Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuzele CTP Arad
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Kidu
Vizitator






MesajTrimis: Dum 15 Ian 2006 22:35:54    Titlul subiectului: Autobuzele CTP Arad 12490

La Arad exista, bineinteles, si linii de autobuz pe langa cele de tramvai.
La http://www.ctparad.ro/_harta_tr_urban/index.htm , gasesti harta retelei urbane de transport in comun si la http://www.ctparad.ro/busmap/images/hex1.gif ai harta judetului cu traseele de autobuze.
Sus
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2006 00:19:44    Titlul subiectului: 12512

Transportul în Municipiul Arad se bazează în primul rând pe tramvaie.
Autobuzele către toate acele localități din județ aparțin toate CTPA-ului?
Ce fel de autobuze sunt? Câte graje(și eventual ce fel de autobuze are fiecare)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
cosmin4tm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 26/Noi/2023
Mesaje: 198
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2006 07:38:18    Titlul subiectului: 12550

Dragos, daca studiezi site-ul vei vedea ca aici http://www.ctparad.ro/content/view/17/82/ se precizeaza parcul de autobuze + tramvaie.
In Arad singura companie de transport local ajunge sa intretina intregul judet cu autobuzele sale, majoritatea fiind urbane, singurul judet din tara cu aceasta functie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kidu
Vizitator






MesajTrimis: Lun 16 Ian 2006 18:31:16    Titlul subiectului: 12635

Erau pe forumul vechi fotografi cu MAN-urile si Mercedesurile aduse din Halle, anul trecut.
Intr-adevar in zona industriala de vest, transportul este deservit de catre autobuze, dar pe langa asta a fost construita linia de tramvai 1b. Chiar astazi (eu lucrez la Takata) am vazut "miscari de trupe" care curatau sina in locurile unde se intersectau cu drumul de masini (la intrarea in piata auto), semn ca in curand ii vor da drumul. De altfel am si auzit ca s-ar fi inlocuit transformatorul traznit.
Nu m-ar mira ca multe firme sa renunte la transportul cu autobuze si sa apeleze la tramvaie. Mai ales cele care au locatia in imediata apropiere a buclei de intoarcere.
Ar fi foarte frumos, ecologic, mai ales ca e pacat de infrastructura noua, sa rugineasca aiurea.
Sus
srazvi



Data înscrierii: 11/Ian/2006
Ultima vizita: 10/Oct/2011
Mesaje: 407
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2006 19:06:23    Titlul subiectului: 12647

Doresc o lista a autobuzelor ce circula prin Arad (tipul lor), daca are cineva ca odata cu completarea parcului auto nu mai stiu cite tipuri de autobuze cu sau fara burduf avem Exclamation
_________________
Luna Amara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2006 23:16:31    Titlul subiectului: 12687

cosmin4tm a scris:
Dragos, daca studiezi site-ul vei vedea ca aici http://www.ctparad.ro/content/view/17/82/ se precizeaza parcul de autobuze + tramvaie.

Cele 7 ,,Mercedes Grivița" sunt cumva Grivbus-uri?
Mi se par totuși puține autobuze față de zona din județ deservită (sau aici sunt precizate doar cele care merg prin oraș?).
Câte garaje de autobuze sunt?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
cosmin4tm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 26/Noi/2023
Mesaje: 198
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mar 17 Ian 2006 16:12:21    Titlul subiectului: 12763

Dr2005 a scris:
Mi se par totuși puține autobuze față de zona din județ deservită (sau aici sunt precizate doar cele care merg prin oraș?).
Câte garaje de autobuze sunt?

Sunt precizate toate autobuzele, dar vei vedea la programul de circulatie a autobuzelor interurbane cat de "des" merg.
Se intampla sa fie pe un traseu doar vreo doua - trei curse pe saptamana Exclamation
Despre nr garajelor stiu de existenta unuia, dar nici locatia acestuia n-o cunosc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kidu
Vizitator






MesajTrimis: Mar 17 Ian 2006 19:06:08    Titlul subiectului: 12791

Garajul este situat pe Calea Victoriei si spatele sau este lipit de o latura a depoului de tramvaie UTA.
Pun mai jos, un print screen de Google Earth, ca sa ai idee unde vine.
Sus
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006 22:57:41    Titlul subiectului: 16884

In Arad, de cativa ani functioneaza o a 2-a companie de transport public de persoane, si anume Transdara, parte a grupului Atlassib. Aceasta a preluat cateva din traseele judetene a CTP-ului precum si cateva trasee inter-judetene. Din acelasi grup Atlassib, mai face parte si Autotim-ul, o companie de acelasi profil din Timisoara.
Despre autobuzele Transdara, nu stiu sa spun prea mutle, doar ca sunt aduse din Italia, unele second-hand (cele albastre), dar cred ca si cateva noi, luate in leasing probabil (cele albe). De mentionat ca cele albe, pot avea inscriptionat pe ele sau TRANSDARA sau ATLASSIB. Marcile de autobuze nu le stiu, dar ma voi uita si voi scire aici. Transdara a cumparat autogara veche, autogara CTP-ului fiind acum pe str. Corneliu Coposu. (sau Banu Maracine, nu stiu care e denumirea strazii de acum.)
Chiar daca reteaua de autobuze in Ard pare extinsa pe hartie, de fapt multe dintre trasee nu sunt exploatate. In municipiu exista un singur traseu de autobuz care circula cat de cat regulat, si nu numai in orele de varf; este vorba de linia 41, P-ta Romana-Cartierul Bujac, car in weekend circula din ora in ora. In rest, linia 21 circula destul de bine doar in orele de varf insa desi face legatura intre Podgoria si un cartier destul de indepartat si deservit destul de rau de traseele de tramavai, Alfa. Din pacate, in Arad nu prea ai cum sa ajungi la Spitalul Judetean cu transportul in comun, deoarece linia 21 circula asa cum circula, iar linia 20 este pastrata doar datorita faptului ca exista cateva abonamente pe aceasta linie a catorva angajati al unei firme din zona UTA. Linia 20 circula, deci si mai rar decat 21, avand de-altfel doar cateva statii intre capetele de traseu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zsizsi



Data înscrierii: 31/Oct/2005
Ultima vizita: 04/Noi/2023
Mesaje: 1072
Locație: Oradea

MesajTrimis: Mar 28 Mar 2006 20:04:47    Titlul subiectului: 19395

Autobuze noi la CTP
În garajele Companiei de Transport Public Arad își vor mai găsi locul încă șapte mijloace de transport noi. Autobuzele, achiziționate de la o firmă din Germania, vor sosi luna viitoare și vor fi puse imediat în funcțiune. Acestea vor circula pe rutele de la marginea municipiu, cum ar fi Zona Industrială și vor fi ținute ca rezerve pentru momentele în care circulația tramvaielor va fi suspendată.
Radu Torsin, directorul Companiei de Transport Public Arad ne-a declarat că autobuzele vor fi achiziționate la prețuri mult mai mici decât cele practicate pe piață. Acestea costă aproximativ 12 mii de euro bucata. Nu sunt noi, însă nu au fost folosite mult. Au fost întreținute și arată foarte bine, a mai adăugat Radu Torsin.
Cred ca se va renunta treptat la Ikarusuri sau ele vor deservi exclusiv relatii preorasenesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sisintea



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 21/Iun/2008
Mesaje: 455
Locație: Medias

MesajTrimis: Mie 29 Mar 2006 16:02:59    Titlul subiectului: 19453

Pt. aradenii inarmati cu aparat foto: iata un MAN vechi pecare va rog sa-l fotografiati ca lumea daca-l vedeti


0316.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  64.91 kb
 Vizualizat:  de 48451 ori

0316.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
The_Kid



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Iun/2022
Mesaje: 149

MesajTrimis: Mie 29 Mar 2006 20:31:54    Titlul subiectului: 19475

sisintea, autobuzul din poza ta apartine Liceul german "Adam Mazler Guttenbrunn" din Arad, fiind folosit pentru transportul elevilor. Din cate stiu eu, este singurul liceu aradean care are autobuze proprii pentru transportul elevilor sai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 18 Apr 2006 20:39:33    Titlul subiectului: 20952

Se pare ca in Arad vor sosi pana la urma 7 autobuze low-floor din Halle, asemanatoare cu cele alb-rosii aduse deja. Ele vor fi folosite pe rutele ce vor suplini linia 3 de tramvai ce va intra in reparatii capitale cu fonduri BERD. In articol, nu se specifica marca autobuzelor.
Arad Express, 18.04.2006
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
The_Kid



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Iun/2022
Mesaje: 149

MesajTrimis: Sâm 06 Mai 2006 01:51:09    Titlul subiectului: 22413

Au ajuns cele 7 autobuze in Arad. Ieri le-am vazut in curte la RAR in timp ce ma indreptam catre servici.
Personal sunt foarte multumit si consider ca CTP-ul a facut o achizitie foarte buna.
Autobuzele au anul de fabricatie 92-93, cutie automata si merg ireprosabil.
}n Arad mai sunt MAN-uri + Mercedes, toate low-flor, in numar de 21, cat despre Isuzu o sa ma mai documentez.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 03 Iul 2006 16:35:09    Titlul subiectului: 26862

Parucl de autobuye al CTP
78 Ikarus
21 Roman
23 Renault
18 Isuzu
14 Mercedes + Man
5 Iveco + Ford
7 Mercedes Grivita
6 Altele
Asta e parcul de autobuze de pe site-ul CTP Arad. Nu este complet, la cele 14 "Mercedes + Man" adaugandu-se inca 7 autobuze ca cel albastru din poza. Ele in original sunt vopsite in alb-rosu. S-a mai vorbit despre ele aici.
Partea interesanta este ca pe acele autobuze NU apare sigla Mercedes, ci doar MAN. De asemenea, nu scrie nici modelul, cum scrie in Timisoara pe Mercedes Conecto. Sigla Mercedes apare pe cateva autobuze articulate ( #131, 133, 130 etc). Poate sunt asa zisele "Mercedes Grivita". Poate imi explicati legatura intre Mercedes si Grivita... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 03 Iul 2006 17:00:38    Titlul subiectului: 26865

Mercedes Grivița = dube Mercedes tranformate la Grivița București.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 05 Iul 2006 18:00:25    Titlul subiectului: 27028

Se pare ca la Arad vor fi aduse inca 50 de autobuze second-hand din Roma, pentru Zona Metropolitana. Nu mai situ ce am facut cu ziarul ( ieri a aparut informatia, nu am mai ajuns sa postez), ce mai tin minte e ca unul din sefii CTP s-a deplasat la Roma pentru a semna contractul.
Cred ca la Arad va exista un excedent de autobuze ( asta chiar daca se va trece la casarea in masa a Ikarus-urilor mai vechi care oricum nu sunt asa de multe). Proiectul cu Zona Metropolitata presupune inglobarea unor sate aflate in vecinatatea Aradului, in perimetrul municipiului. Aceste sate pot fi chiar la 10 km de Arad. Proiectul este unul ambitios...In alta ordine de idei, paote ca nu autobuzele ar fi solutia ideala pt aceste zone, ci extinderea retelui de tramvai ( de ce sa nu perpetuam traditia), sau chiar introducerea troleibuzelor (de ce sa nu avem si noi troleibuze). Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
The_Kid



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Iun/2022
Mesaje: 149

MesajTrimis: Sâm 08 Iul 2006 13:25:23    Titlul subiectului: 27201

Mercedes + Man sunt 21 pentru ca pe langa cele 14 au mai fost aduse 7, anul de fabricatie este '93.
Autobuzele sunt low-flor si in momentul in care se opresc si urca pasagerii se lasa pe suspensii, iar cand pleaca se ridica.
Domnilor cine poate sa ma lamureasca si pe mine cu o dilema?
Dupa cum bine stiti in Arad au fost aduse din Halle un nr de 21 de autobuze MAN + Mercedes (nu stiu exact cate MAN si cate Mercedes, dar ma voi interesa mai ales ca va sunt dator cu niste poze), an de fabrucatie '93. Bun, pana aici totul ok, mai ales ca autobuzele respective se comporta ireprosabil, au cutie automata, au un sprint de mori, le stiu pt ca eu calatoresc zilnic cu ele in drumul meu spre si de la servici.
Intr-una din zile dupa ce un utilizator de aici spunea ca nu sunt low-flor (fapt total neadevarat, respectivul a spus ca geamurile nu sunt suficient de joase), m-am uitat mai atent la ele si am vazut o diferenta la caroserie intre cele 2 tipuri, diferenta care pana acum spre rusinea mea nu am remarcat-o. Este vorba de forma geamurilor de la MAN care dupa usa de la jumatate au unghi in care coboara inspre partea din fata, geamurile in partea din fata au distanta mai mica pana la podea fata de cele din spate, iar la Mercedes geamurile sunt drepte fara unghi inspre partea din fata, avand aceeasi distanta pana la podea, eu pana acum in afara de forma farurilor din fata credeam ca sunt identice.
Si acum dilema, de ce spuneti voi ca MAZ103 este derivat dintr-un Neoplan, cand daca stam sa ne uitam atentie vedem ca MAZ103 are fix aceeasi caroserie ca si MAN-urile din ARAD? O sa revin cu poze in cursul zilei de azi (sper), pentru a putea argumenta mai bine discutia.
Este totusi posibil ca proiectul caroseriei sa fie unul comun, oricum mare diferenta intre producatori nu prea este la autobuzele de aceasi generatie?
Astept un raspuns din partea unui cunoscator.
Am fost pana la depou si am reusit sa fac cateva poze cu toata opozitia paznicului, sunt facute cam la repezeala dar macar au iesit. Cu asta cred ca am lamurit problema daca sunt sau nu low-flor cele 21 de autobuze.



P.S Cele din spate sunt lasate pe pernele de aer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 08 Iul 2006 22:07:37    Titlul subiectului: Autobuzele din Arad70 27213

Modelele MAN aduse la Arad de la HAVAG Halle sunt NL202 si NG272 (cel articulat).
MAN si Neoplan au colaborat multa vreme, MAN livrand motoare si caroserii catre Neoplan. In iunie 2001 cele 2 firme au fuzionat.
MAN a preluat in 1977 firma Graf & Stift.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Vin 28 Iul 2006 16:34:04    Titlul subiectului: 29106

zilele astea am facut o excursie scurta prin tara si am ajuns si prin arad...
am vazut sigla veche TRANSPORT LAUSANNE...acest gen de mijloace de transport am avut si la sibiu



Image3169.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  17.35 kb
 Vizualizat:  de 47865 ori

Image3169.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 29 Iul 2006 02:12:25    Titlul subiectului: 29188

Autobuzul acela cred ca aprtine de firma Leoni Wiring Systems, care are propriile autobuze cu care isi transporta angajatii la si de la fabrica. Mai au si Ikarusuri de la Omnibus Center din Sibiu. Acel autobuz, nu avea numar de Harghita. Ca parca mai au si cu numar de Harghita...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 29 Iul 2006 13:05:40    Titlul subiectului: 29195

Ăsta e?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 29 Iul 2006 22:37:15    Titlul subiectului: 29229

Da, acesta trebuie sa fie. Le tot vad garate langa benzinaria de la podul Micalaca, cea dinspre sala Polivalenta, nu mai stiu cum ii zice la benzinarie... Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Dum 26 Noi 2006 21:27:09    Titlul subiectului: 39405

CTP Arad a achizitionat o serie de autobuze (stiam de 40 de bucati, nu am inca informatia finala privind numarul lor) din Halle si Italia. Au fost aduse saptamana trecuta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 30 Dec 2006 21:35:11    Titlul subiectului: 42325

De curand s-a infiintat o noua linie de autobus in Arad, este vorba de 39b, care face legatura intre P-ta Podgoria si Calea 6 Vanatori. Este de fapt o scurtare a liniei preorasenesti 39, care merge pana in comuna Sofronea.
Insa, din cate am citit in ziar, pe aceasta linie sunt doar 2 curse pe zi, pe la ora 10 si 12. Am vazut intr-o zi un microbuz Mercedes pe aceasta linie.
Pe 39 circula de obicei un MAN nearticulat.
Pentru ca tot am adus in discutie o linie de autobuz, vreau sa intreb daca aveti cunostinta de linii vechi desfiintate de autobuz. Azi am avut drum pe strada cu Teatrul de Papusi (am uitat numele strazii), iar in fata bancii Romexterra este un panou mai vechi ce anunta o statie de autobus acolo. Pe panou sunt marcate 3 linii: 41, 43, 46. 41 e P-ta Romana-Cartier Bujac, 46 e P-ta Romana-Sanpaul, dar de 43 nu am auzit. Deasemenea am mai auzit de linia 34, intre Bujac si UTA sau Podgoria...aveti cunostinta de aceste linii? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
Pagina 1 din 9

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community