Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Fluxuri de calatori si frecvente de circulatie la metrou
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Ce parere aveti despre programul Metrorex-ului?
Foarte bun
6%
 6%  [ 10 ]
Bun
40%
 40%  [ 66 ]
Intre bun si nesatisfacator
32%
 32%  [ 53 ]
Nesatisfacator
14%
 14%  [ 23 ]
Foarte nesatisfacator
6%
 6%  [ 10 ]
Voturi totale : 162

Autor Mesaj
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 12 Noi 2008 15:49:58    Titlul subiectului: 100975

sab a scris:
Nu vad asa un flux mare de calatori intre Gara de Nord

Ba este un flux destul de mare, numai ca toti aleg varianta Gara - Victoriei - Unirii Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 19 Noi 2008 19:13:23    Titlul subiectului: 101328

Ionescu a scris:
De la Politehnica, garnitura raminea 90% goala. [...] Acum ce am "masurat" eu: Tot pana la Politehnica ramine plin trenul de Industriilor...

Gresesti profund. Politehnica are un flux comparabil cu Pacii. Puhoaiele coboara la Armata Poporului si la Gorjului. La Armata Poporului in special dupa deschiderea centrelor comerciale (Sir, Cora, Plaza Romania).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 19 Noi 2008 19:51:06    Titlul subiectului: 101330

Si eu cred ca gresesti .
Nu stiu unde ai facut tu masuratorile, dar cred ca Politehnica genereaza cei mai putini calatori de pe aceasta linie...Nu am vazut vreodata mai mult de 20-30 calatori urcand/coborand acolo, in conditii normale (nici APACA nu mai este ce era altadata... Very Happy )
Povestea este un pic alta . Din pacate metroul in Bucuresti a fost facut cu prioritate in cartiere care aveau si zone industriale adiacente. Astfel s-a ajuns ca Dr Taberei sau Colentina sa nu aiba metrou , in schimb sa se inceapa tronsoane ca M4 sau NG2-LdC. In Militari a existat o eroare de proiectare in sensul ca statiile Pacii si Arm Pop au fost prevazute la cele 2 capete si practic metroul traversa cartierul . Ulterior si-au dat seama de eroare si s-a construit Gorjului la mijloc , dar pe rand pe cate un sens (de aici si aspectul inedit) , statie care preia un flux destul de mare. S-au mai construit si niste hipermarketuri in zona , asa ca metroul este plin , ba chiar la Armata nu reusesc sa se urce toti dimineata ...
Poate te referi la perioada constructiei statiei Gorjului cand daca imi aduc bine aminte se facea transbordare la Eroilor si la Armata Poporului si multi preferau sa mearga pe la suprafata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian-crusher



Data înscrierii: 25/Iul/2008
Ultima vizita: 21/Dec/2010
Mesaje: 100
Locație: Bucuresti 4 (Brancoveanu - Luica)

MesajTrimis: Mie 19 Noi 2008 20:24:47    Titlul subiectului: 101332

Ionescu a scris:
Tot pana la Politehnica ramine plin trenul de Industriilor...


Poftim? Eu m-am urcat odata de la Pacii si metroul venise gol, dar la Gorjului deja nu mai erau locuri pe scaune.

sab a scris:
Nu stiu unde ai facut tu masuratorile, dar cred ca Politehnica genereaza cei mai putini calatori de pe aceasta linie...Nu am vazut vreodata mai mult de 20-30 calatori urcand/coborand acolo, in conditii normale (nici APACA nu mai este ce era altadata... Very Happy )


Gresit! Cea mai goala statie de pe acest tronson este Industriilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 19 Noi 2008 21:41:20    Titlul subiectului: 101335

lucian-crusher a scris:
Gresit! Cea mai goala statie de pe acest tronson este Industriilor

La ora de varf , cand se intra sau se iese (de) la serviciu mai sunt ceva calatori si pe acolo . Mai exista cateva fabrici pe acolo care mai scot ceva fum . Very Happy, dar probabil ca ai dreptate. In general capetele de linie situate in foste zone industriale sunt cam goale acum. (a se vedea si depoul IMGB si probabil asa va fi si noua LdC ).
Eu ma refeream la statii "normale" situate in zone mai locuite . Oricum Politehnica nu este nu cred ca a fost vreodata buricul acestui tronson, cu toate ca este o statie impozanta , poate cu exceptia momentelor cand intrau si ieseau femeile din schimb de la Apaca.Dupa ce se va da in folosinta Cotroceni Park probabil ca o sa mai creasca fluxul de pasageri si pe acolo...
Oricum originala ideea cu un tren direct la 20 min . Sper ca Metrorex sa nu si-o insuseasca . Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian-crusher



Data înscrierii: 25/Iul/2008
Ultima vizita: 21/Dec/2010
Mesaje: 100
Locație: Bucuresti 4 (Brancoveanu - Luica)

MesajTrimis: Vin 21 Noi 2008 12:05:31    Titlul subiectului: 101418

Am si eu o intrebare:

Aseara la 21:30 am asteptat 15 minute! in ststia Piata Victoriei 2 metroul in directia Stefan cel Mare. In acest timp la cealalta linie, la doua minute dupa ce a trecut trenul de Republica, a mai sosit o garnitura in care calatorii au fost anuntati ca trenul circula doar pana la Gara de Nord.
Se intampla mereu pe M1 sa circule un metrou doar pe distanta Dristor 2 - Gara de Nord?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
PREZIOSO



Data înscrierii: 02/Oct/2008
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 149
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 21 Noi 2008 13:03:40    Titlul subiectului: Sal 101420

Probabil trenul se retragea.Am patit-o si eu seara de multe ori sa schimb trenul in directia Stefan cel Mare la Gara de Nord pentru ca pana acolo circula. Posibil sa intre pe linia care se ramifica din Gara de Nord,acolo unde foloseste si pantograful Laughing Very Happy...sau poate se retragea la Crangasi...in zona aia,Gara de Nord - crangasi se mai retrag trenurile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ice



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 17/Feb/2021
Mesaje: 258
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Vin 21 Noi 2008 19:12:08    Titlul subiectului: 101455

La Gara de Nord e remiza, de aceea unele trenuri circula doar pana acolo. La fel si la Crangasi. O singura data am vazut un tren care iesea de la remiza de la Gara, evident cu alimentarea pe pantograf. Este vorba de 1105-2105 Londra. In tot acest timp, cand rama iesea din remiza, calatorii erau destul de bulversati, cu privire la destinatia trenului, dar cand mecanicul a anuntat ca trenul circula in directia Dristor 2 in 10 secunde deja se ocupasera toate locurile pe scaune, unii calatori stand si in picioare
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Dec 2008 18:41:47    Titlul subiectului: 102344

Stie cineva ce se intampla cu intervalul de circulatie ? Din ce in ce este mai rau . Astazi la 7.45 (altfel ora de varf) pe M3 metroul a venit la 13-14 min , la Gorjului deja nu au incaput toti, la Armata nu stiu daca s-a mai urcat cineva, iar la Eroilor spre Unirii a venit la peste 10 min. Oare conducerea Metrorex isi inchipuie ca se poate circula in acest hal ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 09 Dec 2008 21:50:18    Titlul subiectului: 102346

Consideră-te norocos, ieri la Unirii metroul a venit la 30 minute spre Crângași... dacă cumva garniturile de Industriilor au stat să aștepte acel M1... Tot legat de M1, în general dimineața rar se circulă mai des de 15 minute. Și cum M3-urile așteaptă M1 la Eroilor (și invers) se creează decalaje și mai mari. Și asta doar din încăpățânarea de a nu introduce IVA în circulație.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Dec 2008 21:53:51    Titlul subiectului: 102347

Ca veni vorba de azi dimineata si de M3... Dupa o asteptare de vreo 13-15 minute la Gorjului apare un metrou in care era groaznic de frig. De pe bare se scurgea condensul si nu puteai tine mana pe ele. Asa de frig sa fie in remiza de la Industriilor, sau a fost adus de afara?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aly_106



Data înscrierii: 25/Sep/2006
Ultima vizita: 08/Oct/2012
Mesaje: 60
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Dec 2008 23:36:42    Titlul subiectului: 102351

In ultimul timp, intervalul de succedare al M3 este extrem de mare. 15 minute trebuie sa astepti din cauza faptului ca la statia Industriilor, ca sa plece trenul spre Eroilor, asteapta sa intre in statie trenul de la linia 2. Din moment ce liniile de pe M3 au cale de rulare separat de la Industriilor pana aproape de Eroilor, de ce se intampla asa ceva? Mecanicii doresc sa se salute intre ei? Alta explicatie nu are cum sa exsite. este complet absurd.
_________________
Ruslana rules!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bygy007



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 03/Ian/2024
Mesaje: 239
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 10 Dec 2008 00:51:37    Titlul subiectului: 102355

Dragii mei aflati ca nevoit de imprejurari trebuie sa merg 3 zile pe saptamina la niste cursuri si plec la 7 dimineata , eu ma sui de la Giorgian si cobor la Armata e ca sa stau pe scaun de la a doua statie (ca sa nu iau inghesuiala in bot) trebuie sa merg pina la Republica , apoi sa iau spre Eroilor , nu mai spun ca au venit astazi 2 trenuri de la Unirii pina a venit si unul de Industriilor , si doar stiu care este treaba Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Mie 10 Dec 2008 13:39:59    Titlul subiectului: 102364

Astazi de dimineata metroul a intarziat 10 min dupa cum spuneau ceasurile din statie.Trenul de metrou venind de la Republica destul de plin.Si eu am am asteptat metroul la Georgian.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
V3nt0R



Data înscrierii: 06/Mai/2008
Ultima vizita: 21/Feb/2024
Mesaje: 93
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 10 Dec 2008 15:54:32    Titlul subiectului: 102371

Astazi la ora 3 am asteptat 14 minute metroul la Basarab, ca sa ma intorc de la liceu...Venisera 2 M4-uri pline, si cand a venit primul metrou de Victoriei 2, a venit si al treilea.Plus oamenii de pe peron, va dati seama ce a iesit...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 10 Dec 2008 18:28:24    Titlul subiectului: 102378

Ceva se intampla . Ori s-au defectat subit multe BM ori conducerea Metrorex a innebunit de-a binelea , ca nu cred ca i-a apucat harnicia si fac lucrari acum la sfarsit de an dupa ce n-au miscat mai nimic de vreo 2 luni. Acum seara la pe la 17.40 la Izvor pe sensul spre Unirii depasisera 10 min , iar la Eroilor peronul mic era o aglomeratie de nedescris (se statea pe scari pentru ca pe peron se putea cobori cu greu...) .
Solutia care este ? Sa asteptam noile BM care vor veni prin vara-toamna 2009 ??? De ce nu se circula cu mai multe IVA daca tot exista si daca au facut sistemul de trafic sa suporte ambele garnituri , ca zau nu inteleg?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
V3nt0R



Data înscrierii: 06/Mai/2008
Ultima vizita: 21/Feb/2024
Mesaje: 93
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 11 Dec 2008 07:30:31    Titlul subiectului: 102388

Da, problema este ca atunci cand am vrut sa cobor la Piata Victoriei 2, nu am mai avut loc sa ies din tren, si a mai trebuit sa astept inca un tren pe M2, nu numai eu, ci si cealalta jumatate de peron...am vazut pentru prima data la metrou, cum usile nu se pot inchide din cauza oamenilor...si nu e autobuz, e Bombardier...Asa ca daca si aici am inceput sa mergem "pe scara", dat fiind ca si in al doilea Bm, tot cam la fel s-a mers(eram sprijinit de usa si impins cu spatele...), cred ca cei din RATB sunt, momentan, cu 1-0 in fata Metrorex...De ce doamne iarta-ma, mai exista Metrou(care ar trebui sa insemne mijloc rapid de transport, nu cu trenuri rapide...), cand omul poate sa ia RATB-ul care e mai mic, dar vine mai repede, iar pentru unii, costa mult mai putin...De ce ieri, sa nu iau eu 65/86/97/105 care implicit au venit mai repede decat acest metrou(pana sa intru in statie, au fost doua troleibuze succesiv pe 97), si apoi de la Gara pe 123 pana la Unirii, apoi 76 etc.?Pentru ca eu m-am gandit ca metroul e mijloc rapid.Si daca o sa mai tina mult aceasta bataie de joc, eu insami o sa incep sa fac blatul...acum ma gandesc, caci la ora 12 iar trebuie sa ajung la liceu...Nu mai pun piciorul in Metrou!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
V3nt0R



Data înscrierii: 06/Mai/2008
Ultima vizita: 21/Feb/2024
Mesaje: 93
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 11 Dec 2008 17:07:20    Titlul subiectului: 102395

Si totusi, am facut-o din nou...De data asta de la Gara de Nord, spre Piata Unirii, sperand ca pe acest sens vine mai repede...11 minute de asteptare, peron aproape full, la Basarab s-au urcat mai multi ca ieri, si tot ce pot sa spun este rusine Metrorex!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 11 Dec 2008 19:29:05    Titlul subiectului: 102406

E posibil sa fi nimerit niste goluri in intervalul de succedare dintre trenuri. Din diferite motive se intampla sa existe un interval de succedare mai mare de 10 minute dupa care trenurile sa vina normal la 4-6 minute. Doar daca stati intr-o statie de metrou 2-3 ore si notati fiecare interval de succedare dintre doua trenuri va puteti da seama daca 10 minute sau mai mult intre doua trenuri este un accident, sau chiar sunt mai putine trenuri pe traseu. Chestia cu aglomeratia nu este relevanta, metroul a ajuns sa fie aglomerat la orice ora indiferent de intervalul de succedare mai ales in zonele pe care le-ati amintit in postarile anterioare.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu_samy



Data înscrierii: 25/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2017
Mesaje: 223
Locație: Galati; Bucuresti

MesajTrimis: Vin 12 Dec 2008 08:05:56    Titlul subiectului: Fata de alte orase 102432

Am fost recent in Roma, si am fost surprins cand nici nu ieseam bine din statie dupa calatoria cu metroul, ca deja venea urmatorul tren. Deci se poate si mai des.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 12 Dec 2008 17:31:01    Titlul subiectului: 102453

guest a scris:
E posibil sa fi nimerit niste goluri in intervalul de succedare dintre trenuri.

Ok, deci eu zilnic, dus intors (2 metrouri diferite la dus, 3 la intors) prind taman intervalul lung? Fii serios Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 12 Dec 2008 18:20:45    Titlul subiectului: Re: Fata de alte orase 102457

claudiu_samy a scris:
Am fost recent in Roma, si am fost surprins cand nici nu ieseam bine din statie dupa calatoria cu metroul, ca deja venea urmatorul tren. Deci se poate si mai des.

Acolo sunt oameni mai destupati la minte la conducere nu ca la noi . Intervalul de succedare este de 3-4 minute, ceea ce la noi ar fi o adevarata performanta (pe vremuri era ceva normal ).
Si culmea, Roma are doar 2 linii de metrou, nu ca Bucuresti 4 "magistrale" , dar acolo metroul nu se invarte in cerc si nici nu au fumuri in cap sa achizitioneze garnituri de peste 6 mil eur....Noi ne chinuim sa finalizam ce s-a inceput inainte de 89 si nu am demarat constructia niciunei linii noi...Si cand in sfarsit ceva este gata , mai trebuie sa asteptam inca cel putin 6 luni-1 an pentru a putea circula pe M3 intreaga din cauza a nu stiu ce lucrari la un sistem de management al traficului...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Dec 2008 12:27:38    Titlul subiectului: 103074

Pe 24 decembrie am fost pe drumuri si am mers foarte mult cu metroul, atat pe M1 cat si pe M2. Pe magistrala a doua la ora 10 jumate dimineata, intervalele de succedare erau cuprinse intre 4 si 5 minute, trenurile fiind destul de goale. In schimb pe M1 intre Victoriei si Crangasi, intervalele de succedare erau undeva intre 8 si 10 minute. Nu stiu din ce cauza insa trenurile stationau 1-2 minute in statii pe acest tronson, se fac cumva lucrari la infrastructura ? Sunt probleme cu semnalizarile ? Cert este ca ca aceste stationari duc la cresterea intervalului dintre doua trenuri, fapt semnalat si de mai multi useri. Ramane de vazut ce va fi dupa sarbatori.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Joi 15 Ian 2009 08:27:21    Titlul subiectului: 104253

In harta din MT 2008-2009 pe schema retelei de metrou din Municipiul Bucuresti apare asa :

M1 - Pantelimon - Nicolae.Grigorescu - Dristor - Mihai.Bravu - Piata.Unirii 1 - Eroilor - Industriilor.

M2 - Pipera - Piata Victoriei - Universitate - Piata.Unirii 2 - Piata.Sudului -Depoul IMGB

M3 - Eroilor - Basarab - GDN - Piata.Victoriei - Obor - Piata.Muncii - Dristor

M4 - GDN - Basarab - 1 Mai

Pe harta de pe www.metrorex.ro e altfel. Poate voi le stiti mai bine si puneti harta cea mai buna.

Pana una alta sa va pun timpii pe care i-am inregistrat saptamana trecuta in intervalul orar 15:00 - 19:45 am facut tot Bucurestiul fara magistrala 2 .


Piata.Muncii - GDN = 11 min
Nicolae.Grigorescu - Linia.de.Centura = 8 min
Eroilor - Cringasi - GDN = 13 min
GDN - 1 Mai = 6 min
1Mai - GDN = 6 min
Industriilor - Eroilor = 12 min
Eroilor - Industriilor = 11 min
Nicolae.Grigorescu - Eroilor = 14 min

Mentionez ca la statia Cringasi metroul a stationat 2 min , la Unirii si Eroilor cate 1 min , la Republica 3 min.

M4 GDN - 1 mai l-am facut la ora 19:25 - 19:31 si returul : 19:34 - 19:41. acest metrou a circulat gol !! maxim 20 calatori atat la dus cat si la intors.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
swq2009



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 13/Mar/2010
Mesaje: 36
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 15 Ian 2009 23:24:32    Titlul subiectului: Fluxuri de calatori si frecvente de circulatie la metrou 104302

Ieri am fost pe M3 dimineata(am avut treaba la Gorjului)la intoarcere erau 2 garnituri I.V.A una dupa alta in statie la Eroilor(mentionez la logic prima era in statie si a doua in tunel).Cand a doua garnitura (acolo eram si eu) a intrat in statiie pe ceas arata 0:30 sec Shocked (n-aveam aparat foto la mine).E posibil?Chestii de genul asta se intampla foarte rar
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 4 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community