Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Accidente / Incidente in sistemul de transport local

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul NEAMȚ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 30 Mar 2008 14:37:33    Titlul subiectului: 91067

Circulatia troleibuzelor a fost afectata la mijlocul saptamanii trecute de un camion TIR care a ignorat semnele de restrictie in ceea ce priveste inaltimea si a rupt reteaua de contact intr-o intersectie:

http://www.monitorulneamt.ro/stiri/?editia=20080327&pagina=1&articol=16742

Monitorul de Neamt a scris:
Circulatia în Piatra Neamt a fost dată peste cap, ieri după-amiază, în jurul orei 15.45, de un sofer inconstient, care a ignorat semnul care-i interzicea să pătrundă cu autovehiculul de mare tonaj pe străzile principale din oras. Venind de la Tîrgu Neamt, conducătorul auto al TIR-ului a ajuns în intersectia de la Spitalul Judetean, intentionînd să ajungă pe sensul de mers înainte în „centura“ care-l scotea spre Bicaz. A fost oprit de înăltimea autovehicului, caroseria rupînd cablurile electrice ale retelei de alimentare a troleibuzelor. Masina a rămas în intersectie, spre disperarea celorlalti participanti la trafic care nu au mai putut înainta. S-au format cozi imense de masini, de la Hotelul Central pînă la Liceul „Cartianu“ si din intersectia amintită pînă dincolo de statia de benzină de pe Făgetului. Politistii au reusit cu greu să descongestioneze blocajul, mai ales că în zonă a ajuns si un utilaj de la societatea Troleibuzul pentru interventia la avarie. „Sînt pentru prima dată în Piatra Neamt si m-am trezit pe un drum principal. Sînt constient că vina-i a mea. Nu mi-am dat seama că o să agăt firele electrice.“, a afirmat soferul autocamionului înmatriculat la Bucuresti. Angajatii de la societatea Troleibuzul afirmau că ar fi bine dacă reusesc să remedieze stricăciunile pînă în această dimineată.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Dum 11 Iul 2010 01:59:04    Titlul subiectului: 129792

O interventie a celor de la Troleibuzul la o defectiune destul de grava. Pozele sunt facute in 2009 la capatul din Darmanesti. Reteaua a fost pur si simplu smulsa de un gabarit depasit. Nu-i de mirare la ce burti intalnesti prin Piatra Neamt. Noroc cu Berlieturile care merg pe motor auxiliar.


n3210 023.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  33.07 kb
 Vizualizat:  de 15394 ori

n3210 023.jpg



n3210 039.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  34.17 kb
 Vizualizat:  de 15394 ori

n3210 039.jpg



n3210 341.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  20.7 kb
 Vizualizat:  de 15394 ori

n3210 341.jpg



n3210 349.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  26.08 kb
 Vizualizat:  de 15394 ori

n3210 349.jpg



n3210 178.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  7.9 kb
 Vizualizat:  de 15394 ori

n3210 178.jpg



n3210 179.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  44.12 kb
 Vizualizat:  de 15394 ori

n3210 179.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2010 08:19:30    Titlul subiectului: 136831

Blocaj în trafic la primele ore ale dimineții
Evenimentul.ro a scris:
Ruperea unui fir de tensiune electrică din rețeaua de alimentare a troleibuzelor a dus la blocarea traficului pe strada General Dăscălescu pentru aproape trei ore ieri dimineață. Situația a fost cauzată, cel mai probabil, de un tir cu gabarit depășit care a agățat firele și le-a rupt în mai multe puncte, acestea căzând pe asfalt.
Incidentul s-a produs vineri dimineață în jurul orei 6. Ruperea firelor a necesitat intervenția specialiștilor de la societatea Troleibuzul pentru reparații, dar și a poliției pentru fluidizarea traficului. „Un tir cu gabarit a agățat rețeaua firelor de tensiune și a rupt-o, a fost mult de lucru la reparații, iar munca a fost îngreunată din cauza traficului intens caracteristic pentru orele dimineții”, a declarat inginer Mihai Hârțan de la Troleibuzul SA.
Circulația a fost oprită aproape o oră și timp de trei ore s-a circulat cu dificultate, coloanele de mașini blocate întinzându-se pe mai bine de doi km.

http://www.evenimentul.ro/articol/blocaj-in-trafic-la-primele-ore-ale-diminetii.html



untitled.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  29.79 kb
 Vizualizat:  de 15068 ori

untitled.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 14 Iul 2011 12:02:44    Titlul subiectului: 145891

Un articol mai vechi, poate identificam autobuzul implicat...

http://www.evenimentul.ro/articol/accident-la-orion.html

"03-04-2003

Piatra Neamt
Accident la "Orion"

Daniela Ciobanu (37 ani) si Ciprian Oancea (44 ani) au fost adusi la Spitalul Judetean de un echipaj al SMUR, dupa ce au fost implicati luni intr-un accident rutier, produs in zona Complexului comercial "Orion". Dupa acordarea primelor ingrijiri, Daniela Ciobanu a fost internata in sectia de neurochirurgie, fiind diagnosticata cu o plaga parietala stinga. "Starea de sanatate a pacientei este stabila. Nu a suferit traumatisme grave si in curind va fi externata", ne-a spus dna Elena Dragomirescu, seful sectiei de neurochirurgie. Ciprian Oancea a fost internat la sectia Chirurgie I, fiind diagnosticat cu un traumatism cranio-facial si trei coaste rupte. El va ramine in spital 10 zile. "Ma duceam acasa cu autobuzul, pe ruta Gara-Darmanesti. Cind am ajuns in dreptul podului Orion, ne-am trezit in stilpul de alimentare al retelei de troleibuz. In autobuz mai erau trei persoane, iar eu stateam linga taxatoare. Ne-am izbit destul de puternic, nu stiu de ce, insa eu si taxatoarea am ajuns la spital. Nu pot sa spun cine a fost vinovat, soferul sau soseaua uda", ne-a spus Ciprian Oancea. (Gianina Tot)"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 18 Ian 2012 17:39:16    Titlul subiectului: 152143

Burzuleala intre calatori si controlori, problema eterna...

http://www.monitorulneamt.ro/stiri/?editia=20110914&pagina=1&articol=30080

"Bunul simt pare a lipsi unor angajati de la Troleibuzul

• o pietreancă sustine că un bărbat ce se pretindea controlor a jignit-o si a agresat-o verbal degeaba • incidentul s-a petrecut luni, 12 septembrie, în statia din cartierul 1 Mai •

Călătoria cu troleibuzul este clar că nu o face nimeni de plăcere, fiecare fiind mînat pe drumuri de treburi ori nevoi. Cu toate acestea, fiecare pietrean speră că, dacă îsi plăteste civilizat biletul de călătorie, să fie dus la destinatie cît de repede se poate, în conditii cît mai bune si, dacă nu îndrăzneste prea mult, să i se vorbească frumos. O pietreancă poate spune cu mîna pe inimă că astfel de năzuinte sînt doar vise, unii angajati de la Troleibuzul uitîndu-si manierele pe la garaj. Daniela Harip, din Piatra Neamt, merge aproape zilnic cu acest mijloc de transport ea lucrînd la Săvinesti. Desi au mai existat frecusuri între călători si soferi sau între călători si eventuali controlori, acestea au fost trecute cu vederea. Femeii i-au pus capac însă vorbele aruncate peste umăr de un pretins controlor si de soferul troleibuzului luni, 12 septembrie. „Săptămîna aceasta sînt schimbul doi, eu lucrînd la uzină, pe platformă la Săvinesti. Merg zi de zi cu troleul si din această cauză îmi cumpăr abonamente de călătorie lunare sau pentru două săptămîni. Pretul unui abonament pe lună este de 72 de lei, iar de banii acestia cred că ar trebui să călătoresc civilizat si fără să fiu jignită. Luni, în jurul orei 13, mă aflam în statia din cartierul 1 Mai si asteptam troleibuzul. A venit, era extrem de aglomerat, mai ales că începuse scoala, si m-am urcat nu pe usa din fată că era plin, ci pe cea din mijloc. Si acolo era aglomerat, cu greu am prins un loc pe scară. În momentul în care căutam să mă tin de ceva, un bărbat care era jos, în statie, fără a avea la loc vizibil vreo legitimatie sau vreo uniformă m-a întrebat dacă am bilet ori abonament. L-am întrebat cu ce drept mă chestionează si atunci el mi-a zis «Esti smecheră, ai? Porti ochelari de soare?». Pentru că am ridicat vocea în scurt timp s-a implicat si soferul masinii care mi-a spus pe un ton arogant «Dar de ce n-ati urcat prin fată, ca o doamnă, si ati preferat ca amanta?». Pînă la urmă, am arătat abonamentul, desi bărbatul de pe stradă nu mi-a prezentat nici o legitimatie, iar soferul a mai boscorodit cîte ceva. M-am simtit agresată si jignită de comportamentul lor, dar si de glumele făcute la adresa mea, mai ales că erau multi colegi de serviciu de fată. Am încercat să fac o plîngere telefonică, dar nu m-a luat nimeni în seamă“, a declarat pietreanca. Am solicitat un punct de vedere al societătii Troleibuzul SA si ni s-a transmis că trebuie să existe o plîngere scrisă a reclamantei pentru a se putea face o cercetare. „Dacă persoana respectivă va depune la noi o sesizare, fie prin postă, fie direct la noi la sediu, fie prin email la adresa sctroleibuzulsa@yahoo.com noi vom cerceta aceste aspecte. Cazul va fi supus dezbaterii comisiei de disciplină, iar reclamanta va primi acasă răspunsul nostru în termenul legal“, a precizat dispecera de la Troleibuzul."

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul NEAMȚ Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community