Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Accidente/Incidente implicand vehicule de transport local
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TIMIȘ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 30 Mai 2010 13:22:28    Titlul subiectului: 127723

Ce se va intampla cu cele doua vagoane? Eu sincer cred ca vor fi casate, mai ales ca 2035 a ramas "curbat" dupa impact. Poate are ceva probleme la articulatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cseh_17



Data înscrierii: 20/Noi/2007
Ultima vizita: 11/Apr/2013
Mesaje: 84
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Dum 30 Mai 2010 13:30:15    Titlul subiectului: 127724

Dintre cele 2 tramvaie, se pare ca #3534 va fi casat, dar nu este sigur. De ce acest tramvai? Simplu are controliera afectata, pe cand #2035 nu o are atinsa.
Mai multee detalii, si poze detaliate din depou aici:

http://www.ratt.ro/forum/index.php?showtopic=65&st=960

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Dum 30 Mai 2010 14:05:31    Titlul subiectului: 127726

Observ ca RATT renunta mult, mult prea usor la vagoanele accidentate, in loc sa depuna toate eforturile pentru a le repara. Imi vine greu sa cred ca nu se gasesc metode pentru a rezolva problema unui controler sau cea a caroseriei afectate, insa nu imposibil de reparat.

Trebuie inteles ca se cam termina veselia achizitionarii de vagoane second-hand pe banda rulanta, pentru ca:

1. - se cam termina sursele;
2. - preturile de achizitie cresc;
3. - costurile de transport sunt foarte mari.

Deci, ceva mai multa grija in privinta casarilor! Ca o spun eu, ma rog, who cares, insa o spun nemtii (de la unitatile de transport) si stiu ei foarte bine ce spun...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
b.marius78



Data înscrierii: 27/Mai/2010
Ultima vizita: 30/Aug/2010
Mesaje: 3
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Dum 30 Mai 2010 20:42:37    Titlul subiectului: 127736

Cseh_17, tu te contrazici singur! In mesajul pe care l-ai postat joi ai spus ca motivul accidentului este neglijenta in condus si neatentia iar in mesajul pe care l-ai postat ca raspuns la mesajul meu ai spus ca motivul accidentelor este lipsa de experienta a vatmanilor care se angajeaza.
Lipsa de atentie si lipsa de experienta sunt doua lucruri total diferite! Crede-ma! Poti sa ai experienta de 40 de ani in conducerea tramvaielor, poti sa ai un masterat si un doctorat in conducerea acestor mijloacelor de transport, daca esti neatent, nu mai conteaza nimic din toate acestea.

Si ca sa iti mai spun ceva, cseh_17... Poate ca in toare orasele din Romania se intampla contraventii de genul celor pe care le-am postat eu la adresa http://www.youtube.com/watch?v=re2I6d3EGLk dar ar fi cazul sa te uiti spre lumea civilizata. Intoarce capul putin spre Vest si daca vei vedea acolo o cabina de tramvai in care stau trei indivizi dintre care doi fumeaza si unul conduce tramvaiul, in conditiile in care scrie clar in tramvai ca lucrul acesta este o contraventie, o sa iti dau dreptate, o sa spun ca e un lucru laudabil sa intre in cabina cat mai multi oameni si as veni cu o propunete, sa existe un compostor de bilete si acolo.
Tu chiar crezi ca indivizii ce stau pe langa conducatorii mijloacelor de transport nu este posibil sa le distraga atentia acestora de la condus? De ce am auzit de zeci de soferi sanctonati de politisti pentru ca vorbeau la telefon dar nu am auzit de niciun conducator RATT sa fie in aceasta situatie? Daca ma uit cateva minute pe internet, pot sa iti dau cel putin 10 exemple de accidente grave in care au fost implicate tramvaie, accidente ce s-au produs din cauza neatentiei celor ce le conduceau. Si o sa iti mai spun odata, ca sa tii minte si intreaba pe cine vrei, daca nu ma crezi pe mine. Neatentia nu are nicio legatura cu lipsa de experienta a celor care conduc aceste mijloace de transport.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cseh_17



Data înscrierii: 20/Noi/2007
Ultima vizita: 11/Apr/2013
Mesaje: 84
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Lun 31 Mai 2010 08:42:20    Titlul subiectului: 127763

Tramvaiul era in statie din P-ta Maria, in spatele unui tramvai care circula pe linia 6. Acest tramvai a schimbat macazul si cum cel din fatat (#3534 pe linia 1), i-a dat prioritate, el aflanduse inca in statie, 6-le a virat stanga spre Balcescu. Vatmanita vinovata (de pe linia 1 #2035), nu s-a mai asigurat daca macazul este facut si a prins viteza destule (15 km/h dupa datele din radfleet) si a provocat coliziunea. Aici apare neatentia/neglijenta vatmanitei...

Pe de alta parte au urmat declaratiile de genul: "Pana acum am circulat pe linia 6, nu am circulat pe alta linie..."

Tu nu stiu cum consideri, dar dupa mine o astfel de declaratie, da dovada de neprofesionalism si amatorism, mai ales in situatia actuala. Si anume: Vatmanita este (era) angajata de 1 an de zile la RATT. Daca ea in acel an a circulat numai pe linia 6, e bine, insa daca in momentul in care esti planificat pe o alta linie si provoci un accident de proportiile celui intamplat, apai eu cred ca da dovada de neprofesionalism/lipsa de experienta. De ce? Simplu. Chiar daca era intr-adevar obisnuita pe linia 6, ea trebuia sa stie CLAR ca in momentul in care vireaza la stanga trebuie sa acorde prioritate de dreapta tramvaiului 1 care se intreapta spre centru. Este atat de simplu.

Dar hai sa ne indreptam cu discutia putin la cele spuse de tine... Ziceai ca in stainatate nu ai sa vezi persoane in cabina. E clar acest lucru, deoarece in majoritatea tarilor (nu stiu daca nu chiar in toate) nu exista cabina! Este o prostiea romaneasca sa inchizi romanul intr-o cabina, fie ea de autobuz sau tramvai. La Timisoara cel putin, toate tramvaiele au cabina inchisa in asa fel, intru-cat incap si alte persoane...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 08 Iun 2010 12:27:29    Titlul subiectului: 128084

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Un_tramvai_s-a_oprit_intr-o_cladire_a_Garii_de_Nord_din_Timisoara_dupa_ce_a_deraiat_0_275972432.html

"Un tramvai s-a oprit într-o clădire a Gării de Nord din Timișoara după ce a deraiat

Nicoleta Tudor

Marți 8 iun 2010

Timișoara

Două tramvaie s-au ciocnit în Piața Maria din Timișoara

Circulația rutieră a fost oprită aproximativ jumătate de oră în zona Gării de Nord din Timișoara, după ce un tramvai care se îndrepta spre stația de călători, din apropiere, a deraiat de pe șine și s-a oprit într-o clădire. Vatmanul s-a rănit ușor, iar alte victime nu sunt pentru că vagoanele erau goale.

Purtătorul de cuvânt al Poliției Timiș, Marinela Apostolache, a spus că vatmanul vira spre dreapta în momentul în care primul vagon a devenit incontrolabil pentru că a sărit de pe șine. "Tramvaiul s-a oprit într-o clădire a Gării de Nord și a blocat circulația. Aproximativ jumătate de oră șoferii au fost dirijați spre alte rute. Nu au fost victime pentru că tramvaiul tocmai se îndrepta spre stație, acolo fiind un capăt de linie. Doar vatmanul s-a rănit ușor", a spus Marinela Apostolache.

Polițiștii au deschis o anchetă pentru a vedea dacă vinovat de acest incident este vatmanul sau situația a fost generată de o garnitură prea vehce de tramvai, menținută în circulație de Regia Autonomă de Transport Timișoara.

În urmă cu aproximativ două săptămâni, un grav accident între tramvaie a avut loc în centrul Timișoarei, în piața Maria, când 16 persoane au fost grav rănite și au avut nevoie de îngrijiri medicale.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 08 Iun 2010 19:30:59    Titlul subiectului: 128095

Cred ca Timisoara este campioana la accidente in care sunt implicate tramvaiele. Care sa fie cauza ? Totusi infrastructura a fost modernizata, cel putin accidentele s-au intamplat in zone cu infrastructura modernizata. Problema este cu tramvaiele din Timisoara, cu vatmanii. sau ambele ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 09 Iun 2010 08:52:16    Titlul subiectului: 128110

Foarte tare ! Tramvaie si troleibuze "vanate" cu radarul... Laughing Laughing Laughing

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Probleme_pentru_vatmanii_tramvaielor_vitezomane-_politistii_sunt_cu_ochii_pe_ei_0_277172311.html

"Probleme pentru vatmanii tramvaielor vitezomane: polițiștii sunt cu radarul pe ei

Gerhald Ernst

Miercuri 9 iun 2010

Timișoara

Două tramvaie s-au ciocnit în Piața Maria din Timișoara

Ținând cont de numărul mare de accidente din ultima vreme în care au fost implicate mijloacele de transport în comun, oamenii legii le-au pregătit o surpriză, în această dimineață, celor care încalcă legea. Astfel, aparatele radar au întâmpinat tramvaiele și trolebuzele în zone unde viteza legală era depășită.

Au existat și vatmani care au picat în capcană, iar aceștia s-au ales cu amenzi usturătoare. Inițiativa Poliției Rutiere a fost în parte lăudată de călători, mulți dintre aceștia fiind îngrijorați că vor întârzia la locul de muncă până când organele de poliție vor completa amenzile.

Acțiunea poliției rutiere continuă astăzi până la ora 10.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
b.marius78



Data înscrierii: 27/Mai/2010
Ultima vizita: 30/Aug/2010
Mesaje: 3
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Sâm 12 Iun 2010 15:50:45    Titlul subiectului: Alt filmulet 128268

Priviti si va minunati! http://www.youtube.com/watch?v=7CWLZdPlb2c Inca un filmulet facut de mine, in care se poate vedea indisciplina conducatorilor mijloacelor de transport in comun din Timisoara.
Poate ca intretinerea discutiilor cu conducatorii mijloacelor de transport nu poate sa fie cauza unor accidente, desi eu cred ca poate sa fie cauza accidentelor dar ce parere aveti despre filmulet? Cati oameni mai trebuie sa aiba de suferit pana cand conducatorii mijloacelor de transport vor intelege corect ce inseamna legea?
Intr-adevar, Timisoara cred ca este campioana accidentelor grave, cel putin in cazul tramvaielor. Iar vinovati, dupa parerea mea sunt: Primaria Timisoara, RATT (directorii, cei care se ocupa de intretinerea mijloacelor de transport si a traseelor acestora, conducatorii mijloacelor de transport), Politia rutiera si nu in ultimul rand, simplii cetateni ai Timisoarei care nu iau atitudine cand vad nereguli in activitatea RATT.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 17 Iun 2010 21:57:36    Titlul subiectului: 128551

Accident cu semne de circulatie ascunse. Sursa: cotidianul "Adevarul", editia din 17.06.2010. Link-ul este: http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Gravida_pe_patul_de_spital_in_urma_unui_accident_in_care_a_fost_implicat_si_un_tramvai_0_281972230.html

"O gravidă a ajuns pe patul de spital deoarece nu a acordat prioritate unui tramvai

O tânără de 29 de ani a ajuns pe patul de spital după ce, aflându-se la volanul unei mașini, nu a acordat prioritate unui tramvai și a intrat în plin în aceasta. Femeia a suferit răni serioase, iar mașina în care se afla a fost "șifonată". Conform martorilor, de vină ar fi și indicatoarele rutiere "invizibile".

Accidentul a avut loc în apropiere de Piața Sinaia. Victima accidentului le-a spus polițiștilor că nu știa că trebuia să acorde mijlocului de transport în comun, semnul rutier fiind acoperit de crengile unui copac. Oamenii din zonă spun că în respectiva intersecție au loc numeroase accidente pentru că indicatoarele rutiere nu sunt vizibile.

Nicio persoană din tramvai nu a fost rănită, iar traficul s-a reluat după câteva zeci de minute.
"

Pozele postate mai jos apartin cotidianului "Adevarul":



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  32.69 kb
 Vizualizat:  de 22014 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  35.26 kb
 Vizualizat:  de 22014 ori

2.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 23 Iul 2010 22:37:19    Titlul subiectului: 130608

Neatentie sau tentativa de sinucidere...

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/O_timisoreanca_se_zbate_intre_viata_si_moarte_dupa_ce_a_fost_izbita_de_tramvai_0_303570170.html

"O timișoreancă a ajuns pe patul de spital după ce a fost izbită de tramvai

Victima a fost transportată la spital în stare gravă. Femeia a apărut din senin pe șinele de cale ferată din zona Bogdăneștilor, astfel că tramvaiul a izbit-o în plin. Femeia a fost aruncată la pământ și a suferit răni grave. Una dintre bănuielile oamenilor legii este că victima a încercat să își pună capăt zilelor.

Tramvaiul implicat în accident circula pe linia 6, iar vatmanul le-a declarat polițiștilor că nu avea viteză, dar că a observat-o pe femeie în ultimul moment, astfel că nu a mai putut evita impactul. Femeia a fost lovită în plin de tramvai și aruncată la câțiva metri distanță. Până la sosirea echipajului de pe ambulanță, victima a sângerat sub ochii călătorilor îngroziți.

Cum în zonă sunt montate garduri care să nu le permită pietonilor să se apropie de linii, una dintre bănuielile oamenilor legii este că femeia a încercat să își pună capăt zilelor. Cercetările continuă."



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  28.49 kb
 Vizualizat:  de 21864 ori

1.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 20:48:03    Titlul subiectului: 130736

Un nou accident... http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/O_vatmanita_din_Timisoara_a_lesinat_in_timp_ce_conducea_tramvaiul_dupa_ce_a_produs_un_accident_de_circulatie_0_305369994.html

"O vatmaniță din Timișoara a leșinat în timp ce conducea tramvaiul după ce a produs un accident de circulație

Accidentul a avut loc la Gara de Nord din Timișoara. Un tramvai plin ochi cu călători a intrat în plin într-o dubiță, în această după-amiază, lângă Gara de Nord. Speriată că ar fi putut să îl omoare pe șofer, chiar dacă ea nu a încălcat nicio regulă de circulație, vatmanița a leșinat chiar înainte de stație. Pasagerii au fost martorii întregii întâmplări și s-au mulțumit cu gândul că tramvaiul nu avea viteză pe când vatmanița a leșinat.

Tramvaiul 1 tocmai se pregătea să intre în stația de la Gara de Nord, când o dubiță i-a țâșnit în față pe culoarea roșie. Vatmanița nu a mai reușit să frâneze, astfel că garnitura de tramvai a intrat peste vehicul, cel din urmă dărămând un indicator rutier. Speriată de accident, vatmanița cu greu a reușit să oprească tramvaiul, după care pur și simplu a leșinat.

Cu excepția ei nicio altă persoană nu a mai fost rănită, dar pagubele materiale sunt însemnatre. Circulația tramvaielor a fost blocată zeci de minute.



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  42.35 kb
 Vizualizat:  de 21809 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  46.8 kb
 Vizualizat:  de 21809 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  58.08 kb
 Vizualizat:  de 21809 ori

3.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 21 Sep 2010 08:55:43    Titlul subiectului: 133749

Accident pe timp de noapte, cu fuga clasica a soferului de la locul faptei precum si cu blocarea mijloacelor de transport ale RATT.

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Accident_in_lant_la_Timisoara-cu_blocarea_tramvaielor-dupa_ce_o_tanara_a_fost_spulberata_pe_zebra_0_339566042.html

"Accident în lanț la Timișoara, cu blocarea tramvaielor, după ce o tânără a fost spulberată pe zebră

O tânără de 22 de ani a fost lovită pe zebră de un șofer care circula de doar o lună. În urma impactului, șoferul a intrat în două mașini care staționau la semafor, iar unul dintre autoturisme a ajuns pe liniile de tramvai. Circulația a fost dată peste cap.

Accidentul a avut loc în noaptea de luni spre marți între piețele Maria și Sinaia din Timișoara. O tânără de 22 de ani tocmai trecea strada pe zebră când șoferul unui Opel a izbit-o în plin. Martorii spun că șoferul gonea, chiar dacă era începător, având o experiență de doar o lună la volan. Fata a fost aruncată la pământ, dar mașina și-a continuat drumul. Șoferul a pierdut controlul volanului, iar autoturismul s-a oprit în alte două vehicule care așteptau la semafor apariția culorii verzi.

"Stăteam la semafor și am auzit o bubuitură. Am fost bruscat și mi-am dat seama că tocmai avuse loc un accident. Mașina mea e praf", a spus unul dintre șoferii implicați în accident. În urma impactului de la semafor, una dintre mașini a ajuns pe liniile de tramvai. Ca atare, circulația mai multor tramvaie a fost blocată, la fel ca și circulația rutieră în zonă.

Tânăra lovită pe zebră a fost urcată într-o ambulanță, unde medicii i-au acordat primul ajutor. Victima a fost transportată la Spitalul Municipal, unde medicii au stabilit că are bazinul dislocat și un picior rupt. În acest timp, șoferul vinovat de accident a fost testat cu etilotestul, iar rezultatul a fost negativ, semn că bărbatul nu a băut înainte să se urce la volan.



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  31.96 kb
 Vizualizat:  de 21510 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  26.73 kb
 Vizualizat:  de 21510 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  28.62 kb
 Vizualizat:  de 21510 ori

3.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 03 Feb 2011 10:28:18    Titlul subiectului: 139507

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/timisoara-adevarul_de_seara-mort-autobuz_0_420558057.html

"Un bărbat a murit într-un autobuz în această dimineață

Olivia Tulbure

Joi 3 feb 2011

Timișoara

R.A.T.T. se bazează acum pe bunul simț al cetățenilor

Un timișorean de aproximativ 50 de ani, care circula cu Expresul 7, a suferit un infarct în această dimineață, în jurul orei 6.30. Bărbatul a primit primul ajutor de la călători și șoferul autobuzului.

Astăzi, unul dintre timișorenii care circulau cu mijloacele de transport în comun din oraș și-a pierdut viața în timpul unei călătorii. Șoferul Expresului 7 a fost anunțat de un călător că un bărbat nu se simte bine. Șoferul a tras autobuzul pe dreapta și primul ajutor i-a fost acordat bărbatului. A fost anunțată salvarea, dar când au ajuns medicii au constatat decesul timișoreanului. Bărbatul a suferit un infarct."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 28 Feb 2011 16:31:58    Titlul subiectului: 140566

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Barbat_lovit_de_tramvai-_tentativa_de_sinucidere-prima_ipoteza_0_435556866.html#commentsPage-1

Tramvaiul "44" Rolling Eyes

"Bărbat lovit de tramvai: tentativă de sinucidere, prima ipoteză

Daniel Dancea

Luni 28 feb 2011

București

Tramvaiul 44, implicat într-un accident rutier.

Un bărbat de aproximativ 40 de ani a scăpat ca prin minune cu viață după ce a fost lovit de un tramvai pe strada Avram Imbroane. Bărbatul a fost transportat la Spitalul Municipal pentru îngrijiri medicale.

Polițiștii timișoreni au fost sesizați prin serviciul de urgență 112 că un bărbat de aproximativ 40 de ani a fost lovit de tramvai pe strada Avram Imbroane. Polițiștii sosiți la fața locului au aflat de la martori că bărbatul ar fi încercat să se sinucidă aruncându-se în fața tramvaiului. „Din declarațiile martorilor se pare că acesta s-a aruncat în fața tramvaiului. Polițiștii fac în continuare cercetări pentru a vedea dacă întradevăr a fost vorba de o tentativă de sinucidere sau a fost un accident”, a spus purtătorul de cuvânt al Poliției Timiș, Emil Andrei."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin97



Data înscrierii: 14/Iun/2010
Ultima vizita: 08/Iul/2013
Mesaje: 23
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mar 01 Mar 2011 19:15:28    Titlul subiectului: Un tânăr a fost lovit mortal de tramvai, la Timișoara 140610

http://www.evz.ro/detalii/stiri/un-tanar-a-fost-lovit-mortal-de-tramvai-922743.html

"Un tânăr din Bistrița Năsăud a murit astăzi la prânz, la Timișoara după ce a fost lovit de un tramvai în zona Gării de Nord.
Potrivit martorilor, acesta avea căștile telefonului în urechi și a traversat fără să se asigure. Tânărul nu a auzit tramvaiul care venea, astfel că a fost izbit în plin de acesta.

La fața locului a sosit un echipaj de poliție și o ambulanță pentru a acorda primul ajutor. Din păcate medicii nu au reușit să salveze victima.

"În urma incidentului, liniile 1 și 8 au fost deviate", a declarat Cosmin Bradu, purtătorul de cuvânt al RATT.

Accidentul survine la numai o zi de la o tentativă de suicid, care l-a avut protagonit pe un bărbat de 40 de ani care s-a aruncat, luni, în fața unui tramvai pe strada Avram Imbroane, din Timișoara."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 21 Mar 2011 23:31:36    Titlul subiectului: 141427

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Un_autobuz_cu_burduf_al_RATT_a_dat_circulatia_peste_cap_la_intrarea_in_Timisoara_din_cauza_rotilor_stricate_0_448155496.html

"Un autobuz cu burduf al RATT a dat circulația peste cap la intrarea în Timișoara din cauza "roților stricate"

Autobuzul cu burduf a blocat circulația la intrarea în Timișoara după ce șoferul a luat o curbă mult prea strâns. Roțile vehiculului s-au blocat, astfel că autobuzul a ajuns să blocheze două benzi de circulație.

Incidentul a avut loc în această dimineață pe Calea Șagului din Timișoara. Șoferul autobuzului cu burduf - care face parte din ultimul lot achiziționat de Regia Autonomă de Transport Timișoara - se pregătea să întoarcă într-una dintre intersecțiile aglomerate de la ieșirea din oraș. Conform specialiștilor RATT, din construcție, noile autobuzele sunt prevăzute ca în cazul unor viraje strânse roțile să se blocheze. Ca atare, autobuzul cu burduf a urcat pe un trotuar, dar în același timp a blocat două benzi de circulație spre intrarea în oraș.

A durat mai bine de o oră ca mijlocul de transport în comun să fie tractat pentru că și vehicul de intervenție al RATT s-a stricat pe drum."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
manu style85



Data înscrierii: 10/Apr/2010
Ultima vizita: 31/Iul/2011
Mesaje: 27
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Sâm 02 Apr 2011 19:57:14    Titlul subiectului: 142133

Iata, si la noi in Timisoara avem un tramvai buclucas care a deraiat de 5 ori in acelasi loc dupa iesirea de pe macaz.
Eu lucrez la tramvaie in Timisoara ca lacatus la interventi.
La acest vagon problema era boghiul 1, osia 1. Dupa atatea deraieri si cauza necunoscuta cei din regie au decis sa caseze vagonul. Spun "cauza necunoscuta" pentru ca linia era la ecartament, adica 1435.



DSC00354_resize.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  122.54 kb
 Vizualizat:  de 20434 ori

DSC00354_resize.JPG



DSC00355_resize.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  155.86 kb
 Vizualizat:  de 20434 ori

DSC00355_resize.JPG



DSC00356_resize.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  201.32 kb
 Vizualizat:  de 20434 ori

DSC00356_resize.JPG



DSC00358_resize.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  145.99 kb
 Vizualizat:  de 20434 ori

DSC00358_resize.JPG



DSC00359_resize.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  196.35 kb
 Vizualizat:  de 20434 ori

DSC00359_resize.JPG



DSC00360_resize.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  103.25 kb
 Vizualizat:  de 20434 ori

DSC00360_resize.JPG



DSC00361_resize.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  146.54 kb
 Vizualizat:  de 20434 ori

DSC00361_resize.JPG



DSC00362_resize.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  148.06 kb
 Vizualizat:  de 20434 ori

DSC00362_resize.JPG



_________________
Salut toti impatimitii de tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 06 Apr 2011 12:55:06    Titlul subiectului: 142293

http://www.realitatea.net/circulatie-blocata-in-timisoara-un-tramvai-a-deraiat_822083.html

"Circulație blocată în Timișoara. Un tramvai a deraiat

06 apr 2011

REALITATEA.NET

Miercuri dimineața circulația tramvaielor a fost întreruptă aproape două ore, pe liniile 4 și 6, după ce un vagon a sărit de pe șine, pe bulevardul Cetății din Timișoara.

Tramvaiele care se îndreptau spre Calea Torontalului au fost deviate din Piața 700, pe traseul Piața Maria – Catedrală – "Banatul' – AEM.

RATT a pus la dispoziția călătorilor care circulau pe traseul Calea Torontalului – Calea Bogdăneștilor autobuze, până la stația Balta Verde."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 11 Feb 2012 18:58:17    Titlul subiectului: 153021

Conform celor ce scrie pe scroll-ul celor de la RTV, un vagon de tramvai de pe linia 8 a luat foc si din fericire nimeni nu a fost ranit. Insa nu am reusit sa gasesc nicaieri pana acum un link cu aceasta stire, poate stiti cei din Timisoara mai multe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Sâm 11 Feb 2012 19:20:20    Titlul subiectului: 153023

Realitatea.net a scris:
INCENDIU la o garnitură de tramvai din Timișoara

11 Feb 2012, 17:44 |

Unul dintre cele două vagoane ale unei garnituri de tramvai care circula pe linia 8 din Timișoara a luat foc, sâmbătă, cel mai probabil din cauza unui scurtcircuit, călătorii fiind evacuați fără a exista persoane rănite, iar incendiul a fost stins de pompieri, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Incendiul a izbucnit la unul dintre cele două vagoane ale unei garnituri de tramvai care circula pe linia 8 din Timișoara.
Potrivit pompierilor de la fața locului, tramvaiul se afla în apropierea fabricii AEM când vatmanul a simțit miros de fum. Acesta a oprit imediat tramvaiul, a evacuat călătorii și a chemat pompierii, fără ca vreo persoană să fie rănită.

Cel mai probabil, susțin pompierii, incendiul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit la un cablu de sub garnitură, fiind stins de pompieri.

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 11 Feb 2012 19:31:29    Titlul subiectului: 153024

Conform unui alt forum (nu-l voi indica in clar, ca i-au facut suficienta reclama aici niste "ciorditori de useri" lipsiti de orice urma de bun simt) ar fi vorba despre Wegmann GT4f 3531, adus la Timisoara in 2009.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Dum 12 Feb 2012 00:21:22    Titlul subiectului: 153040

Opinia Timisoarei a scris:
Un tramvai din Timisoara a luat foc in apropiere de fabrica AEM. Pasagerii au fost imediat evacuati!
Milena Cernescu
11 februarie, 2012

TIMISOARA. Incendiu in tramvaiul 8 din Timisoara, in apropiere de fabrica AEM. Pompierii au fost chemati sa stinga focul, dupa ce pasagerii din garnitura au fost evacuati imediat.

Este vorba de unul din tramvaiele care circula pe lina 8. Vatmanul a simtit miros de fum, a oprit tramvaiul, a dat pasagerii jos si a incercat sa stinga focul cu un stingatori de incendii. Din pacate nu a reusit sa stinga incendiul, asa ca a chemat pompierii.

Potrivit pompierilor de la fata locului, cel mai probabil este vorba de un scurtcircuit la un cablu de sub garnitura de tramvai.

Nicio persoana nu a fost afectata in urma acestui incendiu.

'Mnealui e (sursa: Opinia Timisoarei):



tramvai-incendiu.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  79.2 kb
 Vizualizat:  de 19456 ori

tramvai-incendiu.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
don quijote



Data înscrierii: 01/Ian/2012
Ultima vizita: 24/Aug/2013
Mesaje: 36
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Dum 12 Feb 2012 14:50:07    Titlul subiectului: 153061

De ce a luat foc? A luat foc deoarece automatele de pe tramvaie (un fel de siguranta automata) nu mai sunt verificate si nu mai sunt reglate. Echipamentul cu care se faceau aceste reglari a fost casat de un DOBITOC.
La scurtcircuitele cu amperaj puternic debranseaza automatul din substatia de transformare redresare, la scurtcircuitele de un amperaj mai mic, tramvaiele pot lua foc.

Fiti mai incisivi, mai activi. Transportul in comun electric trebuie aparat, altfel in cativa ani va dispare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin Sandu



Data înscrierii: 14/Mar/2009
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 1003
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 11 Apr 2012 15:30:28    Titlul subiectului: 2012-04-11 154812

Adevărul

Miercuri 11 Aprilie 2012

"O pensionară de 84 de ani a fost ucisă de tramvai în stația de lângă catedrala din Timișoara
Autor: Daniel Dancea

O bătrână de 84 de ani a murit după ce a fost accidentată de tramvai, chiar în stația din fața Catedralei Mitropolitane.

Un grav accident de circulație a avut loc în această după-amiază, în stația de tramvai de lângă Catedrala Mitropolitană din Timișoara. O bătrână care stătea în stație a ajuns, în împrejurări încă necunoscute , în fața tramvaiului. Polițiștii iau în calcul variantele potrivit căreia bătrâna s-a dezechilibrat sau a încercat să traverseze peste liniile de tramvai. Vatmanul nu a mai putut evita impactul. Bătrâna a fost grav rănită, iar eforutile de resuscitare ale echipajului SMURD au fost zadarnice. Femeia a murit în ambulanță. Cercetările continua."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TIMIȘ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 3 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community