Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Statiile LocTrans

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul OLT
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 28 Dec 2005 16:10:37    Titlul subiectului: 9544

M-au intrigat indicatoarele de statie, cele mai hidoase pe care le-am vazut in Romania. Cu alb erau pentru autobuze, cu galben pentru troleibuze...
Am dat totuși și de o statie mai moderna, in zona ROMTELECOM, unde se vede inscriptionata si linia de troleibuz 12b.
În detaliul cu orarul de funcționare, sugestiv pentru starea transportului local din Slatina, priviti si minunati-va de "intervalul de succedare" dintre vehicule... si sa va mai plangeti ca la RATB stati prea mult in statii.... Laughing



STATII-006.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  26.21 kb
 Vizualizat:  de 12650 ori

STATII-006.jpg



statii-007_195.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  47.15 kb
 Vizualizat:  de 10966 ori

statii-007_195.jpg



statii-012_610.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  17.53 kb
 Vizualizat:  de 10962 ori

statii-012_610.jpg




Ultima modificare efectuată Catalin Ghita la Mar 16 Ian 2007 15:37:27, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 17 Aug 2012 13:34:11    Titlul subiectului: 158169

http://www.adevarul.ro/locale/slatina/Statiile_de_autobuz_din_Slatina_-_vandalizate_de_scandalagii-uitate_de_autoritati_0_756524501.html

"Stațiile de autobuz din Slatina – vandalizate de scandalagii, uitate de autorități

16 august 2012

Autor: Mugurel Manea

Slatina

Pe strada Cornișei (bloc GA 9), două stații de autobuz vandalizate amplasate paralel așteaptă să fie reparate de ani de zile

De ani de zile, locuitorii municipiului Slatina văd cum prostia și tupeul unor neica-nimeni cu mintea mult prea odihnită, la care se adaugă indolența de neînțeles a autorităților, provoacă pagube evidente de care te izbești la tot pasul pe raza urbei. De data aceasta este vorba despre stațiile de autobuz din oraș, vandalizate în mare parte. Din anul 2007 încoace de când acestea au fost amenajate, raportul dintre stațiile distruse și cele care au rezistat a fost întotdeauna devaforabil celor din urmă.

În aprilie 2007, Primăria Slatina achiziționa, printr-un credit contractat pe șapte ani în valoare de 81,5 miliarde lei vechi, un număr de zece minibuze de câte 70 de locuri, patru autobuze a 100 de locuri și un autocar cu 35 de locuri. Toate aceste mijloace de transport au fost utilizate la schimbarea integrală a parcului auto al Loctrans SA Slatina, regia locală de transport în comun aflată și acum în subordinea municipalității, care deținea autobuze vechi de zeci de ani.

Odată cu achiziționarea noilor autobuze de la firma Unicredit Leasing Romania, declarată câștigătoare a licitației respective, a fost schimbată și întreaga rețea de stații de așteptare a autobuzelor de pe raza orașului – 40 la număr, investiție inclusă în același contract. Stațiile în cauză urmau să fie dotate cu sistem propriu de afisaj care să indice ora, data, numele stației și numărul autobuzului, precum și timpul pe care un autobuz îl are de parcurs până la sosirea în stație.

De atunci și până în prezent, majoritatea stațiilor de autobuz au fost în mod constant vandalizate de persoane cu mintea cât miezul de alună puse pe distrugeri. Raportul dintre stațiile distruse și cele care au rezistat “prădătorilor” a fost întotdeauna devaforabil celor din urmă, iar acest lucru poate fi văzut zi de zi de oricine trece prin Slatina, indiferent dacă circulă cu o mașină sau pe jos.

“Nu înțeleg ce păzesc cei de la primărie… ?!”

Ce cred slătinenii despre situația actuală a stațiilor de autobuz ?... “Păi, dacă mă întrebați pe mine, sunt jalnice (stațiile de autobuz, n.a.). Eu, unul, nu cred că am văzut una întreagă pe unde merg eu și am destule drumuri prin oraș, slavă Domnului, la piață, la bănci și în alte părți. Toate stațiile de autobuz pe care le-am întâlnit erau distruse. Mi-e și milă de bieții oameni care merg cu autobuzul și trebuie să le aștepte aici că îi bate soarele în cap de leșini. Iarna e și mai rău, vă dați seama, nu îi protejează nimic! Nu înțeleg ce păzesc cei de la primărie sau Poliția că tot au mașini și patrulează mereu prin oraș ?!? Eu nu am văzut și nici nu am auzit să fii fost prins vreun nebun din ăștia de au distrus stațiile astea”, a spus Mariana Dobre, din Slatina.

Nu le-a fost de folos autorităților pentru a-i dibui pe “distrugători” nici măcar mult-lăudatul și costisitorul sistem de supraveghere video instalat pe raza municipiului în valoare de 1,7 milioane de lei. Astfel, cele 167 de camere video cu un unghi de acoperire de 360º au rămas și par a rămâne în continuare cu statutul de “obiecte de decor” când vine vorba despre acest subiect.

Amenajarea unei stații de autobuz – 1.000 euro

Directorul SC Loctrans SA Slatina, societatea de transport în comun aflată în subordinea primăriei ce administrează stațiile de autobuz menționate, încearcă să explice situația. “Din evidențele noastre rezultă că aproape jumătate dintre stațiile de autobuz existente în oraș (40 stații în total, n.a.) sunt în bună stare, adică intacte, restul au fost vandalizate. Noi mai refacem din ele din când în când, dar nu ne permitem nici noi prea des să facem acest lucru. O stație nouă costă cam 1.000 de euro cu tot cu manoperă. Dacă oamenii ar fi oameni cu adevărat, nu am avea situația asta. Sunt locuri unde abia ce termini de restaurat o stație, la câteva zile o găsești din nou distrusă. Noi ne-am propus ca, anul viitor, să rezervăm bani în buget pentru a le reface pe toate cele distruse”, a declarat Ion M. Ion, director general SC Loctrans SA Slatina.

Rămâne de văzut cum se vor descurca autoritățile slătinene cu această problemă, stringentă dealtfel, dar un lucru poate că merită menționat. Oare cum a fost stabilit prețul amenajării unei stații de autobuz la cca 1.000 de euro (aproape 4.500 lei, n.a.) dacă, la orice magazin de profil, o placă de policarbonat 2,1x3m./2,1x6 m. - materialul folosit la amenajarea unui astfel de loc de așteptare a autobuzelor, costă cca. 110 lei/buc ?..."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 01 Apr 2013 10:58:24    Titlul subiectului: 163770

http://adevarul.ro/locale/slatina/foto-slatinenii-nevoiti-infrunte-intemperiile-vremii-statii-autobuz-vandalizate-1_5157fa5600f5182b856bdb01/index.html

"Slătinenii, nevoiți să înfrunte intemperiile vremii în stații de autobuz vandalizate
31 martie 2013,

Articol de Mugurel Manea

Locuitorii municipiului Slatina ce folosesc transportul în comun din oraș par condamnați să aibă parte numai de surprize neplăcute. După ce, în urmă cu un an, de bine-de rău au fost reparate o parte importantă dintre stațiile de autobuz vandalizate, situația a revenit la starea “inițială”. Majoritatea stațiilor menționate amenajate în oraș arată din nou ca după război, iar cei care le folosesc sunt nevoiți să aștepte în ger, ploaie sau ninsoare.

Pe raza municipiului Slatina sunt amenajate 40 de stații de autobuz, care, de luni de zile, au fost uitate de autorități într-o stare deplorabilă în care au fost aduse de nesimțirea unor necunoscuți. Practic, începând din anul 2007 când ele au fost amenajate, se poate spune cu certitudine că majoritatea au stat întregi doar câteva luni. În restul timpului care s-a scurs de atunci, stațiile în cauză sunt supuse zilnic tupeului nepedepsit al unor indivizi certați cu legea și bunul simț, fapt ce face ca ele să ofere trecătorilor, dar și orașului - în ansamblu, o imagine urâtă de urbe părăsită, ai cărei diriguitori nu sunt prea interesați de soarta oamenilor. În aprilie 2007, Primăria Slatina achiziționa, printr-un credit contractat pe șapte ani în valoare de 81,5 miliarde lei vechi, un număr de zece minibuze de câte 70 de locuri, patru autobuze a 100 de locuri și un autocar cu 35 de locuri. Toate aceste mijloace de transport au fost utilizate la schimbarea integrală a parcului auto al Loctrans SA Slatina, regia locală de transport în comun aflată și acum în subordinea municipalității, care deținea autobuze vechi de zeci de ani. Odată cu achiziționarea noilor autobuze de la firma Unicredit Leasing Romania - declarată câștigătoare a licitației respective, a fost schimbată și întreaga rețea de stații de așteptare a autobuzelor de pe raza orașului – 40 la număr, investiție inclusă în același contract. Stațiile în cauză au fost dotate cu sistem propriu de afisaj care ar fi trebuit să indice ora, data, numele stației și numărul autobuzului, precum și timpul pe care un autobuz îl are de parcurs până la sosirea în stație. De atunci și până în prezent, majoritatea stațiilor de autobuz au fost în mod constant vandalizate de necunoscuți, iar panourile de afișaj nu își îndeplinesc nici pe departe rolul inițial. Slătinenii, despre stațiile de autobuz: “Arată de parcă nu ar exista !...” Slătinenii care folosesc sistemul de transport în comun din localitate sunt nemulțumiți de modul cum arată stațiile de autobuz și nu înțeleg de ce nimeni nu se interesează să remedieze situația. Foto Stațiile de autobuz din Slatina - ale nimănui “Arată de parcă nu ar exista (stațiile de autobuz, n.a.), așa arată! Stăm în aer liber, ne bate vântu’, geru’, ploaia, ninsoarea sau, vara – soarele. Nu vedeți cum arată: fără panouri de protecție, sparte, găurite, ca și cum am fi într-un oraș părăsit ?! Dar e de înțeles pentru unii: dacă stai la birou nu ai cum să înțelegi ce înseamnă să aștepți un autobuz într-o stație ca asta pe timp de ploaie, caniculă sau ger. Culmea este că eu nu cred că ar costa așa mult să se îngrijească puțin să le repare mereu, să știți”, este de părere Mariana Dobre, din municipiu, utilizator frecvent al autobuzelor. O situația aparte este și cea de la ieșirea din Slatina spre Pitești, unde, pe strada Cornișei, există două stații de autobuz amplasate de-o parte și de alta a arterei, ambele fiind vandalizate de ani de zile și așteptând intervenția autorităților. Iar exemplele pot continua. Întâlnire cu reprezentanții Primăriei pe tema stațiilor de autobuz Conducerea firmei de transport în comun din Slatina, SA Loctrans SA, ce administrează stațiile de autobuz din oraș, spune că situația va fi analizată într-o ședință specială pe această temă, care va avea loc în curând cu reprezentanții primăriei. “Așa este, situația actuală a multora dintre stațiile de autobuz din oraș este una dezastruoasă din cauza necunoscuților care nu țin cont de lege și de respectarea unor lucruri. De aceea noi am stabilit o ședință cu cei de la primărie pentru a discuta acest lucru și vă pot spune că, săptămâna viitoare, vom avea o întâlnire cu dl. primar ca să vedem ce este de făcut și cum să rezolvăm lucrurile”, a declarat Ion M. Ion, director al Loctrans Slatina. Până când diriguitorii firmei de transport în comun și cei ai primăriei vor ajunge la un consens în ce privește redresarea unei situații jenante care trenează în mod nepermis de prea mult timp, persoanele ce folosesc autobuzele și stațiile de așteptare sunt rugate să aibă răbdare… Din nou."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul OLT Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community