Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuzele din Targu Mures
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 22, 23, 24  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MUREȘ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 15 Noi 2006 00:26:59    Titlul subiectului: 37960

sisintea a scris:
N-am avut niciodata vreo explicatie cu privire la absenta autobuzelor de pe liniile 17 si 43. In schimb, vedeam Mercedesuri goale pe traseul 8 ( Twisted Evil ). Sau 15.
Vad ca si traseul 2 e urgisit. Nemultumit sint si de frecventa autobuzelor pe traseul 18. Multumitor traseul 5. Si 3 Besa -Gara.
Autobuze sunt pana la orele 16-17. Si exact cand s-ar simti nevoia sunt retrase in garaj... Ok, nu au soferi pt. 2 schimburi, dar atunci sa scoata autobuze de pe alte trasee, macar pt. cele 2 ore. In mod normal sunt 4 autobuze pe 43, care din cate am vazut eu, respecta la sange orarul, sunt foarte punctuali... Rolling Eyes Very Happy Numai, ca dupa ce apar dubele, stai 20-30 de minute in statie. Din fericire se stie cand ce vine. Daca in statie se afiseaza constat acelasi timp de asteptare, atunci se stie ca masina se misca ca un melc, deci e vorba de un maxi-taxi Wink , chiar daca dupa numar e afisat A, indicand ca e vorba de autobuz...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 13 Dec 2006 22:53:36    Titlul subiectului: 000000 41151

Siletina a facut o surriza placuta tirgumuresenilor. De astazi circula nu una, ci doua autobuze speciale de craciun! Este vorbe de un FBW si de un Mercedes O305G (probabil adus pt piese, ca nu l-am vazut pana acum). Astazi am avut norocul sa prind unul dintre ei. Ce sa zic... Jos cu palaria! FELICITARILE MELE ECHIPEI CARE A REALIZAT DECORAREA! Laughing
Scuza-ti pt. calitatea pozelor, dar in afara de telefonul mobil nu am avut nimic la mine...
TRASEELE PE CARE VOR CIRCULA AUTOBUZELE SPECIALE ,,MOS CRACIUN,,
CIRCULA INTRE 17,00 – 22.00
12. DECEMBRIE
linia 17
13. DECEMBRIE
linia 43
14.DECEMBRIE
linia18
15.DECEMBRIE
linia 12
16. DECEMBRIE
linia 4
17. DECEMBRIE
linia 26
18. DECEMBRIE
linia 18
19. DECEMBRIE
linia 23
20. DECEMBRIE
linia 14
21.DECEMBRIE
linia 5
22. DECEMBRIE
linia 23
23.DECEMBRIE
linia 16
24. DECEMBRIE
linia 20
Sursa> www.siletinatrans.ro



Kép(3).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  106.45 kb
 Vizualizat:  de 29675 ori

Kép(3).jpg



Kép(4).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  143.4 kb
 Vizualizat:  de 29675 ori

Kép(4).jpg



Kép(1).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  119.48 kb
 Vizualizat:  de 29675 ori

Kép(1).jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Vin 05 Ian 2007 18:14:04    Titlul subiectului: 42736

Au mai sosit inca 20 de autobuze MAZ in Tirgu-Mures, din care 10 au cutie automata. Astazi au iesit pe traseu doar cateva, din cauza lipsei de soferi / taxatoare. Ieri am stat de vorba cu o taxatoare, si mi-a zis ca probabil se va renunta la acest sistem, deorece nu ar mai fi rentabil ca in fiecare autobuz sa stea cate o taxatoare. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zoli_gido



Data înscrierii: 12/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Ian/2024
Mesaje: 30
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Sâm 13 Ian 2007 14:33:44    Titlul subiectului: Transportul local din Tg.Mures 43598

Sper ca cu cele 20 MAZ-uri venite in decembrie (total 45 MAZ-uri) si cu celelalte autobuze care mai sunt in patrimoniul asocierii de transport local sa fie inlocuite absolut toate maxi-taxiurile de pe liniile majore urbane. Depinde ce interes primeaza: al cetateanului din Tg.Mures platitor de impozit si implicit de subventie al transportului local si totodata al celui mai scump bilet din Romania 1,5 RON per una calatorie, sau alte interese...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Dum 14 Ian 2007 22:01:52    Titlul subiectului: 43751

Am 2 vesti calde si una foarte rece:
- au sosit inca 20 de autobuze MAZ, din care 10 au cutie automata. Unele deja sunt pe trasee, altele sunt tinute in garaj, dar in cel mai scurt timp vor fi scoase si ele pe trasee.
- in maxim 2 luni de zile, transportul cu maxi-taxi va fi eliminat in oras Exclamation Cool Laughing
- si acum vestea proasta: autobuzele MERCEDES, FBW, VOLVO, NEOPLAN si celelalte autobuze second-hand vor fi retrase din circulatie... Crying or Very sad
Din pacate Setrele si Steyr-le au fost retrase mai demult, se dorea sa se faca un RK la ele, si sa fie rescrise in circulatie, insa ce va fi, nu stiu. Totusi sper ca o sa ramana cateva autobuze articulate in circulatie. Rolling Eyes
Autobuze au circulat si in week-end, mai precis sambata pe liniile: 4, 17, 19, 20, 23 si 43, iar inainte de sarbatori au circulat si duminica pe liniile mai sus amintite. Totusi nu inteleg de ce au circulat doar pe linia 23 in aceasta sambata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 17 Ian 2007 22:10:00    Titlul subiectului: Autobuzele din Targu Mures 44060

Am vorbit astazi cu instructorul meu despre fostele autobuze din Tg. Mures. Ei, in anii 50 in Tg. Mures circulau niste autobuze Ford 8 si IFA. Erau niste auobuze cu frunte de camion, si au fost produse in timpul razboiului! Din pacate nu gasesc poze cu aceste autobuze... Please help!
--------------------------------------------------------------------------
Cateva poze cu MAZ-urile din Tirgu-Mures. Daca totul merge OK, primavara va trebuie sa ajunga inca un lot de 20 de MAZ-uri.
Astazi am avut ocazia sa circul cu un MAZ din seria a 4-a. Am fost placut surprins, ca majoritatea componentelor cu problema au fost schimbate in fabrica. De ex. butonul de alarma este la fel ca si in Citaro, nu acel buton urias luat de pe un strung vechi sovietic...



maz4.jpg
 Descriere:
Maz seria 4
 Mărime fișier:  208.3 kb
 Vizualizat:  de 29439 ori

maz4.jpg



maz3.jpg
 Descriere:
Maz seria 3
 Mărime fișier:  185.01 kb
 Vizualizat:  de 29439 ori

maz3.jpg



maz1.jpg
 Descriere:
MAZ, seria 1
 Mărime fișier:  152.9 kb
 Vizualizat:  de 29439 ori

maz1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Dum 21 Ian 2007 17:18:31    Titlul subiectului: 44336

Galerie foto cu unul din autobuzele Mos Craciun din anul 2007:
http://muresmann.srv.ro/MOS/mos_craciun_a_venit_cu_autobusul.htm
Cat de mult imi lipsau aceste fotografii. Rolling Eyes Acele autobuze, care erau atat de dragi mie... Rolling Eyes Totusi, in acele poze, pe jumatate dezmembrate, sunt asa de triste... Parca fiecare autobuz are o personalitate aparte, dar totusi fiecare plange... Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
virgilius



Data înscrierii: 21/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Iun/2023
Mesaje: 316
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 22 Ian 2007 08:09:57    Titlul subiectului: 44374

Din cele 45 de MAZ-uri existente, cate au cutie de viteze automata ?
Cate sunt GALBENE si cate ALBASTRE? Sunt si alte culori ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Lun 22 Ian 2007 11:27:21    Titlul subiectului: 44383

10 autobuze au cutie automata. Toate sunt de culoare galbena. Din cele 45 11 sunt alb-albastre, restul sunt galbene.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zoli_gido



Data înscrierii: 12/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Ian/2024
Mesaje: 30
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 23 Ian 2007 12:28:11    Titlul subiectului: Muresul de alta data 44471

Eu am auzit doar de asa-numitele autobuze Vitalis, care circulau pe gaz au fost 2 facind primul traseu local din oras, aprox linia 3 de azi. Ca erau transformari ale unor autobuze vechi sau recarosari asta nu-mi aduc aminte cu toate ca pe vremuri cind lucram la IRA am avut colegi mai in virsta care au trait in vremea respectiva si mi-au povestit, dar nu-mi mai aduc aminte detalii. Sorry...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sisintea



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 21/Iun/2008
Mesaje: 455
Locație: Medias

MesajTrimis: Dum 28 Ian 2007 11:09:16    Titlul subiectului: 44874

Aceste poze le vedem acum si aici:
http://www.mures1.lx.ro/tgms03/index.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Lun 05 Feb 2007 21:42:39    Titlul subiectului: 111111 75444

De la inceput imi cer scuze pentru ideile adunate "cu lopata", dar nu de mult am descoperit forumul, si sunt cam multe de spus legat de transportul public din Tg Mures.
Un lucru ar fi, ca se cam distruge tot ce era bun si frumos (vezi Mercedesul articulat din pozele de mai sus, retragerea FBW-urilor, si exemplele ar putea continua), in conditiile astea ma intreb cum o sa arate, si mai ales cum o sa mearga MAZ-urile peste vreo 2-3 ani... Doar de asta ma bucur ca s-au cumparat MAZ-uri si nu Irisbus, de exemplu, pentru ca poate ca aceste masini robuste vor supravietui mai mult timp intretinerii muresene.
Pe de alta parte, regimul de circulatie (sau cum sa zic.. deci orele in care circula autobuze, si cele in care se pun numai dube pe traseu) nu pare foarte functional. Intr-o dimineata, pe la 5 si ceva stateam in Tudor asteptand autocarul spre Cluj, si au trecut cel putin 10 MAZ-uri, frumoase, silentioase, si.... absolut goale, cu maxim 7-8 persoane la bord. In schimb, in timpul zilei vad numai nenorocirile de maxi-uri, sau de exemplu Neoplanul acela mic albastru la ora 13 pe o linie ca 23... no comment
In alta ordine de idei (candva stiam pe de rost tot parcul Transport Local, aproape ca recunosteam masinile dupa sunet, acum insa am pierdut firul) stiti cumva ce s-a intamplat cu Rocarul (sau DAC-ul) "ecologizat" de catre RABA. Parca s-a dat jos reclama cu ecologizarea si s-a vopsit in alb-albastru (l-am recunoscut dupa sunetul special), dar de o vreme nu l-am mai vazut. Mai circula? Ar fi logic, atata timp, cat circula fratiorii lui neecologizati cum ar fi masina 3 (fostul 81, daca nu i s-a schimbat din nou numarul).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zoli_gido



Data înscrierii: 12/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Ian/2024
Mesaje: 30
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Lun 05 Feb 2007 23:25:22    Titlul subiectului: Transportul local din Tirgu-MUres 75454

Nu conteaza citi calatori vezi dimineata in MAZ-uri, nu numai atitia calatoresc citi vezi tu, ci pe parcursul rutei mult mai multi. Exista o formula de calcul calatori/kilometru+subventia de la primarie daca e cazul, care da costul biletului si costurile de intretinere. Fii linistit ca stiu baietii ce si cum sa calculeze, daca nu ar fi meritat crezi ca s-ar fi adus pina acum 45 MAZ-uri noi si o sa se mai aduca anul asta? Problema e cu dubele care fiind ale Siletinei, ba in unele cazuri mai rau sint si ale altor N firme, primesc subventie si ele. Ma gindesc ca la vremea respectiva, de ce n-am ajuns eu acolo...adica sa faci transport cu dube (RUSINOS Pt.TG-MURES), sa nici nu ai concurenta spre seara, cind autobuzele devin ciori albe, si sa iei si subventie, e ceva nu? Siletina a fost pe 2005 prima pe judet la categoria ei de firme adica "transport regulat urban si/sau interurban conform orarului cu autobuze, troleibuze, tramvaie". Citi dintre voi le-ati vazut, ca eu prea putine autobuze de Siletina am vazut... majoritate dube...no comment.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 06 Feb 2007 10:59:10    Titlul subiectului: 75470

Se pare ca nu m-am exprimat bine. Nu am nimic impotriva MAZ-urilor, chiar imi plac (si urasc maxi-taxiurile), numai ca nu inteleg intotdeauna orarul de circulatie. Deci cred, ca daca la 5 dimineata e profitabila circulatia lor, atunci nici pe la 3 dupamasa nu ar lucra cu pierdere daca ar iesi pe traseu. Bine, poate ca informatiile mele nu sunt corecte, pentru ca in ultima vreme am lipsit destul de mult din oras, poate ca s-a mai schimbat, dar de mult ori am stat (in plina zi, nu la ore extreme cand lumea sta acasa) o ora intreaga in statie, si nu urcam in dube in speranta ca vine si un autobuz, dar n-a venit, iar dubele erau arhipline...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zoli_gido



Data înscrierii: 12/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Ian/2024
Mesaje: 30
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 06 Feb 2007 11:20:29    Titlul subiectului: Transportul local din Tirgu-Mures 75471

Pai asta e ideea! Ca indiferent cind circuli sa circuli ca lumea, nu cu dubele astea afurisite, ci cu autobuze, zic eu ca totusi MAZ-urile ar face fata o perioada buna pina cind ar aparea troleele, treaba e sa scoata dubele, dar vezi tu ca sint probabil niste interese enorme la mijloc de a le tine in circulatie, altfel sint convins ca daca n-ar fi fost interese la mijloc am fi avut demult trolee. Ideea e ca tot transportul local poate si trebuie sa fie facut in cel mai scurt timp, numai cu AUTOBUZE, (si troleee?), nu sintem un oras unde sa se circule cu dube. Mai departe, asta insemnind ca traseele pot fi programate in functie de ore de virf, nr.calatori samd. Eu nu m-as supara sa stiu ca circula numai autobuze in wekend, dar sa stiu programul lor de ex intervale de 12-18 minute functie de traseu. Degeaba vin dubele simbata si duminica de ex. pt. ca conditiile efective de calatorie tot alea sint, indiferent de intervalul lor orar. La urcare tu iti deschizi usa , tu o inchizi stai chircit, dai din coate, nu ti se da bilet in majoritatea cazurilor, se conduce sportiv de te aduni gramada la o frinare, mai e si comportamentul unora dintre soferi...simbata la Real din prima duba au coborit 32 de pers, din a doua 29, din a treia 22. De ce nu se pot pune autobuze si aici? Pt ca sint interese ca ele sa circule cu cheltuieli mici iar tu sa calatoresti asa cum calatoresti...pe impozitul tau
Ce e drept,a m uitat sa zic, ca acele curse de la si spre Real sint gratuite... dar totusi zic ca niste autobuze n-ar strica in zona . Tot nu inteleg de ce nu pot sa circule autobuze in weekend, macar pe traseele principale!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zoli_gido



Data înscrierii: 12/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Ian/2024
Mesaje: 30
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 08 Feb 2007 08:57:20    Titlul subiectului: 88888 75594

La vreo doi ani dupa ce au fost aduse IK 280 noi, adica prin 81, au fost aduse de la ITB citeva zeci de IK 260, unele in stare mai buna altele mai putin. Din astea au ajuns si citeva la Sighisoara, Sovata, Reghin, avind in vedere ca apartineau aceleiasi intreprinderi IJTLM. De-asemeni cred ca a ajuns tot la Sighisoara si singurul IK 4 din judet. La un moment dat in Tg-Mures parcul de autobuze era compus in majoritate din IK 260,280 noi si second, doar citeva UD-uri mai vechi,citeva UDM 117 si un singur UDM 112 ultimele doua cu cutie automata. Pe trasee abia daca vedeai altceva decit Ikarusuri, care faceau fata cu succes, apoi incet -incet au inceput sa pice cele second de la ITB, fiind inlocuite cu UDM 117 noi cu cutie manuala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Nirvana



Data înscrierii: 19/Ian/2007
Ultima vizita: 28/Aug/2009
Mesaje: 3
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 08 Feb 2007 21:38:26    Titlul subiectului: Transportul local din Tg.Mures 75641

Nu am nimic impotriva MAZ-urilor, urasc maxiurile, chiar au facut o treaba buna ca au adus aceste autobuze. Si fara dube cred ca ar fi super; acum cativa ani a mai existat un UDM 112 deschis, adica fara geamuri laterale doar cu parbrize la sofer, dar macar asta mergea in WEEKEND si la STRAND!!! pacat de el, si de asemenea pacat ca de ani de zile nu mai este cursa la Platoul Cornesti. Sad
Chiar acele trasee cu transport gratuit la Real au fost bine facute cu dube. Dar odata cand am iesit din magazin, am numarat 35 de persoane urcand pe o duba. Shocked Nu-i rau...nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Vin 09 Feb 2007 21:46:21    Titlul subiectului: 75703

Ei bine, au renumerotat parcul din nou, probabil ati vazut... Din cate am observat, s-a procedat in felul urmator: MAZ-urile din anul trecut, care aveau numere din jurul a 140 in sus, au pierdut suta, adica de exemplu 156 a devenit 56. MAZ-urile noi au primit numere mici, am vazut de exemplu 37, iar la celelalte autobuze s-a adaugat ceva, insa nu stiu sigur care a fost metoda, am vazut doar ca masina 3 poarta acum numarul 73. Poate ca gresesc, atat am dedus din ce am vazut cam intr-o ora in oras.
Nu cred ca e cel mai bine ca numerele de parc sa apartina de pe o zi pe alta unei alte masini, dar daca am continua numerotarea, ar fi ajuns deja pe la 800, cu cate masini a schimbat Tg Muresul, cand in realitate au cam 60...
In alta ordine de idei: incepem sa ne civilizam Wink Azi am observat cateva noutati:
-draperiile de la cabina soferului sunt "asortate" cu culoarea masinii (adica pe MAZ galben draperie galbena), si nu acopera tot geamul, sunt doar jos si sus, permitand o vizibilitate buna spre fatza, si avand un aspect civilizat.
-a aparut un ecran tip LCD in spatele usii 1 (cel putin in masina cu care am calatorit azi), pe care sunt afisate reclame. Ma rog... firele electrice prinse cu banda izolatoare nu arata foarte bine clatinandu-se in coltul masinii, dar poate ca scapam de hartiile lipite pe geamuri.
-controlorii sunt mai seriosi. Dupa ce in ultima vreme baietii nu prea purtau nici ecusonul, azi am fost placut surprins de faptul ca cei doi controlori erau imbracati la fel (nu stiu daca e uniforma sau doar si-au cumparat acelasi tip de geaca), si-au pus ecusonul cand au urcat in autobuz, si au salutat calatorii. Sper sa fie toti asa... ieri am vazut pe unii care nu erau prea convingatori, dar asta e... nu-i poti schimba de pe o zi pe alta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Vin 09 Feb 2007 22:52:20    Titlul subiectului: 75705

tomi_ms a scris:
Nu cred ca e cel mai bine ca numerele de parc sa apartina de pe o zi pe alta unei alte masini, dar daca am continua numerotarea, ar fi ajuns deja pe la 800, cu cate masini a schimbat Tg Muresul, cand in realitate au cam 60...
Si ce, bucurestiul are in total 7000 de troleibuze? Acel numar de parc poate fi considerat ca si un botez. Mai ales, ca incepi sa-ti faci o colectie, si apoi poti sa iei de la inceput vanatul oare care autobuz este care... Evil or Very Mad
Revenind la alte treburi, astazi am avut placerea sa vad mai multe MAZ-uri fara cabina Cool Chiar arata mai bine asa autobuzele. Astfel, liniile unde MAZ-urile nu au cabina sunt: 6, 12 (?) 14 si 16. Pe aceste linii biletul se cumpara la sofer, iar urcarea se face exclusiv la prima usi, unde se deschid ambele parti Laughing
Pe liniile 14 si 16 am vazut ca toata cabina este desfiintata (cu exceptia peretii din spatele soferului, unde sunt sigurantele), iar pe linia 6 si 12 e scoasa doar "peretele mic", de langa usa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 13 Feb 2007 23:00:47    Titlul subiectului: 75872

OAB a scris:
Autobuzul de care spun avea culoare roșie, forma aducea a VETTER SHO 18, dar nu era cu articulație împinsă, motorul aflându-se între axele A și B, dovadă fiind eșapamentul care se găsea în fața roților axei B. Totuși, din câte îmi amintesc, roțile axei erau duble și neorientabile. ce urmare, cred că lua curba foarte greu
dm a scris:
Ce ai vazut tu este FBW. Cum am zis si in alte parti sunt niste autobuze foarte foarte bune!
L-am gasit din greseala pe internet (multumita unui link din sectiunea Harghita / Miercurea Ciuc a forumului)
http://www.trittbrett.ch/tvb/svb283.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 29 Noi 2007 19:38:21    Titlul subiectului: 85114

Iata am gasit ceva pt voi in primul rand vreau sa multumesc ca am putut sa intru in TRAMCLUB acuma iata si pozele cu autobusele Setra care au circulat in Tg-Mures pozele is facute in strainatate inainte de a fi aduse la Tg Mures


Setra 1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  45.48 kb
 Vizualizat:  de 28522 ori

Setra 1.jpg



Setra 2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  27.26 kb
 Vizualizat:  de 28522 ori

Setra 2.jpg



Setra 3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  51.18 kb
 Vizualizat:  de 28522 ori

Setra 3.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 29 Noi 2007 20:14:09    Titlul subiectului: Autobuse casate in Tg Mures 85116

Din pacate au mai casat doua Mercedes 305 G ex Basel in Tg Mures.Sc.Siletina Impex Srl asociere Sc Transport Local Sa a luat decizia sa caseze doua Mercedesuri din cauza vechimea lor...nu erau ingrijite sasiul lor sa putrezit, motorul si cutia de viteza era stricata nu mai merita sa le repare,reparatia lor era costisitoare asa ca au adus inca doua buc. tot din Basel in stare foarte buna au recarosat si au pus numere noi. Acum am sa postez poze cu autobuzele casate dar si cu cele noi aduse. Laughing Razz Very Happy


Mercedes 12.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  125.5 kb
 Vizualizat:  de 28518 ori

Mercedes 12.jpg



Mercedes Linie 5.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  122.8 kb
 Vizualizat:  de 28518 ori

Mercedes Linie 5.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 29 Noi 2007 20:29:27    Titlul subiectului: 85117

Iata si pozele cu autobuzele noi. Sa stiti ca am circulat cu ele, inauntru arata grozav,vopsea lucioasa,motor excelent,cand am mers cu ele nici macar nu simteam ca schimba vitezele si mai ales nu se auzea motorul e foarte silentios.Oare cat o sa tina aici in Tg-Mures daca in Basel au circulat din 1983 pana in 2007 aica 24 de ani fara sa se strice ceva la ele...ma gandesc ca aici o sa mearga o luna de obicei asa e la noi.aici nu prea sunt intretinute si reparate ca lumea... Razz Laughing MS07SKT și MS07SNL


Mercedes 12.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  112.47 kb
 Vizualizat:  de 28522 ori

Mercedes 12.jpg



Mercedes 12 Linia 5 Statia Selgros.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  131.35 kb
 Vizualizat:  de 28522 ori

Mercedes 12  Linia 5 Statia Selgros.jpg



Mercedes 12 Linia 5 Zona Scarilor Rakoczi.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  190.58 kb
 Vizualizat:  de 28522 ori

Mercedes 12 Linia 5 Zona Scarilor Rakoczi.jpg



Mercedes 12 spate.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  102 kb
 Vizualizat:  de 28522 ori

Mercedes 12 spate.jpg



Mercedes 17 Linia 5 Statia P-ta Teatrului.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  129.99 kb
 Vizualizat:  de 28522 ori

Mercedes 17 Linia 5 Statia P-ta Teatrului.jpg



Mercedes 17 Linia 15 Statia Mocca.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  153.72 kb
 Vizualizat:  de 28522 ori

Mercedes 17 Linia 15 Statia Mocca.jpg



Mercedes 17 Linia 5 Statia P-ta Teatrului.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  129.99 kb
 Vizualizat:  de 28522 ori

Mercedes 17 Linia 5 Statia P-ta Teatrului.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 29 Noi 2007 20:41:33    Titlul subiectului: 85119

Am primit si ceva poze de la elvetianul Andreas Wittwer cu autobuzele recent aduse.Pozele is fcaute in anul 2006 de atunci nu sa schimbat nimic la ele uitativa doar la numarul de parc e acceasi.


702 Basel 1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  48.68 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

702 Basel 1.jpg



702 Basel 2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  50.43 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

702 Basel 2.jpg



720 Basel.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  50.05 kb
 Vizualizat:  de 28510 ori

720 Basel.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 29 Noi 2007 20:59:52    Titlul subiectului: 85124

Am gasit si eu o poza cu bunicul meu cand era sofer de autobuz, nu stiu cand e facuta poza, dar se vede ca e veche nici macar nu stiu ce autobuze is in spatele lor. Bunicul meu este cel din stanga, al doilea. Dupa spusele lui, a lucrat si pe autobuze Tv pe linia 1 si 2, apoi la Transport Local pana in anul 90 pe un Dac pe linia 20


50's.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  208.23 kb
 Vizualizat:  de 28511 ori

50's.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MUREȘ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 22, 23, 24  Următoare
Pagina 2 din 24

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community