Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Grevele de la metrou - Pro sau contra?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 14 Noi 2009 18:42:41    Titlul subiectului: Grevele de la metrou - Pro sau contra? 120033

Anul trecut nagajatii Metrorex au avut crestere de 23%, anul asta voiau 26% (acum vad au "redus" pretentiile la 20%). Si nu este prima oara, dar in tara asta daca ai cu ce sa exercite presiuni atunci ameninti cu greva...Totusi ar trebui sa aiba un pic de decenta, nu stiu cati au avut vreo crestere de salariu anul asta. Sa vii sa ceri nici mai mult nici mai putin decat 20% in vremurilea astea mi se pare inadmisibil. Si inca o data, dupa ce ai avut 23% anul trecut, care iar mi se pare enorm. Asa se invata si vor cere in fiecare an. Si daca nu li se da, fac greva.

Nu este aici locul sa discutam cati au sau nu au in tara asta salariul pe care il merita. Toata lumea se plange, dar fiecare se descurca, n-a murit nimeni de foame. Poate sunt si altii care merita mai mult. Ce sa mai spunem de pensionari...

Salariu "decent" este o notiune relativa. Salariul mediu la Metrorex nu este deloc mic. Chiar si 1500-1600 RON cat spune Radoi nu mi se pare un salariu mic, desi daca te iei dupa ce scrie aici cifra este mai mult decat dubla ... http://www.zf.ro/zf-24/salariul-mediu-al-angajatilor-de-la-metrou-va-creste-cu-21-anul-acesta-la-3-908-lei-4255573/
Dar asa ar putea face greva si cei din uzina X care nu au un salariu decent, numai ca greva lor nu are niciun impact major pentru tara, pe cand una la Metrou/RATB/CFR are. Aici este diferenta si ce fac cei de la metrou este cam santaj pe fata. Daca nu dati cat vrem facem greva. Nu hai sa negociem, sa vedem cat se poate in vremurile astea, avand in vedere ca regia este subventionata si nu este profitabila.
Nu i-am vazut sa fac greva ca sunt prea putine garnituri si se circula in halul in care se circula. Nu i-am vazut sa faca greva ca s-au achizitionat BM la 6 mil eur bucata. Nu i-am vazut sa faca greve pentru ca s-a instalat un sistem de management al traficului defectuos si se sta de multe ori in fiecare statie...Nu i-am vazut sa faca greva pentru ca de 10 ani nu sunt in stare sa se suie pe o scara si sa demonteze placutele cu M3 de pe tronsonul GdN-D2 si sa instaleze un sistem de semnalistica actualizat. Nu i-am vazut sa faca greva ca s-au demontat majoritatea scarilor rulante deodata si s-au montat in atatea luni,...s.a.m.d.
Un asemenea comportament nu trebuie incurajat.


Ultima modificare efectuată de către sab la Sâm 14 Noi 2009 18:48:48, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zimbrulcarpatin



Data înscrierii: 15/Aug/2008
Ultima vizita: 19/Iul/2020
Mesaje: 49
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 14 Noi 2009 22:29:48    Titlul subiectului: 120058

Ar trebui sa le reamintim anjatilor Metrorex-ului de ultimii ani ai "Epocii de Aur", cand li s-a taiat subventia de la stat si au trebuit sa se descurce cum au putut... Twisted Evil si nimeni nu a murit de foame...Tind sa dau dreptate lui sab si sa consider aceste "actiuni sindicale" drept un santaj pe fata exercitat calatorului de rand, care chiar nu are nici o vina cu "salariul mic" de la metrou... Totusi ar trebui sa facem si noi - pasionatii - un protest, pentru ca ei si-au batut joc de metrou - din toate aspectele...

Spuneai ceva despre vechile indicatoare "ramase pe pozitie" de la Gara de Nord la Dristor 2...Ei bine sunt adevarate piese de muzeu si cam atat... Turistii si pasionatii le consulta, "restu' lumii" considerandu-le inutile...

Pacat! Asta arata respectul si recunostinta purtata de actualii angajati ai Metrorex fata de cei care au construit metroul. Nu numai lor, ci propriei lor istorii. Dupa ca sarbatoresc pe-o data aiurea, o mai umbresc si cu grevele... DE CE? Chiar asa de rau o duc, incat nu au mai putut astepta sa treaca amarata aia de zi a metroului, ca sa o "puna" de-o greva?

_________________
https://www.facebook.com/BucharestSubwayMuseum/


Ultima modificare efectuată de către zimbrulcarpatin la Dum 15 Noi 2009 09:41:32, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 00:44:55    Titlul subiectului: 120068

Regret dar nu pot fi de acord cu cele scrise mai sus. Iti trebuie un salariu decent ca sa poti rezista 8 ore in subteran in conditiile in care aceasta iti mananca sanatatea si ajungi sa cheltuiesti destul de mult pe medicamente mai ales dupa ce treci de 40 de ani.
Consider ca nu este un santaj la adresa calatorilor, ca si cei de la Metrou in marea lor majoritate tot cu metroul si cu RATB-ul circula.
In plus nu cred ca a facut nimeni o statistica referitoare la numarul de decese in cadrul angajatilor de la metrou cand inca erau in activitate si nu ma refer aici la accidente de munca ci la acele boli profesionale care afecteaza majoritatea celor din subteran.
Ganditi-va, va rog, si la acest aspect...

_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bygy007



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 03/Ian/2024
Mesaje: 239
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 02:31:31    Titlul subiectului: 120072

@ sab: Vezi ca alea sint informatii gresite (cineva vrea sa induca in eroare opinia publica), posibil sa fie vre-un brut de pe la sefi.

Impiegatul are foarte mare dreptate nimeni nu face o statistica citi ani cei care au lucrat la metrou au luat pensie, eu zic ca nu mai mult de 3 ani
Cei care spuneti ca nu se merita acea marire ar fi bine sa se gindeasca la conditiile de munca de acolo si apoi sa vorbeasca din prisma calatorului e simplu dar ar trebui sa vada si cealalta parte a muncitorului (nu stiu citi au idee cum se munceste acolo).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 10:27:09    Titlul subiectului: 120075

Fondul de salarii este de cca 161mil lei. Cum sunt cca 4000 salariati (nu sunt cam multi ?) rezulta un salariu mediu de peste 3000 ron. Inca o data este vorba de o medie, nu inseamna ca toti au acest salariu.
Probabil ca este o munca grea, nu contest, insa nimeni nu i-a obligat sa se angajeze acolo. Solutia este simpla. Daca ei considera ca nu merita sa muncesti la metrou si ca la pregatirea si experienta lor pot gasi in alta parte un post mai bine platit si/sau cu conditii de munca mai bune de ce nu o fac ? Insa unde mai gasesti un post sa stai toata ziua sa citesti carti in chioscuri de termopan si sa pui in geam anuntul "Cartelele se vand la Casa " ??
Si toata actiunile astea, inca o data, vin in vremuri de criza cand unii au fost concediati, altora li s-au micsorat salariile sau au fost trimis in concediu fara plata. Iar acestia nu au primit majorari de salarii de 23% anul trecut precum angajatii Metrorex!!


Ultima modificare efectuată de către sab la Dum 15 Noi 2009 10:38:18, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 10:37:27    Titlul subiectului: 120076

Pai tocmai, angajatii Metrorex nu fac altceva decat sa aiba niste revendicari firesti, pe care noi ceilalti nu avem cum sa le avem pentru ca vom fi dati afara mai degraba. Cat despre media de 3000 RON, aceasta nu are nici o relevanta, este clar ca cea mai mare parte din suma totala de 161 milioane este impartita intre cei din structurile superioare.

"Nimeni nu i-a obligat sa se angajeze acolo" este ceva de genul "ce prosti sunt aia ca lucreaza in mina, puteau sa faca si ei altceva". Nu este o abordare corecta a problemei.

Oricine munceste ar trebui sa aiba un trai decent. Ce fac cei de la Metrorex ar trebui sa fie un exemplu.

_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 10:42:07    Titlul subiectului: 120077

Ca sa iasa media la 3000 RON inseamna ca la un muncitor care are de ex 1500 rRON cat a zis Radoi sa existe un sef cu 4500 RON, ori ma indoiesc ca raportul este 1:1. Si prin ceea ce spui sustii exact faptul ca este un santaj. Pentru ca fara metrou nu se poate atunci hai sa cerem pentru ca nu au ce face si trebuie sa ne dea....
Si noua care avem abonament cine ne plateste biletele de RATB pe perioada grevei?
Exemplul cu mina este foarte bun. Pentru ca nu era rentabil sa extragi carbunele la noi majoritatea minelor s-au inchis si minerii s-au reprofilat.
Stii cum se fac acum majoritatea restructurarilor intr-o firma? Se aduc tineri care fac aceeasi munca pe jumatate din salariul pe care il are un angajat vechi. Piata muncii este libera, poti oricand sa-ti cauti altceva daca in vremuri de criza consideri ca ai sa gasesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 11:41:48    Titlul subiectului: 120078

sab a scris:
Exemplul cu mina este foarte bun. Pentru ca nu era rentabil sa extragi carbunele la noi majoritatea minelor s-au inchis si minerii s-au reprofilat.
Mai cititi si voi un ziar sau revista economica. Ce crezi ca au facut "prietenii nostri" polonezi de la care importam carbuni, cand noi am inchis minele ? Au crescut imediat pretul la carbuni Laughing
Sunt de acord cu cererile muncitorilor. Ne este usor sa vorbim aici pe forum, hai sa lucram si noi macar o luna la metrou, sa facem zi de zi munca celor de la metrou si pe urma mai discutam.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bucsan



Data înscrierii: 14/Noi/2009
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 138
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 12:29:32    Titlul subiectului: 120080

Simplul fapt ca domnul lider de sindicat al METROREX este in acelasi timp si SENATOR PSD nu va spune nimic? Nu vi se pare bizara aceasta actiune de a declansa greva acum? Dar sa nu ne abatem de la profilul forumului si sa alunecam spre politic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 14:11:18    Titlul subiectului: 120084

Daca in spatele sindicatelor se afla manevre politice, asta e partea a doua. Totusi, sa ne gandim ca daca meseria de mecanic la metrou este usoara, de ce nu se ingramadeste poporul la ea? Chiar daca nu sunt respectati cum ar trebui, acesti oameni ne plimba fundurile prin oras timp de 8-10 ore sau cat au ei programul si vad doar tunelul ala in fata. Ce face nea' Dorel dela uzina din Cotofana Verde, nu stie domnul burghez de capitala care sta comod si asculta glasul rotilor de metrou cu refrenul "atentie, se inchid usile", dar ala care mana birja aia lunga si gri (inainte rosie si galbena) este acolo sub nasul lui. Poate nu folosesc rulmenti de nu stiu unde, dar cu metroul merg si de aia stiu ca viata mea poate depinde de omul ala din cabina din fata. Intotdeauna conducatorii de mijloace de transport de mare capacitate ar trebui sa aiba salarii bune, pentru ca raspund de sute de vieti.

Iar santaj face ala care amana bugetul, pentru ca nu-i iese lui pasienta pe ultima suta de metri, dupa ce 5 ani atat noi, cat si salariatii dela metrou, am trait bineeeee!! Vorba fostului premier, "parerea mea"!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 18:46:33    Titlul subiectului: 120091

guest a scris:
Ne este usor sa vorbim aici pe forum, hai sa lucram si noi macar o luna la metrou, sa facem zi de zi munca celor de la metrou si pe urma mai discutam.
Fiecare cu meseria lui. Inca o data, stiau la ce se expun cand si-au ales meseria. Daca ei considera ca nu sunt bine platiti si ca isi risca sanatatea pot sa caute altceva. Daca ar fi aparut ceva nou legat de conditiile de munca in ultimii ani revendicarile ar fi fost justificate. Dar asa nu s-a schimbat nimic, ba chiar as putea sa spun ca li s-au imbunatatit conditiile de munca cu BM-urile daca stau in cabina si isi permit sa trateze calatorii precum cel de zilele trecute cu "v-ati tampit cu totii ?". Si nu am vazut sa-si fi cerut cineva scuze dupa acel incident..
Pana la urma asta este respectul pe care ni-l poarta noua, calatorilor si la asta se rezuma totul. Ca toata greva se sparge in capul nostru, nu in capul lui Udriste sau al lui Berceanu, ca ei nu circula cu metroul.
Si despre faptul ca sar calul, ca dupa 23% anul trecut mai vor inca 26% (adica mai mult de 50% intr-un an, ca 26% se aplica la salariul majorat cu 23%..) nu spune nimeni. Anul viitor cat or sa mai vrea ? Si unde se va ajunge in ritmul acesta? Si culmea, toate amenintarile si santajul vin in prag de alegeri, atat anul trecut cat si anul asta, ca doar asa este in Romania se stie ca la alegeri se cedeaza usor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 22:50:57    Titlul subiectului: 120105

Il sustin 100% pe Sab. Pe langa faptul ca a fost singurul care a argumentat parerea (restul venind cu raspunsuri banale si repetitive), are niste opinii foarte valabile.
1) Cum iti afecteaza sanatatea munca in subteran? Lumina artificiala si aer inchis au si cei care lucreaza in cladiri de birouri.
2) Mecanicii lucreaza sub 6 ore zilnic pe un salariu foarte bun. Nu vad de ce ar merita mai mult.
3) Casieritele de la hypermarketuri lucreaza forjat 8 ore pe zi si au pana in 10 milioane, in timp ce cele de la metrou vand 3 cartele pe zi si primesc sporuri de subteran, avand salarii imense.

Nu spun ca trebuie sa ii executam si sa le luam banii. Poate chiar merita salarii mai mari... dar problema o reprezinta circumstantele. Cand oamenii sunt dati afara, fabrici se inchid, baga salariati in concedii neplatite, astia de la Metrorex de ce sa aiba salarii mai mari?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
contra



Data înscrierii: 02/Iul/2009
Ultima vizita: 23/Dec/2010
Mesaje: 18
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 23:45:22    Titlul subiectului: 12313 120108

Am citit cu atentie tot ce sa scris aici. Dau dreptate fiecaruia in parte. Este adevarat ca oamenii care platesc o calatorie sa fie revoltati si sa spuna ca cei de la METROREX vor cam mult (vezi sab). Cei mai multi oameni au ramas cu ideea ca salariatii METROREX castiga foarte mult. Da, se castiga mai mult ca in alte firme, dar nu sunt singurii.
Angajatii METROREX trebuie mereu sa ameninte cu greva ca sa castige ceva. Domnule SAB este adevarat ca ei si-au ales meseria asta, dar conditiile de munca sunt speciale date valide prin lege si trebuie sa se ia in considerare. Flo sa stii ca nu se compara mediul de lucru intre un casier si un mecanic la metrou sau la calea ferata. Nici nu se compara raspunderea pe care o ai cand transporti vieti fata de raspunderea de a numara banii, plus ca atunci cand ai un eveniment de cale ferata si se dovedeste sau chiar nu ca mecanicul a fost de vina se poate ajunge si la inchisoare, nu mai vorbesc de concediere sau sanctiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 16 Noi 2009 00:01:54    Titlul subiectului: 120109

Sunt destule argumente si pro, cum ar fi:

- 6 ore petrecute pe langa releele de telefonie mobila din statii si tunele
- pentru conductori, cu timpul li se diminueaza vederea periferica
- tot pentru conductori, nu e atat de usor sa iti pastrezi concentrarea cand executi sarcini repetitive, stiind ca nu trebuie sa gresesti
- presupun ca pentru unicul conductor de pe M2, care acum are o responsabilitate mai mare, fara ajutor, salariul este acelasi (?)
- se lucreaza de pe la 4:30 pana in jur de 11:30 (nu si cei de la mentenanta, care lucreaza numai de noapte)
- etc.

Per total, munca din subteran nu e chiar atat de usoara precum pare la prima vedere, si cum au zis si ei, numarul de calatori au crescut, au crescut si incasarile, deci bani ar trebui sa fie.

Ce-i drept, insa si 20+% poate fi considerat exagerat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bygy007



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 03/Ian/2024
Mesaje: 239
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 16 Noi 2009 01:13:46    Titlul subiectului: 12313 120111

Metroul are instalatii mecanice, electrice si electronice destul de complexe.
Aici nu tine ca oricine poate face treaba aceasta, se cere foarte multa experienta care unul nou angajat nu o poate capata nici in 2-3 ani, mai ales ca acum se fac de toate.
Cind stai la un birou intr-o cladire mai deschizi un geam sa intre aer curat de afara pe cind in tunel ce deschizi, dupa 4-5 ore icepe sa te ia somnul
Propun un experiment celor care nu cred lucrul asta, sa stea (doar sa stea) cite 8 ore intr-o statie de metrou fara sa faca nimic 3-4 zile apoi sa vorbesca ca e lapte si miere.

Nu cred ca v-ar conveni sa fiti murdari de vaselina si mizerie, praf etc.
Unii formisti de pe aici au facut vizite prin depouri si si-au facut o inpresie, pacat ca nu au venit mai cind se spalau trenuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 16 Noi 2009 07:35:11    Titlul subiectului: 120112

Orice meserie se face si din vocatie. Cand nu exista vocatie si se face numai din interes (material) propun ca respectivii (oricat de "calificati" ar fi) sa incerce sa vanda gogosi in Piata Obor (e mai multa lumina acolo).
Lipsa luminii naturale si "efectul de tunel" exista, sunt lucruri adevarate si care au efecte negative in timp - lucrul acesta este demonstrat si nu este contestat de nimeni.
Totusi din cate stiu munca in subteran nu este obligatorie.
Si din cate stiu metroul inca nu se poate sustine singur din punct de vedere economic.

Sa nu uitam ca pe M 2 este implementat sistemul ATP, si in curand va fi ATO, asta inseamna cu alte cuvinte ca mecanicul respectiv nu mai conduce efectiv trenul, ci mai mult are rol de a supraveghea ca sistemul sa functioneze in parametrii. Este o diferenta colosala intre a conduce un tren manual si a supraveghea instalatia ATP sa functioneze normal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 16 Noi 2009 19:18:49    Titlul subiectului: 120133

Ce-ar fi sa se intrerupa curentul pentru ca cei de la ENEL/RENEL fac greva. Ce-ar fi sa se intrerupa telefonul daca cei de la Romtelecom fac greva ? Dar este "normal" sa se intrerupa circulatia metroului cand cei de acolo fac greva, nu?
Daca greva ar fi fost pentru conditii de munca mai bine poate ca ar fi de inteles, dar inca o data se confirma ca este NUMAI PENTRU MARIRI DE SALARII. Acest lucru nu pot sa-l accept atata timp cat este un santaj pe fata. Cei care au abonamente au achitat in avans pentru prestarea unui serviciu. Acest serviciu nu va fi prestat incepand de maine cel putin 11 ore pe zi. Cine compenseaza pierderile sumele pe care le vom plati pe bilete RATB? Domnii grevisti ? Eu personal nu sunt de acord sa platesc pentru ca altii sa dobandeasca drepturi asa-zis normale si firesti (adica peste 50% mariri de salarii in ani de criza si in conditiile in care altii se multumesc cu reduceri de salarii si sporuri doar ca sa-si pastreze locurile de munca).
Aici se gaseste un articol despre greva.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-6497984-video-angajatii-metrorex-greva-generala-termen-nelimitat-marti-metroul-nu-mai-circula-intre-orele-5-00-16-00.htm
Sunt interesante comentariile.Poate domnii sindicalisti se vor trezi si vor vedea cat respect le poarta bucurestenii pentru actiunile lor. Si cat de solidari sunt cu actiunile lor, nu de alta dar asta isi doreste dl Radoi.Culmea tupeului ! Parca este de pe alta planeta ...
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-6507074-audio-seful-sindicatului-metrou-fost-parlamentar-psd-calatorii-trebuie-fie-solidari-grevistii.htm
Si se confirma cifrele vehiculate, salariul net depaseste 2500 RON !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rgv



Data înscrierii: 13/Mai/2009
Ultima vizita: 04/Oct/2011
Mesaje: 42
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 16 Noi 2009 20:08:47    Titlul subiectului: 120137

La salariu mai puneti si sporurile de 30-50%!
Trist este ca lucratorii de acolo nu reprezinta altceva decat masa de manevra politica. Intra in jocuri politice care-i avantajeaza personal doar pe asa-zisii lideri sindicali, in timp ce muncitorimea oricum ramane injurata si spurcata.
Penibil!
Dupa alegeri se linistesc, poate chiar mai repede daca se ajunge in instanta, dar senzatia de greata ramane in randul calatorilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanamza



Data înscrierii: 22/Feb/2009
Ultima vizita: 09/Mar/2014
Mesaje: 19
Locație: Magurele (jud. IF)

MesajTrimis: Lun 16 Noi 2009 22:34:56    Titlul subiectului: 120144

Ar trebui la faze de-astea sa auda si ei ce se aude in firme... : "Salariu mai mic sau usa din fata. Doritori sunt destui."

Atentie la ce am zis: MAI MIC. Deci noi cei ne-bugetari ne spetim pe posturi bune cu salarii proaste, ca e criza, iar altii se spetesc pe posturi slabe, cu munca putina, pentru salarii SI MAI MARI!!

Eu nu cred ca e mai greu sa lucrezi la metrou decat sa intretii sute de calculatoare, sau sa castigi procese, sau sa salvezi vietile oamenilor? Si uite ca cei de care vorbesc eu nici nu viseaza poate la 1600 RON, mai ales ca incepatori!

_________________
Un transport civilizat se poate face doar cu calatori civilizati!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dave



Data înscrierii: 26/Feb/2009
Ultima vizita: 05/Oct/2020
Mesaje: 74
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Noi 2009 07:34:05    Titlul subiectului: 120155

In orice domeniu exista munca multa si riscuri. Am un prieten care se ocupa de testari de software la o multinationala (ce meserie simpla si frumoasa) si a fost internat o luna din cauza problemelor aparute pe fondului stresului puternic. La un an dupa incident trebuie sa tina regim drastic.
Si tipul doar sta la sedinte cate 4 ore pe zi si inca alte cateva ore le petrece pe scaun, in fata lcd-ului. Nu il ploua, nu are vaselina in... dar nici nu as fi vrut sa fiu in locul lui. Exista multe categorii de oameni care muncesc pana la epuizare si care nu vad ore suplimentare (chiar si la stat) care ar trebui sa aiba salarii mai mari. Daca ma gandesc corect, fair-play ar fi sa se mareasca LA TOTI salariile cu 20-30% daca se maresc la cei de la metrou.
Daca maine ar intra in greva toti vanzatorii de covrigi, credeti ca ar interesa pe cineva? Ne putem lipsi cu totii de covrigi, insa nu si de transport, electricitate, gaze si spitale.
Cum ar fi daca de maine ar fi greve simultan la: Gaze, Transelectrica, RATB, spitale, politie? Daca toti ar cere salarii mai mari cu 25%? Si asta in fiecare an? Cine ar suporta diferenta? Amaratii ca mine, cei din sectorul privat carora li se spune ca, acum in plina criza, e coada la usa pentru angajari! Pentru ca bugetarii vor avea mai multi bani, care trebuie tipariti de banca fara acoperire reala, iar restul se vor descurca tot cu atat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Noi 2009 08:02:54    Titlul subiectului: 120156

Din ce s-a postat la acest topic constat cu mahnire ca nu suntem un popor unit. Suntem romani sadea si ne meritam soarta. Ne roade faptul ca cei de la metrou vor salarii mai mari. Pai bravo lor, eu sunt solidar cu ei. Sa va dau in exemplu. Ce se intampla in Franta cand cei de la metrou fac greva ? Lumea este solidara si toti incep sa faca greva. Dar noi suntem romani si trebuie sa ii aratam cu degetul pe cei care fac greva.
Iar cu frica de patron nu sunt de acord. Oameni buni am ajuns sa fim mai fricosi decat inainte de 1989. Ne tremura chilotii pe noi daca se supara patronul. Tot fiinda nu suntem uniti. In Franta patronii nu fac abuzurile de la noi, iese scandal general si iar greve.
Hai sa fim si noi o data solidari. Chiar asa de greu este? Eu sunt de parere ca toti ar trebui sa faca greva in perioada asta, macar asa politicienii si unii patroni ar fi mai putin nesimtiti.
Ar trebui sa luam exemplu de la francezi. Au cel mai scurt program de munca din Europa, fac greve peste greve, au si ei problemele lor economice si sociale, dar cu toate astea sunt la ani lumina distanta fata de noi, lucru valabil si in cazul transportului.
Mie mi-a placut soganul aparut pe afisele care anunta greva: "Problemele noastre sunt si ale dumenavoastra !".

Si eu am salariu mai mic decat castiga un muncitor la metrou, desi am calificare mai mare. Si acum trebuie sa ma apuce mania proletara, sa ii injur pe cei de la metrou? Nu cumva trebuie sa ma zbat sa imi creasca leafa? Daca am eu salriu mic, neaparat un muncitor de la metrou trebuie sa aiba si el salariu mic, ca sa moara si capra vecinului?

Eu in locul celor de la metrou blocam definitiv circulatia. Sa vina domnul Berceanu si domnul Udriste sa conduca ramele.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dave



Data înscrierii: 26/Feb/2009
Ultima vizita: 05/Oct/2020
Mesaje: 74
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Noi 2009 08:52:15    Titlul subiectului: 120160

Si, in legatura cu greva de la metrou, de ce nu au lasat trenurile sa circule dimineata, si incepind cu ora 11 pana seara sa fie greva? Faptul ca oamenii nu mai pot ajunge la munca dimineata, dar totusi la ora 22:50 metroul circula, e totusi un act de terorism, dupa parerea mea, pentru ca nu exista o alternativa cat de cat civilizata.

Ultima modificare efectuată dave la Mar 17 Noi 2009 09:05:52, modificat de 5 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BladHaund



Data înscrierii: 11/Iun/2009
Ultima vizita: 21/Mai/2013
Mesaje: 74

MesajTrimis: Mar 17 Noi 2009 16:13:21    Titlul subiectului: 120183

guest a scris:
Din ce s-a postat la acest topic constat cu mahnire ca nu suntem un popor unit. Suntem romani sadea si ne meritam soarta. Ne roade faptul ca cei de la metrou vor salarii mai mari. Pai bravo lor, eu sunt solidar cu ei. Sa va dau in exemplu. Ce se intampla in Franta cand cei de la metrou fac greva ? Lumea este solidara si toti incep sa faca greva. Dar noi suntem romani si trebuie sa ii aratam cu degetul pe cei care fac greva.
Problema trebuie nuantata. Nu poti fi solidar cu un grup care traieste din subventii si solicita inca si mai mult. As fi putut fi solidar cu un grup de salariati de la un intreprinzator privat cu profit fulminant (cum a fost, de pilda, cazul Dacia). Atunci insa cand ceilalti cetateni, care circula sau nu cu metroul dau bani (subventii) catre o entitate ineficienta economic, automat apar comparatiile cu veniturile altor categorii; atunci cand grupul care traieste din subventii se distinge printr-o medie mai mare a veniturilor decat cei care se autosustin, solidarizarea ar fi chiar nefireasca si anti-economica.

Iar despre cum e in Franta, sa nu ne hazardam. Simpla comparatie intre transportul public din Paris si cel din Bucuresti (caci ambele sunt capitalele) arata suficiente deosebiri incat sa devenim hilari.

Eu sunt chiar foarte multumit sa vad la Bucuresteni o atitudine anti "sa ne dea" (cine?). Atitudinea corecta este "sa facem" (treaba si sa ne meritam banii, nu greva).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Mar 17 Noi 2009 18:01:50    Titlul subiectului: 120188

De cate ori la metrou este greva, cine sufera? Noi calatorii! Nu s-ar gasi si o alta alternativa ca noi sa nu mai patim ce am patit astazi? Cand aveam deja abonamentele platite, cand, vorba aceea, circulam normal, corect, platim, de ce oare cand doi se cearta, sufera al treilea? Adica se cearta D-l Berceanu cu D-l Radoi, dar sufera populatia unei Capitale! Noi ce vina avem, ca sa fim condamnati sa suferim? Oare nu se gasea si alta varianta de a face greva? De exemplu, circulatia sa se desfasoare normal, dar intrarea la metrou sa fie libera? Oricum, bani se pierd in ambele variante! Si daca cei de la metrou vor salarii mai mari, si greva dureaza cateva zile, cati bani se vor pierde? Am spus eu intr-un mesaj ca se vor sarbatori cei 30 de ani de inaugurare prin greve, mitinguri si intreruperea lucrului! Unii dintre dumneavoastra nu m-ati crezut! Nu mai puteau amana si ei macar 2 saptamani greva? Mureau de foame? Au patat prin aceasta greva, cei 30 de ani de la infiintarea metroului!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Noi 2009 18:48:31    Titlul subiectului: 120192

De ce problemele lor ar fi si problemele noastre? Ce treaba avem noi cu revendicarile lor nesimtite? Si zau ca nu inteleg ce probleme au la 3400 RON salariu mediu brut... As fi solidar cu un profesor, cu medicii si asistentii care au salarii de mizerie si tot bugetari sunt precum cei de la metrou.
Asa cum spunea Dave ce fac sindicalistii seamana cu terorismul. Nu ne dati ce vrem, oprim circulatia.. Si noi mergem pe jos. Astazi am fost nevoit sa merg pe jos de la Pta Gorjului pana la Pta Kogalniceanu. Pentru ce? Pentru ca unii care traiesc din subventii si oricum au salarii foarte mari sa obtina salarii si mai mari ?
De abia astept sa le opreasca justitia greva asa cum s-a facut in 2005. Acum vad ca si cei de la CFR se pregatesc de greva. Pai cum altfel, daca unii cer, de ce sa nu ceara si ei?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 1 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community