Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Accidente, incidente, avarii ...
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 43, 44, 45  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bogdan71



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2019
Mesaje: 234
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Vin 28 Oct 2005 13:35:26    Titlul subiectului: 55555 55377

1) Dimineață am mers personal cu V2A #4048 pe linia 27. Deci, încă nu este la URAC. La stația Rm. Sărat, o babă s-a aruncat să urce pe ușa a patra tocmai cînd tramvaiul da să plece - stătuse omul ceva în stație. Consecința: baba s-a urcat după ceva țipete (susținute și de țoapele și țopeții din jur), dar un sfert din ușă a refuzat să se mai închidă. După 100 de metri, vatmanul a oprit între stații și a încercat să-l repare. Fără succes. Omul a luat traversa scării de acces și a blocat ușa (ca să nu riște să rămînă de tot fără ea). Așa că #4048 a rămas în 3 uși...cel puțin deocamdată.
2) Ieri seară, vagonul V3A #331 de pe linia 15 staționa în stația Fizicienilor (sensul spre Piața Titan) de mai bine de 10 minute fără să se miște. Lume strînsă ca la urs. Eu am crezut că a mai călcat vreun pieton indisciplinat care s-a încumetat să treacă prin față, deși există trecere la 50 metri (care trecere are foarte multe probleme din cauza "verdelui clipitor" de viraj dreapta de pe Fizicienilor pe Camil Ressu). M-am înșelat însă...după cele 10 minute, tramvaiul a dat înapoi vreo 30 de metri, urmat de...un taxi! Ce naiba o fi căutat cretinul ăla de șofer pe acolo (intrase deja pe porțiunea "ferată" a liniei) - numai Cel de Sus, în mila lui imensă, poate desluși. Ieri a fost oricum o zi neagră în zonă: numai eu am văzut alte trei tamponări - două dimineață și a treia pe la ora 18.15, cînd m-am întors acasă. Concluzia este că șoferii bucureșteni nu merită "verde clipitor" pentru viraj dreapta. Nu știu să îl folosească.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Mar 01 Noi 2005 20:02:17    Titlul subiectului: 55395

bogdan71 a scris:
...după cele 10 minute, tramvaiul a dat înapoi vreo 30 de metri, urmat de...un taxi !!! Ce naiba o fi căutat cretinul ăla de șofer pe acolo(intrase deja pe porțiunea "ferată" a liniei) - numai Cel de Sus, în mila lui imensă, poate desluși.
Eu am vazut un BMW la Crangasi ca a luat-o prin statia de tramvai, a continuat sa mearga pana n'a mai avut pe ce. Soferului i-a zburat telefonul mobil din mana :
bogdan71 a scris:
...șoferii bucureșteni nu merită "verde clipitor" pentru viraj dreapta. Nu știu să îl folosească.
Nici iesenii nu prea stiu, iar acolo au si pentru inainte, in unele intersectii in "T". Cei cu verde intermitent nu opresc nici la pietoni, iar cum se trece pe rosu acolo n'am vazut nici in Bucuresti. Cel putin aici se mai asigura soferul, acorda prioritate la pietoni si masinile cu verde, claxoneaza sa nu se aseze politistul in fata lui si trece. Incercati sa conduceti masina in Duminica de Paste, pe 25 decembrie sau 1 ianuarie, sa vedeti atunci ce frumos se merge, in afara de cativa taximetristi care trec pe rosu ca stiu ca nu-i vede nimeni. In restul anului, dezastru. Acum inteleg de ce iau soferii si vatmanii RATB peste 1000 lei (noi) salariu. Dupa o zi de condus, te saturi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Vin 18 Noi 2005 20:25:17    Titlul subiectului: Accidente, incidente, avarii ... 2744

L-am revazut astazi pe 1219. Isi mai aminteste cineva de accidentul lui Sterian? Acesta e autobuzul in care a intrat Sterian si care (autobuzul) apoi a lovit o masina de pe contrasens. Are cineva vreo poza cu el ?
Sterian a intrat in fata la Ik260 care l-a lovit si l-a aruncat in 1219. Motivul pentru care 1219 a intrat pe contrasens nu prea il inteleg. Oricum, avea si viteza foarte mare.

1219 avea cel putin 80 km/h. Altfel cum sa-mi explic ca a lovit frontal o masina cu remorca si a impins-o 40-50m pana in zidul unei cladiri?
Acum s'a dus si Sterian si cei din masina, Dumnezeu sa-i ierte, dar atunci s'au vehiculat o serie de variante, inclusiv o posibila defectiune sau viciu de fabricatie al De Simonului. Parerea mea e ca soferul autobuzului a gresit incercand sa evite o masina intrand in alta.

Cred ca soferul n'a intrat la racoare, RATB are avocati buni.
Spatiu mult era la ora aceea pe bulevard, numai bun pentru o cursa de autobuze. Dar cele cu cutie manuala sunt mai bune la asa ceva.

L-am vazut pe 1219 chiar dupa ce a fost reparat. Era in zona hotelului Dorobanti si nu avea numarul scris in fata si era remorcat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
NOA
Vizitator






MesajTrimis: Lun 21 Noi 2005 22:35:55    Titlul subiectului: 3184

Judecand dupa desenul din ziarul de atunci, rezulta ca unul din cele doua autobuze care rulau cu viteza excesiva (si, care, conform celor spuse de un politist, nu aveau ce cauta acolo la ora respectiva) a lovit in masina cantaretului, determinand-o sa ricoseze in alte masini. Sigur, si masina cantaretului avea viteza, dar si Simonul mergea repede. Totusi, e putin probabil ca un de Simon sa atinga 80 de kilometri pe ora. Ikarusul 260 da.
Sus
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 22 Noi 2005 01:18:25    Titlul subiectului: 3204

E...se pot scoate limitatoarele de viteză (dacă există)...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 22 Noi 2005 16:19:23    Titlul subiectului: 3319

Tom a scris:
L-am revazut astazi pe 1219. Isi mai aminteste cineva de accidentul lui Sterian? Acesta e autobuzul in care a intrat Sterian si care (autobuzul) apoi a lovit o masina de pe contrasens. Are cineva vreo poza cu el ?
Vineeee!
Acum o mica treaba: nu va hazardati in a specula ca unul sau altul dintre autobuze poate sau nu poate atinge o viteza sau alta. Fiindca nu toate vehiculele si motoarele sunt la fel. Si cand spun asta, am in vedere ce mi-a spus soferul unui Ikarus 260, la Ghencea, despre propriul autobuz, folosit intens pentru niste curse speciale, de muncitori care lucrau cu sau pentru RATB. Motorul original isi facuse norma iar omul se "descurcase" si-si pusese un motor de belea. Si impreuna cu motorul schimbase si cutia de viteze, pentru una cu mai multe trepte. Iar autobuzul in cauza umbla si acum...



1219-268-001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  116.43 kb
 Vizualizat:  de 46705 ori

1219-268-001.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Joi 24 Noi 2005 12:29:52    Titlul subiectului: 3676

La Bucuresti, un sofer de troleibuz de la Bucurestii Noi a facut un infart, dar a reusit sa aduca troleibuzul pana in fata depoului. Soferul nu a mai putut fi salvat.
Am vazut Tatra deraiata pe fosta linie 42 intre Crangasi si Ciurel, pe o portiune transformata, inainte de celebrul metrou 41.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 24 Noi 2005 12:53:42    Titlul subiectului: 3680

Prin 2002 a fost un caz de infarct și la un sofer de autobuze. Un șofer de pe un Ik260 pe linia 102 a făcut infarct pe Str. C-tin. Brâncuși (mergea spre Bd. Basarabiei)....Autobuzul a intrat pe trotuar unde s-a oprit în niște mașini parcate. Șoferul a murit pe loc (din cauza infarctului), în rest nu au fost victime.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tudor
Vizitator






MesajTrimis: Sâm 03 Dec 2005 23:00:33    Titlul subiectului: 5215

Tom a scris:
Am vazut Tatra deraiata pe fosta linie 42 intre Crangasi si Ciurel, pe o portiune transformata, inainte de celebrul metrou 41.
S-a intamplat din cauza starii precare a liniei pe vremea aia pe acel tronson. EP deraiau acolo in prostie, V2A si V3A, la fel. Cand au facut reperatia si transformarea in 2002 au refacut si schimbat sina. E un caz izolat. Dar altfel sunt stabile T4*. Alt fenomen de deraiere a mai avut loc in Crangasi (in 1992) langa statia pod Grant (langa Ceahlau) unde a deraiat datorita faptului ca a lovit un ARO. Vagonul fata a sarit un pic cu boghiul fata de pe linie. Insa AROul era distrus total.

La DAC am vazut si o scara desprinsa, iar pe acolo vedeai carosabilul. S-a desprins in timp ce autobuzul rula. La usa 2. Deci daca se intampla sa cada careva pe acolo RATB o patea. Ma refer la tabla aia moarta ce reprezinta prima treapta. Pe linia 139 era aceasta crima de autobuz.
Sus
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 27 Ian 2006 21:23:09    Titlul subiectului: incidente bz 14100

În 2 minute am avut ocazia să fotografiez 2 tramvaie defecte în București!
Încep cu un V3A-93, pe linia 41, la ieșirea din capăt. Vagonul a stat acolo vreo 5 minute, timp în care vatmanul a coborât pantograful și a meșterit ceva pe la primul boghiu. Apoi, tramvaiul a plecat pe roțile lui, cu călători înăuntru și și-a văzut de traseu... și apoi au plecat și celelalte 3 tramvaie care au suferit întârzieri din cauza ,,evenimentului".

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 27 Ian 2006 21:28:12    Titlul subiectului: 14101

La vreo câțiva metri în spatele V3A-93-ului, pe o altă linie, se afla un cuplu de Tatre...care și el pățise ceva. Observați că pantigraful de la primul vagon este jos și un om meșterește ceva la primul boghiu.

Și, apoi, un al 2lea individ își dă geaca jos și se bagă... sub tramvai!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 27 Ian 2006 21:46:27    Titlul subiectului: De ce se strică troleibuzele? 14104

Se mai întâmplă să se strice și troleibuze...
Pe 25.01.2006, Rocar Autodromo #7460 mergea pe Bd. Eroilor Sanitari, sensul spre P-ța. Rosetti. La stația de la P-ța. Operei, șoferul troleibuzului, care era foarte înclinat pe stânga (troleibuzul...nu șoferul Very Happy), dă jos toți călătorii, coboară captatoarele și se apucă să facă ceva pe sub vehicul.
Troleibuzul își revine brusc.

M-am dus mai aproape și, folosindu-mă de zoom, am văzut ce făcuse șoferul!

Aprinsese un ziar și îl freca pe sub troleu!!!!!!!!!!

Apoi, troleibuzul a plecat din stație(fără călători).

Și a lut-o prin Str. Elefterie, stradă pe care se află rețea, dar nu circulă troleibuze. Pe acolo se întorceau troleibuzele pe vremea când era capăt de troleibuze la P-ța. Operei. Strada iese în P-ța. Eroilor, deci troleibuzul, practic, a întors și a luat-o spre depou.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
TsE



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 02/Oct/2019
Mesaje: 44
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Sâm 28 Ian 2006 13:35:03    Titlul subiectului: 1111111 14200

Cred ca a inghetat condensul din instalatia de aer comprimat.
Decantorul trebuie sa fie mai jos decat instalatia propriu zisa.
Probabil ca italienii n-au fost prea atenti cu acest circuit pneumatic, ca la ei nu prea este asa de frig.
Soferul a incalzit putin instalatia sa poata circula aer pina la puntea fata, si apoi s-a retras. Ca daca se strica ceva, nu au cu ce sa inlocuiasca.
La caroseriile cu podea joasa nu ramane loc sa asigure decantorului "altitudinea cea mai mica".
Probabil ca la panta de la Academia Militara s-a scurs condensul dintr-o zona incalzita, in fata, pe o conducta inghetata, unde a facut dop.
Parca la Irisbus Agora au mai multe decantoare, sa evite acest fenomen.
Decantoarele sunt prevazute cu rezistenta de incalzire.
Autodromo - caroserie este italiana si partea electrica germana. Partea de aer comprimat tine de italieni, deci.

_________________
TsE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
alin



Data înscrierii: 09/Noi/2005
Ultima vizita: 19/Noi/2017
Mesaje: 176
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm 28 Ian 2006 13:49:02    Titlul subiectului: 14202

TsE a scris:
Cred ca a inghetat condensul din instalatia de aer comprimat.
Perfect adevarat! La noi in Brasov iarna cand era mai frig intalneai foarte des troleibuze care sa ramana din senin blocate in mijlocul strazii. Soferii aprindeau o feshtila cu care incalzeau supapele de aer de la sistemul de franare (frana de parcare la autocamioane, autobuze si troleibuze este actionata de aer) si troleibuzul isi revenea . Acum nu se mai intampla asa ceva in schimb se poate simti in interior in dreptul usilor mirosul de alcool, introdus in instalatia de aer pt a preveni formarea dopurilor de gheata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Dum 12 Feb 2006 20:02:02    Titlul subiectului: 58358

Vineri seara am vazut pe bd. Octavian Goga un Rathgeber care mergea agale spre depou.. era destul de cocosat, aplecat spre fata... cand a ajuns mai aproape, am vazut ca boghiul doi era pus pe un truc temporar si nu "tragea", ci doar boghiul fata asigura tractiunea... trucul respectiv avea opt roti in total (cate 4 pe fiecare parte)... mergea destul de repede in linie dreapta (estimez 25-30 km/h), dar la macazul de la posta Vitan a incetinit mult.. si era urmat de o masina de interventii "just in case"... plus de vreo alte trei tramvaie facute coada...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mihai565



Data înscrierii: 19/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Apr/2015
Mesaje: 61
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 06 Mar 2006 18:06:20    Titlul subiectului: 58951

Interesant....


RF_fun.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  40.44 kb
 Vizualizat:  de 45117 ori

RF_fun.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Mie 08 Mar 2006 15:16:47    Titlul subiectului: Accidente, incidente ... 59000

Romania Libera
Accident pe Soseaua Petricani
Un barbat, agatat de tramvai langa statia Strand Tei
Miercuri 08 Martie 2006

Un barbat care traversa ieri, in jurul orei 10.20, sinele de tramvai din dreptul statiei Strand Tei, langa Sos. Petricani, a fost accidentat de un vagon si ranit grav la fata. Conform agentului-sef Emil Nastase, de la Brigada de Politie Rutiera, victima a fost agatata in dreptul usii a doua fata, in apropiere existand insa un semn de trecere de pietoni.
"Pana in acest moment, nu se stie cu exactitate cui ii apartine vina producerii accidentului. S-a intocmit un dosar ce va fi inaintat catre Departamentul de Cercetari Penale, urmand sa se stabileasca circumstantele evenimentului. Barbatul ranit a fost transportat la Spitalul de Urgenta Floreasca, unde a beneficiat de ingrijiri medicale imediate", a mai spus agentul-sef Emil Nastase.

__________________________________________________________
Imi aduc aminte de niste accidente nasoale la inceputul anilor '90...
Era vorba despre tramvaiul 35 (Tatre) care intorcea pe atunci la Sura Mare. La curba stanga de pe Viilor pe Dr. Istrate s-au intamplat mai multe accidente similare: tramvaiul fiind supraaglomerat cam pleca cu usile deschise, in curba vatmanul nu vedea ce se intampla in vagonul 2... unii oameni au ajuns sub roti.. si imi aduc aminte de 2 reportaje cu accidente in acelasi loc si cu acelasi tip de vagoane...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tudor
Vizitator






MesajTrimis: Sâm 25 Mar 2006 18:11:37    Titlul subiectului: 59285

Autobuzul 1004, posibil pe linia 178, a facut acum cateva minute un accident, intrand intr-o alimentara parasita langa Orhideea. Se pare ca soferului i s-a facut rau si a lesinat.
Nimeni nu a fost ranit.
Sus
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 25 Mar 2006 18:19:26    Titlul subiectului: 59286

Cred ca acesta este, l-am fotografiat din cauza unui incident la Lujerului, era insotit de 2 masini de interventie si mergea incet. Incidentul s-a produs din cauza unui pieton care a alergat sa il bata pe sofer pentru ca a claxonat ca sa nu stea la semafor, puteti vedea bataia in poza.


RF_Image001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  41.17 kb
 Vizualizat:  de 48606 ori

RF_Image001.jpg



RF_Image002.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  33.77 kb
 Vizualizat:  de 48604 ori

RF_Image002.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 27 Mar 2006 11:43:25    Titlul subiectului: 59328

tudor a scris:
Autobuzul 1004, posibil pe linia 178, a facut acum cateva minute un accident, intrand intr-o alimentara parasita langa Orhideea. Se pare ca soferului i s-a facut rau si a lesinat.
Nimeni nu a fost ranit.



RF_simon2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  48.19 kb
 Vizualizat:  de 45933 ori

RF_simon2.jpg



RF_simon1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  43.67 kb
 Vizualizat:  de 45933 ori

RF_simon1.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 04 Apr 2006 17:21:01    Titlul subiectului: incidente 59603

Ceva interesant, să va zic cum am ajuns la 13 Septembrie: De la Ghencea am luat... 35-ul! Am mers apoi la intersecția Timișoara/Vasile Milea, unde o dispeceră le spunea vatmanilor de 35 care venau dinspre Ghencea spre Gară ca la întoarcere să o ia normal... oare ce s-o fi întâmplat de au fost deviate? Deasemenea, am văzut 8 venind dinspre Gara Basarab...iar când am văzut dispecera au venit 3 8-uri și ambele 47-uri dinspre Militari spre Răzoare, toate pline cu călători.


33583333-035-001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  89.17 kb
 Vizualizat:  de 45429 ori

33583333-035-001.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 05 Apr 2006 17:19:41    Titlul subiectului: 2509 cu pantograf rupt 59670

Astazi 5 aprilie pe la ora 16 in intersectia de la Apaca (metrou Politehnica) tramvaiul Rathgeber 2509 si-a agatat pantograful de un fir perpendicular pe firul sau de contact, lucru ce a dus la smulgerea partiala de pe acoperis a suportului ce tine pantograful (click pe orice poza mica pentru varianta mare):

Au aparut pe rand 3 masini de interventii; oamenii s-au urcat pe acoperis pentru a indrepta suportul pantografului

Dupa cateva minute tramvaiul a fost impins de un V3A pana dupa intersectie pentru a elibera traficul; un detaliu cu pantograful dupa indreptare:

In fine apare 'Ivan', un camion mare de remorcari, care va pleca cu tramvaiul dupa el spre Grozavesti:

Totul a durat cam 30 de minute; au sosit 4 masini de interventii - cele 3 care se vad in poze plus B 45 YCV. Traficul de tramvaie spre Razoare nu a fost afectat; pe sensul perpendicular troleibuzele au mers dinspre Leul spre Lujerului dar nu spre Bd. Timisoara si n-au mers deloc dinspre Lujerului spre Leul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 05 Apr 2006 17:38:02    Titlul subiectului: Incident cu masina parcata pe linia tramvaiului 42 59672

Joi 31 martie cam pe la pranz am luat tramvaiul 42 de la Piata Presei spre Clabucet. Dupa doua statii, in dreptul unei intrari la Romexpo, un nene tare istetz parcase pe linia de tramvai.
Pana cand a reaparut sa-si recupereze masina am stat vreo 30 de minute, timp in care am stat la taifas cu vatmanita, o femeie foarte amabila care lucra la RATB de 28 sau 29 de ani, dintre care ultimii 3-4 doar pe 42.
Mi-a zis ca in astfel de cazuri ea suna la un dispecerat unde exista o echipa specializata in astfel de incidente. Ei sosesc, noteaza numarul masinii si apoi amendeaza proprietarul cu suma de 80 de lei noi PE MINUT. Presupun ca femeia stia bine pentru ca mi-a zis ca mai patise la fel cu 3 zile inainte, cand a stat o ora si zece degeaba din acelasi motiv; la cele 30 de minute cat am stat deci firma proprietara a masinii (allnet.ro) ar trebui sa scoata 2400 de lei (adica 800$!)
Intr-adevar echipa respectiva a aparut dupa vreo 20 de minute si imediat dupa ei a venit si Politia Rutiera:
Breakul albastru este cu echipa ce noteaza contraventiile si da amenzile; se vede omul ce noteaza numarul masinii. Interesant e ca breakul nu are nici un insemn RATB, cu exceptia unui mic numar intern pe structura alba din spate. In poza a doua apar toti actorii: Breakul RATB s-a mutat mai in fata ca sa faca loc tramvaiului, soferul inteligent a aparut si el si e in masina, B39MOP e Politia (tot fara insemne!) care probabil ii scrie o dedicatie.
Per total mecanismul mi s-a parut bine pus la punct si rezonabil de operativ. Datorita intarzierii de 30min tramvaiul a intors la Clabucet deci a facut o mini-cursa Piata Presei - Clabucet - Piata Presei.



11.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.57 kb
 Vizualizat:  de 45391 ori

11.jpg



12.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.53 kb
 Vizualizat:  de 45391 ori

12.jpg



13.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  79.87 kb
 Vizualizat:  de 45391 ori

13.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
blood13



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2018
Mesaje: 110
Locație: Iasi

MesajTrimis: Dum 23 Apr 2006 23:25:20    Titlul subiectului: 60038

Am vazut in fuga un reportaj la ProTV:
Duminica (24.04) dimineata un autobuz Rocar De Simon (1189) a fost lovit frontal de o Dacie. Pagube mici la autobuz, dar dacia sifonata tare.

_________________
Tiberiu Sufitchi
http://iasi.stfp.net | http://myaviation.net/?uid=9398
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Dum 23 Apr 2006 23:57:02    Titlul subiectului: 60040

S'a mai intamplat. 1063 a lovit un Mercedes cu straini care a trecut pe rosu. Tot la fel a fost rezultatul.
Isi mai aminteste cineva de accidentul lui 1063 la intersectia strazii Mircea Vulcanescu cu Popa Tatu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 43, 44, 45  Următoare
Pagina 1 din 45

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community