Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Taximetria in timpul pandemiei Covid19

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Taxiuri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 17/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 17 Apr 2020 20:50:53    Titlul subiectului: Taximetria in timpul pandemiei Covid19 206686

Domeniul taximetriei este unul dintre cele mai lovite din cauza pandemiei. Veniturile au scazut mai mult de 50 %. Un articol referitor la acest subiect, il gasiti aici.

Citat:
Cum „lovește” coronavirusul în taximetrie și imobiliare: „După HoReCa, transportul de persoane e cel mai afectat!”

Impactul economic al crizei generate de noul coronavirus începe să se resimtă în mai multe sectoare economice ale Clujului. Două dintre cele mai dinamice activități din oraș, taximetria și imobiliarele, în care lucrează peste 5.000 de persoane și-au scăzut deja drastic activitatea.

Dar chiar dacă are un efect în lanț, orice criză poate aduce însă și oportunității, susțin specialiștii.

La Cluj există 2.500 de mașini autorizate pentru taximetrie, dintre care o bună parte sunt conduse, alternativ, de către doi șoferi. Ioan Pugna și-a redus în ultimele zile programul la 3-4 ore pe zi și la fel au făcut-o mulți colegi de ai săi. La dispeceratul cu 100 de taxiuri pe care îl coordonează, dar și la celelalte firme, comenzile au scăzut sub jumătate, susține taximetristul, vicepreședinte al Asociației Taxi Transilvania.

„Lumea a priceput că metoda cea mai bună de combatere a virusului este să stăm acasă. Și din ce vedem noi se stă acasă, impact are și faptul că s-au închis școlile, facultățile și mulți dintre studenți au plecat din oraș. S-au închis și restaurantele, mall-urile și-au redus programul și cred că după sectorul HoReCa, sectorul transportului de persoane este cel mai afectat”, a spus, pentru EBS Radio, Ioan Pugna.

„Sunt și oportunități. Aproape că ne-am întors în anii ’90-’95”
O criză poate însemna și unele oportunități, susține acesta. Domeniul agricol spre exemplu ar putea oferi o șansă chiar pentru românii reveniți din străinătate, din munci agricole și care dispun astfel de pricepere și probabil și de economii, în timp ce producția în domeniul sanitar ar acoperi o nevoie stringentă a acestei perioade, a adăugat Iosif Pop.

„Aproape că ne-am întors în anii 1990-1995, în care ni s-a deschis o piață foarte largă în care cine a avut curajul s-a poziționat și a făcut ceva. Astfel de oportunități sunt extrem de multe, uitați-vă că nu avem măști, nu avem combinezoane pentru medici, s-au oprit fabrici de confecții, ca să nu mai importăm. Pentru că s-a terminat stocul acolo de unde importam…”, a spus economistul.

Peste 203.000 de salariați muncesc în economia clujeană, mai mult de jumătate dintre ei în domeniul serviciilor, de la IT și servicii de suport pentru afaceri, la învățământ, sănătate, HoReCa și imobiliare. În oraș funcționează peste 17.500 de societăți comerciale, cu o densitate la nivelul mediei europene, de peste 53 de firme la mia de locuitor.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 17/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 27 Apr 2020 15:48:32    Titlul subiectului: 206817

Recomandarile Ministerului Sanatatii privind conduita sociala pe timpul pandemiei Covid-19, le puteti citi aici.

Recomandarile sunt valabile si pentru cei care folosesc taxiurile.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 18/Apr/2024
Mesaje: 694
Locație: Buzau

MesajTrimis: Vin 15 Mai 2020 22:27:38    Titlul subiectului: 207111

O dată cu acest covid-19, unele taxiuri au primit un fel de cabină pentru a oprii transmiterea bolii de la pasager->șofer sau invers. Unii râd de această măsură, însă mie mi se pare că trebuia obligatorie de la ieșirea din fabrică, având în vedere câți taximetriști au fost atacați și chiar omorâți de către tot felul de clienți. La fel și-n magazine și în toate locurile unde ai de-a face cu publicul. În America am observat că doar la mașinile de poliție se poartă o asemenea cabină însă închisă complet și fabricată dintr-un material rezistent, nu plastic ca în cazul de față. Ce este amuzant, ideea celui care a tras aeroterma printr-un tub să ajungă și la pasager. Laughing


97365304_4126836674001079_4623436361754476544_n.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  22.66 kb
 Vizualizat:  de 5510 ori

97365304_4126836674001079_4623436361754476544_n.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 17/Apr/2024
Mesaje: 1957
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Sâm 16 Mai 2020 01:38:17    Titlul subiectului: 207122

Unele taxiuri din Anglia cum ar fi Peugeot Partner , Citroen Berlingo , Mercedes Vito sau altele asemanatoare au astfel de cabine din plexigass in jurul scaunului soferului. Nu imi par foarte sigure in caz de accident , adica nefiind gandite din fabrica , eu zic ca pot produce rani grave ocupantilor.
_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 17/Apr/2024
Mesaje: 1957
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Lun 15 Iun 2020 22:40:01    Titlul subiectului: 207610

De cand a inceput pandemia , unii soferi de Uber s-au reorientat spre livratul de mancare la domiciliu. Aceasta este singura masina pe care am vazut-o inscriptionata cu numele firmei de livrari , desi sunt mult mai multe alte masini de toate dimensiunile , cea din imagine fiind cea mai mare vazuta folosita in acest scop. Ma intreb cat este de rentabil , ca prietenos cu mediul sigur nu este acest Vito...


IMG_20200615_194546.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  712.75 kb
 Vizualizat:  de 5180 ori

IMG_20200615_194546.jpg



_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Taxiuri Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community