Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Restructurare contra Social Media

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Joi 21 Iun 2018 17:42:35    Titlul subiectului: Restructurare contra Social Media 195410

M-am uitat la propria mea activitate pe forum (aici si celalalte, dar aici avem lista lunara), si ce am vazut e participare mult mai scazuta.

Bine, ca timpul ne limiteaza pe toti (unii din noi avem slujbe si alte probeleme) dar facebook manaca mult timp.

As vrea sa discutam daca se poate face ceva, dar inainte trebuie sa stabilim date concise, lucruri la care forumul sau facebook (si altele) sunt mai bune. Asa ca incep.

Facebook:
Very Happy Utilizatori multi, nu neaparat din hobby, dar care posteaza fotografii de familie (gen tata a fost sofer, uite poze). Aceste poze nu apar pe forum, decat rar
Very Happy Lumea intra mai des (nu toti) asa ca informatii curente se distribuie mult mai usor decat pe forum
Evil or Very Mad Discutii se pierd usor
Evil or Very Mad Aceiasi poza poate fi repostata ad infinitum, si fiecare postare poate propaga aceiasi prostie de o mie de ori.

Forum:
Very Happy Discutii raman pe categorii, ce duce la discutii mai valoroase dpdv istoric/tehnic etc.
Very Happy Prostiile nu dispar, asa ca se disting repede cei din noi care avem expertiza in anumite domenii
Evil or Very Mad Multi pleaca si opteaza pentru social media. Lipsa asta duce la mai putin utilizatori, ce face ca si mai multi sa plece.

Deci, ce am putea face?

S-ar merita axarea pe lucruri ce vor ramane (mai putin actualitati lipsite de valoare? NU ma refer la venirea a masini noi, accidente grave, ce pot fi recitite in postari vechi, si au valoare peste ani de zile. Ma refer la chestii gen, azi l-am vazut pe 23522 pe traseul 4322barat)

Chiar nu stiu, dar poate o discutie totusi s-ar merita. Eventual, admin ar putea face un poll, si o lista pro si contra dupa discutiile ce vor veni.

Alex

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
V3A-93



Data înscrierii: 24/Feb/2018
Ultima vizita: 02/Ian/2024
Mesaje: 71
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 04 Iul 2018 15:23:32    Titlul subiectului: 195575

Din păcate,multe forumuri cu specializare în domeniul transportului au fost abandonate sau înghițite de Facebook sau Twiteer.Mie mie dor de forumul vechi activ in 2005,atunci aveai multe subiecte,mai ales cu vechituri,și hai să recunoaștem,chiar și Tramclub a cam fost bătut de FB.
În perioada 2005-2008,aveai multe lucruri de discutat,venirea Citaro,DAC,V2A,V3A clasic,RK la diferite autobuze.
Din nefericire,tramclub,a pierdut niște membri de valoare cum ar fi Dr2005,Radu Czech,Amiral AOV.Asta e Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Joi 05 Iul 2018 05:34:00    Titlul subiectului: 195584

Da, dar oricare ar fi dramele intre oameni (oh ca am si eu destule), totusi informatiile aici raman. Pe FB si Tw or fi ele dar pana dai la scroll innebunesti si iti ocupa tot ram-ul.

Lasa ca pe FB se perpetueaza tampenii majore (adica gen stau si ma cert cu unul de an de fabricatie cand ma uit la talon si il am in fata mea). Apoi doar ca sa apara din nou poza, si iara o luam d'al cappo.

Eu stiu ca dintre cei care nu mai posteaza, inca citesc (nelogati), si nu trebuie sa fie sterse, chiar si anumite discutii (multe le-am salvat in word, ca cine stie).

In fine, recent am incercat sa aflu de o anumita masina, si n-a raspuns nimeni si d-abia 2 viewuri la topic s-au inregistrat.

Si discutii sunt oh-ho cate. RATB care a casat tot ce era vechi, adio muzeu, Cluj care si el pare ca zice adio la muzeu. Dar vad ca multi nu mai interes pentru cele vechi. Daca o fim vreo 10 total...pacat. Mare pacat ca asa se termina hobbyul la nivel national...

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Lun 09 Iul 2018 13:24:52    Titlul subiectului: 195641

Cred ca FB aduna mai degraba discutii speculative, nu stiu exact, pentru ca nu am cont, e ceva foarte superficial. Pe forum informatia ramane asa cum zici, structurata intr-un thread, atata cata e. Mai mult trafic nu se face pentru ca atat este interesul real. Nici alte forumuri nu sunt mai active, cum ar fi modelismul, asta e nivelul aici, nu suntem in occident!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Vin 13 Iul 2018 06:49:24    Titlul subiectului: 195724

Problema e ca pozele sunt reale, si doar in ultimele luni de zile am gasit de zece ori mai multe poze (ma refer la poze vechi, scanari, etc) decat pe toate forumurile combinate.

Deja daca din pasionati se pierd, asta e ceva ce poate fi adresat, nu neaparat atragerea de utilizatori noi.

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community