Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Evenimente/Accidente/Incidente implicand vehicule transport
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Mar 13 Oct 2009 15:10:03    Titlul subiectului: 118371

Se intampla la un moment dat sa cedezi psihic, chiar daca in urma cu o zi ai trecut testul psihologic. La fel si o masina poate ceda la o zi dupa inspectia tehnica, pe drumurile reparate cu picioarele din banii platiti cu rovinete.

Cam aberanta legea sa porti si hartii dupa tine si lipitoarea in parbriz. Absurd ca in Romania. Nici pe vremea gumei cu surprize si imagini cu fotbalisti n'am lipit ceva pe masina sau pe parbriz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 13 Oct 2009 21:27:05    Titlul subiectului: 118387

Starea de "luciditate" a oricarui sofer depinde si de programul de lucru. Nu as vrea sa fiu interpretat intr-un mod eronat insa programul unui sofer de maxi-taxi este mult mai "agitat" decat al unui sofer de autobuz si asta fiindca, pe langa faptul ca interactioneaza direct cu pasagerii (incasare banuti, predare rest, posibil dialog sau explicatii privitoare la traseu...) orarul este destul de flexibil (in cazul de fata flexibilitatea insemnand program prelungit), ocrotit totodata prin "lacunele" legilor in vigoare. Prin urmare, dorinta de a face banuti poate genera un program obositor, stresant (mai multe zile de munca, perioada de serviciu - in unele cazuri - peste 10 ore) si prin urmare oricand poti ceda psihic, aspect observat si de colegul nostru, Trix.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 29 Oct 2009 09:25:30    Titlul subiectului: 119126

Un alt accident in care este implicat un maxi-taxi... Vina apartine soferului microbuzului care nu a acordat prioritate unui alt autovehicul, punand astfel in pericol viata unor copii. Este al doilea caz in care soferii de maxi-taxi din Galati pun in pericol viata copiilor...
Incep sa cred ca a ajunge cu un maxi-taxi in siguranta la destinatie incepe sa devina un fel de sport extrem, tipic romanesc. Fiindca trebuie sa inventam si noi ceva, fie si nociv, nu?
Iata si link-ul: http://www.viata-libera.ro/articol-16_scolari_din_Schela_–_loviti_de_un_Logan_2.html

"Accident cu mașina școlarului
16 școlari din Schela – loviți de un Logan


* Șoferul microbuzului în care se aflau 16 copiii de clasele I-IV nu s-a asigurat în intersecție, mașina fiind lovită în plin * Copiii sunt în stare de șoc * Conducătorului auto i s-a făcut dosar penal pentru vătămare corporală *

Clipe de coșmar! Asta au trăit, ieri, părinții celor 16 micuți din Negrea, sat component al comunei Schela. Patru fetițe au fost transportate de ambulanțele SMURD la Galați. Șocate și speriate, ca și colegii lor, copilele nu se puteau opri din plâns.

Șoferul școlii nu a dat prioritate

Vestea accidentului în care au fost implicați 16 școlari din Negrea s-a răspândit fulgerător, echipajele Poliției Rutiere și ale ambulanțelor SMURD-ului nemailăsând loc de ambiguități.

Comisarul Viorel Cojocaru, purtătorul de cuvânt al Poliției Rutiere Galați, declară: „La ora 13,15, Ionel Badiu (34 de ani), șoferul microbuzului școlar Ford Transit GL 61 CLS, care transporta copiii de la Schela la Negrea, conducea mașina pe Drumul Județean 255 A. La intrare în intersecția cu DJ 251, șoferul microbuzului nu a dat prioritate de trecere Loganului GL 06 VCR, corect condus de Manea Crișan (53 de ani), impactul nemaiputând fi evitat”.

Cinci răniți ușor

„Patru fetițe cu vârste cuprinse între 7 și 8 ani au fost ușor rănite, copiii fiind transportați imediat de ambulanțele SMURD la spitalul de Urgență din Galați. Leziuni ușoare are și Georgeta Crișan, pasagera dreapta față din Logan”, explică purtătorul de cuvânt al Rutierei.

„Copiii prezintă contuzii ușoare, ei fiind mai degrabă speriați”, relatează și medicul Angel Trifan (SMURD).

„În acest moment, șoferul microbuzului școlar are dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, urmând ca după finalizarea cercetărilor și în funcție de zilele de spitalizare ale persoanelor implicate în eveniment să se decidă perioada pentru care îi va fi suspendat permisul auto”, încheie comisarul Cojocaru.

„Vor avea altă mașină și alt șofer”

Contactat telefonic, Iacov Bărceanu - primarul din Schela - rezumă: „Nu, astfel de evenimente nu au mai avut loc, este primul accident al microbuzului școlar. Părinții au fost mai panicați decât copiii”.

„Cei mici erau elevi în clasele I-IV, terminaseră orele la 12,00 și se duceau acasă. Deși nu este grav avariată, fiind lovită în partea dreaptă spate, mașina nu va continua să facă transport de școlari până la terminarea reparațiilor”.

„Primăria va pune la dispoziția școlii alt mijloc de transport și alt șofer. Ionel Badiu era șofer pe microbuzul școlar de un an și jumătate și era angajatul școlii”.

Copilăria – sport extrem

Putea fi mai rău, asta știm cu toții. Și nu dramatizăm inutil: în decurs de mai puțin de o lună, două grupuri de școlari gălățeni au trecut prin pățanii dramatic.

Ne referim la incidentul din 11 octombrie, când elevii de gimnaziu de la Colegiul Național „Costache Negri” au făcut sprint pe serpentine, cu un șofer inconștient, care nu a vrut să oprească la semnalul echipajelor Rutierei și ale ARR-ului.

În final, sportul de a fi părinte rămâne aproape la fel de riscant ca acela de a-ți trimite copilul la școală. Cu mașina!
"

Aceelasi articol tratat si in cotidianul "Monitorul de Galati". Iata link-ul: http://www.monitoruldegalati.ro/index.php?func=articol&domeniu=Eveniment&articol=2

"Eleve rănite din vina șoferului unui microbuz școlar

Accidentul s-a petrecut la intersecția de la ieșirea din comuna Schela. Un microbuz de transport școlar, care aducea la Negrea copii ce învață la școala din Schela, s-a lovit de un Logan. Microbuzul a derapat pe cealaltă parte a drumului, a lovit stâlpul unui indicator de circulație și era cât pe ce să strivească niște muncitori care săpau o groapă. Loganul circula pe drumul cu prioritate, iar cel care trebuia să acorde prioritatea era chiar șoferul microbuzului școlar. „A venit cu viteză și nici nu l-am văzut. Clar avea viteză, altfel nu reușea să întoarcă microbuzul ăsta al meu care are patru tone. Nu e vina mea”, spunea Ionel Badiu, șoferul microbuzului școlar. Bărbatul are permis din 2003, iar din 2008 este șoferul școlii din Schela. „El trebuia să îmi dea prioritate. Nici nu s-a asigurat și a intrat în mine. Am încercat să îl evit, dar nu am avut cum”, spune Manea Crișan, șoferul Loganului. Patru eleve din microbuzul școlar și soția șoferului Loganului au ajuns la spital după ce au primit îngrijiri de la două echipaje SMURD Galați. „Trei dintre eleve prezintă un traumatism cranio-cerebral minor cu risc. A patra are un traumatism ușor la nivelul genunchiului. Mai avem o rănită din acest accident, o femeie adultă care prezintă un traumatism toracic. Femeia este internată pentru investigații la Spitalul de Urgență, iar elevele la Spitalul de Copii”, a precizat medicul coordonator SMURD Galați, dr. Anghel Trifan. Trei dintre elevele rănite au fost transferate ulterior la Spitalul de Urgență, din cauza leziunilor la nivelul capului. Cea de-a patra elevă, rănită la genunchi, a fost deja externată de la Spitalul de Copii.

„Conduce ca și cum ar duce cartofi”

Primul cadru didactic sosit la locul accidentului, Maricica Tudose, de la școla din Schela, a răsuflat ușurată când a văzut că fetițele rănite nu erau în stare gravă, deși plângeau pentru că erau speriate. Mai târziu au ajuns și părinții care erau cât pe ce să sară la gâtul șoferului microbuzului, acuzându-l că parcă duce cartofi, nu copii, și că nu e prima oară când îi atrag atenția. „Nici nu mai am încredere să las copilul așa la școală. Am venit într-un suflet aici. Bine că nu a fost mai rău. Dar șoferul trebuia să fie mai prudent. Doar are copii în mașină.”, spunea Costel Munteanu, tatăl uneia dintre eleve. Polițiștii de la Rutieră au făcut primele cercetări. „Microbuzul nu a acordat prioritate autoturismului Logan, iar în urma impactului au fost rănite 5 persoane. Șoferul va avea dosar penal. Este regretabil acest incident, cu atât mai mult cu cât la sfârșitul săptămânii trecute am avut o întrunire preventivă cu șoferii care fac transport persoane”, a precizat insp. pp. Bogdan Carp, de la Serviciul Județean al Poliției Rutiere Galați.
"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 03 Noi 2009 15:52:46    Titlul subiectului: 119419

Sa vedem, in articolul postat mai jos, apartinand cotidianului galatean "Viata Libera", editia din 03.11.2009, epilogul accidentului de la Schela.
Link-ul: http://www.viata-libera.ro/articol-Soferul_va_plati_reparatia_microbuzului_scolar_de_la_Schela_2.html

"Măsuri post-accident
Șoferul va plăti reparația microbuzului școlar de la Schela


Șoferul microbuzului școlar din Schela, implicat, săptămâna trecută, într-un accident rutier, și-a pierdut locul de muncă. Bașca, Ionel Badiu, care-i transporta zilnic pe elevii din localitatea Negrea, va trebui să plătească reparațiile microbuzului școlar, anunță Departamentul de Comunicare și Imagine al Inspectoratului Școlar Județean Galați.

Acesta nu va mai conduce, totuși, mașina școlarului, primăria căutând un înlocuitor.

Primarul comunei împreună cu directoarea școlii din Schela au găsit încă de săptămâna trecută și soluția pentru ca cei 16 elevi să ajungă la ore fără probeme. Până când microbuzul lor va reintra în circulație, ei vor parcurge ruta Negrea – Schela cu un autocar Schela Petrol, închiriat de Primărie.

Săptămâna trecută, microbuzul școlii Schela a fost implicat într-un accident rutier, pe fondul neacordării de prioritate la intersecția drumului dinspre Schela spre Negrea cu drumul județean Galați – Pechea - Tecuci.

Patru fetițe de 7 și de 8 ani au fost transportate de urgență la Galați. Trei dintre ele au fost externate din spital în aceeași zi, iar o alta a mai rămas sub supraveghere, cu diagnosticul traumatism cranian ușor."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 824
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 14 Noi 2009 16:03:48    Titlul subiectului: 120026

Astazi(14.11)Tramvaiul Duewag 1251 in timp ce servea traseul 1, a lovit un autoturism in zona curbei din Micro 40...nu stiu exact toate detaliile, doar l-am vazut in trecere...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 25/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 19 Noi 2009 23:11:44    Titlul subiectului: 120333

Azi, 19.11.2009, aproximativ ora 21:32, in dreptul Restaurantului Cozy de pe Bulevardul Brailei, autobuzul ROCAR GL-03-PNO, in care ma aflam eu, soferul si inca un calator, a fost lovit in parbriz (nu stiu daca intentionat), de catre o punga cu lapte inghetat! Eu si soferul eram in fata, macar bine ca parbrizul nu a patit nimic, doar a "suferit" multe pete de lapte..... La gara soferul si cu mine am curatat parbrizul. Norocul a fost ca sa fie lovit din lateral dreapta asa ca laptele nu a vatamat pe nimeni, daca lovea usa din fata amandoi cred ca mergeam la spital, sau trageam o sperietura buna, din cauza ca geamul de la usi este mai putin rezistent!
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 29 Noi 2009 21:10:00    Titlul subiectului: 120703

Un accident petrecut pe strada Frunzei, intre un tramvai si un autoturism aflam din articolul pe care l-am postat mai jos, editat in cotidianul "Adevarul de seara", editia din 29.11.2009:


SP_A4744.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  278.85 kb
 Vizualizat:  de 22161 ori

SP_A4744.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 14 Dec 2009 10:30:08    Titlul subiectului: 121223

Mijloacele de transport vechi din curtea Atlas-ului incep sa dea tot mai multe semne de oboseala tehnica... O mare parte din autobuzele romanesti de "generatie veche si foarte veche" au fost casate (majoritatea care au avut RK la sfarsitul lui 2006 si inceputul lui 2007 si au fost casate la sfarsitul lui 2008...) si cred ca acest proces ar continua daca ar exista vehicule suplinitoare. Cum cu autobuzele Scania nu se face primavara iar contractul cu Transurb-ul ar trebui... renegociat pentru mai multe masini ramane sa vedem in continuare, pe Cursele Conventie, autobuze din a doua jumatate a anilor '80 (deci cu mai bine de 20 de ani de activitate!); aspect imbucurator (poate) pentru unii pasionati insa... periculos pentru cei care calatoresc cu aceste mijloace de transport in care vechimea isi spune cuvantul iar uzura intinde mereu capcane de "natura tehnica". Articolul postat mai jos apartine cotidianului "Monitorul de Galati".
Sursa: http://www.monitoruldegalati.ro/index.php?func=articol&domeniu=Social&articol=7

"Transportul siderurgiștilor, cu dus-întors

Transportul unora dintre angajații Combinatului cu ajutorul anumitor curse de convenție a scos la iveală o serie de hibe, un astfel de exemplu având loc în după-amiaza zilei de vineri, când autobuzul cu care erau transportați la muncă aproximativ 70 de siderurgiști a fost implicat într-un incident.

Siderurgiștii care lucrau la LTG2 și la secția țevi sudate și care erau transportați la locul de muncă cu o cursă convenție au tras vineri după-amiază o sperietură după ce una din roțile autobuzului a avut o defecțiune, motiv pentru care mașina s-a oprit în bara de protecție a carosabilului. În urma incidentului, niciunul din cei 70 de siderurgiști care urmau să intre în schimbul 2 nu a pățit nimic, dar oamenii s-au ales cu o sperietură, fiind transportați cu ajutorul altei curse tip convenție către locul de muncă. Liderul sindicatului Siderurgistul de la ULP, Cristi Eftimie, care a fost prezent la fața locului după ce a fost anunțat de producerea incidentului, ne-a declarat că oamenii, care erau transportați cu ajutorul cursei tip convenție Micro 19 - LTG2 - țevi sudate, s-au speriat când au văzut că autobuzul a intrat cu partea dreaptă în bara de protecție de pe partea carosabilă. „Am sesizat de câteva ori starea necorespunzătoare a unor mijloace de transport, iar acum 10 zile sindicatul a făcut o adresă către unii din reprezentanții conducerii Combinatului prin care am solicitat suplimentarea numărului de autobuze care asigură transportul siderurgiștilor care lucrează la LTG2 și țevi sudate, în schimbul de după-amiază și de noapte. Singurul răspuns pe care l-am primit a fost acela că solicitarea noastră se află în stadiul de analiză, iar suplimentarea mijloacelor de transport nu s-a făcut. În ceea ce privește transportul siderurgiștilor pentru schimbul de dimineață nu sunt probleme, dar nu același lucru se poate spune în cazul transportului angajaților care lucrează în schimbul 2 și în cel de noapte la LTG2 și țevi sudate și care sunt transportați cu autobuze care au o capacitate mică de persoane”, ne-a declarat liderul sindicatului Siderurgistul, Cristi Eftimie."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 25/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 26 Dec 2009 22:21:45    Titlul subiectului: 121730

Eram in autobuzul MAZ GL-71-PMG pe traseul 26 si am ramas suspendat cu autobuzul in Micro 39, langa BRD datorita unui camion cu produse farmaceutice! Aveti poze aici. Si pe langa incidentul acesta, un alt incident in care a fost implicat troleibuzul MAZ 1407, care a inghetat complet in Tiglina 3 si a fost tractat la autobaza de Rocarul GL-03-PNO. Scuzati calitatea pozelor dar aveam doar telefonul.

Filmuletul cu troleul tractat: http://www.youtube.com/watch?v=v3j_857kXgM



Poza(3451).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  521.15 kb
 Vizualizat:  de 21875 ori

Poza(3451).jpg



Poza(3452).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  496.14 kb
 Vizualizat:  de 21875 ori

Poza(3452).jpg



Poza(3453).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  518.5 kb
 Vizualizat:  de 21875 ori

Poza(3453).jpg



Poza(3455).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  460.4 kb
 Vizualizat:  de 21875 ori

Poza(3455).jpg



Poza(3458).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  527.09 kb
 Vizualizat:  de 21875 ori

Poza(3458).jpg



Poza(3457).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  518.21 kb
 Vizualizat:  de 21875 ori

Poza(3457).jpg



DSC00193.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  313.25 kb
 Vizualizat:  de 21875 ori

DSC00193.JPG



DSC00192.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  394.58 kb
 Vizualizat:  de 21875 ori

DSC00192.JPG



_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 27 Dec 2009 22:57:46    Titlul subiectului: 121751

Astazi a fost randul MAZ-ului 630 sa se defecteze... Acesta a fost tractat la orele serii spre autobaza 1 de catre Rocar-ul veteran TZG. Se pare ca "astfel de treburi" intra in atributiile autohtonelor ramase in serviciul Transurb-ului care continua sa dea clasa vehiculelor achizitionate mai recent...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Mie 06 Ian 2010 13:41:10    Titlul subiectului: 121985

"Nesimțire crasă în trafic:o mașină a fost parcată pe șina de tramvai"

Liviu Ghinea
Miercuri 6 ian 2010

"Un șofer a reușit să blocheze circulația tramvaielor pentru câteva zeci de minute după ce s-a hotărât să-și parcheze mașina chiar pe linia de tramvai."

"Totul s-a întâmplat la rondoul de la capătul tramvaiului din Micro 19, o zonă foarte aglomerată a Galațiului."

"Sute de oameni revoltați au așteptat zeci de minute în tramvaie pentru ca proprietarul mașinii să vină să și-o mute de pe linii.
A fost nevoie de intervenția Poliției pentru ca mașina să fie mutată în altă parte. Proprietarul autoturismului, un om de afaceri care are un magazin în zonă, a fost amendat și i s-a suspendat carnetul de conducere."


sursa: http://www.adevarul.ro/locale/galati/VIDEO-Nesimtire_crasa_in_trafic_0_184781651.html

_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 13 Ian 2010 18:08:18    Titlul subiectului: 122221

Accident luni aseara intre un tramvai si o masina de transport valori:

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Un_tramvai_a_deraiat_dupa_ce_s-a_lovit_de_o_masina_care_transporta_bani_0_188381444.html

Adevarul a scris:
Angajații societății de transport public local s-au chinuit patru ore pentru a repune pe șine tramvaiul care a sărit de pe șine aseară în cartierul Micro 40. O comisie din cadrul Transurb va stabili în perioada următoare cine este vinovat de producerea accidentului.

Zeci de trecători au asistat aseară la un spectacol mai puțin obișnuit. În jurul orei 19,00 un tramvai s-a izbit violent de o mașină de transportat valori și a deraiat, blocând prima arteră de circulație de pe sensul de mers către Liceul Metalurgic.
Accidentul s-ar fi putut încheia cu o tragedie, dar din fericire la acea oră nu erau călători în stație.

„O comisie va stabili din vina cui s-a produs accidentul", ne-a declarat directorul SC Transurb, Genica Totolici.

Cu toate că a fost chemată Poliția la locul accidentului, nici un om al legii nu și-a făcut apariția întrucât, dacă nu sunt victime, părțile implicate trebuie să ajungă la o înțelegere amiabilă.

Lucrătorii de la societatea publică de transport local s-au chinuit patru ore să repună tramvaiul pe șine.

Articolul din Adevarul este ilustrat cu un V3A roz din Bucuresti (!), iata mai jos o imagine cu tramvaiul accidentat de pe site-ul antidotul.ro:

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 30 Ian 2010 10:22:12    Titlul subiectului: 122901

Un accident teribil petrecut in zona Micro 19, langa bucla de intoarcere a tramvaiului, pe trecerea de pietoni. Autobuzul cu pricina apartine firmei Atlas. Articolul apartine cotidianului "Viata Libera", editia din 30.01.2010. Iata si link-ul: http://www.viata-libera.ro/articol-Fetita_de_10_ani_strivita_de_un_autobuz_2.html

"De pe trecerea de pietoni, în Ceruri
Fetiță de 10 ani, strivită de un autobuz


* O fetiță de aproximativ 10 ani a murit după ce a fost călcată de un autobuz * Tragedia s-a produs pe o trecere de pietoni * Copila era nesupravegheată și se fac cercetări pentru identificarea ei *

Cumplitul accident s-a petrecut vineri, aproape de ora 16, în Micro 19, la trecerea de pietoni aflată în zona hotelului Magnus.

După cum ne-a declarat Daniel Verga, unul dintre polițiștii de la Rutieră care a participat la cercetări, martorii oculari susțin că șoferul autobuzului ar fi oprit și ar fi dat prioritate pietonilor care treceau strada pe zebră.

Printre aceștia s-a aflat și o fetiță neînsoțită, de aproximativ zece ani. După ce autobuzul s-a pus în mișcare, micuța s-ar fi răzgândit și a încercat să traverseze strada înapoi.

În acel moment a fost lovită de partea din spate a autobuzului și a intrat sub roți. Copilul a murit pe loc, iar intervenția ambulanței a fost inutilă.

Potrivit dr. Mihai Polinschi, medicii de pe salvare nu au putut decât să constate decesul micuței. Până la închiderea ediției, fetița nu fusese identificată, însă polițiștii făceau cercetări pentru a afla cine este.


Relatari despre aceelasi accident si-n cotidianul local "Monitorul de Galati", editia din 30.01.2010. Iata si link-ul: http://www.monitoruldegalati.ro/index.php?func=articol&domeniu=Eveniment&articol=2

"Copil strivit sub roțile autobuzului

A murit strivită sub roțile unui autobuz al societății Atlas, care făcea cursă tip conveție pentru Combinat. O fetiță care până la închiderea ediției nu fusese identificată dar se părea că are între 7 și 9 ani și-a găsit sfârșitul ieri la trecerea de pietoni din apropierea capătului de traseu al tramvaielor din Micro 19. Accidentul s-a petrecut pe strada Oțelarilor imediat după trecerea de pietoni. Șoferul și unul dintre martorii incidentului tragic susțin că accidentul nu s-a petrecut pe trecere și că fetița a trecut strada în fugă chiar în momentul în care autobuzul se pusese în mișcare.

„Am văzut fetița, era cu un băiețel și au trecut amândoi pe trecere când autobuzul era oprit. L-am pus în mișcare când ei erau deja pe cealaltă parte a drumului. Deodată s-au întors amândoi și au luat-o la fugă înapoi, unul s-a izbit de roată, băiatul cred, și a fugit printre blocur, iar celălalt, fata, a fost prinsă de roată. Nu aveam viteză. Am oprit imediat, dar nu mai era nimic de făcut”, spunea Simion Mitriță, șoferul autobuzului care a provocat accidentul.

Deși multă lumea a văzut accidentul, polițiștilor le-a fost greu să găsească un martor. În cele din urma acesta a apărut și a comfirmat povestea șoferului. „Am văzut copiii cum au trecut și apoi când autobuzul a pornit s-au întors și au luat-o tot fugind spre el. Unul a scăpat, celălat copil a fost prins de autobuz”, spunea Gheorghe Mihalache.

O ambulanță a ajuns imediat la locul accidentului. „Din păcate, echipajul nu a mai putut decât să constate decesul”, a declarat directorul Serviciului Județean de Ambulanță, dr. Mihai Polinschi. Se pare că cei doi copii erau din zonă, deoarece lumea strânsă în jurul cadavrului spunea că mama copilei moarte ar fi aflat de nenorocire, dar a leșinat și a fost dusă la spital. Oricum, în momentul accidentului nimeni nu a văzut ca cei doi copii, amândoi mici, să fi fost supravegheați de vreun adult. Circulația în zonă a fost blocată pe unul dintre sensuri, cozile făcute de mașini ajungând și la câțiva kilometri. Pe lângă polițiștii de la Rutieră și polițiștii comunitari, în zonă au fost și doi luptători pentru a menține liniștea în zonă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 04 Feb 2010 21:08:23    Titlul subiectului: 123264

Astazi, in jurul orelor 19, la poalele dealului ce duce spre Micro 19 s-a produs un accident de circulatie in care a fost implicat un maxi-taxi... Din pacate nu am reusit sa fac fotografii si nici nu am fost de fata in momentul producerii accidentului.
Protagonistii au fost doua masini Mercedes, una de fite, alta pentru transportul privat de persoane. Limuzina era grav avariata in zona frontala iar microbuzul avea lateralul stanga distrus. Nu au fost victime in schimb pasagerii s-au ales c-o sperietura pe cinste...
Conform spuselor unui martor ocular, limuzina a "fortat" intrarea la benzinarie intrand astfel in lateralul microbuzului. De aceasta data se pare ca n-a fost de vina soferul de maxi-taxi (GL-89-TTG), pe care il cunosc ca fiind una dintre persoanele respectoase si cu mult bun-simt fata de calatori. Pacat ca i s-a intamplat tocmai lui...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Teo



Data înscrierii: 05/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Feb/2024
Mesaje: 18
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 05 Feb 2010 14:23:50    Titlul subiectului: 123289

cg2005 a scris:
Singurul autobuz care ar fi putut fi implicat in asa ceva este 5529; imi amintesc ca a fost o surpare pe BD. Brailei, in dreptul statiei de la Potcoava de Aur, insa in prima jumatate a anilor '80 (posibil 1983). Se auzea pe atunci ca un autobuz articulat, plin cu pasageri, s-ar fi rupt de la mijloc. Cred ca a fost 5529, deoarece nu l-am mai vazut dupa 1983. Groapa care aparuse in urma surparii era destul de mare si adanca,s-a lucrat acolo vreme de cateva saptamani pt. a fi acoperita.
Ai perfecta dreptate...in 1983 un articulat care facea traseul 20 parca (cu siguranta era un traseu ce venea dinspre piata)....a fost inghitit pur si simplu de o enorma surpare produsa pe strada Brailei undeva cam la 50 metri in amonte de intersectia cu Str. Sf. Spiridon. Desi aveam o varsta foarte frageda, doar 6 ani, stiu ca evenimentul mi s-a parut mai spectaculos decat "Razboiul Stelelor" (am avut norocul sa locuiesc in zona si fiind mai toata ziua "pe maidan" cum ar zice parintii, la cel mult 5 minute dupa eveniment am ajuns la locul faptei....si am fost "speechless"). Cu toate ca evenimentul parea de o gravitate extrema, nu s-a inregistrat niciun deces, doar ceva leziuni usoare. Tin minte ca mai bine de o luna strada a fost inchisa circulatiei pe sectorul Str. Rosiori -Prelungirea Traian, oferindu-ne posibilitatea sa avem un teren de fotbal nesperat pe fiecare sens de circulatie astfel inchis Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 08 Mar 2010 13:48:17    Titlul subiectului: 124383

... Astazi, in trafic, la ora de varf, agitatie mare. Cele mai grabite autoturisme sunt, ca de obicei, taximetristii si soferii de maxi-taxi, totusi, la capitolul "strecurare in trafic" taximetristii mai au multe de invatat de la colegii "privati". Un caz nu tocmai fericit s-a intamplat cand un microbuz a incercat pe banda 1 sa depaseasca un grup de cateva autoturisme stationate pe banda 2... Din pacate, in zona dintre Tiglina si Tribunal exista parcare cu plata iar masinile isi gasesc cu greu loc. Soferul de maxi-taxi n-a apreciat corect distanta "de strecurare" si s-a trezit "rezemandu-se" de o Nubira. In "stil profesionist", acesta nu a dat in marsarier ci - dupa un moment de ezitare - a trecut incet mai departe, zgaraindu-si astfel lateralul de autoturismul stationat.
Nu este primul caz la care asist: cu ceva timp in urma, o manevra similara pe strada Domneasca, in apropiere de intersectia cu strada Basarabiei - un microbuz privat s-a "sters lateral" de o furgoneta. Aceelasi stil, aceeasi manevra, acelasi mod de a bate in retragere si a o face pe nevinovatul ("cine dom'le, eu?! Nu am vazut si nu am simtit nimic..."), chiar daca un calator s-a gasit sa-i reproseze soferului "fuga de la locul faptei".

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 17 Mar 2010 10:07:09    Titlul subiectului: 124703

Unde nu e groapa nu-i suspin, si unde nu-i sina rupta nu e bataie de cap pentru Transurb... In articolul de mai jos aflam despre un nou incident de infrastructura ce a blocat temporar circulatia tramvaielor. Sursa: cotidianul "Viata Libera", editia din 17.03.2010. Link-ul: http://www.viata-libera.ro/articol-Si_tramvaiul_top_a_sarit_de_pe_terasament___2.html

"Traian Vuia, Micro 40
Și tramvaiul, țop, a sărit de pe terasament


* În plus, s-au rupt și liniile * Hurducăiala tramvaielor vă redecorează locuința? * Gata cu zgomotul * Dar nu în Aeroport *

Apa infiltrată în cantități-record a mai făcut o victimă – tramvaiul 39 care circula ieri, în jurul orei 13, pe linia care desparte Micro 40 de Micro 38, de pe Traian Vuia. Șinele s-au rupt, iar mijlocul de transport în comun s-a trezit înfipt în pământ.

Terasament direct pe pământ

Ieri, la ora 13,00, pe strada Traian Vuia din Micro 40, direcția tehnică din cadrul Transurb lucra de zor pentru repunerea pe șine a unui tramvai 39. De ce ajunsese mijlocul de transport în comun să se înfigă în pământ, în loc să troncăne fericit pe șine?

Răspunsul este la Genica Totolici, directorul Transurb Galați: „Din cauza precipitațiilor căzute în cantități mari, s-a lăsat terasamentul și linia”.

„În acea zonă (N.R. la mijlocul lui Traian Vuia) tramvaiul a rupt linia și a deraiat, pentru că pe calea de rulare nu există traverse de lemn, care să susțină șina”.

„Iar pentru strada Traian Vuia nici nu există prevăzută această modernizare”.

Buclă la Metalurgic

Deși ne-am fi așteptat ca linia de tramvai care face buclă de întoarcere în dreptul Liceului Metalurgic să fie demult abandonată, iată că ea și-a dovedit ieri din plin folosința.

„Tramvaiele întorc la Metalurgic, loc în care a fost foarte inspirat plasată bucla de întoarcere. În ceea ce privește defecțiunea apărută, se sudează pentru reluarea traficului normal”.

„În acest moment, în Galați mai circulă doar tramvaiul 39. Nu au fost afectați pasagerii, iar în ceea ce privește paguba materială, aceasta este prevăzută în asigurare”, a explicat directorul Transurb.

Pe Frunzei, ca pe Basarabiei

După ce strada Basarabiei a fost modernizată, linia de tramvai beneficiind de terasament corespunzător, directorul Transurb a declarat că exact aceeași situație se va repeta pe strada Frunzei, după terminarea lucrărilor.

Se întorc tramvaiele 7, 37, 9, 42 și 36. Cândva

Genica Totolici: „Liniile de tramvai vor avea terasament și manșon de cauciuc, pentru reducerea zgomotului”.

„De-abia după ce vor fi gata lucrările de reabilitare a străzilor Basarabiei și Frunzei, își vor relua traseele tramvaiele 7, 37, 9, 42 și 36”.

Sperăm să apucăm fericita zi în care șinele de tramvai să nu ne taie cauciucurile, iar troncănitul mijloacelor de transport să nu mute mobilele prin casă.

Până atunci, la maxi-taxi, înainte!
"

Pozele postate mai jos apartin cotidianului "Viata Libera".



2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  36.76 kb
 Vizualizat:  de 20896 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  30.35 kb
 Vizualizat:  de 20896 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  43.41 kb
 Vizualizat:  de 20896 ori

4.jpg



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  46.78 kb
 Vizualizat:  de 20896 ori

1.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Mie 17 Mar 2010 17:12:05    Titlul subiectului: 124719

Citat:
Terasament direct pe pământ

Ieri, la ora 13,00, pe strada Traian Vuia din Micro 40, direcția tehnică din cadrul Transurb lucra de zor pentru repunerea pe șine a unui tramvai 39. De ce ajunsese mijlocul de transport în comun să se înfigă în pământ, în loc să troncăne fericit pe șine?

Răspunsul este la Genica Totolici, directorul Transurb Galați: „Din cauza precipitațiilor căzute în cantități mari, s-a lăsat terasamentul și linia”.

„În acea zonă (N.R. la mijlocul lui Traian Vuia) tramvaiul a rupt linia și a deraiat, pentru că pe calea de rulare nu există traverse de lemn, care să susțină șina”.
Cum adica? Shocked Linia e montata pe pamant direct?!? Cum vine asta??... Ori ziaristii de la "Libertatea vietii" si-au dovedit profesionalismul, ori tanti Totolici habar n-are pe ce lume traieste...
Citat:
„Iar pentru strada Traian Vuia nici nu există prevăzută această modernizare”.
Si asta ce va sa zica? Pe strada Traian Vuia nu se vor reabilita liniile de tramvai? Shocked Dar ce-are?
Citat:
Deși ne-am fi așteptat ca linia de tramvai care face buclă de întoarcere în dreptul Liceului Metalurgic să fie demult abandonată, iată că ea și-a dovedit ieri din plin folosința.

„Tramvaiele întorc la Metalurgic, loc în care a fost foarte inspirat plasată bucla de întoarcere. În ceea ce privește defecțiunea apărută, se sudează pentru reluarea traficului normal”.
Aceeasi chestie cu bucla de la Cimitirul Armenesc din Braila. Se mai rupe un pic linia la coborarea de pe pod, mai sudam o leaca. Mai deraiaza un tramvai, il punem la loc pe linie, iar mai sudam... Reparatii specifice romanesti: legat cu sarma, sudat sau lipit cu scoci... Laughing Auzi tu, "foarte bine inspirat plasata"... Aoleu aoleu si of of of... Am ajuns sa multumim sortii si inaintasilor ca au plasat "strategic" bucle de intoarcere pentru tramvaie, caz de se mai rupe pe undeva ceva... Zic sa fie pentru cauze neprevazute (evenimente naturale extreme care rup catenarele si pun copaci pe linii), dar intr-o situatie in care controlul este detinut de "oamenii competenti" din Transurb, situatii in care daca s-ar fi aplicat prevenirea in locul combaterii, deja afirmatia asta e nesimtire... La mai mare...
_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 16 Apr 2010 08:32:58    Titlul subiectului: 125878

Dedic aceste versuri soferului inconstient care a efectuat accidentul prezentat in articolul de mai jos, postat in cotidianul "Viata Libera", editia din 16.04.2010. Link-ul: http://www.viata-libera.ro/articol-Autobuz_lovit_masina_furata_si_alcool_in_sange_2.html

"Cu mana pe o bere si cu alta pe volan/ Sofand masina altuia in stilul meu meltean/ De ma busesc cu altul, amenda sa nu-mi dati/ Sa vada toata tara ca-s tampit de la Galati" (adaptare la vechea balada de la Transurban Neamt)

"O infracțiune nu era de ajuns
Autobuz lovit, mașină furată și alcool în sânge


* De parcă nu ar fi suficient, buclucașul „șofer” nu are permis de conducere *

Totul i se trage de la o ceartă aprigă cu mama sa. Lui David M., de 21 de ani, în ziua de miercuri, 14 aprilie, toate i-au tunat și i-au fulgerat.

Secția 3 a fost sesizară telefonic prin 112, miercuri seara, de către șoferul gălățean Costică H., de 38 ani, în legătură cu faptul că în timp ce se afla pe traseu cu autobuzul, în apropierea liniei de cale ferată de la Romportmet, a fost lovit de o mașină care circula din sens opus.

Șoferul mașinii fugise de la fața locului, abandonându-și autoturismul la circa 80 de metri de locul impactului.

Cele două autovehicule au fost avariate, accidentul nefăcând însă victime. Un echipaj din cadrul Secției 3 l-a identificat pe individ ca fiind gălățeanul David M., de 21 ani.

Băut, hoț, fără drept de conducere și fugit de la locul accidentului

La audieri, polițiștii au aflat că miercuri, după ce se certase cu mama sa și făcuse un traseu alcoolic prin mai multe baruri, individul a furat o mașină din parcarea clădirii Romtelecom Galați de pe strada Gheorghe Doja, pe care a condus-o apoi pe mai multe străzi din oraș, deși nu are permis de conducere.

Tânărul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,46 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Lui i s-au luat probe la Spitalul Județean de Urgență „Sfântul Apostol Andrei” Galați, în vederea stabilirii alcoolemiei.

În final, polițiștii i-au făcut dosar penal pentru furt și conducerea unui autovehicul pe drumurile publice fără a deține permis de conducere.
"

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 10 Mai 2010 11:37:21    Titlul subiectului: 126824

Un alt mod de a prospera pe timp de criza, deja cunoscut la Galati: furturile din combinat. Se pare ca s-a apelat la o metoda care sa nu starneasca prea mari banuieli... De regula se fura cu camionul insa cine stie cine o fi zis ca autobzul nu va ridica banuieli?! Cert este ca pontul a fost vandut si iata unde s-a ajuns...
Articolul apartine cotidianului "Adevarul", editia din 10.05.2010. Link-ul este: http://www.adevarul.ro/locale/galati/combinat-fura-autobuzul_0_259174223.html

"Din combinat se fură și cu autobuzul

Galați"Apropiații" Arcellor Mittal Galați au găsit o nouă metodă de a scoate din Combinatul Siderurgic materiale ce pot fi valorificate la centrele de colectare a fierului vechi.

Astfel, aseară, jandarmii gălățeni au prins doi șoferi de ae autobuz care vroiau să scoată peste 300 de kilograme de cupru.


"Duminică, 9 mai 2010, ora 22:15, două echipaje de jandarmi, aflate în zona combinatului siderurgic pentru combaterea faptelor antisociale, aveau informații că pe la Poarta de Acces Sud Barbaoși și LSF urmează ca două autobuze "convenție" să părăsească incinta Arcelor Mittal dar nu cu muncitori ci cu o cantitate de cupru. La ieșirea din combinat jandarmii au oprit autobuzele și au trecut la controlul autovehiculelor, găsind în panoul de siguranță din plafoniera autobuzelor dar și în plafonul tavanului de deasupra scaunului șoferilor 350 de kg de sârmă și lamele metalice de cupru", a declarat locotenent Costin Barbu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Jandarmi Galați.


Cuprul, în valoare de peste 5.000 de lei a fosr recuperat, iar șoferii se vor alege cu dosar penal pentru furt calificat."

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 25/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 10 Mai 2010 14:48:37    Titlul subiectului: 126829

Astazi, 10 mai, in jurul orei 13:00 troleibuzul Ikarus #1280 a fost lovit in dreptul usii frontale de catre o Dacie vis-a-vis de Parfumul Teilor. Geamurile usilor au sparte pe loc, eu stand in fata langa geam, scapand cu mici zgarieturi. Se pare ca troleibuzul cateva zile va fi tras pe dreapta. Deservea traseul 102. Vina o are soferul Daciei care nu s-a asigurat, nu a oprit la stop si nu a acordat prioritate troleibuzului. In pozele de mai jos observati strada de pe care a iesit Dacia, care a fost facuta praf in fata. Soferul troleibuzului se plangea ca nu mai are de munca in urmatoarele cateva zile. Troleibuzul a fost dus la autobaza dupa ce a facut un tur complet al traseului dar fara calatori.


Poza(3510).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  349.71 kb
 Vizualizat:  de 20389 ori

Poza(3510).jpg



Poza(3509).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  315.51 kb
 Vizualizat:  de 20389 ori

Poza(3509).jpg



Poza(3508).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  325.28 kb
 Vizualizat:  de 20389 ori

Poza(3508).jpg



Poza(3507).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  291.79 kb
 Vizualizat:  de 20388 ori

Poza(3507).jpg



Poza(3506).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  299.03 kb
 Vizualizat:  de 20388 ori

Poza(3506).jpg



Poza(3505).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  315.95 kb
 Vizualizat:  de 20388 ori

Poza(3505).jpg



_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 12 Mai 2010 09:11:18    Titlul subiectului: 126916

Din randul celor trei Astra/Ikarus care circula in Galati, 1280 (ex-224) a fost cel mai ghinionist la capitolul accidente.
Prin anii 2000 a fost implicat intr-un accident in fata Gradinii Publice (la Statuie), unde un autoturism nu i-a acordat prioritatea cuvenita si l-a lovit in lateral. Nu au fost victime, insa tabla laterala a troleibuzului a fost deformata iar unul dintre geamuri spart. Au trecut ceva luni pana cand 224 a revenit in circuitul urban. Daca in zona laterala nu mai exista nici o cicatrice care sa aminteasca de accident, geamul din salon iesea in evidenta prin... modul in care fusese fixat (chit si garnitura).

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 19 Mai 2010 07:51:33    Titlul subiectului: 127263

O ancheta cat se poate de bizara... asa cum numai la sectia 4 de Politie se poate intampla. Nu e prima oara cand se prezinta presei un astfel de material... Un sofer "vazut" baut la o spalatorie auto. De catre un anonim. Aceelasi sofer fugarit in trafic. Intra in curte, lasa masina si surpriza... era in pijamale la sosirea Politiei.
La cum se prezinta pana acum acest caz, sa-mi fie cu iertare, dar afirmatiile celor de la sectia 4 sunt parca desprinse din "Poltergeist"... Nu se leaga nimic iar acuzatiile si motivatia sunt in plopul cel inalt.
In plus, omul isi poate pierde locul de munca din cauza unor asemenea acuzatii. Nu e prima oara cand sectia 4 - potrivit presei - este implicata in actiuni bizare. Si nu stiu cum se face ca doar de sectia 4 auzim si aspecte negative.
In fine, sa vedem articolul apartinand cotidianului "Adevarul", editia din 18.05.2010. Link-ul este: http://www.adevarul.ro/locale/galati/Abuz-Ridicat_de_politisti_de_acasa_in_pijamale_si_perchezitionat_fara_mandat_0_263973732.html

"Abuz/Ridicat de polițiști de acasă în pijamale și percheziționat fără mandat

Necula Iancu a fost ridicat de acasă în pijamale Iancu Necula îi acuză pe polițiștii Secției 4 din Galați că l-au reținut, dezbrăcat și percheziționat fără să-i comunice motivele.Avocata lui Necula Iancu susține, la rândul său, că a fost sechestrată timp de câteva minute într-una din camerele secției de Poliție.

Iancu Necula (49 de ani) a trăit la sfârșitul lunii trecute un coșmar după o întâlnire cu polițiștii secției 4 de Poliție din Galați.

Bărbatul este șofer profesionist la Transurb, iar pe 23 aprilie 2010, s-a trezit acasă cu o patrulă de Poliție.

Polițiștii i-au cerut pe un ton imperativ să îi însoțească la secție, iar apoi l-au obligat să urce în mașină, cu toate că acesta i-a rugat să îl lase să se schimbe pentru că în acel moment era în pijamale.

„M-au luat așa, în pijamale și m-au dus la secție dar nu mi-au spus de ce sunt acuzat", ne-a declarat Iancu Necula.

La secție,oamenii legii l-au percheziționat, dezbrăcându-l de pijamale în încercarea de a-i ridica permisul de conducere.

Și avocata gălățeanului, Beatrice Martiș, reclamă un abuz.

Pe 14 mai 2010, apărătoarea susține că polițiștii au sechestrat-o în camera unde fusese adus clientul său și au refuzat să îi spună de ce este acuzat acesta.

„Am vrut să ies din cameră, dar un polițist s-a așezat în fața ușii. Le-am cerut să îmi dea numărul dosarului și au refuzat. Am scos telefonul mobil și am vrut să sun la comandant și abia atunci m-au lăsat să plec", susține avocata.

Telefon anonim la 112

S-ar părea că reținerea s-a făcut în baza unui telefon anonim. Pe numărul de urgență 112, a fost primită o sesizare în care un necunoscut anunța că l-ar fi văzut pe Iancu Necula, la o spălătorie auto din oraș, bând bere.

Oamenii legii susțin că după aceea gălățeanul s-ar fi urcat băut la volan, fiind observat de polițiști.

„O patrulă de poliție l-a remarcat în trafic mergând sinuos . S-au luat după el, au pornit semnalele acustice și luminoase, dar nu a oprit. A intrat ulterior într-o curte, de unde a ieșit în circa 10 minute și atunci a fost adus la secție", ne-a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Galați, Ștefan Gohoreanu.

Conform aceleiași surse, bărbatului i-a fost întocmit dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului și refuzul de a opri la semnalul Poliției.

Purtătorul de cuvânt al Poliției nu a putut explica totuși de ce Iancu Necula a fost luat în pijamale la secție și nici de ce avocatei nu i s-a permis să părăsească încăperea.

Avocata Beatrice Martiș a depus plângere la comandantul Poliției împotriva polițiștilor care au efectuat ancheta în cazul clientului său."

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 14 Iun 2010 21:26:25    Titlul subiectului: 128374

Astazi (14.06.2010), MRO a avut parte de accident. Nu a fost vina lui, ci a unui sofer care a iesit aiurea in fata midibuzului. Soferul lui MRO a incercat sa evite impactul cu autoturismul si a intrat intr-un stalp. Deci "back to the yard"...

Iata si articolul postat de "Viata Libera" astazi, 15.06.2010, privitor la accidentul respectiv. Link-ul este: http://www.viata-libera.ro/articol-Cu_Matizul_in_autobuz_si_cu_autobuzul_in_stalp__2.html

"Ieri, pe Bălcescu
Cu Matizul în autobuz și cu autobuzul în stâlp


* Doi pasageri răniți în impact * Nici călătoria cu autobuzul nu mai garantează siguranța călătorului? *

Orice se putea spune despre călătoria cu autobuzul – că durează, că este incomodă -, dar măcar afirmam toți sus și tare că este cel mai sigur mijloc de transport.

Din păcate, toate miturile au un sfârșit. Comisarul Viorel Cojocaru știe motivele pentru care doi gălățeni vor alege cu mult mai multă precauție să călătorească cu transportul în comun:

„Luni, Aurel Stati, în vârstă de 64 de ani, având permis de 36 de ani, își conducea Matizul GL 23 SAX, pe strada Nicolae Bălcescu, la ora 12,00. Conducătorul auto a încercat să schimbe direcția de mers, la intersecția cu strada Universității, fără să se asigure”.

„În acel moment șoferul a lovit autobuzul Mitsubishi GL 05 MRO, corect condus de Mihai Nicolae, de 32 de ani”.

Impactul violent a proiectat autobuzul într-un stâlp de iluminat, traficul fiind blocat timp de 30-40 de minute pe importanta arteră gălățeană.

Doi pasageri din autobuz s-au resimțit în urma accidentului, Lenuța Avram, în vârstă de 40 de ani, și Ion Romanschi, de 70 de ani, fiind răniți în urma dublului șoc resimțit de mijlocul de transport în comun."


Fotografiile postate mai jos apartin cotidianului "Viata Libera":



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  37.18 kb
 Vizualizat:  de 20001 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  32.82 kb
 Vizualizat:  de 20001 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  38.88 kb
 Vizualizat:  de 20001 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  38.92 kb
 Vizualizat:  de 20001 ori

4.jpg



5.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  33.58 kb
 Vizualizat:  de 20001 ori

5.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 14 Iul 2010 23:24:51    Titlul subiectului: 130069

Sa fie vorba de imprundenta sau oare de placerea de a arata oamenilor cum se imprastie o balta dupa ploaie? Cam asa cred ca se intrebau cei cativa calatori care asteptau autobuzele sau troleibuzele traseului 102 in seara de 14.07.2010 in statia de la Spitalul Judetean. Ca a trecut un Ford si a stropit asa... putin, ca a mai trecut un BMW cu smecheri care au vrut sa se amuze dar exact in ultimele clipe s-au dovedit milosi si soferul a incetinit culegand totodata expresiile de multumire ale pensionarilor... Si totusi tot Transurb-ul a dat-o in bara, prin cursa conventie care grabita s-ajunga la destinatie a traversat balta uitand de oamenii care asteptau... Valuri de apa intr-o goana nebuna. Intarziere? Sau poate plictis? N-are rost sa mai scriu numarul masinii... Poate exista pe undeva o explicatie... sau poate neatentia. Cert este ca dupa valul de apa starnit de masina respectiva pe hainele si pantofii calatorilor, o parte dintre acestia au mers in capatul statiei iar altii s-au urcat cu picioarele pe bancuta din tabla amplasata in refugiul respectiv. Macar de acolo n-aveau sa fie stropiti. E destul de ciudat sa vezi oameni de peste 60 de ani cocotati in picioare pe o biata bancuta, asemenea unor delicventi. N-am reusit sa fac o poza, nervii oamenilor erau intinsi la maxim. Culmea cum cei care n-ar trebui s-o dea in bara chiar o dau in bara... Se mai intampla, nu?
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 2 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community