Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Producatori de modele/machete/diorame

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 12 Aug 2006 23:19:55    Titlul subiectului: Producatori de modele/machete/diorame 30743

S-a deschis fabrica ROCO in Arad, specializata pe constructia de machete de trenuri, etc. Ma gandesc ca stiti despre ce e vorba. Very Happy
Am intrat acolo si mi-au spus ca tot ce fac merge la export, nu au magazin de prezentare, nu le duc nici macar la Bucuresti.(am gasit pe net ca au in Bucuresti magazin) Smile
Cel care ne-a atras atentia despre fabrica e Tyco, eu doar am "localizat-o". Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 18/Apr/2024
Mesaje: 366
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Lun 14 Aug 2006 10:03:49    Titlul subiectului: 30814

ROCO a declarat faliment pe 15 iulie 2005 si a fost cumparat de o firma din Germania. Costurile sunt mari si asa a ajuns productia la Arad, dar asta nu inseamna ca Romania este o piata de interes, Germania fiind principalul beneficiar. In ce priveste vehiculele produse de industria nationala nu va faceti iluzii, nu le va realiza nici o firma macheta la scara. ca o curiozitate, o matrita pentru caroserie costa peste 10000 de euro. luand doar asta in considerare, fara alte costuri, pretul revine la 100 de euro bucata presupunand ca exista macar 100 de nebuni care ar da banii astia. asa ca... puneti mana la munca!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
unimog



Data înscrierii: 28/Mai/2009
Ultima vizita: 21/Dec/2016
Mesaje: 56
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 13 Iun 2009 22:54:54    Titlul subiectului: machete 112407

Ai sa razi dar cei de la trenulte.ro au facut deja modelul scara 1:87 al locomotivei diesel electrice DA060, in vreo 3 variante. E adevarat ca una ajunge pe la 180 de euro, dar merita. Iar cei de la Herpa au citeva variante de cap tractor si basculante ROMAN. Din pacate au si o varianta de cisterna Hertzol, de care eu unul nu am auzit in realitate. Nu mai vorbesc de cei de la amintiri feroviare, care aus cos vreo 6 modele de vagoane romanesti si unul de tramvai Tatra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 13 Iun 2009 23:44:30    Titlul subiectului: 112409

S-o luam pe rand:
1) Trenulete.ro ... locomotivele sunt produse de firma Tillig din Germania. E drept, Trenulete.ro au trimis schemele de vopsire si au cumparat tot lotul, deci au contributia lor dar nu sunt produse integral de ei
2) Herpa - intr-adevar, au produs cateva modele de camioane Roman, dupa matritele de MAN deja existente. Romanul cu remorca Heizol este fictiune, la fel si basculanta. Nu au existat niciodata in aceste combinatii. In schimb, setul de 3 camioane e peste 90% corect.
3) Amintiri Feroviare - este o firma cu capital 100% romanesc, fondata de un fost angajat român al ACME Treni Italia. El a venit în România și a investit câteva zeci de mii de euro într-o matriță pentru vagonul AVA200, vagon ce se mai găsește prin unele magazine. Restul ,,noutăților" le așteptăm cu interes, precum vagonul T2S și el foarte bine realizat (am văzut prototipul) și vagonul dinamometric, eventual și ceva AVA200 cu alte numere de înmatriuclare.
4) Minitechnik - ei au ,,produs" tramvaiul Tatra T4R... însă este artizanat, prin modificarea unui T4D produs de Hermann und partner. Vagonul are ceva deficiente, adica prezinta cupla Schaku si butonae pt. deschiderea usilor de catre calatori. Ca pret, un vagon H&P nemodificat costa vreo 78 de euro, iar cu motor 113. Unul modificat de Minitechink, doar pe baza de comanda, costa cam 800 RON, fiind disponibil in schema veche ITB si in schema curenta a RATB.

---
Mai exista vagoane CFR produse de Roco, Tillig, Piko si Sachsenmodelle.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Mie 21 Sep 2011 11:51:52    Titlul subiectului: 148796

T4R de la Minitechnik s-a produs in serie sau doar la comanda? Si unde l-as putea gasi in Bucuresti?
_________________
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - https://www.facebook.com/pg/roomsicorner/posts/?ref=page_internal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community