Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Graffiti si vandalizare
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 16 Noi 2015 13:56:19    Titlul subiectului: 182504

Sunt de acord cu ce spui. Cred ca ambele variante. Este si complicitate dar si securitate slaba. Problema asta am ridicat-o si eu in urma cu vreo trei ani, dar am fost luat in deradere de unii useri. Acum insa s-au schimbat datele problemei.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 03 Mai 2017 13:51:05    Titlul subiectului: 189916

În lumea civilizată există dotări, echipamente și personal specializat pentru a combate apucăturile oamenilor cavernelor care măzgălesc tot ce apucă...

Iată un astfel de echipaj în acțiune la Londra, numit chiar ... "Anti-graffiti".

Pe când și la noi așa ceva care să se ocupe cu curățarea vehiculelor societăților de transport care au devenit suport pentru "operele" gherțoilor?!?



P1560974.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  419.28 kb
 Vizualizat:  de 11792 ori

P1560974.JPG



P1560975.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  421.37 kb
 Vizualizat:  de 11792 ori

P1560975.JPG



zP1560975.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  53.45 kb
 Vizualizat:  de 11792 ori

zP1560975.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Mie 06 Sep 2017 10:36:28    Titlul subiectului: 191551

Am remcarcat ceva ciudat, Bucuresti si Timisoara vad ca sunt lovite rau de tot de vandalismul asta infect. Sunt semnate de aceiasi indivizi (nu le voi da faima pe care o cauta numindu-i).

Ba ma mult, sunt amici ca pe cateva tramvaie RATT sunt semnati toti. Problema trebuie abordata altfel pentru ca ce se face nu merge. Inainte de a intra mai in detaliu vreau sa mentionez doua diferente de filozofie intre RATB si RATT.

RATB vad ca incearca cat de cat, si ca rezultat sufera mai putin de vandalizare "totale" gen cum se vedea pe IVA. In schimb sunt mazgalite cu carioca pe interior si pe exterior, indiferent de masina noua sau veche.

RATT incearca prin programe in care lasa grafferi sa "vopseasca" tramvaie sub tutelaj, si fara sa vopseasca peste geamuri (nu strict) sau peste semnale, faruri. Mi se pare o greseala, pentru ca nu face decat sa intarate pe vandali care se simt ofensati ca nu sunt inclusi. Si asa se ajunge la vandalizarea tramveilor din muzeu.

Paza? Este insuficienta. Am lucrat in domeniu multi ani, si pot spune ca problema lipsei de garduri, paznici, sensori etc nu este numai de graffiti, dar de terorism. Romania nu prea e tinta, dar de ce sa inviti asa ceva cand poti sa inchizi usa sa zicem, si sa ai paza corespunzatoare.

Asigurare? Daca masina privata e vandalizata cu graffiti, suni la asigurare, ei iti impun sa faci plangere la politie si eventual iti repare masina (sau daca e prea multa munca devine write-off). Mijloacele de transport nu au asigurare? Daca da, de nu se raporteaza ca se se repare, sau sa se plateasca pentru reparatii?

Concluzie, ceva nu imi miroase bine aici. Faptul ca nu sunt prinsi, paza e inexistenta, si sunt poate cel mult 20 de vandali. Follow the money se zice. Ce interes este?

P.S. In Sofia nu vad mijloace vandalizate. Or fi ca sunt peste tot in lume, dar poate din 1000 de poze vezi una. Nu ca la RATB sau RATT.

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Mie 13 Sep 2017 05:55:45    Titlul subiectului: 191639

Am o propunere. Toti ne plangem de graffiti, si ne asteptam ca sa se faca ceva (zau, ar trebuie urmariti penal vandalii astia). Nu trebuie sa discutam de talent, sau de arta. E vorba de bani publici si de siguranta vagoanelor.

Ce putem facem noi insa e sa nu le dam gloria pe care o cauta acesti vandali. Voi exemplifica cu doua poze, cu cele doua stiluri de vandalizari

Pentru vandalizare masiva, sugerez sa acoperim orice semnatura, nume, mesaj sau personaje recunoscute. Putem sa aratam pagubele fara a glorifica acesti derbedei egoisti.

Prima poza este postata de utilizatorul guest in acest topic la pagina 2. Am acoperit numele in photoshop (sau paint, sau orice alt soft)

Al doilea caz e genul cu markerul, unde se semneaza vandalii. Am folosit photoshop, cu filtrul "pixelate->mosaic" pentru a arata paguba dar nu scrisul in sine. Ca asta vor!.

Poza a doua e facuta de AmiralAOV, si am remarcat ca dupa ce a postat ca in Galati nu sufereau de vandalizare din asta, au inceput sa apara mai multe trolee mazgalite (si numai cele noi!). E foarte posibil sa urmareasca forumul, pentru a starni reactii.

Asa, nu se vede nimic din "creatiile" sau (a se citi scremete grafice).

As sugera ca numele sa fie scris, doar pentru identificarea a politie (decat daca ati vacut sesizare, atunci ei stiu numele si nu mai are rost scris si pe forum). Eventual poze cu ei pot fi postate in flagrant (sau mai bine trimise la politie, ca multi sunt minori).

Daca stam (stati, ca mai greu sa urmaresc eu din state lol) la panda si ii prindem, si trimitem la stiri, politie, ca sa-i obligam sa ia masuri, imediat se vor potoli, sau cel putin vor fi mai grijulii (car tot va scadea numarul cazurilor de vandalizare).

Eventual niste admin ar putea modifica imaginile pentru useri care nu au photoshop. Deci, nu le dam glorie, si sa fim la panda!

P.S. Ma intreb ce ar zice acesti vandali daca ar fi urmariti la ei acasa si cand dorm, sa se trezeasca cu casa lor, masina lor mazgalit? Poate asa vor respecta proprietate ALTORA!



captured_2008_3_11_00000_488.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  204.08 kb
 Vizualizat:  de 11303 ori

captured_2008_3_11_00000_488.jpg



prim_plan_198.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  178.21 kb
 Vizualizat:  de 11303 ori

prim_plan_198.jpg



_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 22 Noi 2017 11:06:09    Titlul subiectului: 192468

In sfarsit, se mai iau si masuri impotriva retarzilor a caror "arta" e mazgalirea si murdarirea:

http://adevarul.ro/locale/brasov/ce-patit-tanar-carea-desenat-grafitti-statiile-autobuz-1_5a1527ee5ab6550cb868de53/index.html

"Ce a pățit un tânăr care a desenat grafitti în stațiile de autobuz

22 noiembrie 2017

de Simona Suciu

Un tânăr care a desenat grafitti pe adăposturile din mai multe stații RAT din Brașov a fost prins și pus să își curețe singur opera de artă. Nu a știut că în zonă sunt camere video și că a fost filmat. Tânărul a inscripționat cu grafitti mai multe construcții metalice din stațiile de transport public Berzei, Neptun și Sanitas. Identificarea sa s-a realizat cu ajutorul camerelor de luat vederi amplasate în stații, de către polițiștii sesizați de RATBV S.A. După ce a fost identificat, tînărului i s-a oferit posibilitatea de a curăța cele trei puncte de vânzare deteriorate, posibilitate pe care a și exploatat-o, el îndepărtând pe cheltuiala proprie, deloc de neglijat, inscripțiile făcute. Cei care vor să își etaleze talentul artistic în stațiile de autobuz riscă amenzi de până la 1.000 de lei. „Dorim și pe această cale să mulțumim Poliției Municipiului Brașov pentru sprijinul acordat în identificarea persoanelor care murdăresc adăposturile și chioșcurile de bilete din stații. Trebuie înțeles faptul că nu mai tolerăm deterioarea acestor construcții și, implicit, a unei părți din imaginea orașului, precum și faptul că în fiecare situație vom face tot ceea ce este necesar pentru ca persoanele care afectează ceva să și plătească”, a precizat directorul general al RATBV S.A., Ovidiu Bucurei."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Sâm 25 Noi 2017 17:40:22    Titlul subiectului: 192516

Amenda de 1000 de lei (adica 300 de dollari din ce imi amintesc) este NIMIC, mai ales cand grifterii astia cheltuie in jur de 3000 de dollari pe vopseluri sa faca o rama de metrou, sau 1000 de dollari pentru un tramvai.

Pana la amenzi trebuie o campanie dusa impotriva graffiti, si nu contra, ce ar putea incepe foarte bine pe comunitatile forumurilor.

Aici pe Tramclub, si pe Transira e bine, dar sunt alte doua forumuri (nu m-am decis inca daca voi posta numele lor, sau daca voi posta un reportaj mai complet) unde graffiti e tratat ca un "strop de culoare".

Mai ai si prostii gen "ziua apei" unde ii platesc pe vandali sa vopseasca metrouri (bine, ca macar nu peste geam si faruri) sau acele tramvaie (care arata RELATIV bine).

Daca vor culori sau campanii de nu stiu ce, trebuie vopsite profesional, nu de aceiasi criminali care iau banii aia si ii baga iar pe vopsea sa mazgaleasca. Asta vine din pacate din lumea (stim ce inclinare politica au) de aici din state, care de la o vreme tot lauda graffiti ca arta.

Arta e vopsea buna, cu grija, cu lac, adica un mestesug invatat cu greu, nu prostia asta.

Asa ca primul pas e sa nu il ridicam peste nivel de vandalism, si de acolo POATE eventual si organizatiile de stat si de transport vor lua de urma.

Alt comentariu (spus de mii de ori pana acum) ca reclamele sunt la fel ca si graffiti. NU E ADEVARAT. E drept ca multe reclame sunt oribile, si lasa lipici in urma, dar diferenta este majora din doua puncte.

1. Consimtamantul-proprietarul (statul, sau privat) isi acorda consimtamantul pentru a se pune reclama. Graffiti nu are nici un consimtamant.

2. Plata-Aceste reclame genereaza profit, unde graffiti nu face decat sa genereze pagube, financiare (daca le revopsesc) sau pagube culturale (mai des), adica cand regiile nu se mai sinchisesc sa vopseasca masina sau statiile sau cladirile, sau mai rau "sterg" parca cu buretele si lasa pete oribile (mai ales pe alb). Asta creaza un mediu de ghettou, care nu inspira pe nimeni sa investeasca in orase.

Pentru cei intereseti, cititi doctrina geamurilor sparte (Broken Windows theory) aplicata cu succes in NY si in alte orase, unde ghettouri s-au ridicat ca nivel de trai si siguranta.

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1238
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 25 Noi 2017 17:51:02    Titlul subiectului: 192518

Am citit și eu despre Doctrina geamurilor sparte... Uluitoare sunt rezultatele, acolo unde se respecta o disciplina.

Graffiti: Oricât de talentați ar fi acești artiști, după ce dau cu Graffiti rămâne impresia aia de... jeg, cartier mărginaș, fără pic de bun gust, lipsa artei și a esteticii... Îmi lasă o impresie trista blocurile mazgalite aiurea, după ce au fost proaspăt vopsite.

Cat despre tramvaie și autobuze... Impresie jalnica... saracie și neputință... Ca în filmele anilor '90 cu ghetourile americane...

Tocmai am văzut un tramvai bucureștean proaspăt mazgalit... Grețos aspect!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Mar 2018 11:40:42    Titlul subiectului: 194196

In Bucuresti, tot mai multe tablite cu indicatorul de statie au inceput sa fie "pictate" si sa arate ca cea din imagine.


Bucuresti, 29 martie 001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  94.62 kb
 Vizualizat:  de 10740 ori

Bucuresti, 29 martie 001.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Mar 10 Apr 2018 06:52:21    Titlul subiectului: 194325

Asta arata a simbol de gang sau dealeri. Nu zic mai multe detalii, dar ma intreb daca la facultatea (Politehnica) au ofiteri de politie sa-i prinda pe astia.
_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
V3A-93



Data înscrierii: 24/Feb/2018
Ultima vizita: 02/Ian/2024
Mesaje: 71
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 27 Mai 2018 15:31:31    Titlul subiectului: 195037

CRAZY BOY a scris:
In depou se poate intra daca sari gardul de pe strada Moroieni.


Eu stau în spatele depoului,iar acum câteva săptămâmi,în tmp ce mă întorceam de la magazin,unii săreau din depou.Aveau ghiozdane mari,dar și măști.Tramvaile afectate au fost 092,347,267
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Mai 2019 22:28:25    Titlul subiectului: 200777

Probleme din ce in ce mai mari cu cei care „picteaza” atat exteriorul dar si interiorul mijloacelor de transport in comun, din capitala.
De ce nu se folosesc camerele din interiorul vehiculelor de transport in comun pentru a-i prinde pe faptasi ?



Bucuresti, 14 mai 003.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  68.6 kb
 Vizualizat:  de 8596 ori

Bucuresti, 14 mai 003.jpg



Bucuresti, 14 mai 004.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  62.48 kb
 Vizualizat:  de 8596 ori

Bucuresti, 14 mai 004.jpg



Bucuresti, 14 mai 005.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  64.78 kb
 Vizualizat:  de 8596 ori

Bucuresti, 14 mai 005.jpg



Bucuresti, 14 mai 006.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  95.56 kb
 Vizualizat:  de 8596 ori

Bucuresti, 14 mai 006.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 02 Mar 2020 08:14:08    Titlul subiectului: 205937

Pana si bancile din statiile STB au inceput sa fie „pictate”.


Bucuresti, 1 martie 005.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  106.33 kb
 Vizualizat:  de 7570 ori

Bucuresti, 1 martie  005.jpg



Bucuresti, 1 martie 006.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  102.65 kb
 Vizualizat:  de 7570 ori

Bucuresti, 1 martie  006.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 07 Apr 2020 21:25:17    Titlul subiectului: 206546

In plina pandemie Covid19, o parte dintre bucuresteni vor sa ne demonstreze cu tot dinadinsul ca sunt batuti in cap.


Bucuresti, 2 aprilie 001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  95.15 kb
 Vizualizat:  de 7245 ori

Bucuresti, 2 aprilie  001.jpg



Bucuresti, 2 aprilie 004.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  82.79 kb
 Vizualizat:  de 7245 ori

Bucuresti, 2 aprilie  004.jpg



Bucuresti, 2 aprilie 005.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73 kb
 Vizualizat:  de 7245 ori

Bucuresti, 2 aprilie  005.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Dum 12 Apr 2020 22:24:36    Titlul subiectului: 206608

guest a scris:
De ce nu se folosesc camerele din interiorul vehiculelor de transport in comun pentru a-i prinde pe faptasi ?


Am „băgat” niște nopți de pândă prin București, acum câțiva ani. Îmbrăcat gen „homeless”, nebărbierit, nu m-a remarcat nimeni, grapherii sunt idioți, pot fi prinși foarte repede. Sunt susținuți de interesele economice ale firmelor căpușă, daunele făcute de ei dau apă la moară nesfârșitelor experimente cu mobilier urban, mentenanță scumpă, firme de pază, sisteme de supraveghere sofisticate. Bani, bani și iar bani. Mafia. I-am prins în acțiune fără nici o cameră și am avut revelația sistemului. Grapherii susțin sistemul, eco-sistemul, economia planificată a uzurii și degradării accelerate ce aduce bunăstare stăpânilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2020 07:19:21    Titlul subiectului: 206610

Rezultatul unei societati bolnave. Culmea ironiei ca multi useri de la noi sustin acest fenomen. Cica grafferii sunt ”artisti neintelesi”
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 688
Locație: Buzau

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2020 10:56:23    Titlul subiectului: 206617

Personal nu înțeleg ce pasionați sunt ăia ce susțin așa ceva. Mai și auzi explicație "măcar acoperă rugina la tramvaie". Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
virgilius



Data înscrierii: 21/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Iun/2023
Mesaje: 316
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2020 12:26:03    Titlul subiectului: 206618

Filmați/pozați și apoi dați pe mâna poliției ,nu cred că le-ar conveni sâ plătească vopsirea a două/trei autobuze !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 02 Feb 2023 09:43:04    Titlul subiectului: 215542

Din pacate acest flagel a ajuns si in statiile de metrou in Bucuresti.


P1309323.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  133.53 kb
 Vizualizat:  de 1370 ori

P1309323.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 09 Apr 2023 09:45:46    Titlul subiectului: 215985

Aceasta ``arta tinereasca`` este superba daca-i facuta cu cap Wink Mijloacele vechi de transport ar putea fi infrumusetate cu grafuri. Valabil si pentru zidurile de prin orase sau anumite garduri din panouri de beton, cum intalnim pe la depouri, cimitire etc.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 09 Apr 2023 15:03:08    Titlul subiectului: 215989

Cu siguranta, nu isi au loc pe cladirea Garii de Nord (Bucuresti)....


P1312935.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  310.7 kb
 Vizualizat:  de 919 ori

P1312935.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community