Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Traseele de transport în comun în Târgu-Jiu
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GORJ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 27 Dec 2005 15:42:25    Titlul subiectului: Traseele de transport în comun în Târgu-Jiu 9293

Transportul local se realizează cu ajutorul troleibuzelor și autobuzelor, existând 2 linii de troleibuz și mai multe linii de autobuz. Liniile nu au număr. Fiecare vehicul are afisata o placuta cu traseul (adica cele 2 capete ale traseului).
Reteaua de troleibuz are forma literei Y, cele 2 linii avand un capăt comun, ,,9 Mai". Reteaua este intr-o stare extrem de buna, cum rar mi-a fost dat sa vad.
Cele 2 linii de troleibuz, care pot fi văzute în schema de mai jos sunt:
9 Mai - Artego
și 9 Mai - ROMCIM Bîrsești.

Oamenii de acolo, atat soferii si taxatoarele, cat si dispecerul (!) au fost extrem de amabili, nu-mi venea sa cred, toti, dar absolut toti, au fost super amabili, mi-au permis sa fac o multime de poze si mi-au vorbit despre reteaua si vehiculele de acolo, erau foarte incantati si mandri de ceea ce aveau, e drept ca aveau si de ce, dar mi-a placut ca pareau sa puna suflet pentru "masinile" lor pe care si le ingrijeau foarte bine... De fapt asta cred ca face diferenta enorma fata de alte retele din tara, oamenii (cum or fi fost selectionati?), erau teribil de incantati de ceea ce faceau!
Asa cum am spus sunt 17 troleibuze si 16 autobuze. Extrem de important și plăcut: N-am sesizat sa existe linii de maxi-taxi care sa dubleze liniile de troleibuz!!!
Singurele aspecte (minore) care nu mi-au placut sunt legate de faptul ca liniile de troleibuz nu sunt identificate printr-un numar sau litera (1, 2...) ci rutele sunt pur si simplu scrise pe o tablita, care fireste, alt aspect, nu sunt puse in lacasul lor, deasupra parbrizului...



harta.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  37.04 kb
 Vizualizat:  de 31959 ori

harta.jpg




Ultima modificare efectuată Catalin Ghita la Mie 17 Ian 2007 09:53:13, modificat de 5 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 05 Iul 2007 12:27:06    Titlul subiectului: 80046

Am poposit pentru cateva ore ieri in Targu Jiu. Orasul este frumos si linistit, cu trafic scazut.
Din punct de vedere al transportului in comun situatia nu s-a schimbat mult fata de ce scria Catalin acum un an si jumatate; sunt aceleasi doua linii de troleibuz, 9 Mai - Artego si 9 Mai - Romcim Barsesti cu observatia ca prima este singura linie mai serioasa de transport din oras (cu frecvente intre 7 si 14 minute in zilele de lucru) iar a doua este operata doar odata pe ora cu plecari la fix de la 9 Mai.
Pe ambele linii de troleu apar si autobuze; troleele si autobuzele, scurte si articulate, se amesteca fara nici o discriminare de catre conducerea regiei. De exemplu in acea zi spre Artego erau 4 autobuze si 8 troleibuze iar spre Barsesti schimbul 1 era un Grivbus (singurul al regiei) iar schimbul 2 un troleibuz scurt:
-
Locul ideal de facut fotografii este capatul de la 9 Mai (2 statii de la gara CFR spre sud, de-a lungul liniei de troleu) unde sunt prezente TOATE cele 6 sau 7 linii din oras. Soarele pica bine pentru poze dupa-masa. Aici exista un dispecerat, o toaleta si o sursa de apa, pentru doritori Smile
Am stat vreo 2 ore aici timp in care am vorbit cu mai multi oameni, soferi, taxatoare si dispeceri. Toti au fost foarte amabili si draguti. Lucruri interesante aflate:
- De la 15 iulie se va desfiinta sistemul cu taxatoare; doamnele respective au primit deja preaviz; s-au montat deja unele automate de vandut bilete (unul e chiar la gara) si se vor vinde bilete si prin chioscurile de ziare din statii;
- Un troleu nu putea sa plece in cursa pentru ca nu-i venise taxatoarea; soferul astepta deci degeaba;
- Troleibuzele arata atat de bine din doua motive: Odata pentru ca s-a practicat sistemul titularilor si fiecare a avut grija de vehiculul sau si altadata pentru ca atunci cand s-a inceput exploatarea prin 1995 cei angajati pe troleibuze erau tineri (douazeci si ceva de ani) deci au avut si au in continuare energie pentru a le mentine functionale;
- Oamenii numeau noile vanzatoare automate 'tonomate' si faceau haz de soferul care astepta dupa taxatoare: 'ia in brate un tonomat d'ala pe post de taxatoare'
A existat si o parte mai neplacuta - la garaj am incasat un refuz net de la seful regiei la rugamintea mea de a ma lasa sa-i fotografiez vehiculele din depou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Lun 31 Mar 2008 18:12:14    Titlul subiectului: 91171

Pe data de 8 Martie (parca) s-a mai introdus o noua linie de autobuze pe ruta Artego - Kaufland - 9 Mai. In total exista vreo 7-8 linii de transport, nici eu nu stiu exact. Pana in vara se vor mai achizitiona inca 10 troleibuze si vreo 3 autobuze, deci totul merge bine aici la Tg-Jiu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Dum 06 Apr 2008 16:44:53    Titlul subiectului: 91553

Ultmul traseu infiintat si anume ruta 9 Mai - Kaufland - Interex - Artego are indicativul 9. Tocmai ce am vazut un autobuz. Deci in total sunt 9 rute in oras.
In viitorul apropiat probabil ca se va infiinta inca o noua linie (10) pe ruta Artego - Romanesti.
Momentan Targu-Jiu cred ca e unic dintr-un punct de vedere: absolut toate liniile au acelasi capat. De aici fie se indreapta in directii diferite,fie merg 2-3 statii (sau mai multe) in paralel pana se ramifica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mar 27 Mai 2008 14:03:15    Titlul subiectului: 93849

Astazi in timp ce mergeam pe bulevardul Ecaterina Teodoroiu a trecut pe langa mine un autobuz care avea pe spate indicativul 11.
Sincer habar n-am ce linie este. Cea care ar fi trebuit sa se infiinteze acum pe 1 iunie (dupa cum mi-a spus un sofer acum cateva zile) ar fi trebuit sa poarte indicativul 10, dar de 11 n-am nici cea mai vaga idee. Tare sunt curios ce s-a intamplat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mar 01 Iul 2008 08:04:39    Titlul subiectului: 95229

Se pare ca linia 11 e traseul Artego - Kaufland - Romanesti. Probabil linia 9 s-a desfiintat, desi nu a fost activa decat 3 luni. Eu nu am mai vazut-o.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 17 Ian 2009 11:24:19    Titlul subiectului: 104397

Modificari de trasee:

http://www.radiotargujiu.ro/index.php?id=2765

Radio Targu Jiu a scris:
Conducerea Societății TRANSLOC anunță călătorii că a schimbat traseul cursei ARTEGO - Kaufland, care va circula de acum înainte pe ruta ARTEGO - Piața Centrală - Unirii - Bd. N.Titulescu - 9 Mai - Kaufland / Interex. De asemenea, pentru că societatea ARTEGO a renunțat la cursele proprii, troleibuzele și autobuzele TRANSLOC vor prelua zilnic angajații acestei unități.
Deja, aproximativ 400 de abonamente de călătorie au fost cumpărate pentru luna ianuarie de către angajații ARTEGO, prețul unui abonament fiind 50 de lei. Pentru a face față la acest număr suplimentar de călători, cursele TRANSLOC au fost introduse acum cu o frecvență mai mare, atât dimineața, cât și după-amiaza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Sâm 17 Ian 2009 13:36:35    Titlul subiectului: 104401

Pai cursa asta nu mai exista de mult Artego - Kaufland. Este fostul traseu 9 dar care a fost inlocuit cu 11 Artego - Kaufland - Romanesti. Traseul descris de tine arata un traseu IDENTIC cu 9 Mai - Artego numai ca e luat invers iar de la 9 Mai in loc sa intoarca mai merge in continuare cam 1 km (poate nici atat) pana la Kauflant si Interex. Eu nu stiu nimic,o sa va anunt imediat ce voi vedea un autobuz cu noul traseu.
Insa cel mai probabil eu cred ca e altfel situatia:

Dupa ce au scos traseul 9 si l-au inlocuit cu 11,acest nou traseu (11) era putin ciudat... Adica mergea in comun cu traseul 1 de la Artego pana la intersectia cu Bulevardul Victoriei iar de aici se indrepta pe acesta pana la un anumit punct pt ca trebuia sa se eschiveze de la artera principala pt a intra la Interex si Kaufland,si era destul de anevoios pt ca avea o mica portiune unde strada e mica,intampina si dificultati la intalnirea cu strada de centura etc. Asa ca eu cred ca acest traseu 11 va merge direct pe B-dul Victoriei pana la intrarea in cartierul Romanesti fara nici un fel de eschiva la hypermarketuri. Aceasta portiune urmeaza sa fie acoperita de traseul 9 (daca tot acesta va intra,ramane de vazut) care va fi doar o prelungire de la capatul 9 Mai.

Va voi tine la curent,si eu ard de curiozitate. Imediat ce voi afla exact care e situatia voi incerca sa fac si o harta ca sa explic mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Vin 01 Mai 2009 03:33:37    Titlul subiectului: 110296

In zilele de 1 si 2 mai pe traseul 3 (9 Mai - Dragoieni) frecventa autobuzelor va fi de 5 minute!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mar 02 Mar 2010 15:08:18    Titlul subiectului: 124209

Se pare ca a fost pusa in practica si propunerea mea, anume de a se realiza o harta a traseelor. Insa... doar partial.
Au facut ceva insa nu e chiar o harta, ci niste scheme liniare cu fiecare traseu si statiile aferente.
Ce pot sa spun, merge si asa, decat deloc, e un prim pas.
Astazi e prima zi in care am vazut si eu aceste "minunatii" deoarece n-am mai folosit asa des transportul public.
Din pacate abia am reusit sa surprind o poza din mers,si evident a iesit miscata, dar pana voi reusi sa fac rost de o imagine clara v-o prezint asa cum e doar pentru a va face o idee si, evident, sa va dati cu parerea:



dsc00313aj.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  96.97 kb
 Vizualizat:  de 25999 ori

dsc00313aj.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 30 Apr 2010 11:06:01    Titlul subiectului: 126439

http://www.adevarul.ro/locale/targu-jiu/Targu-Jiu-_Cum_vor_circula_troleibuzele_si_autobuzele_in_zilele_de_1_si_2_Mai_0_253174863.html

"Târgu-Jiu: Cum vor circula troleibuzele și autobuzele în zilele de 1 și 2 Mai

Silvia Stoenescu

Vineri 30 apr 2010

Târgu-Jiu
Trei curse pe traseul 9 Mai-Preajba au fost suspendate

Programul de circulație al troleibuzelor și autobuzelor, în zilele de 1 și 2 Mai, va fi redus. De asemenea, conducerea SC Transloc SA a hotărât suspendarea unor curse pe anumite trasee.

Autobuzele și troleibuzele vor circula pe traseul 9 Mai-Artego, 9 Mai-Bârsești conform programului normal de lucru sâmbăta și duminica. Pe traseul 9 Mai-Preajba vor fi suspendate cursele de la 14.30, 15.30 și 16.30. Pe traseul 9 Mai Ursați-Iezureni, autobuzele vor circula după programul normal de lucru sâbăta și duminica.

Circulația pe traseul 9 Mai-Drăgoieni se va desfășura după un program special de lucru. Mâine, primul autobuz va pleca din stație la 06.30, iar ultimul la 22.15. Ultima plecare din Drăgoieni va fi la 22.45. Duminică, pe data de 2 Mai, autobuzele vor circula între orele 06.30-22.15 cu frecvență de șase minute în intervalul 12.00-17.00. Ultima plecare din Drăgoieni va fi la ora 22.45.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 07 Mai 2010 16:57:15    Titlul subiectului: 126712

Cursa noua doar duminica pana la... cimitir:

http://www.pandurul.ro/Diverse/2010-05-06/Autobuze+Transloc+pana+la+Cimitirul+Municipal

Pandurul a scris:
Societatea de transport Transloc va introduce în fiecare duminică câte o cursă specială pe traseul Iezureni- 9 Mai- Cimitir începând cu data de 16 mai. Autobuzul va pleca la ora 8.30 de la Iezureni va fi la 9.10 în 9 Mai și va ajunge la 9.30 în stația din dreptul Porții Nr.1 a Cimitirului Municipal. Pe varianta străzii Narciselor va ajunge la Artego. “Am introdus această cursă special la solicitarea vârstnicilor. Foarte multe persoane merg duminica la cimitir pentru a aprinde o lumânarea sau a curăți mormintele rudelor, distanța mare fiind mai greu de parcurs de către bătrâni”, a declarat Vasile Căilean, directorul SC Transloc SA. Prețul biletului și facilitățile pentru această cursă vor fi la fel ca pentru celelalte mijloace de transport în comun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Sâm 08 Mai 2010 01:51:30    Titlul subiectului: 126725

E bine gandita treaba asta. Strada narciselor este intr-o continua dezvoltare,ma refer la acel nou cartier,aceasta fiind practic soseaua de centura din partea de est a orasului. Se construiesc case,se vor face si ceva ANL-uri din cate am inteles,deci e foarte posibil ca in viitorul apropiat sa devina o zona care va avea nevoie de transport in comun in adevaratul sens al cuvantului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 13 Sep 2010 09:40:19    Titlul subiectului: 133308

http://www.adevarul.ro/locale/targu-jiu/Targu-Jiu-_Troleele_vor_circula_mai_des_maine-la_inceperea_noului_an_scolar_0_334166662.html

"Târgu-Jiu: Troleele vor circula mai des mâine, la începerea noului an școlar

Oana Popescu

Duminică 12 sep 2010

Toate traseele vor beneficia de un program special

Societatea Transloc a modificat programul troleelor pentru ziua de 13 septembrie, astfel încât să răspundă necesităților tuturor elevilor.

Ca în fiecare an, societatea de transport în comun a adoptat un program special, autobuzele și troleele circulând mai des mâine. „Pe traseul 9 Mai-Artego, troleele vor circula din 7 în 7 minute, până la ora 16, iar apoi din 14 în 14 minute. Pe ruta 9 Mai-Bârsești, intervalul va fi de o oră, iar la orele 07.00 și 08.00 vom avea câte două mijloace de transport în comun puse la dispoziția călătoriilor. De asemenea, pentru fiecare traseu avem pregătite câte două mașini de rezervă, în caz că se va aglomera“, a precizat directorul Societății Transloc, Vasile Căilean. Elevii care vor să își facă abonamente trebuie să știe că prețul unui abonament este de 25 de lei pe lună, având incluse 60 de călătorii.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rooovidiu



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 08/Oct/2017
Mesaje: 339
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 25 Oct 2011 22:01:02    Titlul subiectului: 149852

Știe cineva dacă circulă ambele linii de troleibuz?
Am fost în Târgu Jiu în 13 octombrie 2011 și nu am văzut decât 9 Mai - ARTEGO.

_________________
TROLEIBUZELE SUNT CELE MAI TARI Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mar 25 Oct 2011 23:23:11    Titlul subiectului: 149854

Circula, insa se fac lucrari la o strada, fapt ce face imposibila (sau dificila) circulatia troleibuzelor. Momentan pe traseul 2 circula autobuze. Sau cel putin asta era situatia acum vreo luna, eu fiind plecat din localitate.
Depinde si cat timp ai stat la "panda", sunt si zile cand circula autobuze pe acest traseu fara niciun motiv, la fel ca pe traseul 1 (care nu este deservit exclusiv de troleibuze).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rooovidiu



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 08/Oct/2017
Mesaje: 339
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 25 Oct 2011 23:27:14    Titlul subiectului: 149855

Foarte bine că circulă. Știam că pe 9 Mai - Artego circulă și autobuze și troleibuze, dar fac asta pentru șoferi de autobuze, "cică".
Am stat cam o oră la pândă și era după masă pe la 16-17 deci nu într-o oră de vârf.

_________________
TROLEIBUZELE SUNT CELE MAI TARI Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
virgilius



Data înscrierii: 21/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Iun/2023
Mesaje: 316
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 01 Iul 2012 12:48:10    Titlul subiectului: 156913

Este o mare curiozitate cum de traseele din municipiul Targu Jiu nu sunt numerotate! Placutele pe care sunt trecute capetele de linie sunt extrem de mici si sunt scrise destul de neinteligibil! Cum se descurca oare un turist, venit sa viziteze frumoasa capitala a Gorjului? Nu se poate intreprinde nimic in sensul acesta, chiar este asa de greu sa fie numerotate traseele? Cred ca este ceva unic in Europa! Am intalnit astfel de trasee de autobuz in mai multe state africane!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Lun 02 Iul 2012 00:36:10    Titlul subiectului: 156924

Si daca traseele sunt numerotate, acel turist se va descurca mai bine? Ce sa numeroteze?? Exista un singur traseu, o singura ruta... Celelalte sunt linii "fantoma", stiute doar de cei care le si folosesc. Nici locuitorii Targu-Jiului nu stiu mai mult decat principalul traseu 9 Mai - Artego. Adica cei care nu le folosesc, stiu doar din auzite de existenta celorlalte, nicidecum nu cunosc orarele de circulatie. Asa ca, desi pare deranjant, nu exista logica pentru numerotare... pentru ca nu au ce sa numeroteze, am mai spus. Singurele care folosesc (si) indicative numerice sunt noile autobuze Scania, unde se poate zari numarul pe afisajul din spate! Traseele sunt: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11. A mai aparut un nou traseu acum si nu stiu daca are un alt indicativ sau s-a modificat una din rutele deja existente (11 ??).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Lun 02 Iul 2012 15:42:49    Titlul subiectului: 156942

Poate fi un apendice al traseului 1. Asa s-a mai practicat si in alte orase. Consider insa ca un oras resedinta de judet ar trebui sa aiba traseele numerotate: chiar daca nu multe. In orice oras retii mai usor sa iei 11-le sau 8-u' pana la destinatia x.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Lun 02 Iul 2012 23:54:35    Titlul subiectului: 156964

Aici e un singur traseu, intelegeti. Nu ai cum sa iei altceva decat printr-un "noroc" chior.
Desigur, si eu m-as bucura sa le numeroteze, asa cum se intampla pe autobuzele noi Scania, insa mai mult decat atat mi-as dori mai intai ca transportul in comun sa se mai dezvolte. Exista o singura linie cu frecventa normala, de pana la 5 minute, si inca doua care circula din ora in ora. Restul... circula rar, nici eu nu stiu sa spun cand.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mar 03 Iul 2012 00:35:54    Titlul subiectului: 156967

Pai si atunci ce ar fi greu sa le numeasca pe acestea : 1 cea mai frecventata cu 2 si 3 cele cu frecventa redusa si cu 4,5 si 6 cele care circula din an in paste. Raman pe solutia cu numere (vezi Medias unde circula doar T2 toata ziua desi mai exista un T1 sau T3- si asta la un oras cu 55mii nu cu o suta de mii precum Tg.Jiu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mar 03 Iul 2012 01:04:15    Titlul subiectului: 156968

Pai asa sunt numerotate. Doar ca numerotarea se poate observa numai la autobuzele noi Scania,dupa cum am scris mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mar 14 Ian 2014 16:41:19    Titlul subiectului: 170383

Mijloace de transport în comun spre Narciselor, de astăzi (13 ianuarie 2014)

Târgujienii din zona Narciselor vor avea la dispoziție mijloace de transport în comun. Începând de astăzi, Transloc a introdus un traseu pe ruta 9 Mai-Artego cu ocolire până la blocurile ANL. „Ținând cont că în zona Narciselor s-a construit un nou cartier am decis să introducem un traseu nou, stațiile de urcare și coborâre fiind stabilite în urma unei întâlniri cu locuitorii din zona aceea”, a declarat Vasile Căilean, directorul SC Transloc. (D.M.)

Sursa: pandurul.ro


Tinerii care au primit locuințe în cartierul de ANL-uri din Târgu-Jiu vor avea și autobuze cu care să ajungă mai ușor în oraș. Reprezentanții Transloc au decis să introducă astfel de curse și în zona Narciselor. Ei au primit numeroase solicitări de la cei care nu își pot duce copiii la școală din lipsa mijloacelor de transport în comun.
Dacă nu au reușit să facă rost de noile autobuze promise târgujienilor, șefii Transloc au decis ca măcar tinerii din cartierul Narciselor să poată ajunge acasă cu autobuzul. Ei au stabilit ca mijloacele de transport în comun să parcurgă o distanță ceva mai mare, iar de săptămâna viitoare să facă un ocol astfel încât să oprească și lângă blocurile ANL.
„Începând cu data de luni, 13 ianuarie 2014, pentru cetățenii care s-au mutat în noul cartier din zona Narciselor, vom introduce mijloace de transport în comun, în așa fel încât din acea zonă să aibă posibilitatea să ajungă unde își doresc pentru a-și rezolva problemele, adică să-i ducă și să-i aducă pe copii de la școală, să poată ajunge la diferite instituții publice. Traseul este 9 Mai – Artego, după care autobuzul nu se mai întoarce la Artego, la capătul de linie, ci va continua pe Narciselor și va face în stânga, în cartierul de acolo. Urmează să avem întâlniri pentru a stabili un program de transport și fiecare președinte de asociație va veni cu propuneri de traseu în așa fel încât în proporție de 90% să-i rezolvăm pe toți”, a declarat Vasile Căilean, directorul Transloc Târgu-Jiu.


Sursa: gorjexclusiv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Sep 2014 11:07:53    Titlul subiectului: 174807

Ieri cand am trecut prin Targu Jiu nu am vazut nici un troleibuz la lucru, in schimb mare mi-a fost bucuria cand am vazut la lucru un DAC articulat. Cred ca este singurul oras din tara in care mai circula autobuze DAC articulate.
Totusi, alt lucru care m-a mirat este faptul ca statiile pareau pustii, este cerere mai mica pentru transport in comun in week-end ?



Tura Floare de Colt, 19-21 septembrie 563.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  75.82 kb
 Vizualizat:  de 19186 ori

Tura Floare de Colt, 19-21 septembrie 563.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GORJ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community