Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Scări de mărime utilizate în modelism

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Mie 04 Oct 2006 17:06:47    Titlul subiectului: Scări de mărime utilizate în modelism 34902

eu lucrez la scara O standard american ( 1/48 ). am ales raportul asta pentru ca e cel mai avantajos din punct de vedere al spatiului ocupat, posibilitatii de lucru la detalii si materialul folosit. HO (1/87) este mult prea mica pentru posibilitatile mele de constructie, S (1/64) tot mica si foarte putin raspandita iar 1/35, 1/32 sau chiar G (1/24) sunt mult prea mari pentru spatiul de care dispun. dupa mai multe incercari am gasit ca 1/48 e destul de buna si astfel am acordat vehiculele si detaliile de ambient. evident, fiecare amator se axeaza in principal pe o singura scara, in functie de preferinte, spatiu, indemanare si posibilitati financiare.
la inceput le lucram din carton, la diverse scari. pe atunci nu exista autocolant si foloseam carton colorat de la diverse ambalaje (scara S, 1/64), dar dupa vreo 6 exemplare de Thomson/V09 sau cum i'o mai zice, mai mult sau mai putin finalizate, am decis ca e prea mare migala si am trecut la 1/35. din astea am facut vreo 4 sau 5, nu mai tin minte, de data asta din carton "superior", prespan si carton de densitate mare ca cel de cartele Fortran (cine mai stie de ele Wink), acelasi model de tramvai, pentru ca era singurul la care aveam cote. intre timp m'am insurat, au aparut si copiii asa ca am lasat'o balta cu tramvaiele destul de mult, nici nu mai aveam cu cine sa ma indemn, pana cand am gasit forumul asta si asa a venit un suflu nou, m'am mobilizat si iata'ma!
in prezent nu mai folosesc carton decat pentru modele temporare (TV2 de exemplu), sa'mi fac o idee cam ce solutie constructiva se poate aplica la un anumit subansamblu, etc. prostii... Smile insa modelele finale intentionez sa le fac din plastic. peste toate astea mai lucrez si la planurile de constructie, o data proiectiile la scara si dupa aceea planul pentru model, care e diferit, o sa va spun la momentul potrivit de ce.
nu am postat pana acum incercari, probe si ipoteze pentru ca nu are rost sa vand pielea ursului din padure spunand "eu fac, dreg, visez" si sa arunc aici o poza cu o rotita azi si sasiul peste un an. cand o sa adun suficient material sper sa va fac o surpriza placuta, pana atunci mai am de facut multe expriente.
Toate cele bune si sport la munca!


Ultima modificare efectuată de către Acier la Mie 04 Oct 2006 17:26:11, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Horia Radulescu



Data înscrierii: 28/Iul/2006
Ultima vizita: 20/Mar/2024
Mesaje: 83
Locație: Mulhouse (Franta)

MesajTrimis: Mie 04 Oct 2006 17:23:03    Titlul subiectului: 34903

Cred ca suntem la doua extreme diferite: tu la 1/48 si eu la 1/160 (plus o colectie de busuri si tramvaie la 1/87... Wink )
ca informatie, numai in America de Nord se considera ca scara O este 1/48; in Europa, scara O este reglementata de NEM la 1/43,5; de aceea daca compari modele On3 Bachmann cu cele Om de la Fleischmann (Magic Train) sau alte firme, exista mici diferente...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Mie 21 Sep 2011 12:00:06    Titlul subiectului: 148799

Mie imi place sa fac machete la aproape orice scara, dar am o pasiune mare pentru cele la 1:87 (H0) tocmai pentru ca sunt prea migaloase Very Happy si 1:50 pentru a avea cat de cat o idee pentru scarile mai mari. Insa de multe ori atunci cand printez un sablon pentru o macheta, am "surpriza" sa constat ca nu este la scara pe care mi-am propus-o. Confused Sad Spre exemplu, m-am apucat de un Timis 2 din Arad la 1:87, iar cand am printat sablonul, mi-a iesit la scara 1:100 Embarassed Embarassed . Daca stie cineva cum pot face sabloanele pt. machete, sa-mi trimita mesaj privat. Smile
_________________
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - https://www.facebook.com/pg/roomsicorner/posts/?ref=page_internal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community