Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Graffiti si vandalizare
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mie 11 Mar 2009 11:01:50    Titlul subiectului: 107714

Nu e de la Ciurel pentru ca acolo sunt canale de vizitare sub linie si peroane intre linii. Aia e o remiza, undeva. Pantelimon si IMGB sunt excluse.
LE: Poate sa fie la Piata Unirii 1 ?



metrou.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  10.2 kb
 Vizualizat:  de 28736 ori

metrou.JPG



metrou1.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  13.71 kb
 Vizualizat:  de 28736 ori

metrou1.JPG



metrou2.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  12.85 kb
 Vizualizat:  de 28736 ori

metrou2.JPG



_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Mar 2009 12:26:45    Titlul subiectului: 107720

Aproape sigur la P-ta Unirii 1 este o singura linie de garare.Totusi la Semanatoarea (Ciurel) esti sigur ca stii toata liniile ? De ce ai spus ca IMGB/Pantelimon sunt excluse ? Imaginile cu IVA pot sa nu fie actuale, pot avea si cativa ani buni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Mar 2009 22:14:50    Titlul subiectului: 107746

IMGB are mai multe linii, ca si Pipera. Unirii nu e ca acolo e o singura linie. Din cunostintele mele tind sa cred ca ar fi la Nicolae Grigorescu. Inainte sa se dea drumul la magistrala noua, spatiul de acolo stiu 100% sigur ca a fost folosit ca remiza. Totusi nu stiu daca acolo erau una sau doua linii Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Mar 2009 22:39:13    Titlul subiectului: 107748

Nu aveau unde sa fie 2 linii la Grigorescu.Totusi acolo e un depou.S-ar putea sa fie o remiza in cadrul depoului care are 2 linii.Poate acolo e un sector de intretinere sau se fac revizii de nu stiu ce tip (nu ma pricep) si cele 2 linii sunt separate de restul depoului.
Intrebare : Sunteti siguri ca cele 2 metrouri sunt IVA ? S-au avem de-a face cu metrouri din lume de unde s-au inspirat cei ce au construit IVE-le ? Cum e si tramvaiul nostru V3A care a fost inspirat dupa un tramvai nemtesc.Inclin sa cred ca nici macar IVE nu sunt.
Aratati-mi mie diferenta dintr-o Dacia - 1975 si un Renault 12 frantuzesc !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
dave



Data înscrierii: 26/Feb/2009
Ultima vizita: 05/Oct/2020
Mesaje: 74
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Mar 2009 23:39:42    Titlul subiectului: 107756

La Grigorescu, ambele racorduri pareau nefolosite inainte de deschidere cu vreo cateva luni. Chiar am urmarit in tunel, cel dinspre Dristor1 avea sinele destul de negre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mazuish



Data înscrierii: 30/Oct/2006
Ultima vizita: 07/Iul/2023
Mesaje: 36
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 13 Mar 2009 18:14:08    Titlul subiectului: 107833

Imaginile sunt filmate in capatul remizei de la Gara de Nord 1 si au cel putin 3 ani. Era un film romanesc de graffiti, nu mai tin minte numele, in care apareau mai multe imagini cu remiza respectiva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Vin 13 Mar 2009 23:53:39    Titlul subiectului: 107850

Din ce se vede, la Gara remiza este structurata in 2 sali cu cate 2 linii - exista vreo linie de acolo care sa aiba canal de vizitare?
In imaginea de mai jos se vede peretele in spatele caruia se afla restul de 2 linii. Cadrul e luat de langa peretele de tabla care obtureaza spatiul pe unde at fi trebuit sa vina linie pana in statie.
Constructia remizei pastreaza elemente care sa arate ca acolo ar fi trebnit sa se afle vreo statie sau de la inceput a fost proiectata ca remiza?



remiza.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  16.23 kb
 Vizualizat:  de 29179 ori

remiza.JPG



_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 14 Mar 2009 17:03:27    Titlul subiectului: 107874

Se numea Underground Phaseone si il gasiti aici:
http://www.youtube.com/watch?v=wghTzYH7d-I
http://www.youtube.com/watch?v=X1KASpOm19o
http://www.youtube.com/watch?v=RYASJ-D8g_U
Asta e sigur filmat la Gara de Nord, ca pe vremea aia (2003) numai pe acolo se desena. Dar nu sunt sigur ca e acelasi loc ca si in filmarea cealalta...

http://www.youtube.com/watch?v=TjmXltQ5Hbk&feature=channel_page
Aici e alt filmulet tot cu remiza de la Gara de Nord. Se observa foarte clar pentru ca ies de acolo prin statie. Din film pare ca ajung in remiza de la Gara prin niste galerii din Piata Victoriei. Exista acele galerii, sau montajul filmului face sa para asa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doctorusat



Data înscrierii: 01/Ian/2008
Ultima vizita: 10/Feb/2024
Mesaje: 28
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 19 Mar 2009 13:38:23    Titlul subiectului: 108203

rosetti61 a scris:
Nu e de la Ciurel pentru ca acolo sunt canale de vizitare sub linie si peroane intre linii. Aia e o remiza, undeva. Pantelimon si IMGB sunt excluse.
LE: Poate sa fie la Piata Unirii 1 ?

Pai, iti zic eu, este remiza de la Gara de nord, sunt 4 linii in remiza, si sunt grupate cate 2 linii, despartite de un zid de beton, iar in capat, este un fel de pasaj, de trecere intre ele.
Stiu asta pentru ca am avut neplacuta ocazie sa ajung pe acolo.

Flo a scris:
http://www.youtube.com/watch?v=TjmXltQ5Hbk&feature=channel_page
Aici e alt filmulet tot cu remiza de la Gara de Nord. Se observa foarte clar pentru ca ies de acolo prin statie. Din film pare ca ajung in remiza de la Gara prin niste galerii din Piata Victoriei. Exista acele galerii, sau montajul filmului face sa para asa?


Nu, este doar asa de montaj, acele "galerii" care defapt sunt spatii tehnice, exista si sunt folosite, si se afla la gara de nord1, intrarea pe acele holurii, este in capatul cu hotelul ibis (chiar deasupra remizei mai exact) este o usa rosie, cu un sistem mai ciudat de deschidere, adica trebuiesc apasate simultan 2 butoane, si tras de usa, pe acele holurii se pot gasii, diferite birourii, de la diferite sectii, iar scariile acelea, duc catre remiza, iar cat despre "galerii secrete" nu prea stiu sa existe, decat in cazul unor aerisiri, unde este tot spatiu tehnic, care este folosit, si se stie de el, "galerii secrete" de care sa nu se stie de ele, din pacate nu exista.
Am o intrebare, stie cineva cine canta si cum se numeste melodia, din clip ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zimbrulcarpatin



Data înscrierii: 15/Aug/2008
Ultima vizita: 19/Iul/2020
Mesaje: 49
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 27 Mar 2009 21:29:54    Titlul subiectului: "ARTA LA METROU" 108622

Tot navigand pe internet am dat peste urmatorul articol care mi sa parut interesant. Acesta vorbea despre cele mai cool desene de pe metrou. Personal, cred ca graffitiul este o arta, INSA NU-SI ARE LOCUL PE METROUL BUCURESTEAN!!! Articolul il puteti gasi aici: http://metropotam.ro/Recomandari/2008/03/art0955721509-Graffiti-uri-cool-la-metrou/

Graffiti-uri cool la metrou
Nu-mi spune ca nu le-ai observat, injurat metroul care a plecat prea repede ca sa poti vedea tot, acelasi metrou pe care oricum l-ai fi injurat ca si-a inchis prea rapid usile... Sunt cool, foarte colorate, iti sar in ochi, stai in vagon si te zgaiesti pe geamul colorat pe dinafara incercand sa ghicesti cat de tare o fi graffiti-ul. Si tot asa. Dupa mai bine de 2 saptamani de urmarit metrouri cu graffiti prin statii, pe unele incepusem deja sa le recunosc, "ah, asta e ala cu keny", "uite-l si p-ala cu the simpsons"... Dar cu siguranta nu le-am epuizat.

Imi aduc aminte cum, mergand spre Eroilor dinspre Gorjului, o fetita de vreo 3-4 ani tace cateva secunde si se uita fascinata la geamul pe care ghiceai forme in roz si mov strident. Tatal intervine matur la intrebarea mirata "cine a desenat pe geam?". Raspunsul absolut previzibil: "niste copii rai". Ei bine, copiii astia rai au facut niste desene urbane de toata frumusetea pentru ramolitele metrouri in care se cerseste ba la acordeon, ba la improvizatii de circ. Si spre stupoarea conductorilor care se uitau urat la noi in timp ce ne agitam sa prindem rapid graffiti-ul in poza, DA, noua chiar ne plac, mult de tot.



1. Meet The Simpsons!.JPG
 Descriere:
1. Meet The Simpsons!
 Mărime fișier:  179.25 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

1. Meet The Simpsons!.JPG



2. Kenny din South Park.JPG
 Descriere:
2. Kenny din South Park.
 Mărime fișier:  150.62 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

2. Kenny din South Park.JPG



3. The Flintstones la Politehnica.JPG
 Descriere:
3. The Flintstones la Politehnica
 Mărime fișier:  113.83 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

3. The Flintstones la Politehnica.JPG



4. omul de zapada still rules.JPG
 Descriere:
4. omul de zapada still rules 1
 Mărime fișier:  106.74 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

4. omul de zapada still rules.JPG



5. omul de zapada still rules 2.JPG
 Descriere:
5. omul de zapada still rules 2
 Mărime fișier:  160.44 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

5. omul de zapada still rules 2.JPG



6. Vine, vine primavara....JPG
 Descriere:
6. Vine, vine primavara...
 Mărime fișier:  102.08 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

6. Vine, vine primavara....JPG



7. to be or not to be....JPG
 Descriere:
7. to be or not to be...
 Mărime fișier:  85.23 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

7. to be or not to be....JPG



8. non-figurativ 1.JPG
 Descriere:
8. non-figurativ 1
 Mărime fișier:  105.29 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

8. non-figurativ 1.JPG



9. non-figurativ 2.JPG
 Descriere:
9. non-figurativ 2
 Mărime fișier:  102.52 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

9. non-figurativ 2.JPG



10. super combinatii grafice.JPG
 Descriere:
10. super combinatii grafice
 Mărime fișier:  103.52 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

10. super combinatii grafice.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
doctorusat



Data înscrierii: 01/Ian/2008
Ultima vizita: 10/Feb/2024
Mesaje: 28
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 28 Mar 2009 22:15:23    Titlul subiectului: 108678

Super tare articolul asta, am salvat pozele pt arhiva mea personala de lucruri diverse, si spre nesimtirea mea, am si o intrebare,
Are cineva vre-o poza, cu vagonul ala vopsit in felul urmator,
la un cap de vagon era un inger cu o harpa, iar in capatul celalant la vagonului era un drac cu o furca, si arata super bine, pacat ca era pe metrou, si nu un zid de beton.
il mai are cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zimbrulcarpatin



Data înscrierii: 15/Aug/2008
Ultima vizita: 19/Iul/2020
Mesaje: 49
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 28 Mar 2009 22:47:57    Titlul subiectului: INGER SI DEMON... 108681

Stimate Doctore, banuiesc ca de IVA asta intrebi... Prima fotografie este de pe bucharest bussinis, iar a doua de pe sub asalt.


Copy of sshot-98.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  56.05 kb
 Vizualizat:  de 28426 ori

Copy of sshot-98.JPG



sshot-69.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  33.08 kb
 Vizualizat:  de 28425 ori

sshot-69.JPG



_________________
https://www.facebook.com/BucharestSubwayMuseum/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
SprinterXP



Data înscrierii: 18/Iul/2009
Ultima vizita: 11/Aug/2014
Mesaje: 26
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Vin 24 Iul 2009 23:15:46    Titlul subiectului: 114504

Priviti in ce hal au ajuns CH-PPC-urile #306 si #4029 . Evil or Very Mad


PIC_0160.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.3 MB
 Vizualizat:  de 27937 ori

PIC_0160.JPG



PIC_0157.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.44 MB
 Vizualizat:  de 27937 ori

PIC_0157.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 25 Iul 2009 06:29:37    Titlul subiectului: 114506

Uitati-va un pic la rama IVA de deasupra si mazgaliturile de pe aceste CH PPC-uri si veti vedea diferenta intra artisti si inapoiati mintal. Mad
_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 26 Oct 2009 13:23:14    Titlul subiectului: 118982

Edilii bucuresteni vor sa amenajeze locuri pentru grafferi in parcurile capitalei, in speranta ca acestia nu vor mai desena pe cladiri, sau la metrou. Speranta moare ultima......... Articolul se gaseste aici
Citat:
Edilii bucureștenii îi trimit pe desenatorii de graffiti în parcuri

Desenatorii de graffiti își vor putea exercita pasiunea doar în parcuri și grădini publice, pentru că dacă își expun creațiile în altă parte creează disconfort pentru restul populației, conform unui proiect de hotărâre al CGMB, aflat în dezbatere publică.
Hotărârea interzice graffiti pe clădiri fără acordul proprietarilor, indiferent de forma de proprietate, cu excepția spațiilor special amenajate de autorități în grădini și parcuri. Hotărârea permite totuși o excepție de la acestă regulă: consiliile locale de sector pot amenaja și în alte locuri spații pentru iubitorii de graffiti.
La 30 de zile de la adoptarea hotărârii, administratorii de parcuri și grădini publice "vor identifica, dota corespunzător și întreține zonele în care se pot manifesta public persoanele care au aptitudini în acest domeniu".
În expunerea de motive se arată că în lipsa spațiilor amenajate, desenatorii de graffiti și-au "exercitat" pasiunea pe clădiri istorice, garduri, pasaje, stații de metrou, cabine telefonice, aducând atingere "imaginii urbanistice și valorii istorice a municipiului".

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Lun 26 Oct 2009 14:59:55    Titlul subiectului: 118996

Citat:
În expunerea de motive se arată că în lipsa spațiilor amenajate, desenatorii de graffiti și-au "exercitat" pasiunea pe clădiri istorice, garduri, pasaje, stații de metrou, cabine telefonice, aducând atingere "imaginii urbanistice și valorii istorice a municipiului".
Asta cu imaginea urbanistica a orasului e grozava Laughing Laughing Laughing . Bucurestiul are o imagine urbanistica extraordinara si o arhitectura urbana demna de invidiat, un joc fascinant intre arta betonistico-modernista cu accente clasice si sculptura in gunoaie si asfalt... Asta ca sa imit un personaj intruchipat la cronica... Very Happy Sa fim seriosi... Decat betoane reci si blocuri negre, mai bine ziduri de graffiti. Exprima si astea ceva, semnifica si ele ceva, nu sunt desenate oriunde si oricum, sunt legate de locul unde sunt desenate si cine stie sa aprecieze intelege mesajul lor. Bineinteles, vorbesc aici de adevarata arta urbana, nu de mazgaleli cu marker-ul prin tramvaie si lifturi. Cat despre valoarea istorica a orasului, nici nu poate fi vorba. Cu exceptia catorva monumente istorice (biserici, cladiri, sedii) care au ramas in picioare, in rest totul e moloz! Cu parere de rau, dar asta-i adevarul: istoria Bucurestiului zace in moloz si ignoranta. Intr-adevar, graffer-ii sunt motivul pentru care istoria bucuresteana este o ruina...
_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Oct 2009 18:11:49    Titlul subiectului: 119006

Nu am nimic cu modalitatea aceasta de afirmare insa nu peste tot isi poate gasi locul si nu oricine o poate practica. Sunt orase in care cladirile au fost renovate (ma refer atat la cladiri de patrimoniu cat si la cladiri moderne) si se gaseste un Beavis care sa dea cu marker-ul sau un Butthead care sa scrijeleasca... Aceelasi aspect este valabil si pentru mijloacele de transport in comun, multe avand in prezent banchetele semnate cu carioci, tablele si panourile interioare mazgalite si acoperite cu vulgaritati.
Multi sustin ca graffiti este o "arta de periferie", acolo unde sunt blocurile muncitoresti cu tencuieli distruse, garduri incomplete si multe alte aspecte care confera o imagine "after the war" oricarui oras. Nu sustin aceasta parere, sindromul se manifesta pretutindeni, pana si pe monumentele de arta, putinele care le mai avem. Este pacat sa mergi pe o strada principala, sa vezi cladiri proaspat reconditionate si tot la fel de proaspat desenate sau semnate de indivizi care abia de stiu sa-si scrie numele... Este pacat sa te urci intr-un mijloc de transport si sa vezi in jur creatia bolnavicioasa a unor tipi care nu cunosc cuvintele "respect" , "politete" sau "bun simt".
Am vazut desene placute, desene care au farmec, stiu ca sunt profesionisti in ceea ce priveste aceasta arta, profesionisti care stiu sa-si aleaga si locul potrivit. Nu fac referire la ei ci la "salbaticii" si "primitivii" care se cred grozavi daca isi scriu initialele pe un geam, porecla sau contul de hi5 pe un panou, declaratii de ura sau de dragoste pe o bancheta si multe alte porcarii care dau dovada de faptul ca o parte dintre ei, in loc sa evolueze, involueaza cu succes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
doctorusat



Data înscrierii: 01/Ian/2008
Ultima vizita: 10/Feb/2024
Mesaje: 28
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 10 Feb 2010 17:16:22    Titlul subiectului: graff, nou.... 123475

Appropos de graffiti pe metrou, am avut ocazia sa pozez un graff care chiar arata frumos, +am vazut vre-o alte 4 pentru care nu am avut suficient timp sa scot telefonul, si sa le pozez.

Mie unul imi inspira un depou de suprafata, inconjurat de blocuri, intr-o noapte cetoasa.



09022010019.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  517.13 kb
 Vizualizat:  de 26706 ori

09022010019.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 10 Feb 2010 19:53:29    Titlul subiectului: 123481

Un desen foarte elaborat. Eu i-as concedia pe loc pe paznicii din remize. Castiga bani de pomana. Desenele astea sunt frumoase dar locul lor NU este pe o rama de metrou.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 10 Feb 2010 21:32:49    Titlul subiectului: 123483

De la sfarsitul lui Decembrie s-a dat iar liber la desenat. Au aparut foarte multe desene noi ale unor grafferi autohtoni, dar si cativa straini care au mai trecut pe aici.

A mai fost un astfel de desen cu "RIP Metrorex (1979-2009)", cu multe cruci si pietre funerare Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 10 Feb 2010 21:50:35    Titlul subiectului: 123485

Cum adica "s-a dat liber"?
Cine a dat liber ? Din cadrul metrorexului? Atunci respectivul "care a dat liber" ar trebui sa raspunda penal pentru neglijenta in serviciu.
Oricum dupa parerea mea grafferi sunt niste complexati, care nu au curajul sa iasa in lume. Faptul ca intra pe ascuns si fac niste desene spune totul despre personalitatea lor. Nu sunt "artisiti", ci pur si simplu niste oameni cu complexe si lipsiti de curaj.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 10 Feb 2010 21:55:14    Titlul subiectului: 123486

S-a dat liber, cu ghilimelele de rigoare. E clar ca Metrorex nu are nici un interes sa dea voie grafferilor, oricat de nepasatori ar fi fata de IVE.
In primul rand e vorba de securitatea si aspectul metroului, iar in al doilea rand e vorba de investitia calatorului in bilet, caruia nu ii place sa fie intampinat cu graffiti si mizerie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 27 Apr 2010 13:01:08    Titlul subiectului: 126299

In ultima vreme fenomenul de mazgalire urbana a prins tot mai mare amploare la Galati. Orasul arata ca naiba, la fel si mijloacele de transport in comun. Toti tembelii se mazgalesc si se semneaza pe cladirile proaspat re-varuite, pe posterioarele si in saloanele mijloacelor de transport... Nu va suparati, dar nu gasesc nici un farmec in prostiile astea. Ma apuca greata si sila, la fel cum banuiesc ca si pe multi dintre noi, cei... civilizati.
Astazi discutam despre acest aspect cu-n grup de prieteni. Si ei s-au aratat deranjati de fenomenul acesta caruia nici eu si nici ei nu i-au gasit o justificare. Nu inteleg placerea acestor copii sa faca rau, sa strice sa deterioreze. Nu inteleg ce obtin prin aceste actiuni... Unul dintre colegii mei spunea ca din anumite puncte de vedere regreta vremurile comunismului fiindca atunci golaneala era tinuta in frau mult mai bine ca-n zilele noastre. Nu prea vedeam noi pe masini si pe cladiri iscaliturile micilor netrebnici. Acum, iata ca democratia s-a urcat unora la cap, fiind totodata inteleasa intr-un mod eronat. La noi in tara se pare ca tinerii acumuleaza doar partea negativa a acesteia si dau frau imaginatiei in moduri distructive.
Ofer mai jos un exemplu clasic de la Galati, unde se pare ca iubitorii de spray-uri colorate se concentreaza tot mai mult asupra mijloacelor de transport. Sa fie oare intoarcerea la preistorie? Vreo noua etapa in dezvoltarea copiilor cu dezabilitati mentale? Sau poate se anunta vre-un nou stadiu de involutie umana? Judecati si dvs.



Vandalizarea mijloacelor de transport in comun - 27.04.2010.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  279.69 kb
 Vizualizat:  de 26204 ori

Vandalizarea mijloacelor de transport in comun - 27.04.2010.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 07 Sep 2010 08:33:26    Titlul subiectului: 133011

O "solutie" moderna pentru protectia anti-vandalism a statiilor de metrou:

http://www.curentul.ro/2010/index.php/2010090648381/In-lume/Tantarul-care-alunga-tinerii-de-langa-metrou.html

"În apropierea unei guri de metrou din Washington a fost instalat un dispozitiv - numit „țånțarul“- care emite un zgomot de înaltă frecvență, care poate fi perceput doar de persoanele de pånă la 25 de ani, informează CNN.
Aparatul are ca scop alungarea tinerilor care se strångeau în grupuri mari în zona stației de metrou prin emiterea unor sunete de înaltă frecvență, perceptibile pentru persoanele sub 25 de ani. „Țânțarul“ a fost instalat la această stație de metrou din cauza unui incident care a avut loc în urmă cu o lună când 50-60 de tineri au fost implicați într-un scandal violent, potrivit poliție locale citate de CNN. În urma acelui incident, cinci persoane au fost spitalizate cu răni grave.

Curentul - marți, 07 septembrie 2010
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 07 Sep 2010 08:52:38    Titlul subiectului: 133012

E relativa solutia. Am testat mai multe sunete de inalta frecventa (numite uneori teen buzz) si pe multe dintre ele fie nu le auzeam nici eu, fie nu ma deranjau. Unde mai pui ca unii dintre cei mai activi grafferi internationali sunt mult trecuti de 25 de ani Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 4 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community