Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Stațiile Transbus. Orare de circulatie.
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BUZĂU
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 28 Iun 2010 10:04:50    Titlul subiectului: 129081

Din nou se vorbeste de modernizarea statiilor.

Observati ca de fapt se vorbeste de DOAR 28 de statii din cele vreo ... 116, ceea ce nu va rezolva problema de ansamblu, pentru intregul oras.

Mai mult, din ce am inteles din alte articole, e vorba de statii preponderent din cartierul Mihai Viteazul, un "cartier" de case inserat in zona industriala a orasului, o zona oricum destul de slab circulata...
Si nu se spune nimic de afisarea orarelor si hartilor, sa vedem daca "modernizarea" statiilor va consta doar in montarea unor "custi"...

http://www.adevarul.ro/locale/buzau/Buzau-_Statii_de_autobuz_ultramoderne_0_288571268.html

"Buzău: Stații de autobuz ultramoderne

Iulian Bunilă

Luni 28 iun 2010

Buzău

Modernizarea transportului public a început cu autobuzele

Un număr de 28 de stații de autobuz din municipiul Buzău vor fi modernizate, în cadrul unui program operațional regional admis recent de ADR, care prevede o investiți de 550.000 de lei.

Adăposturile vor fi confecționate din metal combinat cu material transparent, vor avea înălțimea de 2,6 metri și vor ocupa o suprafață cu laturile de 5 și 2,5 metri.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 07 Iul 2010 14:46:09    Titlul subiectului: 129599

Din nou se aplica o decizie imbecila, aceea de a opri circulatia autobuzelor sambata dupa ora 17:00 si duminica dupa ora 13:30.

Motivatiile oficiale lipsesc in afisul din poza, probabil ca tin fie de vacanta scolara, fie de "eficientizarea" activitatii Transbus, insa DIN NOU se alege cea mai proasta solutie pentru calatori, insa favorabila - DIN NOU! - pentru dubagii privati.

De ce nu s-a restrans sau chiar interzis circulatia microbuzelor private in acele intervale orare, pastrand in circulatie doar autobuzele, vehicule cele mai moderne din transportul local?!?

Autobuzele ofera conditii civilizate de transport pentru TOATE categoriile de calatori, in timp ce microbuzele maxi-taxi sunt PROFUND DISCRIMINATORII pentru multe categorii de calatori.

Cine le permite astora sa opreasca circulatia autobuzelor, afectand in mod direct foarte multi cetateni din categorii din cele mai variate?

- Persoanelor cu dizabilitati sau in scaune cu rotile LI SE INGRADESTE SI MAI MULT dreptul la calatorie prin faptul ca se scot AUTOBUZELE, singurele special adaptate in acest scop, fiind lasate doar microbuzele maxi-taxi PRIVATE care nu dispun de facilitatile necesare si la care acesti calatori PLATESC calatoria (dupa stiinta mea), aceastei categorii de calatori incalcandu-i-se dreptul la calatorie gratuita si obligandu-i sa stea in casa in loc sa se poata deplasa in parc, de exemplu;

- Pensionarilor beneficiari de gratuitati care se vor vedea lipsiti de drepturile legale, la aceste dube/maxi-taxi acesti calatori PLATIND calatoria (dupa stiinta mea), aceastei categorii de calatori incalcandu-i-se dreptul la calatorie gratuita, conferit cu mana larga de "alesii" locali;

- Detinatorii de abonamente nu pot beneficia de dreptul conferit de abonamentul pentru care au platit, abonamentul fiind echivalentul unui contract intre societatea de transport si detinatorul de abonament. Posesorii de abonamente sunt despagubiti pentru perioadele cand nu pot beneficia pentru dreptul pre-platit?

- Cine le ermite ca in aceste luni de vara cand multi cetateni ies cu copiii in parc, cu carucioarele, sa le taie acestora posibilitatea de a calatori cu tot cu carucioarele pentru copii in autobuze, in conditiile in care nici una dintre epavele maxi-taxi actuale nu dispune de spatiul necesar pentru accesul cu carucioare?

- Cine le permite sa ma constranga pe mine si alti cetateni care platim impozite si taxe de "municipiu" sa folosim microbuzele private, sa calatorim in conditii execrabile in acele intervale orare, in conditiile in care municipalitatea are autobuze civilizate? Daca se pune problema "eficientizarii", sa se renunte la transportatorii privati, adevaratii vinovati de scaderea incasarilor Transbus si ale caror vehicule ofera conditii inacceptabile de calatorie pentru cetatenii civilizati, dar care "muta" incasarile de la Transbus in buzunare private prin circulatia parazitara pe care o desfasoara, in permanenta in fata autobuzelor pentru a "fura" calatorii!



ReducereProgramTransbusP1330574.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  65.24 kb
 Vizualizat:  de 18056 ori

ReducereProgramTransbusP1330574.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 30 Iul 2010 10:22:33    Titlul subiectului: 130959

Inca de ieri seara am observat o chestie extrem de bizara, autobuzele Transbus circula cu o viteza extrem de mica, ceva de genul 15-20 km/h.

Aseara mi s-a intamplat pe linia 6, unde am facut cu vreo 5 minute in plus fata de cat facea de obicei; azi, aceeasi treaba, pe linia 2, autobuzul a facut 30 (!) de minute pana ala gara, in loc de 20-22 de minute de obicei. Mentionez ca strazile erau libere, traficul nu era blocat de nimic, autobuzul pur si simplu "mergea" cu 15-20 km/h...

Intrigat, am intrebat o taxatoare ce se intampla, e defect autobuzul? Raspunsul a fost stupefiant: cica au primit o dispozitie interna sa circule atat de incet! Am ramas masca!

Dupa cateva secunde de uluiala, am intrebat care este totusi motivatia pentru o astfel de decizie bizara. Femeia a spus ca nu stie motivul, ca pur si simplu asta e dispozitia.

Nestiind daca sa cred sau nu ce am auzit, l-am sunat pe domnul Jercan, directorul Transbus, relatandu-i "intamplarea" si explicatia primita de la taxatoare, i-am semnalat faptul ca din cauza circulatiei cu aceasta viteza mica, calatorii care se obisnuisera cu vechiul "regim" de circulatie vor avea de suferit, riscand sa piarda trenul, de exemplu.

Domnul Jercan mi-a explicat ca de fapt se revine la vechile grafice de circulatie adoptate inca din 2008, dar pe care soferii nu le mai respectau, "alergand" autobuzele pentru a ajunge mai repede la capat si a avea mai mult timp liber. Din aceasta cauza, mi-a spus domnul director, multi calatori ar fi ramas prin statii asteptand autobuzul care deja trecuse.

Dupa parerea mea e o masura cel putin bizara, daca voi face 25 de minute cu autobuzul si tot 25 de minute daca merg pe jos, tare ma tem ca pana si eu voi renunta la autobuz si voi merge pe jos... Rolling Eyes Asta ca sa nu mai zic de calatorii care, fiind grabiti, se vor lipsi de autobuze daca cu maxi-taxi merg de 2 ori mai repede... Dupa ce ca sunt sabotati din exterior de maxi-taxi-sti, iata ca si deciziile interne sunt pe cale sa aduca prejudicii societatii...

Sau sabotajul maxi-taxi si decizia asta n-or fi tocmai lipsite de legatura una cu alta ?!?

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 09 Sep 2010 10:05:46    Titlul subiectului: 133110

Am reusit cu mare greutate sa "deduc" orarele de circulatie de pe "noua" linie 2: Gara - Matesti.

Sunt 3 autobuze pe traseu, orarul fiecarui autobuz e in cate o culoare distincta.

Unele curse "lipsesc" din cauza ca autobuzul e scos din traseul 2 si face cate o cursa pe traseele industriale, celebrele "Zone" din Buzau. acest lucru face si mai greoaie orientarea calatorilor, 2-3 "tepe" de genul stat aiurea in statii si sunt convins ca nu vor mai "risca" si se vor sui ca niste "cuminti" la maxi-taxi...

Intervalul de succedare e de-a dreptul cretin, 33 de minute! In lipsa afisarii orarelor si a egalitatii preturilor biletelor la autobuz si maxi-taxi, ma indoiesc ca majoritatea calatorilor se vor apuca de matematica prin statii, pe sistemul "06:00+33 minute+33 minute+33 minute+33 minute..." ca sa "deduca" ora de plecare a autobuzelor... multi vor migra la dube, fara regrete Evil or Very Mad

Cand am intrebat de ce s-au ales aceste intervale imbecile, 33 de minute, 27 de minute etc, explicatia a fost stupefianta: cica semicursa lui 2 e de 50 minute, deci toata cursa de 100 de minute, fiind 3 autobuze pe traseu rezulta 100 minute:3 autobuze=33 de minute intre autobuze! Shocked
Pai puteau foarte bine sa "rotunjeasca" la 30 de minute, caci oricum autobuzele fac cu mult mai putin de 50 de minute pe semicursa, cred ca aproximativ 40 de minute...



orar2.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  24.26 kb
 Vizualizat:  de 17919 ori

orar2.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Joi 09 Sep 2010 11:01:43, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 09 Sep 2010 10:56:58    Titlul subiectului: 133111

Pe data de 17.08.2010 am trimis o petitie catre Primaria Buzau solicitand amplasarea unor statii noi, absolut necesare, in cateva zone pe care le-am identificat ca avand potential de a genera calatori, prin prisma faptului ca foarte multi oameni solicitau oprirea acolo, fiind refuzati de soferii de autobuze de teama represaliilor conducerii proprii sau a Politiei.

Spre marea mea surpriza aseara am constatat ca deja se infiintase una dintre statiile solicitate, cea de la Rond Epscopie, denumita insa oficial "Arhiepiscopie". De remarcat ca pe aceasta statie intervalele de succedare sunt cele "la zi", 33 de minute in timpul saptamanii si 60 de minute in weekend.

Exista insa o totala lipsa de comunicare intre Transbus si calatori, nu se anunta nimic pe nicaieri, nici despre modificarile de trasee, nici despre orare, nici despre statii ...

Celelalte doua statii vizate, "Carrefour" si "(autogara) Piata Saraca" vad ca inca n-au aparut, desi au potential mare de calatori, sa speram ca vor urma si ele...

Iata mai jos textul petitiei si poze din noua statie:

http://www.domnuleprimar.ro/43840-Amplasare-statii-Domnule-Primar-Iata-mai-jos-poze-recente-ieri-2010-care-puteti-observa-microbuze-private-maxi-taxi-oprind-ILEGAL-zona-Carrefour-XXL-pentru-urcarea-coborare.htm

"Amplasare statii

Domnule Primar,

Iata mai jos 2 poze recente, de ieri, 16.08.2010, in care puteti observa microbuze private/maxi-taxi oprind ILEGAL in zona Carrefour/XXL pentru urcarea/coborarea calatorilor.
Trecand peste ilegalitatea evidenta a opririi in locuri fara statii legal amenajate, trecand peste concurenta NELOIALA facuta astfel de maxi-taxi-sti autobuzelor Transbus (multi calatori merg cu duba doar pentru ca-i “ia” si-i “lasa” in astfel de locatii de interes), trecand peste consecintele acestor opriri ilegale asupra incasarilor Transbus si asupra gestionarii banului public, pozele arata fara putinta de tagada ca in zona Carrefour/XXL este o NEVOIE EVIDENTA DE AMPLASARE A UNOR STATII LEGALE, pentru deservirea calatorilor.
Ca atare, va solicit insistent sa va implicati si sa faceti demersuri pentru re-infiintarea statiilor Carrefour/XXL si pentru infiintarea unor statii noi in zonele Autogara Piata Saraca si Rond Episcopie.
Va rog sa nu va multumiti sa pasati responsabilitatea, prin prisma functiei si popularitatii de care va bucurati puteti interveni pentru a face ceva in folosul cetatenilor.
S-a mai invocat motivul distantei aparent scurte intre statii, insa nu trebuie uitat ca autobuzele sunt folosite si de persoane in varsta, cu mobilitate redusa, sau de calatori care fac cumparaturi grele sau voluminoase din zona comerciala.
Nu trebuie uitat ca transportul public, ca serviciu social, trebuie sa dea dovada de flexibilitate si sa se adapteze nevoilor REALE ale clientilor sai, in cazul de fata calatorii.
In zonele mentionate exista spatiu disponibil pentru amenajarea unor alveole pentru statii, iar proprietarii spatiilor comerciale din zona cred ca ar fi co-interesati sa puna la dispozitie cativa metri patrati pentru amenajarea statiilor, pentru a a-si face magazinle cat mai accesibile clientilor.
In zona Autogarii Piata Saraca autobuzele nu ar stanjeni foarte mult circulatia, daca cineva doreste sa invoce acest motiv, il rog atunci sa ia masuri impotriva puzderiei de autobuze si microbuze private care zac parcate pe ambele partii ale bulevardului Republicii; daca acele zeci de autobuze si microbuze private nu incurca circulatia, nici oprirea de 20 de secunde a autobuzelor Transbus nu o va afecta.
La Rond Episcopie e suficient spatiu in dreptul gardului Episcopiei, statia RATB Piata Romana din Bucuresti este amplasata la fel, lateral, intr-un sens giratoriu, deci precedent exista.
De asemenea, strada Unirii, cea care leaga Rond Episcopie de bulevardul Unirii ar putea fi transformata in strada cu sens unic, o banda fiind transformata in locuri de pacare si statie de transport public.
Va rog sa cereti informatii de la personalul Transbus – soferi, taxatoare etc – ca sa va convingeti de necesitatea si utilitatea de netagaduit a infiintarii acestor statii.
Solutii tehnice se pot gasi cu siguranta daca exista interes si vointa in directia corecta.
Va rog sa va implicati, ati fost ales ca sa serviti interesele cetatenilor, acum firmele private sunt cele “ajutate” sa profite de “exclusivitatea” opririlor ilegale in aceste zone de interes.
"



P1340905.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.12 kb
 Vizualizat:  de 17910 ori

P1340905.jpg



P1340906.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.69 kb
 Vizualizat:  de 17910 ori

P1340906.jpg



P1340908.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  90.41 kb
 Vizualizat:  de 17910 ori

P1340908.jpg



P1340910.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  108.98 kb
 Vizualizat:  de 17910 ori

P1340910.jpg



P1340912.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  63.83 kb
 Vizualizat:  de 17910 ori

P1340912.jpg



P1340913.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  82.53 kb
 Vizualizat:  de 17910 ori

P1340913.jpg



P1340915.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.93 kb
 Vizualizat:  de 17910 ori

P1340915.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 14:09:19    Titlul subiectului: 133380

Odata cu modificarea traseelor 2 si 3, o parte din statiile pre-existente au fost actualizate, dar s-au infiintat si statii noi.

Din relatarile unei taxatoare, am inteles ca statia "Dedeman" a fost desfiintata, autobuzul nemaifacand acel ocolo lung si aproape total inutil.

Linia 2 s-a prelungit de la Pod Maracineni spre Potoceni pana la intrarea in Matesti.

Linia 3 a fost prelungita pana la Autorola, insa initial mi s-a spus ca doar in orele de varf (care or fi alea la Buzau?!?) se face intregul traseu spre Autorola, in restul timpului traseul fiind limitat la Micro 3, adica "vechiul" traseu al liniei. Mai nou, o alta taxatoare mi-a spus ca s-ar fi renuntat deja Shocked la traseul spre Autorola din cauza ineficientei... cam asa merge treba la Buzau, pe incercatea, pe bajbaitelea, nu se anunta nimic, trebuie sa intrebi insistent ca sa primesti oarecare informatie si chiar si asa nu te poti baza prea mult pe ce ti se psune, ca a doua zi poate sa fie deja altfel situatia... Rolling Eyes

Iata ceva poze, mai intai statia "Raul Buzau" pe care a fost inserata si linia 3 si au fost actualizate frecventele pentru linia 2.

De la Maracineni spre Potoceni autobuzele strabat o zona de-a dreptul rurala, cu un drum ingust pe care intalnesti frecvent carute si/sau vaci...

La un moment dat, mai prin preajma alegerilor, s-a vorbit despre supralargirea acestui drum, insa dupa ce "oamenii" colorati (politic) si-au facut "treaba", drumul a ramas ... cum am stabilit, adica doar cu pamantul nivelat pe niste fasii de 2-3 metri de-o parte si de alta.

Din cate deduc, Transbus s-a ocupat de statiile de pe teritoriul municipiului, amenajarea si semnalizarea statiilor de pe restul traseului parand sa fi fost facuta de Primaria/Consiliul Local Maracineni, de care apartin localitatile Maracineni, Capatanesti si Potoceni.

Denumirile statiilor sunt o dovada de multa "imaginatie", fiind numerotate de forma "Statia 1", "Statia 2", "Statia 3" etc, iar denumirile sunt de forma "Centrala M", "Centrala C" sau "Centrala P", unde acele litere presupun ca vin de la:
- M - Maracineni
- C - Capataanesti
- P - Potoceni

Statia 1 - Centrala M



P1340953.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  60.44 kb
 Vizualizat:  de 17875 ori

P1340953.jpg



P1340954.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.21 kb
 Vizualizat:  de 17875 ori

P1340954.jpg



P1340955.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.32 kb
 Vizualizat:  de 17875 ori

P1340955.jpg



P1340957.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.48 kb
 Vizualizat:  de 17875 ori

P1340957.jpg



P1340959.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  51.64 kb
 Vizualizat:  de 17875 ori

P1340959.jpg



P1340964.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.86 kb
 Vizualizat:  de 17875 ori

P1340964.jpg



P1340965.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  91.97 kb
 Vizualizat:  de 17875 ori

P1340965.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Mar 14 Sep 2010 14:58:25, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 14:15:59    Titlul subiectului: 133381

Acum statia 2 - Centrala M

Merita remarcat faptul ca pana si astia care au comandat sau au executat statiile nu remarca faptul ca linia de dube/maxi-taxi se cheama 2M si nu 2!

Pentru ei liniile de autobuz si microbuz au indicativ identic, 2!

Au inventat si un termen nou, "interferenta" Rolling Eyes A mai auzit careva de "interferenta" ?!? Twisted Evil



P1340974.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.37 kb
 Vizualizat:  de 17872 ori

P1340974.jpg



P1340975.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  55.38 kb
 Vizualizat:  de 17872 ori

P1340975.jpg



P1340976.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  158.97 kb
 Vizualizat:  de 17872 ori

P1340976.jpg



P1340977.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  88.04 kb
 Vizualizat:  de 17872 ori

P1340977.jpg



P1340978.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  84.09 kb
 Vizualizat:  de 17872 ori

P1340978.jpg



P1340979.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.24 kb
 Vizualizat:  de 17872 ori

P1340979.jpg



P1340980.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.72 kb
 Vizualizat:  de 17872 ori

P1340980.jpg



P1340982.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  46.97 kb
 Vizualizat:  de 17872 ori

P1340982.jpg



P1340984.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  68.06 kb
 Vizualizat:  de 17872 ori

P1340984.jpg



P1340987.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  74.21 kb
 Vizualizat:  de 17872 ori

P1340987.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 14:19:54    Titlul subiectului: 133382

Acum statia 3 - Centrala M


P1340990.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  62.28 kb
 Vizualizat:  de 17870 ori

P1340990.jpg



P1350007.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.57 kb
 Vizualizat:  de 17870 ori

P1350007.jpg



P1350008.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.97 kb
 Vizualizat:  de 17870 ori

P1350008.jpg



P1350009.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.74 kb
 Vizualizat:  de 17870 ori

P1350009.jpg



P1350010.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.33 kb
 Vizualizat:  de 17870 ori

P1350010.jpg



P1350011.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  156.21 kb
 Vizualizat:  de 17870 ori

P1350011.jpg



P1350012.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  55.98 kb
 Vizualizat:  de 17870 ori

P1350012.jpg



P1350014.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  87.22 kb
 Vizualizat:  de 17870 ori

P1350014.jpg



P1350016.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  88.07 kb
 Vizualizat:  de 17870 ori

P1350016.jpg



P1350018.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  101.68 kb
 Vizualizat:  de 17870 ori

P1350018.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 14:28:47    Titlul subiectului: 133383

Acum statia 4 - Centrala C

Pe sensul spre Maracineni statia se numeste Centrala C, iar pe sensul spre Matesti statia se numeste ... Centrala P.

Cred ca scribii care au facut autocolantele s-au incurcat si ei in litere, cred ca in mod normal statiile trebuiau sa se cheme pe ambele sensuri Centrala C pentru ca sunt pe teritoriul Capatanesti-ului... Rolling Eyes



P1350024.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.01 kb
 Vizualizat:  de 17869 ori

P1350024.jpg



P1350035.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.88 kb
 Vizualizat:  de 17869 ori

P1350035.jpg



P1350036.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  70.58 kb
 Vizualizat:  de 17869 ori

P1350036.jpg



P1350037.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  50.57 kb
 Vizualizat:  de 17869 ori

P1350037.jpg



P1350038.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.95 kb
 Vizualizat:  de 17869 ori

P1350038.jpg



P1350039.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.18 kb
 Vizualizat:  de 17869 ori

P1350039.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 14:36:34    Titlul subiectului: 133384

Acum statia 5 - Centrala C

Pe sensul spre Maracineni statia se numeste Centrala C, iar pe sensul spre Matesti statia se numeste ... Centrala P, cred ca in mod normal statiile trebuiau sa se cheme pe ambele sensuri Centrala C pentru ca sunt pe teritoriul Capatanesti-ului... Rolling Eyes



P1350043.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  53.55 kb
 Vizualizat:  de 17866 ori

P1350043.jpg



P1350050.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  54.3 kb
 Vizualizat:  de 17866 ori

P1350050.jpg



P1350052.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.76 kb
 Vizualizat:  de 17866 ori

P1350052.jpg



P1350054.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  60.79 kb
 Vizualizat:  de 17866 ori

P1350054.jpg



P1350055.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.16 kb
 Vizualizat:  de 17866 ori

P1350055.jpg



P1350056.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  41.22 kb
 Vizualizat:  de 17866 ori

P1350056.jpg



P1350058.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.83 kb
 Vizualizat:  de 17866 ori

P1350058.jpg



P1350059.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  59.2 kb
 Vizualizat:  de 17866 ori

P1350059.jpg



P1350061.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  99.46 kb
 Vizualizat:  de 17866 ori

P1350061.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 14:42:15    Titlul subiectului: 133385

Acum statia 6 - Centrala P

Bine ati venit la ... (printre) Busteni Laughing



P1350065.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  58.67 kb
 Vizualizat:  de 17865 ori

P1350065.jpg



P1350068.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  56.08 kb
 Vizualizat:  de 17865 ori

P1350068.jpg



P1350069.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  62.88 kb
 Vizualizat:  de 17865 ori

P1350069.jpg



P1350070.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.02 kb
 Vizualizat:  de 17865 ori

P1350070.jpg



P1350071.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.94 kb
 Vizualizat:  de 17865 ori

P1350071.jpg



P1350072.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  84.88 kb
 Vizualizat:  de 17865 ori

P1350072.jpg



P1350073.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  49.43 kb
 Vizualizat:  de 17865 ori

P1350073.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 14:44:40    Titlul subiectului: 133386

Acum statia 7 - Centrala P


P1350078.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.44 kb
 Vizualizat:  de 17864 ori

P1350078.jpg



P1350080.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  60.75 kb
 Vizualizat:  de 17864 ori

P1350080.jpg



P1350082.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  68.66 kb
 Vizualizat:  de 17864 ori

P1350082.jpg



P1350083.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  55.83 kb
 Vizualizat:  de 17864 ori

P1350083.jpg



P1350084.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.38 kb
 Vizualizat:  de 17864 ori

P1350084.jpg



P1350085.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  64.94 kb
 Vizualizat:  de 17864 ori

P1350085.jpg



P1350086.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.44 kb
 Vizualizat:  de 17864 ori

P1350086.jpg



P1350087.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.88 kb
 Vizualizat:  de 17864 ori

P1350087.jpg



P1350088.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  45.94 kb
 Vizualizat:  de 17864 ori

P1350088.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 14:56:32    Titlul subiectului: 133388

Ultima statie, statia 8 - Centrala P

Traseele de autobuz si microbuz sunt limitate aici din cauza ca Matesti apartine de comuna Sapoca si nu de Maracineni.

Microbuzele intorc exact aici, asa cum vedeti in poza 2.

Cu autobuzele se produce o imbecilitate incredibila: fiind masive, nu pot intoarce in locul stramt de aici, asa ca ele mai parcurg inca alte cateva sute de metri pe teritoriul Matesti-ului pana ajung la Pod Matesti unde au suficient loc sa intoarca; cu toate ca merg aceste cateva sute de metri prin Matesti, autobuzele circula fara calatori Shocked



P1350091.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.33 kb
 Vizualizat:  de 17862 ori

P1350091.jpg



P1350093.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.75 kb
 Vizualizat:  de 17862 ori

P1350093.jpg



P1350094.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.4 kb
 Vizualizat:  de 17862 ori

P1350094.jpg



P1350095.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  147.47 kb
 Vizualizat:  de 17862 ori

P1350095.jpg



P1350096.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  89.03 kb
 Vizualizat:  de 17862 ori

P1350096.jpg



P1350097.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  62.38 kb
 Vizualizat:  de 17862 ori

P1350097.jpg



P1350098.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  65.14 kb
 Vizualizat:  de 17862 ori

P1350098.jpg



P1350099.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  38.76 kb
 Vizualizat:  de 17862 ori

P1350099.jpg



P1350100.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.15 kb
 Vizualizat:  de 17862 ori

P1350100.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 15:14:27    Titlul subiectului: 133389

Acum revenim in Maracineni si parcurgem traseul prelungit al liniei 3 spre Autorola.

De la Maracineni spre Autorola autobuzele strabat (strabateau?) DN E 85, un drum extrem de intens circulat

Denumirile statiilor sunt de forma "Statia 1", "Statia 2" urmata de "DN. EURO 85".

Si aici se considera ca traseele de autobuz si maxi-taxi sunt identice, desi cel de maxi-taxi ar trebui sa se cheme 3M, plus ca nu am cunostinta ca si maxi-taxi sa circule spre Autorola... Rolling Eyes

O chestie bizara e ca n-am intalnit decat 2 statii, ambele pe sensul spre Autorola, fara sa aiba corespondenta si pe sensul opus, posibil sa nu fi fost inca construite.

Statia 1 - DN. EURO 85.



0-P1350152.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  55.89 kb
 Vizualizat:  de 17860 ori

0-P1350152.jpg



1-P1350151.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  64.48 kb
 Vizualizat:  de 17860 ori

1-P1350151.jpg



2-P1350150.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  56.03 kb
 Vizualizat:  de 17860 ori

2-P1350150.jpg



P1350102.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  85.42 kb
 Vizualizat:  de 17860 ori

P1350102.jpg



P1350147.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  58.34 kb
 Vizualizat:  de 17860 ori

P1350147.jpg



P1350148.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.14 kb
 Vizualizat:  de 17860 ori

P1350148.jpg



P1350149.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  68 kb
 Vizualizat:  de 17860 ori

P1350149.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 15:17:42    Titlul subiectului: 133390

Statia 2 - DN. EURO 85, in fata unei biserici.


P1350142.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  52.36 kb
 Vizualizat:  de 17858 ori

P1350142.jpg



P1350143.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.77 kb
 Vizualizat:  de 17858 ori

P1350143.jpg



P1350144.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  58.54 kb
 Vizualizat:  de 17858 ori

P1350144.jpg



P1350145.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.28 kb
 Vizualizat:  de 17858 ori

P1350145.jpg



P1350146.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  63.93 kb
 Vizualizat:  de 17858 ori

P1350146.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 15:24:23    Titlul subiectului: 133391

Acum cateva aspecte de pe traseul dintre statia 2 si Autorola. Pe parcurs n-am mai intalnit nicio statie... in schimb m-a amuzat ca la 20 de ani de la Lovi-lutie sa mai gasesc la intrarea in Buzau dinspre Ramnicu-Sarat o emblema a orasului sau judetului purtand inca stema Republicii Socialiste Romania...
Astia care administreaza drumul n-o fi aflat de facatura aia de Revolutie ca sa dea si ei jos insemnele "trecutului" ca sa nu mai para atat de incompetenti in comparatie cu inaintasii lor ?!?



P1350112.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  56.66 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

P1350112.jpg



P1350114.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  57.13 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

P1350114.jpg



P1350115.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  65.65 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

P1350115.jpg



P1350116.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  42.62 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

P1350116.jpg



P1350117.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  56.85 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

P1350117.jpg



P1350118.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  128.45 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

P1350118.jpg



P1350119.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  46.64 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

P1350119.jpg



P1350122.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.9 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

P1350122.jpg



P1350123.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  74.09 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

P1350123.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 15:38:02    Titlul subiectului: 133393

Ultima portiune a traseului, in zona Autorola.

N-am intalnit nicio statie, dar presupun ca autobuzele intorc in ramificatia din ultima poza, pe drumul spre Robeasca, unde presupun ca ar trebui sa fie si capatul de linie.

Ca o paranteza, in incursiunea de "recunoastere" a traseelor am facut mult mai multe poze decat cele selectate si prezentate pe forum, practic ma opream si faceam cate o poza cam din 50 in 50 de metri, mai ales anumitor elemente care sa-mi foloseasca de reper la actualizarea hartii traseelor; adica pozam intersectiile de strazi, cladirile mai importante, gen scoli, gradinite, magazine, primarie etc.

Fiind duminica, taranimea freca duda fie in fata portii unde mai vindeau diverse legume din productia proprie, fie prin ... birturile din localitate, unde populatia "saraca" cheltuie sume exorbitante pe alcool; fireste ca in atmosfera asta profund taraneasca, prezenta unui pletos care tot facea poze de zor nu putea trece neobservata, fiind interpelat de mai multe ori pe diferite tonuri de diversi indivizi nelinistiti care este "scopul" pozelor. Fireste ca i-am ignorat, lasandu-i in prostia lor nativa.

La un moment dat insa m-am trezit claxonat si cand m-am intors, surpriza: pe partea cealalata a drumului o masina de politie din care un "nene" politist mi-a dat buna ziua si mi-a cerut sa ma legitimez si sa-i "explic" care e treaba cu pozele. I-am prezentat cartea de identitate si i-am spus ce si cum, cu forumul si cu harta, insa parea destul de neincrezator, asa ca a sunat la Politia Buzau unde a cerut o "verificare" intr-o baza de date a lor. Le-a dat alora data nasterii mele, iar ca raspuns aia i-au returnat numele si adresa (pe care le-a comparat cu cele inscrise in cartea mea de identitate) si ca nu figurez cu "probleme", asa ca omul m-a salutat din nou si si-a vazut de drum...



P1350129.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  46.32 kb
 Vizualizat:  de 17856 ori

P1350129.jpg



P1350132.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  89.14 kb
 Vizualizat:  de 17856 ori

P1350132.jpg



P1350133.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  53.78 kb
 Vizualizat:  de 17856 ori

P1350133.jpg



P1350134.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.07 kb
 Vizualizat:  de 17856 ori

P1350134.jpg



P1350135.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  53.67 kb
 Vizualizat:  de 17856 ori

P1350135.jpg



P1350140.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  53.95 kb
 Vizualizat:  de 17856 ori

P1350140.jpg



zP1350125.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  49.18 kb
 Vizualizat:  de 17856 ori

zP1350125.jpg



zP1350131.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  54.23 kb
 Vizualizat:  de 17856 ori

zP1350131.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mar 14 Sep 2010 17:45:09    Titlul subiectului: 133398

Oameni incredibili. Pe traseul acelor linii, existau destule obiective - scoli, politie, primarie, magazin mixt, etc care sa denumeasca statiile (Ratb daca nu are chef sa identifice statiile in teren, le boteaza simplu, Oprire sau Facultativa, indiferent de numarul lor). E mai usor sa-i spui omului sa se dea jos la "Scoala Primara" decat la statia 8 centrala C !. Ar fi trebuit sa indice si operatorul, pentru ca Transbus a ajuns cu autobuzele acolo. Ma intreb unde s-ar fi ajuns daca se circula mai departe...
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 15 Sep 2010 08:35:02    Titlul subiectului: 133423

Orarul de circulatie al liniei 2 asa cum arata el pe foile distribuite soferilor.

Astazi am vazut exemplare similare lipite si prin autobuz, pentru informarea calatorilor care sunt inca foarte derutati de schimbarile neanuntate...



P1350185.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  86.17 kb
 Vizualizat:  de 17807 ori

P1350185.JPG



P1350186.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  79.92 kb
 Vizualizat:  de 17807 ori

P1350186.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 27 Sep 2010 15:35:51    Titlul subiectului: 134011

http://www.sansabuzoiana.ro/la_zi.html?aid=37621

"Stînd în ploaie

Stații moderne de autobuz... cînd vreodată?
Deocamdată aproape toate stațiile de autobuz din Buzău sînt într-o stare deplorabilă

articol de: (I.G.)

Se fac proiecte, se cîștigă banii pe ele, se promite mult, dar se face treabă de mîntuială. Dovada aproape toate stațiile de autobuz din oraș sînt nemodernizate și într-o stare deplorabilă. De asemenea, ultimul eveniment rutier petrecut într-o stație de autobuz, aproape de podul Mărăcineni, a făcut ca să se ridice suspiciuni împotriva unor astfel de amplasamente, așezate provizoriu, fără nici o analiză mai serioasă.

Așteptînd autobuzul

Majoritatea buzoienilor credeau că odată cu aprobarea proiectului european de 16,8 milioane de euro, în care era inclusă și amenajarea celor peste 30 de stații de autobuz aflate într-o stare deplorabilă, vor scăpa de statul în intemperiile vremii, atunci cînd vor să ia un mijloc de transport în comun. Dar, deocamdată, nu au decît să plătească un cost pe bilet mai mare și să stea tot în.... ploaie. Cu toate că cetățenii au sesizat de nenumărate ori Primăria, semnalînd faptul că aproape toate stațiile de transport public nu sînt amenajate corespunzător, nu au semnalizare prin indicator rutier adecvat, nu au un panou suplimentar de care să se atașeze orarul conform căruia autobuzele opresc, totul a rămas ca înainte. Ba mai mult, la sfîrșitul săptămînii trecute, cîțiva călători au tras o spaimă "soră cu moartea" atunci cînd, coborînd dintr-un maxi taxi, oprit într-o stație "fantomă", aflată între sensul giratoriu de la noul cartier Orizont și podul de la Mărăcineni, s-au trezit direct la spital, datorită unui alt șofer care a lovit ­pu­ternic din spate microbuzul cu călători. Cine o fi dat voie să se amplaseze stația de autobuz în acel loc circulat, fără să aibă un scuar special? Ce să mai vorbim despre o băncuță sau un acoperiș așa cum cer normele moderne?

Deocamdată doar pe hîrtie

Reclamațiile curg și din partea reprezentanților asociațiilor cu deficit de vedere, care reclamă faptul că orele de oprire în stații nu sînt aceleași și deci creează serioase probleme în deplasarea respectivilor cetățeni. Pe lîngă acest fapt, de cînd s-au scumpit biletele, autobuzele sînt din ce în ce mai rare, mai ales în week-end, cînd pe unele trasee nu se mai văd deloc. La fel, nici o stație nu are harta traseelor expusă, ceea ce face pentru un neavenit aproape imposibilă deplasarea. Cu toate că mai mulți cetățeni s-au oferit să acorde cu titlu de gratuitate această hartă, municipalitatea nu este interesată de acest fapt. Potrivit surselor din Palatul Comunal, odată cu primirea undei verzi din partea forurilor europene pentru proiectele ce prevăd modernizarea stațiilor de autobuz, toate aceste probleme vor dispărea. Cu banii veniți de la Comunitatea Europeană, angajații Primăriei vor să amenajeze toate stațiile de transport local la nivel european.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 23 Dec 2010 21:39:21    Titlul subiectului: 137878

http://www.adevarul.ro/locale/buzau/Fara_transport_in_comun_de_Craciun_si_la_inceput_de_an_Vezi_aici_cum_vor_circula_autobuzele_in_perioada_sarbatorilor_0_395360530.html

"Fără transport în comun de Crăciun și la început de an. Vezi aici cum vor circula autobuzele în perioada sărbătorilor

Denisa Baciu

Joi 23 dec 2010

Buzău


Autobuzele nu vor circula patru zile Cu mașina personală, cu taxiul sau pe jos. Acestea sunt variantele pe care le au la dispoziție buzoienii care vor avea nevoie de transport în oraș de Crăciun și în primele zile ale noului an.

Autobuzele societății Transbus nu vor circula de Crăciun, pe 25 și 26 decembrie, situație care se va repeta în primele două zile ale anului viitor. Mai mult, în Ajunul Crăciunului și pe 31 decembrie, vor cicrcula cu un program redus. „Vineri, pe 24 decembrie, autobuzele circulă până la ora 17.00, iar sâmbătă și duminică nu se circulă. Pe 31 decembrie programul se încheie la ora 17.00, iar pe 1 și 2 ianuarie nu se iese pe traseu", ne-a spus Gheorghe Jercan, directorul Transbus Buzău.

[ . . . . . . . . . . . ]"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 24 Dec 2010 00:17:02    Titlul subiectului: 137882

Eu tot nu inteleg. Buzaul este singurul oras din tara care isi permite ca de sarbatori de trsocietatea de transport "de stat" sa nu efectueze curse. Celelalte societati de transport din tara au program de weekend sau program special.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 06 Ian 2011 16:41:39    Titlul subiectului: 138519

http://www.adevarul.ro/locale/buzau/Anul_transformarilor-_Se_promit_strazi_ca-n_palma_si_cartiere_modernizate_0_403759917.html

"Anul transformărilor: Se promit străzi ca-n palmă și cartiere modernizate

Iulian Bunilă

Joi 6 ian 2011

Buzău

În așteptatea licitațiilor pentru asfaltare, se lucrează la schimbarea indicatoarelor

[ . . . . . . . . . . . ]

Un alt amplu proiect care va demara în 2011 va fi susținut financiar din fonduri europene. Peste 16 milioane de euro sunt pe cale să ajungă în vistieria municipalității, pentru finanțarea programului de modernizare a zonei de sud-est a orașului, ce include cartierele Marghiloman și Mihai Viteazul.

„Proiectul include asfaltarea străzilor din Mihai Viteazul, reabilitarea vilei Marghiloman, montarea de camere de supraveghere în intersecții și reabilitarea a 25 de stații de autobuz din Micro 5, Marghiloman și Mihai Viteazul. Stațiile vor avea refugiu acoperit, cu un infochioșc", menționează directorul tehnic din Primărie.

[ . . . . . . . . . . . ]"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 14 Ian 2011 12:07:23    Titlul subiectului: 138802

Conducerea Transbus, in special domnul director executiv Jercan Stefan manifesta receptivitate la solicitarile calatorilor, lucru de apreciat, si le multumesc si pe aceasta cale

Astfel, pe 03.01.2011 am solicitat decalarea orei de plecare a autobuzului 114 (un fel de 3 barat, un 3 prelungit prin zona industriala).

Textul e mai jos:

"Buna ziua

Ma numesc Catalin Ghita

[ . . . . . . . . . . ]

Ca atare, va solicit sa decalati ora de plecare din Micro 3 de la 06:25 (actuala) la 06:20, cele 5 minute fiindu-mi suficiente pentru a “prinde” trenul.

Consider ca daca taxatoarele anunta calatorii la fiecare cursa ca incepand cu o anumita data (sa zicem luni 17.01.2011 sau luni 31.01.2011) nu vor fi probleme cu calatori care sa piarda autobuzul datorita necunoasterii orarului.

De asemenea, daca considerati oportun, ma ofer sa va tiparesc gratuit 500 de fluturasi cuprinzand orarul liniei 3, fluturasi care sa fie apoi distribuiti de catre taxatoare, odata cu biletele, calatorilor care folosesc aceasta linie.

Cu stima,
Catalin Ghita
"

Iata si raspunsul primit astazi:

"Urmare e-mailului dvs. din data de 3 ianuarie 2011, va comunicam ca, incepand cu data de 31.01.2011, autobuzul nr.3 va avea plecarea la ora 6,20 conform solicitarii dvs.

Director executiv,
Jercan Stefan "

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 18 Mar 2011 12:00:35    Titlul subiectului: 141270

In cadrul "Programului de curatenie de primavara 2011" sunt prevazute, cu termen "permanent", lucrari de reparare si igienizare a statiilor de autobuz ale Transbus.

Fireste, ca amuzament, "alesii" nu prevad absolut nimic despre statiile de maxi-taxi... A, da, care "statii de maxi-taxi" ?!? Nu exista asa ceva, opresc in statiile Transbus... Evil or Very Mad



untitled.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  49.74 kb
 Vizualizat:  de 16962 ori

untitled.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BUZĂU Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 6 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community