673

Daca vorbim de dispozitive off-line (numite imprinter) nu se cere PIN pentru ca se suna la un centru de procesare carduri care ia legatura cu banca emitenta a cardului si se autorizeaza tranzactia. Cardul (obligatoriu embosat, adica avand numarul si numele detinatorului in relief, se imprima pe o chitanta si pe aceea se semneaza. Sistemul acesta offline este folosit pe scara larga in SUA (intr-un film era o secventa cu un homeless care avea un imprinter din asta intr-un buzunar de la haina...Smile)
La POS (care este un dispozitiv on-line) ar trebui sa ceara in mod obligatoriu PIN sau daca nu, macar un act de identitate si abia apoi semnatura. Deci in mod obligatoriu trebuie sa se faca identificarea detinatorului de card. Si PIN-ul este in general cel mai comun si mai sigur mod de verificare a detinatorului de card. Din cunostintele mele, in Romania regulile bancilor spun clar sa se foloseasca PIN-ul, inclusiv la cardurile cu CIP, unde pe chitanta scrie clar ca nu mai este nevoie de semnatura (desi unii te mai pun sa semnezi... Very Happy ).
O singura data in peste 10 ani de folosire a cardului nu mi s-a cerut PIN-ul, dar nici un act de identitate, ceea ce nu mi s-a parut in regula pentru ca acel card putea sa fie al altcuiva (inclusiv furat).
In functie de politica bancii poate exista un prag minim (de ex 50 sau 100 USD) pentru care nu se mai cere autorizarea tranzactiei de care banca emitenta, adica nu se mai verifica disponibilul din cont sau limita de credit.
PIN-ul este mai comod si pentru comercianti, el autentifica tranzactia. Daca nu se foloseste PIN-ul atunci raspunderea asupra verificarii celui care face tranzactia este a comerciantului. Si trebuie sa-ti ceara buletinul, sa se uite la poza, sa vada ca semeni cu cel din poza, apoi sa verifice semnatura cu cea de pe spatele cardului si alte chestii din astea. Daca i se pare ceva suspect ar trebui sa nu iti vanda marfa samd...
Inchipuiti-va un astfel de sistem la Cora/ Carrefour. Cat s-ar sta la casa...Si cati ar putea contesta ulterior tranzactia, ca nu au fost ei, ca nu este semnatura lor etc, de aceea in cazul in care nu se cere PIN-ul comerciantul are mult mai multe responsabilitati... Asa PIN-ul teoretic trebuie sa-l stii numai tu. Daca il divulgi altcuiva nu este vina comerciantului. Daca il scrii pe spatele cardului si pierzi cardul ...no comment.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Admin
Administrator/Moderator FORUM


Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 642

MesajTrimis: Lun 20 Sep 2010 10:24:32    Titlul subiectului: 133680

Discutiile despre carduri si PIN-uri se incheie aici, deja deviind prea mult din subiectul topicului. Chiar daca unii utilizatori nu au intalnit asa ceva, si in Romania se poate plati la POS cu cardul de debit fara sa ti se ceara PIN-ul, ci doar semnatura; e mai rar si doar la putini comercianti, dar se practica totusi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Mar 21 Sep 2010 13:32:05    Titlul subiectului: 133764

Comunicat Metrorex:

Începând cu data de 18 septembrie 2010 tarifele practicate de catre S.C. Metrorex S.A. la calatoria cu metroul sunt urmatoarele:...

- cartela de 2 calatorii: 3,00 lei
- cartela de 10 calatorii: 9,00 lei
- abonament lunar cu numar limitat de calatorii(62 de calatorii): 27,00 lei
- abonament de o zi: 5,50 lei
Dupa parcurgerea etapelor tehnice de tiparire si codificare, vor fi puse în circulatie alte trei tipuri de titluri de transport cu umatoarele tarife:
- abonament lunar cu numar nelimitat de calatorii: 50,00 lei
- abonament saptamanal cu numar nelimitat de calatorii: 15,00 lei
- cartela de weekend : 6,00 lei
Tarifele mentionate mai sus au fost ajustate cu indicele mediu de 108,12 %, la nivelul indicelui preturilor de consum aferent perioadei martie 2009 – iulie 2010 si contin TVA în cota de 24 %.
Ultima ajustare a tarifelor practicate de S.C. Metrorex S.A. a fost facuta în luna aprilie 2009.


Sursa: http://www.metrorex.ro/comunicate.html#com32
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ByOnu



Data înscrierii: 19/Mar/2010
Ultima vizita: 09/Noi/2023
Mesaje: 178
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 22 Sep 2010 06:22:26    Titlul subiectului: 133824

Despre cele de elevi/studenti nu se mentioneaza nimic?

Pana acum era 12,50 LEI pe luna, acum cat o sa fie, jumatate din cel nelimitat? (50 lei/2 = 25 lei?!?) Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 22 Sep 2010 07:40:18    Titlul subiectului: 133825

Elevi/studenti 13.5 RON/luna, adica jumatate din cel limitat de 62 calatorii.
Despre abonament redus cu numar nelimitat de calatorii nu am auzit..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Mie 22 Sep 2010 08:07:12    Titlul subiectului: 133827

Pentru studenti parca este 13,5 lei, dar cu numar de 62 calatorii.

Din ce se mentioneaza, pentru elevi si studenti nu va exista o posibilitate de abonament nelimitat. Momentan nici pentru ceilalti calatori, si un motiv este cel de a nu primi reclamatii intemeiate pentru procentul de scumpire (nu cum spun ei pentru a pregati aparatele si cartelele, pentru ca pana acum au functionat abonamentele nelimitate, acum de ce sa nu mai functioneze?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sveik



Data înscrierii: 10/Feb/2010
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti 1 - Giulesti

MesajTrimis: Mie 22 Sep 2010 09:48:36    Titlul subiectului: 133828

Pai bun, nu exista pentru studenti abonament redus nelimitat. Dar daca eu nu consum doar 2 calatorii/zi ce fac? Ma lasa sa mai cumpar unu?? Shocked

Desigur, doar in Romania se intampla asa ceva. Incompetenta la cel mai inalt nivel.

Le-am dat mail intrebandu-i daca exista abonament nelimitat pentru elevi/studenti sau daca pot cumpara mai multe "abonamente" limitate pe luna. Le admir prostia extrema de care dau dovada.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Mie 22 Sep 2010 10:29:29    Titlul subiectului: 133832

Dupa modul de acordare, as zice ca nu. Dreptul este de un singur abonament pe luna cu tarif redus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 22 Sep 2010 13:32:03    Titlul subiectului: 133834

Pai statul te subventioneaza sa mergi pana la scoala si inapoi...Restul te priveste... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ByOnu



Data înscrierii: 19/Mar/2010
Ultima vizita: 09/Noi/2023
Mesaje: 178
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 22 Sep 2010 13:49:12    Titlul subiectului: 133835

Confused pai... daca eu vreau sa fac mai mult de 2 calatorii/per zi inseamna ca pierd calatorii pentru zilele urmatoare.

Sa fac un calcul... Arrow
Deci un student (gen eu) foloseste metroul pentru scoala de doua ori pe zi (dus/intors). Asta inseamna 20 zile per luna ... 20 zile X 2 calatorii = 40 calatorii rezervate obligatorii (zilele depind de cum se nimereste in calendar) => imi mai raman 22 calatorii (cazul ideal). Nu stiu ce sa spun, personal NU imi ajung, deoarece mai am si alte treburi, nu ma pot limita doar la 20 de calatorii amarate.

Sper sa fie doar un zvon mincinos... Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 22 Sep 2010 15:32:10    Titlul subiectului: 133840

Hai sa fim totusi realisti...Modul in care s-a facut aceasta scumpire mascata de 100% este o mare magarie, mai bine o faceau etapizat si nu mai curgea atata cerneala.
Pe de alta parte sa mergi nelimitat o luna intreaga cu doar 12.5 RON la elevi/studenti (25 RON in cazul abonamentelor intregi) parca totusi era prea putin...Cu banii astia nu faci mare lucru, nu spun sa acoperi macar cat de cat din costurile calatoriilor.
Nu mai pun la socoteala ca, spre deosebire de RATB, unde daca schimbi autobuzul ai nevoie de un abonament pe cel putin 2 linii (daca nu pe toate), la metrou cu o singura validare ajungi oriunde (bineinteles, oriunde ajunge metroul...).
Ar trebui sa vedem si cat costa la altii un abonament pe o luna intreaga si abia apoi sa ne plangem atat. Nu cred ca 25 RON/luna este chiar un capat de tara pentru un elev/student daca mai avem si alte treburi in afara de scoala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sveik



Data înscrierii: 10/Feb/2010
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti 1 - Giulesti

MesajTrimis: Mie 22 Sep 2010 16:02:42    Titlul subiectului: 133842

Nimeni nu s-a plans ca va plati 25 lei. Ci doar de faptul ca vom fi obligati sa luam acel "abonament" limitat. Daca pot cumpara unul nelimitat, la jumatate de pret, nu ma deranjeaza!

Ei nu se gandesc ca unele facultati au cladiri rasfirate prin tot Bucurestiul. Sau BCU, sau cate si mai cate. Vorba lui ByOnu, folosesti 40 calatorii doar pentru scoala. Dar poate ai si alte treburi personale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bucsan



Data înscrierii: 14/Noi/2009
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 138
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 22 Sep 2010 18:05:05    Titlul subiectului: 133844

Nu pot face o comparație, pentru că la München, de exemplu, același abonament este valabil pentru autobuze, tramvaie, metrou (u-bahn) și trenul suburban (s-bahn), nu pot face o comparație nici ca nivel de viață. Plata se face în funcție de zonele de transport, numite inele. Cu cât mergi mai spre exteriorul orașului, tariful este mai mare. Dar, informativ, un abonament cu reducere pentru elevi și studenți pentru o lună, costă, în funcție de zonă, între 31,40 euro și 73,40 euro. Am menționat, cu reducere. Am uitat, elevi și studenți numai de la școli și facultăți publice (de stat).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Următoare
Pagina 4 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community