Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Biletele și abonamentele Transbus. Puncte de vânzare.
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BUZĂU
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 27 Dec 2005 15:32:24    Titlul subiectului: Biletele și abonamentele Transbus. Puncte de vânzare. 9291

La Buzau o calatorie costa 50 bani, vineri am avut si prilejul sa si folosesc pentru prima data un autobuz local. Iata si cele 2 bilete de autobuz din Buzau. Nu-mi plac deloc "validatoarele" de bilete locale, taxatoarea se plimbă prin autobuz si iti vinde biletul, dupa care ti-l rupe...

Nici macar eu nu aveam rabdarea necesara sa astept venirea autobuzelor in statie... Cand era vara, decat sa astept, preferam sa merg pe jos. Acum, iarna, nici atat, ar fi chiar exagerat sa stau in frig cu sotia, ba inca sa mai risc sa scap si trenul... asa ca d-aia spun ca am folosit prima oara vineri un autobuz local, ca s-a "nimerit" sa fie in statie cand am ajuns acolo...



BZ-BILETE-003.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  16.73 kb
 Vizualizat:  de 33452 ori

BZ-BILETE-003.JPG



BZ-BILETE-004.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  16.96 kb
 Vizualizat:  de 33452 ori

BZ-BILETE-004.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 25 Apr 2007 14:38:49    Titlul subiectului: 78487

Bilete cu 2 călătorii stil vechi, cu ambele "taloane" la același capăt al biletului, ceva rar în ziua de azi...
În timp ce o călătorie costă 80 bani, dacă achiziționezi un bilet cu 2 călătorii ți se face o mică reducere, dai 1,5 lei/2 călătorii, ceea ce face 75 de bani călătoria, cred că unul dintre cele mai mici prețuri din România, în condițiile în care condițiile de transport sunt bune și se fac și investiții în modernizarea parcului de autobuze. Deci se poate, dacă se vrea.
Din păcate transportul buzoian suferă și el din cauza celor cu microbuzele, care sufocă transportul civilizat, cu autobuze. Microbuzele pleacă de la capete exact înaintea autobuzelor, preluând călătorii din stații; pe traseu au loc curse nebunești în care dubarii se bagă în fața autobuzelor, tăindu-le calea. Uneori dubarii nu dau nici bilete...
Una peste alta, transportul din Buzău are șanse mari de dezvolatare dacă se iau măsuri aspre, de desființare a dubelor care dublează în mod parazitar transportul cui autobuze. Îmi permit să cred că Buzăul chiar ar putea avea în vedere introducerea de troleibuze, pe linii mai circulate, gen 2, 7, 8...
Dar condiția esențială este de a fi eliminat parazitismul dubelor...



07.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  20.68 kb
 Vizualizat:  de 30530 ori

07.jpg



08.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  20.44 kb
 Vizualizat:  de 30530 ori

08.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 12 Noi 2007 14:32:02    Titlul subiectului: 84713

Iată că s-au scumpit și biletele Transbus Buzău, ajungând la 1 RON / călătoria.


bilete-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  18.88 kb
 Vizualizat:  de 29879 ori

bilete-2.jpg



bilete-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  19 kb
 Vizualizat:  de 29879 ori

bilete-1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 04 Feb 2008 11:12:10    Titlul subiectului: 88175

O toneta de vanzare a biletelor Transbus, de pe vremea cand inca se mai folosea sistemul modern de Autotaxare, sistem care insa nu are sanse prea mari la mentalitatea din tara nostra.
Tonetele - sunt mai multe, amplasate in diverse locuri prin oras - sunt abandonate, insa acest lucru are si o parte pozitiva, in geamul uneia dintre ele am gasit niste hartii destul de interesante pentru "restaurarea" unei parti din istoria Transbus.
1. Toneta in cauza
2. O lista cu o serie de 19 agenti economici care vindeau bilete Transbus, probabil in schimbul inchirierii spatiului din statii pentru deschiderea de mini-magazine/buticuri.
3. O harta mai veche a traseelor Transbus, din care cu greu inteleg ceva la cat de schematizata este.
4. Un anunt care atesta faptul ca incepand cu data de 01.04.2003 transportul cu autobuzele Transbus se face in regim de Autotaxare.
5. O lista cu tarifele practicate si facilitatile acordate.



P1140891.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  116.98 kb
 Vizualizat:  de 29669 ori

P1140891.JPG



P1140882.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  86.23 kb
 Vizualizat:  de 29669 ori

P1140882.JPG



P1140884.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  48.55 kb
 Vizualizat:  de 29669 ori

P1140884.JPG



P1140886.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  88.61 kb
 Vizualizat:  de 29668 ori

P1140886.JPG



P1140888.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  89.98 kb
 Vizualizat:  de 29668 ori

P1140888.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 23 Iul 2008 09:57:08    Titlul subiectului: 96132

Călătorind aproape zilnic cu autobuzele Transbus, am urmărit evoluția numerelor de serie ale biletelor.
Iată că astăzi am primit primele bilete din seria B, după ce timp de aproximativ 1,5 - 2 ani, am primit bilete din seriile AE (cele de 5.000 ROL/0,50 RON), AB (cele cu 2 călătorii, de 15.000 ROL/1,5 RON) și ulterior - foarte mult timp - din seria A, (cele de 1 RON).

Având o colecție impresionantă de bilete Transbus, dar și de la dube ("maxi-taxi"), din aceeași perioadă de "eșantionare", aș putea încerca la un moment dat să fac o evaluare a numărului de călători care folosesc ambele tipuri de transport, cel civilizat, cu autobuze, și cel primitiv, cu dube.

E interesant de văzut câți bani au fost risipiți prin "grija" și eforturile "neprecupețite" ale autorităților locale, fiind lăsați să se scurgă în buzunarele hrăpărețe ale dubarilor care se ocupă de "haiducie" pe traseele urbane buzoiene...

Bun, asta o lăsăm pentru când voi găsi timpul și nervii să suport să mă gândesc din nou la dubarii ăștia pe care îi detest.

Iată câteva bilete recente, de săptămâna aceasta:



2b.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  19.34 kb
 Vizualizat:  de 29363 ori

2b.jpg



2a.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  18.4 kb
 Vizualizat:  de 29363 ori

2a.jpg



3b.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  18.41 kb
 Vizualizat:  de 29363 ori

3b.jpg



3a.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  18.38 kb
 Vizualizat:  de 29363 ori

3a.jpg



4a.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  21.15 kb
 Vizualizat:  de 29363 ori

4a.jpg



4b.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  19.43 kb
 Vizualizat:  de 29363 ori

4b.jpg



1a.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  18.95 kb
 Vizualizat:  de 29363 ori

1a.jpg



1b.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  18.19 kb
 Vizualizat:  de 29363 ori

1b.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 09 Oct 2008 11:36:51    Titlul subiectului: 99326

Iată că am găsit (și) afișate prețurile abonamentelor Transbus.
Oferta este destul de restrânsă, neexistând decât 3 opțiuni:
- abonament pe 1 linie, 1 luna
- abonament pe 1 linie, 1/2 luna
- abonament pe toate liniile, 1 luna.

Există și abonamente cu reducere pentru elevi și studenți, însă prețurile abonamentelor "reduse" nu este jumătate din prețul abonamentelor "întregi", reducerea fiind mult mai mică.

Reducerea de 50% pentru elevi și studenți nu este generalizată?



P1210779.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  36.92 kb
 Vizualizat:  de 29211 ori

P1210779.jpg



P1210780.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  38.1 kb
 Vizualizat:  de 29211 ori

P1210780.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Vin 10 Oct 2008 21:19:05    Titlul subiectului: 99370

Totusi 60 de lei pe toate liniile mi se pare aberant de mult pentru un oras de talia Buzaului, iar faptul ca elevii si studentii nu beneficiaza decat de 15% reducere este de-a dreptul bataie de joc.
Dar pensionarii beneficiaza de vreun fel de reducere?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 10 Oct 2008 21:28:11    Titlul subiectului: 99371

itb 139 a scris:
60 de lei pe toate liniile mi se pare aberant de mult pentru un oras de talia Buzaului
Nici vorba de asa ceva; conform tabelului cu tarife, sortat crescator dupa preturile la abonamentele pe toate liniile: http://tarife.tramclub.org/?I0 orasul Buzau este pe locul 5 din 26 la acest capitol, in 4 orase acest abonament fiind mai ieftin, dar in alte 20 fiind mai scump.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Dum 12 Oct 2008 08:57:45    Titlul subiectului: 99472

itb 139 a scris:
Totusi 60 de lei pe toate liniile mi se pare aberant de mult pentru un oras de talia Buzaului,iar faptul ca elevii si studentii nu beneficiaza decat de 15% reducere este de-a dreptul bataie de joc.
60 de lei nu e un pret prea mare pentru un abonament pe toate liniile. Judeca asa: un calator, daca are nevoie sa calatoreasca cu o singura linie, isi ia abonament pe o singura linie; daca isi ia abonament pe toate liniile - cel de 60 de lei - inseamna ca are nevoie sa circule pe cel putin 2 linii. Presupunand ca e navetist si face cate un drum dimineata si cate unul seara, folosind minim 2 linii la fiecare drum, rezulta ca biletele l-ar costa 4 lei/zi. In medie, o luna are cam 20 de zile lucratoare, rezulta asadar ca ar fi dat 4x20=80 lei/luna daca ar cumpara bilete. Ca atare, varianta de a-si lua abonament e foarte avantajoasa, practic primeste o reducere de 25% din pretul biletelor.
Plus ca, bonus, avand abonament, poate calatori oricand si oriunde, mai sambata la piata, mai duminica spre casa cand se intoarce din oras etc.
Eu zic ca e destul de avantajos.
itb 139 a scris:
Dar pensionarii beneficiaza de vreun fel de reducere?
Din pacate, da. O reducere de 100%, in sensul ca pensionarii cu domiciliul in Buzau au dreptul la calatorie gratuita pe toate liniile, cu conditia sa aiba asupra lor talonul de pensie si buletinul. Evident ca ma enerveaza acest aspect, cu pensionarii care calatoresc gratuit, practic ei sunt cam 40-50% din calatorii Transbus, dupa parerea mea. Problema are si o parte pozitiva, in sensul ca pentru transportul pensionarilor, Transbus-ul primeste susbventii, ceea ce-i mai ajuta cumva, in schimb ma enerveaza metoda asta electorala, practicata cam peste tot de a da pomana pensionarilor din banii publici pentru ca acestia sa voteze "alesi" de anumite culori politice...
_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 18 Dec 2008 11:48:32    Titlul subiectului: 102668

Ieri, 27.12.2008, am primit primele bilete Transbus din seria C.

Biletele si-au schimbat nu numai seria, ci si aspectul.

Nu pricep de unde provine acel autobuz stilizat prezent pe bilete (un fel de De Simon), atat la Transbus, cat si la alti operatori din Romania. Oare nu puteau pune un BMC, Transbus dispunand in acest moment de asa ceva?!?

Avand in vedere ca primul bilet din seria B l-am primit pe 23.07.2008, iar primul din seria C l-am primit pe 17.12.2008, rezulta ca in 5 luni s-au vandut 1.000.000 de bilete, ceea ce conduce la o medie de 200.000 calatori platitori/luna, fara sa punem la socoteala calatorii cu gratuitati.

Va dati seama de incasarile dubagiilor, daca autobuzele, chiar si parazitate masiv, chiar si circuland foarte rar - fata de dube - au asemenea vanzari de bilete!

Sistemul cu taxatoare, desi anacronic, este perfect pentru lipsa de civilizatie din Romania, fiind o cale sigura de constrangere a calatorilor sa-si cumpere bilete.

Apreciez ca in Buzau practic nu exista blatism!



b4.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  19.73 kb
 Vizualizat:  de 29009 ori

b4.JPG



b3.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  20.37 kb
 Vizualizat:  de 29009 ori

b3.JPG



b2.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  19.01 kb
 Vizualizat:  de 29009 ori

b2.JPG



b1.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  19.33 kb
 Vizualizat:  de 29009 ori

b1.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Joi 18 Dec 2008 12:01:48    Titlul subiectului: 102669

Catalin Ghita a scris:
Nu pricep de unde provine acel autobuz stilizat prezent pe bilete (un fel de De Simon), atat la Transbus, cat si la alti operatori din Romania.

Pentru ca probabil sunt tiparite in acelasi loc. Iar unii lasa designul tot la latitudinea editurii/tipografiei (sigur, le indica ce ar vrea sa contina). Dupa anumite elemente pe care le vad pe bilete s-ar putea sa stiu si unde sunt tiparite.

Catalin Ghita a scris:
Sistemul cu taxatoare, desi anacronic, este perfect pentru lipsa de civilizatie din Romania, fiind o cale sigura de constrangere a calatorilor sa-si cumpere bilete.

Apreciez ca in Buzau practic nu exista blatism!

Ce te faci, insa, cand taxatorii fac chiar ei blatul (revanzare)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 18 Dec 2008 12:14:50    Titlul subiectului: 102670

radub a scris:
Ce te faci, insa, cand taxatorii fac chiar ei blatul (revanzare)?
Intr-un an si jumatate de cand stau in Buzau nu am primit decat o singura data un bilet revandut, de obicei taxatoarea rupe biletul din carnet in fata ta, in momentul in care platesti.

Suplimentar, exista din cand in cand supra-controale, care verifica la sange modul de emitere a biletelor de catre taxatoare.

Serios vorbesc, cred ca blatismul e aproape de zero in autobuzele Transbus, aproape toti calatorii cumparand bilet sau dispunand de o gratuitate dovedita.

In privinta biletelor, chiar sunt surprins placut de eficienta sistemului de taxare, primitiv, e adevarat, dar extrem, de eficient!

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Joi 18 Dec 2008 13:21:49    Titlul subiectului: 102676

Dar daca circuli fara bilet care e riscul sa fi prins? Macar cunoasteti controlorii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 18 Dec 2008 14:21:51    Titlul subiectului: 102679

In Buzau exista TAXATORI, nu CONTROLORI!

Mai concret, la Buzau in autobuz se afla PERMANENT un angajat Transbus care, imediat dupa plecarea din fiecare statie, se deplaseaza la fiecare calator care s-a urcat, eliberandu-i bilet pe loc sau verificand existenta si valabilitatea abonamentelor sau a cupoanelor/adeverintelor/buletinelor etc, in functie de categoria de gratuitati.

De mentionat ca la Buzau taxatoarea se deplaseaza ea la calatori, nu e necesara deplasarea calatorilor la taxatoare!

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 28 Ian 2009 15:47:13    Titlul subiectului: 105077

Odata cu lansarea seriei C de bilete, taxatoarele Transbus au adoptat o noua metoda de eliberare a biletelor.

Dupa cum stiti, biletele vin de la tipografie in seturi/serii de 100 de bilete.
Setul de bilete este infasurat cu un elastic d-ala de prins banii, de mai multe ori, pana cand biletele sunt prinse rigid iar acel elastic este plasat in dreptul acelei linii punctate de pe bilet.

Cand urci in autobuz, iei loc si vine taxatoarea la tine. Dupa ce platesti, rupe din carnet biletul care vine la rand, o jumatate ramane prinsa de cotor, cealalta ti-o inmaneaza.

Cred ca treaba asta are o legatura cu reclamatiile privind biletele fara serie, numar si operator pe care le-am primit de un dubagiu intr-o dimineata, la care Politia Buzau mi-a dat un raspuns cam "suspect" pe care il vedeti la topicul dedicat neregulilor din transportul cu dube. ...

Acum probabil vor sa aiba un control mai strict.
N-am mai mers de cateva luni cu dubele/maxi-taxi, dar chiar sunt curios daca si aia fac la fel cu biletele...

Taxatoarele noteza cu constiinciozitate pe foaia soferului seria de bilet de la care incepe vanzarea la intrarea in cursa respectiva. Rolling Eyes

Cand e supracontrol, sunt verificate atent seriile biletelor pe care le detin calatorii si sunt comparate cu nota din foaia de parcurs a soferului.



b4_925.jpg
 Descriere:
La inceput cred ca nu li se facuse "instructajul" si au mai scapat si bilete nerupte, spre bucuria mea de colectionar...
 Mărime fișier:  19.73 kb
 Vizualizat:  de 28859 ori

b4_925.jpg



BIL1.JPG
 Descriere:
Bucata care ramane atasata de cotor, la taxatoare
 Mărime fișier:  9.05 kb
 Vizualizat:  de 28859 ori

BIL1.JPG



BIL2.JPG
 Descriere:
Bucata care ramane la calator.
 Mărime fișier:  11.93 kb
 Vizualizat:  de 28859 ori

BIL2.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Lun 14 Iun 2010 15:07:47, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Mie 28 Ian 2009 16:50:38    Titlul subiectului: 105079

Si ce se intampla daca vrei sa mergi 4 statii pe traseul 2 de exemplu si ai o hartie de 50, 100 sau 200 lei la tine iar taxatoarea nu are sa-ti dea rest si ai spui ca nu ti-a schimbat nimeni la magazine inainte de a te urca in autobuz?

In vara cand s-a rupt podul de pe E 85 care trece peste raul Buzau am fost sa vad si eu podul cel nou iar la intoarcere in autobuz (traseul 2, un Dac scurt de langa XXL s-au urcat 2 tineri cu o bacnota de 50 lei (ma rog 500.000) pe la ora 12:10, iar taxatoarea nu a avut sa le dea rest pentru 50 de bani (5.000 ) de lei cat era biletul atunci. I-a lasat sa mearga moka. Very Happy

Mai devreme de acel an erau 2-3 barbati imbracati in negru care veneau si plecau destul de des de la Gara spre Centru orasului cu diferite trasee. Erau controlori de umblau cate 3? sa fie prin 2000-2002, nu stiu exact anul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 29 Ian 2009 09:14:31    Titlul subiectului: 105120

George_Catalin a scris:
Si ce se intampla daca vrei sa mergi 4 statii pe traseul 2 de exemplu si ai o hartie de 50, 100 sau 200 lei la tine iar taxatoarea nu are sa-ti dea rest si ai spui ca nu ti-a schimbat nimeni la magazine inainte de a te urca in autobuz?
Da, e o situatie neplacuta cand nu ai bani schimbati, unele taxatoare fac spume de zici ca nu e interesul lor sa incaseze bani... D-aia zic eu ca ar trebui platiti functie de numarul de calatori, ca sa fie interesati si amabili, plus ca nu ar mai asista nepasatori la modul cum dubarii le fura calatorii, ar iesi revolutie... Dar asa cum e acum e "bine pentru toti", soferii de autobuz si taxatoarele iau salariul indiferent cati calatori transporta, dubarii isi vad de ale lor...

Faza aia cu calatoritul moca mi s-a intamplat si mie o data, dar am mers doar o statie, de la Pod Maracineni la Prutului (bine, sunt 2 statii, dar una e facultativa). Aveam 100.000, eram 2 persoane, dar taxatorul a preferat sa ne lase sa mergem gratis decat sa se strofoce sa schimbe banii...
George_Catalin a scris:
Mai devreme de acel an erau 2-3 barbati imbracti inn negru care veneau si plecau destul de des de la Gara spre Centru orasului cu diferite trasee. Erau controlori de umblau cate 3 ?? sa fie prin 2000-2002 asa nu stiu exact anul.
Nu cunosc situatia anterior anului 2005, probabil ca erau controlori, pentru ca prin acei ani era aplicat sistemul cu Autotaxare, un sistem total ineficient la halul de civilizatie din Romania si mai ales in orasele cu un numar relativ mic de calatori, unde un calator platitor in plus sau in minus chiar conteaza...

Sistemul actual, cu taxatoare, e chiar eficient, calatoresc aproape zilnic de vreun an si estimez ca practic nu exista blatism, cred ca peste 99,9% dintre calatori fie au bilet, fie gratuitate, dovedita cu acte, caci controloarele verifica cupoanele, buletinele etc.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 11 Mar 2009 11:34:20    Titlul subiectului: 107715

Scotocind prin Rapoartele Anuale aferente anului 2007 ale Primăriei/Consiliului Local Buzău, disponibile la
http://www.primariabuzau.ro/UserFiles/File/rapoarte_anuale/Raport2007.htm am dat de o listă cu Hotărârile Consiliului Local al municipiului Buzău din 2007 și am dat de una, HCL 250/25.10.2007, care se referă la "modificarea tarifelor de călătorie pentru serviciul de transport public local de persoane efectuat cu autobuzele Societății Comerciale "Trans-Bus" S.A. Buzău"

La ce anume modificare de tarife s-o referi, nu pricep, că prețurile biletelelor sunt nemodificate de foarte mult timp, rămânând la 1Leu/călătorie... Rolling Eyes
______________________________________________________________________________________

De vreo câteva zile am constatat o modificare (sau poate o anomalie Question ) în înserierea biletelor de autobuz.

Până acum vreo câteva zile, biletele aveau inscripționate pe ele o serie compusă dintr-o literă - în prezent C - și un număr care avea 6 cifre - în exemplele de mai jos 545335 și 556193.

De vreo 2 zile, biletele au inscripționate pe ele o serie compusă dintr-o literă - tot C - și un număr care are 7 cifre - în exemplele de mai jos 0528708 și 0540510.

Mă întreb care e rostul adăugării acelui 0 suplimentar?



untitled.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  40.98 kb
 Vizualizat:  de 28675 ori

untitled.JPG



03.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  11.69 kb
 Vizualizat:  de 28675 ori

03.JPG



04.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  11.83 kb
 Vizualizat:  de 28675 ori

04.JPG



01.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  12.63 kb
 Vizualizat:  de 28675 ori

01.JPG



02.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  11.82 kb
 Vizualizat:  de 28675 ori

02.JPG



01b.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  13.23 kb
 Vizualizat:  de 28675 ori

01b.JPG



02b.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  12.37 kb
 Vizualizat:  de 28675 ori

02b.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 07 Mai 2009 10:22:06    Titlul subiectului: 110562

Azi, 07.05.2009, am primit primele bilete din seria D, identice ca design cu cele din seria C

Cum pe 27.12.2008 am primit primele bilete din seria C, rezulta ca in intervalul 27.12.2008 - 07.05.2009 s-au vandut aproximativ 1.000.000 de bilete, rezultand o medie de aproximativ 250.000 bilete vandute/luna, fata de 200.000 bilete/luna cat era la precedenta statistica facuta de mine.

Asadar numarul de calatori creste destul de puternic, pentru ca, sa nu uitam, in perioada asta pentru care am facut calculul au fost si Craciunul, si Pastele, si 1 Mai, perioade in care multi calatori au avut concedii sau firmele nu au lucrat in intregimea lor; estimez ca de fapt ar fi cam undeva la 275.000 - 300.000 bilete vandute/luna, rezultand o medie de vreo 9-12.000 calatori/zi lucratoare.

Asadar sunt cel putin 250.000 calatori (pe baza de bilete) /luna, fara sa punem la socoteala calatorii cu gratuitati.

E cert ca numarul de calatori a crescut, se vede asta si din aglomeratia care apare uneori in autobuze, lumea alege, treptat, conditiile civilizate oferite de autobuz, in detrimentul dubelor.

Comparativ, la dube, daca mai acum 1-2 ani abia puteai sa urci, acum rareori mai au calatori in picioare, iar pe unele dube, de pe linii mai slabe, precum 4, au aparut deja anunturi de vanzare.

Sistemul cu taxatoare, desi anacronic, este perfect pentru lipsa de civilizatie din Romania, fiind o cale sigura de constrangere a calatorilor sa-si cumpere bilete, apreciez ca in Buzau practic nu exista blatism!



b1.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  11.93 kb
 Vizualizat:  de 28390 ori

b1.JPG



b2.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  12.81 kb
 Vizualizat:  de 28390 ori

b2.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Iul 2009 08:57:57    Titlul subiectului: 113995

O surpriza placuta, de vreo cateva zile taxatoarele si taxatorii (casierele si casierii incasatori, cum sunt ei denumiti) poarta un fel de uniforme de serviciu, pantaloni si sacou albastre si cravate galbene.
Culorile sunt aproape identice cu cele din schema de vopsire a BMC-urilor 250.
E o chestie, vad ca se lucreaza mult la partea de imagine.
Poate ca daca n-ar fi sabotati sistematic de maxi-taxi-sti, cu complicitatea directa si/sau tacita a primariei, ar putea face lucruri mai mari.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 14 Sep 2009 09:49:48    Titlul subiectului: 116818

Un anunt cu privire la termenul foarte scurt - si ca zile si ca ore - in care pot fi procurate abonamentele Transbus.


P1280398.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  52.32 kb
 Vizualizat:  de 27622 ori

P1280398.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 25 Sep 2009 10:46:59    Titlul subiectului: bil 117499

Articole de arhiva:

http://www.sansabuzoiana.ro/stiri_la_zi.html?aid=5114

Nr. 2439 de luni, 24 iulie 2006

"Se scumpesc biletele de autobuz

articol de: (F.A.P.)
Se scumpesc biletele de autobuz

Societatea Trans Bus va mări prețul biletelor de călătorie la 8 sau 9 mii de lei, după cum vor hotărî membrii Comisiei economice a Consiliului Local Municpal, care dezbat în prezent aspectul respectiv. Recalcularea biletelor de transport în comun, spun autoritățile locale, ține seama și de valoarea serviciilor oferite de maxi-taxi, în sensul de se situa sub prețurile practicate de aceștia. Șefii Primăriei spun că noile prețuri vor fi valabile o dată cu apariția pe trasee a celor zece autobuze noi cu care se extinde parcul auto al SC Trans Bus, adică, cel mai probabil, din cursul lunii august. Și tot de la data respectivă, societatea Trans Bus va emite abonamente de transport public pentru perioade de o zi, o săptămînă și o lună.
Proiectul de hotărîre privind majorarea biletelor de transport public în comun va fi supus dezbaterii Consiliului Local Municipal Buzău la ședința ordinară de joi, săptămîna viitoare."

_____________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/actualitate.html?aid=5348

Nr. 2452 de marti, 8 august 2006

"Prețul transportului în comun aproape se dublează începînd din septembrie
Autobuzele englezești scumpesc călătoria cu rablele

articol de: Eugen ZĂVOIANU
Prețul transportului în comun aproape se dublează începînd din septembrie

Cele zece noi autobuze, marca BMC Truck & Bus, produse la Izmir, în Turcia, vor aduce atingere buzunarelor buzoienilor imediat după ce vor fi introduse pe trasee. Potrivit viceprimarului Constantin Ionescu, biletele de autobuz, pe orice traseu din oraș, se vor scumpi cu cel puțin trei mii de lei, noul preț al unei călătorii, dar și al abonamentelor urmînd a fi stabilit în ședința Consiliului Local Municipal din această lună. Aceasta înseamnă că, în curînd, buzoienii care au pasiunea transportului în comun cu autobuzul vor plăti aproape dublu chiar și pentru o călătorie cu vechile rable ce au ratat cu încăpățînare binemeritata casare.
"Cele zece noi autobuze englezești au fost aduse la Buzău vineri seară și, deocamdată, sînt în garaj în așteptarea recepției, care va avea loc în această săptămînă. După efectuarea recepției și o perioadă în care șoferii și mecanicii se vor acomoda cu autobuzele, acestea vor intra pe traseu. Deocamdată, prețul biletelor va rămîne neschimbat, adică cinci mii de lei călătoria, urmînd ca în ședința Consiliului Municipal să se aprobe un nou preț. Acesta va fi, probabil, opt-nouă mii de lei, pentru o călătorie, indiferent dacă buzoienii vor circula cu un autobuz nou sau unul vechi. De asemenea, în ședința Consiliului Local Municipal se vor stabili și prețul abonamentelor. Vor exista mai multe tipuri de abonamente, pentru o zi, o săptămînă sau o lună, pe un traseu, pe două sau pe toate traseele", precizează viceprimarul Ionescu."

__________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/la_zi.html?aid=6428

Nr. 2510 de sambata, 14 octombrie 2006

"Gratis e mai ieftin!

articol de: (M.I.)

Unii călători buzoieni preferă blatul
Deși în ultima perioadă lucrurile au început să evolueze spre bine în ceea ce privește transportul public de persoane, în orașul nostru mai sînt încă personaje care consideră că au dreptul de a circula gratuit cu autobuzul. Excesul de nesimțire este la el acasă, deși au la dispoziție o serie de autobuze de ultimă generație, comportamentul cetățenilor care călătoresc cu mijloacele de transport în comun lasă mult de dorit. Astfel, rar se întîmplă ca bietele taxatoare să nu aibă ceva de lucru cu vreun călător care se încăpățînează în a refuza plata biletului, susținînd că nu e nevoie de bilet dacă merg numai o stație, în timp ce alții se urcă cu bilete deja controlate de către taxatoare, și jură cu mîna pe inimă că biletul cu pricina abia a fost cumpărat, fără să țină cont de codul inscripționat ce indică faptul că valabilitatea a expirat de cel puțin o zi și că biletul este rupt.
"
__________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/stiri_la_zi.html?aid=6492

Nr. 2513 de miercuri, 18 octombrie 2006

"Abonamentele de transport gratuit se trimit prin poștă

articol de: (F.A.P.)

Pensionarii își vor primi în curînd prin mandat poștal abonamentele pentru transportul public în comun. Decizia a fost luată la nivelul Primăriei Buzău, care a solicitat, ieri, Consiliului de Administrație al societății Trans Bus SA să stabilească termenii unui contract cu Poșta Română, prin care cei 3300 de pensionari din municpiul Buzău, care beneficiază de gratuitate la transportul public în comun, să intre în posesia abonamentelor prin mandat poștal. Viceprimarul Constantin Ionescu spune că abonamentele sînt eliberate în prezent la un ghișeu al societății Trans Bus, situat la capătul traseului autobuzului 7, lîngă Cimititirul "Sf. Andrei".
"
________________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/stiri_la_zi.html?aid=6940

Nr. 2539 de vineri, 17 noiembrie 2006

"Toți pensionarii vor circula gratis cu rata

articol de: Mărgărit Grosu

Pensionarii vor putea circula gratis de la 1 decembrie cu mijloacele de transport ale Trans Bus S.A. Pentru a putea beneficia de această facilitate, pensionarii vor trebui să aibă asupra lor buletinul sau cartea de identitate și ultimul cupon de pensie. Primarul Constantin Boșcodeală a declarat ieri că primăria poate susține subvenția lunară acordată societății de transport public în comun, iar acest serviciu este în special acordat persoanelor defavorizate. Pînă în prezent beneficiau de această înlesnire doar pensionarii care aveau o pensie al cărei cuantum nu depășea trei milioane de lei vechi. Pentru ca de acest serviciu să beneficieze cîți mai mulți pensionari, edilul spune că anul viitor vor mai fi achiziționate încă 20 de autobuze care vor întregi parcul de mașini al Trans Bus S.A. În prezent, Primăria Buzău subvenționează lunar serviciul de transport public în comun cu suma de 3 miliarde de lei, la care se adaugă 1,2 miliarde de lei vechi pentru achitarea ratelor la leasingul celor 10 autobuze achiziționate recent.
"
______________________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/stiri_la_zi.html?aid=7170

Nr. 2553 de miercuri, 6 decembrie 2006

"Pensionarii, nevoiți să mai aștepte poștașul cu abonamente

articol de: (F.A.P.)
Pensionarii, nevoiți să mai aștepte poștașul cu abonamente

Hotărîrea adoptată săptămîna trecută de Consiliul Local Municipal, prin care pensionarii buzoieni beneficiază de gratuitate la transportul public în comun, va intra în vigoare într-un viitor incert. Cîtă vreme în conținutul hotărîrii nu se menționează nici o dată de la care își începe aplicarea, autoritățile locale, depășite în mod evident de situație, spun că există anumite etape, prevăzute de lege, care trebuie parcurse, și abia apoi pensionarii vor putea călători gratuit cu autobuzele "Trans Bus". Conform datelor puse la dispoziție de conducerea Primăriei, hotărîrea se află acum la Prefectură, care se va pronunța asupra legalității sale, urmînd ca abia după aceea să fie pusă în aplicare.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 28 Sep 2009 12:32:59    Titlul subiectului: ccccccc 117675

http://www.sansabuzoiana.ro/stiri_la_zi.html?aid=8100

Nr. 2602 de miercuri, 7 februarie 2007

"Călătorie numai cu buletinul
Si cu talonul de pensie.

articol de: (F.A.P.)
Călătorie numai cu buletinul

Pensionarii nu mai au nevoie de bilete pentru a călători cu autobuzele de la SC Trans Bus SA. Autoritatea locală a emis recent o hotărîre conform căreia, de la 1 ianuarie, toti pensionarii au dreptul la transport gratuit. Trebuie să prezinte doar cuponul de pensie si buletinul. Municipalitatea a încercat si anul trecut să acorde gratuitate pensionarilor, numai că solutia aleasă atunci nu a fost tocmai inspirată, în sensul că autoritătile stabiliseră ca fiecare pensionar în parte să primească prin postă abonament pentru transport gratuit.
"
_____________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/5_minute.html?aid=10589

Nr. 2677 de joi, 10 mai 2007

"O altă măsură guvernamentală fără acoperire financiară la Buzău:

Călătorii gratuite pentru persoanele cu handicap
11.013 de persoane din Buzău ar urma să beneficieze de această măsură

articol de: Florin ZAFIU
Călătorii gratuite pentru persoanele cu handicap

Persoanele cu handicap sever sau accentuat, precum și însoțitorii acestora, vor primi legitimații standard, pe baza cărora vor putea călători gratuit în toată țara. Călătoriile,
indiferent că este vorba de tren sau maxi-taxi, vor fi decontate de primării. În ceea ce privește realizarea efectivă a legitimațiilor,cheltuielile revin Direcției Generale de
Asistență Socială, a cărei conducere se declară depășită de situație, cîtă vreme în bugetul aferent anului în curs fiecare sumă este prevăzută cu cheltuiala ei. Legitimațiile vor conține elemente de siguranță
Pentru a putea beneficia de cardul de călătorie, persoanele în cauză trebuie să se prezinte cu buletinul de identitate și documentul special ce atestă gradul de han­dicap la direcțiile locale de asistență sociale. Legitimația va fi una standard, modernă, ce va conține o serie de elemente de indentificare ale posesorului (numele, C.N.P., calitatea sau gradul de handicap), instituția emitentă, etc.Marioara Popa, director adjunct în cadrul Direcției Județene de Asistență Socială și Protecție a Copilului, pe problemele persoanelor cu handicap:
"Costurile privind realizarea acestor legitimații vor fi suportate, pentru mediul urban, de Direcția Județeană de Asistență Socială. Problema este că în bugetul alocat pînă la ora actuală Direcției nu erau prevăzute aceste cheltuieli suplimentare și, deci, este imprecisă data de la care vor putea efectiv beneficia de aceste prevederi persoanele cu handicap. O altă problemă cu care ne confruntăm este aceea că nu toate primăriile au trimis la timp listele cu persoanele însoțitor pentru cei cu han­dicap sever, deci nu știm exact cîte persoane vor beneficia efectiv de aceste legitimații. Deocamdată cifrele indică peste 11.013 de posibili beneficiari ai legitimațiilor de călătorie."
"
_______________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/cotidian.html?aid=11866

Nr. 2720 de vineri, 29 iunie 2007

"Poliția în autobuze

articol de: (F.Z.)

Agenții de la Poliția Comunitară vor veghea săptămîna viitoare la menținerea ordinii în autobuzele Trans Bus. Controlorii vor fi ajutați de agenții de poliție să depisteze eventualele persoane care nu dețin bilet de călătorie și să amendeze conform legii orice fel de manifestare antisocială. Controalele vor începe pe principalele trasee din municipiu."

______________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/5_minute.html?aid=12591

Nr. 2744 de vineri, 27 iulie 2007

"Controlorii la control

articol de: (F.Z.)
Controlorii de pe traseele de transport urban au intrat sub lupa agenților de la Poliția Comunitară, pentru că nu eliberau bilete la încasarea sumelor de bani corespunzătoare călătoriilor.
Ca urmare a unor sesizări venite din partea cetățenilor, agenții comunitari au efectuat controale în civil pe principalele rute ale transportului urban. În numai două zile au fost descoperite patru cazuri în care biletele nu au fost tăiate de către controlori. Asupra persoanelor se vor lua măsuri administrative din partea conducerii agentului de transport, măsuri care pot duce pînă la excluderea din serviciu și, totodată, poliția va demara o anchetă în cazul de față."

_________________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/la_zi.html?aid=17524

Nr. 2919 de marti, 26 februarie 2008

"Polițiștii primăriei se cred pensionari

articol de: (F.Z.)
Din clipa în care Consiliul Local Municipal Buzău a suplimentat atribuțiile Poliției Comunitare, automat și autoritatea, agenții nu își mai încap în piele.
Dovadă stă scandalul dintr-un autobuz al firmei Trans - Bus care circula pe ruta numărul șapte. Întrebat dacă are legitimație de călătorie de către taxator, un agent îmbrăcat în civil a răspuns că nu îi trebuie, dat fiind că lucrează la Poliția Comunitară. În scandalul care s-a iscat între cele două persoane au intervenit automat și ceilalți călători. Divergențele s-au încheiat atunci cînd agentul comunitar a părăsit autobuzul, nu însă fără să îi înjure pe cetățeni.
Directorul executiv al Poliției Comunitare Buzău, Ștefan Tănăsescu, este de părere că astfel de manifestări aduc un prejudiciu grav instituției din subordine: "La angajare, sînt instruiți despre drepturile și obligațiile pe care le au. În cazul de față este regretabil ce s-a întîmplat. Agentul trebuia să își cumpere bilet. În orice caz, voi încerca să îi instruiesc cît mai bine. Nu cunosc cazul, însă, dacă voi avea mai multe detalii, voi trece la fapte". Mai precis, agentul comunitar va fi mustrat, sancționat sau dat afară din serviciu.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 30 Sep 2009 09:01:38    Titlul subiectului: 117787

Azi, 30.09.2009, am primit primele bilete din seria E, identice ca design cu cele din seriile C si D

Cum pe 07.05.2009 am primit primele bilete din seria D, rezulta ca in intervalul 07.05.2009 - 30.09.2009 s-au vandut aproximativ 1.000.000 de bilete, rezultand o medie de aproximativ 200.000 bilete vandute/luna, fata de 250.000 bilete/luna cat era la precedenta statistica facuta de mine.

Asadar numarul de calatori a scazut, pentru ca in perioada asta pentru care am facut calculul a fost vacanta scolara, a mai fost si perioada concediilor si, nu in ultimul rand, se resimt efectele crizei economice prin faptul ca multi oameni au ramas fara servicii si/sau s-au pensionat.

Totusi numarul de calatori pare sa fi crescut dupa inceperea scolilor, se vede asta si din aglomeratia care apare uneori in autobuze, mai ales dimineata si seara - lucru relativ banal in multe orase, insa destul de rar intalnit la Buzau - lumea alege, treptat, conditiile civilizate oferite de autobuz, in detrimentul dubelor.



b.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  11.24 kb
 Vizualizat:  de 27352 ori

b.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 30 Sep 2009 12:07:01    Titlul subiectului: bbbbbb 117809

Articole de arhiva

http://www.sansabuzoiana.ro/la_zi.html?aid=19892

Nr. 3018 de joi, 26 iunie 2008

"Un leu pe bilet pînă la sfîrșitul anului

articol de: C.R.

Prețul biletelor la autobuze va rămîne același cel puțin pînă la finele anului. Dacă tariful biletelor de transport la maxi-taxi va crește de luna viitoare, la 15 mii de lei vechi față de 10 mii de lei vechi cît este în pre­zent, re­prezentan­ții Trans Bus spun că deocamdată nu sînt prevă­zute majorări de pre­țuri în ceea ce pri­vește transportul în comun. Acest lucru este preconizat să rămînă valabil pînă la sfîrșitul anului curent. Conducerea societății mai aduce buzoienilor încă o veste bună: odată cu introducerea celor 20 de noi autobuze, Trans Bus a reușit să acopere toate traseele din oraș. Reprezentanții societății de transport în comun spun că noile autobuze acoperă fluxul zilnic de călători pe toate rutele. Asta înseamnă că deocamdată - spun reprezentanții Trans Bus - nu se impune achiziția unor noi mijloace de transport. Vasile Pușcaragiu, directorul adjunct al Trans Bus, spune că buzoienii au toate motivele să aleagă autobuzele ca mijloc de transport. "Cel puțin deocamdată, nu se pune problema scumpirii biletelor. Dispunem de 30 de autobuze care circulă pe toate traseele și care pot asigura fără probleme transportul cetățenilor", ne-a spus Vasile Pușcaragiu.
"
________________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/evenimente.html?aid=23145

Nr. 3127 de vineri, 31 octombrie 2008

"Transport gratuit pentru vîrstnici

Vîrstnicii buzoieni vor beneficia de luna viitoare de transport gratuit cu noile autobuze din municipiu. Mai exact, persoanele de peste 60 de ani care nu au venit substanțial și care locuiesc în oraș, alături de pensionari, vor călători gratuit cu mijloacele în comun asigurate de firma Trans-Bus. Bătrînii vor circula cu autobuzele noi în baza unei legitimații de călătorie, emise de reprezentanții societății de transport în comun. Cheltuielile privind transportul gratuit al vîrstnicilor vor fi suportate din bugetul local. Pensionarii vor beneficia de transportul gratuit pînă la expirarea contractului de concesiune a serviciului public de transport.
(R.B.)
"
______________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/evenimente.html?aid=23243

Nr. 3130 de marti, 4 noiembrie 2008

"Soferul, împărat în autobuzul lui

articol de: Iulian GAVRILUȚĂ

Persoanele cu handicap sever sau accentuat, precum și însoțitorii lor, au de ceva timp legitimații standard, pe baza cărora pot călători gratuit în toată țara. Călătoriile, indiferent că este vorba de tren sau maxi-taxi, vor fi decontate de primării, asta doar pe hîrtie, deoarece în practică, doar pe mijloacele de transport în comun, posesorii cardurilor de călătorie au gratuitate. Din păcate, nici aici lucrurile nu stau cum ar trebui, pentru că, atunci cînd vine vorba de persoanele cu dizabilități, acestea se izbesc de o altă problemă încă nerezolvată care îi pune în dificultate: nu știu unde să coboare, de­oa­rece încă nu a fost pus la punct sistemul de anunțare acustic și vizual din mijloacele de transport în comun.

Legitimațiile conțin elemente de siguranță
Pentru a putea beneficia de cardul de călătorie, persoanele în cauză trebuie să se prezinte cu buletinul de identitate și documentul special ce atestă gradul de handicap, la direcțiile locale de asistență sociale. Legitimația este una standard, modernă ce conține o serie de elemente de indentificare ale po­se­sorului (numele, C.N.P., ca­litatea sau gradul de handicap), instituția emitentă, etc. Din păcate, persoanele care au handicap de vedere spun că reglementările legale nu sînt respectate în totalitate, deoarece, chiar dacă au gratuitate pe mijloacele de transport în comun, nu știu cînd să coboare, deoarece autobuzele nu sînt prevăzute cu mijloace de anunțare audio a stațiilor. "Este o problemă mai veche cu care ne confruntăm și anume aceea a anunțării audio a stațiilor autobuzelor locale. Cu toate că, prevederile legale menționează acest lu­cru, în afară de o încercare de astă primăvară, nu s-a făcut nimic în acest sens", precizează Mihail Bălașa, președintele Asociației nevăzătorilor Buzău - Vrancea.

Soluții în studiu
Din păcate, categoria specială a persoanelor cu dizabilități este cea afectată și cînd vine vorba de res­pectarea orarului mijloacelor de transport în comun și a celorlalte facilități prevăzute special în legislația în vigoare. Ștefan Jercan, directorul operatorului local Transbus SA, spune că măsura prevăzută în lege este în studiu, dar în implementarea ei se izbește de părerile unora dintre șoferi care nu vor să audă așa ceva: "Ne vom gîndi la o soluție viabilă, de anunțare a stațiilor prin voce, cel mai probabil prin folosirea unui microfon. Din păcate, unii șoferi nu înțeleg această situație, dar trebuie să venim cît mai curînd în ajutorul acestei categorii de cetățeni prin soluții pertinente". Comisia specială pentru persoanele cu handicap de pe lîngă Consiliul Județean, speră ca aceste ­probleme precum și altele de acest gen să fie rezolvate la nivel județean cît mai curînd, ne precizează Mihai Bălașa, președintele Asociației Nevăzătorilor și membru în comisia amintită. Pînă cînd problemele legate de drepturile persoanelor cu handicap vor fi rezolvate, rămîne ca atît nevăzătorii, dar și bătrînii să se descurce ca și pînă acum, fiecare cum poate.
"
________________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/prima_ora.html?aid=23427

Nr. 3135 de luni, 10 noiembrie 2008

"Taxatoarele de la TransBus fac legea în autobuze

Călători obligați să cumpere două bilete pentru o călătorie

articol de: (L.R.)

Pe traseul autobuzului numărul nouă, o vînzătoare de bilete a obligat un călător să cumpere două bilete de autobuz pentru o singură călătorie.
Sub amenințarea că va fi dat jos din autobuz, călătorul s-a conformat, deși era vădit indignat de ceea ce se petrece. Explicația primită de la vînzătoarea de bilete, întărită și de spusele șoferului, a fost aceea că Gara este capăt de linie, moment în care se schimbă seria biletelor. Prin urmare, dacă un călător s-a urcat înainte de Gară în autobuz, în acel moment trebuie să cumpere un alt bilet cu o altă serie, pentru a-și putea continua călătoria."Nu există nici o prevedere a instituției care să precizeze că la capăt de linie trebuie cumpărate alte bilete de călătorie" a declarat Liviu Mareș, directorul economic al TransBus.
"
______________________________________________________________________________

http://www.sansabuzoiana.ro/evenimente.html?aid=26987

Nr. 3253 de sambata, 4 aprilie 2009

"Gratuitate doar pentru pensionari

Elevii au scutire doar jumătate pe transportul urban

articol de: I.G.

Ideea ca toți elevii să aibă gratuitate pe transportul în comun rămîne deocamdată un deziderat neatins în municipiu. Responsabili din cadrul Primăriei precizează faptul că, datorită crizei economice, doar pensionarii vor avea deocamdată gratuitate pe mijloacele de transport în comun. Ideea ca toți elevii să poată beneficia la rîndul lor de această facilitate, deși este agreată de municipalitate, rămîne doar în faza de proiect, deoarece fondurile prevăzute pentru anul acesta nu cuprind și acest proiect. Elevii însă, potrivit primarului Constantin Boșcodeală, au posibilitatea achiziționării abonamentului la jumătate de preț, restul costului fiind suportat din fondurile bugetului local.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BUZĂU Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community