Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Harti, ghiduri si planificari trasee RATBv

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRAȘOV
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Sâm 10 Mar 2012 14:39:38    Titlul subiectului: Harti, ghiduri si planificari trasee RATBv 153970

Stirea este mai mult decat explicita pe site-ul Prin Brasov

Citat:
Afli ce autobuze ai de luat prin Google Maps

Brașov este, începând de joi, primul oraș din România în care Google a pus la dispoziție funcția Transit în aplicația Hărți, care permite practic să afli ce mijloace de transport poți folosi pentru a ajunge dintr-un punct A într-un punct B al localității, a declarat pentru HotNews.ro Marius Fecioru, secretar de stat în Ministerul Comunicațiilor. Următorul oraș în care va fi disponibilă aplicația este București, iar în circa un an în principalele mari orașe din țara s-ar putea utiliza această facilitate, a mai spus acesta.

“Noul serviciu a fost introdus în urmă multiplelor întâlniri avute de autorități cu reprezentanții Google România”, a precizat Fecioru.

Puteți intra pe Google Maps să verificați. Alegeți plecarea și sosirea și dați click pe iconița cu autobuz.


Aplicatia functioneaza foarte bine, am testat-o si eu. Se pare ca merge bine si pe telefoanele mobile! Super tare!

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Sâm 10 Mar 2012 14:49:22    Titlul subiectului: 153972

Foarte buna ideea. Dar (mereu exista un "dar") ar trebui ca in spatele ei sa existe niste omuleti care sa se ocupe de ea si s-o actualizeze in timp rezonabil, in cazul in care apar infiintari, modificari sau suspendari de trasee, altfel...

Cea mai dificila astfel de sarcina va fi pentru aplicatia de trasee din capitala. Ramane de vazut in ce masura va fi administrata cum se cuvine...

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 20 Noi 2012 18:50:02    Titlul subiectului: 160553

Hartile din statii, precum si cele de pe site sunt din 2011. Poate cel mai bine ar fi sa se continue implementarea cat mai buna pe Google.
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
TudorIliescu



Data înscrierii: 12/Oct/2011
Ultima vizita: 22/Mai/2014
Mesaje: 12
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 12 Dec 2012 12:14:14    Titlul subiectului: 160940

Bună ziua,

Am extins aplicația Transport Urban în cîteva orașe din România, inclusiv în Brașov. Aplicația este disponibilă și pe telefoanele cu Android sau iOS.

V-am fi recunoscători dacă ne-ați spune ce sugestii de îmbunătățire aveți, precum și dacă observați vreo neconcordanță între rutele oferite de noi și situația reală.

Toate cele bune,
Tudor Iliescu
Responsabil dezvoltare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
FBW58



Data înscrierii: 15/Dec/2006
Ultima vizita: 01/Iun/2021
Mesaje: 322
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mie 12 Dec 2012 15:56:35    Titlul subiectului: 160957

Îmi pare rău că zic asta dar:
1. Nu știu de unde e preluată dar harta cu denumirea străzilor e plină de greșeli ex. Str. Republicii e doar pietonal în centrul vechi.
2. Lipsesc alternative. Ex. Gara-Livada Postei dă doar linia 37 pe direct pe când există și linia 4
3. Lipsesc alternative cu schimb de linii: Ex. Roman-Stad.Municipal: Linia 8 până la gară, 23B de la gară

Altfel e o idee foarte bună, felicitări pentru inițiativă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
TudorIliescu



Data înscrierii: 12/Oct/2011
Ultima vizita: 22/Mai/2014
Mesaje: 12
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 13 Dec 2012 11:29:12    Titlul subiectului: 160975

Mulțumim pentru feedback. În ceea ce privește harta, la aceea nu putem interveni, este oferită de o terță parte.

Cele două situații descrise oferă totuși rute valabile, doar că nu includ și trasee alternative care ar putea fi de folos. Sunt două cazuri particulare care nu sunt rezolvate de actualul algoritm de calcul, dar le știm și vor fi rezolvate într-o versiune viitoare.

Ca fapt divers, celălalt planificator de rute disponibil pe Brașov are un algoritm cu aceeași problemă: nu afișează 4 și 37 ca trasee alternative între Gară și Livada Poștei. Wink

_________________
Responsabil Dezvoltare www.transporturban.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
stef_bv



Data înscrierii: 21/Mar/2013
Ultima vizita: 02/Apr/2013
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi 21 Mar 2013 16:56:02    Titlul subiectului: Trasee anii 85 -89 163562

Buna ziua, as vrea sa va intreb daca stiti care erau strazile cu sens unic pe care circulau mijloace de transport in comun in orasul Brasov in anii 85-90.
Vreau sa intocmesc o harta si am nevoie de cateva date.
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Joi 21 Mar 2013 19:21:01    Titlul subiectului: 163564

@ TudorIliescu: se poate face ceva ca introduerea puncctului de plecare si a destinatiei sa se faca prin tastatura si nu nu mai prin modificarea punctelor de pe harta? Multam.
Mi-am pus aplicatia voastra android pe telefon. E faina rau de tot. Spor la imbunatatire sa veniti si cu graficele orare si cu planificari in timp real!!!

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Sâm 27 Apr 2013 22:49:34    Titlul subiectului: 164254

Am observat pe forum si pe alte site-uri ca mai toata lumea critica orarele impuse de RATBv pe traseele de circulatie. Fair enough! Dar, ce-ar fi ca societatea civila sa vina in sprijinul companiei cu cateva actiuni. De exemplu, o serie de oameni sa se stringa si sa ia un absolvent de sociologie sau ceva asemanator si sa intocmeasca un chestionar, iar apoi sa faca voluntariat umbland prin mijloacele de transport cu un pix si un calup de chestionare pe care sa il dea calatorilor ducand la un studiu care sa vina in comparatie cu ceea ce intreprind cei cativa de la RAT care fac chestia asta pentru niste salarii de rahat. Avem ONG de transport public, sa faca ei asa ceva si apoi sa centralizeze rezultatele si sa le predea celor de la RAT spre studiere. Asa, tot criticam, dar cu ce comparam, numai cu ce credem noi ca am inteles vazand/facand trei poze pe la altii?
Mi-aduc aminte ca in 2007 fiind in Cracovia, am prins niste tineri care mi-au pus in brate o fasie de hartie cu un chestionar in engleza despre serviciile de transport de acolo. Erau voluntari. Mai recent mi-aduc aminte ca in ultimii trei ani in Londra am patit la fel de vreo doua sau trei ori. Cred ca implicarea noastra este cel putin necesara, pentru a obtine rezultate cat mai bune din partea lor.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Dum 28 Apr 2013 16:27:04    Titlul subiectului: 164268

Eu nu stiu de ce se tot critica atat programele RATBv sunt orase la fel de puternice ca Brasovul unde transportul in comun lasa mult de dorit. Doar cateva strazi si bulevarde sunt strabatute de mijloacele de transport in comun, de multe ori mai multe trasee avand peste 50% din tronson suprapus cu 1 sau mai multe trasee plus ca la Brasov se poate ajunge din pucntul A in punctul C cu un singur bilet, un singur traseu fie el si odata pe ora, in schimb la Ploiesti de exemplu trebuie sa mergi cu 2 bilete din A in B si din B in C, eu nu inteleg de unde atata nemultumire.

Sunt autobuze noi, hidramate, trasee care acopera tot orasul, pe strazi inguste etc, si tot sunt nemultumiti. Veniti la Ploiesti sa vedeti ca sunt cateva trasee, peste 40% din oras nu are transport in comun, autobuzuzele sunt pline de pensionari si rromi care merg gratis si pe urma strigati ca sunteti nemultumiti de Ratbv.

Graficele sunt respectate, tablite cu orarul traseelor in aproape toate statiile, harta orasului si harta traseelor in aproape toate statiile nu ca la Bucuresti de stai si 30 min in statie sa vina un autobuz, cand intervalul de succedare este de 6 min, apoi la 30 min vin 3 masini odata si multe altele, eu sunt foarte multumit de ceea ce ofera Ratbv calatorilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trollino



Data înscrierii: 20/Feb/2010
Ultima vizita: 28/Dec/2018
Mesaje: 277
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 28 Apr 2013 21:39:49    Titlul subiectului: 164272

Intotdeauna este loc de mai bine. Cei care nu circula zilnic prin Brasov vad altfel lucrurile. Nu zic ca ce s-a facut in ultimii ani are si parti bune, orare, harti afisate si actualizate cam la doi ani, statii acoperite etc. Sunt sigur ca sunt orase in tara unde inca transportul in comun mai lasa mult de dorit, poate suntem printre putinele orase unde nu avem dube prin oras, inca.
Aici nu harta in sine este criticata, ci stilul bolsevic al celor de la RAT in care schimba in continuu traseele si orarele de dragul schimbarii. Aceasta harta probabil la sfarsitul anului pe unele trasee nu va mai fi valabila cum nici cea din 2011 in 2012 nu mai era valabila pe anumite trasee. Un bun exemplu, dupa aparitia hartii linia 34b este modificata.
Nemultumirea vine din cauza orarelor mereu schimbate in mai rau, mereu intervalele de succedare cresc, astfel conditiile de transport la fiecare inceput/sfarsit de vacanta scolara se inrautatesc, nu se revine niciodata la orarele stabilite de dinaintea vacantelor, intotdeauna se taie de undeva pentru a acoperi pierderile RAT, dupa cum bine stim o gaura neagra a bugetului.
Stau si ma intreb daca un orar era bine stabilit si pe placul calatorilor de ce trebuie rarit, modificat?

_________________
Pasiunile ne definesc, ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !


Ultima modificare efectuată de către trollino la Dum 28 Apr 2013 22:22:16, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Dum 28 Apr 2013 22:16:03    Titlul subiectului: 164276

Totusi aceste modificari de trasee se fac pentru calatori. La ei pe site arata mereu ca traseul x a fost prelungit pana in punctul y, in urma solicitarilor nu stiu ce scoli sau ce agenti economici. Pentru brasoveni e usor, pentru un turist sau unul care vine mai rar poate nu stie ca a mai aparut in nou traseu. Totusi raman la parerea ca Brasovul este printre cele mai civilizate orase la transportul in comun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 30 Apr 2013 14:22:29    Titlul subiectului: 164314

Intotdeauna este loc de mai bine. Eu zic ca poate ar trebui sa ne implicam mai mult. Faptul ca se mai reduc anumite intervale sau ca uneori nu se respecta graficele orare sunt lucruri care tin de un soi de normalitate anormala la nivel mondial. Nu sunt brasovenii singurele victime.
Totusi sa nu uitam ca RATBv este inca un copil in ceea ce priveste transportul modern de calatori. Mai are mult pana sa se faca mare, 10 ani e putin.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mie 01 Mai 2013 08:52:26    Titlul subiectului: 164332

Societatea civila nu exista sau daca...sa zicem...exista...ea e splitata atat de mult incat este nesemnifiativa. Exemplul cel mai concludent este pasiunea pe care o avem: cate forumuri exista?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 18 Oct 2013 15:01:02    Titlul subiectului: 168180

Dar de ce e nevoie de multe forumuri? Cantitatea nu implica calitate, mai bine unul si bun de cat 100 si toate proaste.

Revenind, pentru ca nu am gasit alt topic mai bun, o sa postez aici ca tranporturban.ro isi lanseaza in versiune beta, noua aplicatie, mai avansata decat cele anterioare. Noua aplicatie va contine si graficele orare, astfel incat itinerariul poate fi calculat cat mai apropiat de doleantele clientului. Eu urmaresc cu interes!

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRAȘOV Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community