Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Sageata Verde și Depoul Ghioroc
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 07 Aug 2006 00:24:48    Titlul subiectului: 30235

O linie de agrement costa foarte mult. Cei de la CTP asta iti vor spune probabil. Insa, asta trebuie facut, gasit un investitor. O idee cat de cat ar fi sa cauti pe net oameni pasionati de chestia asta si faci putin lobby pe langa ei. Ma gandesc on primul rand la "nebuni" din aia pe care i-am mai vazut la Discovery, care au in proprietate locomotive cu abur, si linii de cale ferata... Very Happy
Eventual ar trebui facut un proiect sau ceva si propus intr-o sedinta a Consiliului Judetean. Sau vorbit cu promarii din comunele prin care trece linia. Very Happy In masura posibilitatilor, as fi incantat sa te ajut. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sisintea



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 21/Iun/2008
Mesaje: 455
Locație: Medias

MesajTrimis: Joi 10 Aug 2006 22:23:51    Titlul subiectului: Sageata Verde"40 30595

Am vazut multe la viata mea. Nu regret decit timpul irosit cu larghete.
Sa ne intoarcem in anii de glorie ai Sagetii Verzi, unica in tara, o bijuterie stralucitoare in lume.
Nu ma satur sa le privesc:
Fotografia nr. 2 este realizata in zona Mindruloc.
Hans Oerlemans, Transurb Galati, Serginio Onofrei, omenie.



Gara Ghioroc.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  394.95 kb
 Vizualizat:  de 57614 ori

Gara Ghioroc.JPG



ghioroc.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  381.85 kb
 Vizualizat:  de 57614 ori

ghioroc.JPG



ghioroc1.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  423.91 kb
 Vizualizat:  de 57614 ori

ghioroc1.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 10 Aug 2006 23:06:29    Titlul subiectului: gfnggfn 30604

La Podgoria exista inca locul inca numit "Gara Electrica" de unii aradeni, in special cei mai batrani care au prins anii de glorie ai sagetii. Ma gandesc ca aceasta a avut capatul in "zona verde" din spatele magazinului Euro Stil, langa statia de autobuz spre Horia, Sanleani, Livada. Modul cum se ingusteaza aea portiune de iarba cred eu ca este edificator, spre Gradiste acel spatiu se ingusteaza, probabil acolo ajungand ultima linie unde intorcea "Motorisca" (denumrie preluata de la tatal meu, desemnand vagonul motor). Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tyco



Data înscrierii: 24/Mar/2006
Ultima vizita: 29/Iul/2022
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 10 Aug 2006 23:14:13    Titlul subiectului: 30605

Vechea gara a motorului electric se afla aproximativ pe unde este actuala statie de la podgoria.Din imaginea urmatoare se poate da usor seama unde se afla:

Pe partea dreapta, unde acuma se afla maagazinul euro stil, se aflau magaziile,depozitele, din cate am inteles si hotel si restaurant, cladirile care apartineau "sagetii verzi" intinzandu-se in zilele ei de glorie pana la actualul liceu "Iuliu Maniu"
Daca nu ma insel acea cladire din fata si cea din stanga inca mai exista.
Observati ca linia nici macar nu era electrificata Smile .Deci e pe undeva intre 1906 si 1913.

_________________
[img]http://tramclub.org/Static/www.railwayfan.ro/images/usr/tyco/ssv_banner_2.jpg[/img]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 11 Aug 2006 11:50:19    Titlul subiectului: 30620

Da, vederea este dinspre Calea Iuliu Maniu inspre piata. Cladirea din fata este cea de pe colt intre Str Corneliu Coposu (Lacului) si B-dul Revolutiei. Cladirea din stanga este cea de la coltul B-dul Iuliu Maniu si B-dul Revolutiei. In acea cladire functiona cofetaria Mimoza. Very Happy
Poza pare a fi foarte veche. Observati drumul din pamant si carutele. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pachanga



Data înscrierii: 18/Feb/2006
Ultima vizita: 23/Mai/2008
Mesaje: 69
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 16 Aug 2006 08:07:23    Titlul subiectului: 31127

Era cea mai reusita poza daca era si automotorul (acum remorca) pe benzina sa vad si eu cum arata atunci Wink
Pana una alta am o nelamurire: care a fost traseul parcurs de Sageata in timpul anilor cit a functionat, ca tot s-a schimbat Question

_________________
Still standing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tyco



Data înscrierii: 24/Mar/2006
Ultima vizita: 29/Iul/2022
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 16 Aug 2006 09:05:43    Titlul subiectului: 31131

Pai chiar apare in poza. Dar mai bine te duci la Ghioroc, ca e acolo primul automotor care a circulat pe traseul sagetii acum 100 de ani pe baza de benzina, AM1, acuma transformat din vagon motor in vagon remorca.
Traseul original se poate vedea aici: http://www.sin-ter.hu/file.php?id=40607
In alta ordine de idei cu ocazia Zilelor Aradului (22-26 august) va fi scoasa pentru a plimba lumea "Sageata verde".

_________________
[img]http://tramclub.org/Static/www.railwayfan.ro/images/usr/tyco/ssv_banner_2.jpg[/img]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pachanga



Data înscrierii: 18/Feb/2006
Ultima vizita: 23/Mai/2008
Mesaje: 69
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 25 Aug 2006 08:26:08    Titlul subiectului: 31769

Pare la fel ca oricare alta remorca, as fi curios sa stiu unde avea motorul, la mijloc? Cum mergea, ca parea tot la fel . . .
In alta ordine de idei pe afis am vazut trecuta si Sageata verde.

_________________
Still standing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciordescu



Data înscrierii: 02/Noi/2005
Ultima vizita: 07/Iul/2009
Mesaje: 143
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 25 Aug 2006 15:52:31    Titlul subiectului: 31801

Site citat de Ion Pascu pe Railway Fun
http://www.eisenbahnbildarchiv.de/rimfrmp.html?E5=./navi/rimnavih.html&E7=./pages/p0000030.html
http://www.eisenbahnbildarchiv.de/rimfrmp.html?E5=./navi/rimnavih.html&E7=./pages/p0000031.html
http://www.eisenbahnbildarchiv.de/rimfrmp.html?E4=./navi/rimnavip.html&E5=./navi/rimnavih.html&E7=./pages/p0000033.html&R1=../main.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tyco



Data înscrierii: 24/Mar/2006
Ultima vizita: 29/Iul/2022
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 25 Aug 2006 17:08:19    Titlul subiectului: 31810

Automotorul pe benzina avea motorul in spate/fata(depinde de unde il priveai, in compartimentul de marfa.
Link-uri cu mai multe poze foarte frumoase aici
Si o mica intrebare:Care sunt asemanarile dintre un timis 2 si o Sageata Verde? Twisted Evil

_________________
[img]http://tramclub.org/Static/www.railwayfan.ro/images/usr/tyco/ssv_banner_2.jpg[/img]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tyco



Data înscrierii: 24/Mar/2006
Ultima vizita: 29/Iul/2022
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 25 Aug 2006 17:47:26    Titlul subiectului: Sageata Verde"50 31813

Revin cu cateva poze facute astazi si raspunsul la intrebarea de mai sus.
In urma vizitei mele la depoul Ghioroc am observat ca se lucra intens. Vagoanele de marfa impreuna cu o macara pe sine se afla din cate am inteles in depoul Micalaca, probabil pentru restaurare. Voi incerca sa intru in depou pentru a afla mai multe. Ceea ce era vizibil de la o posta in depoul Ghioroc era prezenta terasamentului, inlocuirea sau schimbarea macazelor si ungerea lor.

Din pacate casarea sagetilor continua!De la ultima mea vizita au dispartu foarte multe. Probabil ca vor sa faca loc pentru muzeu fiindca tot depoul este in continua aranjare iar liniile sun shimbate sau cel putin sudate una de alta.
Acest automotor va fi casat maine...

Am mutat automotorul care urmeaza sa fie casat pe alta linie folosindu-l cel restaurat...pe scurt...am facut manevre cu Sageata Verde.

Sageata Verde in mediul ei natural. Mult mai frumos ar fi fost daca pe tablita scria Radna sau Pancota in loc de Vladimirescu dar....e si acesta un pas!

Si iata o asemanare izbitoare:

Ultima poza este facuta in statia Maximilian la plecarea sagetii in prima tura a ei! Asemanarile dintre Timis si Sageata sunt:
Comportamentul pe drum...ambele scot cam aceleasi sunete si te zgaltaie cam la fel...si Sageata are 100 de ani!
Se afla ambele in aceasi statie
Sageata este dotata cu un compresor de Timis fiindca compresoarele ei functioneaza numai in timpul mersului.

_________________
[img]http://tramclub.org/Static/www.railwayfan.ro/images/usr/tyco/ssv_banner_2.jpg[/img]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tyco



Data înscrierii: 24/Mar/2006
Ultima vizita: 29/Iul/2022
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 28 Aug 2006 11:51:55    Titlul subiectului: 31971

Din pacate plimbarile cu Sageata s-au sfarsit. Au fost foarte putini calatori, in special datorita lipsei de publicitate. Eu am fost in fiecare zi cu sageata si am adunat o gramada de poze. Toti soferii se uitau la Sageata...cineva dintr-o masina din Bucuresti aflata pe drumul european chiar a incetinit si a facut o poza cu Sageata. Lumea de pe marginea drumului facea cu mana sagetii (in special copii mici si batranii care au apucat sa circule cu ea) si tinerii si o mare parte din oameni se uitau la ea ca la felul 4. Mecanicul Sagetii fluiera aproape in continu, parca ar fi fost sarbatoare (ceea ce cred ca si era)...ce mai o atmosfera de vis! Iata cateva poze:


PICT0002.jpg
 Descriere:
Punctul de plecare al sagetii
 Mărime fișier:  132.79 kb
 Vizualizat:  de 57829 ori

PICT0002.jpg



PICT0036.jpg
 Descriere:
In data de 26 am intalnit un timis
 Mărime fișier:  155.9 kb
 Vizualizat:  de 57829 ori

PICT0036.jpg



PICT0018.jpg
 Descriere:
In 27 am intalnit un GT6
 Mărime fișier:  169.1 kb
 Vizualizat:  de 57829 ori

PICT0018.jpg



_________________
[img]http://tramclub.org/Static/www.railwayfan.ro/images/usr/tyco/ssv_banner_2.jpg[/img]


Ultima modificare efectuată tyco la Lun 28 Aug 2006 12:03:09, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tyco



Data înscrierii: 24/Mar/2006
Ultima vizita: 29/Iul/2022
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 28 Aug 2006 11:58:07    Titlul subiectului: 31972

Dupa plimbare am intrat in depou. Eu am coborat sa schimb macazul inspre depou si astfel am ramas jos sa o pozez "in trafic"


PICT0064.jpg
 Descriere:
Ceva nu e la locul lui...sa fie sageata verde in depoul din micalaca?
 Mărime fișier:  163.79 kb
 Vizualizat:  de 57825 ori

PICT0064.jpg



PICT0053.jpg
 Descriere:
Masinile trebuiau sa astepte
 Mărime fișier:  155.32 kb
 Vizualizat:  de 57825 ori

PICT0053.jpg



PICT0052.jpg
 Descriere:
Imediat dupa schimbarea macazului
 Mărime fișier:  191.65 kb
 Vizualizat:  de 57825 ori

PICT0052.jpg



PICT0051.jpg
 Descriere:
Am schimbat macazul
 Mărime fișier:  160.61 kb
 Vizualizat:  de 57825 ori

PICT0051.jpg



_________________
[img]http://tramclub.org/Static/www.railwayfan.ro/images/usr/tyco/ssv_banner_2.jpg[/img]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 01 Sep 2006 20:38:55    Titlul subiectului: 32440

Sper ca restaurarea depoului Ghioroc sa nu fie afectata din cazua functionari in pierdere a CTP Arad. Am citit azi in ziar ca exista in continuare trasee nerentabile, Arad-Ghioroc cred ca este unul dintre ele. Pt asta trebuia fonduri de la buget sau mai multi bani din bilete. S-a aprobat majorarea tarifelor cu 16%..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 01 Sep 2006 20:55:41    Titlul subiectului: 32441

Păi...la 6 RON biletul, lumea o să ia trenul (că e mai ieftin) sau dubele private care o să înflorească pe această rută.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
ciordescu



Data înscrierii: 02/Noi/2005
Ultima vizita: 07/Iul/2009
Mesaje: 143
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 12 Sep 2006 19:33:01    Titlul subiectului: 33214

Pentru cei interesati de aceasta plimbare
http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=1740&start=30
cine stie daca mai apucam asa ceva!!! Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tyco



Data înscrierii: 24/Mar/2006
Ultima vizita: 29/Iul/2022
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 12 Sep 2006 19:39:28    Titlul subiectului: 33215

Eu cred ca stiu pe de rost fiecare sunet facut de sageata la cat m-am plimbat cu ea...dar tot am sa ma mai plimb!
Nu numai acolo s-a dat adunarea...eu am pus peste tot pe unde am stiut ca ar fi persoane interesate de asa ceva. Sunt curios cati se vor strange in total. Ar fi frumos sa alegem o zi si sa venim in numar cat mai mare poate reusim sa ii fortam pe cei de la CTP sa puna si remorca la sageata ca sa ne poata plimba pe toti Twisted Evil ...dar cred ca sunt slabe sanse sa ne adunam peste 80 de persoane Sad
Oricum daca cineva vrea sa vina este binevenit oricand, indiferent de zi sau ora!
O seara placuta tuturor

_________________
[img]http://tramclub.org/Static/www.railwayfan.ro/images/usr/tyco/ssv_banner_2.jpg[/img]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Nicu-Nostalgicu



Data înscrierii: 20/Sep/2006
Ultima vizita: 10/Oct/2006
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mie 20 Sep 2006 21:56:13    Titlul subiectului: Sageata Verde 33936

Salutari tuturor membrilor acestui forum si iubitorilor C.F.E.A.P. adica ai Sagetii Verzi. Eu sunt un mare iubitor al cailor ferate, in special inguste, dar mai ales al Sagetii Verzi,c are trecea zilnic de vreo 20 de ori prin fata casei mele. Am sa fiu prezent si eu la deschiderea Muzeului si a centenarului la Ghioroc. Am multe raspunsuri si completari la dialogurile voastre, pe curind!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 27 Sep 2006 20:47:48    Titlul subiectului: 34480

Astazi am fost si eu pana la Ghioroc cu Sageata Verde. Intr-adevar, la ora 10 era in statie la Maximilian. Am vorbit putin cu mecanicul si mi-a spus ca nu poate ajunge cu Sageata in oras, pentru ca nu se inscrie in curbele mari (cum ar fi buclele) din cauza franei hidraulice cred, astfel fiind foarte greu de tractat si remorca. Va dati seama, ca ar trebui sa procedeze ca o locomotiva, sa lase vagonul si sa se cupleze la celalalt capat. Manvera ar fi destul de greu de realizat, cel putin in depoul Micalaca (dar nu imposibil).
Calatori am fost foarte putini. Doar eu am fost un calator standard, avand ca obiectiv vizitarea muzeului din Ghioroc, si plimbarea insasi cu vagoanele de epoca. Mai lua oameni de pe traseu, ce mergeau pana in anumite localitati. Mi-a spus ca pe sambata si duminica se anunta grupuri mari de calatori, printre care probabil si cei de pe Transira. Very Happy
Vagonul este superb...bine intretinut, cele 2 clase cred ca inca se mentin (intr-o parte are banchete din plus+lemn, si in cealalta doar din lemn). Viteza maxima cred ca este pe undeva pe la 40 km/h, insa exista multeee restrictii de viteza. Dupa ce am trecut de Sambateni, ne-a ajuns din spate cuplul de T4D-uri #1000+1084 pe linia 12. Pe drum, multi soferi de TIR claxonau dupa sageata, si mecanicul le raspundea inapoi. Very Happy Deasemena, foarte multi oameni se uitau dupa noi.
Detalli tehnice nu prea stiu sa va dau, veti vedea la fata locului. Very Happy Cel mai mult imi plac candelabrele, am vazut in celelalte sageti ca acela este modelul original.
Dupa aprox 1 ora de la plecare, am ajuns la Ghioroc. Nu am mai oprit la depou, deoarece din spate venea 12-le. Ne-am dus la capat, au coborat navetistii, apoi mecanicul s-a mutat in cealalt capat al vagonului si m-a dus la depou.
Acolo, prima dat am intrat in statia de redresare, unde se afla si expozitia de fotografii. Sunt expuse acolo vechea statie de redresare, precum si alte utilaje. Expozitia de fotografii este destul de mare, pe langa pozele cu sagetile in trafic sau cu remizele, exista foto-copii ale certificatelor de concesiune a terenului pt constructorii caii ferate din 1905!!! Exista deasemenea si o copie dupa certificatul de nationalizare a caii ferate din 1948. Deasemena sunt foto-copiate si alte acte privind sageata. Exista si un inventar al sagetilor, cele mai mutle fiind 15 ( vagoane motor), prin anii interbelici si in primii ani de comunism. Deasemena , o alt apoza interesanta este facuta in Ghioroc, in 1983 cand s-a intalnit Sageata cu tatrele ce veneau din Arad ( am vazut #137, un vagon de care imi amintesc foarte vag).
Dupa ce am iesit din statia de rederesare, am intrat in fiecare Sageata expusa. Very Happy In depou sunt expuse:
- 1 vagon motor Sageata in stare deplorabila ( il vedeti cum iesiti din statie). Inauntru de rogi sa nu pici prin podea Sad ,se vad banchetele, unele inscriptii, e totusi frumos.
- in fata acestui motor a fost adus vagonul restaurant GB4 #185, proaspat vopsit, adus pentru mese festive probabil. Chiar se pregatea ceva masa..
- In hala, se afla 2 vagaoen motor Sageata, cred ca nu functioneaza. Cea din spate se afla intr-o stare destul de proasta, se simte un miros puternic de mucegai. Cea din fata cred paote fi scoasa. Comunistii au pus ceva poze cu orase in vagoane, inca se vad "Vedere panoramica Timisoara", orasul Busteni, si ceva vedere din Bucuresti.
- este expusa si remorca sagetii care face drumul Ghioroc-Arad. E in stare foarte buna.
- cel mai interesant este ca exista un vagon motor sageata ( albastru)+ o remorca verde, in stare de functionare Very Happy . Cica au fost si ele restaurate in 1995, insa cred ca doar dpdv tehnic. Sunt mai aproape cred de ce a fost candva Sageata, si de aceea cred ca sunt mai interesante. Spun ca sunt in stare de functionare, deoarece le-au facut poze iestie din depou chiar anul acesta.
-apoi mai sunt expuse ceva vagoane marfa si tramvaiul de vara, care e ins aacoperit de folie. Intr-o hala inchisa sta Gotha de iarna, tramvaiul copiilor.
Foarte interesante sunt liniile. Corpul liniei nu cred ca are un cm....ma si mir cum pot merge vagoanele pe o astfel de linie. Very Happy
La intoarcere, am luat Gotha #37, plecare la ora 12:30 din Ghioroc. Am mai fost cu acest tramvai, nu a fost o noutate pt mine. Am stat putin de vorba cu un mecanic ( nu vatmanul) ce e "de serviciu" pe 37, si mi-a spus ca am avut 6 astfel de vagoane, insa se mai pastreaza 37, 2 pt piese, si 2 pt intretinere. Nu a fost prea darnic cu informatiile. Paote doar ca mi-a zis ca se asteapta 12 tramvaie "computerizate" pt Arad. L-am mai intrebat si alte chestii, cele mai bune tramvaie dupa el sunt "Bogestra", GT6 cu 2 cabine, au motoare puternice si sunt f buen iarna. In rest, mai multe stiu de la voi... Very Happy
Sper ca nu v-am plictisit cu postarea aste, din cotra, sper sa va fi starnit interesul pentru o calatorie cu Sageata. Merita. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2006 09:47:46    Titlul subiectului: Sageata Verde"61 34610

Joi, 28 septembrie, am participat (impreuna cu Cristina) la manifestarile organizate in acea zi in cadrul programului dedicat Centenarului CFAP. Multumesc conducerii CTP Arad si inimosilor sai angajati pentru intregul sprijin acordat pe parcursul sederii noastre in Arad. De asemenea, ii felicit inca o data pentru ceea ce au realizat la Ghioroc. Este impresionant.
Vagoanele care se afla in acest moment in cadrul depoului si muzeului de la Ghioroc sunt cele cu numerele 7 (cel de afara, nerestaurat), 8, 15 (in hala), 2 (cel restaurat), 13 (cel albastru), 0106 (vagonul de calatori restaurat impreuna cu vagonul motor 2) si 0601 (cuplat la vagonul albastru). Ca material rulant mai pot fi admirate drezina de interventii, 2 vagoane de marfa (cel acoperit avand si plug), un vagonet-platforma cu macara si vagonul-restaurant 185 (ex-Muelheim).
Expozitia din interiorul vechii statii de redresare si intregul spatiu al depoului-muzeu au fost amenajate desavarsit.
Seria de surprize placute va continua.
Voi prezenta, fara vreun alt comentariu, cateva imagini care vorbesc de la sine (ce s-a realizat la Ghioroc merita enorm mai mult decat o simpla vizionare a unor fotografii pe un forum, prezenta efectiva acolo insemnand infinit mai mult pentru cei care au muncit pentru ca dorinta sa devina realitate).
Repet, adevarata incantare pentru suflet e chiar acolo, la depoul-muzeu de la Ghioroc. Ceea ce se vede in imaginile de mai jos este doar o mica parte din intregul muzeu. Vizitati-l, pentru ca este ceva cu totul deosebit!



IMG_2059.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  62.93 kb
 Vizualizat:  de 57840 ori

IMG_2059.JPG



IMG_2137.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.81 kb
 Vizualizat:  de 57840 ori

IMG_2137.JPG



Img_2096.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  49.45 kb
 Vizualizat:  de 57840 ori

Img_2096.jpg



IMG_2146.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.51 kb
 Vizualizat:  de 57840 ori

IMG_2146.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2006 09:48:59    Titlul subiectului: 34611

Continuare:


IMG_2167.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.14 kb
 Vizualizat:  de 57839 ori

IMG_2167.JPG



IMG_2178.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  74.42 kb
 Vizualizat:  de 57839 ori

IMG_2178.JPG



IMG_2194.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.95 kb
 Vizualizat:  de 57839 ori

IMG_2194.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2006 09:50:32    Titlul subiectului: 34612

Continuare:


IMG_2195.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  91.51 kb
 Vizualizat:  de 57838 ori

IMG_2195.JPG



IMG_2274.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  87.66 kb
 Vizualizat:  de 57838 ori

IMG_2274.JPG



IMG_2297.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  68.61 kb
 Vizualizat:  de 57838 ori

IMG_2297.JPG



IMG_2264.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  63.58 kb
 Vizualizat:  de 57838 ori

IMG_2264.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2006 09:51:53    Titlul subiectului: 34613

Continuare:


IMG_2261.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.59 kb
 Vizualizat:  de 57837 ori

IMG_2261.JPG



IMG_2301.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.07 kb
 Vizualizat:  de 57837 ori

IMG_2301.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2006 09:53:16    Titlul subiectului: 34614

Continuare:


IMG_2318.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.58 kb
 Vizualizat:  de 57837 ori

IMG_2318.JPG



IMG_2288.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  60.76 kb
 Vizualizat:  de 57837 ori

IMG_2288.JPG



IMG_2305.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  33.75 kb
 Vizualizat:  de 57837 ori

IMG_2305.JPG



IMG_2283.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  103.4 kb
 Vizualizat:  de 57837 ori

IMG_2283.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2006 09:55:41    Titlul subiectului: 34615

Continuare:


IMG_2262.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  52.58 kb
 Vizualizat:  de 57835 ori

IMG_2262.JPG



IMG_2259.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  65.37 kb
 Vizualizat:  de 57835 ori

IMG_2259.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 3 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community