Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Pareri personale despre taxiuri
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Taxiuri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 27 Ian 2011 21:05:20    Titlul subiectului: 139222

O metoda de a lua taxiul de la aeroportul Otopeni (Henri Coanda), fara sa va stresati sa chemati la telefon un taxi (fiindca acum nu mai au voie sa opreasca la parcare, trebuie sa mergeti la Ceas) sau sa fiti stresati de "rechinii" de la terminalul Sosiri. Cand sositi cu avionul si vreti sa luati un taxi, dupa ce va recuperati bagajul de pe banda si iesiti in sala de la Sosiri, faceti dreapta, mergeti pe coridorul de legatura cu terminalul Plecari, iesiti afara si acolo vin destul de des taxiuri cu clienti, majoritatea soferilor nu se supara sa plece inapoi in Bucuresti cu masina plina. Eu asa fac cand sosesc la Otopeni, daca vreau sa iau taxiul.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
joitalucian



Data înscrierii: 03/Feb/2011
Ultima vizita: 16/Iun/2012
Mesaje: 2
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 08 Feb 2011 22:07:15    Titlul subiectului: 139676

guest a scris:
Ca o parere strict personala, in Bucuresti cele mai bune firme, ca raport calitate-pret sunt: Cristaxi, Confort Taxi (desprinsa din Cristaxi), taxi Occident (la un moment dat avea cel mai mic pret din Bucuresti), TAXI 2000.
Asa-i, si credeti-ma ca sunt un neutru, firmele mari se respecta si daca faci sesizare iti dau nr de inregistrare la ea ca la carte...feriti-va de particulari ca-s niste jegosi fara pereche...unii au un tupeu, iti cer o suma ca nu e in drumu lor spre casa...Cristaxi si Confort sunt foarte corecti...ma rog, or exista si exceptii!
_________________
Fotograf nunta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 30 Iul 2011 23:09:18    Titlul subiectului: 146884

O parere foarte proasta. Ar trebui sa se dea o lege sa fie obligate sa faca si curse scrte si foarte scurte, mai ales pe vreme nefavorabila. Eu o data am fost in Bucuresti si m-a prins ploaia si am vrut sa iau un taxi, dar nu m-a acceptat, ca cica e prea scurta cursa intre Casa Studentilor si Statia de metrou Eroii Revolutiei, unde vroiam eu sa ajung.
Am ajuns pe jos la metrou ciuciulete fiindca in zona nu aveam de unde sa cumpar cartela RATB si distnta era doar o statie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 25 Dec 2011 23:27:40    Titlul subiectului: 151384

Surpriza azi! La ora 7 seara am avut nevoie de un taxi, pentru bunica mea, am sunat la dispecerat la patru firme: Crisstaxi, Confort, Taxi 2000, Speed Taxi si nu a raspuns nimeni, atat la numarul fix cat si la numarul mobil. Doar la a cincea incercare la Leone a raspuns cineva, dar dupa ce mi-a bagat reclame 5 minute mi-a spus ca nu este nimeni in zona!
Cum am iesit afara, am oprit un taxi la circa 1 minut. Spre surpriza mea erau multe taxiuri de la firmele mai sus amintite pe la intersectia Mosilor cu Eminescu sau Iancului!
Bag de seama ca dispecerii au intrat in concediu de sarbatori!

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 28 Dec 2011 00:34:42    Titlul subiectului: 151437

Se pare ca dispeceratele erau suprasolicitate, acesta fiind motivul pentru care nu raspundeau la telefoane !
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Apr 2012 21:56:30    Titlul subiectului: 155019

Aceeasi problema! Azi am vrut sa chem un taxi la telefon ... ia dispecerele de unde nu-s. La SpeedTaxi de exemplu am incercat mult si bine sa sun si nimic. Am iesit afara, dupa numai un minut opresc la strada un taxi. De la ce firma credeti ca era? De la SpeedTaxi Laughing
Ceva mai sus la intersectia dintre Dacia si Calea Mosilor, am vazut cateva masini in asteptare de clienti de la firma ... SpeedTaxi Laughing
Asa ca nu mai inteleg nimic. Desi este una dintre firmele cu unul dintre cele mai mari parcuri auto din capitala (peste 1300 de masini din cate am inteles), desi au sase frecvente, totusi cand sunt sarbatori legale nu prea reusesti sa dai de dispecere la telefon !

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costy92



Data înscrierii: 01/Sep/2010
Ultima vizita: 25/Dec/2022
Mesaje: 109
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Apr 2012 22:09:13    Titlul subiectului: 155021

Multi au avut zi libera (zic eu).
La Gara de Nord la ora 17:00 erau doar 3 taxiuri, in rest pustiu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Apr 2012 22:14:44    Titlul subiectului: 155022

Tot la capitolul taxiuri, se pare ca se fura la greu statiile de emisie-receptie! Soferul cu care am fost imi spunea ca ieri ii fusese furata statia, cand parcase la Kaufland-ul de la Sebastian!
Se pare ca Dacia Logan se poate deschide destul de usor! O asemenea statie costa undeva la 1000 RON! Eu eram curios ce pot face hotii statia. Raspunsul a fost simplu ... o vand la alti taximetristi cu 150-200 RON !

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 21 Apr 2013 21:40:05    Titlul subiectului: 164151

In Craiova, daca sunteti trei persoane, atunci este mai rentabil sa mergi cu taxiul. Un bilet de autobuz sau tramvai coste 2 RON. Daca mergi de la gara in centru te costa in jur de 6 RON si taxiul te lasa unde vrei. Nu am mai vazut celebrele Tico pe post de taxi, sunt insa multe matizuri care fac taximetrie. Pretul unui kilometru este de 1,49 RON, cu 10 bani mai mult decat in Bucuresti.


Craiova, aprilie, 2013 003.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  91.85 kb
 Vizualizat:  de 12635 ori

Craiova, aprilie, 2013 003.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Apr 2013 07:10:17    Titlul subiectului: 164155

Cele mai potrivite pentru taxiuri par a fi loganurile, sunt destul de incapatoare si Fiat Albea.

La Slobozia pretul pe km este de 1,39 lei, si am negociat pentru 5 insi sa ne duca la Ciulnita la gara si ne-a luat 35 lei fara aparat, sambata la prinz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Taxiuri Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community