Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Acordarea nr. de parc la mijloacele de transport in comun

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Sâm 15 Apr 2006 21:46:14    Titlul subiectului: Acordarea nr. de parc la mijloacele de transport in comun 20759

Un aspect interesant la numerele de parc de la tramvaie:
In unele orase (Iasi, Braila, Cluj, Craiova si posibil, Resita), pentru tramvaie cu remorca, remorcile au aceleasi numere cu vagoanele motor. Este impropriu spus ca asa erau numerotate tramvaiele care din fabricatie aveau remorca, pentru ca la V56/58, remorcile nu erau neaparat fabricate in acelasi timp cu vagonul motor cu acelasi numar (de exemplu la Iasi, unde remorcile erau si mai multe). Remorcile nu erau neaparat cuplate cu vagonul motor cu acelasi numar.
In alte orase, de fapt in majoritatea, remorcile au numere distincte.
Ce am vrut sa subliniez este ca in multe orase cu tramvaie cu remorca, remorcile aveau numere la fel ca vagonul motor.Exemple:
Craiova: 008+008 (Timis)
Braila: 22+22 (V58+V12), 80+80 (Timis)
Cluj: 026+026 (Timis)
Iasi: 342+342 (Timis), 86+86 (V58+V10), 273+273 (T4D+B4D)
Numerele de mai sus exista sau au existat.
In unele orase, de exemplu Iasi, remorcile erau cuplate si cu vagoane cu alte numere: ex 340+310, 94+105+73. (au existat)
1. Remorcile B4D 273 si 274 din Iasi nu mai exista intr'adevar de atunci, dar le-am dat ca exemplu. Oricum, uitasem 149+149...156+156 Be4/4 din Iasi ex Berna.
2. Braila si Craiova se lauda acum cu vagoane articulate ex-Rotterdam, dar Craiova ar trebui sa mai aiba vagoane T4D+B4D 111+111...127+127 (ex Leipzig). Timisurile, daca mai exista, cred ca merg solo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Joi 29 Iun 2006 18:53:51    Titlul subiectului: parc 61709

Mi se pare normal ca autobuzele sa aiba numere de inventar, ca sa poate fi gestionate de RATB, intr-o lume dinamica in care se aduc, se muta, se strica si se caseaza vehicule, e important sa stim exact exact depre ce vorbim.
_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 30 Iun 2006 10:08:50    Titlul subiectului: 61737

Pentru cei care au dubii sau nu stiu ce este numarul de parc, uitati-va la poza de mai jos. Am incercuit cu rosu numarul de parc sau de inventar. Despre asta e vorba.
Operatorii de transport in comun dau, de regula, vehiculelor niste numere de inventar pe baza carora le gestioneaza si ei mai usor, dar ne usureaza si noua, pasionatilor, munca de fotografiere, fiindca mie, de exemplu, imi este mult mai usor sa tin minte ca nu am poza cu autobuzul numarul #1000, decat sa tin minte ca imi lipseste autobuzul cu numarul B-14-WAB...



RF_1000-178-001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  59.14 kb
 Vizualizat:  de 5343 ori

RF_1000-178-001.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community