Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Traseele de transport din Arad
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 07 Feb 2011 09:30:26    Titlul subiectului: bfb 139610

Se reintroduce tramvaiul 12

"ARAD - În cadrul ședinței CLM din 10 februarie, un proiect de hotărâre (dacă este votat) ar putea rezolva o problemă reală a locuitorilor din mediul rural.

Proiectul prevede modificarea programului de circulație al mijloacelor de transport public de călători pentru tramvaie și este inițiativa viceprimarului Bognar Levente și a consilierului local Gheorghe Schill.

Este vorba despre reintroducerea liniei de tramvai 12, după ce atât la audiențe la Primăria Arad cât și printr-o cerere oficială a Primăriei Ghioroc s-a cerut acest fapt.
"

JA – S.B.
www.aradon.ro

Interesant, primaria pare sa cedeze pentru linia 12, nu si pentru linia 8 care leaga un cartier numeros (Zona 300) de centrul orasului. Bataile de cap pentru CTP cred ca vor fi cele privind coordonarea vagoanelor de 12 cu alte linii. In Piata Romana nu cred ca mai pot astepta vagoane lungi in partea nefolosita a buclei. In plus, unele vagoane pe 12 mergeau si pe 10. Sa vedem ce va fi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 10 Feb 2011 16:11:20    Titlul subiectului: 139746

http://www.adevarul.ro/locale/arad/adevarul_de_seara_arad-tramvaiul_12_din_arad-linia_de_tramvai_dintre_Arad_si_GhiorocGheorghe_Tucu-Petre_Cuvineanu-Compania_de_Transport_Public_Arad-Petru_Brandus-Ioana_Virgil_0_424757819.html

"Tramvaiul 12 revine pe traseu în aproximativ două săptămâni

Ana Maria Loga

Joi 10 feb 2011

Arad

Linia tramvaiului 12 va fi reintrodusă după aproape un an de pauză

Consilierii locali au votat astăzi reintroducerea liniei dintre Arad și Ghioroc. Persoanele care locuiesc în Ghioroc și care de aproape un an fac naveta vor avea, în sfârșit, o linie directă spre centrul Aradului.

Problema arădenilor din Ghioroc își va găsi în sfârșit rezolvarea. Locuitorii de aici vor avea din nou tramvai pentru a ajunge de la Ghioroc în oraș, după ce primăria localității a făcut o cerere în scris către reprezentanții primăriei municipiului pentru a se reintroduce tramvaiul numărul 12. Cei aproape 1.000 de navetiști care zilnic sunt nevoiți să schimbe pe puțin două mijloace de transport în comun pentru a ajunge în Arad vor avea cât de curând o linie directă.

Veste bună

Consilierii au votat astăzi proiectul prin care se solicită introducerea tramvaiului 12, iar în termen de aproximativ două săptămâni, acesta va fi pus în funcțiune. „Lucrez din greu. După opt ore de lucru aș prefera ca drumul spre casă să îl parcurg stând jos în tramvai, nu în picioare. Dăm mulți bani pe abonament și avem pretenția să avem condiții. Tot în picioare sunt nevoit să stau și când merg spre serviciu. În plus, schimbăm de fiecare dată câte două mijloace de transport ca să ajungem în Arad”, a spus Gheorghe Țucu, de 57 de ani, care vine în fiecare dimineață de la Ghioroc la Arad.

Pentru că pe acest traseu circulă doar tramvaiul 11, la orele de vârf, călătorii sunt nevoiți să stea înghesuiți chiar și pe scările vagonului. „Chiar dacă am scos unele linii de tramvai, frecvența cu care se circulă este aceeași. Am auzit că sunt probleme și nemulțumiri și tocmai din această cauză ne-am zbătut să rezolvăm într-un fel situația”, a declarat Petre Cuvineanu, director adjunct al Companiei de Transport Public Arad.
Anul acesta, conducerea CTP Arad vrea să refacă în totalitate cei aproape 30 de kilometri de linie de tramvai pe traseul Arad-Ghioroc."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 18 Feb 2011 11:12:57    Titlul subiectului: 140124

http://www.adevarul.ro/locale/arad/De_luni_se_modifica_programul_tramvaielor_care_circula_pe_rutele_Vladimirescu_si_Ghioroc_0_429557064.html

"De luni se modifică programul tramvaielor care circulă pe rutele Vladimirescu și Ghioroc

Claudia Untaru

Vineri 18 feb 2011

Arad

Linia tramvaiului 12 va fi reintrodusă după aproape un an de pauză

Reprezentanții Primăriei au anunțat că începând cu de luni, 21 februarie, Compania de Transport Public modifică programul tramvaielor care circulă pe rutele Vladimirescu și Ghioroc. Modificările sunt valabile pe perioada cursurilor școlare.

Potrivit programului publicat de Primăria Municipiului, se reintroduc liniile 10 și 12 și se modifică orarul de circulație la liniile 9 și 11.

Astfel, se introduce Linia 10 (Vladimirescu - Piața Romană), cu plecări din Piata Romană la orele 06:10; 14:15 și cu plecări din Vladimirescu la orele 07:06; 14:59.

Se introduce, totodată, Linia 12 (Ghioroc-Piața Romană), cu plecări din Piața Romană la orele 13:42; 14:32 și cu plecare din Ghioroc la ora 06:32.

De asemenea, s-a anunțat și operarea unor modificări la programul de circulație al tramvaielor. În ceea ce privește Linia 11 (Ghioroc- Făt Frumos), se suspendă plecarea de la Ghioroc de la ora 06:32 și plecările de la Făt-Frumos de la orele 13:42; 14:32. În ceea ce privește Linia 9 (Vladimirescu – Făt Frumos), se modifică plecarea de la Făt-Frumos de la ora 14:14 cu ora 14:36.

Totodată, se suspendă plecările din Vladimirescu de la orele 07:12 și 14:57 și plecarea de la Făt-Frumos de la ora 06:10."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 25 Mai 2011 22:48:03    Titlul subiectului: 143864

Inainte sa aflu de accidentul de pe Voinicilor, credeam ca cine stie ce ciudatenie este cu vagoanele de 18 ca merg pe sensul liniei 7. Ce vreau sa scriu e ca atunci cand se intrerupe circulatia pe anumite tronsoane, chiar mai multe ore, CTP nu revine la traseele vechi: 8 sau 17. Astfel, in zilele cand circulatia in centru a fost intrerupta pentru ceva eveniment cu biciclistii sau pentru un cros, am putut vedea linia 18 in Vlaicu (premiera!) cu anunt "circula la Billa" si linia 1 in Micalaca, la fel cu anuntul "circula la Billa". Diferenta dintre cele doua trasee era ca linia 1 se si intorcea din Micalaca prin zona 300.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 31 Mai 2011 21:18:30    Titlul subiectului: 144173

Sambata, in perioada scurtei mele vizite in oras, era maratonul Bekescsaba-Arad-Bekescsaba. Cand am sosit eu la primarie, soseau si primii concurenti. Cred ca pe langa maraton a fost si un fel de concurs ciclist, dar nu mi-am dat seama. Pe 21 mai intre orele 12-14 a fost suspendata circulatia tramvaielor pe tronsonul dintre Podgoria si Piata Romana. In aproape toate statiile CTP era acest anunt. La ora la care eram in Arad (ora 17:00) tramvaiele circulau in zona centrala.


Arad, 21 mai 008.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  38.05 kb
 Vizualizat:  de 20026 ori

Arad, 21 mai 008.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 09 Iun 2011 22:33:22    Titlul subiectului: 144489

"Compania de Transport Public Arad anunță publicul călător că, începând cu 13.06.2011, se întrerupe circulația tramvaielor pe tronsonul RENASTERII – BILLA datorită lucrărilor de reabilitare .

Prin urmare, se vor înregistra următoarele modificări:

→ Linia 7 va circula pe tronsonul Fat Frumos – Vamă Micalaca

→ Linia 18 va circula pe tronsonul Piata Romana – Billa"

E oficial, 7-le in Vama si 18-le la Billa. Vor fi mari, mari nemultumiri. La Podgoria se face 5 minute dintr/o statie in alta, iar la Polivalenta statia este foarte mica. Sistemul de ticketing merge foarte rau. Cand ti-e lumea mai draga nu gasesti bilete sau automatele nu merg. Eu am patit cand am gasit automat care nu mergea cu bancnote, altadata nu primea monede. Uite asa mai indepartam cativa oameni de transportul cu tramvaiul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
muhle



Data înscrierii: 20/Iun/2009
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 20
Locație: Almere (Olanda)

MesajTrimis: Vin 10 Iun 2011 08:22:31    Titlul subiectului: re-opening line 3 and 6 144494

Hello,

Can somebody tell me when line 3 and 6 re-open again? I hope to travel with this lines again in October.

Greetings,
Paul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 14 Iun 2011 17:04:24    Titlul subiectului: 144564

We don't know yet. Line 6 could reopen some time this summer, I understand that the works are almost done. Line 3 will surely reopen next spring, becuase of the more complex works that are done at the Traian Bridge.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
muhle



Data înscrierii: 20/Iun/2009
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 20
Locație: Almere (Olanda)

MesajTrimis: Joi 16 Iun 2011 19:34:23    Titlul subiectului: 144607

Hello quiksilver,

Thanks for you information. Then I have to come back in 2012. And what about line 4 between te stops Biserica Sarbeasca and Piata Romană?

Well, I hope to travel a lot in October when I am a few days in Arad.

Greetings, Paul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 16 Iun 2011 21:18:05    Titlul subiectului: 144610

Mr. Gheorghe Falca, mayor of Arad, said yesterday that the Traian bridge might be finished sometime in November, that means that we could see trams on line 3 this year after all.
The works between Piata Sarbeasca and Piata Romana might be finished this summer, soon enough i believe (at most 2 months).

Primarul Gh. Falca a spus ieri ca podul Traian s-ar putea deschide in noiembrie, ceea ce inseamna ca am putea vedea tramvaie pe linia 3 chiar din acest an. Lucrările din centrul vechi cred ca se vor termina in curand, maxim 2 luni as spune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 17 Iun 2011 23:48:41    Titlul subiectului: 144649

E gata scoala, deci pe curand pentru liniile 10 si 12. Anuntul oficial pe http://www.ctparad.ro/. Turele lor, oricum putine la numar, vor fi suplinite de 9 si 11.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 17 Iun 2011 23:57:42    Titlul subiectului: 144651

Dupa inchiderea circulatiei pe strada Renasterii, CTP nu cred ca a schimbat nimic din graficul de circulatie sau din repartizarea tramvaielor pe linii. Azi noapte pe la 0.40, gt4 561 era pe Iuliu Maniu dupa ce fusese pe linia 18 (va spun sincer ca nu l-am vazut azi, insa ultimele zile pe 18 a circulat). Mergea probabil spre depou, in directia Vama Micalaca si apoi depou.
Ultima sosire a liniei 18 in Billa e la 23.57. In mod normal, tramvaiul o lua pe Voinicilor-Renasterii-Radnei-depou Micalaca. Acum insa, vagonul de Micalaca trebiue sa mai faca o tura pentru a ajunge la depou. In drum trece la 20 de metri de depou, insa intre este bariera insurmontabila a liniei CF catre Timisoara (e alta poveste de ce inca mai avem aceasta linie prin oras). Nu cred ca CTP ii lasa pe vatmani sa intoarca in "triunghiurile" Podgoria sau Gradiste (unde e mai simplu dpdv al traficului), si nici sa intre cu spatele in depou. Deci, vatmanii sunt nevoiti sa mearga la Piata Romana, apoi la Vama, apoi in depou.
Oare nu ar fi mai simplu daca pe linia 18 ar fi trimise mai ales vagoane de la UTA, iar cele de Micalaca sa ramana pentru 1,7 sau 4b?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vatman



Data înscrierii: 09/Iun/2011
Ultima vizita: 15/Ian/2012
Mesaje: 3
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 20 Iun 2011 10:45:49    Titlul subiectului: De ce de la UTA? 144732

Cum sa bage linia 18 de la UTA si 4b de laMicalaca? Nu e aceeasi distanta la retragerea in depou? Asa, se pot baga liniile 9 si 11 de la UTA si titularii de drept ai acestor linii sa mai fie si ei REZERVA, si pe alte linii. Nu numai EI, numai EI.
Nu vad la ce functioneaza degeaba macazul de la Fortuna catre GAI?! Ca1b oricum pleaca din Fat-Frumos. De ce stationeaza linia 11 in Fat Frumos? Pe curba. Daca directa e plina de tramvaie si vine unul intarziat, nu are pe unde le ocoli.
Eliberati curba si trimiteti-le in depou la UTA sau sa mai faca o tura de linia1, 7-astea de Ghioroc, nu sa stea cate o ora si ceva pe Curba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 23 Iun 2011 14:07:21    Titlul subiectului: 144903

In cele din urma cred ca s-a cam intamplat ceea ce am propus (avansat ca varianta) in ultimul meu post de la acest topic. A crescut numarul tramvaielor de la UTA pe linia 18 (in ambele schimburi sunt cel putin 2), in timp ce linia 16 este asigurata acum de depoul Micalaca (cel putin cele 2 tramvaie de dimineata).
Cred ca decizia a fost luata nu atat cu gandul la timpul vatmanilor, ci la economia de curent. Vagoanele de la UTA se pot retrage si direct din Zona 300 sau din Piata Romana (mai putin probabil).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 10 Aug 2011 12:05:04    Titlul subiectului: 147524

http://www.adevarul.ro/locale/arad/Se_reia_circulatia_tramvaielor_intre_Piata_Sarbeasca_si_strada_Capitan_Ignat_0_533346727.html

"Se reia circulația tramvaielor între Piața Sârbească și strada Căpitan Ignat

10 august 2011

Autor: Claudia Untaru Crețu

Tramvaiele vor circula din nou în zona respectivă

După o perioadă în care au trebuit să călătorească cu autobuzele, pentru cei care locuiesc în centrul vechi al Aradului, autoritățile au vești bune. Astfel, potrivit anunțului făcut public de Primăria Arad și Compania de Transport Public, începând de astăzi se reia circulația tramvaielor între Piața Sârbească și strada Căpitan Ignat.

Este vorba despre linia 4. Tramvaiele au fost puse în funcțiune ca urmare a finalizării lucrărilor de racordare a căii de rulare de pe străzile Dornei și Preparandiei.

Municipalitatea îi mai informează pe arădeni că tramvaiele vor circula după graficul normal și că începând tot de astăzi se va suspenda circulația autobuzelor care au asigurat transportul călătorilor pe acest tronson pe perioada lucrărilor. "



arad.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  42.18 kb
 Vizualizat:  de 19349 ori

arad.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 14 Sep 2011 22:52:20    Titlul subiectului: 148593

Inceperea scolii a insemnat, din cate am vazut pana acum, doar reintroducerea celor cateva curse ale liniilor 10 si 12. Acestea deservesc in special elevii, ciruland dimineata si dupa-amiaza. In rest, niste repartitii putin mai ciudate ale vagoanelor pe linii, gen vagon de Micalaca pe linia 6.
Nimic spectaculos in rest. CTP continua sa aiba politica "orice vagon pe orice traseu", cu anumite exceptii (nu vedem T4D solo la ore de varf pe 1 sau 6,desi exista cazuri cand un astfel de vagon intra pe schimbul 2).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 08 Oct 2011 13:45:28    Titlul subiectului: 149391

"Stimati calatori,

Dorim sa va informam ca a fost introdusa linia de tramvai "3 barat" pe ruta R.Carpinisan - Aradu Nou. Programul liniei il puteti gasi accesand link-ul

Programe de circulatie tramvaie / pe linii (linia 3 barat)"


Anuntul de mai sus a fost postat pe siteul CTP si reprezinta o incredibila dezinformare/inexactitate/prostie. Chiar nu inteleg cum de a putut aparea asa ceva la ei pe site. De cand se repara Podul Traian si Căile Romanilor si Timisorii circula linia 3b de autobuz cu traseul R. Carpinisan-Aradul Nou! Lucrarile nu sunt nici pe departe gata! In plus, se pare ca administratorul siteului CTP a bagat tramvai si prin Subcetate
Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 28 Noi 2011 15:26:47    Titlul subiectului: 150616

Ar fi început de săptămâna trecută probele de circulație pe străzile Dornei și Preparandiei, dar circulația va fi deschisă doar din decembrie (nu cred să fi fost anunțată oficial vreo dată). Personal "miros" vreun interes politic/de imagine pentru care locuitorii unui cartier de blocuri sunt puși să meargă pe jos, prin frig, încă vreo câteva zile, dar în fine... Lucrările în Aradul Nou sunt departe de a fi gata, chiar nu cred că se va deschide circulația în acest an. Oricum sunt foarte curios de modul cum va fi construit graficul de circulație ce include și linia 3. Acum, cei din CTP au fost atenți să nu meargă două tramvaie unul după celălalt pe aceeași rută (cum se întâmpla cu liniile 7,8, 17, 18, ce legau aceleași cartiere numai în sensuri opuse). Adică, au fost atenți să nu se calce pe picioare liniile 1 și 6 (1 intercalat între 6, mai multe vagoane în orele de vârf, mai puține înafara lor), chiar daca in acelasi cartier tramvaiele vin peste tot unul dupa celalalt (1 sau 6 dupa 7, la fel dupa 18, 15 dupa 16 etc). Nu cred ca va mai merge potrivirea liniilor 3 si 6 astfel incat tramvaiele sa nu se dubleze. Ma intreb ce va urma. Sper sa nu aiba cineva fericita idee de a renaste linia 3b care sa fie folosita inafara orelor de varf. Sper insa in renasterea liniei 5, care acum ar putea avea traseul: Aradul Nou-Piața Romană - Podgoria - Maximilian - Renașterii - Billa - Podgoria etc.

Pe de alta parte, duminică a fost o zi ciudată. Au fost ceva repetiții legate de Unire și circulația în centru a fost oprită. Drept urmare, o bună parte din zi am avut linia 18 pe vechiul traseu al liniei 17 (au fost pastrate placutele cu 1Cool, iar liniile 1 și 6 cred că au mers doar până la Billa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arnold 1165



Data înscrierii: 19/Sep/2006
Ultima vizita: 01/Iul/2014
Mesaje: 134
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 01 Dec 2011 18:09:01    Titlul subiectului: 150680

Astazi am avut ocazia sa vad tramvaiele circuland pe ruta completa a liniei 4b. S-au dus pana in P-ta Romana si inapoi. Cert este ca acuma seara s-a circulat doar pana la Biserica Sarbeasca. De ce? Nu stiu... O enigma...
_________________
SCOOTER ESTE CEL MAI TARE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 02 Dec 2011 00:16:18    Titlul subiectului: 150708

Eu imi imaginez o explicatie de genul: "trebuie sa mai asteptam pana se aseaza dalele, sa nu venim asa repede cu vibratiie provocate de trecerea tramvaielor". Inclin insa, dupa cum am mai sugerat, spre niste explicatii pur subiective ce tin de anumite calcule de imagine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 19 Dec 2011 14:44:41    Titlul subiectului: 151145

Primaria anunta ca maine la ora 17 se reia circulatia pe strazile Dornei si Preparandiei. Avand in vedere ora, probabil va fi o taiere a panglicii. Nu se precizeaza de trasee, deci nostalgicii dupa linia 2 vor mai avea de asteptat.

In alta ordine de idei cred ca ar fi nimerit daca s-ar reactiva linia 5 (dupa deschiderea circulatiei in Aradul Nou) sau linia 13 cu un traseu schimbat. As vedea 13-le pe traseul Capitan Ignat-Alfa-Piata Romana-Podgoria-Miorita-Renasterii-Voinicilor-Billa-Maranata-Podgoria. La orele de varf ar fi aur pentru elevii din Alfa si Micalaca 300, mai ales dimineata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 22 Mar 2012 18:45:22    Titlul subiectului: 154325

"Primăria Municipiului Arad și Compania de Transport Public Arad anunță că începând din data de 24 martie 2012 se reia circulația tramvaielor între Piața Romană și Gara Aradul Nou.
Linia 3 va circula pe traseul Făt Frumos – Gară – Piața Romană – Gara Aradul Nou, în următoarele intervale orare:
- la 10 minute în orele de vârf
- la 14 minute în afara orelor de vârf
- în zilele de sărbătoare la 14 minute ( până la orele 14:30) și la 18 minute (până la orele 23:45)."


Comunicat oficial al Primariei Arad.

Deci, de sambata avem iar tramvaie in Aradul Nou. Nu stiu daca va mai veni o informare si dinspre CTP in care sa se explice mai multe detalii, de genul suspendarea circulatiei pe linia 1 - care va fi probabil utilizata doar de cateva ori pe zi de vagoanele ce trec dinspre liniile 10 si 12 pe alte trasee. Mai mult ca sigur, vagoanele liniilor 3 si 6 se vor incaleca.
Wink (adica vor veni unul dupa celalalt). Acum, orarul este facut astfel incat intervalul sa fie acelasi intre vagoanele de 1 si cele de 6.

Editare ulterioara: acelasi mesaj sec e postat si pe siteul CTP.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 15 Iun 2012 12:57:59    Titlul subiectului: 156540

De pe siteul CTP

Datorita lucrarilor de reabilitare a pasajelor de trecere la nivel cu liniile de tramvai, se intrerupe circulatia tramvaielor pe partea dreapta a urmatorului tronson: Polivalenta – Miorita – Renasterii – Billa – Polivalenta. In aceste conditii, liniile de tramvai 7, 9, 10,11,12 vor circula pe urmatoarele trasee :

L7 : Fat Frumos – Polivalenta – Zona II-III – Billa – Renasterii – Miorita – Podgoria – Fat Frumos. Intervalele de urmarire (10 minute la varf si 14 minute intre varfuri si in zilele de sarbatoare ).

L9 si 11: Fat Frumos – Polivalenta – Zona II-III – Billa – Renasterii – Vladimirescu (Ghioroc), urmand ca returul din Ghioroc si Vladimirescu sa fie pe traseele cunoscute

L10 si 12: Piata Romana – Polivalenta– Zona II-III – Billa – Renasterii – Vladimirescu (Ghioroc), urmand ca returul din Ghioroc si Vladimirescu sa fie pe traseele cunoscute


Iarasi Primaria dicteaza si CTP executa in numele economiei si in detrimentul calatorului. In loc sa inchida circulatia in una din Micalaci si acolo sa bage autobuze, s-a optat pentru o varianta care ii va enerva si mai tare pe calatori. Macar de ar circula linia 20 de autobuz mai des, ca oricum are ceva calatori chiar la 5 curse pe zi.

In fine, interesant ce se intampla cu depoul Micalaca. Nu stiam de inchiderea circulatiei pana sa scriu acest mesaj si astfel nu am fost foarte antent la ce se intampla. Dimineata mi s-a parut ciudat sa vad cuplul 1078+177 pe linia 7, nu mai vazusem cuplu de tatra pe 7 de multa vreme. In rest am vazut ceva vagoane de Micalaca: GT8-ul 51 sau M8S-urile 1005 si 1019. Acum, sunt posibile doua variante. Au fost mutate cateva vagoane in depoul UTA (poate M8S, GT6, nu vad de ce GT4) sau se iese cu spatele din depoul Micalaca. In cazul acestei ultime variante s-ar explica si mutarea vagoanelor 612, 555, 570 in alta parte pentru a mai elibera o linie. Va dati seama ca din cauza conformatiei depoului Micalaca, vor fi unele probleme de logistica. Tramvaiele intra cu fata si sunt oprite direct pe liniile de garare, fara sa mai faca bucla. Astfel pot iesi cu spatele si de la Maximilian o iau spre Polivalenta. Din pacate linia e destul de proasta la iesirea din depou, sper sa nu fie probleme cu deraierile.
Expunerea mea este valabila in cazul inceperii lucrarilor si la trecerea din zona Miorita, unde au fost mari mari probleme. Daca nu au inceput si acolo, probabil o vor face in curand.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 16 Iun 2012 16:51:33    Titlul subiectului: 156568

Se intampla dupa cum am scris mai sus. Tramvaiele ies din depoul Micalaca in marsalier si sunt garate cu fata spre Podgoria. Exceptie fac cuplurile de GT4 si cuplurile OEG care sunt garate separat, pe doua linii, si asteapta probabil intrarea circulatiei in normal. Ele nu ies la strada in aceasta perioada pentru ca, ma gandesc, ar fi fost prea complicat/periculos ca vatmanul sa se dea jos din remorca in plina strada si sa intre in vagonul 1. In aceste conditii, la Ghioroc merg de obicei vagoane M8S, GT8-ul 51, iar in curse cu mai putini calatori merg si vagoane GT6. Pentru ca saptamana asta mai este scoala, in locul unor cupluri de GT4 care mai mergeau pe liniile 7 si 18 cred ca mai circula cupluri de Tatra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Zgârcănstein



Data înscrierii: 06/Oct/2006
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 169
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 29 Iun 2012 18:41:02    Titlul subiectului: ANUNT: intrerupere circulatie tramvaie 156868

"ANUNT: intrerupere circulatie tramvaie
Vineri, 29 Iunie 2012 15:20

Datorita lucrarilor de reabilitare a pasajelor de trecere la nivel cu liniile de tramvai, se intrerupe circulatia tramvaielor pe partea dreapta a urmatorului tronson: Polivalenta- Billa- Renasterii- Miorita- Polivalenta.

In aceste conditii, liniile de tramvai 7, 9, 11, 18 vor circula pe urmatoarele trasee :

L7 va circula pe vechiul traseu

L 18 : Piața Romană – Polivalenta – Miorita– Billa – Maranata –– Podgoria – Piața Romană. Intervalele de urmarire (10 minute la varf si 14 minute intre varfuri si in zilele de sarbatoare ).

L9 si 11: Vladimirescu (Ghioroc) – Renasterii – Billa – Maranata –– Podgoria – Fat Frumos urmand ca returul să se facă pe traseele cunoscute
"

Sursa: CTP Arad

_________________
Drum de fier cale ferată,
N-am să te las niciodată
Pe mâna unor călăi
Ca miniștrii răi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 5 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community