Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuzele Tursib-ului
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul SIBIU
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cos



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2012
Mesaje: 83
Locație: Bucuresti; Sibiu

MesajTrimis: Dum 23 Aug 2009 14:54:37    Titlul subiectului: 115897

Legat de "numerotarea" autobuzelor din Sibiu... e o mare varza. Fostele "M-xxx" erau in legatura cu nr de inmatriculare de leasing al vehiculului, astfel ca xxx sunt ultimele 3 cifre din acel numar. In timp, autobuzele au inceput sa iasa din leasing si au fost inmatriculate in Sibiu. Initial au primit numere obisnuite, de forma SB-06-LK... (varia ultima litera de la un bus la altul). Apoi tursibenii s'au hotarat sa'si personalizeze numerele de inmatriculare, sa fie de forma SB-xx-TSB. Din ce am observat, au acoperit aproape toate combinatiile posibile, de la 01 la 99 TSB. Recent au hotarat sa atribuie "numere" de parc. La troleibuze a fost simplu, ele aveau deja. La autobuze, cele cu nr de forma SB-xx-TSB au primit numarul de parc 0xx. La cele care aveau alte numere de inmatriculare (SB-06-LK... sunt doar cateva MAZuri, mai exista Ikarus, Magirus Deutz si Volvo care au alte combinatii de litere si cifre, dar pastrand un anume 'pattern': aceeasi cifra, litere consecutive) s'a hotarat ca "numarul" de parc sa fie combinatia de litere.

Despre corespondenta dintre vechile numere de leasing si actualele numere definitive nu se pot spune prea multe. Unele mai pastreaza vechile numere "M-xxx", dar altele au fost revopsite sau au reclame pe ele. Nu imi dau seama cum ar putea fi identificate - MAZurile au venit in 4 loturi de cate 10 si numerele lor de leasing nu au fost consecutive si nu au avut nici o logica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mar 24 Noi 2009 22:37:48    Titlul subiectului: 120539

O poza care ne aduce multe amintiri...


IMG_2681.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  452.01 kb
 Vizualizat:  de 21254 ori

IMG_2681.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mar 15 Dec 2009 23:22:13    Titlul subiectului: 5065 121296

Autobuzul Maz M348 a primit afisaj digital, ca la autobuzele Man.
Stie cineva daca s-a stricat vreun Man si s-a luat afisajul de la el sau Tursibul incearca sa puna afisaje digitale la toate autobuzele?
Ar fi extraordinar sa fie cumparate afisaje digitale la mai multe autobuze Maz.
Apropo de autobuze,Radu, stii ceva ce cele 10 autobuze MAN care ziceau ca vor veni in ianuarie-februarie? Vor fi la fel sau cu podea joasa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009 01:18:37    Titlul subiectului: 121302

Am observat si eu aparitia acelui afisaj. Cred ca este achizitionat, nicidecum ca a (de)cedat un MAN, desi personal m as bucura! O sa facem maine o intrebare.
Legat de noi autobuze, sincer nu stiu nimic. Mai intai sa ne acorde BERDul un nou credit. Abia astept sa cada MAZurile de inghet!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009 10:19:24    Titlul subiectului: 121317

Ar fi ceva Smile)...desi cum am vazut ca se descurca unele Mazuri(M160,M165,M166)...dau semne ca ar incepe sa cedeze!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009 10:40:28    Titlul subiectului: 121320

Totusi, MAZ-urile nu sunt fabricate intr-o tara unde sunt ierni mai grele decat la noi ? Nu au fost facute sa mearga si in aceste conditii climatice ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009 15:30:23    Titlul subiectului: 121335

Probabil, insa intretinerea joaca un rol imprtant, ceea ce la Tursib nu exista! Improvizatie la cea mai larga scara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Vin 18 Dec 2009 22:44:05    Titlul subiectului: 121429

Pot sa confirm din ceea ce am vazut pana acum ca autobuzele Maz M348, M349, M355 au primit afisaje digitale asemeni autobuzelor Man. Probabil ca au fost achizitionate de Tursib.
Cred ca vor fi instalate pe autobuzele din ultimul lot din 2004 (M3xx).

Pana acum autobuzele Maz cu numere de parc M3xx era printre cele mai bune...motorizare buna, cutie de viteze automata si asa mai departe.Fata de cele care au venit primele M1xx si M8xx se descurcau destul de bine.
Acum unele dintre ele scot un sunet oribil atunci cand pleaca de pe loc (un exemplu bun ar fi M355).
Si acest lucru probabil a fst vazut si de cei de la Tursib,intrucat am mentionat mai sus faptul ca unele dintre aceste autobuze au instalate de cateva zile afisaje digitale noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Dum 20 Dec 2009 02:21:39    Titlul subiectului: 121467

bogdan17 a scris:
Ar fi ceva Smile)...desi cum am vazut ca se descurca unele Mazuri(M160,M165,M166)...dau semne ca ar incepe sa cedeze!
Care sunt acele semne?
La Constantasi la Brasov exista MAZ care fac imediat 6-7 ani si inca functioneaza normal...
Din cate stiu, MAZ se descurca bine iarna.

Tine si de ingrijire, normal ca atunci cand nu se ocupa nimeni in mod consecvent, apar tot felul de probleme.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Dum 20 Dec 2009 02:29:00    Titlul subiectului: 121468

MAZ-urile din Sibiu sunt cele mai neingrijite din cate exista in Romania. Improvizatia predomina si la autobuzele acestea. Ele de fapt reprezinta trecerea de la Rocar si Ikarus (second hand) la noile generatii de MANuri! MAZurile pe aici mai ingheata, daca nu ingheata motorina din ele...sunt la fel de murdare si de neingrijite, julite si zgariate, kleber-izate si iconizate ca si Rocarurile de acum 10-20 de ani. Pentru a ti recunoaste masina in parc trebuie sa i pui 3 dungi in diagonala pe bot sau acel steag rosu-galben-albastru sau stie Dumnezeu ce alt ceva! Este mai trist ca exista un "lot" de directori care in loc sa vada aceste lucruri, joaca Tetris prin birouri...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 20 Dec 2009 02:30:23    Titlul subiectului: 121469

Ionescu a scris:
La Constantasi la Brasov exista MAZ care fac imediat 6-7 ani si inca functioneaza normal...
Din cate stiu iarna, MAZ se descurca bine iarna.
Într-adevăr, MAZurile din Constanța și Brașov își fac treaba bine... La Constanța 2 au luat foc (și zac și acum în fundul autobazei, deci hal de garanție oferită de MAZ...), plus alte probleme: șasiu curbat/rupt, geamuri și uși care nu se mai închid, trape care pică pe călători (am pățit-o la Brașov) ș.a..
La cele din Sibiu nu am putut să nu observ găurile din podea în dreptul ușii 2 pe care le au majoritatea (a intrat apă sub linoleum, s-a umflat lemnul și până la urmă a putrezit și s-a rupt). Ce mai, autobuze bune, cele mai bune Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Lun 12 Apr 2010 20:02:16    Titlul subiectului: 125739

Cred ca am trimis in curs de cateva luni 3 mailuri Tursibului, in care le cer informatii despre cele 10 autobuze.
Cred ca le vom vedea undeva prin 2011, daca se misca in ritmul asta.
Stie cineva daca s-a dat comanda la MAN sau inca nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 15 Iul 2010 20:03:51    Titlul subiectului: 130147

http://www.adevarul.ro/locale/sibiu/Autobuze_dotate_cu_GPS_si_10_bus-uri_noi_in_valoare_de_2-000-000_de_euro_la_Sibiu_0_265773586.html

"Autobuze dotate cu GPS și 10 bus-uri noi în valoare de 2.000.000 de euro la Sibiu

Dragoș Popescu

Vineri 21 mai 2010

Sibiu

Autobuzele vor putea fi monitorizate și de călători prin sistemul de GPSSibienii vor ști exact când vine autobuzul în stație grație unui sistem ce va fi implementat până la finele anului. Tursib-ul introduce plata cu cardul pentru contravaloarea biletelor în mijloacele de transport în comun."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Vin 30 Iul 2010 20:45:32    Titlul subiectului: 130985

,,Bulinele la putere,,...
Nu stiu cine a avut ideea asta stupida.



Picture 005.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.37 MB
 Vizualizat:  de 20102 ori

Picture 005.jpg



Picture 006.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.16 MB
 Vizualizat:  de 20102 ori

Picture 006.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Sâm 31 Iul 2010 10:08:02    Titlul subiectului: 131007

Soferii...din autocolante ce raman de la reclame...le-au primit probabil de la firmele de publicitate. Stii bine ca la Sibiu exista o manie de a se cosmetiza autobuzul astfel imcat sa difere fata de celelelte.
Din pacate nu exista ochi in conducerea Tursib iar cei din Dresda sunt ... in Dresda!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 31 Iul 2010 12:29:03    Titlul subiectului: 131014

Imi amintesc de vremurile de mult apuse, cand pentru o sticla de bere si un banut ingramadit in buzunarul "potrivit" primeai pentru autobuzul pe care il conduceai schema de vopsea dorita. In prezent, in alte judete ale tarii se iau masuri pentru astfel de... decoratii.
Pe de alta parte, mi-a placut mereu ca fiecare masina s-aiba "particularitatea ei", fie prin schema de culoare, fie printr-un element sau o "decoratie" impusa de sofer... Insa de la o amprenta tolerata de bunul simt si pana la o prostie parca "explodata" pe lateralele masinii de serviciu e drum lung...
Daca-mi permiteti o gluma: cele doua MAZ-uri fotografiate de colegul bogdan17 par sa exprime cat mai concret starea de ameteala generata de canicula acestei veri...
Surprinzator cum conducerea Tursib-ului nu ia masuri in aceasta privinta. In fond, e vorba de transport in comun si nu de reprezentanta cu clauni! Sau poate... unii au trecere pe la biroul superiorului si prin urmare isi permit tot felul de... excentricitati...

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 31 Iul 2010 19:50:56    Titlul subiectului: 131025

La a doua poza postata de Bogdan (cea cu MAN-ul bulinat) am observat prezenta capacelor si doresc sa-i intreb pe cei din Sibiu daca autobuzele MAN au avut capace cand au sosit sau a fost un gest frumos al soferului de a cumpara pentru autobuz un set de capace?
_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Sâm 31 Iul 2010 22:07:29    Titlul subiectului: 131027

Stefan, autobuzele MAN, din cate stiu eu, au venit fara capace. Acel autobuz Man este singurul autobuz cosmetizat (putem vedea marca Man lipita de cteva ori, steagurile pe care le are in fata) si singurul autobuz cu capace marca Man, parca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 20 Aug 2010 20:42:54    Titlul subiectului: 132197

Noi achizitii SH in septembrie.

http://www.adevarul.ro/locale/sibiu/Primaria_Sibiu_cumpara_autobuze_second-hand_in_loc_de_unele_noi_0_320368149.html

"Primăria Sibiu cumpără autobuze second-hand în loc de unele noi

Autobuzele noi au pierdut bătălia cu cele second-hand. Societatea locală Tursib achiziționează cinci autobuze folosite cu aproximativ 357.000 de lei. Acestea ar urma să intre pe trasee începând cu 13 septembrie, odată cu debutul noului an școlar.

Dacă anul trecut cineva ar fi sugerat reprezentanților administrației locale să cumpere autobuze second-hand pentru transportul public local, aceștia cu siguranță ar fi râs în nas „tupeiștilor” și asta pentru că până acum municipalitatea a achiziționat, cel puțin din 2002 încoace, numai mijloace de transport noi nouțe. Criza economică și bugetul de austeritate pe care îl are însă acum municipiul Sibiu și nu în ultimul rând renunțarea la luarea unui credit de 2.000.000 de euro pentru cumpărarea de autobuze noi, a făcut ca „politica” abordată în cazul Tursib, să se schimbe radical.

Societatea locală de transport în comun a lansat de curând o licitație prin care vrea să achiziționeze un număr de cinci autobuze, tip second-hand, pe care să le introducă pe traseele din oraș. Este vorba mai exact de 3 autobuze solo și 2 autobuze articulate, pentru care depunerea de oferte se va face până la data de 30 august. „Livrarea se face în 3 zile de la semnarea contractului. Se va alege cea mai avantajoasă ofertă din punct de vedere economic” se arată în fișa tehnică a licitației.

Mai ieftin și mai convenabil
Directorul Tursib-ului, Adrian Popa a explicat că alegerea a fost determinată în primul rând de rapiditatea cu care vor fi livrate autobuzele. „Noi vrem ca din 15 septembrie acestea să fie deja pe trasee. Dacă am fi achiziționat autobuze noi, atunci ar fi trebuit să așteptăm câteva luni după ele. Tursib are nevoie de autobuze acum” a spus acesta.

Creșterea numărului de călători a fost motivul pentru care în principal a dus la decizia de a se achiziționa cele cinci autobuze. „A crescut numărul de călători cu aproximativ 8 procente în orele de vârf în special. Începe și școala. Au mai apărut noi obiective industriale care au făcut ca numărul de călători să fie extrem de mare pe unele trasee. De aceea avem nevoie urgentă de autobuze” a mai spus directorul Tursib. În fine prețul mult mai mic a contat și el. „Un autobuz nou costă peste 200.000 de euro, iar cele second-hand sunt mult mai ifetine. Noi cumpărăm cinci vehicule cu aproximativ 85.000 de lei” a mai explicat Popa."

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Sâm 21 Aug 2010 01:27:08    Titlul subiectului: 132212

Prima varianta la care ma gandesc este Omnibuscenter desi Dl. Braune, membru PDL, nu are relatiile cele mai bune cu dl. Johannis. Oricum este cu atat mai pacat cu cat s a renuntat la un sistem integrat electric pt a cumpara in final, datorita crizei, 5 autobuze second hand. Pacat ca nu ne a lovit criza asta prin 2006, poate asa mai aveau troleibuzele o sansa. Asa nu avem decat sa asteptam, poate va ajunge un alt primar totusi la o viziune mai civilizata de transport. Johannis a dezamagit total in domeniul transport public
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Sâm 21 Aug 2010 16:38:44    Titlul subiectului: 132238

Radu,cred ca doar de la Omnibuscenter vor fi cumparate. Deci, in curand o sa vedem autobuze din Berna circuland in Sibiu (din cate am vazut eu au autobuze MAN si le va fi mult mai usor.
Eu sper sa nu cumpere acele autobuze VOLVO).
Sau mai este varianta cu firma din Harghita (imi scapa numele acum). Vom vedea in curand ce ni se va pregati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Dum 22 Aug 2010 13:57:53    Titlul subiectului: 132260

Pe mine sincer, atat de putin ma mai intereseaza acest prafuit transport provincial care mi intareste ideea ca nu suntem cu nimic mai presus decat Suceava, Vaslui, Bacau, Giurgiu, Alexandria, Calarasi, Tulcea, Satu Mare, Zalau, Slatina, Buzau, Deva si exemplele pot continua. Doar prezenta unui centru istoric cat de cat bine intretinut si falsul mit al unui conducator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 29 Aug 2010 17:36:07    Titlul subiectului: 132636

Autobuzele MAZ cu care am circulat cat am fost in Sibiu, desi nu sunt foarte vechi mi se par harbuite. Probabil nu au fost intretinute corespunzator, sau nu sunt de o calitate foarte buna, dar aceasi impresie am trait-o si cand am mers cu MAZ-urile din Consanta (nu cele noi pe 3 osii).
Mai mult mi-a placut cum arata autobuzul de pe linia 22 care efectueaza curse intre Sibiu (pleaca de la Gara) si statiunea Paltinis, un MAN.
Plecarile din Sibiu au loc la orele 7:00, 11:00 si 16:00 iar din Paltinis plecarile au loc la orele 9:00, 13:30 si 17:30



Fagaras, 19-22 august 2010 00483.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.62 kb
 Vizualizat:  de 19517 ori

Fagaras, 19-22 august 2010 00483.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 03 Sep 2010 09:11:23    Titlul subiectului: 132858

http://www.adevarul.ro/locale/sibiu/Autobuze_second-hand_in_loc_de_unele_noi_pentru_locuitorii_din_Sibiu_0_320968052.html

"Autobuze second-hand în loc de unele noi pentru locuitorii din Sibiu

Dragoș Popescu

Sâmbătă 21 aug 2010

Sibiu

Autobuzele noi au pierdut bătălia cu cele second-hand

Societatea locală achiziționează cinci autobuze folosite cu aproximativ 357.000 de lei. Acestea ar urma să intre pe trasee începând cu 13 septembrie, odată cu debutul noului an școlar.

Dacă anul trecut cineva ar fi sugerat reprezentanților administrației locale să cumpere autobuze second-hand pentru transportul public local, aceștia cu siguranță ar fi râs în nas „tupeiștilor” și asta pentru că până acum municipalitatea a achiziționat, cel puțin din 2002 încoace, numai mijloace de transport noi nouțe. Criza economică și bugetul de austeritate pe care îl are însă acum municipiul Sibiu și nu în ultimul rând renunțarea la luarea unui credit de 2.000.000 de euro pentru cumpărarea de autobuze noi, a făcut ca „politica” abordată în cazul Tursib, să se schimbe radical. Societatea locală de transport în comun a lansat de curând o licitație prin care vrea să achiziționeze un număr de cinci autobuze, tip second-hand, pe care să le introducă pe traseele din oraș. Este vorba mai exact de 3 autobuze solo și 2 autobuze articulate, pentru care depunerea de oferte se va face până la data de 30 august. „Livrarea se face în 3 zile de la semnarea contractului. Se va alege cea mai avantajoasă ofertă din punct de vedere economic” se arată în fișa tehnică a licitației.

Mai ieftin și mai convenabil

Directorul Tursib-ului, Adrian Popa a explicat că alegerea a fost determinată în primul rând de rapiditatea cu care vor fi livrate autobuzele. „Noi vrem ca din 15 septembrie acestea să fie deja pe trasee. Dacă am fi achiziționat autobuze noi, atunci ar fi trebuit să așteptăm câteva luni după ele. Tursib are nevoie de autobuze acum” a spus acesta. Creșterea numărului de călători a fost motivul pentru care în principal a dus la decizia de a se achiziționa cele cinci autobuze. „A crescut numărul de călători cu aproximativ 8 procente în orele de vârf în special. Începe și școala. Au mai apărut noi obiective industriale care au făcut ca numărul de călători să fie extrem de mare pe unele trasee. De aceea avem nevoie urgentă de autobuze” a mai spus directorul Tursib. În fine prețul mult mai mic a contat și el. „Un autobuz nou costă peste 200.000 de euro, iar cele second-hand sunt mult mai ifetine. Noi cumpărăm cinci vehicule cu aproximativ 85.000 de lei” a mai explicat Popa.

Nerulate în țară

Autobuzele solo vor avea o capacitate de 85-100 călători din care 24-30 pe scaune, iar cele articulate o capacitate de 160 – 170 de locuri, din care 40-50 pe scaune. Autobuzele trebuie să fie nerulate in Romania. De asemenea ele vor avea aceeași marcă, tip și producător” se specifică în caietul de sarcini.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AGT95



Data înscrierii: 05/Aug/2010
Ultima vizita: 09/Sep/2023
Mesaje: 56
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Joi 09 Sep 2010 01:12:10    Titlul subiectului: Au venit autobuzele second-hand 133085

Azi, 08.09.2010, in jurul orei 13-14, au fost aduse autobuzele second-hand. Ele sunt 5 la numar, printre care: 2 Autobuze MAN Articulate si 3 autobuze VOLVO nearticulate, toate sunt hidramatie (AUTOMATICE).
Unii soferi zic ca autobuzele sunt din anii '80 si '90.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul SIBIU Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 3 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community