Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Standard pentru nume fisiere

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Dum 19 Noi 2017 19:30:27    Titlul subiectului: Standard pentru nume fisiere 192441

Catalin (cred) a inceput standardul curent al pozelor, in still xxxx-yyy-zzz unde x e numarul de parc, y traseul, z ordinea.

E bun standardul insa nu este centrat in jurul vehicolului, pentru a vedea progresia in timp.

Asa ca m-am gandit sa numesc fisierele ceva mai complex, sa includa mai multe informatii, inclusiv numerele de parc ale altor mijloace din poza (gen in fundal).

Nr Parc - evident primul lucru

Data - in stil yyyymmdd pentru a putea fi sortat in windows dupa nume. In cazul in care nu se stie decat gen anul 1991, va fi 19910000. Sunt cateva exceptii cand stiu de ex. ca poza este intre 19910101 si 19910103, si trebuie sa vad cum sa-l bag intre, pentru a mentine ordinea dar si pentru a clarifica ca data este dedusa.

Ordin - un nume in cazul in care sunt mai multe poze in aceiasi zi, cum sunt pozele step by step, sau cand vine si trece masina.

Alte vehicule - aici ma gandesc sa fie o liste cu TOT ce apare in poze, de la stanga la dreapta, gen (788, 890, unk, 901) unde unk vine de la "unknown" adica nu se vede clar sau nu se poate identifica. Chiar daca se repeta numarul de parc de la inceput, ordinea in care apar in poze e important. Lasa ca dand un search pe hard disk o sa apara si aceste fisiere. (Sunt multe poze in care masina nu apare in prim plan)

Traseu - evident, pentru ca sunt cei care sunt interesati si de traseu.

Cod - este un cod de 4 pozitii pentru a identifica ce fel de poza. Exemply orig- pentru poze cand masina inca era noua si in culori originale. Nu o voi pune decat pentru poze din anii 90 si inainte, ca nu are rost pentru Citaro, unde sunt mii de poze cu ele noi. BWBW pentru poze alb negru, SCAN-pentru poze din brosuri, TECH- pentru poze cu detalii tehnice. Voi crea categorii cum apar in sortare, si eventual daca ne putem stabili la catergorii, vor fi publicate aici.

Autor - un cod de 3 litere sau cifre pentru autorul poze, unde iarasi se va mentine o lista cu numele complet pentru fiecare cod, gen coduri de aeroporturi.

Serie - inca nu sunt sigur, dar daca fac parte pozele dintr-o serie, adica o vizita la un depou. Asa se pot identifica, chiar daca sunt puse in fisiere diferite dupa model etc.

Firma - pentru cele care nu sunt evidente, gent RATB, RATT, CTP etc. Exemplu e Mondotrans care avea multe 117UDuri, va avea un cod de 3 litere si el. Pentru firme mici nu cred ca va fi necesari, pentru ca pot fi mentionate in comentarii (vezi mai jos)

Comentarii - unde apar alte chestii relevante, gen locatia, ce strada, sau ora. Nu vreau sa fie prea mult totusi.

Renumerotarea asta va dura destul de mult timp, dar va crea o baza de date usor de sortat, mai ales pentru scopul recrearii istoriei Autobuzul, si a tramvaielor (desi acolo sunt multe gauri).


Nu vreau sa impun asta ca va consuma timp, insa sugestii sau idei ma vor ajuta pe mine.

Ce ziceti?

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1949
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Lun 20 Noi 2017 18:07:21    Titlul subiectului: 192453

Ideea dumneavoastra nu este prea rea , dar , denumirile rezulate ar fi in unele cazuri mult prea lungi. Pentru pozele mele , la inceput scriam doar numarul de parc al vehiculului din imagine (si al remorcii la tramvaie) Acum avand poze din mai multe orase , numesc fisirele sub forma: acronimul regiei de transport de care apartine si numarul de parc de exemplu OTL 1-101 pentru tramvaiul apartinand regiei de transport din Oradea si remorca acestuia. Daca am mai multe imagini ale aceluiasi vehicul , scriu pe langa acronim si numarul de parc , inca un numar , astfel pentru prima poza din fata voi avea OTL 1-101 1 , pentru cea din spate sau dintr-o alta zi voi avea OTL 1-101 2 si tot asa...Pe mine data si locul in in care am facut fotografiile nu ma prea intereseaza , sau daca vreau sa le aflu intru pe forum pentru a cauta , pentru ca de obicei scriu in descrierea principala locul aproximativ si ziua.
Pentru operatorii privati nu am un standard pentru moment , la unele fisiere am lasat numele dat de camera , la altele am scris numarul de inamtriculare, iar la altele marca vehiculului.
Daca doriti sa aplicati aceste denumiri pentru arhiva dumneavoastra de poze cu DAC-uri , atunci as zice sa folositi si codificari cum ar fi data in care a fost facuta poza , locatia , autorul etc.

_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Sâm 25 Noi 2017 17:47:08    Titlul subiectului: 192517

Da, numele de poze cresc in lungime, (si in timp, pentru ca dureaza redenumirile).

Deocamdata am ajuns la asta:

Nr Parc
An (yyyymmdd)
Ordin (pentru mai multe poze al aceluiasi vehicul la aceiasi data)
Autor (cu cod de 3 litere)

Mai am alte categorii pentru poze unde este cazul

Alte masini (dupa Ordin, in care apar TOATE masinile in poza, inclusiv ce in prim plan, de la stg la dreapta, cu "unk" pentru cele neclare)
Traseu (cand se vede, desi nu stiu cat de important e pentru ce vreau eu sa fac, dar multora le pasa pe pun drept, ca si eu am nostalgii cu traseele cu care am circulat)
Foste numere
etc.

Eu le pun in fisiere dupa Marca/Model/Submodel/Oras sau Regie, unde Privatii sunt intr-un fisier singur, cu exceptia firmelor mari gen Mondotrans, Condreanu etc.

Inca nu m-am apuc de sortare....ca sunt peste 100k de poze... Shocked

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community